Пан Степанець, дякую за відео! Дуже корисно й цікаво! Відчувається щирість та любов до рідного міста, що Ви не лишаєтесь осторонь від цієї проблеми! Пане Степанець, велика вам вподобайка1 Успіхів Вам в подальшій роботі! :-)
Дякую за черговий файний "етер")) Напевно найближчим часом ріелторам доведеться редагувати оголошення про нерухомість на Теремках, видаляючи пункт "Метро в пішій доступності"... Традиційно лайк і просьба відзняти сюжет про Феофанію (та околиці) з її багатою історією, про яку знають далеко не всі жителі півдня столиці. Успіхів🤜🤛
Доволі непогано розказав усе. Коли мені у запропонованих трапилася обкладинка цього відео, то подумав: о, черговий "диванний експерт" (так якось вийшло, що раніше не перетиналися) вирішив попіаритися на хайповій темі. А натомість відкрив для себе цікаві історичні кадри, юного Суса та Громова, виразну та зрозумілу розповідь від очевидця. Є трохи такого, що залишилося поза розповіддю, але в цілому все гуд. Можу сказати лише: дякую!
До чого тум матінка-природа, коли будують з величезними порушеннями і не роблять гідроізоляцію у небеспечних ділянках тонелю, а потім не облуговують і доводять до затоплення? Люди винні, а не природа!!!
Супер, що черговий цікавий ролик і, що він про київський метрополітен! Шкода, що через такий привід ( Але вже, як є! Дякую Вам за цікаву і важливу роботу!
Я тогда ездила с Лыбедской на работу, это был коллапс: на станцию не войдешь - толпа, до стации не доедешь - троллейбусы шли переполненные. А сейчас и население в Голосеево увеличилось, как же людям добираться?
Дякую за те що ділитесь своїм досвідом та робите цікавий матеріал. Стосовно історій про метро цікаво було б дізнатись про міст між Берестейською та Нивками
@@YaroslavChechencevага прям "лучшие" , так может сказать человек , который либо никогда не жил в Киеве , либо тот, который совсем недавно в него переехал и ему плевать на город . Мало того, что застройщики лепят все на старые коммуникации, которые строили при злом и плохом советском союзе (потому-что сейчас ничего нового не строят в плане подземных коммуникаций) , так они ещё застраивают исторические части Киева , портят город своими 30-этажными могильниками , которые совсем не вписываются в архитектуру правобережной части Киева , понятное дело почему - чем лучше место , тем больше бабок модно срубить на застройке . А такие подонки , как Кличко им дают это делать .
@@Maya-m8p3e, кожен мешканець країни, тим паче, не киянин може достовірно і не знати у якому масиві міста протікає Либідь. Якщо вам не цікаво, то можете не дивитися. Ніхто не заставляє!
Ділянку вздовж р.Либідь (вул. Короленківська - Малєвіча) активно і стабільно забудовують. В фундаменти заливають тонни бетону. Підземне русло знаходить новий шлях.
В радянські часи було вкрай важко отримати дозвіл на будівництво поблизу тунелів метро! Зараз -будь ласка! Перелік : Либідська-Океан плаза, Голосіівська-житлова багатоповерхівка прямо над лінією, ВДНГ-багатоповерхівка -прямо біля станціі. Відкриття метро спричинило забудову цього району швидкими темпами, а про наземні шляхи під їзду НІКТО не переймався!
@@user-vb8yc4zv8xбыдломасса существует и существовала во все времена покупала бы квартиры там где они есть. Застраивая каждый свободный квадратный метр, градоначальник уж точно не о удобстве быдломассы заботится. Так удобно на быдломассу спихнуть
Відверто кажучі, я не великий спец будівельник, но технології житлового будівництва совка і сучасні технологій, це зовсім різний рівень. То що неможливо було будувати раніше будуют зараз. Це звісно не значить що всі ці будівництва над лініями метро вірне решення. Наприклад під час будівельних робіт на станції Майдан незалежності, рухнули колони головпоштампу
Я бачила фільм, ще у дитинстві, і знала про проблеми будівництва метро на цій ділянці... Враховуючи, як швидко там будували, можу сказати, що кожного разу молилася, коли їхала на тій ділянці. Дуже шкода, що проблеми вилізли, коли в киян і так купа проблем через північних ви*ків.
Це неможливо,-від м.Васильківська до м.Іподром вузька траса і будинки над самою трасою.Наскільки знаю, під час будівництва метро пішла тріщина в сталінці по адресі Васильківська 11/11.Таи немає можливості будувати на поверхні оскільки немає місця
это невозможно из-за перепада высот: лыбедская находится на глубине порядка 30 метров, а демеевская - всего 10-15 метров. расстояние между ними около 1 км. кто часто ездит по данному перегону, наверняка наблюдали картину: поезд с лыбедской уходит на полной скорости и разгоняется практически до самой демеевской. в обратном направлении, отъехав от демеевской, вскоре начинает подтормаживать и тормозит почти до самой лыбедской. причина - крутой подъем, чтобы выйти на уровень демеевской. а вы предлагаете проложить тоннель не под рекой, а над ней. и да, не одной лыбедью: там еще куча мелких подземных рек и источников. мелких, но коварных.
За три роки Великого Будівництва президентства Зеленського 14 мілліардів доларів закатали в асфальт і розікрали. "Якби я вкладав гроші в армію, то не вистачало грошей на Велике Будівництво"
*Десять років* на *ремонт* метро це навіть нереально швидко. Особливо враховуючи те з якою швидкістю будують метро на Виноградар, метро на Троєщину, виконують ремонт мостів через Дніпро, враховуючи швидкість будівництва дорожних розв‘язок, ремонт Окружної (а це просто перекласти асфальт), і тому подібні не складні проєкти.
400 км метро під Шанхаєм за 15 рків могли збудувати лише китайці. В Україні таких чи схожих темпів будівництва в найближчі років 10-20, нажаль, навряд чи досягнуть
@@dmytroolgin3889 китай не приклад, там найвищий в Світі рівень порушень нормативів при будівництві, найвища кількість загиблих будівельників, серед тих країн, що вдають з себе цивілізовані. Там людей не рахують, аби вгодити партії. Азіровщина в кубі. Дивіться краще на Сингапур або Емірати.
Буваючи в різних містах Європи(Мюнхен , Берлін, Париж, Мілан, Відень), помітив таку річ, що їхній метрополітен не сильно то й заглиблений. Дорога, сходи, і одразу метрополітен. Іноді цей метрополітен виходить на поверхню, іноді трохи заглиблюється. Так. Майже немає торгівельних площ, і кебабів, але основну транспортну функцію вони виконують.
Дуже погано буде якщо закриють ще декілька станцій!Наприклад на Оболоні або на Харківському масиві!Там же метро будувалося відкритим способом!А прямо зверху понабудовували там різних Дрімтаунів!
@@СветланаЛещенко-л9ш я там їв морозиво, яке не пройшло заморожування. Воно таке смачне, що потім все інше фігня. А там і морозиво каштан, супер. Но що занадто то не здраво.
І я колись ласувала незамороженим морозивом у вафельному стаканчику. Сподобалось! На моїй пам'яті у 70-ті на хлібзаводі у цеху з печами постійно навстіж були відкриті ворота , бо вентиляція не допомагала. Туди і під'їжджала машина для загрузки хліба. Це називається: виробництво по-совковому! У печі хліб випікають, а приміщення вихлопні гази від машини застеляють. На заводі була безкоштовна "гуманітарка" для бомжів, але вони не нахабніли, зайвого не бради. Одного разу і нам пощастило взяти гарячу, щойно з печі, житню цеглину (кірпічик) і декілька плюшок. Які ж вони були смачнющі для зголоднілих дітей, особливо, хліб з хрумкою скоринкою! Такого зараз не купиш. Поки довезуть до магазину, то він вже м'який. Можливо, технологія не така, хто його зна? У середині 80-х потрапила на завод де виробляли соки. Там стояв страшенний сморід гнилих овочів. Їх ніхто ретельно не перебирав і після промивки так і чавили сік, а відпрацьовані фільтри просто неба, на сонці сушили і використовували повторно. Про антисанітарію і гризунів у цеху можна й не згадувати. Гидота по повній програмі! Потім багато років не купувала сік, поки не перейшли не тетрапак, бо не лізло...
Технічно у нас зараз простіша проблема, ніж була у петербурзі у 1974 році: там залягання тунелів було на глибині близько 90 м і один тунель ішов над іншим, що і привело до просідання від вібрації потягів, деформації, заливання водою та закриття тунелів, як аварійних. У нас тунель у проблемному місці має невелику глибину залягання, оскільки для ремонтних робіт викопають котлован глибиною 8 метрів. Як бачимо, ремонт буде відбуватися відкритим способом. У перетрбурзі таке було неможливе, через величезну глибину залягання, тому і побудували тунель в обхід.
Дякую за відео! Дуже цікаво! Ви все правильно сказали, я як гірничий інженер підтверджую Ваші слова! На даний час потрібно заморозити грунти, щоб вести далі роботи.
запитаннячко.ю.. а будівництво на поверхні хіба не впливає на всі ці фактори? Метро на якій глибині? І чому на це не мало хто звертає УВАГУ!!!??? Дивно було б побачити що під будівлями теж роблять моноліт заморозки....
@@MorozGorbenkoAndCo Конечно влияет! Эти небоскрёбы по киевским глиняным оврагам... Пример Нью-йорка не показателен - там на гранитный щит сваи опираются, а у нас "висят" в глине. Да ещё заставляют подземные ручьи новые русла мимо себя прокладывать. То же с ручьями и туннели метро делают! Так что впереди весёлые годы...
Зробіть відео про те як і що в тунелі та на платформах метро та безпеку пересування по тунелям. Багато людей мають нічний кошмар опинитися на рейках метро. А ви на фото там спокійно ходите, бо знаєте як. Та й мало що в наші дні трапиться. Це комусь може врятувати життя.
Так такого контенту достатньо. Той же Сус показував неодноразово як там переміщуватись безпечно. Плюс різних відео про те як поводитись при падінні багато
@@serhiikazyk5602 Мабуть в інтернеті вже на будь-яку тему вже всього достатньо. Я особисто не знаю блогерів які ви написали і спеціально не гуглю цю тему. Мені тут подобається формат подачі і є достатній рівень довіри. Зайвим точно не буде)))
В тому місці ЗАВЖДИ БУДЕ ВОДА. Там потужний водоносний шар, вода просочюється з під гори.На місці входу в станцію Голосіївську раніш взагалі було невеличкн озерце-болото.
Дуже цікаво. Я знаю, що метро Лук'янівська теж бува, що підтікає. І що там стоять морозильні агрегати, які заморожують грунтові води. Роскажіть будь ласка і про цю станцію теж. Дякую.
Вітаю! Я б ще нагадав про 2002 рік, Прага. Затопило дуже сильно метро також, кому цікаво погугліть, дуже епічні фото показує. Або можу відправити близько 40 штук з затопленим тонелями та станціями. Вразило найбільше фото де станція затоплена до ескалатора. В Санкт-Петербурзі коли бував давно ще, завжди запах вологості відчував, десь навіть пахло як суп з гороху, чомусь запам'ятав так😂. Місце де перегон під річкою Нева. Дуже дякую за відео, було цікаво послухати. Чекаю на нові)
@@sakurasan23 да, но я к тому что в ненадлежавшем состоянии были коммуникации метро, герма и тд. Ведь в случае затопления, как я представляю перекрывают двери и используют сливы воды. За много лет такие дожди повторялось думаю ни раз, и по всес странам.
@@shapamaks2800 насколько я помню, там попросту не успели среагировать. толи река вышла из берегов, то ли какую-то трубу прорвало, но весь тот поток очень быстро хлынул в метро
цікаво інформація, але схоже на те, що після цих подій всіх псів вішають на Кличка. В принципі влада давно його хоче усунути. В будь якому випадку метро це складна інженерна споруда, і все більше ускладнюється коли є такі складні грунти.
Спасибо, Кирилл, Ваше мнение у меня вызывает доверие, как специалиста по малым речкам Киева и подземельям. Помню про сомнения и споры вокруг строительства метро в этом районе. Победили пиарщики. Вот и результат. Как обидно. Скупой платит дважды. У меня почему-то сложилось мнение, что Черновецкий к этому руку приложил. Но, это не факт. Я точно не знаю.
Добре, що хоч глибина залягання на тій дільниці не значна, що пришвидшує і значно полегшує вскриття проблемного пікету. Доречі, призупинення будівництва Синьої гілки на південь сталось не через те, що приоритет був надан північному ( Оболонському) напрямку, який в середині 80-х вже був повністю збудованний, а через те, що після Чорнобильскої катастрофи значна частина коштів, що виділялися на Київський метрополітен була спрямованна на подолання іі наслідків. Через це постраждало і будівництво Третьої гілки нашого метро.
к сожалению, не все так просто. в том месте очень плотная застройка, плюс магистральная жд, которую точно никто не даст перекапывать. судя по чугунным тюбингам на фото, проблема как раз-таки на участке жд-лыбедская, потому что дальше в сторону демеевской идет обычная бетонная обделка. хуже, если аварийный участок находится как раз под строящимся тц - тогда открытый способ строительства сразу исключен, только изнутри подкапываться и пытаться что-то делать.
До речі про пливуни... Мій батько розповідав, що у 1958-1961 роках (на жаль, уточнити вже не можу) в районі вул.Васильківської, на відрізку від нинішнього буд.2 до нинішнього готелю Мир був зсув грунту і стояла
Минулоріч готель Мир за розпорядженням влади суд відібрав у Привата і віддав у власність Коломойському. Щоб той готель тріснув навпіл і під землю провалився, але без людей.
@@ОльгаАрт-м6яя думаю гроші на це постійно виділялися, а от куди вони йшли ми всі знаємо..Київ справно руйнують, господарники знають лише як гроші на забудовах знімати
✅Друзі, дуже раджу підписатись на мій Telegram-канал! Там є усе те, що не потрапляє в ютуб -- t.me/kirstepan
Чем больше можно украсть тем дольше будут делать
Це той випадок коли людина каже що не є фахівцем і розказує більше ніж всі фахівці. Респект Друже!
Пан Степанець, про метро взагалі супер історія. Особливо старі ваші фото та відео з вашими колегами по цеху.
Хороший розбір без "зради" і "все пропало", однозначно лайк.
Як на мене, сама достовірна і актуальна інформація на сьогодні серед всіх новин! Дякую😊
4:32
Грішно глузувати з хворих!
Пан Степанець, дякую за відео! Дуже корисно й цікаво! Відчувається щирість та любов до рідного міста, що Ви не лишаєтесь осторонь від цієї проблеми! Пане Степанець, велика вам вподобайка1 Успіхів Вам в подальшій роботі! :-)
Дуже цікавий канал. Щира подяка.
Я теж пам‘ятаю , що завжди казали - річка Лібидь дуже небезпечна , хоч і під землею !
Можна подякувати автору за професійно зроблену роботу.Корисно й цікаво.
Дякую за черговий файний "етер")) Напевно найближчим часом ріелторам доведеться редагувати оголошення про нерухомість на Теремках, видаляючи пункт "Метро в пішій доступності"... Традиційно лайк і просьба відзняти сюжет про Феофанію (та околиці) з її багатою історією, про яку знають далеко не всі жителі півдня столиці. Успіхів🤜🤛
Рієлтори - немов раби. Їм роками не сплачують за те, що вони їздять й показують клієнтам квартири
Дуже цікавий канал. Подяка.
Пане Степанець велика вам вподобайка за висвітлення іншого кута проблеми, яка сталося навколо тунелю київського метрополітену.
Доволі непогано розказав усе. Коли мені у запропонованих трапилася обкладинка цього відео, то подумав: о, черговий "диванний експерт" (так якось вийшло, що раніше не перетиналися) вирішив попіаритися на хайповій темі. А натомість відкрив для себе цікаві історичні кадри, юного Суса та Громова, виразну та зрозумілу розповідь від очевидця. Є трохи такого, що залишилося поза розповіддю, але в цілому все гуд. Можу сказати лише: дякую!
Тема Метрополеітену дуже цікава! Чекаємо на більшу інформацію!
Дякую за відео та вашу працю! Слава Україні!
Щире людське дякую❤
Матінка ПРИРОДА❤ сама собі
Господиня❤
До чого тум матінка-природа, коли будують з величезними порушеннями і не роблять гідроізоляцію у небеспечних ділянках тонелю, а потім не облуговують і доводять до затоплення?
Люди винні, а не природа!!!
Ого, неочікувано було побачити «одного блогера» 😅 - гарний випуск, дякую 👍
Дякую за Вашу, дуже цікаву і потрібну роботу! Здоровья і удачі Вам і Вашим близьким!
Обожнюю Ваші відео - стільки цікавого про наш рідний Київ не побачиш більш ніде! Щиро дякую Вам!
Дякую за Вашу роботу. Цікаво було переглянути.
Я підписалася. Була колись на Ваших екскурсіях. Дякую за вашу працю.
дякую за цікаву розповідь і що поділились особистими інсайдерськими фото))
Дякую Друже,за Борщаговку,за мою юність😢 ,піднімай проблеми міста.
Дохідливо і просто пояснив проблему.Дякую за лаконічність та інформативність ❤🎉❤🎉❤🎉
Супер, що черговий цікавий ролик і, що він про київський метрополітен!
Шкода, що через такий привід (
Але вже, як є!
Дякую Вам за цікаву і важливу роботу!
Класний відос! Інформативно, ілюстровано, ще й подано в кращому вигляді! Робіть ще відоси про київське метро! ☺
Супер сус в дитинстві, таких фоток щє не бачив) Дяка автору!
Я не знаю, як так сталось що попала на ваш канал. АЛЕ ЦЕ РОЗЙОБ🔥я кожен день дивлюсь ваші відео. Дуже цікаво! Дякую
❤
Розйоб і ваша зацікавленіть автором, і його відео, якось, до купи не складаються!!!
Велика подяка за працю! Молодець!
Дякую, Степанець, за інформативність і актуальність
Машина времени: вернулись в те времена, когда Либідська була кінцевою )))
Однак тоді мешканців теремків було разів у 5 менше.
І скоро китайский ринок відкриють замість оушена😀 може хто пам'ятає його)
🤣🤣🤣@@shapamaks2800
С такими масштабами и скоростью интеллектуальной и моральной деградации гарантировано возвращение в каменный век .
Я тогда ездила с Лыбедской на работу, это был коллапс: на станцию не войдешь - толпа, до стации не доедешь - троллейбусы шли переполненные. А сейчас и население в Голосеево увеличилось, как же людям добираться?
Дякую за те що ділитесь своїм досвідом та робите цікавий матеріал. Стосовно історій про метро цікаво було б дізнатись про міст між Берестейською та Нивками
А в затопления туннелей разве не Путин виноват.
Дякую Вам, пане Степанець, за змістовні і цікаві публікації.
найбільша біда Києва - забудовники!
І чинуші, які видають їм дозволи на будівництво в сумнівних місцях.
Достатньо оглянути цю ділянку в гугл-картах.
Забудовники навпаки одні з найкращих в світі, всі питання до чиновників
@@YaroslavChechencevага прям "лучшие" , так может сказать человек , который либо никогда не жил в Киеве , либо тот, который совсем недавно в него переехал и ему плевать на город . Мало того, что застройщики лепят все на старые коммуникации, которые строили при злом и плохом советском союзе (потому-что сейчас ничего нового не строят в плане подземных коммуникаций) , так они ещё застраивают исторические части Киева , портят город своими 30-этажными могильниками , которые совсем не вписываются в архитектуру правобережной части Киева , понятное дело почему - чем лучше место , тем больше бабок модно срубить на застройке . А такие подонки , как Кличко им дают это делать .
Дякую, було цікаво!
так само цікаво послухати історію і про те чому на перегоні Осокорки - Позняки - Харківська уповільнили рух, там теж було щось типу прориву у тунелі
Дякуєм зарозповідь,багато цікавого можна почути 👍👋
Дуже виважено і пізнавально, дякую Кириле!
А Вы не знали что там Лыбедьпротекает без него,ничего нового одна болтовня.
@@Maya-m8p3e було б цікаво побачити Ваше аналогічне відео, де було б все нове і жодної балаканини ))
В Електромеханічної служби є сезонні графіки відкачки води з тунелю, може вони про щось скажуть?
😂
@@Maya-m8p3e, кожен мешканець країни, тим паче, не киянин може достовірно і не знати у якому масиві міста протікає Либідь. Якщо вам не цікаво, то можете не дивитися. Ніхто не заставляє!
Ділянку вздовж р.Либідь (вул. Короленківська - Малєвіча) активно і стабільно забудовують. В фундаменти заливають тонни бетону. Підземне русло знаходить новий шлях.
Добудувалися!!!
Але мабуть зруйноване метро не навчить...
@@mauricelepain1326 орков на гилляку
Це мали бути поверхневі станції як Дніпро- Лісова.
Дякую за відео!
Дуже цікаво. Дякую за єкскурс.😊
Дякую, цікаво!)
Дякую за роботу
Будівництво ніхто не зупинить оушена... а ті хто його дозволив, окрім номіналу купюр ні в чому не розбираються
Дякую за цікаву розповідь.Дуже чекаю продовження.
В радянські часи було вкрай важко отримати дозвіл на будівництво поблизу тунелів метро! Зараз -будь ласка! Перелік : Либідська-Океан плаза, Голосіівська-житлова багатоповерхівка прямо над лінією, ВДНГ-багатоповерхівка -прямо біля станціі. Відкриття метро спричинило забудову цього району швидкими темпами, а про наземні шляхи під їзду НІКТО не переймався!
Тому шо быдломаса хочет купить квартиру возле метро.
@@user-vb8yc4zv8xбыдломасса существует и существовала во все времена покупала бы квартиры там где они есть. Застраивая каждый свободный квадратный метр, градоначальник уж точно не о удобстве быдломассы заботится. Так удобно на быдломассу спихнуть
Відверто кажучі, я не великий спец будівельник, но технології житлового будівництва совка і сучасні технологій, це зовсім різний рівень. То що неможливо було будувати раніше будуют зараз. Це звісно не значить що всі ці будівництва над лініями метро вірне решення. Наприклад під час будівельних робіт на станції Майдан незалежності, рухнули колони головпоштампу
Океан плазу частково будувала наша бригада, там просто жах що робилося. Я здивований що воно не розпалося до відкриття
Ударач Кличков всэ поправи Попрэ поправши швидко та муньев іто . Веримо чекамо 33 +? = 106 роківЛета.
Дуже прикро,що так сталося з метро! У ці важкі часи.
Я бачила фільм, ще у дитинстві, і знала про проблеми будівництва метро на цій ділянці... Враховуючи, як швидко там будували, можу сказати, що кожного разу молилася, коли їхала на тій ділянці. Дуже шкода, що проблеми вилізли, коли в киян і так купа проблем через північних ви*ків.
Виродкі то добре строїли. А авльні-- бездарі!
дуже файно та iнформативно
дякую
Якщо не слідкувати за станом об,єктів, вони розваляться, головне ціни піднімати, щоб домівки в Іспанії купувати!
Я не метробудовець, але запропонував би не копати під Либідь, а будувати над нею. І спасибі Автору за працю!
Між двома підвищеннями, печерським та голосіївським, природньо вписуєтьс поверхнева магістраль.
@@ПётрРадчук Але либідська вже вкопана на таку глибину, з якої над Либідью не піднятися плавно
Це неможливо,-від м.Васильківська до м.Іподром вузька траса і будинки над самою трасою.Наскільки знаю, під час будівництва метро пішла тріщина в сталінці по адресі Васильківська 11/11.Таи немає можливості будувати на поверхні оскільки немає місця
это невозможно из-за перепада высот: лыбедская находится на глубине порядка 30 метров, а демеевская - всего 10-15 метров. расстояние между ними около 1 км. кто часто ездит по данному перегону, наверняка наблюдали картину: поезд с лыбедской уходит на полной скорости и разгоняется практически до самой демеевской. в обратном направлении, отъехав от демеевской, вскоре начинает подтормаживать и тормозит почти до самой лыбедской. причина - крутой подъем, чтобы выйти на уровень демеевской. а вы предлагаете проложить тоннель не под рекой, а над ней. и да, не одной лыбедью: там еще куча мелких подземных рек и источников. мелких, но коварных.
А если затопить тоннели на одну треть и вместо поездов запустить скоростные теплоходы типа Метеор или Ракета?
Дякую за інфу👍
Дякую Вам за інфо.та працю!
Это вам кара за лавру
@@ларисабурцева-л5я Какую еще лавру???
@@ларисабурцева-л5явыскочила чертяка с под рясы , сиди уже молча .
Не чіпайте Лавру ще затопить не так!!!
Це дуже велика проблема для людей, що добираються з того напрямку. Наземний транспорт створить додаткові пробки, а попереду зима.
Якщо створять окрему частину дороги тільки для пассажирського транспорту, щоб туди не заїзджали приватні авто, то все буде норм!
@@innasamojlova, сегодня, в понедельник (11.12) уже проблема доехать с Теремков..
@@innasamojlova а ти вонючому без мозглому таксисту скажи що то полоса для міського транспорту. Чи ще якомусь утирку на геліку
Страшно уявити скільки грошей зараз покрадуть на цьому ремонті. Сто відсотків більше ніж вкрали на продовженні м.Сирець
Вам ніхто не заважає долучитися.
Чомусь здається, що для відмивання і придумали цю аварію
@@zvezdadalekoпиз...ь як в останній раз
Про 💯 походу кажуть ті хто сам би крав, але не пустили до корита .
За три роки Великого Будівництва президентства Зеленського 14 мілліардів доларів закатали в асфальт і розікрали. "Якби я вкладав гроші в армію, то не вистачало грошей на Велике Будівництво"
Дуже цікаво, дякую, з нетерпінням чекаю про перегон Берестейська-Шулявська , мій щоденний маршрут 🤔
10 років! 😩😩😩😩😩😩😩😩 Хоч моя станція Деміївська, а не Теремки, я в афізі. Одначе, дякую автору каналу за правду.
Дякую за дуже цікаве відео!
Треба було ще у 70-ті планувати будувати міст через річку та залізницю, а не тунелем прокладатися...
поддерживаю,до голосеевской только по верху!
Пізнавально, толково. Подяка за такі матеріали.
Дякую за відео. Чекаю про "Арсенальну". От цікаво, як же змогли побудувати метро в Амстердамі - місті, яке лежить на каналах?
Лайк одразу до перегляду👍👍👍
*Десять років* на *ремонт* метро це навіть нереально швидко. Особливо враховуючи те з якою швидкістю будують метро на Виноградар, метро на Троєщину, виконують ремонт мостів через Дніпро, враховуючи швидкість будівництва дорожних розв‘язок, ремонт Окружної (а це просто перекласти асфальт), і тому подібні не складні проєкти.
400 км метро під Шанхаєм за 15 рків могли збудувати лише китайці. В Україні таких чи схожих темпів будівництва в найближчі років 10-20, нажаль, навряд чи досягнуть
@@dmytroolgin3889 китай не приклад, там найвищий в Світі рівень порушень нормативів при будівництві, найвища кількість загиблих будівельників, серед тих країн, що вдають з себе цивілізовані. Там людей не рахують, аби вгодити партії. Азіровщина в кубі. Дивіться краще на Сингапур або Емірати.
@@dmytroolgin3889 комуніст гірший за п🏳️🌈🇷🇺аса.🤪
@@dmytroolgin3889 негарний приклад.
дуже цікаво
Дякую автору за відео.
Буваючи в різних містах Європи(Мюнхен , Берлін, Париж, Мілан, Відень), помітив таку річ, що їхній метрополітен не сильно то й заглиблений. Дорога, сходи, і одразу метрополітен. Іноді цей метрополітен виходить на поверхню, іноді трохи заглиблюється. Так. Майже немає торгівельних площ, і кебабів, але основну транспортну функцію вони виконують.
Живу у Варшаві - така сама картина. Метро геть не глибоке і доволі молоде
Дуже погано буде якщо закриють ще декілька станцій!Наприклад на Оболоні або на Харківському масиві!Там же метро будувалося відкритим способом!А прямо зверху понабудовували там різних Дрімтаунів!
Я люблю цю річку!!! ❤я люблю це метро!! Я люблю це місто!!!!! ❤
@anatoliypankevych4853Ты в ней вначале искупайся, а потом люби! Хотя, чем эта наша историческая достопримечательность(и защитница от Батыя) виновата?
Дуже цікаво! Любити те, чого ніколи не бачив і ніколи не побачиш. Уявна річка, така ж сама і любов!
В 1997 році, був на екскурсії на хладокомбінаті 2. Після цього я майже морозиво не їм.
І що ви там такого побачили? Не пишіть дурниці
@@СветланаЛещенко-л9ш я там їв морозиво, яке не пройшло заморожування. Воно таке смачне, що потім все інше фігня. А там і морозиво каштан, супер. Но що занадто то не здраво.
І я колись ласувала незамороженим морозивом у вафельному стаканчику. Сподобалось!
На моїй пам'яті у 70-ті на хлібзаводі у цеху з печами постійно навстіж були відкриті ворота , бо вентиляція не допомагала. Туди і під'їжджала машина для загрузки хліба. Це називається: виробництво по-совковому! У печі хліб випікають, а приміщення вихлопні гази від машини застеляють.
На заводі була безкоштовна "гуманітарка" для бомжів, але вони не нахабніли, зайвого не бради.
Одного разу і нам пощастило взяти гарячу, щойно з печі, житню цеглину (кірпічик) і декілька плюшок. Які ж вони були смачнющі для зголоднілих дітей, особливо, хліб з хрумкою скоринкою! Такого зараз не купиш. Поки довезуть до магазину, то він вже м'який. Можливо, технологія не така, хто його зна?
У середині 80-х потрапила на завод де виробляли соки. Там стояв страшенний сморід гнилих овочів. Їх ніхто ретельно не перебирав і після промивки так і чавили сік, а відпрацьовані фільтри просто неба, на сонці сушили і використовували повторно. Про антисанітарію і гризунів у цеху можна й не згадувати. Гидота по повній програмі! Потім багато років не купувала сік, поки не перейшли не тетрапак, бо не лізло...
Дякую, Кирило за таку оперативність. Дуже цікава,як завжди, програма.
Успіхів вам в подальшій роботі
Дуже цвкаве відео ,не знала історцю будівництва цих станцій
Дякую за надану інформацію.
Технічно у нас зараз простіша проблема, ніж була у петербурзі у 1974 році: там залягання тунелів було на глибині близько 90 м і один тунель ішов над іншим, що і привело до просідання від вібрації потягів, деформації, заливання водою та закриття тунелів, як аварійних. У нас тунель у проблемному місці має невелику глибину залягання, оскільки для ремонтних робіт викопають котлован глибиною 8 метрів. Як бачимо, ремонт буде відбуватися відкритим способом. У перетрбурзі таке було неможливе, через величезну глибину залягання, тому і побудували тунель в обхід.
Дякую.
Як завжди на рівні
Дякую за відео! Дуже цікаво! Ви все правильно сказали, я як гірничий інженер підтверджую Ваші слова! На даний час потрібно заморозити грунти, щоб вести далі роботи.
запитаннячко.ю.. а будівництво на поверхні хіба не впливає на всі ці фактори? Метро на якій глибині? І чому на це не мало хто звертає УВАГУ!!!??? Дивно було б побачити що під будівлями теж роблять моноліт заморозки....
@@MorozGorbenkoAndCo Конечно влияет! Эти небоскрёбы по киевским глиняным оврагам... Пример Нью-йорка не показателен - там на гранитный щит сваи опираются, а у нас "висят" в глине. Да ещё заставляют подземные ручьи новые русла мимо себя прокладывать. То же с ручьями и туннели метро делают! Так что впереди весёлые годы...
Дякую, надзвичайно цікаве відео! Живу біля НСК Олімпійський, про підлу натуру річки Либідь знаю з перших рук...😂
Лайк і дійсно цікаве та пізнавальне відео. Чекаємо розповідь про ненаситні бактерії😂 Дуже заінтригувало.
Класні! Відоси!, так тримати!
Дякую за сторінки історії відносно метрополітену.
Ух й. Малий супер сус. А про автора тільки-но дізнався. Привітання з Сум
Зробіть відео про те як і що в тунелі та на платформах метро та безпеку пересування по тунелям. Багато людей мають нічний кошмар опинитися на рейках метро. А ви на фото там спокійно ходите, бо знаєте як. Та й мало що в наші дні трапиться. Це комусь може врятувати життя.
Так такого контенту достатньо. Той же Сус показував неодноразово як там переміщуватись безпечно. Плюс різних відео про те як поводитись при падінні багато
@@serhiikazyk5602 Мабуть в інтернеті вже на будь-яку тему вже всього достатньо. Я особисто не знаю блогерів які ви написали і спеціально не гуглю цю тему. Мені тут подобається формат подачі і є достатній рівень довіри. Зайвим точно не буде)))
Оце ТОП, я не мIсцева, але це вIдео дуже розкрило очI!!!! Дякую!!! ❤дуже цIкаво 😊
Зеленки об этом не расскажут. У них виновник назначен.
В тому місці ЗАВЖДИ БУДЕ ВОДА. Там потужний водоносний шар, вода просочюється з під гори.На місці входу в станцію Голосіївську раніш взагалі було невеличкн озерце-болото.
метро везде проходит через водоносные слои. Даже под Ламаншем. Даже на болотах (Ленинград) Вопрос только в технологии и материале.
Але це вже не Либідь. Там низка озер по річці Совка. Є наземні та підземні ділянки
Фото Сусаніна під слова «фотографувались з начальником метрополітена» це топ жарт!)
Гарні книжечки за спиною )
Дякую, інформація дуже корисна!
Дуже цікаво. Я знаю, що метро Лук'янівська теж бува, що підтікає. І що там стоять морозильні агрегати, які заморожують грунтові води. Роскажіть будь ласка і про цю станцію теж. Дякую.
Не бува підтікає, а досить часто стоять калюжі на підлозі.
Вперше на каналі. Сподобалось. Підписався і лайкнув. Дякую.
Вітаю!
Я б ще нагадав про 2002 рік, Прага. Затопило дуже сильно метро також, кому цікаво погугліть, дуже епічні фото показує. Або можу відправити близько 40 штук з затопленим тонелями та станціями. Вразило найбільше фото де станція затоплена до ескалатора.
В Санкт-Петербурзі коли бував давно ще, завжди запах вологості відчував, десь навіть пахло як суп з гороху, чомусь запам'ятав так😂. Місце де перегон під річкою Нева.
Дуже дякую за відео, було цікаво послухати.
Чекаю на нові)
прагу тогда затопили мощные дожди, а не плывуны
@@sakurasan23 да, но я к тому что в ненадлежавшем состоянии были коммуникации метро, герма и тд. Ведь в случае затопления, как я представляю перекрывают двери и используют сливы воды. За много лет такие дожди повторялось думаю ни раз, и по всес странам.
@@shapamaks2800 насколько я помню, там попросту не успели среагировать. толи река вышла из берегов, то ли какую-то трубу прорвало, но весь тот поток очень быстро хлынул в метро
@@sakurasan23 ruclips.net/video/OJPHhCFqh_Y/видео.htmlsi=-cz1ETKTEf8U9SN_
Дуже дякую ща цікаве відео. Дивно, що не відкрили Львівську браму ті ж самі попередники...
Чекатиму ролик про анонсовану історію м. Арсенальна.
цікаво інформація, але схоже на те, що після цих подій всіх псів вішають на Кличка. В принципі влада давно його хоче усунути. В будь якому випадку метро це складна інженерна споруда, і все більше ускладнюється коли є такі складні грунти.
Зеленки прекрасно знають, що і як насправді, але це їм не потрібно. Винуватець призначений.
Розповіді про метро! Це завжди круто!
Спасибо, Кирилл, Ваше мнение у меня вызывает доверие, как специалиста по малым речкам Киева и подземельям. Помню про сомнения и споры вокруг строительства метро в этом районе. Победили пиарщики. Вот и результат. Как обидно. Скупой платит дважды. У меня почему-то сложилось мнение, что Черновецкий к этому руку приложил. Но, это не факт. Я точно не знаю.
Короче, попередники. Спросить не с кого
Специалист от слова специальность. Ну ну... доверие...
Топовий випуск, друже!
Вподолайка гарантована!)
Дякую за перегляд і оцінку моєї праці!❤️
Дуже радий бачити, класний контент, успіху каналу, буду дивитись)
Це,Петров,та,башіроа
Добре, що хоч глибина залягання на тій дільниці не значна, що пришвидшує і значно полегшує вскриття проблемного пікету.
Доречі, призупинення будівництва Синьої гілки на південь сталось не через те, що приоритет був надан північному ( Оболонському) напрямку, який в середині 80-х вже був повністю збудованний, а через те, що після Чорнобильскої катастрофи значна частина коштів, що виділялися на Київський метрополітен була спрямованна на подолання іі наслідків. Через це постраждало і будівництво Третьої гілки нашого метро.
к сожалению, не все так просто. в том месте очень плотная застройка, плюс магистральная жд, которую точно никто не даст перекапывать. судя по чугунным тюбингам на фото, проблема как раз-таки на участке жд-лыбедская, потому что дальше в сторону демеевской идет обычная бетонная обделка. хуже, если аварийный участок находится как раз под строящимся тц - тогда открытый способ строительства сразу исключен, только изнутри подкапываться и пытаться что-то делать.
Дякую за контент!
До речі про пливуни... Мій батько розповідав, що у 1958-1961 роках (на жаль, уточнити вже не можу) в районі вул.Васильківської, на відрізку від нинішнього буд.2 до нинішнього готелю Мир був зсув грунту і стояла
Минулоріч готель Мир за розпорядженням влади суд відібрав у Привата і віддав у власність Коломойському. Щоб той готель тріснув навпіл і під землю провалився, але без людей.
Дякую за інформацію
Таку споруду треба ретельно обслуговувати, і проводити ремонтні роботи, не чекаючи потопу
Так закрили, щоб проводити ремонтні роботи.
Будували при янеку , підрядники теж його люди були , крали як зараз при зелі , хоча при зелі крадуть в рази більше.
@@OlgaHaievskaремонтні роботи, це не технічне обслуговування. Потрібен контроль вчасний періодичний. А не чекати аварій
@@ОльгаАрт-м6яя думаю гроші на це постійно виділялися, а от куди вони йшли ми всі знаємо..Київ справно руйнують, господарники знають лише як гроші на забудовах знімати
@@ОльгаАрт-м6яс перших хвилин було вочевидь, що будуть валити на « поперєдніків»