Nigdy nie byłam w tych czasach, a odnoszę wrażenie, że za nimi tęsknię. Absolutnie klimatyczny reportaż, kapsula czasu przenosząca w świat pełen zieleni i prężnie działających zakładów - w zasadzie robi to wrażenie jak w tamtych czasach nowocześnie wszystko się prezentowało.
I bardzo dobrze, że nie byłaś bo pod względem społeczno-polityczno-gospodarczym były straszne a wszystko to co widzisz na tego typu filmach ty czysta propaganda.
A stare mury ursus w mieście gdzie rosną już drzewa.Jak zobaczyłem ten peereelowski barszcz to aż mi tryslo z pyska a te katamarany na pedaly to już polomozbyt.Teraz reklamują audi bez kierowcy który można zamknąć z satelity jak nie zapłacisz raty
@@NygussMusic Rząd nie miał nic do rzeczy. Ursus miał w latach 90-tych szansę wyjścia na prostą dzięki właśnie Fergusonowi (do 1998 roku za pośrednictwem sieci dealerskiej MF w USA, wyeksportowano za ocean blisko 30 tysięcy ciągników postlicencyjnych) a potem AGCO, który był bardzo poważnie zainteresowany zainwestowaniem w Ursusa. Ale oczywiście zakładowa Solidarność miała jakieś ALE, napisała pismo do ministra przemysłu i wszystko poszło na marne a ZPC Ursus zbankrutowało w 2001 roku. FMŻ nie miał racji bytu po 1990 roku- mała fabryka znana tylko lokalnie, była niczym wobec takich gigantów jak John Deere, Claas, new Holland, Case IH. Nawet niemieckie MDW wywodzące się z Fortschritta mimo że w lata 90-te wchodziła ze stosunkowo nowoczesnymi kombajnami takimi jak E524 czy E526, szybko poddała się i została przejęta przez Case. U nas dochodził też ten problem że mało kogo było stać na nowy kombajn i wielu kupowało kilku letnie maszyny z upadających PGR-ów i SKR-ów za grosze. Bo w 1997 taki Bizon Rekord kosztował 130 tysięcy złotych, Bizon Dynamic 180, Bizon BS 330 tysięcy. Przeciętna pensja wtedy wynosiła 1000 zł, a nawet mniej (300-400 zł), szalało bezrobocie, sytuacja w rolnictwie była tragiczna. To też wpłynęło na losy FMŻ w Płocku.
Piękne kolory taśmy ORWO :) Przy obróbce można poprawić balans bieli zdejmując trochę czerwonego i wygląda znośnie, skoro i tak to ktoś digitalizuje to równie dobrze można i tak poprawić.
@@korneliuszrozestrzynski3534 Gwarantuje ci że w 1980 roku te kolory wyglądały normalnie, tylko ORWO kiepsko się zachowuje, nawet po przechowywaniu w idealnych warunkach stąd 40 lat później oglądamy taki a nie inny obraz.
O czym Wy w ogóle piszecie? Został zeskanowany Pozytyw. Co ma do tego tzw. barwny negatyw wyjściowy? Skąd wiecie, że nagatywem tzw. matką było ORWO typu NC-3 (bo z DDR-owkich taśm filmowych-tylko na tych robiono u nas filmy w tym okresie czasowym), a może był to negatyw Węgierski lub Czeski? Barwne filmy składają się z trzech warstw podstawowych: żółtej, purpurowej i niebiesko-zielonej plus kilka warstw pośrednich oraz tzw. żółta warstwa filtrowa. Warstwy: żółta i niebiesko-zielona starzeją się najszybciej-stąd powstaje dominanta purpurowa. Lecz na starzenie się filmu wpływa przede wszystkim żle przeprowadzony proces obróbki obrazu. Komu zależało, aby zrobić to dobrze i starannie, żeby prawidłowo wypłukać materiał, a potem go prawidłowo zgarbować? Komu? Na całym świecie klisze czy papiery purpurowieją i nie jest to bynajmniej wina ORWO, SVEMA, FERRANIA czy AGFY. Na to wpływa nie typ kliszy tylko spartolenie procesu obróbki filmu. W tym przypadku spartolono proces obróbki Pozytywu i film spurpurowiał.
Po co? To tak jak z kolorowaniem czarnobiałych filmów lub w ogóle cyfrowa rekonstrukcja, tak naprawdę te zabieg wyglądają koszmarnie, i ci co się zachwycają to najzwyczajniej nie czują klimatu.
Przynajmniej za komuny niewolnikowi przysługiwało mieszkanie i wyżywienie w ,,państwówce,, teraz to nawet ciężko o urlop u prywaciarza który się należy
Solidarnos ktora Polacy tak bardzo kochali i dla nich strajkowali cala dekade lat 1980-tych, to oni sie przyczynili w duzej mierze do upadku tych wszystkich zakladow i fabryk, oni zapoczatkowali ten caly proces niszczenia polskiej gospodarki, mozliwe ze na polecenie zachodnich sluzb.
Jedno co było kiedyś inne to to że wszyscy mieli w miarę po równo a to co było złe to że "po równo" oznaczało że nie było nic. Dziś ci co zniszczyli te zakłady są miliarderami a ci co w nich pracowali nie mają dalej nic.
Tak. Ursus.. Zakłady Przemysłu Ciągnikowego „Ursus” (wcześniej: Towarzystwo Udziałowe Specyalnej Fabryki Armatur (1893-1902), Towarzystwo Udziałowe Specyalnej Fabryki Armatur i Motorów (1902-1920), Fabryka Silników i Traktorów URSUS S.A. (1920-1922), Zakłady Mechaniczne URSUS S.A. (1922-1930), Zrzeszenie Przemysłu Ciągnikowego „Ursus” (1972-1983), Zakłady Przemysłu Ciągnikowego URSUS S.A.) - nieistniejące przedsiębiorstwo znajdujące się w Warszawie, w dzielnicy Ursus, znane z produkcji ciągników rolniczych. Ursus to także marka produkowanych przez przedsiębiorstwo ciągników rolniczych. Firma Ursus oraz jej znaki towarowe należały do spółki Ursus S.A. z siedzibą w Lublinie do 13 lipca 2021 roku, kiedy to Sąd Rejonowy w Warszawie ogłosił upadłość spółki
Kilka szkół przyzakładowych i sztab inżynierów a oni się szczycą licencją od MF zamiast swoim nowym projektem. Nie podoba mi się ten pomysł na klonowanie i promowanie obcej marki w zakładzie z takim potencjałem.
Niestety,taka opinia przydała by się 42lata temu,ale fakt szczycenia się licencją jest dziwny jak na komunizm, już nie wiązali widocznie przyszłości własnych projektów.
@@piotrkurtys1710 Już lepiej by było podpatrzyć jak rozwiązania w budowie jest ciągnika przodujących na owe czasy marek. Do dziś się takie metody stosuje szczególnie w Azji i Rosji. Po co wyważać otwarte drzwi. Trochę pozmieniać wygląd oblachowanie kabinę i deskę rozdzielczą inne lampy i kolorystykę i by wyszedł elegancki Ursuski. Nie było wówczas problemu z elektroniką, bo dziś by był problem z modułami elektronicznymi gdyż my takich nie produkujemy jak Bosch, Siemens .... Wtedy jedynym elektronicznym podzespołem był regulator napięcia alternatora. Inżynierowie spokojnie by poradzili sobie z wyliczeniem przełożeń i obciążeń na wałkach i wałach. Silnik delikatnie zmienić o kilka nm lub mm każdy element i tez by tak samo chodził gdyż zasada działanie silników diesla jest identyczna.
@@michakaczmarek9496 Widocznie chcieli mieć w ZSRR ciągniki MF wykonane rękoma zniewolonego narodu. W sumie to było bardzo sprytne z ich strony posunięcie.
Zakup licencji MFa było strzałem w stopę i pierwszym gwoździem do trumny Ursusa. Należało rozwijać własne konstrukcje. Polecam film na YT o prototypie Ursusa c-360 i różnicach w budowie do wersji produkcyjnej.
Na wykladach kilku kolesi przysypialo, jeden z nich rozmazony o dziewczynie z poprzedniej nocy, moze narzeczona czy cos 🙂 Sam filmik wspaniala historia mlodosci, pozdrawiam serdecznie i dziekuje za upload 🙂 URSUS - szkoda, wielka firma byla.
A czy nie mógł by działać dalej taki ursus w podobnej technologi tylko bardziej zmodernizowane maszyny większy komfort w kabinie np.c 360 4x4 z kabiną na podobe Zetora 5211 myślę że szły by jak ciepłe bułki nawet teraz ciągnik prosty mechaniczny z komfortową kabina mtz od lat ma te same korpusy tylko osprzęt inny i jakoś się sprzedaje
Wiele innych zakładów przemysł ciężki był konkurencją to były duże samowystarczalne firmy jak obecnie Chiny dlatego były likwidowane przez obce sluzby wywiadu gospodarczego tak jak 100 lat wcześniej w Afryce za świecidełka dla króla szamana przejmowano co najdroższe a lud głodował .
@@waldemaroleszko4023 Oczywiście. Niszczyli nasze fabryki, robiąc cło na podzespoły a znosząc cła na gotowe wyroby. Następnie zwalniali z podatków szemranych ,,inwestorów" montownie i hurtownie, które zalewały Polskę tandetą, aby była tania i wypierała naszą produkcję.
Nie są drogie tylko adekwatne od tego co posiadają. Czy drogie w serwisie? Pamiętam jak 15 lat temu zachodnie marki rozpowszechniały się po wejściu Polski do UE. Każdy mówił że skomplikowane i drogie. Tylko że Ursus w tym czasie najlepsze co miał to takie ciągniki jak 1654, 1954 czy 1934 które bazowały nadal na przestarzałej serii ciężkiej, a 1224 był bez większych zmian produkowany do 2009 roku kiedy już był kompletnym zabytkiem na tle konkurencji. I jakościowo to wcale nie było dobre. Znajomy jakoś koło 2008 roku kupił Fergusona- do dzisiaj ma zrobione nim 16 tysięcy godzin bez jakichkolwiek awarii i remontów, a 1614 który kupił 5 lat wcześniej ma niecałe 5 tysięcy godzin i już go nie raz musieli remontować na silniku i skrzyni.
@@TheAgrotechnik - Nie ma co tłumaczyć tym komentującym bo połowa z nich marzy o powrocie do PRL. Ludzie tego nie rozumieją że to wszystko i te zakłady były przestarzałe , nie miałyby prawa bytu . I tylko czytam oj FSO takie cudowne było oj Star w Starachowicach, oj Nysa w Nysie oj bo to i tamto . Masakra. Stare przestarzałe graty które paliły ile się wlało i nie przekraczały setki bo przy takiej prędkości, rozleciały by się , po za tym byle jak robione z silnikiem Warszawy Nysy np. A Fiat to nie był żaden Polski produkt w tym przypadku samochód , to było Włoskie . Po transformacji ludzie w dupie mieli te graty bo już wtedy można było sprowadzać auta z zachodu. Więc proste porównanie. Np 1998r FSO , ha - Właściwie Daewoo wtedy jeszcze i taki Polonez albo Nubira albo Lanos łałą szczyt motoryzacji też nie Polskiej a np Ford Sierra . To co wybrał Kowalski? No Sierrę na tamte czasy fura nie do ogarnięcia a nie Polonez. Zaczęto produkować samochód dostawczy w Lublinie Lublin . Jezdziłem w Żandarmerii Wojskowej takim . Szajs jakich mało. Ludzie u nas to ciągle żyją jakimiś starymi zaszłościami, przeszłością itd. Stare przestarzałe zakłady ze starymi liniami. FSO jak i Ursus i wiele innych zakładów upadło bo nie miało żadnych inicjatyw tylko długi większe niż droga do kosmosu. A ludzie dalej swoje. Bo rozkradli bo to , bo tamto. Mamy XXI wiek , technika jest tak zaawansowana że kosmos. Po za tym no kto kupowałby, nawet gdybyśmy produkowali jakikolwiek samochód . O czym my w ogóle piszemy. U nas nie ma , nie było i nie będzie żadnej motoryzacji. Mieliśmy tylko Warszawę oraz Syrenę. Aha jeszcze Star i Jelcz . Kolego masz rację i piszesz do rzeczy. Ciągniki ? Z tymi z zachodu jak napisałeś wyżej w komentarzu Ferguson. To co Ursus ten nowo produkowany już . Jaki miał polot? Żaden i tak go nikt nie kupował. Gdzieś oglądałem dokument o produkcji już tego nowego. Nie wiele się sprzedało. I ci ludzie płaczący nad zakładem , ubolewający . To co ich zdaniem trzeba było robić? Jak zakład miał niebotyczne długi? Co państwo miało za wszelką cenę molocha dotować? Trupa? Ale kolego tym komentującym i ubolewajacym nie wytłumaczysz. Patodeweloperka. Takie coś wyczytałem w komentarzu , tych ubolewająco płaczących tutaj. To ich zdaniem miały straszyć rozpieprzone budynki, i miały zawalić się komuś na łeb ? Straszyć w środku dzielnicy? To buduje się i za gospodarowywuje te tereny. A dzisiaj ? Jaki rolnik który ma dotację z Unii kupowałby jakiegoś śmiesznego Ursusa. Przeciez to nie poważne.
@@marianpazdzioch7300 potocznie sie tak mowi, ale wnikajac w szczegoly, prosze zwrocic uwage ze wlasnosc prywatna istniala. rolnictwo rowniez bylo prywatne. I z tym lezeniem to sie nie zgodze. Normy ustalone trzeba bylo wykonac. Nawet z morlanego punktu nie wypracowywanie normy byl salbo widziane. A brygadzisci odpowiadali przed kierownikami, kierownicyprzed szczeblem wyzszym itd. To dzisiaj mamy doczynienia z tedencja, ze za bohatera uchodzi ten, kto potrafi na kase wydymac innych. I to dzisiaj wieje komuna z EU. Co nie oznacza ze w PRL nie bylo roznych patologii - socjalistycznych.
@@rana-eg2sj normy ustalone trzeba było wykonać... ble ble ble. A jak Janek Kowalski nie wykonał normy to zapewne drżał ze strachu , że go z roboty wywalą. No bo jak by wywalili to co biedny by zrobił. Czy się stoi czy się leży... taka była prawda.
Więcej takich filmów dla młodych niech zobaczą co stracili nieodwracalnie wszystko to zostało zniszczone rozgrabionego sprzedane a ludzie którzy byli weseli życzliwi sobie postawieni przeciwko sobie ot cała przemiana Pozdrawiam
stracili wieczny brak wszystkiego mimo że plany zawsze był wykonane w 100% stracili sytuacje że nie moga nigdzie wyjechać za pracą stracili strajki. przemiany ustrojowe zawsze niosą za sobą pewne konsekfencje. zakłady zwalniały 50% pracowników bo i tak nie było z nich pożytku lub ich etat nie miał zadnej podstawy ekonomicznej. stracili gospodarke centralnie kierowaną.
Pamiętam ten raj jako dziecko...ocet i makron na półkach.. brali nas do kolejki aby cos dostać z pod lady..ojciec w fabryce samochodów zarabiał miesięcznie równoważność pensji 10 dolarów inżynier co miał 30 ludzi pod sobą..jakie to szczęście miałem ze komunę znam tylko z lat dzieciństwa gdzie rodzice nie obarczali nas zbytnio ta frustracja życia codziennego
@EuroTrucker Oczywiście w POlin, bo już za zachodnią granicą zarządzanie państwowe działa od Bismarcka a na wielka skalę od 1945. W waszych ukochanych stanach także państwo ingeruje i dotuje przemysłowe giganty i banki, które nie mogą upaść. Rozumiesz tuxxnie o czym piszę?
Zetor przetrwał, Skoda też....tylko Czesi zupełnie inaczej pojmowali zmianę systemu politycznego a i wszystkie "teczki " ujawnił odrazu by nikt na innych haków nie miała u nas? Sami wiemy jak proces dekomunizacji przebiega.....od tego trzeba zacząć co Czesi zrobili zaraz po przewrocie....
@@jozefurbanski7016 Tu nie o to chodzi. Chodziło o to, aby u nas nic nie było, szczególnie po prawej stronie Wisły. Polacy maja być tylko ciemnymi robolami bez żadnych praw i maja robić na ,,kapitalistycznych panów " i ,,zachodnich panów".
Licencyjny Ferguson. No to był strzał w 10😂 Jest taka rzeczka istniejąca do dziś., którą wtedy z zakładów URSUS płynęło wszystko co z ropą związane. Ile to razy straż jechała by rzeczkę zgasić, bo ktoś ją podpalił. Pamiętam jak kolegi pies, zamiast ją przeskoczyć, to wlazł to tej mazi. Ledwo wyszedł oblepiony na czarno. Potocznie wszyscy nazywali ją "smrudką" Już dziś mało kto o tej nazwie pamięta. Oczyszczona i nawet pojawiły się od kilku lat drobne rybki. Dla kogoś kto pamięta ją jako płynący potok benzyny, rozpuszczalników, ropy, smarów i tego "zapachu", dzisiejszy widok jest niebywałym szokiem. Ale od najstarszych mieszkańców, może już nawet dziś nieżyjących, słyszałem, że przed URSUSem te rzeczka tętniła życiem, była jak kryształ i pływały w niej ładne ryby. I taka to historia dla uzupełnienia tematu.
A w sklepach na regałach ocet, 😂.Tak!! trzeba było wieśniakom pomóc w technice, bo żarcie szło do Ruskich . Konie były na wsiach, ile Ruskich,, Władymirców,, traktorów jest w Polsce . A teraz na wsiach kury nioski to zadość, baby z paznokciami,kwiatki w ogródku i z boku Biedronka , i mówią że bieda.🤣
Nikt wtedy nie wiedział, jak przejść z gospodarki PRL do kapitalistycznej. Zabrakło kogoś, kto umiałby podtrzymać taką inwestycję. Niestety Ursus ostatecznie upadł w 2022 roku. Szkoda. Nie ma jednobarwnej oceny tamtych i obecnych czasów.
Nie, po prostu żaden zakład tej wielkości nie jest w stanie przetrwać nagłego załamania się rynku. Ursus Ursusem, ale to nasze krajowe rolnictwo wpierw rzucono w kapitalizm. Kto miał w latach 90tych w Polsce ciągniki kupować? PGR zlikwidowano wszystkie naraz, więc nie tylko najbardziej kasowy nabywca odpadł ale jeszcze rynek został zalany maszynami rolniczymi ze zlikwidowanych PGR, często prawie nowymi, więc rolnikowi indywidualnemu który i tak był w nieciekawej sytuacji kupować nowego traktora się nie opłacało skoro mógł kupić taki sam, kilkuletni z likwidowanego PGR za bezcen. A potem cóż, kolejne styropianowe władze nie robiły nic aby stworzyć warunki dla przetrwania przemysłu maszynowego w Polsce, bo przemysł maszynowy = wielkie zakłady. Wielkie zakłady = tłum ludzi którzy mogą się zebrać, zrobić strajk a nawet wywołać rewolucję...
@@gallanonim1379 Pewnie masz w dużej mierze rację... Mój wujek, rolnik, kupił Ursusa C-330 nowego w lutym 1988 ;-) Czyli przed problemami. Długo czekał, aż mu poradzili, aby się zapisał na chwilę do PSL. Zapisał się i niebawem mógł zapłacić i odebrać ciągnik.
Przeca te ursusy juz pod koniec zywota fabryki to byly złomy przestarzałe porownajcie masseya johna czy innny zachodni traktor z tamtych lat z naszym ursusem smiech na sali . Sami rolnicy doprowadzili ze ursus padl woleli kupowac zachodnie a nie nasze przestarzale konstrukcje
To prawda ja też tęsknię zA tamtymi klimatami bo trochę pamiętam zawsze lubiłem i interesowałem się ursusem zamiast wdrażać nasze projekty to brali te MF bo to była pod presją albo bieżecie nasze MF albo spłacacie długi od razu.Zal mi tych zakładów Ursus ku pamięci spoczywaj w pokoju bo zaklady byly rozgrabiane przez Niemców w wojnę i się podnieśli po wojnie i rozpoczęli produkcję a teraz nie ma nic polskiego Amen.
Film pod tytułem "Zanim rozkradli i posprzedawali wrogom wszystko co Polskie"
Год назад+1
niech ktoś powie skąd oni brali tą muzykę do tych filmów, jest ekstra
Год назад+5
Cztery utwory w tym filmie były specjalnie napisane do filmów "Nicponie" (Jerzy Maksymiuk), "Antonio Gaudi" (Jerzy Maksymiuk), "Huta Zygmunt" (Janusz Sławiński), "Centromor oferuje" (Janusz Sławiński) wyprodukowanych w WFO. Muzyka i efekty dźwiękowe były gromadzone w fonotece WFO w celu używania ich w innych filmach WFO. Pozdrawiamy
@@wacolo73 niestety nasze wyroby były drogie i w porównaniu do zachodnich przestarzałe unas wszystko klepali na jedno kopyto dla tego ludzie przeszli na zagraniczny sprzęt. Golf 3 wyszedł 93 bodajże a unas polonez po lekich modyfikacjach produkowano to jest ta różnica
@@piecka2308 Dzisiaj cały świat tak rucha Hindusów, Chińczyków itd. na kasę. Wystarczy import w kontenerze do europy i produkt jest x razy więcej warty niż wyszedł od Chińczyka.
@@piecka2308 widzę że są ludzie którzy to rozumieją jak niektórzy mówią że za komuny to ludzie mieli pieniędzy a właśnie jeżeli odniesie się to do twardej waluty to wtedy widać jaki to był trzeci świat niestety niektórzy tego nigdy nie zrozumieją jak za komuny ludzie byli "dymani"
"wiwat król ,wiwat wszystkie stany!" Chwała Wielkiej Polsce odrodzonej po '45 roku sierpem i młotem,a zniszczonej i ponownie rozebranej długopisami.Moze i był ciemnogród ,może i prymitywizm ale do ciągnika ursus czy Zetor z czasów socjalistycznych podchodzisz z młotkiem ,przecinakiem kluczem 13,17,19,24 i silnik wymontujesz na polu,a w tych nowoczesnych pik pik kontrolka i dupa stoisz i czekasz na serwis z laptopem iiii..."dzień dobry 2.5 koła się należy to w czym jest problem?"tak i zaraz jakiś "przedsiębiorca" wyskoczy że tak mówią tylko ",chłopi pańszczyźniani ","niekreatywni" itp....tylko w 40-sto letnim usrusie orginalne części są nieraz do dziś ,a od tych"przedsiębiorców " kreatywnych jak kupisz zamiennik to przy montażu jest problem i żywotność na czas gwarancji ,a gwarancja jest do bramy , później się nie znamy....ot cały ten postępowy kapitalizm😒
Szkoda ze takich firm już nie ma w Polsce. Teraz byle jakaś cześć kupisz i zaraz lecisz po następna bo robiona na sztukę, albo wgl nie pasuje do miejsca gdzie powinna być i trzeba samemu przerabiać.
@@niaczelnikmordoru No taka prawda, banda się zjednała peowce i kosiniaki kamysze chciały ludzi w obozach zamykać ,mało brakowało , jakby nie dr Putin ,,,,
noo ale przeciez od 1990r. Rynek potrzebował tylko HumanistoF psychologoF psychatroF lekarzy ksiezy GryzipiorkoF.........no i tak se żyjemy w tym Bantustanie na KREDYT
@@rana-eg2sj powód jest bardzo prosty. W ursusie nikt nie chciał pracować. Dlaczego nie zrobiono podobnych filmów o innych zakładach przemysłowych? Praktycznie każdy zakład miał jakiś film promocyjny ale to nie była tępa propaganda tylko normalne filmy reklamowe które można było przetłumaczyć i przedstawiać np na zagranicznych targach. W ursusie była ogromna rotacja pracowników, były nagrody a nawet odznaczenia za przepracowanie więcej niż roku w zakładzie, ludzie przychodzili tam do pracy z ulicy często tylko po to aby "przezimować", cały system produkcyjny był bardziej podobny do manufaktury gdzie jeden pracownik wykonuje kilka kilkanaście różnych czynności zamiast robić to tak jak w wielkich fabrykach gdzie są całe linie produkcyjne i montażowe. Dlatego jakość ursusa była jaka była i dlatego powstał taki film
@@nigreos3954 z tym nikt nie chcial pracowac, to chyba przesadza Pan. Sam osobiscie znam czlowieka, ktory nigdy sie nie wypowiedzial tak o tej pracy. Jak by nie bylo, film mial propagaowac fabryke. BYc moze nawet tak jak Pan twierdzi w pewnym stopniu bylo to zwiazane z pozyskaniem fachocow - skoro czynnosci tam wykonywane, wymagaly sporych kwalifikacji. A nie jak na typowo tasmowej produkcji.
Aha. Mamy być bardziej tolerancyjni. Czyli jak ten pan cofająć po chodniku kogoś przejedzie, to ten przejechany powinien to tolerować i nie robić kierowcy żadnych pretensji z tego tytułu? Wiem, drwię, ale do tego się sprowadza ta, tfu, posrana tolerancja, że mamy przymykać oko, gdy ktoś jawnie ładnie łamie przepisy, bo co? Bo każdemu tak wolno? Bo każdy może sobie tak poszaleć i mamy to tolerować?!? Nigdy, przenigdy!
Święte słowa .Niby dzisiaj się lepiej żyje ale czegoś brak wokoło wszystko zagraniczne samochód motocykl ciognik rolniczy jak by człowiek był za granicą i tylko resztki przemysłu polskiego jeszcze w ciągłym użytku nie tylko z sentymentu ale że się nie psują chociaż komfortu niema i nie wielu stać na nowy sprzęt zagraniczny to jes to nasze polskie i nazywa się U R S U S . Pozdrawiam serdecznie i życze wszystkiego dobrego w pierwszym dniu świąt
@@piecka2308 a po co Ci był ten dolar? żeby jeździć na wyspy kanadyjskie? polskie morze to był syf?, dlatego teraz już, polskie morze nie jest dla Polaków... po prostu, skończyło się... Dolarów mu się zachciało, jednemu z drugim, więc teraz już nie ma polskich ośrodków wypoczynkowych dla zwykłych Polaków.
@@piecka2308 (...) ,, Amerykanie w tym roku zarabiali miesięcznie 1160 dolarów, 55 dolarów dziennie."(...) Kłamiesz. To są stawki obecne, kłamczuchu. Dziś dolar jest wart 1/10 tego co w latach 70, 80 XX wieku.
@@piecka2308 W Polsce w latach 70, 80 powstawało ok 300 000 mieszkań rocznie i ci ,,biedni" Polacy czekali na te mieszkania nieraz po 20 lat... Czyli Polacy byli tak biedni, że kupowali mieszkania zanim powstały.
13,80zł/h to dobra stawka na tamte czasy? A tak poza tym, to niezłe stanowisko dali facetowi, z rozmachu zarzucać głowicę z kolektorem na szpile. To trochę trzeba się namachać, żeby wyrobić sobie akord po 5gr :p
trudno powiedzieć wtedy i ceny i towar był inny dla przykładu chleb w latach 60 kosztował 4 zł ale taki chleb to był kilogramowy prawie nie to co teraz jakiś gumowy i z wagą max 0,5kg
Pod jakim względem? Że był opóźniony względem oryginału jakieś 20 lat.Nawet nasze cudne inżyniery nie potrafili z tyłu zamontować normalnych kół,tylko jakieś rowerowe,a za normalne jeszcze trzeba było dopłacić
Nigdy nie byłam w tych czasach, a odnoszę wrażenie, że za nimi tęsknię. Absolutnie klimatyczny reportaż, kapsula czasu przenosząca w świat pełen zieleni i prężnie działających zakładów - w zasadzie robi to wrażenie jak w tamtych czasach nowocześnie wszystko się prezentowało.
I bardzo dobrze, że nie byłaś bo pod względem społeczno-polityczno-gospodarczym były straszne a wszystko to co widzisz na tego typu filmach ty czysta propaganda.
W czasach się nie "bywa" tylko żyje no chyba że jesteś bohaterem Back to the future 🤣
Ale ja tu bronie tylko podstaw języka polskiego które każdy miał takie same już w podstawówce
@@justonemorething9795 nie pamiętasz czy nie używasz ? 😜
@@justonemorething9795 - Dokładnie kolego propaganda sukcesu który nie istniał. I wszyscy płaczą nad rozlanym mlekiem. Masakra nich się ogarną .
Piękne maszyny, piękny zakład, niesamowici fachowcy. No i tyle w temacie.
kradli kurwa nawet sruby z maszyn.
Przede wszystkim polscy inzynierowie ktorzy konstruowali te maszyny i traktory.
Dziś po zakładach w Ursusie została jedna hala oraz urząd miasta, poza tym od kilku lat budują sie bloki. Kolos runął, przykro to dziś oglądać
3 hale do czerwca jeszcze stała hala 270
A stare mury ursus w mieście gdzie rosną już drzewa.Jak zobaczyłem ten peereelowski barszcz to aż mi tryslo z pyska a te katamarany na pedaly to już polomozbyt.Teraz reklamują audi bez kierowcy który można zamknąć z satelity jak nie zapłacisz raty
Nasz rząd, a potem zarząd ursusa doprowadzili do tego tak samo jak fmż
@@NygussMusic O FSO nie wspominając Walcowa taki podatek od gruntu dała że Zaz wolal zakłady na Ukrainie rozbudować
@@NygussMusic Rząd nie miał nic do rzeczy. Ursus miał w latach 90-tych szansę wyjścia na prostą dzięki właśnie Fergusonowi (do 1998 roku za pośrednictwem sieci dealerskiej MF w USA, wyeksportowano za ocean blisko 30 tysięcy ciągników postlicencyjnych) a potem AGCO, który był bardzo poważnie zainteresowany zainwestowaniem w Ursusa. Ale oczywiście zakładowa Solidarność miała jakieś ALE, napisała pismo do ministra przemysłu i wszystko poszło na marne a ZPC Ursus zbankrutowało w 2001 roku.
FMŻ nie miał racji bytu po 1990 roku- mała fabryka znana tylko lokalnie, była niczym wobec takich gigantów jak John Deere, Claas, new Holland, Case IH. Nawet niemieckie MDW wywodzące się z Fortschritta mimo że w lata 90-te wchodziła ze stosunkowo nowoczesnymi kombajnami takimi jak E524 czy E526, szybko poddała się i została przejęta przez Case. U nas dochodził też ten problem że mało kogo było stać na nowy kombajn i wielu kupowało kilku letnie maszyny z upadających PGR-ów i SKR-ów za grosze. Bo w 1997 taki Bizon Rekord kosztował 130 tysięcy złotych, Bizon Dynamic 180, Bizon BS 330 tysięcy. Przeciętna pensja wtedy wynosiła 1000 zł, a nawet mniej (300-400 zł), szalało bezrobocie, sytuacja w rolnictwie była tragiczna. To też wpłynęło na losy FMŻ w Płocku.
Wtedy ludziom trzeba było zapewnić rozrywkę różnego rodzaju, teraz wystarczy dać hasło do wifi😄
Teraz większość firm w ogóle nie dba o swoich pracowników, a potem dziwią się że im brakuje rąk do pracy.
@@jackie11111 Dokładnie tak jest, tam gdzie dbają to nie ma żadnych ogłoszeń o pracę, a Ci co nie dbają to ciągle szukają jeleni do roboty.
Mój na szef, nigdy ogłoszenia o pracę nie musiał dawać. Jak poszukiwał nowych pracowników, to pracownicy w firmie ściągali nowych z innych firm.
@@jackie11111 Święte słowa...
Dziękujemy za kolejny ciekawy film. Jednak wnioski po jego obejrzeniu a szczególnie po przeczytaniu komentarzy są smutne...
Piękne kolory taśmy ORWO :) Przy obróbce można poprawić balans bieli zdejmując trochę czerwonego i wygląda znośnie, skoro i tak to ktoś digitalizuje to równie dobrze można i tak poprawić.
Ty byś wszystko poprawiał, a tak cofamy sie w czasie i o to chodzi.
@@korneliuszrozestrzynski3534 Gwarantuje ci że w 1980 roku te kolory wyglądały normalnie, tylko ORWO kiepsko się zachowuje, nawet po przechowywaniu w idealnych warunkach stąd 40 lat później oglądamy taki a nie inny obraz.
@@10385142 Mnie tam nie przeszkadza dodaje smaku epoki a jakby było na CD to już nie byłoby co oglądać.
O czym Wy w ogóle piszecie? Został zeskanowany Pozytyw. Co ma do tego tzw. barwny negatyw wyjściowy? Skąd wiecie, że nagatywem tzw. matką było ORWO typu NC-3 (bo z DDR-owkich taśm filmowych-tylko na tych robiono u nas filmy w tym okresie czasowym), a może był to negatyw Węgierski lub Czeski? Barwne filmy składają się z trzech warstw podstawowych: żółtej, purpurowej i niebiesko-zielonej plus kilka warstw pośrednich oraz tzw. żółta warstwa filtrowa. Warstwy: żółta i niebiesko-zielona starzeją się najszybciej-stąd powstaje dominanta purpurowa. Lecz na starzenie się filmu wpływa przede wszystkim żle przeprowadzony proces obróbki obrazu. Komu zależało, aby zrobić to dobrze i starannie, żeby prawidłowo wypłukać materiał, a potem go prawidłowo zgarbować? Komu? Na całym świecie klisze czy papiery purpurowieją i nie jest to bynajmniej wina ORWO, SVEMA, FERRANIA czy AGFY. Na to wpływa nie typ kliszy tylko spartolenie procesu obróbki filmu. W tym przypadku spartolono proces obróbki Pozytywu i film spurpurowiał.
Po co?
To tak jak z kolorowaniem czarnobiałych filmów lub w ogóle cyfrowa rekonstrukcja, tak naprawdę te zabieg wyglądają koszmarnie, i ci co się zachwycają to najzwyczajniej nie czują klimatu.
Brat pracował...w latach 80, robota na kuźni, zarabiał sporo jak na robotnika, miał górnicze zaszeregowanie.
Teraz masz zaszeregowanie 😉
To kuźnia była pod ziemią ?
@@jerzyjerzewski6162 to taki przekret jak np w straży granicznej gdzie rok pracy liczyli za 1,5 od taka "sprawiedliwość" dla ludzi pracy
@@simon1313ss3 jakbyś po szychcie postawił górnika i kowala obok siebie to byś nie zobaczył różnicy. Ten i ten od dołu go góry cały czarny.
Przynajmniej za komuny niewolnikowi przysługiwało mieszkanie i wyżywienie w ,,państwówce,, teraz to nawet ciężko o urlop u prywaciarza który się należy
Imie i nazwisko tego prywaciarza. Milicja Obywatelska przyjedzie i nie bedzie prywaciarza.
i pomyśleć że teraz nie ma tam nic!!!
Ciekawe jak Pan Mirosław Perzyna, który tam się zatrudniał, ma się dzisiaj i jak długo popracował 😉
Zbiera puszki.
Podobno do dzisiaj składa silniki do 30 tki, z zamkniętymi oczami😄
@@Rames. z wyniesionych w kieszeniach części
Posiadam dwie sztuki ursusa z tej fabryki do dziś latają na oryginalnych częściach
Zbrodnią było rozpierdolić to wszystko..!
Solidarnos ktora Polacy tak bardzo kochali i dla nich strajkowali cala dekade lat 1980-tych, to oni sie przyczynili w duzej mierze do upadku tych wszystkich zakladow i fabryk, oni zapoczatkowali ten caly proces niszczenia polskiej gospodarki, mozliwe ze na polecenie zachodnich sluzb.
@@PocałujmniewdupęPocałujmniewdu Sorosa i CIA
@@PocałujmniewdupęPocałujmniewdu nie prawda. Do upadku PRL przyczynił się ZSRR, który wyciskał nas jak cytrynę, aż do śmierci.
Dokładnie styropianowa Solidarność po 1989 roku wszystko zniszczyła i rozkradła.
@@andrzej21111 Cała góra Solidarności to była agentura CIA.. paru jeszcze żyje. jeszcze żyje Macierewicz, Kaczyński..
Jedno co było kiedyś inne to to że wszyscy mieli w miarę po równo a to co było złe to że "po równo" oznaczało że nie było nic. Dziś ci co zniszczyli te zakłady są miliarderami a ci co w nich pracowali nie mają dalej nic.
Z tego ,,nic nie było " w Polsce w granicach po 1945 żyło w 1989 prawie 40 mln ludzi... idioto...
Gówno, ale równo.
Nie wspomniane zostało ile wynieśli z zakładów. A potem zdziwienie, że zakłady padły. A mieliśmy szansę skopać dupę John Deere
@@daimoonvesper207 nie było szans na taki rozwój. Firmy państwowe nią są w stanie konkurować na wolnym rynku z prywatnymi podmiotami.
@@kris-fd6hn nie do końca prawda… patrz Chiny
Nawet orkiestra jest. Może by zagrać. Nad wszystkim czuwa gospodarz domu, nie da on krzywdy zrobić nikomu....
... zawsze pomoże o każdej porze,
oooo, mój "borze" :-D
@@arturgorniak3741 dokładnie 💪
Gdzie my do Białorusi ,dużo mniejszy kraj ,bieda ,a nadal produkują ciągniki i mają bardzo nowoczesne fabryki
zapowiada się bardzo ciekawie ! czekam na więcej!
Tak. Ursus.. Zakłady Przemysłu Ciągnikowego „Ursus” (wcześniej: Towarzystwo Udziałowe Specyalnej Fabryki Armatur (1893-1902), Towarzystwo Udziałowe Specyalnej Fabryki Armatur i Motorów (1902-1920), Fabryka Silników i Traktorów URSUS S.A. (1920-1922), Zakłady Mechaniczne URSUS S.A. (1922-1930), Zrzeszenie Przemysłu Ciągnikowego „Ursus” (1972-1983), Zakłady Przemysłu Ciągnikowego URSUS S.A.) - nieistniejące przedsiębiorstwo znajdujące się w Warszawie, w dzielnicy Ursus, znane z produkcji ciągników rolniczych.
Ursus to także marka produkowanych przez przedsiębiorstwo ciągników rolniczych. Firma Ursus oraz jej znaki towarowe należały do spółki Ursus S.A. z siedzibą w Lublinie do 13 lipca 2021 roku, kiedy to Sąd Rejonowy w Warszawie ogłosił upadłość spółki
Przed wojną Ursus produkował również czołgi i chyba? działa.
Coś tak jak za komuny Łucznik produkował również maszyny do szycia.🤝
jak można tak niszczyć naszą ojczyznę że takie potężne zakłady upadły
Jak zawsze super !!!
Jak zwykle super muzyka 😊
URSUS to jest firma chciałoby się rzec i dziś....tylko no właśnie, gdzie został popełniony ten błąd że go dziś nie ma..?
Kilka szkół przyzakładowych i sztab inżynierów a oni się szczycą licencją od MF zamiast swoim nowym projektem. Nie podoba mi się ten pomysł na klonowanie i promowanie obcej marki w zakładzie z takim potencjałem.
Część Wacław, jestem Za 👍😎
Niestety,taka opinia przydała by się 42lata temu,ale fakt szczycenia się licencją jest dziwny jak na komunizm, już nie wiązali widocznie przyszłości własnych projektów.
@@piotrkurtys1710 Już lepiej by było podpatrzyć jak rozwiązania w budowie jest ciągnika przodujących na owe czasy marek. Do dziś się takie metody stosuje szczególnie w Azji i Rosji. Po co wyważać otwarte drzwi. Trochę pozmieniać wygląd oblachowanie kabinę i deskę rozdzielczą inne lampy i kolorystykę i by wyszedł elegancki Ursuski. Nie było wówczas problemu z elektroniką, bo dziś by był problem z modułami elektronicznymi gdyż my takich nie produkujemy jak Bosch, Siemens .... Wtedy jedynym elektronicznym podzespołem był regulator napięcia alternatora. Inżynierowie spokojnie by poradzili sobie z wyliczeniem przełożeń i obciążeń na wałkach i wałach. Silnik delikatnie zmienić o kilka nm lub mm każdy element i tez by tak samo chodził gdyż zasada działanie silników diesla jest identyczna.
Były jakieś projekty nasze, wybrano licencyjne. Ale kto nami wtedy rządził
@@michakaczmarek9496 Widocznie chcieli mieć w ZSRR ciągniki MF wykonane rękoma zniewolonego narodu. W sumie to było bardzo sprytne z ich strony posunięcie.
Zakup licencji MFa było strzałem w stopę i pierwszym gwoździem do trumny Ursusa. Należało rozwijać własne konstrukcje. Polecam film na YT o prototypie Ursusa c-360 i różnicach w budowie do wersji produkcyjnej.
Daj link
Na wykladach kilku kolesi przysypialo, jeden z nich rozmazony o dziewczynie z poprzedniej nocy, moze narzeczona czy cos 🙂
Sam filmik wspaniala historia mlodosci, pozdrawiam serdecznie i dziekuje za upload 🙂
URSUS - szkoda, wielka firma byla.
Moim zdaniem najlepsza opcja w tamtych czasach
A czy nie mógł by działać dalej taki ursus w podobnej technologi tylko bardziej zmodernizowane maszyny większy komfort w kabinie np.c 360 4x4 z kabiną na podobe Zetora 5211 myślę że szły by jak ciepłe bułki nawet teraz ciągnik prosty mechaniczny z komfortową kabina mtz od lat ma te same korpusy tylko osprzęt inny i jakoś się sprzedaje
Nie wolno takich nieekologicznych silników produkować i sprzedawać w UE
A po co komu ciągnik jak rolnictwo zakazane.
Po wejściu do Unii Europejskiej tak musieli gospodarować żeby Ursus upadł, tak mieli nakazane, podobnie dziś dzieje się tak z naszymi kopalniami....
Wiele innych zakładów przemysł ciężki był konkurencją to były duże samowystarczalne firmy jak obecnie Chiny dlatego były likwidowane przez obce sluzby wywiadu gospodarczego tak jak 100 lat wcześniej w Afryce za świecidełka dla króla szamana przejmowano co najdroższe a lud głodował .
Mozna, ale to trzeba by bylo od lat sie rozwijac, a nie zatrzymać się w latach 70 i miec wyrąbane na wszystko, bo po co
4:30 fryzurka, okularki, wąsik.
Fajnie obejrzeć jak zmienia się moda na przestrzeni lat.
I jak szybko modne staje się zabawne.
To chyba Cyber Marian
Super materiały 👌👍
Ursus upadł bo miał upaść jak i tysiące innych polskich zakładów po 1989 roku nic nie stało się przez przypadek przynajmniej takie jest moje zdanie 😕
Takie były wytyczne dla solidaruchów i za to brali kasę od c i a.
I nie tylko Twoje 👍
Popieram te słowa,wszystko rozwalili aby towar z zachodu wszedł na nasz rynek.
@@waldemaroleszko4023 trzeba było zniszczyć konkurencję kiedy dolar robił jeszcze wrażenie.
@@waldemaroleszko4023 Oczywiście. Niszczyli nasze fabryki, robiąc cło na podzespoły a znosząc cła na gotowe wyroby. Następnie zwalniali z podatków szemranych ,,inwestorów" montownie i hurtownie, które zalewały Polskę tandetą, aby była tania i wypierała naszą produkcję.
Kolos po którym już nic nie pozostało. Był nowy ursus w Lublinie to i to uwalili. A obecne ciągniki zachodnie sa drogie w serwisie i awaryjne.
Nie są drogie tylko adekwatne od tego co posiadają. Czy drogie w serwisie? Pamiętam jak 15 lat temu zachodnie marki rozpowszechniały się po wejściu Polski do UE. Każdy mówił że skomplikowane i drogie. Tylko że Ursus w tym czasie najlepsze co miał to takie ciągniki jak 1654, 1954 czy 1934 które bazowały nadal na przestarzałej serii ciężkiej, a 1224 był bez większych zmian produkowany do 2009 roku kiedy już był kompletnym zabytkiem na tle konkurencji. I jakościowo to wcale nie było dobre. Znajomy jakoś koło 2008 roku kupił Fergusona- do dzisiaj ma zrobione nim 16 tysięcy godzin bez jakichkolwiek awarii i remontów, a 1614 który kupił 5 lat wcześniej ma niecałe 5 tysięcy godzin i już go nie raz musieli remontować na silniku i skrzyni.
@@TheAgrotechnik - Nie ma co tłumaczyć tym komentującym bo połowa z nich marzy o powrocie do PRL. Ludzie tego nie rozumieją że to wszystko i te zakłady były przestarzałe , nie miałyby prawa bytu . I tylko czytam oj FSO takie cudowne było oj Star w Starachowicach, oj Nysa w Nysie oj bo to i tamto . Masakra. Stare przestarzałe graty które paliły ile się wlało i nie przekraczały setki bo przy takiej prędkości, rozleciały by się , po za tym byle jak robione z silnikiem Warszawy Nysy np. A Fiat to nie był żaden Polski produkt w tym przypadku samochód , to było Włoskie . Po transformacji ludzie w dupie mieli te graty bo już wtedy można było sprowadzać auta z zachodu. Więc proste porównanie. Np 1998r FSO , ha - Właściwie Daewoo wtedy jeszcze i taki Polonez albo Nubira albo Lanos łałą szczyt motoryzacji też nie Polskiej a np Ford Sierra . To co wybrał Kowalski? No Sierrę na tamte czasy fura nie do ogarnięcia a nie Polonez. Zaczęto produkować samochód dostawczy w Lublinie Lublin . Jezdziłem w Żandarmerii Wojskowej takim . Szajs jakich mało. Ludzie u nas to ciągle żyją jakimiś starymi zaszłościami, przeszłością itd. Stare przestarzałe zakłady ze starymi liniami. FSO jak i Ursus i wiele innych zakładów upadło bo nie miało żadnych inicjatyw tylko długi większe niż droga do kosmosu. A ludzie dalej swoje. Bo rozkradli bo to , bo tamto. Mamy XXI wiek , technika jest tak zaawansowana że kosmos. Po za tym no kto kupowałby, nawet gdybyśmy produkowali jakikolwiek samochód . O czym my w ogóle piszemy. U nas nie ma , nie było i nie będzie żadnej motoryzacji. Mieliśmy tylko Warszawę oraz Syrenę. Aha jeszcze Star i Jelcz . Kolego masz rację i piszesz do rzeczy. Ciągniki ? Z tymi z zachodu jak napisałeś wyżej w komentarzu Ferguson. To co Ursus ten nowo produkowany już . Jaki miał polot? Żaden i tak go nikt nie kupował. Gdzieś oglądałem dokument o produkcji już tego nowego. Nie wiele się sprzedało. I ci ludzie płaczący nad zakładem , ubolewający . To co ich zdaniem trzeba było robić? Jak zakład miał niebotyczne długi? Co państwo miało za wszelką cenę molocha dotować? Trupa? Ale kolego tym komentującym i ubolewajacym nie wytłumaczysz. Patodeweloperka. Takie coś wyczytałem w komentarzu , tych ubolewająco płaczących tutaj. To ich zdaniem miały straszyć rozpieprzone budynki, i miały zawalić się komuś na łeb ? Straszyć w środku dzielnicy? To buduje się i za gospodarowywuje te tereny. A dzisiaj ? Jaki rolnik który ma dotację z Unii kupowałby jakiegoś śmiesznego Ursusa. Przeciez to nie poważne.
@@arkadiuszhoffman3525 Mądre słowa.A nie żadne żydy i Niemcy nas rozkradli a jak przyszło co do czego to aby zachodnie.bo lepsze.Pozdrawiam
4:27 już tam był Cyber Marian ??? 😂
To nie Cyber Marian, to Krzyś z Tik- Taka .Ja jestem pan Tik Tak...🙂
Tak samo pomyślałem
Toć to ojciec Cyber Mariana 😄
Była praca,teraz to się nazywa robota na czas określony...szok,niema gwarancji pracy.
Wtedy byl komunizm , czy sie stoji czy sie lezy kazdemu sie rowno nalezy
@@marianpazdzioch7300 W Polsce nie było nigdy komunizmu, teraz próbują....
Nie komunizm tylko komuna a mówiło się czy się stoi czy się leży dwa tysi@ce się należy
@@marianpazdzioch7300 potocznie sie tak mowi, ale wnikajac w szczegoly, prosze zwrocic uwage ze wlasnosc prywatna istniala. rolnictwo rowniez bylo prywatne. I z tym lezeniem to sie nie zgodze. Normy ustalone trzeba bylo wykonac.
Nawet z morlanego punktu nie wypracowywanie normy byl salbo widziane. A brygadzisci odpowiadali przed kierownikami, kierownicyprzed szczeblem wyzszym itd.
To dzisiaj mamy doczynienia z tedencja, ze za bohatera uchodzi ten, kto potrafi na kase wydymac innych.
I to dzisiaj wieje komuna z EU.
Co nie oznacza ze w PRL nie bylo roznych patologii - socjalistycznych.
@@rana-eg2sj normy ustalone trzeba było wykonać... ble ble ble.
A jak Janek Kowalski nie wykonał normy to zapewne drżał ze strachu , że go z roboty wywalą.
No bo jak by wywalili to co biedny by zrobił.
Czy się stoi czy się leży... taka była prawda.
Więcej takich filmów dla młodych niech zobaczą co stracili nieodwracalnie wszystko to zostało zniszczone rozgrabionego sprzedane a ludzie którzy byli weseli życzliwi sobie postawieni przeciwko sobie ot cała przemiana Pozdrawiam
stracili wieczny brak wszystkiego mimo że plany zawsze był wykonane w 100% stracili sytuacje że nie moga nigdzie wyjechać za pracą stracili strajki. przemiany ustrojowe zawsze niosą za sobą pewne konsekfencje. zakłady zwalniały 50% pracowników bo i tak nie było z nich pożytku lub ich etat nie miał zadnej podstawy ekonomicznej. stracili gospodarke centralnie kierowaną.
@@simon1313ss3 tak Ci ktoś nawciskał głupot i to powtarzasz nie masz pojęcia jak było a swoją wiedzę widzę że czerpiesz z propagandy i filmów Barei
@@AGROGORAL_70.11Raj na ziemi był. Pamiętam jak mama była w szpitalu z bratem a ja z ojcem stałem w zimie pol dnia bo meble mieli do sklepu rzucić.
@@mariuszcieslak3667 o ty biedny a potem się obudziłeś i był rok 2023 i nie było teleranka Człowieku bajki to wymyślaj swoim dzieciom
Pamiętam ten raj jako dziecko...ocet i makron na półkach.. brali nas do kolejki aby cos dostać z pod lady..ojciec w fabryce samochodów zarabiał miesięcznie równoważność pensji 10 dolarów inżynier co miał 30 ludzi pod sobą..jakie to szczęście miałem ze komunę znam tylko z lat dzieciństwa gdzie rodzice nie obarczali nas zbytnio ta frustracja życia codziennego
To wszystko w rzeczywistości wyglądało inaczej.
Jak to mówią... Jest prawda czasu i prawda ekranu.. Prawda
To ogladni wiadomości w TVP tam dopiero jest odjechane od rzeczywistości 😉
15:20 fajne plakaty ;)
Tytuł powinien brzmieć-Ursus to BYŁA firma. Niestety.
Tak jak niecałe 10 000 polskich państwowych przedsiębiorstw, z których zostało do dziś (ok 2000 rok) ok 300.( Za Ziemkiewiczem).
@EuroTrucker Oczywiście w POlin, bo już za zachodnią granicą zarządzanie państwowe działa od Bismarcka a na wielka skalę od 1945.
W waszych ukochanych stanach także państwo ingeruje i dotuje przemysłowe giganty i banki, które nie mogą upaść. Rozumiesz tuxxnie o czym piszę?
Ursusa już nie ma…szkoda. To se ne vrati kurła.
Teraz tylko wspominac nam pozostało. Sprzedali wszystko i obrucili w perzyne. MIAŁEŚ CHAMIE ZŁOTY RÓG.....
Upadek zaczął sie w pierwszej połowie lat 70. Błędna decyzja z licencją MF Perkins
Ursus ten z lat 90tych padł przez ludzi nieodpowiedzialnych. Jakoś Zetor czy Skoda przetrwały pomimo zawirowań czasu.
Agentura Wall Street, a nie żadnych nieodpowiedzialnych.
@@michals547 Słońce narodu spał 😂😏
Zetor przetrwał, Skoda też....tylko Czesi zupełnie inaczej pojmowali zmianę systemu politycznego a i wszystkie "teczki " ujawnił odrazu by nikt na innych haków nie miała u nas? Sami wiemy jak proces dekomunizacji przebiega.....od tego trzeba zacząć co Czesi zrobili zaraz po przewrocie....
@@jozefurbanski7016 U nas nie było żadnego przewrotu. Komuna rządzi nadal.
@@jozefurbanski7016 Tu nie o to chodzi. Chodziło o to, aby u nas nic nie było, szczególnie po prawej stronie Wisły. Polacy maja być tylko ciemnymi robolami bez żadnych praw i maja robić na ,,kapitalistycznych panów " i ,,zachodnich panów".
Fajne te zajecia po pracy w hotelu robotniczym, prawie jak u Anioła w alternatywach 4 przed wizytacją zagraniczną
Licencyjny Ferguson. No to był strzał w 10😂
Jest taka rzeczka istniejąca do dziś., którą wtedy z zakładów URSUS płynęło wszystko co z ropą związane.
Ile to razy straż jechała by rzeczkę zgasić, bo ktoś ją podpalił.
Pamiętam jak kolegi pies, zamiast ją przeskoczyć, to wlazł to tej mazi. Ledwo wyszedł oblepiony na czarno.
Potocznie wszyscy nazywali ją "smrudką"
Już dziś mało kto o tej nazwie pamięta. Oczyszczona i nawet pojawiły się od kilku lat drobne rybki.
Dla kogoś kto pamięta ją jako płynący potok benzyny, rozpuszczalników, ropy, smarów i tego "zapachu", dzisiejszy widok jest niebywałym szokiem.
Ale od najstarszych mieszkańców, może już nawet dziś nieżyjących, słyszałem, że przed URSUSem te rzeczka tętniła życiem, była jak kryształ i pływały w niej ładne ryby.
I taka to historia dla uzupełnienia tematu.
"taką gospodarkę żeby rozwalić"
A w sklepach na regałach ocet, 😂.Tak!! trzeba było wieśniakom pomóc w technice, bo żarcie szło do Ruskich . Konie były na wsiach, ile Ruskich,, Władymirców,, traktorów jest w Polsce . A teraz na wsiach kury nioski to zadość, baby z paznokciami,kwiatki w ogródku i z boku Biedronka , i mówią że bieda.🤣
12:50 PKP - Pracownicza Kasa Pośmiertna :)
przejście na calowe wymiary Massey Fergusson, po co to było ?
Nikt wtedy nie wiedział, jak przejść z gospodarki PRL do kapitalistycznej. Zabrakło kogoś, kto umiałby podtrzymać taką inwestycję. Niestety Ursus ostatecznie upadł w 2022 roku. Szkoda. Nie ma jednobarwnej oceny tamtych i obecnych czasów.
w 2022 też ci ludzie dalej nie wiedzą jak ma wygladać nowoczesna gospodarka i ostatecznie pogrążyli Ursusa..
Nie, po prostu żaden zakład tej wielkości nie jest w stanie przetrwać nagłego załamania się rynku. Ursus Ursusem, ale to nasze krajowe rolnictwo wpierw rzucono w kapitalizm. Kto miał w latach 90tych w Polsce ciągniki kupować? PGR zlikwidowano wszystkie naraz, więc nie tylko najbardziej kasowy nabywca odpadł ale jeszcze rynek został zalany maszynami rolniczymi ze zlikwidowanych PGR, często prawie nowymi, więc rolnikowi indywidualnemu który i tak był w nieciekawej sytuacji kupować nowego traktora się nie opłacało skoro mógł kupić taki sam, kilkuletni z likwidowanego PGR za bezcen. A potem cóż, kolejne styropianowe władze nie robiły nic aby stworzyć warunki dla przetrwania przemysłu maszynowego w Polsce, bo przemysł maszynowy = wielkie zakłady. Wielkie zakłady = tłum ludzi którzy mogą się zebrać, zrobić strajk a nawet wywołać rewolucję...
@@gallanonim1379 Pewnie masz w dużej mierze rację... Mój wujek, rolnik, kupił Ursusa C-330 nowego w lutym 1988 ;-) Czyli przed problemami. Długo czekał, aż mu poradzili, aby się zapisał na chwilę do PSL. Zapisał się i niebawem mógł zapłacić i odebrać ciągnik.
Przejść? A PO co?
@@gallanonim1379 A wiesz co to jest eksport?
Oby nigdy już nie wrócił tak wadliwy system gospodarczy.
No nie stety wrócił
On nigdy nie odszedł, tylko zmienił nazwę...
Na tych szkoleniach to siedzą jakby na ścięcie szli 😉
Proste i łatwe w eksploatacji jest fajne ale trzeba iść też z duchem czasu albo się wypada z gry.
Przeca te ursusy juz pod koniec zywota fabryki to byly złomy przestarzałe porownajcie masseya johna czy innny zachodni traktor z tamtych lat z naszym ursusem smiech na sali . Sami rolnicy doprowadzili ze ursus padl woleli kupowac zachodnie a nie nasze przestarzale konstrukcje
Polecam zapoznac sie z Ruchem Dobrobytu i Pokoju Macieja Maciaka. Jedyna szansa dla nas.
To prawda ja też tęsknię zA tamtymi klimatami bo trochę pamiętam zawsze lubiłem i interesowałem się ursusem zamiast wdrażać nasze projekty to brali te MF bo to była pod presją albo bieżecie nasze MF albo spłacacie długi od razu.Zal mi tych zakładów Ursus ku pamięci spoczywaj w pokoju bo zaklady byly rozgrabiane przez Niemców w wojnę i się podnieśli po wojnie i rozpoczęli produkcję a teraz nie ma nic polskiego Amen.
5:13 jeżeli to elektrodrążarka wgłębna to jaki model? Polski "Tarnów" czy coś zagranicznego?
O dzięki !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Było minęło i poszło w pis.....
Kiedyś był tu czarny kawior, tam stał czerwony kawior, chłolera panie... komu to przeszkadzało? (Z tyłu sklepu)
Kiedys to papierosy lezaly na polkach calymi wagonami w supermarketach a dzis paczuszki pochowane u kasjerki pod ladą.
a gdzie tradycyjne chlanie wódy na hotelu?
Wypłata 2.5 tys wypłata pół litra 200 zł
Szkoda że nie ma już ośrodka w Sorkwitach...
Masakra tak zniszczyć Polski potencjał 😢
13:59 czy to muzeum jeszcze jest i można wiedzieć gdzie
Film pod tytułem "Zanim rozkradli i posprzedawali wrogom wszystko co Polskie"
niech ktoś powie skąd oni brali tą muzykę do tych filmów, jest ekstra
Cztery utwory w tym filmie były specjalnie napisane do filmów "Nicponie" (Jerzy Maksymiuk), "Antonio Gaudi" (Jerzy Maksymiuk), "Huta Zygmunt" (Janusz Sławiński), "Centromor oferuje" (Janusz Sławiński) wyprodukowanych w WFO. Muzyka i efekty dźwiękowe były gromadzone w fonotece WFO w celu używania ich w innych filmach WFO. Pozdrawiamy
kiedys muzyka byla na poziomie. prosze zwrocic uwage na dzisiejsze czasy... np rap lub hip hop. przeciez to jest rynsztok.
Przez kogo upadł ursus przez ludzi bo nie chcieli kupować w 90 i 2000 latach tych ciągników bo każdy chciał zachodnie z autami też tak było
Nie było ludzi stać na nowe. Co do aut, to każdy wołał kupić używanego Golfa I w cenie dużo mniejszej niż nowy 126p.
@@wacolo73 niestety nasze wyroby były drogie i w porównaniu do zachodnich przestarzałe unas wszystko klepali na jedno kopyto dla tego ludzie przeszli na zagraniczny sprzęt. Golf 3 wyszedł 93 bodajże a unas polonez po lekich modyfikacjach produkowano to jest ta różnica
Kogo. Bylo. Stac. Na. Traktor.. Ze. Zlom. Przetargi.. Pozdr. Z wiednia. Polak. Mechanik
PROSZĘ O ŁAPKĘ KTO BY KUPIŁ TAKĄ DZIEWICĘ SIĄTKĘ I KTO TWIERDZI ŻE TO ZŁOM
pracowałem w Ursusie w latach 60 miałem wtedy 42 lata
Masz jakieś zdjęcia?
Baju baju 🤣🤣🤣
To musi mieć pan prawie 100 lat.
@@kaem3 ;)
Życzenie 100 lat byłoby nietaktem😉
Utracony Raj Polaków , demokracji się zachciało , a gdzie teraz jest Ursus .
Dziękuję za taki raj. Chcesz raju to jedz na Białoruś
Taki fajny ten raj ze się rozleciał
Ruski wypierdalaj
13.80 zł / godz to na tamte czasy (1980) ok??
Około 2500 miesięcznie, jako nowo przyjęty to w miarę ok
@@andrzejgwd2612 Minimalna krajowa wtedy wynosiła 2000 zł miesięcznie.
Wtedy 2500 zł to mniej więcej dzisiaj tyle co byś miał 3600 zł.
@@pirzol89 dlatego piszę że jest ok
@@piecka2308 Dzisiaj cały świat tak rucha Hindusów, Chińczyków itd. na kasę. Wystarczy import w kontenerze do europy i produkt jest x razy więcej warty niż wyszedł od Chińczyka.
@@piecka2308 widzę że są ludzie którzy to rozumieją jak niektórzy mówią że za komuny to ludzie mieli pieniędzy a właśnie jeżeli odniesie się to do twardej waluty to wtedy widać jaki to był trzeci świat niestety niektórzy tego nigdy nie zrozumieją jak za komuny ludzie byli "dymani"
Perzyna szybko złapał dobry BIT
"wiwat król ,wiwat wszystkie stany!" Chwała Wielkiej Polsce odrodzonej po '45 roku sierpem i młotem,a zniszczonej i ponownie rozebranej długopisami.Moze i był ciemnogród ,może i prymitywizm ale do ciągnika ursus czy Zetor z czasów socjalistycznych podchodzisz z młotkiem ,przecinakiem kluczem 13,17,19,24 i silnik wymontujesz na polu,a w tych nowoczesnych pik pik kontrolka i dupa stoisz i czekasz na serwis z laptopem iiii..."dzień dobry 2.5 koła się należy to w czym jest problem?"tak i zaraz jakiś "przedsiębiorca" wyskoczy że tak mówią tylko ",chłopi pańszczyźniani ","niekreatywni" itp....tylko w 40-sto letnim usrusie orginalne części są nieraz do dziś ,a od tych"przedsiębiorców " kreatywnych jak kupisz zamiennik to przy montażu jest problem i żywotność na czas gwarancji ,a gwarancja jest do bramy , później się nie znamy....ot cały ten postępowy kapitalizm😒
Napisałeś Prawdę.
To czemu rolnicy kupuja te psujace sie zlomyt za milion zlotych a nie stare, sprawdzine 30tki? :)
Szkoda ze takich firm już nie ma w Polsce. Teraz byle jakaś cześć kupisz i zaraz lecisz po następna bo robiona na sztukę, albo wgl nie pasuje do miejsca gdzie powinna być i trzeba samemu przerabiać.
ci co tam siedzą na sali mają już z 70 lat albo i więcej
Jak miał 20 lat ,to teraz ma 62 , jeszcze do emerytury nie doczłapał , jak ten czas wolno leci , hehe,,,
@@leszekzet6911 lub nie żyją dzięki Niedzielskiemu i jego polityce eliksir dla wszystkich
@@niaczelnikmordoru No taka prawda, banda się zjednała peowce i kosiniaki kamysze chciały ludzi w obozach zamykać ,mało brakowało , jakby nie dr Putin ,,,,
@@leszekzet6911 Putin to wymówka dla ciemnych mas, choć ministrant Niedzielski coś zaczyna straszyć Dawidem ale w tv tego nie chcą puścić
Mój Chrzestny pracował w URSUSIE, zmarł w 2002 roku w średnim wieku
Takie piękne i dobre zakłady takie traktory rozkradli I zlikwidowali zaczoł wałęsa i tak do dziś rozwalają polskie
Gdzie mogę aplikować?
To ja chcę tam pracować, gdzie się zgłosić
noo ale przeciez od 1990r. Rynek potrzebował tylko HumanistoF psychologoF psychatroF lekarzy ksiezy GryzipiorkoF.........no i tak se żyjemy w tym Bantustanie na KREDYT
4:30 cebermarian 😎
Taka dobra firma i nie ma jej wśród nas...🤣🤣🤣
Mirosław Perzyna, ciekawe czy wie że są prezentowane jego dane osobowe...
Ursus to imię supermana który uratował rusałkę przed pohańbieniem przez byka w starożytnym Rzymie.
chce sie tam zatrudnic, bajka!
Wypłata 2.5 tys pół litra 200 zł
To teraz kto zgadnie w jakim celu został stworzony ten film propagandowy? Bo powód jest dosyć ciekawy i niesie za sobą pewne konsekwencje
aby propagaowac Ursusa i postep modelu socjalistycznego.
takie filmy powstaja rowniez dzisiaj, a EU jest propagowana nawet u goryli w kongo
@@rana-eg2sj nic z tych rzeczy
@@nigreos3954 prosze uzasadnic wypowiedz.
nic z tych rzeczy to kazdy umie napisac
@@rana-eg2sj powód jest bardzo prosty. W ursusie nikt nie chciał pracować. Dlaczego nie zrobiono podobnych filmów o innych zakładach przemysłowych? Praktycznie każdy zakład miał jakiś film promocyjny ale to nie była tępa propaganda tylko normalne filmy reklamowe które można było przetłumaczyć i przedstawiać np na zagranicznych targach. W ursusie była ogromna rotacja pracowników, były nagrody a nawet odznaczenia za przepracowanie więcej niż roku w zakładzie, ludzie przychodzili tam do pracy z ulicy często tylko po to aby "przezimować", cały system produkcyjny był bardziej podobny do manufaktury gdzie jeden pracownik wykonuje kilka kilkanaście różnych czynności zamiast robić to tak jak w wielkich fabrykach gdzie są całe linie produkcyjne i montażowe. Dlatego jakość ursusa była jaka była i dlatego powstał taki film
@@nigreos3954 z tym nikt nie chcial pracowac, to chyba przesadza Pan. Sam osobiscie znam czlowieka, ktory nigdy sie nie wypowiedzial tak o tej pracy.
Jak by nie bylo, film mial propagaowac fabryke. BYc moze nawet tak jak Pan twierdzi w pewnym stopniu bylo to zwiazane z pozyskaniem fachocow - skoro czynnosci tam wykonywane, wymagaly sporych kwalifikacji. A nie jak na typowo tasmowej produkcji.
URSUSa już nie ma... tak jak i Warfamy URSUS
Ciekawe czy nadal tam pracuje?
I pojawła się solidarność...
Aha. Mamy być bardziej tolerancyjni. Czyli jak ten pan cofająć po chodniku kogoś przejedzie, to ten przejechany powinien to tolerować i nie robić kierowcy żadnych pretensji z tego tytułu? Wiem, drwię, ale do tego się sprowadza ta, tfu, posrana tolerancja, że mamy przymykać oko, gdy ktoś jawnie ładnie łamie przepisy, bo co? Bo każdemu tak wolno? Bo każdy może sobie tak poszaleć i mamy to tolerować?!? Nigdy, przenigdy!
Było, minęło i nie wróci.
Panie kiedyś to byli prawdziwe czasy a dzisiaj nie ma nic.....wszystko wyprzedali, rozgrabili.
Święte słowa .Niby dzisiaj się lepiej żyje ale czegoś brak wokoło wszystko zagraniczne samochód motocykl ciognik rolniczy jak by człowiek był za granicą i tylko resztki przemysłu polskiego jeszcze w ciągłym użytku nie tylko z sentymentu ale że się nie psują chociaż komfortu niema i nie wielu stać na nowy sprzęt zagraniczny to jes to nasze polskie i nazywa się U R S U S . Pozdrawiam serdecznie i życze wszystkiego dobrego w pierwszym dniu świąt
Już banderowiec łapę trzyma bo polaczkom nierentownie było 😅 Rozbiory tuż tuż. 😅
Komu to przeszkadzało? " Czy nie czasami tym którzy obalyly te (niby) komunę a teraz to wszystko rozszabrowali i są u władzy?
Zachodowi. To samo zachód zrobił w Jugosławii i chcieliby zrobić w Białorusi i Rosji. Zniszczyć i okraść ze wszystkiego.
@@piecka2308 a po co Ci był ten dolar? żeby jeździć na wyspy kanadyjskie? polskie morze to był syf?, dlatego teraz już, polskie morze nie jest dla Polaków... po prostu, skończyło się...
Dolarów mu się zachciało, jednemu z drugim, więc teraz już nie ma polskich ośrodków wypoczynkowych dla zwykłych Polaków.
@@piecka2308 (...) ,, Amerykanie w tym roku zarabiali miesięcznie 1160 dolarów, 55 dolarów dziennie."(...)
Kłamiesz. To są stawki obecne, kłamczuchu. Dziś dolar jest wart 1/10 tego co w latach 70, 80 XX wieku.
@@piecka2308 Zwyczajnie kłamiesz. Sprawdź sobie ile w tamtym i obecnym czasie kosztuje i kogo stać na opiekę medyczna, szkoły, wakacje itd w USA.
@@piecka2308 W Polsce w latach 70, 80 powstawało ok 300 000 mieszkań rocznie i ci ,,biedni" Polacy czekali na te mieszkania nieraz po 20 lat... Czyli Polacy byli tak biedni, że kupowali mieszkania zanim powstały.
Można podziękować jaruzelowi i reszcie zdrajców
Były urlopy wypoczynkowe,rozrywka🤔
Ursus mógłby być dzisiaj potęgą gdyby nie demokracja
To nie demokracja tylko biznes
Propaganda i realia komuny to dwa różne swiaty.
9:48 Leo Messi z prawej😮
13,80zł/h to dobra stawka na tamte czasy? A tak poza tym, to niezłe stanowisko dali facetowi, z rozmachu zarzucać głowicę z kolektorem na szpile. To trochę trzeba się namachać, żeby wyrobić sobie akord po 5gr :p
trudno powiedzieć wtedy i ceny i towar był inny dla przykładu chleb w latach 60 kosztował 4 zł ale taki chleb to był kilogramowy prawie nie to co teraz jakiś gumowy i z wagą max 0,5kg
@@Kaenoo1997Myślę, że chleb był o wiele większy i cięższy 1,6 lub 2 kilogramy.
Według mnie to z tych licencyjnych to tylko 4512 robił wrażenie
Pod jakim względem? Że był opóźniony względem oryginału jakieś 20 lat.Nawet nasze cudne inżyniery nie potrafili z tyłu zamontować normalnych kół,tylko jakieś rowerowe,a za normalne jeszcze trzeba było dopłacić
Mam jedno pytanie? Ten język slawa zaklad slużba?
Dzięki!
Teraz niech ktoś powie ze za komuny było tak źle.... 😄😄😄
Po obejrzeniu propagandowych filmów rzeczywiście można odnieść takie wrażenie...
było
Była pewność pracy odrazu zarejestrowany, hotel.
Czemu mówili L zamiast Ł ?
a ja myślałem do niedawna, że to były dziwne czasy. Teraz dopiero jest korpo cyrk!
I rozd....czyli solidaruchy z korowcami wszystko w pizdu .....macie swoją "wolność",