ILE KOSZTUJE REKUPERACJA? | Porównanie central i jaki model wybraliśmy?

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 22 авг 2024

Комментарии • 138

  • @2rafex
    @2rafex Год назад +3

    👍😁 jesteś mega pozytywną osobą chciałbym taka synowa dla mojego syna powodzenia w budowie i róbcie swoje bez oglądania się pozdrawiam

  • @kamilkonsek7081
    @kamilkonsek7081 Год назад +3

    Podziwiam Was za wytrwałość 👍

  • @liseczek82
    @liseczek82 Год назад +7

    Bypass to nie odzysk ciepła tylko element centrali który sprawdza się przy wysokich temperaturach na zewnątrz ponieważ omija rekuperator nie powodując wymiany powietrza nie ogrzewa go.

    • @rozowymokiem
      @rozowymokiem  Год назад

      Zgadza się, ale działa tez odwrotnie :)

    • @liseczek82
      @liseczek82 Год назад

      @@rozowymokiem no właśnie nie.

    • @ukaszgos2461
      @ukaszgos2461 Год назад +1

      @@rozowymokiem Bypass ma skierować strumień powietrza poza wymiennik, żeby latem, przy znacznie niższych temperaturach wieczorem i w nocy móc minimalnie pozwolić obniżyć temperaturę w domu. Działa na zasadzie skonfigurowania wartości temperatur kiedy ma się uchylić i zadanego przepływu strumienia w sterowaniu harmonogramem

    • @ukaszgos2461
      @ukaszgos2461 Год назад +2

      @@liseczek82 Bypass nie, wymiennik tak. Free cooling lub inna opcja przepuszczenia powietrza po procesu chłodzenia przez wymiennik, czyli cząstkowego odzysku chłodu . Tutaj nie mamy klimy niestety, więc pozostaje sterowanie bypassem. Wielu użytkowników traktuje klimę jako : a) zbędny wydatek, b) przeziębienie i drapanie w gardle, c) wzmożenie objawów alergii, d) nieuzasadniony pobór prądu, e) mam izolację, latem będzie chłodno i tak pewnie do Z. A tak serio - to zimą walczymy przy rekuperacji z niską/zbyt niską wilgotnością powietrza i jeśli nie mamy odzysku lub sporej wilgotności bytowej i nie dusimy wymiany powietrza do absurdalnie zaniżonej wymiany..........to latem mamy inny problem - wysoką wilgotność. Dlatego dla komfortu i rozsądnej obróbki powietrza, w szczelnych i dobrze izolowanych domach, powinno się zakładać rekuperację (wymiana powietrza i filtracja) i klima (obróbka termiczna i osuszanie latem) Poczucie komfortu niestety w dużym stopniu sprowadza się do wykresu MOLIERA, gdzie w dość prosty sposób sprawdzicie zależność temperatury i wilgotności powietrza w odniesieniu do poczucia komfortu dla mieszkańców.

  • @mariuszadamczyk1741
    @mariuszadamczyk1741 Год назад +1

    Co do doboru i obliczeń wydajności w m3/h. Dobór na kubaturę wykonuje się dla budynków zamieszkania zbiorowego - hotel, schronisko. W domu jednorodzinnym głównym kryterium jest ilość powietrza wywieranego zgodnie z WT oraz PN i ilość powietrza dostarczanego na osobę - nie mniej niż 20 m3/h na osobę przewidywaną na pobyt stały w projekcie budowlanym. Człowiek do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje 36 m3/h powietrza.

    • @rozowymokiem
      @rozowymokiem  Год назад

      Powiedziałam ze jeden Z parametrów decydujących o doborze pompy to kubatura domu. To nie jest jedyny czynnik który bierze się pod uwagę.

    • @ukaszgos2461
      @ukaszgos2461 Год назад

      Tutaj jest spooooooooory zapas :-) Tylko jak się to ma do WT odnośnie przeznaczenia pomieszczeń, czyli kuchnia, łazienka, WC bez okna itd......... W polskim systemie prawnym nikt "nikt nie klepnie" pomiarów i odbioru przy Pana założeniu "potrzeba 36m3 / osobę razy 2, 3 czy 4.....:-) I o zgrozo, bardzo dobrze. Nastawy w trakcie użytkowania to jeden temat, a obowiązujące przepisy drugi. Na szczęście złoty środek można znaleźć, czyli tak dobrać wydajność instalacji , żeby spełnić wymogi formalne oraz zapewnić energooszczędność i cichą i wydajną pracę systemu. Jeśli ktoś przeczyta Pana komentarz, a nie za bardzo wie o co chodzi, to może pomyśleć, że dla 2 osób w takim domu szuka się centrali o wydatku 2x 36m3 :-) z a górką niech będzie 150m3 🙂

  • @RandallMartinPL
    @RandallMartinPL Год назад +1

    A ile kosztowała was instalacja Rur z projektem, My mieliśmy podzielone na instalację rur która nas kosztowała 15k i w przyszłym roku polecili nam panowie Vallox 096 MV który jest cholera jeszcze droższy od tej thessli i z instalacją urządzenia to kolejne 20k

  • @lukluk6338
    @lukluk6338 Год назад +2

    o proszę Panią jeszcze wiele nauki przed Panią w temacie central i samego reku. Instalator Ariel Malmo polecam obejrzeć.

    • @rozowymokiem
      @rozowymokiem  Год назад

      Dlatego powiedziałam ze kluczowy jest dobry instalator :)

  • @michaelscofield1578
    @michaelscofield1578 9 месяцев назад +2

    No i Tesla jest Polska ❤️

  • @tomaszo.5084
    @tomaszo.5084 Год назад +2

    Bardzo fajny film. Państwo już wybraliście, ale może jeszcze komuś się przyda ten komentarz. Wybór rozwiązania z odzyskiem wilgoci to moim zdaniem jedyny słuszny. Szczególnie w zimę Państwo to docenicie. Na placu boju był też Komfovent Domekt z obrotowym wymiennikiem ciepła. Teraz jest on dostępny również z wymiennikiem obrotowym II generacji - sorpcyjnym-entalpicznym. Czym się różni od zwykłego entalpicznego? Przede wszystkim zimą osiąga wyższą temperaturę nawiewu i nie traci sprawności temperaturowej wraz ze wzrostem wydatku. Zwykły entalpik ma niestety to do siebie, że jak działa powyżej minimum to zaczyna spadać jego temperaturowa wydajność. Obrotowy sorpcyjny-entalpiczny jest pozbawiony tej wady. Do tego ma skuteczniejszy sam odzysk wilgoci zimą, a latem efektywniej pasywnie osusza powietrze wchodzące do domu niż zwykły entalpiczny. Nie będę dawał linka, żeby nie być posądzonym o reklamę - kto będzie chciał to sobie znajdzie wiadomości na ten temat. A i ważne - pojawiło się, że obrotowy miesza zapachy. To totalna bzdura. Jeden z największych mitów wymienników obrotowych. Realne podmieszanie powietrza wynosi akurat w Domekcie 2,3% czyli... dokładnie tyle samo co w TG. Jest to zbadane przez niezależny instytut Passive House, wiec na słowo nikt mi wierzyć nie musi. Porównała Pani Thesslę do Mercedesa - to prawda, też tak uważam. A skoro jesteśmy przy samochodach to Komfovent z kolei to takie Audi :) Pozdrawiam serdecznie i życzę komfortowego mieszkania z rekuperacją.

    • @junia399
      @junia399 Год назад

      A czy orientuje się pane jaka średnicę powinny mieć otwory? Jesteśmy na etapie wylewania plyty, a nie mamy jeszcze konkretnego wykonawcy.

  • @alicjawodarczyk2108
    @alicjawodarczyk2108 Год назад +1

    Gorąco liczę też na merytoryczny filmik z pompy ciepła i dlaczego taka a nie inna. Może mi coś się w głowie rozjaśni, bo niektóre kwestie są jak czarna magia xD
    POWODZENIA! 🙂

    • @rozowymokiem
      @rozowymokiem  Год назад +1

      Będzie film w niedziele za tydzień o pompie! 😄

  • @pierre11112
    @pierre11112 Год назад

    Centrali nie znam, mam Zendera ale dobrze że entalpik wilgoć bardzo rzadko się wykrapla, ja nie mam odprowadzenia wilgoci do kanalizacji i praktycznie jej nie potrzeba. Nagrzewnica włącza się w entalpikach tylko przy dużych mrozach u mnie przy -16 pracowała na minim.

  • @hobi_one_kenobi9309
    @hobi_one_kenobi9309 Год назад

    hej, oglądając Was widzę siebie jakiś rok temu :) Też montowaliśmy u siebie - tylko ver. 300 ze zwykłym wymiennikiem. Na razie jeszcze nie odpalona - łazienka w wykończeniu (szkoda odpalać przy "brudnych" pracach bo filtry będą od razu do wymiany). U nas 11 punktów cenowo wyszło ok 18k. Umowa podpisana początkiem roku rekuperator "przeleżał" jakieś 8 miesięcy w garażu. Co się później dowiedziałem - gwarancja "leci" mi od momentu otrzymania samej jednostki. Za jakieś 2 tygodnie będzie "odpalenie" to napiszę jak wrażenia. Odnośnie wyglądu to faktycznie - "gwiezdne wojny". Pozdrawiam i kibicuje :)

    • @rozowymokiem
      @rozowymokiem  Год назад

      Hmm gwarancja chyba powinna lecieć od wystawienia faktury 🤨 Czekamy zatem na wrażenia bo u nas pewnie będzie podobnie- trochę poleży 😉

    • @hobi_one_kenobi9309
      @hobi_one_kenobi9309 Год назад

      @@rozowymokiem Kupowaliśmy wcześniej sam rekuperator, a montaż był parę miesięcy później. Nie wiem jak u Was - u nas fv była podzielona - sprzęt, montaż instalacji i końcowa (anemostaty, czerpnia wyrzutnia). Odnośnie gwarancji - z kim bym nie rozmawiał, ciągle słyszałem to samo - trzeba mieć pecha żeby coś się zepsuło, bo są to raczej bezawaryjne urządzenia... Czas pokaże :)

    • @rozowymokiem
      @rozowymokiem  Год назад +1

      U nas gwarancja ma się liczyć od uruchomienia, ale mam nadzieje ze nic się nie będzie działo tak jak piszesz :)

  • @ukaszmroz4912
    @ukaszmroz4912 Год назад +2

    Zmienicie zdanie że strych to dobre miejsce na reku, jak na końcowym etapie zobaczycie te rury w garażu :) nie szkoda wam miejsca na takie coś co jest bezobsługowe ? stryszek byłby idealny..

    • @rozowymokiem
      @rozowymokiem  Год назад

      Rury są tak zaprojektowane ze nie będą nam przeszkadzać, wszystko było przemyślane. Stryszek nieogrzewany nie jest zbyt dobrym miejscem na takie urządzenia, to raczej ostateczna ostateczność :)

    • @ukaszmroz4912
      @ukaszmroz4912 Год назад +1

      @@rozowymokiem każda instalacja jest tak zaprojektowana :) ale mimo wszystko te rury są i wyglądają średnio bo są po prostu spore. Mając tak spory strych robiąc małym kosztem iglo dla reku miejsce idealne. Mam sporo znajomych z reku w garażu i żałują ze mimo dużego strychu wrzucili do garażu. Mi te ten pomysł instalatorzy wybili z głowy

    • @ukaszgos2461
      @ukaszgos2461 Год назад

      @@ukaszmroz4912 strych nieizolowany, to po pierwsze........... u góry szansa na funkcjonalny schowek/ graciarnię. Wstawia Pan tam centralę i co dalej? Nawet jeśli jest to AP4. Dogrzewa Pan to iglo? Zapewnia przenikalność stropu, żeby dogrzać? Jak zabezpiecza Pan odpływ skroplin? Kabel grzejny? Czy jakoś to będzie? Czynności obsługowe - u góry. Nawet banalna wymiana filtrów czy przegląd, nie mówię o konieczności np. demontażu......... Pomijam fakt, że zabiera Pan też miejsce na tym stryszku. Każdy przytomny instalator ucieka od takich rozwiązań, chyba, że nie ma innej opcji. A jeśli nie ma ,to dmucha na zimne, żeby nie było komplikacji. Dzięki rozpowszechnianym przez Pana teoriom, pełno jest pracy z zakresu "poprawka", "reklamacja" i kłopoty z odzyskiem, temperaturami, wykropleniami czy zalaniami....... Niestety. A co do rur w garażu, to praktycznie ich nie będzie. Będzie widać podejścia pod centralę, inne będą ukryte powyżej sufitu.

    • @ukaszmroz4912
      @ukaszmroz4912 Год назад +1

      @@ukaszgos2461 a po co mam dogrzewać iglo? Nic więcej temu modelowi nie potrzeba. Co ma się w nim zepsuć jak poza wentylatorem to tam nic niema ?

    • @ukaszgos2461
      @ukaszgos2461 Год назад

      @@ukaszmroz4912 jeśli tak, to po co iglo? Pomijając zabezpieczenie odpływu kondensatu (tutaj kabel grzewczy jest już wymagany oraz doizolowanie), to jest jeszcze kilka innych aspektów. Pomimo tego, że producent deklaruje pracę do -15, to nie są to dobre warunki pracy dla żadnej centrali. Nawet AP4 potrafi się "spocić", choćby przy pokrywie płyty głównej. Iglo ma sens, jeśli jest w nim wyższa temperatura niż na nieużytkowym, nieizolowanym poddaszu. To po pierwsze. Po drugie - jeśli jest tylko szansa, unika się takich rozwiązań z wielu innych powodów. Chyba, że nie ma innego wyjścia. Przy wiązarach zabiera Pan powierzchnię , którą można zagospodarować inaczej w miejscu, gdzie jest pełna wysokość. Każda wymiana filtrów czy czynności obsługowe wymagają biegania na górę. Komplikuje Pan przebieg kanałów i musi zwiększać znacznie ilość izolacji na tych kanałach. W razie potrzeby rozpięcia urządzenia, też nie jest lepiej.... No i w takiej centrali jest więcej sprzętu niż wentylator :-) Pozdrawiam

  • @marekgrys
    @marekgrys Год назад +1

    Już gadanie że 350 M3 za mało to wyłączyłem...jak ktoś wychodzi od kubatury budynku a nie od ilości osób....to wystarczy

    • @rozowymokiem
      @rozowymokiem  Год назад

      Ani jedno ani drugie nie jest jedyna rzeczą która się bierze pod uwagę 😉

    • @marekgrys
      @marekgrys Год назад +1

      @@rozowymokiem jasne ja mówię gdzie nacisk powinien być więc dla mnie ilość os potem przeznaczenie pomieszczeń na końcu kubatura i dokładnie im większa kubatura tym mniej powietrza otrzeba wymieniać paradoksalnie

  • @carsolijeans811
    @carsolijeans811 Год назад

    pamiętaj o kolanku w rurze od okapu żeby woda się nie cofała

  • @mx-art
    @mx-art Год назад

    Polecam do kompletu jeszcze jakieś ładne anemostaty, długo szukałem i mi podpasowały zehnder luna o niebo lepiej wyglądają jak te klasyczne blaszane grzybki. Nie są tanie ale są dyskretne i ładne a to też ważne.

    • @rozowymokiem
      @rozowymokiem  Год назад

      Rzeczywiście wyglądają świetnie

    • @ukaszgos2461
      @ukaszgos2461 Год назад

      Luna jest OK. Niestety tylko w 125mm. Tutaj będą też większe 160. Na szczęście jest w czym wybierać. Od skandynawskich po bardziej wyrafinowane. 160 się znalazły nie bez przyczyny..........Pozdrawiam

    • @Anonymous-PL
      @Anonymous-PL Год назад

      Proszę pamiętać że na nawiewie powinny być anemostaty płaskie.. większość montuje wywiewne na nawiewie bo producenci piszą że są uniwersalne ... A jak wysokie sufity to anemostaty kierunkowe

  • @trenerkolarski7460
    @trenerkolarski7460 Год назад

    Kilka uwag:
    - Ważne było dla Was, żeby była to polska firma, a wybraliście jedyny z zestawienia, który nie jest polski.
    - Thessla nie jest w co drugim domu. Myślę że jej udział to około 15-20%
    - praktycznie każdy rekuperator można zintegrować z okapem, tylko trzeba wiedzieć jak
    - wanas który pokazaliście w filmie jest też z wymiennikiem entaloicznym.
    - przy wymienniku entalpicznym nie ma potrzeby odprowadzania skroplin
    - każdy rekuperator ma bypass
    - każdy rekuperator ma nagrzewnicę
    Thessla ma tyle wspólnego z Mercedesem, że jest przereklamowana i jak w Mercedesie za każdą opcję trzeba dopłacać
    Wydaje mi się że obecnie na rynku najlepszy stosunek ceny do jakości i wyposażenia ma reQnet i ma prawie wszystko czego potrzebujecie. Jedynie nie ma dedykowanego panelu sterowania, ale wystarczy na ścianie powiesić mini tablet , którego będzie się kontrolować rekuperator, kamery, alarm itp.

    • @rozowymokiem
      @rozowymokiem  Год назад

      Pozostawię to do odpowiedzi pana Łukasza, może jeszcze zajrzy w sekcje komentarzy, bo wydaje mi się ze nieco mija się to z prawda, ale ekspertem nie jestem 😉

    • @dariuszgrabowski507
      @dariuszgrabowski507 Год назад

      @@rozowymokiem nie nie mija się...
      A to tylko dlatego, że aby minąć się trzeba być gdzieś blisko prawdy a tu odległość można by w latach świetlnych mierzyć.😁

    • @ukaszgos2461
      @ukaszgos2461 Год назад +2

      ThesslaGreen SP. Z O,O. jest po pierwsze POLSKĄ firmą z polskim kapitałem, z siedzibą w Kokotowie pod Krakowem, z całym zapleczem inżynieryjno- technicznym. To po pierwsze. Ojcem marki jest Pan Marek Prymon, który jest wizjonerem i bardzo przytomnym konstruktorem, co pozwoliło mu w bardzo krótkim czasie w kilka lat zbudować jedną z topowych marek. Zawdzięcza to po pierwsze od początku działalności - korzystaniu z dostawców najwyższej jakości podzespołów, eliminowaniu potknięć przy wdrożeniach, bardzo specyficznemu podejściu do jakości finalnego produktu, jako jedyna rdzennie POLSKA firma posiada certyfikację instytutu PASSIV HOUSE z DARMSTADT ..............To na wstępie. Nie wiem kim jest Pan Trener Kolarski, ale - Wanas z entalpikiem posiada odpływ skroplin, w skrajnych warunkach ten odpływ się przydaje, nie każdy rekuperator posiada - modulowaną nagrzewnicę wstępną , nagrzewnicę wtórną jak Thessla ENTALPHY, w pełni modulowany bypass, nie jest w co drugim domu, bo rynek jest wielki, a sporo pracuje wynalazków znacznie tańszych, ale w polskim rynku ma znaczy udział , nieporównywalny, ze wspomnianym przez Pana REQNET, który - staż rynkowy ma około 2, max 3 lat, IMPRAX i pierwsze wypusty REQNET miały grube kłopoty ze sterowaniem, sterowanie za pomocą czujnika CO2 z całego strumienia jest jak 2 pary skarpet do nurkowania, a co do automatyki i jakości, koncepcji i jakości wykonania chyba nadal kilka długości basenu za Thesslą, o czym świadczy choćby wolumen sprzedaży i i ilość realnie pracujących i testowanych urządzeń w warunkach bojowych. Jeśli Pan jako "fachowiec" wypowiadający się w wątku, pisze, że Thessla nie jest polską firmą, to znaczy, że przypuszczalnie jest Pan zielony jak ogórek i skojarzył nazwę z ELONEM MUSKIEM. Wypowiadając się dalej, potwierdzał Pan tą tezę. Jeśli obraziłem - przepraszam, ale mam wrażenie, że jest Pan przeszkolonym przez PEFLEX hydraulikiem, który chciał zabłysnąć z nowatorskim rozwiązaniem, posiadając dość skromne doświadczenie, być może kończące się na szkoleniu produktowym od producenta/dystrybutora. A jeśli już pan zajął stanowisko w sprawie automatyki, to rozwojowo Thessla w tej wersji ogarnia praktycznie wszystko co jest dostępne na rynku, z punktowymi czujkami Co2, Modbusem, KNX, sterowaniem w połączeniu z Loxonem, chłodnicami, nagrzewnicami , GWC, PARTICLE z filtrem HEPA 13 , modbus DIVIDER i kilkoma gadżetami.......... Jeśli ma Pan jakieś ciekawe teorie, albo zapytania, w miarę możliwości czasowych albo cierpliwości postaram się odpowiedzieć.

    • @trenerkolarski7460
      @trenerkolarski7460 Год назад

      @@ukaszgos2461 typowe gadanie handlrza-hydraulika przeszkolonego przez thessle żeby wciskać ten sprzęt

    • @ukaszgos2461
      @ukaszgos2461 Год назад +1

      @@trenerkolarski7460 nic nie muszę wciskać, ale widzę, że jak brak argumentów, to zaczynają się zaczepki :-) Podesłać brokat na Święta? Pozdrawiam. Sprzedawca zagranicznej Thessli :-)

  • @alicjawodarczyk2108
    @alicjawodarczyk2108 Год назад

    Fajny filmik. Konkretny. Aż się sama pochyliłam nad tym co nam zaproponowano i skorzystam z Waszej wiedzy i komentarzy Pana Łukasza.
    Ale... Rekuperator to jedna cześć. A co z rurami, robocizną? Jaką jest ich cena ? Bo to przecież nie koniec kosztów... rury też "robią robotę"

    • @ukaszgos2461
      @ukaszgos2461 Год назад +1

      Tutaj akurat jest to uzależnione od konkretnego przypadku, konstrukcji, utrudnień, czy instalacja może być prowadzona tylko w strefie ciepłej, jakie są możliwości , potrzeby, bilans powietrza, wilgotności i kilkanaście innych uwarunkowań. Nie zawsze można to zrobić "książkowo", czasami trzeba poszukać kompromisów. Pod warunkiem, że bezpiecznych, a nie podyktowanych kalkulatorem. W skrócie - materiały z wysokiej półki na całość - 9- 15 tyś brutto w większości normalnych domów, robocizna 6-12 brutto. Tylko jak wspomniałem wcześniej - może być domek , wszystko w strefie ciepłej i bezproblemowo po stropie w izolacji, albo podwieszka bez kombinacji za 13 za wszystko na dobrym towarze i teoretycznie ten sam metraż za 2x tyle.........Niestety wymaga to każdorazowo przeanalizowania możliwości, oczekiwań, budżetu itd. Dla przykładu - czerpnię/wyrzutnię masa firm wykona na kanale Sonodec z izolacją 50mm w cenie około 160-180 zł /10mb, inni na stali w izolacji z wełny czy kauczuku w cenie z robocizną, realnie około 200 zł mb........ To samo dotyczy kanałów, ich ilości, skrzynek rozprężnych, rozdzielaczy (przy systemie 75mm, płaskich, owalnych czy okrągłych 50kach . Anemostat kupi Pani za 16 netto, 42 lub 300 x ilość punktów itd...... Galanteria robi cenę, tłumiki, przepustnice, rewizje, ilość izolacji itd.Więc - niestety trzeba się nad tym pochylać indywidualnie.

    • @rozowymokiem
      @rozowymokiem  Год назад

      Zrobimy osobny film o kosztach całości 😊

  • @antekpajak2024
    @antekpajak2024 Год назад

    super odcinek pozdrawiam kuzyn

  • @pawelwilk7847
    @pawelwilk7847 Год назад

    Hejka, Troche mi namieszalas, razem z Lukaszem...
    Mialem juz upatrzony Karino K300 (max wydatek powietrza 350, wiec lekki zapas), jednak mysle tez o Thesla. Jakies opienie o Karino? Duzo ma w pakiecie :)
    Ale tu niepokoja mnie dwie sprawy:
    1. wymiennik entalpiczny - doradzano mi nie mieszac ukladow. Jesli nie chcesz miec mokrych kanalow, a potem plesni, nie mieszaj powietrza z wilgocia. Wlasnie lepiej dolozyc klime i nawilzacze jako osobne urzadzenia. Macie inne zdanie?
    2. polaczenie okapu z centrala. Mowiono mi, ze nie wolno wyprowadzac "spalin" z kuchni do przewodow. U was rozumien, ze to tylko sluzy do odlaczenia w nawiewu, czy wywiewu na czas dzialania okapu, a okap i tak wyrzuca bezposrednio na zewnatrz. Ale ktoredy? macie osobny kanal?

    • @rozowymokiem
      @rozowymokiem  Год назад +1

      Nie sadze ze przy dobrze zdobionej instalacji coś z wymienionych przez Ciebie rzeczy się działo. Tak, mamy osobny kanał wyprowadzony na zewnątrz- jutro będzie film gdzie wszystko pokażemy

    • @ukaszgos2461
      @ukaszgos2461 Год назад +2

      Co do Karino..............To długi temat.............. W pakiecie niestety ma prawie nic...... Nie chcę się rozpisywać, ale to mimo wszystko chałupnicza produkcja i żeby nie bić piany, to podpowiem tylko , że to prawie 20 letni patent wymiennika spiralnego, używanego przez inną polską firmę dawno temu......... Tyle, że o połowę mniejszego . Co do jakości obudowy i automatyki nie chcę się wypowiadać, ale jeśli to jakoś Pana może naprowadzić, to proszę poprosić o wiarygodne karty techniczne, badania i certyfikaty..... Oraz rozwikłanie dogmatu tych genialnych właściwości. Co do 1) nie jest to żadne mieszanie układów, tylko kompromis komfortu w tym przypadku. 2) Nie ma żadnego połączenia strumieni powietrza okapu z wentylacją. Okap posiada osobny, niezależny wyrzut. Jedyny detal, to automatyka, która pozwala tym sensownie zawiadować bez konieczności kompensacji np. przez uchylanie okien.....

    • @pawelwilk7847
      @pawelwilk7847 Год назад +1

      @@ukaszgos2461 Lukasz, dziekuje slicznie za rozwianie watpliwosci i ostrzezenie przed wdepnieciem w ... Dlugo sie zastanawialem, bo w Karino filtry HEPA sa niesamowicie drogie. Zostaje mi Thesla, ale Pan pewnie nie montuje pod Krakowem?
      @Różowymokiem Dobry i konkretny temat, porzadne wnioski, na dodatek podparte wyczerpujacymi odbpowiedziami fachowca. Duzy +
      :)

    • @ukaszgos2461
      @ukaszgos2461 Год назад +1

      @@pawelwilk7847 Filtry HEPA 13 z założenia są drogie.........Podpowiem tak. Jeśli priorytetem ze względów zdrowotnych na przykład jest taka klasa filtracji, co się czasami zdarza, szczególnie u osób z kłopotami zdrowotnymi, to musi Pan wiedzieć, że włożenie do jakiejkolwiek centrali czy w układ takiego filtra powoduje bardzo duży opór na instalacji. I zaraz znowu mi ktoś powie, że jestem sprzedawcą Thessli, ale akurat ta firma wymyśliła jak to sensownie zrobić. Proszę sobie wygooglować na ich stronie PARTICLE 500+. To część systemu z filtrem Hepa wyposażona we własną automatykę i wentylator, który pracuje w taki sposób, żeby centrala nie miała zbyt dużego oporu ze względu na zastosowanie filtra. Dodatkowo może Pan się wyposażyć w sensory PM przed Particle i za Particle i mieć podgląd w efektywność filtracji. Tanie to niestety nie jest jako całość, bo trzeba dołożyć jeszcze Modbud Divider a sama cena wkładu też nie jest okazyjna. Jednak - działa zgodnie z przeznaczeniem.

  • @marekgrys
    @marekgrys Год назад

    Też nie mam okapu a nie gotuje godzinami by był potrzebny...będzie pochłaniacz oraz 3 kanały 75 w kuchni wystarczą

  • @dawido6165
    @dawido6165 Год назад

    Super wybór też taka będę miał pozdrawiam serdecznie

  • @novoselskyi
    @novoselskyi Год назад

    Witam, jak działa nawilżanie? enthalpy?

  • @robertrudnik8121
    @robertrudnik8121 Год назад

    Raczej zapotrzebowanie na powietrze powinno się obliczać ilością osób na dom, zakładając ok 30 m3/h na 1 osobę przebywającą w danym momencie w domu. Gdy dom nowy to rekuperacja powinna chodzić trochę intensywniej - mnóstwo różnej chemii rakotwórczej po budowie. Do sterowania najlepiej użyć czujnika CO2 - tak aby utrzymywać poziom CO2 poniżej jakiegoś poziomu np 800 ppm. Działa to fajnie - nie ma ludzi poziom CO2 spada rekuperator się wyłącza, brak strat energii na wentylację. Zupełnie nie wiem po co tak drogie rekuperatory kupować. Rekuperator to urządzenie proste jak cep (choć oczywiście producenci robią wszystko by go mocno skomplikować - marketing). Może się w nim popsuć jedynie wentylator. Z zasady bym odrzucał wszelkie udziwnione rekuperatory - obrotowe, wymienniki entalpiczne etc. Dobrze też móc wyłaczać wentylator nawiewowy - nie wyobrażam sobie załączonego nawiewu latem - po co psuć energetyczne powietrze obecne za oknem? Pozdrawiam

    • @rozowymokiem
      @rozowymokiem  Год назад

      Ilość osób tez powinna być brana pod uwagę, ale to jedna ze składowych a nie główny czynnik. Ilość osób przecież może się zmienić 😉😉

  • @liseczek82
    @liseczek82 Год назад +2

    Cały czas zastanawia mnie ta integracja z okapem. Po co to skoro okap włączam dwa razy w ciągu dnia wiec mogę wyprowadzić go na zewnątrz i nie muszę dopłacać do centrali.

    • @dariuszgrabowski507
      @dariuszgrabowski507 Год назад +2

      Tu chodzi raczej o to aby automatycznie po włączeniu okapu wyłączył się wywiew a pozostał sam nawiew.

    • @rozowymokiem
      @rozowymokiem  Год назад

      Dokładnie tak jak niżej jest napisane :) Rekuperator ma wyłączać wywiew jeśli chodzi okap :)

    • @liseczek82
      @liseczek82 Год назад

      @@dariuszgrabowski507 i powietrze z okapu trafia do centrali?

    • @dariuszgrabowski507
      @dariuszgrabowski507 Год назад +2

      @@liseczek82 dokładnie odwrotnie... Reku nawiewa więcej powietrzea do domu, a jego usunięciem w pewnym zakresie na zewnątrz zajmuje się okap podczas jego pracy.

    • @ukaszgos2461
      @ukaszgos2461 Год назад +1

      @@liseczek82 nic nie trafia do centrali. Centrala ma skompensować podciśnienie, które wytwarza wyrzut z okapu - czyli zmniejszyć swój wyciąg, a zwiększyć nawiew.

  • @michaelscofield1578
    @michaelscofield1578 9 месяцев назад

    Hej zastosowaliście GWC?

  • @mariuszkrzyszczuk7363
    @mariuszkrzyszczuk7363 Год назад

    To jaka cena jest rekuperator i kanały razem ?? Dziękuje już za odpowiedź pozdrawiam Mariusz

    • @rozowymokiem
      @rozowymokiem  Год назад

      Podsumowanie całości będzie w osobnym filmie :)

  • @RafalGudzowski
    @RafalGudzowski Год назад

    Jakie wymiary ma u was pomieszczenie techniczne, że centrala się nie zmieściła? Jaki to projekt?

    • @rozowymokiem
      @rozowymokiem  Год назад

      Projekt indywidualny, 190x200

    • @RafalGudzowski
      @RafalGudzowski Год назад

      @@rozowymokiem Trochę szkoda, bo w garażu zapewne będzie chłodniej niż w takim pomieszczeniu, a dla rekuperatora to bardzo ważne, żeby był w ciepłym pomieszczeniu. Nawet te 17° nawiewane do pomieszczeń będzie już odczuwalne. A nie może dać jakiejś podwieszanej do sufitu centralki?

    • @rozowymokiem
      @rozowymokiem  Год назад

      @@RafalGudzowski u nas akurat kotłownia jest częścią garażu i nie będzie tam raczej cieplej niż w garażu, no chyba ze od pompy ale wątpię

  • @izabelaguja5612
    @izabelaguja5612 Год назад

    Witam .my wybraliśmy rekuperator thessla green

  • @dariuszgrabowski507
    @dariuszgrabowski507 Год назад

    Airpack4 jest już dostępny w wersji (V) z krućcami do góry więc pewnie zmieściłby się wam w maszynowni/kotłowni bo jest sporo węższy.

    • @rozowymokiem
      @rozowymokiem  Год назад

      Ale jest entalpik?

    • @dariuszgrabowski507
      @dariuszgrabowski507 Год назад

      @@rozowymokiem oczywiście, dodatkowo też jest dwustronny więc układ rurek można dobrze rozplanować. Jej szerokość to lekko ponad 1m. Różnica w cenniku to 100 zł. Dobrze dopytajcie czy nie potrzebna jest wam większą wydajność, bo ona sporo maleje ze wzrostem oporów (spręż), no i lepiej mieć większą która będzie pracować na niższych obrotach. Jeśli jeszcze możecie to wymieniajcie, bo to zbędne zawalisko w garażu, no i w maszynowni zawsze cieplej niż w garażu.

    • @ukaszgos2461
      @ukaszgos2461 Год назад +2

      @@dariuszgrabowski507 Odpowiem. Wersja V, opóźniona o 3 lata , realnie pojawiła się na początku września 2022 na rynku. Ustalenia były podejmowane w czerwcu, kiedy jeszcze realnie nie była dostępna. Kotłownia jest dość mała, blisko wyłazu i biorąc pod uwagę konieczność ominięcia wieńca i nie zabrania przestrzeni schowka powyżej stropu, ta lokalizacja nie byłaby korzystniejsza nawet dla V-ki. Temperatury w kotłowni/maszynowni bardzo zbliżone do garażu. Ap4 zabudowane w garażu, z miejscem na kaskadę tłumików, czyli accucomp na króćcu i L900 na stali na ominięciu wieńca. Całość strony ciepłej (nawiew, wyciąg) w izolacji 12 cm wełny Isover Ventilam Alu Plus w 3 warstwach - 5cm 4cm i 3 cm w strefie zimnej. Jeśli mogę pomóc w jakimś pytaniu - zapraszam. Czas trwania gwarancji - 3 lata od uruchomienia i podbicia karty gwarancyjnej. Co do wydajności , oporów i sprężu - pierdzącym truchtem robi bilans w tym budynku.

    • @dariuszgrabowski507
      @dariuszgrabowski507 Год назад +1

      @@ukaszgos2461 ok jeśli się nie mieści to niema wyjścia.
      @Różowym okiem jeśli instalacje robi wam @Łukasz Głos to zapewne będzie to etap budowy bez zastrzeżeń i problemów.

    • @rozowymokiem
      @rozowymokiem  Год назад +1

      To w takim razie będzie bez zastrzeżeń i problemów 😁

  • @emilkosztybudowy
    @emilkosztybudowy Год назад

    Czekam na montaż👊

  • @damianszydowski4741
    @damianszydowski4741 Год назад

    Ja bym wam polecał Enervent pingwin xl to jest energooszczędny sprzęt i cichy

  • @katarzynaoglada2561
    @katarzynaoglada2561 Год назад

    Pozdrawiam i 👋😎👍🌲

  • @panharlewicz2423
    @panharlewicz2423 Год назад

    Czemu zdecydowaliście się na okap zamiast pochłaniacza?

    • @rozowymokiem
      @rozowymokiem  Год назад

      Bo pochłaniacz tylko pochłania zapach i to niezbyt skutecznie, a wyciąg wyciąga :)

    • @panharlewicz2423
      @panharlewicz2423 Год назад

      @@rozowymokiem kwestia sporna, wszystko zależy od producenta też i konkretnego modelu a wyciąg jest od rekuperacji.

  • @MrMODULUSS
    @MrMODULUSS Год назад

    Może lepiej wybrać zintegrowany system jak eco nordic wh4

  • @firstmed.poland
    @firstmed.poland Год назад

    Podasz kontakt do instalatora?

  • @Anonymous-PL
    @Anonymous-PL Год назад

    Mój cały system z rekuperstorem kosztował 14tys zł, montaż samodzielny , zero filozofii potrzeba tylko dobry projekt ..

  • @spaceXXspace
    @spaceXXspace Год назад

    Taki sam ma Emil koszty budowy

  • @celinawirchomska8411
    @celinawirchomska8411 Год назад

    Hey 👉

  • @liseczek82
    @liseczek82 Год назад

    Centrala z rekuperatorem obrotowym fajnie odzyskuje wilgoć ale urządzenie jest bardziej skomplikowane i miesza zapachy.

    • @rozowymokiem
      @rozowymokiem  Год назад

      Miesza zapachy w jakim sensie?

    • @liseczek82
      @liseczek82 Год назад

      @@rozowymokiem przy wymienniku krzyżowym przeciwprądowym powietrze wywiewane i nawiewane przepływa przez małe kanaliki płytowe nie styka się jedno z drugim ale dochodzi do wymiany ciepła. W obrotowym wymienniku powietrza są mieszane jak w mikserze. To tak w skrócie opisane😁

    • @liseczek82
      @liseczek82 Год назад +1

      Zobrazuję Ci to bardziej, w kuchni smażysz rybę, w łazience mąż zrobi kupe są to pomieszczenia z których powietrze jest wyciągane i przez centrale wpychane jest do sypialni i salonu.

    • @tomekw8630
      @tomekw8630 Год назад

      W jakim % powietrze wyciągane ponownie trafia jako nawiewanie?

    • @ukaszgos2461
      @ukaszgos2461 Год назад

      @@tomekw8630 podmieszanie w rotorach to zależnie od klasy urządzenia 1,5% -4%. Czyli w całym strumieniu dość symboliczne. Wiele przeciwprądów ma realnie gorsze wyniki.

  • @wasyliiiwasyl5641
    @wasyliiiwasyl5641 Год назад

    TG Mercedes wśród reku Dobre

    • @rozowymokiem
      @rozowymokiem  Год назад

      A nie? ;)

    • @wasyliiiwasyl5641
      @wasyliiiwasyl5641 Год назад

      @@rozowymokiem mam również TG tylko energy+ rekuperator przyzwoity średnia półka