To jest istne złoto! Jestem konstruktorem z kilkuletnim doświadczeniem, na co dzień zajmującym się elektroniką. Zawsze z zaciekawieniem czytałem artykuły Pana Piotra. Filmy to jest nowy poziom! Wspaniała sprawa, mam nadzieję, że kanał będzie się rozwijał i materiałów będzie tylko więcej i więcej. To jest wspaniała sprawa, niewyobrażalnie wartościowa!
Panie Piotrze, świetnie przedstawiona tematyka. Zainspirował mnie Pan do sprawdzenia rezystancji uziemienia ESD w moim warsztacie. Okazało się, że charakterystyczna żółta wtyczka uziemiająca, do której podłączona jest mata oraz opaska na rękę nie spełnia swojej funkcji. Wewnątrz wtyczki znajdują się blaszki, które powinny łączyć się z bolcem w gniazdku. Blaszki fabrycznie nie zostały odpowiednio wyprofilowane i nie miały połączenia elektrycznego z bolcem w gniazdku. Nie sprawdzałem tego wcześniej, przyjmując, że produkt markowy, kupiony ze sprawdzonego źródła, na pewno spełnia swoje zadanie.
Na pewno? Sprawdź jeszcze raz. W takich matach i opaskach z reguły znajduje się rezystor 1M OHM. Opaski nie są na sztywno połączone z uziemieniem tylko właśnie przez takowy rezystor.
Super! przydałby się film o pętli masy, w centralach sprzęcie telekomunikacyjnym i radioliniach na pasma licencjonowane nadal na masie jest +48V. Dobrze, że jako przykład samochodowy podana była Syrena a nie Trabant tam to dopiero jest masa :)
Mój Tata zaszczepił we mnie elektronikę, za dziecka pamiętam jak krzyczał nie dotykaj trafo powielacza!! 😅 Od tego czasu coś się budowało z gotowych projektów JABEL później trochę swoich projektów nigdy nie dokończonych a w dniu dzisiejszym jestem elektrykiem na JDG i dziękuję Tacie za kierunek rozwoju gdzie teraz jestem w stanie utrzymać rodzinę. A Pan tak fajnie tłumaczy te kwestię których Tata kazał " nie dotykać" ze względu na moje bezpieczeństwo. Wiadomo Ojciec cały czas widzi dzieci jak małe stworki które trzeba chronić więc dziękuję Panu za uzupełnienie mojej wiedzy. A jak Pana słucham aż mnie korci żeby włączyć moją lutownice ersa i dokończyć marzenia 😊
Świetne są te filmy. Proponuje zrobić tłumaczenie na angielski, to poszło by szeroko. Od wielu lat oglądałem anglojęzyczne programy bo były lepsze ale Pan odwrócił trend swoimi filmami :-)
Jest Pan kopalnia wiedzy i mam nadzieje ze osiagnie pan przez te filmy najwieksza popularnosc w dziedzinie elektoniki w Polsce tak jak RS - Elektronika. To pierwszy filmik jaki od Pana zobaczylem ale chetnie zerkne na inne. Serdecznie pozdrawiam i dziekuje za Pana wiedze :) (Prosze mi wybaczyc brak Polskich znakow, obecnie mieszkam za granica)
Ja w obudowie plastikowej (Z2A-firmy Kradex) sobie zamontowalem - moduł wzmacniacza audio na TDA7498E "czarna płytka",, moduł Bluetooth,, moduł wysterowania na KA2284,, moduł zasilacza impulsowego "XH-M401",, moduł do ładowania telefonu lub latarki na akumulator li-ion "XL-4015",, moduł przedwzmacniacza na dwóch NE5532 "XH-A901",, na panelu przednim jest cyfrowy wolt-amper,, mały woltomierz pokazujący napięcie wejściowe,, dwa gniazda USB, dwa gniazda cinch,, diody od wysterowania w oprawkach plastikowych,, cztery potencjometry z gałkami od przedwzmacniacza itd,, na panelu tylnym cztery gniazda bananowe do głośników,, 3 gniazda DC 5,5-2,1 ,, gniazdo jack 3,5mm,, gniazdo bezpiecznika,, 3 szt. wł/wył (no i żeby odseparować troche te masy to moduł bluetooth zasiliłem przez moduł na LM317 >moduł przetwornicy DC-DC 05-05 separacja galwaniczna a przedwzmacniacz na NE5532 zasiliłem też przez moduł DC-DC 12-12 separacja galwaniczna). Całość jest zasilana zasilaczem komputerowym (19V). Ja tylko troche znam się na elektronice.
Mógłby Pan powiedzieć w którymś w filmów, krótko, jak to jest. W gniazdku mamy przewody L i N i tak też podłączamy wtyczką do gniazdka np odkurzacz, telewizor, lodówkę. W przewodzie od gniazdka prąd płynie jedna żyłą, druga jest neutralna.Jak to jest, że po odwróceniu wtyczki w gnieździe urządzenia dalej działają? Gdy mamy np. listwę LED, musimy ją podpiąć odpowiednio do + i - , gdy zrobimy to odwrotnie listwa nie zadziala. Natomiast dla takiego telewizora nie ma znaczenia jak te wtyczkę do gniazdka włożymy, on i tak działa.
Bardzo dobre pytanie i ogromnie głebokie - czym różni się prąd zmienny od prądu stałego - ale w kontekście przekazywania energii. Bo prąd, czyli przepływ elektornów to co innego, a co innego - przepływ energii! Bedę do tego wracał, bo to jeden z bardzo słabo rozumianych tematów! Pozdrawiam!
Ciekawe pytanie :) Jestem ciekaw jak pan Piotr się do tego odniesie. Tłumacząc bardzo prosto, w przypadku prądu stałego + i - są cały czas na swoim miejscu natomiast jeśli chodzi o prąd przemienny, np. w gniazdku 230V, polaryzacja cały czas się zmienia z częstotliwością 50Hz.
@@BillBuffaloBill Odpowiedź jest prosta, jednak za dzieciaka też się nad tym zastanawiałem. Mianowicie napięcie dodatnie po odwróceniu biegunów odniesie się przeciwnie i będzie ujemne a ujemne będzie dodatnie. Dla odkurzacza, silników prądu zmiennego, zasilaczy nie robi to znaczenia.
Kolej na przekaźnikach ma głównie podłączone obwody do minusa zasilania. W celu postawienia przebiegu i wyświetlenia sygnału na semaforze na czas przejazdu pociągu łączy się z plusem zasilania a później wszystko wchodzi w stan bezprądowy żeby nie korodowało i można było zmienić stan obwodów. Kanał przekaźnikownia ładnie to tłumaczy
masa, masa.... wrogiem przyśpieszenia, tak mówią... ;) pozdrawiam, kolejny fajny odcinek (koment dla zasięgów) przypominają mi się lata w technikum ;) niby skomplikowane, ale proste sprawy ;)
Witam serdecznie, jak zwykle materiał ciekawy. Kolejny raz przypomniały mi się zajęcia z Elektrotechniki i zajęcia na Warsztatach. Pozdrawiam serdecznie, Bartosz 😊
masa ciekawych informacji 😉 Ja dodam, że oglądam Pana filmiki w prędkości 1.5 wtedy wypowiedzi nabierają dodatkowej energii, a jak wiadomo, energia w elektronice jest bardzo ważna 😆
Taka sugestia - jak Pan tłumaczy angielskie skróty typu PD to warto najpierw powiedzieć że rozwija się on do power delivery itp. Wg mnie łatwiej wtedy zapamiętać.
W magnetofonie M532SD - zwanym "Tapeciakiem" była masa wejściowa i masa końcowa z dużą różnica potencjałów. Trzeba było uważać przy pomiarach. W oscyloskopie masa często (ale nie zawsze) połączona jest z zaciskiem ochronnym, więc do pomiarów napięć sieciowych trzeba stosować transformator separujący bez uziemienia, i oczywiście trzeba pamiętać o bezpieczeństwie w trakcie. Gruba masa to nie fanaberia projektantów, np. Standardy UL określają jaki prąd powinna wytrzymać ścieżka w celu skutecznego zadziałania zabezpieczeń. Test na ten standard nazywa się bodajże Overcurrent bounding test. Bywa i tak, że ścieżka masowa "zwija się" dopiero przy prądach 600-700A (1s).
Pętla mas mnie od czasu do czasu nęka w zestawach typu instalacja antenowa - telewizor - zestaw audio. Robią się różnice potencjałów między masami i mamy przydźwięk sieciowy. Można nie używać bolca PE, ale to niezbyt mądre i trzeba się ratować izolatorami galwanicznymi na instalacjach antenowych. A to prosta instalacja, w dużych studiach nagrań pewnie niezłe fikołki muszą robić, by nic nie buczało. Zgadzam się, to przekleństwo.
Proszę bardzo - obowiązkowa lektura mojego nowego czasopisma "Zrozumieć Elektronikę" (w postaci PDF). Informacje: piotr-gorecki.pl/ Wszystkie skrócone wersje sa tu: piotr-gorecki.pl/n11-poprzednie-numery-ze/ A nietypowa prenumerata jest tu: patronite.pl/Zrozumiec-Elektronike Ja muszę z czegoś żyć - z tego próbuję się utrzymać. Pozdrawiam
Świetny materiał Panie Piotrze. Zacząłem trochę porządkować swoją wiedzę. Czekam na następne materiały o masie. Ha, nie wiedziałem że coś takiego z tą masą w tym Rigolu.... Ciekawe jakie to ma konsekwencje? Pozdrawiam serdecznie,
Z tego co pamiętam to multimetrem nie można zmierzyć baterii z której są zasilone bo się mogą uszkodzić. Kiedyś jak budowałem wlasny zasilacz laboratoryjny i dołączyłem woltomierz elektroniczny który był zasilany z obwodu DC w zasilaczu i chciałem mierzyć napięcie ma wyjściu zasilavza to uległ uszkodzeniu. Musialem kupić nowego scalaka. Jako rozwiazanie to dowinąłem na toroidzie dodadkowe uzwojenie na potrzeby zasilania właśnie woltomierzy. Z tego co pamiętam ze szkoły to oscyloskopem też nie powinno sie mierzyć zasilania z którego jest zasilony. Trzeba go podłączyć przez transformator separacyjny bo może sie uszkodzić. Pewnie jeśli akurat na obidowe BNC została by podpięta faza. Wolałem nie sprawdzać :) Ciekawe materiały! Pozdrawiam!
Wszystko zależy od tego jakie sygnały chcemy obserwować, mierzyć, badać. W przypadku napięć stałych nie ma dużego problemu, problemy i komplikacje pojawiają się przy sygnałach zmiennych. Jakie mogą być sygnały ??? Symetryczne, asymetryczne, pseudo symetryczne i pseudo asymetryczne, dobrym przykładem sygnałów pseudo asymetrycznych jest część wysokonapięciowa zasilacza impulsowego, mamy tam masę która jest gorąca ale nie są to setki megaherców tylko 100Hz. Czy możemy tę masę rozszerzyć i podłączyć tam masę oscyloskopu ??? Tak ale trzeba zachować separację oscyloskopu od sieci i duże środki ostrożności , 100hz to nie problem ,problemem są wyższe częstotliwość. Następny przykład linia symetryczna gdzie jest przekazywana energia w.cz. do obciążenia np. anteny symetrycznej. Czy możemy tam podłączyć oscyloskop który ma wejście asymetryczne ??? Nie możemy nawet separacja oscyloskopu od sieci nie pomoże, nawet oscyloskop zasilany bakteryjnie nie da rady, gdyż jego masa stanie się częścią anteny i będzie pochłaniać energię w.cz.
Wiele ekranów nie łączy się z masą. Np. interfejs rs485 ma galwaniczną izolację napięcia i sygnałów. Masa ekranu jest również inną masą niż masa układu. Teoretycznie od biedy można podłączyć ekran od masy ale wtedy nie wolno podłączać drugiego końca ekranu do innego urządzenia.
prosze o kontynuacje i rozwiniecie zagadnien dot. masy. Bardzo ciekawie pan opowiada! Mam pytanko. Jesli posiadam szafe RACK, na urzadzenia elektroniczne, to czy powinienem (czy musze?) podlaczac przewod ochronny do urzadzen? W jaki sposob to robimy? Mieszkajac w nowym budownictwie w bloku, jaka mamy pewnosc czy to co planujemy wykonac, bedzie w naszym przypadku bezpieczne i poprawi nasze parametry/ochronnosc? A moze zly sasiad podlaczyl sobie radio, lub jakies inne urzadzenia do przewodu w instalacji (internet przez gniazdka?) i tylko sobie zaszkodzimy? Co ze starymi urzadzeniami audio - jesli nie mamy gniazd z trzecim ochronnym przewodem, a nasze przewody posiadaja na gniazdach jedynie dwa bolce i osemke, a planujemy umiescic je w metalowej szafie RACK i chcemy podlaczyc do jakiegos kondycjonera/filtra, w ktorego instrukcji mozemy znalezc "stosowac w instalacjach z przewodem ochronnym"?
Jeżeli urządzenia mają metalowe obudowy (kl. 1), to powinny być one uziemione, czyli dołączone do bolca w gniazdku - dla bezpieczeństwa. A czy to jest nowa sieć TN-S, czy stara TN-C, to już kwestia elektryków. Pozdrawiam
@@piotrgorecki4274 Z tym uziemianiem to trzeba uważać bo bardzo łatwo wpaść we własne sidła. Od czegoś wiszącego w powietrzu bardzo łatwo przenieść się do dipola i umrzeć w cierpieniach zakłóceń "z kosmosu".
Plus na masie w centralach telefonicznych to nie tylko stare centrale 32AB ("ktoś powie" Strowgera ;) czy Pentaconta, on tam jest do dziś, choćby w centralach DGT oraz innych nowych.
Jestem elektronikiem pracującym od lat w telekomunikacji. Może niektórym przyda się film wyjaśniający dlaczego do tej pory wszystkie urządzenia mają "plus" na masie.
Panie Piotrze, czy mógłby pan wytłumaczyć jak temat wygląda w starym budownictwie, gdzie nie ma przewodów ochronnych? Mam też prośbę, o wytłumaczenie zjawiska, które kiedyś mnie spotkało, mianowicie porażenie prądem przy równoczesnym trzymaniu strun gitary elektrycznej i dotknięciu grzejnika? Pozdrawiam
to jedno z pytań, które czekają na film dotyczący semantyki. W sumie problem zrobili elektrotechnicy i oni podsycają dyskusje. W elektronice to praktycznie synonimy. Pozdrawiam
@@piotrgorecki4274 pracując jako energetyk przynajmniej unas było stwierdzenie kabel w ziemi przewód nad ziemią. Ale i tak są dyskusje po dzień dzisijszy, mimo to dziękuje za odpowiedź :)
@@MyWasz no właśnie już u elektryków jest problem . I niepotrzebnie przenoszony on jest do elektroniki, gdzie nie ma kabli zakopanych w gruncie. Niestety, zbyt często to jest tylko bezsensowne bicie piany. A nazwa to "mały pikuś" - w elektronice ważne, żeby układ czy system działał. Pozdrawiam
Siłownie telekomunikacyjne mają cały czas masę plusową, co przysparza nam małe problemy gdy dostajemy jakieś zlecenie od wojska i ci chcą mieć masę na minusie, bo sprzęt idzie na samochody. Trzeba się przestawić na testach.
Dzien dobry Panie Piotrze. Moze to pytanie juz padlo ale znalazlem pana kanal dopiero wczoraj. Czy to pan jest/byl redaktorem naczelnym EdW ? Czy to tylko zbieznosc nazwisk ?Jesli tak to pan zaszczepil we mnie zainteresowanie eleltronika daawno temu za co bardzo dziekuje. Pozdrawiam serdecznie .
Tak, to ja. Pozdrawiam i zapraszam na moją stronę piotr-gorecki.pl/ oraz do nietypowej prenumeraty nowego czasopisma, które wydaję po rozstaniu z AVT (patronite.pl/Zrozumiec-Elektronike/ ).
Panie Piotrze, mam pytanie w trochę innej kwestii... Mam aparat cyfrowy Panasonic, którego akumulator ładuję za pomocą dołączonej ładowarki 5V o prądzie 0,8 A. Aby przyspieszyć ładowanie cyfrówki postanowiłem wykorzystać inną ładowarkę 5V o prądzie 2,2 A. Niestety, okazało się że cyfrówka nie widzi tej nowej ładowarki... jaka może być tego przyczyna ?
@@piotrgorecki4274 Dziękuję za odpowiedz. Też tak przypuszczałem, że to może być jakaś blokada mająca na celu wyeliminowanie "konkurencyjne" ładowarki. Również pozdrawiam i życzę dalszego rozwoju kanału.
@@MarekSaturn Dzięki. W przypadku smartfonów poszczególne firmy celowo stosują niekompatybilne rozwiązania. Do unifikacji jeszcze daleko, ale pomału przebija się USB PD.
Bardzo szanuję za te materiały, chociaż dla mnie są na za dużym poziomie abstrakcji. Czy żeby zrozumieć elektronikę i wyrobić sobie intuicję podpartą wiedzą poleca Pan jakaś książkę? Czy ta za Panem w tle będzie ok? :) Kiedyś bawiłem się trochę z raspberry pi i robieniem prostych projektów, ale poza liczeniem rezystorów do diod i innych elementów już nie pamiętam
2 książki "Wyprawy w świat elektroniki" są wydane przez WKiŁ - to "elementarz". Inna opcja jest na mojej stronie piotr-gorecki.pl W szczególności jest tam mój darmowy kurs PKE. Pierwszy odcinek: piotr-gorecki.pl/br001 Pozdrawiam
Czy mogę prosić o pomoc? Posiadam gramofon, który kiedyś pierwotnie był opcjonalnym elementem wieży audio, z którą to tworzył cały zestaw. Gramofon ma dwa przewody zasilające, które były podłączane do dedykowanego gniazda w wieży oraz przewód masy zakończony stykiem oczkowym, który za pomocą śrubki był zapewne przykręcany do metalowej części wieży. Przewody zasilające gramofonu podłączyłem do prostego uniwersalnego zasilacza, który posiadałem. Podłączyłem przewody audio do mojego wzmacniacza i niby wszystko gra, ale jednak nie do końca, a to dlatego, że są zbyt duże zakłócenia. Odnoszę wrażenie, że jeśli podłączyłbym jeszcze przewód masy gramofonu to jakość odtwarzanej muzyki byłaby lepsza. Czy moje przypuszczenie jest zasadne? Jeśli tak, to do czego mam podłączyć przewód masy gramofonu? - czy do obudowy wzmacniacza, czy do ujemnego (a może dodatniego) potencjału obecnego zasilacza gramofonu?
Niewykluczone, ale to będzie zależeć od wsparcia finansowego ( patronite.pl/Zrozumiec-Elektronike ). Problem w tym, że przygotowanie wartościowych filmów kosztuje, a ja muszę z czegoś żyć. Być może takie informacje podam na płatnych kursach lub w czasopiśmie dla Patronów.
Multimetry mają masę. Nawet dwie. Własną i pomiarową. Tak samo jak niektóre wzmacniacze mają masę i Signal Ground czyli masę sygnału (przeważnie się je łączy ale są)😅
Wszystko fajnie ale ten Pan chyba nie rozumie, że jeśli on sam ma coś przed oczami, to widz wcale nie musi widzieć tego samego i trzeba go wprowadzić odpowiednią scieżką skojarzenia. Machanie rękami i rozpoczynanie pobocznych wątków bez konkluzji ("z roznych powodów") buduje poczucie zagubienia, przynajmniej dla osób, które starają zrozumieć temat i stworzyć pewną hierarchię pojęciową w głowie po raz pierwszy. Dzisiaj inaczej podchodzi się do tłumaczenia zjawisk (choćby kanał Veritasium) i propozycja pana Piotra wydaje się trochę ograniczona.
3:44 a jak ktoś nie był posiadaczem skorupy i C-330 to raczej nie przekonał się jak to tam było.. co gorsze - z filmu też nie dowiedziałem się co z tą masą 8:12 no ale przed czym chroni ta "masa" przed deszczem? przed złymi mocami? przed złym podłączeniem? czemu nie ma nawet prostego wytłumaczenia przed czym "chroni" 17:55 no przecież ten biały to uziemienie :)
w tzw. szkołach nie uczą tylko realizują program ... ogłupiania, żeby aktualnie rządząca grupa mafijna miała pod sobą idiotów którzy płacą haracze zwane podatkami i grupa mafijna co rządzi nie chce mieć ludzi myślących bo obalą mafię, wiec ogłupianie cały czas idzie, a jest jeszcze rząd światowy, ale to inny temat, w każdym razie, Chcesz coś umieć, ucz się sam pier??l szkołę bo to chłam, taką sentencję powiadam dziś wam...
Dwie ciekawostki w temacie „odwróconej masy”, czy „masy na plusie”, które przychodzą mi do głowy: 1. Radiotelefon Radmor FM 3011 - masa ma wprawdzie umowny potencjał 0 V, ale wszystkie napięcia są ujemne, czyli masa ma najwyższy potencjał. Przy analizie schematu jest to bardziej nieintuicyjne, niż się na pierwszy rzut oka może wydawać. Przyzwyczajenie do przepływu prądu (a więc spadku potencjału) „od góry do dołu” miesza w głowie. Nie jestem pewien na 100%, ale wydaje mi się, że w tym radiotelefonie masa na plusie wynika ze stosowania tranzystorów PNP, które w tamtych czasach miały lepsze parametry niż NPN (i / lub były dostępniejsze / tańsze) - ktoś może potwierdzić? Podejrzewam, że inne radiotelefony z tej epoki mają podobne rozwiązania, ale akurat ten mam i w tym „grzebałem”. 2. Różne układy z triakami, np. schemat aplikacyjny układu U2008 (polecam datasheet), czy ekspresy do kawy (które triakiem włączają grzejnik) - ze względu na wyzwalanie triaka w ćwiartkach II i III (zainteresowanym polecam wyszukanie „triac quadrants”). Dwa ekspresy kapsułkowe, które naprawiałem, miały takie rozwiązanie. Cały układ (zasilany beztransformatorowo, więc uwaga przy grzebaniu w takich rzeczach - potencjalnie cała płytka może być na potencjale sieci) chodził na „odwróconej masie”.
tak samo układy WN w mikrofalach, na obudowie jest plus, czyli przewód WN zasilający magnetron ma ok. -4kV DC względem masy/obudowy, co wynika z konstrukcji magnetronu, czyli jego obudowa musi mieć potencjał dodatni bo jest wielką anodą, więc jak ustalamy na nim 0V (dla bezpieczeństwa), to na katode będzie szło napięcie minusowe.
@@piotrgorecki4274 tak myślałem, w jednym aucie wystarczylo podlaczyc mase wzmacniacza do "oryginalnej wyprowadzonej masy" pojazdu a w innym niestety jest ladnie do karoserii ale swist jest slyszalny niestety
O ile pamiętam ICL7107 może mierzyć "własne" napięcie zasilania (16:27) a nawet ref, bo jest tryb pracy (zasilanie symetryczne), w którym COM jest połączony z IN_LO i REF_LO.
Ostatnio zrobiłem taką sztuczkę, że w module z (klonem) ICL7106 rozwierciłem przelotkę łączącą IN_LO z wewnętrznym COM, moduł zasiliłem z +4 i -5V, IN_LO podłączyłem do masy i mierzyłem co chciałem.
To jest istne złoto! Jestem konstruktorem z kilkuletnim doświadczeniem, na co dzień zajmującym się elektroniką. Zawsze z zaciekawieniem czytałem artykuły Pana Piotra. Filmy to jest nowy poziom! Wspaniała sprawa, mam nadzieję, że kanał będzie się rozwijał i materiałów będzie tylko więcej i więcej. To jest wspaniała sprawa, niewyobrażalnie wartościowa!
Rozwój kanału będzie zależeć od kwestii finansowych. Próbuję się utrzymać z nietypowo wydawanego czasopisma ZE (Patronite). Pozdrawiam
@@piotrgorecki4274 W sumie to czemu nie? :) Wleciało wsparcie! Na takie treści warto przeznaczać pieniądze.
Dzięki!
Panie Piotrze, świetnie przedstawiona tematyka. Zainspirował mnie Pan do sprawdzenia rezystancji uziemienia ESD w moim warsztacie. Okazało się, że charakterystyczna żółta wtyczka uziemiająca, do której podłączona jest mata oraz opaska na rękę nie spełnia swojej funkcji. Wewnątrz wtyczki znajdują się blaszki, które powinny łączyć się z bolcem w gniazdku. Blaszki fabrycznie nie zostały odpowiednio wyprofilowane i nie miały połączenia elektrycznego z bolcem w gniazdku. Nie sprawdzałem tego wcześniej, przyjmując, że produkt markowy, kupiony ze sprawdzonego źródła, na pewno spełnia swoje zadanie.
W jaki sposob mozna wykonac taki pomiar? Jakie narzedzia sa potrzebne? (dopiero zaczynam swoje przygody z elektronika).
Na pewno? Sprawdź jeszcze raz. W takich matach i opaskach z reguły znajduje się rezystor 1M OHM. Opaski nie są na sztywno połączone z uziemieniem tylko właśnie przez takowy rezystor.
@@seedneynajprościej i najskuteczniej multimetrem i fukcja pomiaru rezystancji
Super! przydałby się film o pętli masy, w centralach sprzęcie telekomunikacyjnym i radioliniach na pasma licencjonowane nadal na masie jest +48V. Dobrze, że jako przykład samochodowy podana była Syrena a nie Trabant tam to dopiero jest masa :)
Mój Tata zaszczepił we mnie elektronikę, za dziecka pamiętam jak krzyczał nie dotykaj trafo powielacza!! 😅 Od tego czasu coś się budowało z gotowych projektów JABEL później trochę swoich projektów nigdy nie dokończonych a w dniu dzisiejszym jestem elektrykiem na JDG i dziękuję Tacie za kierunek rozwoju gdzie teraz jestem w stanie utrzymać rodzinę. A Pan tak fajnie tłumaczy te kwestię których Tata kazał " nie dotykać" ze względu na moje bezpieczeństwo. Wiadomo Ojciec cały czas widzi dzieci jak małe stworki które trzeba chronić więc dziękuję Panu za uzupełnienie mojej wiedzy. A jak Pana słucham aż mnie korci żeby włączyć moją lutownice ersa i dokończyć marzenia 😊
Współczuję
@@artg6227 Czego?
@@wojtekwojtek2030 JDG
Definicja książkowa: Masa- punkt wspólnego potencjału, potencjał odniesienia.
Świetne są te filmy. Proponuje zrobić tłumaczenie na angielski, to poszło by szeroko. Od wielu lat oglądałem anglojęzyczne programy bo były lepsze ale Pan odwrócił trend swoimi filmami :-)
Bardzo ciekawie Pan opowiada, dziękuję!
Dokładnie
Jest Pan kopalnia wiedzy i mam nadzieje ze osiagnie pan przez te filmy najwieksza popularnosc w dziedzinie elektoniki w Polsce tak jak RS - Elektronika. To pierwszy filmik jaki od Pana zobaczylem ale chetnie zerkne na inne. Serdecznie pozdrawiam i dziekuje za Pana wiedze :) (Prosze mi wybaczyc brak Polskich znakow, obecnie mieszkam za granica)
Kolejny genialny film. Moge Pana filmy ogladac calymi dniami :) Dziekuje serdecznie
Czekalem I doczekałem..
Dziękuję za material
Panie Piotrze jestem samoukiem ale nie wiedziałem o takich rzeczach
Ja w obudowie plastikowej (Z2A-firmy Kradex) sobie zamontowalem - moduł wzmacniacza audio na TDA7498E "czarna płytka",, moduł Bluetooth,, moduł wysterowania na KA2284,, moduł zasilacza impulsowego "XH-M401",, moduł do ładowania telefonu lub latarki na akumulator li-ion "XL-4015",, moduł przedwzmacniacza na dwóch NE5532 "XH-A901",, na panelu przednim jest cyfrowy wolt-amper,, mały woltomierz pokazujący napięcie wejściowe,, dwa gniazda USB, dwa gniazda cinch,, diody od wysterowania w oprawkach plastikowych,, cztery potencjometry z gałkami od przedwzmacniacza itd,, na panelu tylnym cztery gniazda bananowe do głośników,, 3 gniazda DC 5,5-2,1 ,, gniazdo jack 3,5mm,, gniazdo bezpiecznika,, 3 szt. wł/wył (no i żeby odseparować troche te masy to moduł bluetooth zasiliłem przez moduł na LM317 >moduł przetwornicy DC-DC 05-05 separacja galwaniczna a przedwzmacniacz na NE5532 zasiliłem też przez moduł DC-DC 12-12 separacja galwaniczna). Całość jest zasilana zasilaczem komputerowym (19V). Ja tylko troche znam się na elektronice.
Bardzo ciekawy film. Dziękuję i pozdrawiam.
Bardzo dobrą robotę Pan robi obecnieKibicuję
Dziękujemy.
Ja bardzo dziękuję!
Dziękuje !!!
Bardzo miło Pana widzieć Panie Piotrze! Bardzo ciekawy materiał, dziękuję.
Jak zwykle ciekawie interesująco oraz przystępnie .Pozdrawiam !!!Artur
Mógłby Pan powiedzieć w którymś w filmów, krótko, jak to jest. W gniazdku mamy przewody L i N i tak też podłączamy wtyczką do gniazdka np odkurzacz, telewizor, lodówkę. W przewodzie od gniazdka prąd płynie jedna żyłą, druga jest neutralna.Jak to jest, że po odwróceniu wtyczki w gnieździe urządzenia dalej działają? Gdy mamy np. listwę LED, musimy ją podpiąć odpowiednio do + i - , gdy zrobimy to odwrotnie listwa nie zadziala. Natomiast dla takiego telewizora nie ma znaczenia jak te wtyczkę do gniazdka włożymy, on i tak działa.
Bardzo dobre pytanie i ogromnie głebokie - czym różni się prąd zmienny od prądu stałego - ale w kontekście przekazywania energii. Bo prąd, czyli przepływ elektornów to co innego, a co innego - przepływ energii! Bedę do tego wracał, bo to jeden z bardzo słabo rozumianych tematów! Pozdrawiam!
Ciekawe pytanie :) Jestem ciekaw jak pan Piotr się do tego odniesie. Tłumacząc bardzo prosto, w przypadku prądu stałego + i - są cały czas na swoim miejscu natomiast jeśli chodzi o prąd przemienny, np. w gniazdku 230V, polaryzacja cały czas się zmienia z częstotliwością 50Hz.
@@BillBuffaloBill ... To jest tylko wierzchołek góry lodowej. To fundamentalne zagadnienie, bardzo słabo rozumiane.
@@BillBuffaloBill Odpowiedź jest prosta, jednak za dzieciaka też się nad tym zastanawiałem. Mianowicie napięcie dodatnie po odwróceniu biegunów odniesie się przeciwnie i będzie ujemne a ujemne będzie dodatnie. Dla odkurzacza, silników prądu zmiennego, zasilaczy nie robi to znaczenia.
@@polskizwiazeknaczelnychhej1100 to nie o napięcie chodzi, tylko o przekazywanie energii - tu jest najważniejsza kwestia.
Kolej na przekaźnikach ma głównie podłączone obwody do minusa zasilania. W celu postawienia przebiegu i wyświetlenia sygnału na semaforze na czas przejazdu pociągu łączy się z plusem zasilania a później wszystko wchodzi w stan bezprądowy żeby nie korodowało i można było zmienić stan obwodów. Kanał przekaźnikownia ładnie to tłumaczy
masa, masa.... wrogiem przyśpieszenia, tak mówią... ;) pozdrawiam, kolejny fajny odcinek (koment dla zasięgów) przypominają mi się lata w technikum ;) niby skomplikowane, ale proste sprawy ;)
Wieksza masa, to chyba szybsze spadanie i wiekszy bol jak juz spadnie? ;-)
@@seedneyto zależy z jakiej wysokości ;) ;)
@@seedney O tym czy "większa masa to szybsze spadanie" to już książki napisano :)
Witam serdecznie, jak zwykle materiał ciekawy. Kolejny raz przypomniały mi się zajęcia z Elektrotechniki i zajęcia na Warsztatach.
Pozdrawiam serdecznie, Bartosz 😊
Ponownie bardzo interesujące informacje, dziękuję
bardzo ciekawy materiał.
nawet radia "safari" w wersji do starej Syreny byly przystosowane do + na "masie"
Danke!
Jak zawsze - bardzo dziękuję!
Dzień dobry wielkie dzięki super materiały poproszę więcej o pętlach masy w torze audio. Ground lift itd.....
masa ciekawych informacji 😉 Ja dodam, że oglądam Pana filmiki w prędkości 1.5 wtedy wypowiedzi nabierają dodatkowej energii, a jak wiadomo, energia w elektronice jest bardzo ważna 😆
Taka sugestia - jak Pan tłumaczy angielskie skróty typu PD to warto najpierw powiedzieć że rozwija się on do power delivery itp. Wg mnie łatwiej wtedy zapamiętać.
W magnetofonie M532SD - zwanym "Tapeciakiem" była masa wejściowa i masa końcowa z dużą różnica potencjałów. Trzeba było uważać przy pomiarach.
W oscyloskopie masa często (ale nie zawsze) połączona jest z zaciskiem ochronnym, więc do pomiarów napięć sieciowych trzeba stosować transformator separujący bez uziemienia, i oczywiście trzeba pamiętać o bezpieczeństwie w trakcie.
Gruba masa to nie fanaberia projektantów, np. Standardy UL określają jaki prąd powinna wytrzymać ścieżka w celu skutecznego zadziałania zabezpieczeń. Test na ten standard nazywa się bodajże Overcurrent bounding test. Bywa i tak, że ścieżka masowa "zwija się" dopiero przy prądach 600-700A (1s).
Jeden z ciekawszych filmów. Dziękuję za ten materiał :)
Pętla mas mnie od czasu do czasu nęka w zestawach typu instalacja antenowa - telewizor - zestaw audio. Robią się różnice potencjałów między masami i mamy przydźwięk sieciowy. Można nie używać bolca PE, ale to niezbyt mądre i trzeba się ratować izolatorami galwanicznymi na instalacjach antenowych. A to prosta instalacja, w dużych studiach nagrań pewnie niezłe fikołki muszą robić, by nic nie buczało. Zgadzam się, to przekleństwo.
Wbrew pozorom jest prościej bo wszystko co jest potencjalnie problematyczne leci przez diboxy :)
Ciekawy odcinek!
dzieki za material. poprosze o jakies obowiazkowe pozycje lekturowe.
Proszę bardzo - obowiązkowa lektura mojego nowego czasopisma "Zrozumieć Elektronikę" (w postaci PDF). Informacje: piotr-gorecki.pl/ Wszystkie skrócone wersje sa tu: piotr-gorecki.pl/n11-poprzednie-numery-ze/ A nietypowa prenumerata jest tu: patronite.pl/Zrozumiec-Elektronike Ja muszę z czegoś żyć - z tego próbuję się utrzymać. Pozdrawiam
@@piotrgorecki4274 i o to chodzilo. dzieki wielke i panska prace. 3mam kciuki i pozdrawiam
@@piotrgorecki4274 prenumerata zakupiona, czekam na pierwszy egzemplarz. powodzenia
Proszę nie czekać, tylko wejść na stronę patronite.pl/Zrozumiec-Elektronike/posts i pobrać aktualnie dostępne numery. Pozdrawiam
Będę zliczał "ktoś powie", to już taki znak firmowy pana Piotra 😄👍
sam jestem ciekawy, jak czesto...
Super wykład...jak zwykle
Bardzo interesujące
Mógłby Pan omówić prowadzenie masy we wzmacniaczach, często konstruktorzy mają problem z brumami, zakłóceniami z zasilacza.
Świetny materiał Panie Piotrze. Zacząłem trochę porządkować swoją wiedzę. Czekam na następne materiały o masie. Ha, nie wiedziałem że coś takiego z tą masą w tym Rigolu.... Ciekawe jakie to ma konsekwencje? Pozdrawiam serdecznie,
Konsekwencje - liczne - szeroki temat.
Z tego co pamiętam to multimetrem nie można zmierzyć baterii z której są zasilone bo się mogą uszkodzić. Kiedyś jak budowałem wlasny zasilacz laboratoryjny i dołączyłem woltomierz elektroniczny który był zasilany z obwodu DC w zasilaczu i chciałem mierzyć napięcie ma wyjściu zasilavza to uległ uszkodzeniu. Musialem kupić nowego scalaka. Jako rozwiazanie to dowinąłem na toroidzie dodadkowe uzwojenie na potrzeby zasilania właśnie woltomierzy.
Z tego co pamiętam ze szkoły to oscyloskopem też nie powinno sie mierzyć zasilania z którego jest zasilony. Trzeba go podłączyć przez transformator separacyjny bo może sie uszkodzić. Pewnie jeśli akurat na obidowe BNC została by podpięta faza. Wolałem nie sprawdzać :)
Ciekawe materiały! Pozdrawiam!
W starych modułach z ICL7106 / 7107 nie można. W nowych modułach - można. A w multimetrach z zasady - nie można. Pozdrawiam
Ciekawostka nr 1 - wzmacniacze operacyjne. Czesto maja zasilanie symetryczne. ale chyba zaden z nich nie ma koncowki/pinu do podlaczenia masy.
Wszystko zależy od tego jakie sygnały chcemy obserwować, mierzyć, badać.
W przypadku napięć stałych nie ma dużego problemu, problemy i komplikacje pojawiają się przy sygnałach zmiennych.
Jakie mogą być sygnały ???
Symetryczne, asymetryczne, pseudo symetryczne i pseudo asymetryczne, dobrym przykładem sygnałów pseudo asymetrycznych
jest część wysokonapięciowa zasilacza impulsowego, mamy tam masę która jest gorąca ale nie są to setki megaherców tylko 100Hz.
Czy możemy tę masę rozszerzyć i podłączyć tam masę oscyloskopu ??? Tak ale trzeba zachować separację oscyloskopu od sieci i duże środki ostrożności , 100hz to nie problem ,problemem są wyższe częstotliwość.
Następny przykład linia symetryczna gdzie jest przekazywana energia w.cz. do obciążenia np. anteny symetrycznej.
Czy możemy tam podłączyć oscyloskop który ma wejście asymetryczne ??? Nie możemy nawet separacja oscyloskopu od sieci nie pomoże, nawet oscyloskop zasilany bakteryjnie nie da rady, gdyż jego masa stanie się częścią anteny i będzie pochłaniać energię w.cz.
Wiele ekranów nie łączy się z masą. Np. interfejs rs485 ma galwaniczną izolację napięcia i sygnałów. Masa ekranu jest również inną masą niż masa układu. Teoretycznie od biedy można podłączyć ekran od masy ale wtedy nie wolno podłączać drugiego końca ekranu do innego urządzenia.
prosze o kontynuacje i rozwiniecie zagadnien dot. masy. Bardzo ciekawie pan opowiada! Mam pytanko. Jesli posiadam szafe RACK, na urzadzenia elektroniczne, to czy powinienem (czy musze?) podlaczac przewod ochronny do urzadzen? W jaki sposob to robimy? Mieszkajac w nowym budownictwie w bloku, jaka mamy pewnosc czy to co planujemy wykonac, bedzie w naszym przypadku bezpieczne i poprawi nasze parametry/ochronnosc? A moze zly sasiad podlaczyl sobie radio, lub jakies inne urzadzenia do przewodu w instalacji (internet przez gniazdka?) i tylko sobie zaszkodzimy? Co ze starymi urzadzeniami audio - jesli nie mamy gniazd z trzecim ochronnym przewodem, a nasze przewody posiadaja na gniazdach jedynie dwa bolce i osemke, a planujemy umiescic je w metalowej szafie RACK i chcemy podlaczyc do jakiegos kondycjonera/filtra, w ktorego instrukcji mozemy znalezc "stosowac w instalacjach z przewodem ochronnym"?
Jeżeli urządzenia mają metalowe obudowy (kl. 1), to powinny być one uziemione, czyli dołączone do bolca w gniazdku - dla bezpieczeństwa. A czy to jest nowa sieć TN-S, czy stara TN-C, to już kwestia elektryków. Pozdrawiam
@@piotrgorecki4274 Z tym uziemianiem to trzeba uważać bo bardzo łatwo wpaść we własne sidła. Od czegoś wiszącego w powietrzu bardzo łatwo przenieść się do dipola i umrzeć w cierpieniach zakłóceń "z kosmosu".
Plus na masie w centralach telefonicznych to nie tylko stare centrale 32AB ("ktoś powie" Strowgera ;) czy Pentaconta, on tam jest do dziś, choćby w centralach DGT oraz innych nowych.
Jestem elektronikiem pracującym od lat w telekomunikacji. Może niektórym przyda się film wyjaśniający dlaczego do tej pory wszystkie urządzenia mają "plus" na masie.
Panie Piotrze, czy mógłby pan wytłumaczyć jak temat wygląda w starym budownictwie, gdzie nie ma przewodów ochronnych? Mam też prośbę, o wytłumaczenie zjawiska, które kiedyś mnie spotkało, mianowicie porażenie prądem przy równoczesnym trzymaniu strun gitary elektrycznej i dotknięciu grzejnika? Pozdrawiam
Spróbuję - wpiszę na listę tematów do zrobienia. Pozdrawiam
Dziękuję
Witam , mam do Pana jedno pytanie może kiedyś Pan odpowie , czym sie różni przewód od kabla ?
to jedno z pytań, które czekają na film dotyczący semantyki. W sumie problem zrobili elektrotechnicy i oni podsycają dyskusje. W elektronice to praktycznie synonimy. Pozdrawiam
@@piotrgorecki4274 pracując jako energetyk przynajmniej unas było stwierdzenie kabel w ziemi przewód nad ziemią. Ale i tak są dyskusje po dzień dzisijszy, mimo
to dziękuje za odpowiedź :)
@@MyWasz no właśnie już u elektryków jest problem . I niepotrzebnie przenoszony on jest do elektroniki, gdzie nie ma kabli zakopanych w gruncie. Niestety, zbyt często to jest tylko bezsensowne bicie piany. A nazwa to "mały pikuś" - w elektronice ważne, żeby układ czy system działał. Pozdrawiam
Kabel jak kabel gdy płynie prąd to już przewód 😂
Jeszcze drut jest
Siłownie telekomunikacyjne mają cały czas masę plusową, co przysparza nam małe problemy gdy dostajemy jakieś zlecenie od wojska i ci chcą mieć masę na minusie, bo sprzęt idzie na samochody. Trzeba się przestawić na testach.
Temat "pętla masy w domowym audio" byłby bardzo pomocny.
Panie Piotrze, Czy może Pan omówić temat składowej stałej i zmiennej?
Temat czeka w kolejce. Może nie jako oddzielny film, ale przy okazji. Na pewno najpierw trzeba omówić kondensatory. Pozdrawiam
Ale pan rozpętał burzę .Niejeden teraz myśli.A to tylko masa.Pozdrawiam.😮
Dzien dobry Panie Piotrze. Moze to pytanie juz padlo ale znalazlem pana kanal dopiero wczoraj. Czy to pan jest/byl redaktorem naczelnym EdW ? Czy to tylko zbieznosc nazwisk ?Jesli tak to pan zaszczepil we mnie zainteresowanie eleltronika daawno temu za co bardzo dziekuje. Pozdrawiam serdecznie .
Tak, to ja. Pozdrawiam i zapraszam na moją stronę piotr-gorecki.pl/ oraz do nietypowej prenumeraty nowego czasopisma, które wydaję po rozstaniu z AVT (patronite.pl/Zrozumiec-Elektronike/ ).
A czy ma pan jakiś film o telewizorach kineskopowych, przydało by się coś o masie zimnej i gorącej w takich telewizorach
@@adamcichon8716 na razie nie. W tv beztransformatorowych (z szeregowym żarzeniem) był horror - "faza na masie". To były czasy! Pozdrawiam
Panie Piotrze, mam pytanie w trochę innej kwestii...
Mam aparat cyfrowy Panasonic, którego akumulator ładuję za pomocą dołączonej ładowarki 5V o prądzie 0,8 A. Aby przyspieszyć ładowanie cyfrówki postanowiłem wykorzystać inną ładowarkę 5V o prądzie 2,2 A. Niestety, okazało się że cyfrówka nie widzi tej nowej ładowarki... jaka może być tego przyczyna ?
Typowe zjawisko. Firmy stosują różne rozwiązania identyfikacji "swojej" ładowarki. Planuję niedługo film na ten temat. Pozdrawiam
Być może także aparat nie potrafi wykorzystać większej wydajności prądowej zasilacza.
@@piotrgorecki4274
Dziękuję za odpowiedz. Też tak przypuszczałem, że to może być jakaś blokada mająca na celu wyeliminowanie "konkurencyjne" ładowarki. Również pozdrawiam i życzę dalszego rozwoju kanału.
@@MarekSaturn Dzięki. W przypadku smartfonów poszczególne firmy celowo stosują niekompatybilne rozwiązania. Do unifikacji jeszcze daleko, ale pomału przebija się USB PD.
Bardzo szanuję za te materiały, chociaż dla mnie są na za dużym poziomie abstrakcji.
Czy żeby zrozumieć elektronikę i wyrobić sobie intuicję podpartą wiedzą poleca Pan jakaś książkę? Czy ta za Panem w tle będzie ok? :)
Kiedyś bawiłem się trochę z raspberry pi i robieniem prostych projektów, ale poza liczeniem rezystorów do diod i innych elementów już nie pamiętam
2 książki "Wyprawy w świat elektroniki" są wydane przez WKiŁ - to "elementarz". Inna opcja jest na mojej stronie piotr-gorecki.pl W szczególności jest tam mój darmowy kurs PKE. Pierwszy odcinek: piotr-gorecki.pl/br001 Pozdrawiam
👍🏻👍🏻
Czy mogę prosić o pomoc?
Posiadam gramofon, który kiedyś pierwotnie był opcjonalnym elementem wieży audio, z którą to tworzył cały zestaw.
Gramofon ma dwa przewody zasilające, które były podłączane do dedykowanego gniazda w wieży oraz przewód masy zakończony stykiem oczkowym, który za pomocą śrubki był zapewne przykręcany do metalowej części wieży.
Przewody zasilające gramofonu podłączyłem do prostego uniwersalnego zasilacza, który posiadałem. Podłączyłem przewody audio do mojego wzmacniacza i niby wszystko gra, ale jednak nie do końca, a to dlatego, że są zbyt duże zakłócenia.
Odnoszę wrażenie, że jeśli podłączyłbym jeszcze przewód masy gramofonu to jakość odtwarzanej muzyki byłaby lepsza.
Czy moje przypuszczenie jest zasadne?
Jeśli tak, to do czego mam podłączyć przewód masy gramofonu? - czy do obudowy wzmacniacza, czy do ujemnego (a może dodatniego) potencjału obecnego zasilacza gramofonu?
Masę gramofonu musisz podłączyć do masy wzmacniacza.
@@andrzejmiedzinski8517 dziękuję za podpowiedź
Zajebisty ten RIGOL nowy.
Niewątpliwie, zwłaszcza przy niewygórowanej cenie jak na takie parametry.
Na stronie NDN.com.pl w aktualnościach są 3 artykuły o nim
Kilka wyrazów w postaci komentarza taktycznego dla nakarmienia algorytmu jutuba :)
Dzieki!
Ciekawe rzeczy.
Jak sie ma masa do napięć elektrostatycznych?
Rozładowanie pojemności do masy, ale najlepiej uziemionej.
👍
A jak łączyć masy?
... Bardzo szeroki temat...
@@piotrgorecki4274 Liczę że poruszy pan ten temat w którymś z filmów.
Niewykluczone, ale to będzie zależeć od wsparcia finansowego ( patronite.pl/Zrozumiec-Elektronike ). Problem w tym, że przygotowanie wartościowych filmów kosztuje, a ja muszę z czegoś żyć. Być może takie informacje podam na płatnych kursach lub w czasopiśmie dla Patronów.
Multimetry mają masę. Nawet dwie. Własną i pomiarową. Tak samo jak niektóre wzmacniacze mają masę i Signal Ground czyli masę sygnału (przeważnie się je łączy ale są)😅
Mam ursusa c330 zawsze na masie miałem minus. Pierwsze słyszę o plusie na masie.
🔋🔋🔋
Wszystko fajnie ale ten Pan chyba nie rozumie, że jeśli on sam ma coś przed oczami, to widz wcale nie musi widzieć tego samego i trzeba go wprowadzić odpowiednią scieżką skojarzenia. Machanie rękami i rozpoczynanie pobocznych wątków bez konkluzji ("z roznych powodów") buduje poczucie zagubienia, przynajmniej dla osób, które starają zrozumieć temat i stworzyć pewną hierarchię pojęciową w głowie po raz pierwszy. Dzisiaj inaczej podchodzi się do tłumaczenia zjawisk (choćby kanał Veritasium) i propozycja pana Piotra wydaje się trochę ograniczona.
3:44 a jak ktoś nie był posiadaczem skorupy i C-330 to raczej nie przekonał się jak to tam było.. co gorsze - z filmu też nie dowiedziałem się co z tą masą
8:12 no ale przed czym chroni ta "masa" przed deszczem? przed złymi mocami? przed złym podłączeniem? czemu nie ma nawet prostego wytłumaczenia przed czym "chroni"
17:55 no przecież ten biały to uziemienie :)
Podłączyłem masę do ciastka, bo było bez masy. I co się stało? Nic. Dalej było bez masy...
Normalnie głos Włodzimierza Czarzastego
Cieszyć się czy płakać?
@@piotrgorecki4274 to już Pan musi ocenić 😁 pozdrawiam
Czemu w szkołach tak nie uczą? A tylko każą uczyć się regułek na pamięć ?
w tzw. szkołach nie uczą tylko realizują program ... ogłupiania, żeby aktualnie rządząca grupa mafijna miała pod sobą idiotów którzy płacą haracze zwane podatkami i grupa mafijna co rządzi nie chce mieć ludzi myślących bo obalą mafię, wiec ogłupianie cały czas idzie, a jest jeszcze rząd światowy, ale to inny temat, w każdym razie, Chcesz coś umieć, ucz się sam pier??l szkołę bo to chłam, taką sentencję powiadam dziś wam...
Czym w zasadzie jest masa rzeczywista? Bo czym jest pozorna też nie rozumiem
A może nie pozorna, tylko wirtualna? Pozorna i rzeczywista może być moc i ew. oporność. A masa może być też sztuczna lub wirtualna.
Dwie ciekawostki w temacie „odwróconej masy”, czy „masy na plusie”, które przychodzą mi do głowy:
1. Radiotelefon Radmor FM 3011 - masa ma wprawdzie umowny potencjał 0 V, ale wszystkie napięcia są ujemne, czyli masa ma najwyższy potencjał. Przy analizie schematu jest to bardziej nieintuicyjne, niż się na pierwszy rzut oka może wydawać. Przyzwyczajenie do przepływu prądu (a więc spadku potencjału) „od góry do dołu” miesza w głowie. Nie jestem pewien na 100%, ale wydaje mi się, że w tym radiotelefonie masa na plusie wynika ze stosowania tranzystorów PNP, które w tamtych czasach miały lepsze parametry niż NPN (i / lub były dostępniejsze / tańsze) - ktoś może potwierdzić?
Podejrzewam, że inne radiotelefony z tej epoki mają podobne rozwiązania, ale akurat ten mam i w tym „grzebałem”.
2. Różne układy z triakami, np. schemat aplikacyjny układu U2008 (polecam datasheet), czy ekspresy do kawy (które triakiem włączają grzejnik) - ze względu na wyzwalanie triaka w ćwiartkach II i III (zainteresowanym polecam wyszukanie „triac quadrants”). Dwa ekspresy kapsułkowe, które naprawiałem, miały takie rozwiązanie. Cały układ (zasilany beztransformatorowo, więc uwaga przy grzebaniu w takich rzeczach - potencjalnie cała płytka może być na potencjale sieci) chodził na „odwróconej masie”.
tak samo układy WN w mikrofalach, na obudowie jest plus, czyli przewód WN zasilający magnetron ma ok. -4kV DC względem masy/obudowy, co wynika z konstrukcji magnetronu, czyli jego obudowa musi mieć potencjał dodatni bo jest wielką anodą, więc jak ustalamy na nim 0V (dla bezpieczeństwa), to na katode będzie szło napięcie minusowe.
Grubo dziś, ujemna masa to wyższa fizyka.
I jak sie pozbyć pętli masy na wzmacniaczu w aucie?😂
nie ma prostej odpowiedzi. Wszystko zależy od przebiegu połączeń. Usunąć raczej nie można - ewentualnie minimalizować skutki.
@@piotrgorecki4274 tak myślałem, w jednym aucie wystarczylo podlaczyc mase wzmacniacza do "oryginalnej wyprowadzonej masy" pojazdu a w innym niestety jest ladnie do karoserii ale swist jest slyszalny niestety
masa to siedzi i szybko go nie wypuszczą
I próbuje robić z siebie celebryte, a to zwykła 60.
Nie siedzi 😂
Najpierw masa potem rzeźba…
Najprostszy układ elektroniczny "bez masy" - mostek Graetza.
Masa to 60tka
O ile pamiętam ICL7107 może mierzyć "własne" napięcie zasilania (16:27) a nawet ref, bo jest tryb pracy (zasilanie symetryczne), w którym COM jest połączony z IN_LO i REF_LO.
Ostatnio zrobiłem taką sztuczkę, że w module z (klonem) ICL7106 rozwierciłem przelotkę łączącą IN_LO z wewnętrznym COM, moduł zasiliłem z +4 i -5V, IN_LO podłączyłem do masy i mierzyłem co chciałem.
❤
👍👍
👍