"Túl nagy falat volt ez nekünk" - 40 éves Az idő urai
HTML-код
- Опубликовано: 28 дек 2024
- Sokunk gyerekkorának különleges emléke a magyar gyártású kultikus sci-fi, #AzIdőUrai, amelyet 40 éve mutattak be hazánkban. Kérdés persze, hogy jól öregedett-e ez az animációs film, amit korában sok kritika ért, sőt alkotói is elismerték, hogy zöldfülűek voltak hozzá. Visszatekintőnkben keressük a választ a kérdésekre.
#IGNHungary a világhálón:
• Weboldal: hu.ign.com/
• Webshop: ignshop.hu
• Facebook: / ignhungary
• Instagram: / ign_hungary
• Twitter: / ignhungary
• TikTok: / ign_hungary
Sztankay István nevét véletlenül Sztankay Ivánnak mondtuk, emiatt elnézést kérünk minden érintettől.
Nameg Kolumbiaban nincsenek orszagok 😅
pár szó a külföldi fogadtatásról jó lett volna.
@@therum3szerintem kifejezetten kínos, hogy egy filmművészeti csatorna ilyen bakit ejt.
Semmi baj. Nekem megütötte a fülemet, de visszaütöttem.
@@micsu1982"Kolumbia és afrikai országok". Szó sem volt kolumbiai országról...
Ez nekem anno teljesen beégett az agyamba, sőt a retinámba. Amikor láttam (7-8-9 évesen a fene emlékszik már rá) gyerek fejjel, félelmetes volt, ijesztő, zsigerekig hatoló, szívszaggató, lenyűgöző és érthetetlen, de beszivárgott és soha el nem tűnt többet. Na ezt csinálja meg egy mai alkotás ... lehet szidni, hibáztatni, rossznak titulálni, de ez, akkor és ott akkorát ütött, hogy döbbent csendben ült mindenki tovább a kanapén és csak pislogott. Hatása olyan, mint egy Nemere István sci-fi regény, amiben akkoriban tényleg el tudott mélyedni és utazni az ember. A zene, a szinkron, a látvány elképesztő még ennyi idő után is. Nálam Az idő urai a mai napig nagy kedvenc és az is marad, egy polcon csücsül az elmémben például a Szárnyas fejvadásszal. Megyek, meg is nézem újra ...
Dettó, ma már 12 éves korhatártal adnák (vagy kéne adni)
Köszönöm ezt a leírást, én sem tudtam volna jobban, és ugyanígy vagyok vele.
Ugyanígy vagyok vele én is!
Ez szép jellemzés volt, köszönöm!
Imádtam gyerekként Nemere könyveit, de ez a film kimaradt nálam.
Most rászánom magamat és megnézem.
Hol lehetne megvenni a két lemezes DVD- kiadást?
Tökéletes leírása, amit én is éreztem. Köszi
Én képregényben élveztem és nyűttem rongyosra a történetet. Fantasztikus volt! Klassz volt a 80-as évek elején kiskölyöknek lenni, még itt Kelet Európában is, Csillagok háborúja, E.T., Indiana Jones, Kockás képregényújság, Galaktika és a még sok más magyar csoda világa volt....
Gyerekkorom egyik meghatározó rajzfilmje, ami természetesen képregény formában is megvolt nekem. Egyáltalán nem éreztem rossznak, bár tény, hogy komoly sztori volt, drámával is. Azt mondanám, hogy ez egy egyedi film (40 év után is), nem hollywoodi giccshalmaz.
Pont így vagyok vele. Gyerekként nagyon szerettem, de nyomasztó is volt. Pont ma jutott eszembe, hogy meg kéne már mutassam a fiamnak (13), erre este elém jön ez a videó... Nem gondoltam, hogy a RUclips már a gondolataimat is lehallgatja.
Én akkoriban kaptam egy barna törölközőt is, melyen Piel volt látható. :-)
@@adazlordPedig pontosan így van.
Erről is találsz videót.
@@adazlord Nyáron néztük meg a lányommal (9) nem tett rá túl mély benyomást.
Az idő urai túlszárnyalta a korát, örök klasszikus.
Nem tudom kifejezni,hogy mekkora hatással volt rám anno 10 éves kissrácként ez a film,ezerszer megnéztem VHS kazettán és megvan a képes füzet is. A Star Wars és ez a film indítottak el a fanatikus sci-fi rajongói utamon. Ezek után jött Asimov,Lem,A.C.Clark,itthonról Nemere vagy Zsoldos Péter. Imádtam,imádom az Idő Urait. Furcsa,szürreális világ és sztori,helyenként bizony meglehetősen groteszk és félelmetes képi világ és hangulat. Azért az arctalanok világa,vagy a végén a csavar a kis Piel-el és a ....(nyugi,nem spoilerezek) meglehetősen komoly hangvételű gondolatokat idézett meg,nem feltétlenül gyerekeknek való rajzfilm ez. Így is szórakoztató,van benne rengeteg kedves,vicces ,vidám pillanat ,amiken jókat nevettem akkor is és most is. De összességében ez azért jóval mélyebb, néha meglehetősen filozofikus mondanivalóval,amit igazából csak érett fejjel lehet igazán megérteni. A képi világa egyszerűen fantasztikus és lenyűgöző,azóta sem láttam ilyet,hihetetlen munkát végeztek a Pannónia Filmstúdióban. Ja,és persze Moebius,akit ezzel a művével ismertem meg és azóta imádom. Aki még nem látta,és fogékony a mélyebb,elgondolkodtatóbb sci-fi művekre,az ki ne hagyja. A mai sokmillió dolláros akcióorgiák mellett talán furcsának hathat egy ilyen régies,archaikus sci-fi rajzfilm,de ez ne riasszon el senkit.
Ez bizony ugyanakkora kult mestermű,mint mondjuk a Vuk vagy a Macskafogó.
Biztosan engem is befolyásolt, bár kizárólagos sci-fi rajongónak nem mondanám magam. Viszont az irodalom nagyszerű remekműveinek tartom a Marsbéli krónikákat, a Szép,új világot, vagy a Majmok bolygóját, kedvelem Poe-t, Verne-t, és amennyi Galaktika csak volt a családban, azokat a mai napig őrizgetem, és bármikor szívesen olvasom újra. Sajnos a nagy klasszikusokat, akiket írsz, inkább csak érintőlegesen ismerem, akkor is többnyire halivúd által agyonverve, de hát idő van, volt, lesz, olvasni meg jó dolog.
@@tamaskontra775 Én sem volnék csak kizárólagos sci-fi olvasó,rengeteg műfajt szeretek (krimi,thriller,horror,fantasy,kalandregény) ,de a sci-fi áll hozzám a legközelebb. Na igen,az általad említett remekművek is nagy kedvencek,a Szép Új Világ vagy a Majmok bolygója abszolút alapvetések. És a Galaktika hát persze,megkerülhetetlen :) Mennyit olvastam,addig még ismeretlen írók műveit. Apám volt nagy Galaktika gyűjtő,ő adta át nekem a sci-fi szeretetét és hatalmas gyűjteményét. A nagy kedvenc triumvirátusom (Asimov-Stanislaw Lem-Arthur C. Clarke) is tőle ered,bár 8-10 éves kissrácként ezek még nagy falatok voltak,de ahogy nő az ember,megérti,felfogja ezeket a nehezebb dolgokat is. Ha még annyira nem ismered őket,akkor sosem késő bepótolni,hatalmas élményekben lesz részed. Ha megengedsz két ajánlást: Stanislaw Lem-Éden és A. C. Clarke: A gyermekkor vége. Asimov Alapítványa mellett ez a két top sci-fi számomra.
Elmondtál mindent.
Gyakorlatilag ugyaezen az úton jártam, bár nálam az első rajzfilm Húgó a viziló volt, egyben életem első mozija apukámmal.
Apropó apu.
Nemere (akkor még Niedermeyer néven) édesapám osztálytársa volt Veszprémben, a Kossuthban.
Amikor 82-ben alá akartam vele íratni a tablóképet egy író-olvasó találkozón a régi Úttörőházban, gyakorlatilag elhajtott a rákba.
"Ez már nagyon régen volt, kit érdekel?!"
Ettől függetlenül beléptem a Nemere Könyvklubba, több mint 100 (ha nem 200) kötetem van tőle.
@@tamaskontra775 Olvass Zsoldos Pétert! Megéri.
Az idő múlásával egyre jobbnak gondolom a filmet, 83-ban imádtam, bár nem értettem a végét. Felnőttként sokáig vártam, hátha megy a tévében. Máig megvan a képregény, bár kissé viseltes. A végezene brutálisan jó, sokszor eszembe jut. Hibái ellenére is a legjobb sci-fi animáció.
Mindenképpen korának egyik sci-fi klasszikusa, főleg a látványának köszönhetően. Én a kettőezres évek elején láthattam először gyerekként, természetesen az arctalan angyalok, és egyéb szépségek megmaradtak. Aztán pár éve néztem újra idősebb fejjel, és még mindig tetszett, főleg az utolsó nagy csavar, ennek felvezetése, és a temetés.
A rovartámadásos meg a csápos barlang jelenetektől rémálmaim voltak gyerekként... de a mai napig imádom ez az animációs filmet!!
A rovaros jelenet engem is gyötört sokáig. De az arctalan Angyaloktol is féltem.
Az arc nélküli emberektől rémálmaim voltak de a végén sírtam, hogy meghal Silbád.
Először is nagyon köszönöm, hogy újra felevenítettétek nekem ezt a rég elfeledett művet, ami gyermekkorom meghatározó élménye volt. Számomra kultikus élmény volt, mert az akkor kibontakozó sci-fi címek nagyon meghatározó élményt jelentettek. Mind a könyvek, mind a filmek vagy animációk lekötöttek ami sci-fi témában ihletődtek. A Star Wars vagy az Alien is akkoriban volt új és könyvekben az Alapítvány vagy a Dűne volt az ami megszerettette velem ezt az érdekes műfajt.
Köszönöm, hogy kedvet csináltatok nekem ahhoz, hogy több évtized után újranézzem Az Idő urait!
Nekem idönként eszembe jut ez a történet vagy a rajzfilm. A magyar címére is emlékeztem mindig. Valamikor a nyolcvanas években láttam és ha jól emlékszem csak egyszer. Az okból olyan emlékezetes ez a rajzfilm mert nagyon közel van a történet egy lehetséges típusú `idöutazáshoz` szigorúan olyan filozófiai alapon hogy valódi utazás a múltba persze lehetetlen. Vagyis a valódi `idök urai` csak ezt tudják tenni. Ahhoz persze gondolkodni kellett egy nem keveset hogy tudjam ez a történet tényleg nagyon közel lehet az igazsághoz. Mindenképpen egy nagyon jó természetfilozófiai iskola ez a történet. 👍
Bár én már csak felnőtt fejjel láttam a filmet (a 80-as években születtem, mégis elkerült valahogy a film) kedves lett számomra. Sci-fi rajongóként "elémdobta" az internet. Ajánlom mindenkinek, egy kellemes hangulatú merengős film, amit elő-elő szoktam venni, ha éppen olyan hangulatom van.
A Fantastic Planet már elborultabb, azon érződik hogy művészfilm, de azt is ajánlom.
Van egy harmadik sci-fi rajzfilm is amit René Laloux rendezett. A Gandahar. Szerintem ez itthon meg se jelent, bár lehet, hogy tévedek. Ennek is nagyon jó a sztorija és ha az Idő urai tetszett, akkor valószínűleg ez is fog. Hozza ugyan azt a hangulatot mint a két fenti film.
Szerintem élvezhető kis sci-fi film az abszurd vonásai ellenére viszont vizuálisan és animáció ügyileg gyönyörű! Halj, rá Magyarok!
Még a gyerek is megérzi,ha a sok hulladék műsor közé begurul egy gyöngyszem!A gyerekek befogadó képessége óriási a különleges dolgok iránt, és pont ilyenekre vágynak,engem nagyon megfogott,szerettem.
Nekem ez kimaradt, úgyhogy köszi, hogy megmutattátok!
Ami viszont érdekes, hogy nagyon hajaz az "Elsüllyedt világok" rajzfilmre. Vagyis, ha jól sejtem, akkor ez utóbbi később volt (90'-es évek eleje-közepe). A főszereplőnek még a haja is hasonló (csak nem vörös) és a kis fura barátai: a lapos orrú gömböcök, meg a hős megmentő férfi: Sparacus, plusz a story, hogy a föld belsejében egy másik bolygón rekedt a testvérpár. Az is elég nyomasztó volt, de szerettük. Tuti az Elsűllyedt világok egy remake az Idő urainak. ;) Ennek utánanézhetnétek...
Azért Az idő urainak más a története. Csak képileg hasonlít a kettő.
Azért az idő urai klasszisokkal minőségibb élmény. Mindenesetre tény, hogy a kettő ugyanaz a francia sci-fi iskola. L
Legalább 30 éve láttam először, és lenyűgöző a sztorija, látványvilága! Óriási hatással volt rám gyerekként, varázsa számomra most is meghatározó!
Gyerekként láttam, lenyűgözött! Sokáig nem volt módom újra látni, ma is egy élmény!
Gyerekként a TV-ben láttam, olyan 85-86-körül. A mai napig az egyik kedvenc rajzfilmem, jó a sztori, szerintem, nem kell benne keresni a logikai hibákat, egyszerűen csak élvezni kell.
Az arctalanság bolygója, és az ottani lények, ma aktuálisabbak mint akkor. Mintha előre vetített volna, milyen egysíkú emberek lesznek a mai világban.
Az arctalanság bolygójával szoktunk példálózni otthon, amikor a mai kort jellemezzük.
Igen mi is így vagyunk vele. Mintha látták volna előre, milyenek lesznek a mai fiatalok. Színtelenek, szagtalanok!@@bapro1715
Sose láttam, pedig egy idős vagyok a filmmel. Az elsüllyedt világokra emlékeztet, az viszont kedvenc volt.
A grafika emlékeztethet rá, de a sztori azért annál sokkal de sokkal komolyabb.
Szerintem a legjobbat hozták ki a filmből,a 9.cimü filmel együtt lehet említeni!
"Hogy tetszett a film? " Nos, nem láttam... 😊 De nagyon örülök, hogy ki tudja miért felajánlotta ezt a youtube. Biztosan megnézem! Hálásan köszönöm ezt a bemutatót, különösen a választékos, igényes nyelvhasználat miatt! Élmény! 😊
Nagyon kellemes emlékeim vannak róla. Végül is ez a film volt, ami aztán belehúzott a Heavy Metal világába, amihez szintén van köze Moebius-nak.
Gratulálok, az animátorainknak. Nekem bejött főleg a csavar a történet végén, amit kb. felnőtt fejjel harmadszori megnézése esett le, ami eléggé meglepett...🎉
De miért? Konkrétan elmondják a végén xd
Szerintem azért, mert gyerekként a 80-as években egyáltalán nem voltál ilyesmire "felkészítve". Bevallom: első nézésre nekem is annyi jött le (nagyonkevés évesként), hogy valami furiság van itt, de végül is rendben van minden, de mégsem. És ezért elkezdtem ezen gondolkodni. (és mindenkitől elnézést kérek, de pl. Tom és Jerryn, Spongyabobon, Dagobertbácsin soha nem kellett gondolkodni. Mindig kiszámíthatóan lett valami, szórakoztató volt (mert tényleg az), de ennyi.) Ezen meg gondolkodtam. A mai napig van min gondolkodni rajta. Ettől olyan kiemelkedően jó, szerintem. És ettől még simán megnézek akárhány egyéb - főként amerikai - mindennapos rajzfilmet, mesét, de ez azoknál igenis értékesebb.@@randomimagination9746
@@tamaskontra775 Jó, de más gyerekként nem érteni, mint felnöttként, főleg ha harmadszorra nézed
@@randomimagination9746 Szerintem kétszer látta gyerekkorában, felnőttként pedig harmadszor.
@@Ezustliliom Áh, így már más.
Köszönöm a cikket!
Imádom a filmet és ajánlom mindenkinek
Gyerekkorom egyik kedvenc, nagyon-nagyon szeretett rajzfilmje, egyszerűen imádtam és le voltam nyűgözve tőle.
Amúgy még ma is megvan a magyar nyomtatott képregény is.
Ami az időugrást illeti a filmben, illetve ami ezzel jár, az viszont már gyerekkoromban is zavaros volt, nem teljesen értettem bizonyos következményeket, de felnőtt fejjel a helyett, hogy megoldódott volna, még több ellentmondást szült, és azért, mert tényleg nem konzisztens.
… de mégis elnézem a filmnek ezt a bakit, mert annyira lenyűgöző az egész történet, a helyszínek és a figurák.
Nagyon jó 40 éves prezentáció, köszönjük!
Egyedüli megjegyzés, Laloux-t franciául így ejtsd:
Lálu
Én az inkonzisztenciákkal mindig úgy voltam, hogy nem ismerjük az időutazás szabályait abban a világban, és az idő urai kimondottan óriási hatalmú lények kifürkészhetetlen célokkal, így egyszerűen el kell fogadni ami történt.
@@andrasbiro3007 Jól beszélsz! 👌🏼
de jó volt pedig féltem közben és utána is hogy láttam. aztán megvettük könyv formában is. még akkor is rettegtem a kis fiú személyében, pedig tudtam mi fog történni. annyira átjött a sztori, hogy azóta is "ebben" a világban élek
Gyerekkorom legelgondolkoztatóbb alkotása. Nagyon szerettem
Nem Sztankay Iván, hanem Sztankay István!
😢
Gyorsan ide irom az elejere a rajongoknak, hogy ugyanettol a rendezotol a Fantastic Planet mellett a 87-es Gandahart is nezzetek meg, ha meg nem lattatok volna. Jo olvasni, hogy mindenkinek jutott a katarzisbol. Meg megvan a film-képregény, azt is szivesen eloveszem. Megmutattam anno a gyerekeimnek es ha nem is akkora mertekeben de megvolt az a hatas naluk is. Ezt abban a korban, azokkal a korlatokkal kell ertelmezni, amikor 1 db 2 perces mese volt este a hirado elott es 1 db zenei musor volt egy heten, amiben 1 db konnyuzenei klippet adtak le. :))
Én hat éves voltam, mikor bemutatták, de szerintem kb 10 évesen láthattam először. Aztán negyven éves korom óta többször is megnéztem. És igen, felnőttként teljesen más értelmet nyer az egész. Számomra egy olyan felbecsülhetetlen értékű klasszikus, mint a másik nagy francia mű, a Kis Herceg. Azt is elolvasom átlag évente egyszer és mindig jókat tudok sírni rajta. :)
Nagyon jó volt gyereként is megnézni anno...:) Tök jó scifi..;)
Köszönjük a jó kis összeállítást! Nagyon hiánypótló.
Egyéb hatása filmnek, hogy Magyarország egyik legmeghatározóbb rap csapata ennek a film címének a nevét vette fel.
Funfact :)
Életemben nem hallottam róla, pedig 87-es vagyok, de kíváncsivá tettetek! Köszönöm!!!
12:05 - Sztankay István, nem Iván. Nagyon jó lett ez az összeállítás is, jó lenne sokkal több és részletesebb ilyen bemutató! Köszi!
Életem egyik meghatározó élménye volt. Köszi a videót.
"Ez utóbbiról azonban az egyre nehézkesebb felnőttkori gondolkodás is tehet. […] Érdekes módon gyerekfejjel az értelmezés semmiféle problémát nem jelentett."
Ezt csak megerősíteni tudom, gyerekként lenyűgözött a csavaros megoldás, egészen elragadott a sci-fi végtelen mélységeibe, azóta vagyok rajongója a jó sci-fi irodalomnak, filmeknek is. Kb. 2 éve újranéztem ezt a filmet, a végén a gyerekkori katarzis elmaradt, de idővel megértettem, hogy a fenti ok miatt :)
Nekem még képregenyben is megvan!!! ❤😂
Emlexem, lehettem elsős, vagy masodikos.... Tátott szajjal neztem vegig!! Az osszes hullámon rajta voltunk!!! Imadom a mai napig!!!
Gyerekként láttam a mozis megjelenése után nem sokkal, a tévében. Természetesen képes füzetben is megvolt.
A történet az arctalan angyalokkal, erős társadalomkritikát is megfogalmazott, amit akkor nem értettem, ma már igen. Valójában ez egy felnőtteknek szóló sci-fi szomorú csavarral, amit rajzfilmes formátumban gyerekeknek készítettek.
Akkor nagyon büszke voltam ,hogy a Magyar rajzműveszek ilyet alkottak !
Gyerekként láttam,fantasztikus volt, de volt valami agylékelős rész na attól voltak álmatlan éjszakáim. :)
Kedvenc filmem volt! NAgyon szerettem! És ez egy jó videó róla. Iratkoztam. 🙂
Gyerekként láttam, nagy hatással volt rám. Szuper rajzfilm. Mai napig emlékszem rá. Képregényben is meg volt. Művészi. Csak gratulálni lehet hozzá. Minden elismerésem most is érte.
Kb. 6-7 éves lehettem, amikor először láttam. Nagyon féltem. Megvolt képregényben, de még attól is féltem. Szerintem nem igazán gyerekeknek való, ahhoz túl erőszakos. Azok a hatalmas rovarok, meg az arc nélküli angyalok, félelmetes volt! Aztán sok évvel később, felnőttként megint megnéztem, de nem ütött akkorát a sztori, mint amit vártam.
Nem tudtam eldönteni, hogy álmodtam vagy tényleg láttam :)
Az idő urai (francia cím: Les Maîtres du temps) 1982-ben bemutatott francia-magyar koprodukcióban készült sci-fi rajzfilm, amely Stefan Wul L'Orphelin de Perdide („A Perdide bolygó árvája”) című kultikus regénye alapján készült (1958).
40 éve ilyenek készültek gyerekeknek, a Volt egyszer egy amerika meg a felnőtteknek. Ma barbie, és marvel, avatar minden korosztálynak. Micsoda létromlás.
Szerintem ezek sokkal jobbak mint ez a szutyok már ne is haragudj!
@@justchris1318 Ez a szutyok! XD Na jól van nézzél hangyaembert! XD
Én Naruton nőtteM fel @@gyufa222
Bezzeg régen minden jobb volt. Annyira unalmas már ez.
Anno 8-10 évesen olyan filmeket néztem, amikre ma kirakják 12-es karikát.
Nekem ez úgy tetszik ahogy van.
Minden idők legjobb meséje.
még képregényben is megvolt :)
Az elsülyedt világok szintén eléggé hasonló, nyomasztó, nehéz mese
Na az még egy komoly elemzés lesz... Az amúgy miről szólt? Vagy mi volt benne a kalózok vicces dalán kívül? Meg mér van a fejemben most is néhány zene onnan? :-) Fura volt, de bennem is megvan. Spartacus, Arkana, Popocici, Maxigáz, Agyalap, stb. Nem volt szerintem baj néha ilyen "elmebeteg" mesékkel találkozni... :-)
Valahol egy kicsit a Volt egyszer az élet is kicsit nyomasztó volt, vagy fura :D
Hát nem is kicsit... Szinte függtem tőle. Mindig meg kellett hallgatni a kalózok dalát, mindig és minden részben. (időkitöltés á la 90-es évek... :-) ) És a főhős valakik valahonnan nagyon menni akartak valahová, és a mai napig nem tudom miért, de igenis jó volt izgulni, kalandozni velük. FANTÁZIA! Én nagyon szerettem, bár a mai napig nem néztem utána, miről is szólt. Kifejezetten okos és szép munka volt az is, nem alacsony szintű elvárásokkal a befogadó felé (tyhű de megfogalmaztam, de a lényeg: szerettem, hogy tökre nem egyszerű. Az egyszerű mókákat is mindig szerettem, de kellett ilyen is, és manapság meg ilyen lehetőség nincs. Ez lett.)@@ecchstore2939
Szerettem a képregényt is és a filmet is. Egy éve megnéztem újra és most is ugyanúgy jó kis film ez. Igen: a hibáival együtt.
Imádtam. Anno meg volt képregényfüzetben is.
Engem gyerekként egyáltalán nem zavartak a történet hiányosságai, a fantáziám kipótolta a hiányzó részeket. Ha jól van megcsinálva akkor ez még előny is lehet pont ezért. Itt szerintem jól sikerült, még felnőtt fejjel se gondoltam rá, hogy nem szándékosan ilyen. Csak pár pillanatképet mutat a film a történetből és a világból, de azok olyan érzést keltenek a nézőben, mintha a világ többi része is létezne és élne. Ráadásul a világ nagyon érdekes és teljesen egyedi, így különösen megmozgatja a fantáziát.
Én úgy emlékszem rá mint egy olyan Sci-fi ami sosem tudta vagy akarta önmagáról eldönteni hogy kiknek szánják: gyerekeknek vagy felnőtteknek. Ez merőben meghatározta a hozzáállásom a filmhez. Azzal hogy lerövidítették sztorit (sorozat helyett film) szerintem sokat vesztett a dramaturgia, viszont így is helyenként unalmassá vált a megvalósítás. Szóval: gyönyörű képek, szép munka, jó ötletek, de én az alkotókkal értek egyet, hogy sokkal többet ki lehetett volna ebből hozni, annyi kiegészítéssel hogy már az elején el kellett volna dönteni ki a célközönség.
Szerintem nincs semmi baj azzal, ha néha a gyerekek is kapnak valami komolyabbat. Főleg ha úgy van megoldva, hogy azok is élvezzék, akik nem tudják teljesen követni a történetet.
Itt már csak a látványvilág elviszi az egészet a hátán.
Kitörölhetetlen és meghatározó csodaélmény, gyerekként érteni véltem a mondandóját és talán így is érdemes elraktározni, nem újranézve és felnőttként elemezve.
Gyerekkorom meghatározó élménye volt, főleg a hangulata miatt. Megnézem majd újra, kell egy kis nosztalgia :)
Imádtam gyerekként is és most is nagyon szeretem. 👌
Gyerekként nagyon szerettem! Számomra semmi zavaros, vagy érthetetlen se volt benne, a filozofussága teljesen érthető, és beemelhető volt. Furcsa, de a szüleim szöges ellentétben voltak az én véleményemmel. Felnőttként sokakból kihal az a gyermeki tudás, amivel összekötjük a különféle darabokat.
Pazar összefoglaló!❤
Kedvemem volt ez volt slso sci-fi animáció rajzfilm 1983 ba latam rajzfilmet talán 😢
Én fiatal felnőttként láttam, nekem nagyon tetszett, szerintem az egyik legjobb rajzfilm, több ismétlést érdemelne. A narrátor mondja, hogy a végén elárulja azt a bizonyos csavart, de ez elmaradt. Én emlékszem rá, úgyhogy nekem nem újdonság... nem írom le, nehogy spoiler legyen, ha már a videóból kimaradt (lehet, jobb is így). Egyébként köszönöm az összefoglalót és a mű hátterét, jó volt felidézni a filmet
Már a 3. kommentben elsütik, hogy az öreg Silbad azonos a gyermek Pielel :)
Október 8-án 30 éves lesz a pusztító. Szerintem megérne egy visszatekintőt. Pláne ha még az is kiderül belőle, hogy hogy a fenébe működik az a három tengeri kagyló. 🤣
Jó ég. 30 éves már ;(
"Olyan hideg van itt, vagy csak én fázom?" 🤣
@@Folty "... jó a memóriád..."
"Örült van egy örült ellen!"
@@tomjoe1978"Örült kell egy örült ellen!"
Gyerekként voltunk az osztállyal látogatáson a Pannónia Filmstúdióban, amikor készült a film, mutattak nekünk belőle részleteket.
Az mekkora... Én a győri kekszgyárba jutottam el így az osztállyal, ahol persze jól bezabáltunk, de a Pannónia az csúcs lehetett. (Politikai hozzáállástól függetlenül egyébként ezek a látogatósdi dolgok nem is voltak annyira rosszak. Jártam nutriatelepen, meg a SZÜV-nél is, ahol névre szóló lyukkártyát nyomtattak nekünk.. :D )
A '70-es évek gyermekeként természetesen én is párszor láttam gyerekkoromban. Moziban is. És emlékszem, hogy semmit nem értettem belőle, így jó ideje gondolkodom az újra nézésen. Valójában néhány történet foszlányon kívül csak a csavar maradt meg...
Én imádtam! Megvolt könyvben és bakelit lemezen is 🙂
Kb. 7 éves voltam mikor megjelent moziban. Arra emlékszem, hogy nagyon lehangolt.
Kicsit elfilóztam a filmen újra. Emiatt: Spoiler!-es lesz.
A fanatizált arctalan tömeg a legtöbbet idézett része ennek a rajzfilmnek, jogosan, mert elég erősen és jól van megjelenítve. A később megjelenő, korrupt és nyerészkedő "rendőr-határőrség" viszont valójában semmivel sem jobb, pedig más ideológia, más célok vezérlik őket. Nem is kicsit elgondolkodtató, hogy miként őrizd meg magad valamilyen cél érdekében (ami épp itt Piel megmentése, és ezzel együtt a saját erkölcsi véleményednek, világnézetednek való megfelelés), miközben körülötted bárhová is nézel, teljesen bolond és értelmetlen dolgokat tapasztalsz, amikkel meg együtt KELL élned, különben nemcsak neked, a céljaidnak is vége lesz. Személyes tanulság: igencsak meg tud fogni még ma is ez a film. ÉN tudok agyalni rajta rengeteget, ha más nem, akkor meg ez van, sokfélék vagyunk. :-)
Gyerekként sajnos elkerült. 18 évesen egy filmklubon volt hozzá először szerencsém, nagy hatással volt rám. Az outro zene sokszor felcsendül a fejemben, csak úgy :D
Sok embert ez indított el schifi műfajban és lettek rajongók vagy készítők.
Kb engem is.
Ez is egy olyan film, amit többször kell megnézni, hogy rendesen megemészthesd, ami animáció esetében, abból a korszakból -legalább is a nyugati területen- igen ritka. A nyolcvanas évek egylövetű animéi, amik a nyolcvanas évek metálzenéjéhez hasonlóan pont azért annyira élvezhetőek mert annyira kérlelhetetlenül kreatívak, és nem takargatnak semmit. Nagy dícséret illeti a Pannónia munkatársait, mert Moebius művészetet hangsúlyozom nagyon nem könnyű teljes hűséggel felhasználni a rengeteg apró részlet, a minimális árnyékhasználat, és a gyakran előforduló 'nem odaillő' formák miatt.
Durván be voltak paírozva mikor ezt készítették! Lehet nekünk is úgy kellene újra nekikezdeni!
Én jó öregen láttam először a filmet (őszintén, némileg vontatottnak találtam a történetmesélést). Akkor is csak azért néztem meg, mert a Pannóniában dolgozó kifestő ismerősöm mesélt a film kapcsán egy külföldi paliról (akkor még nem tudtam, hogy francia), aki folyamatosan hisztizett.
Kicsigyerek voltam mikor bemutatták a magyar mozik és nekem tetszett viszont francia nyelven meg se nézném mivel gusztustalan a franciák nyelve,amúgy rendszeresen nézem ,még képregény formában is meg volt és nagy reklámot kapott Itthon mivel magyarok is dolgoztak rajta. Ezt computer animációval meg se lehet normálisan csinálni mivel csak rontana rajta,ez a film így jó ahhogy van !! De úgy emlékszem h 1982ben készült !
Hatalmas kult! Megvan DVD-n, sőt, egy korabeli, a film alapján készült képregény is megvan! A filmben még fellelhető az a sötét hangulat, ami a régi sci-fiket jellemezte. Moebius látványvilága meg természetesen zseni.
Én 9 évesen láttam először, és nagyon tetszett ez az animációs film.
Kiemelném a zenéket és a dalbetéteket is a filmben, például a nyitó jelenetben, vagy amikor Silbád énekel Pielnek
Meg van a ma esti házi feladatom! 🎞
Még annyit, hogy nekem gyerekként elsőre is érthető volt a sztori, annyira azért nem volt bonyolult.
Már akkor is olcsóbb volt a jó minőségű magyar munka.
Már? Ez olyan meglepő, hogy 40 éve még olcsóbbak voltunk?
Jaaaa, csak akkor még a jelenlegi kormánypárt tagjai a nyugati demokráciáról, társadalmi szabadságról,
életmódról ábrándoztak és csak páran szopkodták a ruszkikat beszervezettként, mint pl a beles orbán!!!
Imádtam
Szerintem mestermű.
Nekem még jobban is tetszik mai szemmel, mint a Vad Bolygó, ami szintén egy remekmű.
Korában nézve a Csillagvadász: Orin legendája hasonló, de az akció dúsabb (és jobban Star Wars koppintás), ez pedig egyedibb és filozofikusabb. Vagy az olyan rajzfilm sorozatokhoz lehetne hasonlítani, mint Az Elsüllyedt világok, ami viszont jóval gyerekesebb volt, és, egyes lények kinézetét talán pont Az idő uraiból nyúlta le.
Legyünk büszkék Az idő uraira, mert lehet!
Gyerekkorom kedvenc filmje!
A jo oreg Moebius remekelt.
Ha valaki megprobaljak eloszereplosre feldolgozni, fel kell kotni a gatyat,hogy hozza a szinvonalat.
Akkor is szerettem, most is megnézem bármikor.
"Nézzétek meg magatok"
"Csukjátok be a szemeteket, csak az elmétek legyen nyitva"
Nekem az Az elsüllyedt világok (Les mondes engloutis) volt a gyermekkori kedvencem
10-11 évesen meghatározó élmény volt a film és a képregény is.
Érdekes, hogy én ezekből a hibákból, amit a kritika említ semmit nem érzékelek, a film hangulata mindenért kárpótolt.
Nekem ez így kerek és egész, egy filmkockát sem változtatnék rajta, ahogy egy római kori cserépedényt sem tökéletesítünk, mert minden értékét elvesztené.
Röviden? Szép munka!
Imádom ezt a filmet. Bár már nem gyerekként néztem meg (16 éves voltam). Talán kicsit túl franciásak a felnőtt szereplők.
Sztankay Iván?
Igazi klasszikus, már kétszer végignéztem, de még egy-két dolog nem teljesen tiszta a történetben, újra kell néznem ismét.
imádtam
Gyerekként azt nem értettem, hogy Silbad tudta-e, hogy az a Piel, akit meg akarnak menteni, az ő, saját maga gyerekkorában. A Perdide bolygó egy másik időben létezett. Ez még ma is talány számomra.
Tudta.
nem tudta, de fura, hogy nem esett le neki, hisz ugyanazok történtek vele is és Silbadra is emlékezhetett. Ez egy szokásos paradoxon.
Nem tudta. A támadás teljes amnéziát okozott.
Az agylékelő szúnyogok, vagy mik voltak azok, tönkretették az agyának azt a részét, ami ezekért az emlékekért felelt.
(SPOILER!) Silbad úgy élt, hogy őt megmentették egy bolygóról (Perdide), és élt, ahogy élt. Lettek haverjai, ismerősei. És akkor egyik felkeresi azzal, hogy "van egy kis muki bajban a Perdide-n, te meg asszem ismered azt a bolygót" Nincs szerintem ellentmondás, és úgy gondolom NEM tudta, hogy magát menti meg. Simán lehet, hogy nem logikus, ahogy én gondolom, de van min gondolkodni. (bakker, egyre inkább tetszik ez a sztori... elképesztő)
Pont a minap néztem meg. :) Csak négy év van köztünk, akkor is imádtam, most is. Még a filmből készült képregényem is van valahol...
én vagyok a főszereplő!a kis Piel:))
Durva, hogy még csak nem is hallottam róla. 😲
Szomorú, hogy azóta nem készült olyan magyar rajzfilm, amiről érdemesebb lett volna videót csinálni.
Macskafogó ?
@@milben667 Most persze nem néztem meg a filmadatbázist, csak azt mondom, hogy nemigen van emlékezetes film.
@@huhubagoly2000 Igazad van. De én meg spec f@szságot írtam am mert a Macskafogórol már készült videó.
@@milben667 Van több is. Hisz a Vuk, Ludas Matyi, Szaffi, Vili a veréb. De vannak sorozatok, mint a Vizipók-Csodapók, Mátyás az igazságos. Sok van. Kár, hogy bezárt a Pannonia studió. Pedig mára még a Japán Animéket is simán le lehetnek pipálni, ha még a cég lenne. Adnám, ha pdl a Hős akadémiát a Pannon studió csinálná. :)
Nem is értem, miért hagyták elhalni, világ színvonalú 70-80-as évek magyar animáció ipar volt /lehetett volna, Disney karakterekkel simán versenyképes alkotásokkal.
Melyik moziban játsszák?
Ja ès a zenèje is remek
A magam részéről szintén Imádtam, igaz akkor még csak negyedikes voltam általánosban. Egyébként a mai napig elő-elő veszem, ahogy a többi régi kedvencet is....
Tudja valaki, hogy hogyan lehet hozzájutni az összes Idő Uraival kapcsolatos zenéhez? Ami benne van, ami esetleg előzetesben volt, vagy ha csinált valaki róla zeneklippet? úgy emlékszem gyerekkoromban nagyon szerettem a zenéjét, de nem tudom, hogy keressek rá, vagy hol.
Gyerekként sokszor láttam, de a végét valahogy sose értettem :)
Szerintem a vége szándékosan lett nyitva hagyva. Nekem pont ettől lett az egyik kedvencem.