Dziękuję bardzo!! Z prostych i wbitych na pamięć formułek człowiek nie pamięta nic, a gdy coś obejrzy i zobaczy na przykładzie to zapamięta na dłużej ;)
Michal Krzeminski dzięki. Szkoda tylko, że reszta waszych utworów nie będzie pasowała mi do filmów. Są to ciężkie brzmienia, a u mnie potrzeba czegoś delikatniejszego ;) mam nadzieję że będziecie mieli większe zainteresowanie niż ja :) cóż życzyć. Powodzenia ! I rozwijajcie się chłopaki. Jak wpadnę jeszcze na jakiś pomysł jakiś fragment waszej muzyki która odsłuchałem to napewno się zgłoszę do was :) w naszych czasach była czarno biała książka i ćwiczeniówka z której trzeba było się uczyć i nikt nie marudzil (albo marudzenia nie pamiętam) a teraz to takie rozpasanie w materiale, zdjęciach, rysunkach, doświadczeniach że szok. No i przede wszystkim uczniowie mają duży natłok bodźców z każdej strony i filmy takie jak te są po prostu czymś dla nich naturalnym w dobie powszechnej cyfryzacji. A przede wszystkim dzieciaki jak i my żyją w czasach w którym mają tyle różnych pochłaniaczy czasu, że na naukę często gęsto brak czasu. W sumie to teraz nie wiem, czy kiedyś było lepiej czy teraz. Haha..pamiętam te czasy jak Googla to ja miałem w bibliotece miejskiej w kilkutomowej encyklopedii, a informacji nt. Gleb w województwie lubelskim szukałem w zakurzonych książkach tej samej biblioteki ze średnim skutkiem. Teraz o wszystko łatwiej, szybciej, ale czy napewno lepiej?
Witam, kieruję do Pana pytanie w sprawie materiałów. Jakie książki z zadaniami fizycznymi mógłby Pan polecić? Zależy mi na tym aby posiadały różny stopień trudności danych zadań (od podstawowych po licealne a może nawet zadania maturalne?) i wykaz odpowiedzi (ewentualnie z opisem i przebiegiem zadań). Pozdrawiam
Na obecną chwilę nie jestem w stanie pomóc, ponieważ nie mam przy sobie takich książek. Ostatnio jednak spotkałem się z jedną, którą mógłbym polecić. Jest to książka do liceum, ale tytuł i autora podam niebawem (może jutro) bo z pamięci to nie dam rady.
Myślę że w miarę sensownym wyborem na chwilę obecną jest zbiór zadań dla szkół ponadgimnazjalnych nowej ery z zakresu rozszerzonego. Są tam zadania i rozwiązania przykładowych zadań. Są też wzory i opis. Myślę że to w miarę sensowne dzieło. Bogdan i Janusz mendel to pisał i Teresa Stołecka jest tam jeszcze. Czy on jest dobry i najlepszy? Nie mam porównania więc ciężko stwierdzić.
A to już wyższa szkoła jazdy jest. Niestety, ale pojazd porusza się nie jak punkt materialny, ale jak bryła sztywna, w dodatku znajdują się tutaj opory ruchu i całość nie jest taka prosta jak mogło by się wydawać. Dlatego też korzystanie z samych wartości sił będzie obarczone dużym błędem, a wynik będzie nie poprawny. Najbezpieczniej jest policzyć ze wzoru na drogę. Czyli s=1/2*a*t^2. Znasz czas, znasz drogę pokonaną przez wózek, a po przekształceniu uzyskasz wzór na przyspieszenie w tym ruchu. Przyspieszenie to jest oczywiście przyspieszeniem wypadkowym. Co bardziej kumaty może znając to przyspieszenie i pozostałe parametry ruchu wózka wyznaczyć opory ruchu. Jeśli skorzystasz wprost ze wzoru F=m*a to na pewno źle Ci wyjdzie. Ale taką zabawę zostawię dla licealistów :D
Witam, Zastanawiam się, za pomocą jakiego wzoru i co mam wziąć pod uwagę by policzyć ile Niutonów Lub Dzuli potrzebuję by wprawić w ruch karuzelę na której jest jedno krzesło. Chodzi mi tylko o wprawienie karuzeli w ruch, np. gdy ją pchnę. Krzesło, pręt stalowy i słup pionowy karuzeli osadzony na jakimś łożysku waży np. 10kg. Elementy te połączone są z sobą na sztywno np. śrubami. Co mam wziąć pod uwagę? Wagę, siłę tarcia na łożysku, przyciąganie ziemskie? Jak to policzyć jeśli będę chciał wprawić w ruch tą karuzelę do prędkości np. 1metr na sekundę?
W zasadzie to nie ma znaczenia czy to jest jedno krzesełko, może to być np. taka karuzela (krzyżowa) tribecco.pl/publiczny-plac-zabaw/karuzela-krzyzowa?gclid=Cj0KCQjwiILsBRCGARIsAHKQWLMeI1-BgioifXqEmA-PU8txndaJ2Urd-ds3oVY9_U0vmXW9mNy1RDUaAsgoEALw_wcB
@@kaszkieto najłatwiej to weź sobie nagraj karuzele jak się kręci, weź siłomierz do nadania siły ewentualnie uderz jej ramię czymś ciężkim by nadać prędkość obrotowa. Potem ocen predkosc obrotowa i energię z jaką cisnales przedmiot. Jak chcesz to zrobić obliczeniowo to bez znajomości bryły sztywnej do zadania nie podchodź, bo to co napisałeś bardzo mi zadania z bryły sztywnej przypominają. Przydałaby się znajomość momentu bezwładności i paru innych wielkości. Czasem lepiej wykonać doświadczenie modelowe i potem dopasować model niz oliczyc się jak głupi i uzyskać wynik mocno odbiegający od rzeczywistości.
A przypomnij jaki jest wzor na drogę w ruchu przyspieszonym? Nie s=1/2*a*t^2 ? To gdzie zgubiłeś jedną drugą z tego wzoru przy przekształceniu równania?
najprostsza odpowiedź to taka, że nie zrozumiałeś zadania. Na początku gość pcha paleciaka z siłą 20N i się okazuje że jest to ruch jednostajny. Czyli siła tarcia też musi tyle wynosić. Potem gość pcha paleciaka z siłą 60N, ale siła tarcia nie uległa zmianie czyli pozostała przy wartości 20N. Siła wypadkowa jest różnicą tych sił czyli Fw=60-20. Siła wypadkowa wynosi wtedy 40N. To 40N to jest wartość niezrównoważonej siły wpływającej na to, że paleciak zacznie przyspieszać. Będzie to przyspieszenie liczone ze wzoru a=F/m, tyle że siła F w tym wzorze jest właśnie siła wypadkowa, która nie pozostaje w równowadze i powoduje wzrost prędkości pojazdu. Problem masz taki, że uznałeś że gość pcha paleciaka z siłą 20N i potem jeszcze ktoś do tego paleciaka dodatkowo dołożył siłe o wartości 60N co jest błednym założeniem. Przy tym błednym założeniu siła wypadkowa faktycznie wynosiła by 60N.
Powiedziałeś, że przy gdy masa ciężarka rośnie przy stałej masie wózka to rośnie siła naciągu. A z tabelki wynika, że masa wózka nie ma tu nic do rzeczy - przykład 1 i 2, masa wózka się zmieniła, a masa ciężarka nie i nie wpłynęło to na siłę naciągu. Na logikę wydaje mi się, że masa wózka nie ma znaczenia i tabelka to jakby potwierdza, dobrze mniemam?
I tak na marginesie mówiąc o sile naciągu siłomierza strzałka wskazuje na siłę grawitacji, która co prawda pewnie ma identyczną wartość co siła naciągu siłomierza, a różnice wynikają z błędu pomiarowego ale no
Ciężko to wyjaśnić po prostu mówiąc, czy pisząc. Natomiast gdybyśmy przeanalizowali drugą zasadę dynamiki dla tego układu bloczków, to zauważylibyśmy że masa wózka wpływa na siłę naciągu. Z tego co pamiętam, a było to dawno temu (zobacz datę nagrania filmu) zastanawiałem się jak to powiedzieć by było dobrze. Bo tak naprawdę siła naciągu zależy od masy obu ciał. Myślę że wiecej informacji znajdziesz w filmie o drugiej zasadzie dynamiki który zrobiłem dla szkoły średniej z projektu fizyka. Stąd też mówiłem o stałej masie wózka. Bo podczas wykonywania doświadczeń zasada ich przeprowadzania jest taka, by zmieniać tylko i wyłącznie jedną zmienną by wysuwać jakieś wnioski. Dlatego mówiłem o tej stałej masie. No dobra, a dlaczego zmiana masy wózka nie wpłynęła na siłę naciągu? Znowu wynika to z równań. Trzeba zobaczyć jak ono wygląda I jak duży wpływ ma na siłę naciągu masa wózka. Wtedy zauwazymy, że pewnie w tak licho przeprowadzonym eksperymencie ten wpływ będzie niezauważalny. Ale czy to dobry wniosek, że go nie ma? Mozliwe
@@FizykaOdPodstaw A jednak chyba udało Ci się to wytłumaczyć pisząc. Czyli rozumiem, że to byłoby tak, że gdyby ten wózek ważył np 10 ton, a ciężarek 5 ton to siła naciągu sznurka byłaby taka duża, że sznurek by pękł. I o ile dobrze dedukuje pisząc to i patrząc się na tabelkę to siła naciągu jest równa siła naciągu jest równa sile grawitacji lżejszego przedmiotu (W tym wypadku obciążnika)
@@rates336 to może jeszcze raz od początku spróbuję, bo trochę pokićkałem chyba to wszystko jak tłumaczyłem, bo dopiero teraz filmik odpaliłem i zobaczyłem dokładnie o co tam chodzi. 1. Siła naciągu wyrazimy wzorem N=m1*m2*g*(1-f)/(m1+m2). Gdzie m1 to masa klocka który zwisa, m2 to klocek na stole. Zauważ, że równanie to nie jest proste, bo zwiększanie masy klocków to ich iloczyn dzielony przez ich masę. Równanie jest nieliniowe. Literką f to współczynnik tarcia. Można uznać, że siłomierz który jest uczepiony na końcu stołu i przytrzymuje cały uklad mierzy siłę wypadkowa układu, która powodowała by jego zsuwanie ze stołu. I... aby zobaczyć jak się ta siła wypadkowa zmienia, to znowu trzeba sprawdzić przyspieszenie układu, a ono wyraża się wzorem a= g(m1-fm2)/(m1+m2). Zauważ, że tutaj wiekszając masę m2 maleje przyspieszenie układu, a to oznacza, że odczyt sily na siłomierzu do którego przyczepiony jest układ bloczków powinien malec. Gdy zaś zwiększa się masa zwisająca to i rośnie przyspieszenie bo rośnie licznik (ale też mianownik!) I powinien rosnąć wynik pokazywany przez siłomierz. I czy patrzymy na siłę naciągu, czy też na przyspieszenie - a więc i odczyt na siłomierzu, to zawsze są zależne od obu ciał! Z tego też powodu, aby cokolwiek określić w eksperymencie powinniśmy zawsze dążyć do zmiany tylko i wyłącznie jednej zmiennej.
wielkości zmieniają się tyle samo razy to porównywanie ilorazowe: mnożenie lub dzielenie (bez "o") jeśli zmieniają się o tyle samo to porównywanie różnicowe: dodawanie lub odejmowanie (bez "razy") nie powinno się w jednym porównaniu łączyć "o" i "razy" - otrzymujemy nonsens Pozdrawiam :)
Chyba zostałem zbanowany. Poruszę temat minuty 9:19, bo ja myślę (cholera, powiedziałem to), że odejmowanie sił o przeciwnych zwrotach to jest dodawanie wektorów i na twoim filmie jest błąd. Oczywiście wszyscy wiedzą (dobry film z Bardenem i Penelope Cruz) nikt nie reaguje, świat płynie dalej. Ale czy jasność wypowiedzi nie świadczy o poprawności myślenia. Dziękuję, że tworzysz te filmy, ale nie obrażaj się na konstruktywną krytykę. I dziękuje za odpowiedź. Pozdrawiam
Gdzies dzwony biją ale nie wiesz gdzie. Zauważ, że tam nie ma nad siłami strzałek, a skoro nie ma, to mówię o wartościach wektorow a nie o samych wektorach jako takich. To powinna być suma wektorowa, ale na litość boską.. to są filmy dla SZKOŁY PODSTAWOWEJ. W filmach tych są i muszą być uproszczenia bo to podstawowka. Zacznij oglądać filmy dla liceum i tam wyłapuj błędy. Filmy dla liceum to PROJEKT FIZYKA i tam juz wprowadziłem pojecie wektoro i uczę dokladnie tak jak uczyc o wektorach i silach trzeba. Głównym problemem w szkole podstawowej dla uczniow jest to ze pojawia się wiele nowych literek, pojęć indeksów, wzorow i z tym jest problem. Jak się z tym zapoznają to beda mogli przejsc do rzeczy trudniejszych ale dopiero na poziomie liceum. Nie obrażam się. Jeśli ktoś Cie banuje to YT bo na pewno nie ja. Szukasz błędów nie tam gdzie są. Juz w wielu miejscach w różnych moich filmach twierdziłeś ze są błędy.. i za każdym razem sie myliłeś, wiec zanim kolejny raz napiszesz ze tu czy tam jest błąd to najpierw sam zweryfikuj swoją wiedzę i to co powinno być przekazywane na danym poziomie nauki, a później wroc i krytykuj konstruktywnie. Bo pisanie ze zszedłem na dno to nie jest konstruktywna krytyka, tylko ból dupy.
@@FizykaOdPodstaw Ok wszystko rozumiem. Dzięki za projekt fizyka już wchodzę. Ale ja nie szukam specjalnie błędów. Chodzi tylko właśnie o zrozumienie. Skupiam się na Projekt Fizyka. Pozdrawiam. PS Jednak internet sam w sobie rodzi agresję, a ja nie chcę się bić tylko zrozumieć. Tak przy okazji powiem w skrócie; nie rozumiem jak Newton wpadł na te zasady.
@@lopezdevega8263 ja tez nie wiem jak wpadł. No to nie bądźmy agresywni w stosunku do siebie. Po prostu przykre jest to co piszesz. Przykre w tym sensie, że uwazasz ze jestem jakimś dnem. No ok. Moze dla Ciebie jestem. Ale czy lepiej Ci się zrobiło ze to napisałeś? Mnie średnio. W takim razie skup się na Projekt Fizyka. I tam będziemy mogli normalnie pogadac o wiedzy przekazywanej na poziomie liceum a nie na poziomie szkoly podstawowej. Jeśli zaś uwazasz ze cos jest błędem to proszę zweryfikuj najpierw czy jest tak faktycznie. A jeśli jest, to przyznam Ci racje i podziekuje ze go znalazłeś, wszak nikt nie jest nieomylny. Ja tez nie. W filmach dla szkoly podstawowej sa bledy, ale jak wspomnialem, nie tam gdzie ich szukasz. O wielu bledach w tych filmach tez wiem od widzów wlasnie. Czesc wynika z roztargnienia i za te oczywiście każdego przepraszam, a czesc z tego ze cos za bardzo uprościłem, albo użyłem zlego slowa. I są takie blędy. Owszem. Co jestem w stanie poprawic wyciąć juz we wrzuconym filmie to robię i poprawiam. Cala serie PROJEKT FIZYKA wywalilem i nagrywam na nowo bo byla za trudna jak na poziom liceum rozszerzonego. Teraz jest już latwiej. Seria bedzie kontynuowana i rozwijana.
@@FizykaOdPodstaw Nie było z mojej strony żadnej agresji. Raczej bardziej ufam ci niż sobie w dziedzinie fizyki. Moje pytania wynikaj z mojej niewiedzy, a nie z zadowolenia ze komu s dogryzłem. Tylko jedna uwaga niedotyczącą ciebie, zobacz, jakie napięcia występują w kontaktach między nauczycielami fizyki a uczniami. I tu również uważam, ze nauczyciele robią naprawdę dużo, by dzieci zrozumiały. Dzieci nie rozumieją (z zasady), a nauczyciel gasi każdy objaw asertywności (normalne to i ludzkie, ty odczułeś to jako agresję). Konflikt gotowy, choć na początku wszyscy chcieli dobrze. Na YT nie możesz sprawdzić wiedzy, którą przekazałeś słuchaczom i nie przyglądałem się bardzo, ale zawsze słyszę peany np. na twój wykład (że proste a nauczyciel w szkole jest be) Tu jednak w przypadku nauk ścisłych potrzebna jest informacja zwrotna. Marzy mi się taki kanał. Bo strona "Zapytaj fizyka" trochę prze formalizowana. Ale może się mylę. Chętnie podyskutuje.
@@lopezdevega8263 dyskutujmy w takim razie na temat wiedzy tutaj zawartej i błędów popełnionych. A jeśli masz pytania odnośnie tresci, to pytaj. Jak będę mógł to odpowiem. Nauczyciele nie są źli. Nie generalizujmy. Znam wspaniałych nauczycieli i powiem w tajemnicy, ze gdyby nie nauczyciele, to ten kanal nadal by miał ze sto subów. Wiec w sumie bym byl chyba hipokryta, gdybym z jednej strony żerował na tym ze nauczyciele są be, a z drugiej strony, dzięki nim i puszczaniu tych filmow na lekcjach rozwijal swój kanal i docierał do większej rzeszy widzow. Jestem wdzięczny nauczycielom. Fakt, czasem wrzucam jakies dogryzki w ich kierunku.. a co do peanow no to jeszcze nie jestem na etapie "Najlepszy nauczyciel wsrod jutuberow i najlepszy jutuber wsrod nauczycieli" :D pewnie wiesz czyje to slowa ;) i jeszcze co do nauczycieli.. znam tez kilku ktorzy swoja postawą i zaangażowaniem przez lata krzywdzą mlodzież. Niestety.
Fizyka od podstaw lubię te twoje filmy, bardzo mi pomagają tylko, że robisz te filmy trochę wolniej niż mam je w szkole. Mógłbyś robić je trochę szybciej plis???
Dziękuję że tworzysz takie filmiki , ponieważ często mam problem z tym przedmiotem 😊😊
Do Twoich usług! Udostępniaj te filmy wśród znajomych, może oni też mają problemy i będzie to dla nich przydatne
Fizyka od Podstaw dziękuję za serduszko ❤️❤️
ja tez
@@FizykaOdPodstaw na jakiej odleglosci badano ruch wózka??
@@FizykaOdPodstaw hej, podasz linkdo symulatora> czy to jakiś tajby plik? wierzę że nie. liczę że mi podasz link. bo chciałbym sobie potestować
Dla mnie to nadal jest kontynuacją trylogii matrixa.
+1
TAK
Ciekawe
JEZUS TAK
XDD
Moja nauczycielka od fizyki: to zadanie nie jest trudne
Ja: * dalej nic nie rozumiem *
Fizyka od Podstaw: Allow me to introduce myself
moj pan z fizyki poweidzial zeby to oglasac no bo nie moze tego wytlumaxzyc🤣
Fajnie by było gdybyś w opisie podawał istotne wzory
moja pani od fizyki uwielbia ten kanał haha zwłaszcza podczas kwarantanny lekcja od niej bez twojego filmu była by podejrzana hahahahah
U mnie pan od fizyki teraz
u mnie też XD
U mnie też pan hahah
Chciałbym to kiedyś zrozumieć
może kiedyś Ci się uda!
wątpie
Ja też ;-;
ja też
Ja też ;-;
Pani od fizyki dała nam ten film w linku na e-lekcji.
ja teraz z klasa na lekcji ogladamy xd
Stary mi to puścił po tym jak powiedział, że się poddaje. Stary uczy fizyki.
Dziękuję bardzo!! Z prostych i wbitych na pamięć formułek człowiek nie pamięta nic, a gdy coś obejrzy i zobaczy na przykładzie to zapamięta na dłużej ;)
Na to liczę. Pozdrawiam!
Człowieku, jesteś geniuszem! Nareszcie załapałam i liczę na 6 z kartkówki♥
Justyna Śmietana dzięki! Powiem w pracy może dostanę podwyżkę ;)
@Kacper Polakowski można ciemniaku
@@The_Lynx_17 u mnie nie
Dzięki że publikujesz filmy bo ja nie potrafię fizyki
ja już nawet sam oglądam bo dzięki temu że tak ciekawie opowiadasz +są tutaj moje zainteresowania a w tym filmie nawet sporo :P
Szkoda, że takich rzeczy nie było kiedy chodziłem do szkoły. Dobra robota, tak trzymać :)))
Michal Krzeminski dzięki. Szkoda tylko, że reszta waszych utworów nie będzie pasowała mi do filmów. Są to ciężkie brzmienia, a u mnie potrzeba czegoś delikatniejszego ;) mam nadzieję że będziecie mieli większe zainteresowanie niż ja :) cóż życzyć. Powodzenia ! I rozwijajcie się chłopaki. Jak wpadnę jeszcze na jakiś pomysł jakiś fragment waszej muzyki która odsłuchałem to napewno się zgłoszę do was :) w naszych czasach była czarno biała książka i ćwiczeniówka z której trzeba było się uczyć i nikt nie marudzil (albo marudzenia nie pamiętam) a teraz to takie rozpasanie w materiale, zdjęciach, rysunkach, doświadczeniach że szok. No i przede wszystkim uczniowie mają duży natłok bodźców z każdej strony i filmy takie jak te są po prostu czymś dla nich naturalnym w dobie powszechnej cyfryzacji. A przede wszystkim dzieciaki jak i my żyją w czasach w którym mają tyle różnych pochłaniaczy czasu, że na naukę często gęsto brak czasu. W sumie to teraz nie wiem, czy kiedyś było lepiej czy teraz. Haha..pamiętam te czasy jak Googla to ja miałem w bibliotece miejskiej w kilkutomowej encyklopedii, a informacji nt. Gleb w województwie lubelskim szukałem w zakurzonych książkach tej samej biblioteki ze średnim skutkiem. Teraz o wszystko łatwiej, szybciej, ale czy napewno lepiej?
Michal Krzeminski ty się ciesz że nie było :)
Dzięki Tobie łatwiej mi zrozumieć fizykę. Dzięki
Fajny kanał. Mam nadzieję że sie wybijesz :). Podoba mi sie że od niedawna mówisz lekkszym luźniejszym głosem. Powodzenia na yt!
lżejszym się mówi
14:47piękne lądowanie
Dzięki za serduch
Serducho*
dziękuję pani z fizyki wysyła nam jakiś kanał na którym nic nie da się zrozumieć a jak tu wchodzę to wszystko łapię
Nie lubię fizyki ale dobrze że chociaż trochę zrozumiałem
+1 byczq
Też jej nienawidzę
Pani włączyła nam to na fizyce
Suuper. I jak wrażenia?
@@FizykaOdPodstaw super
Tak samo! Hahah
@Fizyka od Podstaw z jakich wzorów można wyliczyć dane z tabeli z minuty 7 ?
Pani zadała na wolne no to ogładamy :D
heh mi też
Mi też
tak samo
obejrzałam to dwa razy i wciąż nic nie kminie
Ja też
same
musisz się skupić i starać się zrozumieć, bo samo, bezmyślne oglądanie nic nie da
dobry film pozdrawiam ;DD
pozdrawiam też moją klase ;D
ja również
a dzi ękuje (Amelia jestem nie pytaj czemu na tym koncie)
aha
okej
@@weronikarys3591 dobea
Fajnie tłumaczysz itd. Ale wciąż nie kapuje a muszę zrobić referat na ten temat a prawie nic nie usłyszałam o przykładach 2 zasady...
Gdzie znalazłeś te 2 myśliwce . Su-27 flanker i eurofighter 2000
Super, dziękuję za możliwość napisów po ukraińsku
Tak na serio fajnie tłumaczysz, ale na początku "lanie wody" (kto wie o co mi chodzi?) :bb
zadania z dynamiki nawet znając teorie odbierają mi chęć do życia
SUPEROBY TAK DALEJ !!
Witam, kieruję do Pana pytanie w sprawie materiałów. Jakie książki z zadaniami fizycznymi mógłby Pan polecić? Zależy mi na tym aby posiadały różny stopień trudności danych zadań (od podstawowych po licealne a może nawet zadania maturalne?) i wykaz odpowiedzi (ewentualnie z opisem i przebiegiem zadań). Pozdrawiam
Na obecną chwilę nie jestem w stanie pomóc, ponieważ nie mam przy sobie takich książek. Ostatnio jednak spotkałem się z jedną, którą mógłbym polecić. Jest to książka do liceum, ale tytuł i autora podam niebawem (może jutro) bo z pamięci to nie dam rady.
W takim razie będę czekać na informację, pozdrawiam
Myślę że w miarę sensownym wyborem na chwilę obecną jest zbiór zadań dla szkół ponadgimnazjalnych nowej ery z zakresu rozszerzonego. Są tam zadania i rozwiązania przykładowych zadań. Są też wzory i opis. Myślę że to w miarę sensowne dzieło. Bogdan i Janusz mendel to pisał i Teresa Stołecka jest tam jeszcze. Czy on jest dobry i najlepszy? Nie mam porównania więc ciężko stwierdzić.
Bardzo dziękuję za informację, pozdrawiam.
Fajne, ale dla mnie nadal fizyk to czarna magia
+
bardzo fajny film
czym się różnią te obrazki w minucie 9:33 ? Wyglądają tak samo, ale w jednym jest przyspieszony ruch a w drugim opóźniony, proszę o odpowiedź
@☂︎ㄴaziㄱ☂︎ dobra dziena
Jest Pan Super
Jesteś bardzo dobry z fizyki i fajne montaże robisz ༼ つ ◕_◕ ༽つ
fajnie ze nauczyciele na tobie zarabiają
Cóż poradzić Panie Marcinie. Mysle ze to obopólna korzyść. Gdyby nie nauczyciele to mój kanał nie dotarłby do tak wielu młodych ludzi.
jak ty obliczyłeś przyśpieszenie w tej tabeli?
A to już wyższa szkoła jazdy jest. Niestety, ale pojazd porusza się nie jak punkt materialny, ale jak bryła sztywna, w dodatku znajdują się tutaj opory ruchu i całość nie jest taka prosta jak mogło by się wydawać. Dlatego też korzystanie z samych wartości sił będzie obarczone dużym błędem, a wynik będzie nie poprawny. Najbezpieczniej jest policzyć ze wzoru na drogę. Czyli s=1/2*a*t^2. Znasz czas, znasz drogę pokonaną przez wózek, a po przekształceniu uzyskasz wzór na przyspieszenie w tym ruchu. Przyspieszenie to jest oczywiście przyspieszeniem wypadkowym. Co bardziej kumaty może znając to przyspieszenie i pozostałe parametry ruchu wózka wyznaczyć opory ruchu. Jeśli skorzystasz wprost ze wzoru F=m*a to na pewno źle Ci wyjdzie. Ale taką zabawę zostawię dla licealistów :D
No dobrze
Dziękuję !
Dzięki
Oglądam to przed poprawą 😭 pls życzcie mi powodzenia
Doslownie
@@maxpiano123 zdalam na 3 btw wiec sukces
Witam,
Zastanawiam się, za pomocą jakiego wzoru i co mam wziąć pod uwagę by policzyć ile Niutonów Lub Dzuli potrzebuję by wprawić w ruch karuzelę na której jest jedno krzesło. Chodzi mi tylko o wprawienie karuzeli w ruch, np. gdy ją pchnę. Krzesło, pręt stalowy i słup pionowy karuzeli osadzony na jakimś łożysku waży np. 10kg. Elementy te połączone są z sobą na sztywno np. śrubami. Co mam wziąć pod uwagę? Wagę, siłę tarcia na łożysku, przyciąganie ziemskie? Jak to policzyć jeśli będę chciał wprawić w ruch tą karuzelę do prędkości np. 1metr na sekundę?
Jak żyje, nigdy nie widziałem takiej karuzeli!
@@FizykaOdPodstaw Ja też nie ale nie ma to chyba znaczenia w próbie rozwiązania problemu prawda?
W zasadzie to nie ma znaczenia czy to jest jedno krzesełko, może to być np. taka karuzela (krzyżowa) tribecco.pl/publiczny-plac-zabaw/karuzela-krzyzowa?gclid=Cj0KCQjwiILsBRCGARIsAHKQWLMeI1-BgioifXqEmA-PU8txndaJ2Urd-ds3oVY9_U0vmXW9mNy1RDUaAsgoEALw_wcB
@@kaszkieto najłatwiej to weź sobie nagraj karuzele jak się kręci, weź siłomierz do nadania siły ewentualnie uderz jej ramię czymś ciężkim by nadać prędkość obrotowa. Potem ocen predkosc obrotowa i energię z jaką cisnales przedmiot. Jak chcesz to zrobić obliczeniowo to bez znajomości bryły sztywnej do zadania nie podchodź, bo to co napisałeś bardzo mi zadania z bryły sztywnej przypominają. Przydałaby się znajomość momentu bezwładności i paru innych wielkości. Czasem lepiej wykonać doświadczenie modelowe i potem dopasować model niz oliczyc się jak głupi i uzyskać wynik mocno odbiegający od rzeczywistości.
Wychodzi mi inne przyspieszenie czy cos źle robię? Dla pierwszego punktu pomiarowego to 0,6/1.38^2 czyli 0,32
A przypomnij jaki jest wzor na drogę w ruchu przyspieszonym? Nie s=1/2*a*t^2 ? To gdzie zgubiłeś jedną drugą z tego wzoru przy przekształceniu równania?
@@FizykaOdPodstaw o kurcze przepraszam dzięki za nakierowanie
@@karolnowy319 spoko. Nie ma problemu. Tylko pomagam ;)
Napisze ktoś 3 pytania i odpowiedzi do tego filmu?
serio koper'
kto ogląda w 2020? XD
Krecik ! 👋👋
Ja
Pani od Fizyki mi to zadała na koronaferie ;)
@@erwinek +1
Ja!
3 lata temu a ja to oglądam
ŚledźTM ja terz xdddddd.png
Pozdrawiam z lekcji online
Co to sie dzieje na tym intrze
dzięki, wreszcie zrozumiałam
Yenna Lenny miło że skomentowałas. Jak chcesz możesz polecić ten odcinek swoim znajomym. Moze im też się przyda. Pozdrawiam i życzę sukcesów!
A ja nie ;-;
ale fajnie wytłumaczone
Wytłumaczy mi ktoś skąd w zad 2 w s=Vp x t + 1/2 skąd ona się tam wzięła?
Wyjaśnienie znajdziesz w filmie o ruchu jednostajnie przyspieszonym.
Bardzo pomocne
szacunek bardzo doceniam montage
A czy to oznacza, że siłę wyporu można policzyć także mnożąc masę wypieranego ciała i przyspieszenie które uzyska?
Masę wypieranej cieczy/gazu
@@FizykaOdPodstaw aha ok w sumie to bardziej sensowne, nie przemyślałem tego zbytnio, ale jednak się da?
@@szymonlacki388 tak
@@FizykaOdPodstaw Ok, dziękuję bardzo, zapamiętam
Jeżeli czegoś nie kumasz polecam obejrzeć ten kawałek kilka razy pomaga przynajmniej mi.
skad muzyka w 3:07?
Mam pytanie czemu w zadaniu 1 siła wypadkowa wynosi 40N zamiast 60N jeżeli siła tarcia równoważy się z siła popychającą?
najprostsza odpowiedź to taka, że nie zrozumiałeś zadania. Na początku gość pcha paleciaka z siłą 20N i się okazuje że jest to ruch jednostajny. Czyli siła tarcia też musi tyle wynosić. Potem gość pcha paleciaka z siłą 60N, ale siła tarcia nie uległa zmianie czyli pozostała przy wartości 20N. Siła wypadkowa jest różnicą tych sił czyli Fw=60-20. Siła wypadkowa wynosi wtedy 40N. To 40N to jest wartość niezrównoważonej siły wpływającej na to, że paleciak zacznie przyspieszać. Będzie to przyspieszenie liczone ze wzoru a=F/m, tyle że siła F w tym wzorze jest właśnie siła wypadkowa, która nie pozostaje w równowadze i powoduje wzrost prędkości pojazdu.
Problem masz taki, że uznałeś że gość pcha paleciaka z siłą 20N i potem jeszcze ktoś do tego paleciaka dodatkowo dołożył siłe o wartości 60N co jest błednym założeniem. Przy tym błednym założeniu siła wypadkowa faktycznie wynosiła by 60N.
@@FizykaOdPodstaw Masz rację, dziękuję
@@bobak6471 miło że udało się pomóc!
150 koła wyświetleń a subskrybcji tylko 43 koła :(
(genialnie uczysz powodzenia na yt) ; )
Powiedziałeś, że przy gdy masa ciężarka rośnie przy stałej masie wózka to rośnie siła naciągu. A z tabelki wynika, że masa wózka nie ma tu nic do rzeczy - przykład 1 i 2, masa wózka się zmieniła, a masa ciężarka nie i nie wpłynęło to na siłę naciągu. Na logikę wydaje mi się, że masa wózka nie ma znaczenia i tabelka to jakby potwierdza, dobrze mniemam?
I tak na marginesie mówiąc o sile naciągu siłomierza strzałka wskazuje na siłę grawitacji, która co prawda pewnie ma identyczną wartość co siła naciągu siłomierza, a różnice wynikają z błędu pomiarowego ale no
Ciężko to wyjaśnić po prostu mówiąc, czy pisząc. Natomiast gdybyśmy przeanalizowali drugą zasadę dynamiki dla tego układu bloczków, to zauważylibyśmy że masa wózka wpływa na siłę naciągu. Z tego co pamiętam, a było to dawno temu (zobacz datę nagrania filmu) zastanawiałem się jak to powiedzieć by było dobrze. Bo tak naprawdę siła naciągu zależy od masy obu ciał. Myślę że wiecej informacji znajdziesz w filmie o drugiej zasadzie dynamiki który zrobiłem dla szkoły średniej z projektu fizyka. Stąd też mówiłem o stałej masie wózka. Bo podczas wykonywania doświadczeń zasada ich przeprowadzania jest taka, by zmieniać tylko i wyłącznie jedną zmienną by wysuwać jakieś wnioski. Dlatego mówiłem o tej stałej masie. No dobra, a dlaczego zmiana masy wózka nie wpłynęła na siłę naciągu? Znowu wynika to z równań. Trzeba zobaczyć jak ono wygląda I jak duży wpływ ma na siłę naciągu masa wózka. Wtedy zauwazymy, że pewnie w tak licho przeprowadzonym eksperymencie ten wpływ będzie niezauważalny. Ale czy to dobry wniosek, że go nie ma? Mozliwe
@@FizykaOdPodstaw A jednak chyba udało Ci się to wytłumaczyć pisząc.
Czyli rozumiem, że to byłoby tak, że gdyby ten wózek ważył np 10 ton, a ciężarek 5 ton to siła naciągu sznurka byłaby taka duża, że sznurek by pękł.
I o ile dobrze dedukuje pisząc to i patrząc się na tabelkę to siła naciągu jest równa siła naciągu jest równa sile grawitacji lżejszego przedmiotu (W tym wypadku obciążnika)
@@rates336 to może jeszcze raz od początku spróbuję, bo trochę pokićkałem chyba to wszystko jak tłumaczyłem, bo dopiero teraz filmik odpaliłem i zobaczyłem dokładnie o co tam chodzi. 1. Siła naciągu wyrazimy wzorem N=m1*m2*g*(1-f)/(m1+m2). Gdzie m1 to masa klocka który zwisa, m2 to klocek na stole. Zauważ, że równanie to nie jest proste, bo zwiększanie masy klocków to ich iloczyn dzielony przez ich masę. Równanie jest nieliniowe. Literką f to współczynnik tarcia. Można uznać, że siłomierz który jest uczepiony na końcu stołu i przytrzymuje cały uklad mierzy siłę wypadkowa układu, która powodowała by jego zsuwanie ze stołu. I... aby zobaczyć jak się ta siła wypadkowa zmienia, to znowu trzeba sprawdzić przyspieszenie układu, a ono wyraża się wzorem a= g(m1-fm2)/(m1+m2). Zauważ, że tutaj wiekszając masę m2 maleje przyspieszenie układu, a to oznacza, że odczyt sily na siłomierzu do którego przyczepiony jest układ bloczków powinien malec. Gdy zaś zwiększa się masa zwisająca to i rośnie przyspieszenie bo rośnie licznik (ale też mianownik!) I powinien rosnąć wynik pokazywany przez siłomierz. I czy patrzymy na siłę naciągu, czy też na przyspieszenie - a więc i odczyt na siłomierzu, to zawsze są zależne od obu ciał! Z tego też powodu, aby cokolwiek określić w eksperymencie powinniśmy zawsze dążyć do zmiany tylko i wyłącznie jednej zmiennej.
@@FizykaOdPodstaw Dobra teraz już wszystko rozumiem :))
Tylko ty możesz nas ocalić...
racja dzięki tobie bardziej wolę fizykę od chemii
Wszystko fajnie ale nw czy ktos zwrocil uwage ze np w 8:02 w tej tabeli jest blad bo wyniki w rzedzie ,,przyspieszenie ''' sa wyniki podane predkosci
Niby czemu tak twierdzisz? Weź wzór s=1/2at^2 weź go przekształć i oblicz przyspieszenie
Ey wie ktoś gdzie jest te 5 przykładów 2 zasady dynamiki N? (Zależy mi na minucie itp)
nie nie wiem xd.png
15:48
Idealny nauczyciel nie istnieje
Fizyka od Podstaw: Bonjour
Dzięki!
Nie rozumiem nic ale buja
próbuję salto do garnka życzcie mi powodzenia
Życzę powodzenia 😁
fajny filmik masz suba
kto też ogląda w 2022?
Jest 2021 🙆
@@7donica787 no tu mnie zaskoczyłeś
hi i like its not only in polish language
Thanks
Nie wiem czy jestem debilem czy coś ale niech ktoś powie czemu siła tarcia równa się sile 1.
skoro RS elektronika zrobił już ponad 100 materiałów o elektronice a to część fizyki to mam się spodziewać też tylu odcinków o samej elektryce?
maciej złotorowicz a w życiu.
gdybym mógł dałbym ci serduszko ale nie mogę wiec dam jedynie suba
w sumie już dałem
maciej złotorowicz to ja Ci dałem serduszko :)
Pozdrawiam wszystkie 7 klasy które muszą to oglądać.
Dzięki ziom
i tak nie rozumiem :(
wielkości zmieniają się tyle samo razy to porównywanie ilorazowe: mnożenie lub dzielenie (bez "o")
jeśli zmieniają się o tyle samo to porównywanie różnicowe: dodawanie lub odejmowanie (bez "razy")
nie powinno się w jednym porównaniu łączyć "o" i "razy" - otrzymujemy nonsens
Pozdrawiam :)
Jak się nazywa ten pierwszy odrzutowiec??
su-27
ZSZ NDM
(Górska)
super
Ciężko zrozumieć tą definicję, ale jest okej..
Na matmie uczy się, że jest o ileś więcej albo ileś razy więcej a nie ma czegoś takiego jak o ileś razy więcej. Czyżby na fizyce było inaczej?
Pewnie nie jest. Ale ja jestem głąbem kapuścianym i mówię jak mówię :D
te Ft w 13:20 minucie mnie zmyliło i już przestałam rozumieć
EJ w Minecrafcie fizyka nie działa !!!!
Działa jak piasek spada xD
Pierwsza :3 dzięki, prxyda mi się ten filmik ☝
Drugi! Gratulacje za szybkość!
9:49 Nie ma to jak przejechać się po trawniku.
@@C4rb0n-C tak, tutaj same przegrywy piszą
Chyba zostałem zbanowany. Poruszę temat minuty 9:19, bo ja myślę (cholera, powiedziałem to), że odejmowanie sił o przeciwnych zwrotach to jest dodawanie wektorów i na twoim filmie jest błąd. Oczywiście wszyscy wiedzą (dobry film z Bardenem i Penelope Cruz) nikt nie reaguje, świat płynie dalej. Ale czy jasność wypowiedzi nie świadczy o poprawności myślenia. Dziękuję, że tworzysz te filmy, ale nie obrażaj się na konstruktywną krytykę. I dziękuje za odpowiedź. Pozdrawiam
Gdzies dzwony biją ale nie wiesz gdzie. Zauważ, że tam nie ma nad siłami strzałek, a skoro nie ma, to mówię o wartościach wektorow a nie o samych wektorach jako takich. To powinna być suma wektorowa, ale na litość boską.. to są filmy dla SZKOŁY PODSTAWOWEJ. W filmach tych są i muszą być uproszczenia bo to podstawowka. Zacznij oglądać filmy dla liceum i tam wyłapuj błędy. Filmy dla liceum to PROJEKT FIZYKA i tam juz wprowadziłem pojecie wektoro i uczę dokladnie tak jak uczyc o wektorach i silach trzeba. Głównym problemem w szkole podstawowej dla uczniow jest to ze pojawia się wiele nowych literek, pojęć indeksów, wzorow i z tym jest problem. Jak się z tym zapoznają to beda mogli przejsc do rzeczy trudniejszych ale dopiero na poziomie liceum. Nie obrażam się. Jeśli ktoś Cie banuje to YT bo na pewno nie ja. Szukasz błędów nie tam gdzie są. Juz w wielu miejscach w różnych moich filmach twierdziłeś ze są błędy.. i za każdym razem sie myliłeś, wiec zanim kolejny raz napiszesz ze tu czy tam jest błąd to najpierw sam zweryfikuj swoją wiedzę i to co powinno być przekazywane na danym poziomie nauki, a później wroc i krytykuj konstruktywnie. Bo pisanie ze zszedłem na dno to nie jest konstruktywna krytyka, tylko ból dupy.
@@FizykaOdPodstaw Ok wszystko rozumiem. Dzięki za projekt fizyka już wchodzę. Ale ja nie szukam specjalnie błędów. Chodzi tylko właśnie o zrozumienie. Skupiam się na Projekt Fizyka. Pozdrawiam. PS Jednak internet sam w sobie rodzi agresję, a ja nie chcę się bić tylko zrozumieć. Tak przy okazji powiem w skrócie; nie rozumiem jak Newton wpadł na te zasady.
@@lopezdevega8263 ja tez nie wiem jak wpadł. No to nie bądźmy agresywni w stosunku do siebie. Po prostu przykre jest to co piszesz. Przykre w tym sensie, że uwazasz ze jestem jakimś dnem. No ok. Moze dla Ciebie jestem. Ale czy lepiej Ci się zrobiło ze to napisałeś? Mnie średnio. W takim razie skup się na Projekt Fizyka. I tam będziemy mogli normalnie pogadac o wiedzy przekazywanej na poziomie liceum a nie na poziomie szkoly podstawowej. Jeśli zaś uwazasz ze cos jest błędem to proszę zweryfikuj najpierw czy jest tak faktycznie. A jeśli jest, to przyznam Ci racje i podziekuje ze go znalazłeś, wszak nikt nie jest nieomylny. Ja tez nie. W filmach dla szkoly podstawowej sa bledy, ale jak wspomnialem, nie tam gdzie ich szukasz. O wielu bledach w tych filmach tez wiem od widzów wlasnie. Czesc wynika z roztargnienia i za te oczywiście każdego przepraszam, a czesc z tego ze cos za bardzo uprościłem, albo użyłem zlego slowa. I są takie blędy. Owszem. Co jestem w stanie poprawic wyciąć juz we wrzuconym filmie to robię i poprawiam. Cala serie PROJEKT FIZYKA wywalilem i nagrywam na nowo bo byla za trudna jak na poziom liceum rozszerzonego. Teraz jest już latwiej. Seria bedzie kontynuowana i rozwijana.
@@FizykaOdPodstaw Nie było z mojej strony żadnej agresji. Raczej bardziej ufam ci niż sobie w dziedzinie fizyki. Moje pytania wynikaj z mojej niewiedzy, a nie z zadowolenia ze komu s dogryzłem. Tylko jedna uwaga niedotyczącą ciebie, zobacz, jakie napięcia występują w kontaktach między nauczycielami fizyki a uczniami. I tu również uważam, ze nauczyciele robią naprawdę dużo, by dzieci zrozumiały. Dzieci nie rozumieją (z zasady), a nauczyciel gasi każdy objaw asertywności (normalne to i ludzkie, ty odczułeś to jako agresję). Konflikt gotowy, choć na początku wszyscy chcieli dobrze. Na YT nie możesz sprawdzić wiedzy, którą przekazałeś słuchaczom i nie przyglądałem się bardzo, ale zawsze słyszę peany np. na twój wykład (że proste a nauczyciel w szkole jest be) Tu jednak w przypadku nauk ścisłych potrzebna jest informacja zwrotna. Marzy mi się taki kanał. Bo strona "Zapytaj fizyka" trochę prze formalizowana. Ale może się mylę. Chętnie podyskutuje.
@@lopezdevega8263 dyskutujmy w takim razie na temat wiedzy tutaj zawartej i błędów popełnionych. A jeśli masz pytania odnośnie tresci, to pytaj. Jak będę mógł to odpowiem. Nauczyciele nie są źli. Nie generalizujmy. Znam wspaniałych nauczycieli i powiem w tajemnicy, ze gdyby nie nauczyciele, to ten kanal nadal by miał ze sto subów. Wiec w sumie bym byl chyba hipokryta, gdybym z jednej strony żerował na tym ze nauczyciele są be, a z drugiej strony, dzięki nim i puszczaniu tych filmow na lekcjach rozwijal swój kanal i docierał do większej rzeszy widzow. Jestem wdzięczny nauczycielom. Fakt, czasem wrzucam jakies dogryzki w ich kierunku.. a co do peanow no to jeszcze nie jestem na etapie "Najlepszy nauczyciel wsrod jutuberow i najlepszy jutuber wsrod nauczycieli" :D pewnie wiesz czyje to slowa ;) i jeszcze co do nauczycieli.. znam tez kilku ktorzy swoja postawą i zaangażowaniem przez lata krzywdzą mlodzież. Niestety.
ta końcówka mnie rozwaliła +za kreatywność (w sumie jak w każdym filmie).
mnie też :)
Ej, czyta ktoś komenatrze z klasy xD?
Lubię kpop
byłem tu
Nasz nauczyciel nam ciebie cały czas wysyła abyśmy oglądali
I jak wasze wrażenia?
@@FizykaOdPodstaw Bardzo fajnie się słucha i l wiele więcej wiem niż z j go nudnych wykładów
Kto z fizyki?
Nie kumam
Jestem tu tylko po to że pani mi kazała a po chuj mi nauka idę do budowlanki
ja też
ja tez
i ja
Ja te mamy notatkę napisać i co
ja ide na rolnika
❤❤❤
Nawet nie wiesz jak pomagasz
Fizyka od podstaw lubię te twoje filmy, bardzo mi pomagają tylko, że robisz te filmy trochę wolniej niż mam je w szkole. Mógłbyś robić je trochę szybciej plis???
Wystarczy dać na x1.25
@@Dmitro163 XDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD
piękne
CHYBA COS Z TYMI RUCHAMI PRZYSPIESZONYMI I Opóźnionym NIE JEST DOBRZE. W OBU PRZYPADKACH F1 JEST Większe OD F2. TO O CO TU CHODZI?
O to ze nie umiesz fizyki. Nie zwrociles uwagi na kierunek i zwrot wektora predkosci.
POZDHYAWIAM TOMASZA CHAZANA
tomasza chyba sza(z)mana
Kto ogląda w 2021?
Nikt
8:39
7a pozdrawia XDD
1B zgłaszać się XD
Przyznać się kto ma zagrożenie z fizyki XD
Ja narazie nie mam ale coś czuje że po tym zdalnym będę miała XD