Kontrreformacja kardynała Stanisława Hozjusza | prof. Adam Wielomski

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 1 ноя 2023
  • Prelekcja prof. dr. hab. Adama Wielomskiego z cykli wykładów Instytutu Andegavenum poświęconych tożsamości Europy i jej umysłowemu dziedzictwu.
    © Instytut Dziedzictwa Europejskiego Andegavenum 2023
    Andegavenum.pl
    Nagranie dofinansowane ze środków budżetu państwa w ramach programu realizowanego przez Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą „Społeczna Odpowiedzialność Nauki”, nr projektu SONP/SN/514927/2021, całkowita wartość projektu 888 893 zł, kwota dofinansowania 800 000 zł.

Комментарии • 19

  • @raleigh9019
    @raleigh9019 8 месяцев назад +16

    Wykłady Pana Profesora to zawsze wielka przyjemność.

  • @stanislawp.3992
    @stanislawp.3992 8 месяцев назад +10

    Wspaniały wykład, Deo gratias !

  • @lalek3346
    @lalek3346 8 месяцев назад +6

    Piękne podziękowania!

  • @krystynakrankiewicz7454
    @krystynakrankiewicz7454 7 месяцев назад

    Wyjatkowo ciekawy i jasny wyklad dziekuje

  • @nibiru404
    @nibiru404 8 месяцев назад +15

    Super materiał, miałem okazję kupic książkę Pana Profesora i zgarnąć autograf na ostatnich targach w Krakowie. Czy będzie w przyszłości coś o Arianach (Braciach Polskich) i o Katarach z Francji? To byłby fascynujący materiał. Pozdrawiam :)

  • @OneManArmy-mn4he
    @OneManArmy-mn4he 7 месяцев назад +2

    Cudownie ❤ Dziękuję Panu Profesorowi za ten wykład. Kardynał Hozjusz jest istotną postacią w moich opowiadaniach i każda informacja o nim jest dla mnie istotna. Bóg zapłać Panie Profesorze 🎉

  • @tenno1981
    @tenno1981 8 месяцев назад +2

    Kolejny Wasz wykład ,który otwiera mi oczy na nieznane fakty. Kłaniam się i dziękuję!

  • @jessicanowacka6639
    @jessicanowacka6639 8 месяцев назад +3

    .Dzięki Panu Profesorowi zdobywam wiedzę a więc i rozumienie omawianego tematu staje się możliwe. Dziękuję Panu Profesorze i pozdrawiam.

  • @proszedomnie
    @proszedomnie 7 месяцев назад +2

    Kapitalny wykład! Dziękuję. I jeszcze pytanie: czy dla naukowej działalności Stanisława Hozjusza istotną rolę odgrywała współpraca z Karolem Boromeuszem?

  • @bartomiejmroz7236
    @bartomiejmroz7236 8 месяцев назад +3

    Pan profesor Wielomski powiedział na początku o "kardynale Stefanie Hozjuszu". Chodziło oczywiście o Stanisława...

  • @Sze01Ju
    @Sze01Ju 8 месяцев назад +5

    Chciałabym zwrócić uwagę Panu prof. Adamowi Wielomskiemu, który na pewno nie ze złej woli, (ale jednak) w swojej wypowiedzi niesłusznie umniejszył ks. Skardze i nie przedstawił faktów historycznych w sposób rzetelny. Mianowicie: wspominając o Kazaniach sejmowych - sprawa przedstawiona została wybiórczo: słyszymy tylko streszczenie, że _„nie wiadomo czy (kazania) były znane szerszej publiczności (..) i nawet nie ma absolutnej pewności czy zostały kiedykolwiek przed sejmem jakimkolwiek wygłoszone”._ Takie przedstawienie sprawy, niestety, ale posiada znamiona nierzetelności i z całą pewnością umniejsza ks. Skardze. Otóż gdy mowa o Kazaniach sejmowych, warto poinformować widza, że obowiązkiem kaznodziei królewskiego było wygłaszanie kazań wobec króla, na nabożeństwach sejmowych. Kazania sejmowe Skarga wygłaszał. Jak świadczy Birkowski w swej mowie pogrzebowej, ks. Skarga kilkanaście takich Kazań sejmowych wygłosił, bez ogródek i nie bojąc się przymówek.
    Skarga był już za życia jedną z ważniejszych postaci w kraju. Warto zaznaczyć, że „Kazania sejmowe” wydane drukiem w 1597 - to nie są 1:1 kazania głoszone na sejmach - jest to zbiór kazań spisanych, stanowiących rozwinięcie, uzupełnienie i zebranie w jedną, spójną całość kazań wcześniejszych, sejmowych. Z całą pewnością nie wypada przedstawiać sprawy Kazań sejmowych w taki sposób jak przedstawiono w wykładzie. Mocny styl i charakter Skargi bijący z Kazań sejmowych, bije i z jego wcześniejszych i późniejszych pism, które jak wiadomo czytywane były przez najważniejsze osoby w państwie, nieraz poprzedzone obszerną dedykacją skierowaną do króla. Skarga był kaznodzieją narodowym, jego kazania skierowane są w pierwszej kolejności do Polaka i takie było jego posłannictwo - być może nie był za życia znany poza granicami kraju, jednak z całą pewnością w Polsce znany był, z całą pewnością był znany „szerszej publiczności”. Już za życia Skarga był postacią znaczącą, sławną i szanowaną, jemu zawdzięczamy powrót na łono Kościoła setek i tysięcy zwiedzionych ludzi, począwszy od szlachty po prostaczka. To jego kazań słuchali wszyscy zebrani z królem na czele na nabożeństwach sejmowych - jest to fakt. Więc pomijanie faktów, i przedstawianie sprawy jakoby „nie mamy pewności, czy kazania sejmowe zostały kiedykolwiek przed sejmem wygłoszone (…) czy w ogóle były znane za jego życia szerszej publiczności” - jest w dużej mierze poważną nierzetelnością, a poprzez niedomówienia i niedopowiedzenia - nawet manipulacją faktami historycznymi, przez co postać ks. Skargi, jego dorobek, wkład i znaczenie zostaje drastycznie zmarginalizowane.

  • @e.m.8907
    @e.m.8907 8 месяцев назад +2

    Czyli idąc tokiem myślenia/przekonań/ protestantów, że każdy, niezależnie od intelektu, może interpretować Pismo św. mam zasadnicze pytanie; co ich utwierdza, skąd mają pewność, że to Duch święty jest ich przewodnikiem, a w takim razie, skąd różnice interpretacyjne. Oczywiście zakładam, że nie korzystają z Biblii luterańskiej/ z licznymi ocenzurowanymi wersami/. -Dziękuję i pozdrawiam.

    • @JerzyMi
      @JerzyMi 8 месяцев назад

      Duch św Pisma św daje świadectwo człowieczemu duchowi, reszta to intelektualne ćwiczenia

  • @ukaszkurpiewski120
    @ukaszkurpiewski120 3 месяца назад

    Czy Pan Profesor dostrzega jakieś pozytywne strony reformacji?

  • @bartomiejmroz7236
    @bartomiejmroz7236 8 месяцев назад +6

    "Transsubstancja" - powinno być: "transsubstancjacja"

  • @Advtravel05
    @Advtravel05 2 месяца назад

    Szalenie mnie ciekawi jak kardynał Hozjusz odniósł by się w dzisiejszych czasach do grup światło -zycie czy domowy kościół...?? Sama należałam do oazy i na tak zwanym "dzieleniu sie Slowem w grupach" mieliśmy za zadanie wyrazić się samodzielnie i zinterpretować według własnego rozumienia konkretny fragment Pisma Świętego....Pan profesor tu wspomina że to właśnie potępiał kościół za czasów protestantyzmu... kardynał Hozjusz stawiał za odniesienie Magisterium Kościoła jako wyznacznik a takowego w naszych grupach nie było... Jednocześnie XX wieczne Magisterium Kościoła zatwierdza tego typu zrzeszenia religijne....
    Mętlik... coś jak rządy PiS potem PO..jedni ustalają inni likwidują...do czego zatem teraz się pozostaje odnosić?

  • @wlodzimierz2653
    @wlodzimierz2653 8 месяцев назад

    Nadużywanie spójnika iż w mowie nie ułatwia spokojnego słuchania.

  • @JerzyMi
    @JerzyMi 8 месяцев назад

    Duch św Pisma św daje świadectwo człowieczemu duchowi, reszta to intelektualne ćwiczenia