Medieval Cracow 1000 years ago (ca. 1050 - 1150) - part 2

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 12 дек 2024

Комментарии • 13

  • @andyreasoner5289
    @andyreasoner5289 6 лет назад +6

    Very interesting ! The part of St. Gereons chapel - if I am not mistaken - still exists being small part of whole Wawel, but for some reasons is closed. It's 1 of the oldest parts of the Wawel.

  • @p.f.8657
    @p.f.8657 4 года назад +1

    Super filmik!

  • @beatabugaj8356
    @beatabugaj8356 8 лет назад +5

    Super

  • @dominikawojcik7566
    @dominikawojcik7566 6 лет назад +2

    Kraków 💗

  • @antoninaheath3671
    @antoninaheath3671 3 года назад +1

    Ładna rekonstrukcja i animacja ale, jak dla mnie za dużo informacji o nie mających znaczenia dla tej tematyki świętych. Wolalabym posluchac o zyciu codziennym.

  • @алексейкраснов-б6ы

    👍

  • @adboroutdoor..7662
    @adboroutdoor..7662 6 лет назад

    inny ciekawy gród dawnodzis.blogspot.com/2018/01/

  • @andrzejbak4052
    @andrzejbak4052 8 лет назад +3

    No dobrze, a co z Krakowem z lat 860-960 z okresu chrześcijaństwa obrządku Greckiego (starosłowiańskiego -morawskiego) przynajmniej od misji Cyryla i Metodego z Salonik ( w rzeczywistości przymuszenia przez Morawian w 874 roku) do czasów najazdu Mieszka I i śmierci Popiela.

    • @PKowalski2009
      @PKowalski2009 7 лет назад +6

      Brak świadectw archeologicznych.
      Co prawda wskazuje się na osadnictwo "w Krakowie" od czasów celtyckich, ale jednak nie ma świadectw archeologicznych jakichkolwiek budowli sakralnych w Krakowie dla okresu VIII-X wieku (czyli włącznie z czasami Mieszka I). Najstarsze zlokalizowane obiekty sakralne datuje się na wiek XI (a trzeba dodać, że w sprawie datowania poprawia się powoli, m.in. dzięki włączeniu analiz węgla C14 w zachowanych fragmentach drewnianych, co nie pozwala datować pozostałości np. rotund wawelskich na okres wcześniejszy (choć mogą być jeszcze późniejsze niż czasy (późnego) Bolesława Chrobrego czy Mieszka II)). Oczywiście "najstarsze zlokalizowane" nie oznacza, że czegoś nie było, do czego archeolodzy się nie dostali (np. dlatego, że znajduje się pod innymi budynkami). Ale wciąż -- świadectw brak, więc trudno zrobić filmik. (Nawiasem mówiąc, klasztorne kościoły dominikanów, franciszkanów, czy norbertanek są późniejsze niż rok 1150, czyli nawet dla pokazania w filmie tego, co jest, trzeba było rozszerzyć horyzont czasowy.)
      Swoją drogą, nie wiadomo w jaki sposób Kraków stał się częścią państwa Piastów -- najazd Mieszka I to tylko jedna z możliwości.
      PS.
      W ogóle mało jest pewnych świadectw dla tych czasów. Dość powiedzieć, że z czasów Mieszka I z pewnością można mówić tylko o kaplicy i katedrze w Poznaniu.

    • @andrzejbak4052
      @andrzejbak4052 7 лет назад +2

      Osadnictwo celtyckie jest mocno ugruntowane, w " Krakowie" wówczas Carrodunum (czerwony gród-miasto ) miało rozwinięte hutnictwo ołowiu na potrzeby Cesarstwa Rzymskiego. Miasto biło w IV-V w .n. e. monety jak denarki rzymskie z napisem skróconym Carrodun. -takie widziałem w zbiorach krakowskich.Co się tyczy ostatniego wieku pierwszego tysiąclecia to w latach sześćdziesiątych ostatni pop wywodzący się z poprzedników wielkomorawskich (Stanisław...xxx....zwany Popiel=dobry pop) został zamurowany w rotundzie na Skałce podczas próby zainstalowania w Krakowie łacinników ( kościoła łacińskiego -wówczas zwanego wyznaniem niemieckim).

    • @polskiantysystemowiec1282
      @polskiantysystemowiec1282 6 лет назад +1

      andrzejbak Mógłby Pan mi podać jakieś źródła o tych denarach i skałce Popiela? Ciekawią mnie takie rzeczy.

    • @POGKPP
      @POGKPP 6 лет назад

      Polski Antysystemowiec Podobno Kazimierz Wielki budując mysią wierzę inspirował się popielem, i chyba gród w kruszwicy ma z tym związek.

    • @kropka2312
      @kropka2312 6 лет назад +2

      a czy była możliwość niszczenia świadectw przez ówczesnych ? - historia zna takie przypadki. Obecnie niszczona jest kultura perska sięgająca 2000 lat.