Vedátorský podcast 59 - Cestovanie vesmírom červími dierami

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 10 янв 2021
  • Vesmír je jeden problém - je veľký. Cesta do inej galaxie môže trvať tisíce, ak nie milióny, rokov. Fyzici dlho rozmýšľajú, či by nemohla existovať červia diera, skratka spájajúca dva vzdialené body. Ako by sa červiou dierou cestovalo? Čo treba na jej výrobu? A môže vôbec existovať? O tom všetkom diskutuje Jozef a Samuel.
    Podcast vzniká v spolupráci so SME.
    Podcastové hrnčeky nájdete na stránke vedator.space/hrnceky/
    Vedátora môžete podporiť cez stránku Patreon
    / vedator_sk
    Podcast môžete počúvať aj cez
    Spotify: tinyurl.com/V-spotify
    Apple: tinyurl.com/V-applePodcast
    Podbean: tinyurl.com/V-podbean
    Google Podcast: tinyurl.com/V-GooglePodcast
    RUclips: tinyurl.com/V-RUclips-kanal
    Vedátora nájdete aj na
    FB: / vedator.svk
    IG: / vedator_sk
    web: vedator.space/

Комментарии • 20

  • @rizathras
    @rizathras 3 года назад +2

    Keď si spomínal prechod cez červiu dieru že vzdialenosť cez ňu môže byť krátka ale niečo spomaluje ten prechod tak ma hneď napadla poviedka od Stephena Kinga - Jaunt. Je to v podstate o teleportácii a on tam ten prechod opísal tak že človek musí byť v bezvedomí keď cez to prechádza. Keď je pri vedomí tak vlastne telu trvá len zlomok sekundy prejsť na druhú stranu ale vedomiu to trvá nekonečne dlho, akoby tam bola nejaká časová slučka a keď človek vyšiel na druhej strane pri vedomí tak sa z toho zbláznil a po chvíli zomrel, akoby ani už nečakal že sa niekedy dostane na druhú stranu. Mrazivé..

  • @balintbenko5178
    @balintbenko5178 3 года назад +2

    len taka uvaha, hovorili ste o tom ze chyba odpudiva sila ktora by drzala cervie diery stabilne, co tak "temna energia" ktora sposobuje rozpinanie vesmiru. sice by mala byt v priestore rozmiestnena rovnomerne ale mozno nejaka anomalia moze sposobit jej nahromadenie okolo urciteho priestoru... viem scifi ale preco ne :)

  • @mikedindo
    @mikedindo 3 года назад +1

    Čo sa týka filmu contact, tak ten náhradný stroj bol postavený v Japonsku, nie v Európe. To len tak.. Teraz pri ďalšom filme mám otázku. Interstellar. Keď si Cooper poletoval v teseracu, tak spomenul, že to celé sme vlastne zostrojili my ľudia, na to aby sme sa zachránili. Akože čistá divočina na spôsob Back to the future 1. Ale OK.. Tak ma len napadlo, že na cestovanie v čase nemôže byť lepší kandidát práve čierna diera, keďže v okolí čiernej diery sa čas spomaľuje? Ale to by možno bolo lepšie rozobrať teda v tom letnom live, kde by som rád prišiel. Čaute

  • @LionLuckk
    @LionLuckk 3 года назад +2

    Hmm a nemohla by čierna diera slúžiť aj na to aby sme cestovali do iných vesmírov, ak teda sú, ako len cestovanie v našom vesmíre?

    • @etrsek
      @etrsek 3 года назад +2

      Joooj sak pockaj. Zatial ani nevieme ci existuju.

  • @karolbalaz8267
    @karolbalaz8267 3 года назад

    Jeden krát sa my stala strašne zvláštna vec . Sedel som v aute a pozrel som sa na zberňu Lotta a prepadol má silný pocit že vyhrám .Tak som sa zdvihol a isiel som si pre výhru ( to zvláštne bolo že taký silný pocit istoty že vyhrám som ešte nikdy predtým ani potom necítil ).Kupil som si los a vyhral 200€. Je možné , že ak zrychlim svoj myšlienkový pochod na rýchlosť blízku svetlu (teraz myslím rýchlosť elektricko biochemicku ,nie frekvenciu myšlienky za určitý čas ) môžem vedieť čo sa ešte len udeje ??? Inak si to neviem vysvetliť čo sa vtedy stalo .Nahoda je vylúčená z dôvodu toho ,že pri vyhernom automate som stal milión krát no nikdy som nezažil pocit takej istoty ako vtedy

    • @samuelkovacik6062
      @samuelkovacik6062 3 года назад

      myslim, ze to bola predsa len nahoda :) kazdopadne gratulujem

    • @karolbalaz8267
      @karolbalaz8267 3 года назад

      @@samuelkovacik6062 Ďakujem ,faktom ostáva ,že príroda zostrojila zložité systémy ako je napríklad mozog ktorý má milión variácii iba na tejto planéte . Tak ako vieme dedukovať my ľudia nedokážu zvieratá ,to je další fakt .Teda podľa mňa je možné ,že príroda sama vytvorí organ ktorý bude mať schopnosti pred ktorými budeme my ľudia maličký .Ak by som mohol navrhnúť tému podcastu skúste niekedy nahrať prečo veda vylučuje telepatiu ,telekinezu a podobne nezmysly a hlavne božskú bytosť keď moderne výskumy poukazujú aj na tuto možnosť a milióny ľudí tvrdia, že majú skúsenosti ako som mal napríklad ja .Dakujem

  • @martinslivka2370
    @martinslivka2370 3 года назад

    No ja som pozeral dokument kde "objavovali" tzv negatívnu energiu, ktorá bola podla nich potrebná na vznik červích dier.. v experimente boli postavené proti sebe v blízkosti dve dokonalo rovnobežne kovové platničky a ak by sa odpudili, tak by to znamenalo, že táto negatívna energia existuje. A tuším, že tam nejaké malé hodnoty aj namerali..

  • @quovadishollywoode4388
    @quovadishollywoode4388 3 года назад

    Podcast o prostoru... JES PLÍS :D

  • @petersencek
    @petersencek 3 года назад +1

    Prosim spravte teda podcast o tom ci samotny priestor nevznika ako dosledok kvantovej mechaniky...:D vdaka

    • @etrsek
      @etrsek 3 года назад

      Takto podla tychto podcastov to skutocne tak vypada.

  • @michaelr1661
    @michaelr1661 3 года назад

    Myslím si, že veľmi zaujímavý podcast by mohol byť o teórii chaosu. Otázka na Sama: vo videu od Zmudri si hovoril o tom, že teoretický fyzici sa dokážu uplatniť aj ako programátori, pretože často pracujú s počítačovými simuláciami. Aký program, alebo skôr programovací jazyk sa na toto najčastejšie používa a ktorý používaš ty?

    • @samuelkovacik6062
      @samuelkovacik6062 3 года назад

      Vďaka za tip. Často sa pracuje napríklad s C++ alebo Pythonom, zažil som už aj Fortran alebo Javu. K tomu aj matematické programy ako Mathematica alebo Matlab. U mňa je to hlavne C++ a Mathematica.

    • @michaelr1661
      @michaelr1661 3 года назад

      @@samuelkovacik6062 Ďakujem

  • @Peter-gp4hl
    @Peter-gp4hl 3 года назад

    Ja som kedysi este na strednej skole bol na prednaske o podobnej teme a bol tam prednasajuci (ktoreho meno si uz nepamatam) tvrdil ze na zostrojenie stroja na cestoavnie casom alebo priestorom by trebalo bud
    a) konecne mnozstvo materialu so zapornou gravitaciou/hustotou
    alebo
    b) nekonecne mnozstvo normalneho materialu

  • @janprvy8822
    @janprvy8822 3 года назад

    Fyzika stagnuje, tak sa dali fyzici na rozprávanie rozprávok. A práve kvôli tým rozprávkam fyzika stagnuje. Vlastne prešli od vedy ku "cool" viere.

    • @samuelkovacik6062
      @samuelkovacik6062 3 года назад

      Ale ba! Fyzike červých dier sa venuje tak pár desiatok fyzikov, väčšina popri inej práci.

    • @janprvy8822
      @janprvy8822 3 года назад

      @@samuelkovacik6062 ano, tiež si myslím, že že sú tie (pre mňa neuveriteľné) hypotézy skôr vedľajší produkt práce či snívania profesorov. Ale stagnácia fyziky je žiaľ realita. Niekedy sa občanom v médiách predkladajú "fyzikálne" výsledky, ktoré sú ale výsledkom inžinierskej práce, napr. zachytenie gravitačných vĺn interfer.LIGO. Nakoniec, aj Sabine Hosenfelder sa nad stagnáciou zamyslela: ruclips.net/video/g2ewN96zJcE/видео.html

    • @samuelkovacik6062
      @samuelkovacik6062 3 года назад +1

      Problém je, že bežný človek sa dostane len k tým „fantastický“ hypotézam, no tie tvoria malý zlomok reálneho výskumu, ktorý je pre bežné média nezaujímavý. Oblasti ako kvantová informácia, topologické fázové prechody, neizotrópna kozmológia, fenomenológia kvantovej gravitácie, atď. Oproti tomuto sú tie "fantastické" len kvapkou (aj Sabine na niektorých z nich robí).
      A LIGO určite nie zďaleka len práca inžinierov, samotný dizajn experimentu bol navrhnutý teoretickým fyzikom Kipom Thornom.