Troszkę dopowiem od siebie odnośnie poruszonego tematu : po co skoro są telefony, internet itp? Jestem pokoleniem kiedy jako nastolatek nie miałem ani internetu ani telefonu. Założyłem sobie stację z antena bazowa CB. Było to czymś super, długie rozmowy z ludźmi, dalekie łączności, propagację, testy anten, mikrofonów i wzmocnień, SWR anten, raporty liczności, pozdrowienia 73, itd to wszystko słyszałem na CB a dziś podczas nasłuchu rozmów krótkofalowców słyszę to jeszcze raz, jakby czas po tych kilkudziesięciu latach staną w miejscu. Różnica między CB a pasmami krótkofalowców jest taka, że przy korespondencji podajemy znak wywoławczy. ( Oczywiście mówię o kulturalnych korespondencjach) Może powiecie, że to tylko było CB ,że tam tylko przekleństwa bo nie potrzeba zezwolenia i często krytykowane przez krótkofalowców. Za moich czasów trzeba było mieć urządzenie zarejestrowane i panowie z PAR ( już nie istniejącą) mogli zapukać do mych drzwi i o taki dokument do radia zapytać. Pasmo CB 27 MHz moim zdaniem to część tej pasji, hobby radio amatorstwa. Kiedyś tylko za pomocą łączbości radiowej można było prywatnie prowadzić rozmowy a także wezwać pomoc (CB kanał 9) Dziś po tych wielu latach mając już dostęp do GSM chce wrócić do radio amatorstwa, mam do tego sentyment. Ale tym razem chce poszerzyć swoje horyzonty i już wyjść poza pismo CB . Dlatego zaczynam się szkolić słuchając tych lekcji kursu i kiedyś myślę że usłyszymy się na różnych długościach fal. Obecnie działam sobie jako nasłuchowieć na 2m, 70cm , air itp. Mam skaner radiowy, baofeng, i skaner na pc SDR. Dziękuję za materiały. Pozdrawiam
Podpisuję się pod tym oboma rękami. Skończyłem swoją kilkuletnią karierę w roku 2000. Teraz PRAGNĘ wrócić do marzenia z dzieciństwa. Do krótkofalarstwa. 😂 Pozdrawiam
Lubię słuchać fachowców w ich własnej dziedzinie i pozytywnie zarażonych profesjonalnych "amatorów". Powinno się zmienić definicję Radioamator na Radioekspert :)
Serdecznie Wam dziękuję za ten kurs. Długo kopałem w internecie aby poszukać wiedzę z tym związaną w możliwie jednym miejscu i udało się🙂 Mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości po zdanym egzaminie i uzyskanej licencji zacznę nadawać ze Swarzędza pod Poznaniem z własnej radiostacji. Pozdrawiam członków Krakowskiego Klubu Krótkofalarskiego i całe środowisko krótkofalarskie. Kawał roboty Panowie z tym kursem. Siwy jesteś mega pozytywnie zakręcony - trzymaj się 🙂
Dzięki panowie! Bardzo fajnie przedstawiliście podstawowe zagadnienia - dziś udało się zdać pozytywnie egzamin klasy A; ogromna w tym zasługa waszego kursu. 73!
Dziękuję koledzy, dzięki Wam zdałem wczoraj egzamin w Łodzi, a w zasadzie upewniłem się, że powrót do korzeni sprzed 40 lat jest w pełni zasadny. Robicie bardzo dobrą robotę. Do usłyszenia w eterze 73 Arek
Dzięki wielkie za ten kurs. Bardzo się przydał. Jeszcze 3 miesiące temu nie wiedziałem co to dipol półfalowy, a teraz zdałem egzamin klasy A. Kawał świetnej roboty. Pozdrawiam
@@filipwozniak-qc9km Moim zdaniem warto. Co prawda baza pytań testowych na klasę A jest ponad 2 razy większa (może nawet 3), ale skoro pytania są ogólnodostępne to warto poświęcić więcej czasu na ich naukę, bo największy stres jest i tak na egzaminie ustnym, a ten z tego co się dowiedziałem to jest identyczny dla klasy A i C (przynajmniej w UKE Poznań)
Oglądałem poprzedni i obecny kurs. Dzisiaj zdałem egzamin w Rzeszowie:) Jestem wam bardzo wdzięczny. Mam nadzieje że na święta listonosz przyniesie coś pod choinke. Pozdrawiam do usłyszenia lub zobaczenia;)
Panowie! Mega!!! Zachęciliście mnie do przesłuchania Was i potem podejścia do egzaminu! Dziękuję za tę wykonaną robotę! Czy w Pń możecie polecić jakiś fajny klub, z ludźmi podobnymi do Was, pozytywnymi tak!
Powiem a nawet napiszę 😀, że zaciekawił mnie format prowadzonej dyskusji. Za moich czasów, kiedy przymierzałem się do zrobienia licencji wyglądało to zupełnie inaczej - ogólnie było troszkę trudniej (a szczególnie z 1). Przez 30 lat nie mogłem znaleźć czasu na zebranie się do zrobienia licencji aż nadeszła "plandemia" i .... czas się znalazł. Życzę wielu sukcesów jak i słuchaczy. Łapka w góre i sub poleciał. Pozdrawiam serdecznie de M0OCP
Szacunek dla aktualnej wiedzy dobrze i uczciwie tłumaczycie pedagogicznie radioamatour !! Dziekuje za infomacje dawno o tym zapomniałem zbudować generator (bfo)50 MHz 40lat temu to było wyzwanie może ciekawsze niż z pełnym szacunkiem dla szukanie lacznosci zbudować to ??
Panowie, świetna robota. Choć uważam, (moim skromnym zdaniem oczywiscie), że taka powinna być kolejności aby fajnie przyswoić jako laik : 0, 6, 1, 2, 3, 5, 7, 8. A 4 nie ruszać nawet, bo nie do przyswojenia ;(, jak na początki zabawy z krótkofalarstwem. Pewnie tak jak sugerujecie lepiej to odlądnąc za jakiś czas. Panowie, czy jest nadal jakaś zrzutka jak w roku publikacji kursu? Oglądnołem, bardzo skorzytałem, chciałbym cegiełke dołożyć do Waszej pracy. 73.
Panowie, jesteście świetni. Z powodów logistycznych tam gdzie się remontuję mam problem, bo w jednym miejscu mam zasięg mojej komórki, w innym nie. Zakupiłem PMRke, bo potrzebuję się z żoną dogadać, jak tam bede, bez szukania gdzie mam stanąć, żeby nie chodzić do domu za każdym razem, albo jej po gospodarstwie szukać. No i jako, że z radiem miałem tyle wspolnego, że na studiach kiedyś był jeden semestr kursu podstaw telekomunikacji, to nie był to mój kierunkowy, więce tak szybko jak go zdałem, tak szybko o nim zapomniałem i miałem wiele pytań po zakupie tej PMRki, nie tyle technicznych, co merytorycznych, na wiele z nich już wprowadzenie mi odpowiedziało, albo dało info, że dowiem się w kolejnych częściach. A na dodatek zachęciliście mnie, żeby zrobić egzamin zważywszy, gdzie się przeprowadzam :) a niech was.. kolejne "z początku niedrogie hobby, za które potem auto pewnie bym nowe kupił" xD
Bylem w łączności w wojsku w Sieradzu, mielismy kabel, titawe, radiolinię i mobilne mikrofale troposferyczne na uralach, gdzie smażono koty przed czaszami dla jaj 🐈🐆🐈😰🥺😡🤯
Dzięki za to szkolenie. Jest jakaś książka lub strona gdzie byłaby zebrana w jednym miejscu wiedza dotycząca rodzajów transmisji, urządzeń do ich odbioru i analizy anten?
Dzień dobry. Bardzo fajny kurs dzięki któremu jeszcze bardziej się zainteresowałem krótkofalarstwem i wiem że będę próbował zdać na klasę A. Oglądając kolejne odcinki stopniowo część rzeczy się dowiaduję a część muszę szukać głębiej ale informacji jest sporo i trzeba czasu żeby nad tym zapanowac. W filmie była mowa o radiu Yaesu FT-857 jako o radio "które ma wszystko" i właśnie czegoś takiego szukam na początek jednak nie moge znaleźć tego konkretnie radia bo na stronach jest informacja iż "zakończono produkcję". Czy ktoś mógłby podpowiedzieć jakieś inne radia "które mają wszystko"?
Podbiję pytanie, czy możecie polecić model, który byłby dobrym zakupem na start żeby rozeznać się w możliwościach? Niestety FT-857 jest nie do dostania :(
Prowadzący powiedział, że na wycieczkach z żoną używa Boafenga (radiotelefonu). Zastanawia mnie czy w takiej sytuacji, szybkiej komunikacji między sobą też trzeba wymieniać znaki? Na jakim paśmie prowadzić taką rozmowę? Domyślam się, że nie na PMR.
2 года назад+1
Tak, wymieniamy się znakami. Łączności prowadzimy na pasmach amatorskich.
Witam całe gremium krótkofalowców . Nigdy nie miałem styczności z krotkofalarstwem . Nie znam pojęć , obsługi komputera itd . Oglądałem filmy w tym temacie i okazało się że to czarna magia dla mnie . Bardzo chciałbym pojąć choć podstawy . Mimo poszukiwań w Chicago nie mam szans na spełnienie swoich oczekiwań . Mam dwa Gaofengi UV-S9 . Mimo przetlumaczonej instrukcji nic nie rozumiem . Na RUclips wszystko dla bardziej zaawansowanych . Chciałbym pomocy i co dalej robić . Gdzie szukać pomocy . Pozdrawiam serdecznie całą ekipę krótką krótkofalowców . Chicago 🇵🇱
witam. mieszkam w świętokrzyskiem. czy tam są takie kursy? jeśli nie to jak do was dotrzeć??
3 года назад+1
Cześć! Nie mamy pojęcia czy w Świętokrzyskim sa takie kursy, ale raczej nie, bo wg mojej wiedzy to sa jedyne tego typu kursy w Polsce. Nas można oglądać na YT, śledzić na FB. Będziemy się starali uzupełniać filmy o kolejne tematy.
Dlaczego Baofeng głuchnie po podłączeniu zewnętrzej dobrej anteny? Nie jest to wina Baofenga. Każde radio ręczne ma czułość fabrycznie wyregulowaną do anteny fabrycznej, czyli dość dużą czułość dla urządzeń przenośnych. Po podłączeniu lepszej anteny zapychamy odbiornik zakłóceniami i nic nie usłyszymy konkretnego. Ręczny odbiornik ręczna antena, stacjonarny ... stacjionarna....No chyba że radio ma RF Gain. Ale tego nie testowałem i nie wiem czy ręczne radia tą funkcję posiadają.
2 года назад+1
Niestety nie masz racji, czego dowodem jest to, że przyzwoite radio podłączone do dużej anteny w środku miasta nie głuchnie.
@Pewnie masz rację. Ja dokładnie to na przykładzie radia CB Alan 42 ręcznego tego doświadczyłem. Dołączyłem zestaw umożliwiający podłączenie anteny zewnętrznej. Nie działała to tak jak radio samochodowe, łapało dużo szumów. W efekcie dostałem mandat. Policjant widząc antenę na dachu pyta: koledzy nie informowali że stoimy? Ja mówię że nie słyszałem. On mówi: trzeba było słuchać radyjka a dziś piszemy mandat za prędkość. Fakt faktem słyszałem jeden wielki szum. Po tym doszedłem do wniosku odnośnie czułości uprzedzeń przenośnych.
pomysł bardzo dobry lecz jak się słucha przez YT to tragedia - wtrącanie się kolegi w długich włosach - to poziom krytyczny. Możliwe że na sali był odbiór inny lecz na YT to tragedia. Pomysł z Kursem SUPER ! ! ! Tez chce być krótkofalowcem.
Mam takie pytanie. Czy można mieć 2 radiostacje w innych okręgach, ale w Polsce i sobie na oba załatwić osobne pozwolenie, które będzie się różnić tylko numerkiem?
3 года назад+1
Formalnie, obie możesz obsługiwać na podstawie jednego swojego pozwolenia. Jeśli jednak są to bardzo oddalone od siebie to ze względów praktycznych warto mieć z osobnymi numerkami.
@ a idzie cokolwiek w tym kierunku? Nie każdy ma czas i możliwości żeby jeżdzić po 100km na egzaminy. W 21 wieku forma egzaminu online i test z z pytaniami na czas, żeby nie można było poszukać odpowiedzi w internecie, powinien być jak najbardziej odpowiednią formą. zaliczenia.. Możliwości techniczne dla takiej formy są u każdego w domu, a nawet w kieszeni ( np wideoczat przez smartfona). 73!
Oooooj, padły słowa że będzie tez coś o historii radioamatorstwa, bo "NIESTETY" są też pytania tego dotyczące? Historia to 'niestety'" ? Szkoda że prowadzący tak podchodzi do historii tego hobby.
2 года назад+3
Historia jest ważna, swoje uważany, że nie jest to ani konieczny ani przydatny element na egzaminie.
😀Policja tym się nie będzie zajmować tylko inny organ do tego powołany. Jakie kary grożą za nadawanie bez licencji: "...Kto bez wymaganego pozwolenia używa urządzenia radiowego nadawczego lub nadawczo-odbiorczego, podlega karze grzywny w wysokości do 1000 złotych. 2. ... 1 działa w sposób uporczywy, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2..." To na początek. Baofeng, mimo iż może być zaprogramowany tylko na częstotliwości przydzielane PMR-om to nie może byc (nie powinien być) używany jako PMR ponieważ PMR to urządzenie nadawczo-odbiorcze o mocy (o ile pamiętam) do 0.5W i bez możliwości demontażu anteny . Za moich czasów , wyszukiwaniem stacji (źródeł zakłóceń) zajmowała się Państwowa Inspekcja Radiowa, później przemianowana na Państwową Agencję Radiową. Nie wiem jakim sprzętem dysponuje obecnie PAR ale w Anglii jego odpowiednik - OFCOM używa dronów do triangulacji źródeł zakłóceń (piratów) oraz standardowego sprzętu (polowanie na "liska") - i ... całkiem dobrze im takie polowania wychodzą - Przede wszystkim OFCOM śledzi rynek dystrybucji sprzętu nadawczo-odbiorczego/repeaterów GSM itp. i potrafi przysłać list z ostrzeżeniem, że używanie sprzętu, który właśnie kupiliśmy może skutkować nałożeniem kary :) . W praktyce, pomimo zakazu używania Baofenga jako PMR-a dużo ludzi go używa bo komu będzie się chciało szukać użytkownika "pmr-a".
Panowie, bardzo dziękuję. Na start bardzo dobry kurs i super pomysł, że został nagrany i udostępniony.
Właśnie jestem po egzaminie z wynikiem pozytywnym. Pierwsze podejście. Egzamin w Lublinie. Dzięki za materiały. Pozdrowienia z polski północnej. :)
Gratulujemy! Cieszy nas każdy nowy krótkofalowiec, do którego powstania udało nam się przyczynić...
Świetny kurs, chyba jedyny dostępny w internetach. Bardzo dziękuję.
Super robota. Egzamin zdany. Można powiedzieć że dzięki Wam panowie. Dziękuję.
Troszkę dopowiem od siebie odnośnie poruszonego tematu : po co skoro są telefony, internet itp? Jestem pokoleniem kiedy jako nastolatek nie miałem ani internetu ani telefonu. Założyłem sobie stację z antena bazowa CB. Było to czymś super, długie rozmowy z ludźmi, dalekie łączności, propagację, testy anten, mikrofonów i wzmocnień, SWR anten, raporty liczności, pozdrowienia 73, itd to wszystko słyszałem na CB a dziś podczas nasłuchu rozmów krótkofalowców słyszę to jeszcze raz, jakby czas po tych kilkudziesięciu latach staną w miejscu. Różnica między CB a pasmami krótkofalowców jest taka, że przy korespondencji podajemy znak wywoławczy. ( Oczywiście mówię o kulturalnych korespondencjach) Może powiecie, że to tylko było CB ,że tam tylko przekleństwa bo nie potrzeba zezwolenia i często krytykowane przez krótkofalowców. Za moich czasów trzeba było mieć urządzenie zarejestrowane i panowie z PAR ( już nie istniejącą) mogli zapukać do mych drzwi i o taki dokument do radia zapytać. Pasmo CB 27 MHz moim zdaniem to część tej pasji, hobby radio amatorstwa. Kiedyś tylko za pomocą łączbości radiowej można było prywatnie prowadzić rozmowy a także wezwać pomoc (CB kanał 9) Dziś po tych wielu latach mając już dostęp do GSM chce wrócić do radio amatorstwa, mam do tego sentyment. Ale tym razem chce poszerzyć swoje horyzonty i już wyjść poza pismo CB . Dlatego zaczynam się szkolić słuchając tych lekcji kursu i kiedyś myślę że usłyszymy się na różnych długościach fal. Obecnie działam sobie jako nasłuchowieć na 2m, 70cm , air itp. Mam skaner radiowy, baofeng, i skaner na pc SDR. Dziękuję za materiały. Pozdrawiam
Dobrze to ujoles pozdrawiam vy73
Moja historia jest dokładnie taka sama!
I jak tam? Egzamin zdany?
Podpisuję się pod tym oboma rękami. Skończyłem swoją kilkuletnią karierę w roku 2000. Teraz PRAGNĘ wrócić do marzenia z dzieciństwa. Do krótkofalarstwa. 😂 Pozdrawiam
Lubię słuchać fachowców w ich własnej dziedzinie i pozytywnie zarażonych profesjonalnych "amatorów". Powinno się zmienić definicję Radioamator na Radioekspert :)
Dzięki chłopaki, jestem z krk, właśnie zaczynam przygodę z tematem, to jest to czego szukałem !!!!!
Serdecznie Wam dziękuję za ten kurs. Długo kopałem w internecie aby poszukać wiedzę z tym związaną w możliwie jednym miejscu i udało się🙂 Mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości po zdanym egzaminie i uzyskanej licencji zacznę nadawać ze Swarzędza pod Poznaniem z własnej radiostacji. Pozdrawiam członków Krakowskiego Klubu Krótkofalarskiego i całe środowisko krótkofalarskie. Kawał roboty Panowie z tym kursem. Siwy jesteś mega pozytywnie zakręcony - trzymaj się 🙂
Dzięki panowie! Bardzo fajnie przedstawiliście podstawowe zagadnienia - dziś udało się zdać pozytywnie egzamin klasy A; ogromna w tym zasługa waszego kursu. 73!
Dziękuję koledzy, dzięki Wam zdałem wczoraj egzamin w Łodzi, a w zasadzie upewniłem się, że powrót do korzeni sprzed 40 lat jest w pełni zasadny. Robicie bardzo dobrą robotę. Do usłyszenia w eterze 73 Arek
1:19:49 jesteście zgodni jak wasze fryzury. Żywy przekaz z dobrą dawka humoru. :) Krótkofalarski stand up.
Jak ja długo dokładnie czegoś takiego szukałem :) Dzięki ze to nagraliście i wrzuciliście :)
NO TO OGLĄDAMY !
Dzięki wielkie za materiały, przydały się - egzamin zdany :)
fajnie ze ktos robi takie kursy. temat ciekawy
Dzięki wielkie za ten kurs. Bardzo się przydał. Jeszcze 3 miesiące temu nie wiedziałem co to dipol półfalowy, a teraz zdałem egzamin klasy A. Kawał świetnej roboty. Pozdrawiam
Czyli warto od razu zdawać na klasę A, bo pewnie różnica niewielka między C? Gratulacje przy okazji! :)
@@filipwozniak-qc9km Moim zdaniem warto. Co prawda baza pytań testowych na klasę A jest ponad 2 razy większa (może nawet 3), ale skoro pytania są ogólnodostępne to warto poświęcić więcej czasu na ich naukę, bo największy stres jest i tak na egzaminie ustnym, a ten z tego co się dowiedziałem to jest identyczny dla klasy A i C (przynajmniej w UKE Poznań)
Super że jest taka możliwość oglądać takie rzeczy. Pozdrawiam 😊 i dziękuję bardzo
Dzięki piękne za kawał solidnego materiału, czegoś takiego właśnie szukałem!
Dzięki za fajne nagranie - naprawdę takie inicjatywy mega pomagają.
Dzięki Panowie! Egzamin zdany praktycznie bezproblemowo, a to dzięki Wam! Super materiał!
Siedzę, słucham i chłonę. Egzamin mam w październiku 2023.
zdany?
Ma i to wielkie znaczenie przypomnę 97r powódź, powiem więcej, konflikty zbrojne, w celach badawczych, itd
Oglądałem poprzedni i obecny kurs. Dzisiaj zdałem egzamin w Rzeszowie:) Jestem wam bardzo wdzięczny. Mam nadzieje że na święta listonosz przyniesie coś pod choinke. Pozdrawiam do usłyszenia lub zobaczenia;)
Siemka Marcin moglibyśmy się zgadać gdzieś na priv mam kilka pytań przymierzam się do kursu
Super że coś takiego zrobiliście
Właśnie zacząłem oglądać kurs. Moje lenistwo jest Wam bardzo wdzięczne, nie muszę nic czytać, wszystko ładnie podane.
Sympatyczni i merytoryczni goście - rewelacja - dziękuje 🙋♂️
Witam jako chyba najstarszy kursant pozdrawiam
Naprawdę potrzebowałem takiego kursu. Dziękuję. :)
Dzieki , pomocne wyklady ! .
Dzis bylem na egzaminie w Krakowie uke. i udalo sie !
Panowie, dzięki za ten materiał. Nie mam nic wspólnego z tematem ale bardzo miło się słucha.
Bardzo merytoryczne wprowadzenie. Bede ogladal pozostale czesci. Tu u mnie egzamin wyglada bardziej utrudniony. Pozdrowiam z Montrealu
Tak, w Polsce da najłatwiejsze egzaminy.
Panowie! Mega!!! Zachęciliście mnie do przesłuchania Was i potem podejścia do egzaminu!
Dziękuję za tę wykonaną robotę!
Czy w Pń możecie polecić jakiś fajny klub, z ludźmi podobnymi do Was, pozytywnymi tak!
SP3YOR, pisz na sp3yor@gmail.com
Właśnie zacząłem kurs z polecenia SP3YOR :-)
Powiem a nawet napiszę 😀, że zaciekawił mnie format prowadzonej dyskusji. Za moich czasów, kiedy przymierzałem się do zrobienia licencji wyglądało to zupełnie inaczej - ogólnie było troszkę trudniej (a szczególnie z 1). Przez 30 lat nie mogłem znaleźć czasu na zebranie się do zrobienia licencji aż nadeszła "plandemia" i .... czas się znalazł. Życzę wielu sukcesów jak i słuchaczy. Łapka w góre i sub poleciał. Pozdrawiam serdecznie de M0OCP
Dobrze powiedziane. Plandemia ! Pozdrawiam :)
Świetny materiał ! Szacun dla Was koledzy !
Egzamin zaliczony! Dzięki!
Szacunek dla aktualnej wiedzy dobrze i uczciwie tłumaczycie pedagogicznie radioamatour !! Dziekuje za infomacje dawno o tym zapomniałem zbudować generator (bfo)50 MHz 40lat temu to było wyzwanie może ciekawsze niż z pełnym szacunkiem dla szukanie lacznosci zbudować to ??
Dobry kurs w dobrej cenie :)
Dzięki Panowie, bardzo pomocny kurs wprowadzający do tematu. Pozdrawiam
Dobry materiał myślę że pomocny
Świetny materiał Pozdrawiam
nie wiem co napisać, ale chciałem po prostu nabić wam zasięgi
No dzięki! tego szukałem :)
Fajny odcinek Szafa. Pozdro i do kolejnego odcinka.
Gdzie ty szafę widzisz?
Super!
Panowie, świetna robota. Choć uważam, (moim skromnym zdaniem oczywiscie), że taka powinna być kolejności aby fajnie przyswoić jako laik : 0, 6, 1, 2, 3, 5, 7, 8. A 4 nie ruszać nawet, bo nie do przyswojenia ;(, jak na początki zabawy z krótkofalarstwem. Pewnie tak jak sugerujecie lepiej to odlądnąc za jakiś czas. Panowie, czy jest nadal jakaś zrzutka jak w roku publikacji kursu? Oglądnołem, bardzo skorzytałem, chciałbym cegiełke dołożyć do Waszej pracy. 73.
Siema.
Dzięki za materiał. Egzamin zdany, czekam na świadectwo klasy A, potem pozwolenie i może do usłyszenia w eterze. Okręg 4 pozdrawia
Panowie, jesteście świetni. Z powodów logistycznych tam gdzie się remontuję mam problem, bo w jednym miejscu mam zasięg mojej komórki, w innym nie. Zakupiłem PMRke, bo potrzebuję się z żoną dogadać, jak tam bede, bez szukania gdzie mam stanąć, żeby nie chodzić do domu za każdym razem, albo jej po gospodarstwie szukać. No i jako, że z radiem miałem tyle wspolnego, że na studiach kiedyś był jeden semestr kursu podstaw telekomunikacji, to nie był to mój kierunkowy, więce tak szybko jak go zdałem, tak szybko o nim zapomniałem i miałem wiele pytań po zakupie tej PMRki, nie tyle technicznych, co merytorycznych, na wiele z nich już wprowadzenie mi odpowiedziało, albo dało info, że dowiem się w kolejnych częściach. A na dodatek zachęciliście mnie, żeby zrobić egzamin zważywszy, gdzie się przeprowadzam :) a niech was.. kolejne "z początku niedrogie hobby, za które potem auto pewnie bym nowe kupił" xD
Tak to działa!
super
Bylem w łączności w wojsku w Sieradzu, mielismy kabel, titawe, radiolinię i mobilne mikrofale troposferyczne na uralach, gdzie smażono koty przed czaszami dla jaj 🐈🐆🐈😰🥺😡🤯
mega
Dzięki za to szkolenie. Jest jakaś książka lub strona gdzie byłaby zebrana w jednym miejscu wiedza dotycząca rodzajów transmisji, urządzeń do ich odbioru i analizy anten?
baofeng jak lody we wszystkich smakach i kolorach
Hej, czy w Łodzi jest jakiś klub?
👍
W 26:25 na prawym ekranie co to jest za program?
Gqrx
@ dzięki
Dla mnie wszyscy potencjalni rozmówcy sa ciekawi, czy to 2 km ode mnie, czy 12000km. Pozdrawiam😂
Dzień dobry. Bardzo fajny kurs dzięki któremu jeszcze bardziej się zainteresowałem krótkofalarstwem i wiem że będę próbował zdać na klasę A. Oglądając kolejne odcinki stopniowo część rzeczy się dowiaduję a część muszę szukać głębiej ale informacji jest sporo i trzeba czasu żeby nad tym zapanowac. W filmie była mowa o radiu Yaesu FT-857 jako o radio "które ma wszystko" i właśnie czegoś takiego szukam na początek jednak nie moge znaleźć tego konkretnie radia bo na stronach jest informacja iż "zakończono produkcję". Czy ktoś mógłby podpowiedzieć jakieś inne radia "które mają wszystko"?
Podbiję pytanie, czy możecie polecić model, który byłby dobrym zakupem na start żeby rozeznać się w możliwościach? Niestety FT-857 jest nie do dostania :(
Witaj. Jaka antena do baofenga ?? Jaką Ty masz na filmie jaką polecasz ?? pozdrawiam
Prowadzący powiedział, że na wycieczkach z żoną używa Boafenga (radiotelefonu). Zastanawia mnie czy w takiej sytuacji, szybkiej komunikacji między sobą też trzeba wymieniać znaki? Na jakim paśmie prowadzić taką rozmowę? Domyślam się, że nie na PMR.
Tak, wymieniamy się znakami. Łączności prowadzimy na pasmach amatorskich.
Dziś te polecane radia poza Baofengiem są ciężko dostępne, a używki kosztują fortune :(
Witam całe gremium krótkofalowców . Nigdy nie miałem styczności z krotkofalarstwem . Nie znam pojęć , obsługi komputera itd . Oglądałem filmy w tym temacie i okazało się że to czarna magia dla mnie . Bardzo chciałbym pojąć choć podstawy . Mimo poszukiwań w Chicago nie mam szans na spełnienie swoich oczekiwań . Mam dwa Gaofengi UV-S9 . Mimo przetlumaczonej instrukcji nic nie rozumiem . Na RUclips wszystko dla bardziej zaawansowanych . Chciałbym pomocy i co dalej robić . Gdzie szukać pomocy . Pozdrawiam serdecznie całą ekipę krótką krótkofalowców . Chicago 🇵🇱
👋
Rozumiem, że mówiąc o egzaminie, macie na mysli klasę A?
Część!
Na którego boafenga uważać bo sieje harmonicznymi? Albo gdzie znaleść informacje na ten temat bo google mi nie pomaga :c
SIeją w zasadzie wszystkie. Ale przy używaniu z niewielkimi antenami - jak to radzio ręczne nie warto się tym zbytnio przejmować.
witam. mieszkam w świętokrzyskiem. czy tam są takie kursy? jeśli nie to jak do was dotrzeć??
Cześć!
Nie mamy pojęcia czy w Świętokrzyskim sa takie kursy, ale raczej nie, bo wg mojej wiedzy to sa jedyne tego typu kursy w Polsce.
Nas można oglądać na YT, śledzić na FB. Będziemy się starali uzupełniać filmy o kolejne tematy.
Cześć! Macie jakiś kanał na Zello, na którym można sobie z kimś zasymulować łączność?
Dlaczego Baofeng głuchnie po podłączeniu zewnętrzej dobrej anteny? Nie jest to wina Baofenga. Każde radio ręczne ma czułość fabrycznie wyregulowaną do anteny fabrycznej, czyli dość dużą czułość dla urządzeń przenośnych. Po podłączeniu lepszej anteny zapychamy odbiornik zakłóceniami i nic nie usłyszymy konkretnego. Ręczny odbiornik ręczna antena, stacjonarny ... stacjionarna....No chyba że radio ma RF Gain. Ale tego nie testowałem i nie wiem czy ręczne radia tą funkcję posiadają.
Niestety nie masz racji, czego dowodem jest to, że przyzwoite radio podłączone do dużej anteny w środku miasta nie głuchnie.
@Pewnie masz rację. Ja dokładnie to na przykładzie radia CB Alan 42 ręcznego tego doświadczyłem. Dołączyłem zestaw umożliwiający podłączenie anteny zewnętrznej. Nie działała to tak jak radio samochodowe, łapało dużo szumów. W efekcie dostałem mandat. Policjant widząc antenę na dachu pyta: koledzy nie informowali że stoimy? Ja mówię że nie słyszałem. On mówi: trzeba było słuchać radyjka a dziś piszemy mandat za prędkość. Fakt faktem słyszałem jeden wielki szum. Po tym doszedłem do wniosku odnośnie czułości uprzedzeń przenośnych.
Jakiś klub w Trójmieście?
Są jakieś kluby w Radomiu? Czy najbliżej do Warszawy?
Nic nie wiemy o sensownych, co nie oznacza, że nie ma.
pomysł bardzo dobry lecz jak się słucha przez YT to tragedia - wtrącanie się kolegi w długich włosach - to poziom krytyczny. Możliwe że na sali był odbiór inny lecz na YT to tragedia.
Pomysł z Kursem SUPER ! ! ! Tez chce być krótkofalowcem.
Witam,
Czy można obecnie zdać egzamin krótkofalarski online ?
Fajnie by było dużo ludzi na pewno by przystąpiło do takich egzaminów.
Niestety nie można.
Mam takie pytanie. Czy można mieć 2 radiostacje w innych okręgach, ale w Polsce i sobie na oba załatwić osobne pozwolenie, które będzie się różnić tylko numerkiem?
Formalnie, obie możesz obsługiwać na podstawie jednego swojego pozwolenia. Jeśli jednak są to bardzo oddalone od siebie to ze względów praktycznych warto mieć z osobnymi numerkami.
@ warto tzn można mieć 2 znaki różniące się numerkiem? No w sumie od 3 do 6 daleko nie jest:)
Oczywiście, jest możliwość wystąpienia o kolejne pozwolenia 😊
Witam! Czy wiadomo coś o egzaminach? Jakieś terminy już są?
Niestety nie organizujemy egzaminów oraz nie wiemy nic konkretnego na ich temat.
Na stronie UKE jest harmonogram terminów . Podobno są ograniczenia co do ilości miejsc.
@@mrolward Na stronie UKE przede wszystkim jest ogromny napis, że egzaminy są wstrzymane.
@ Sorry, moja culpa. :|
Ptaszki ćwierkają, że wznowione.
Jaki satelita!
Hej! Czy coś się zmieniło ws. Egzaminów online?
Niestety na razie nic
@ a idzie cokolwiek w tym kierunku? Nie każdy ma czas i możliwości żeby jeżdzić po 100km na egzaminy. W 21 wieku forma egzaminu online i test z z pytaniami na czas, żeby nie można było poszukać odpowiedzi w internecie, powinien być jak najbardziej odpowiednią formą. zaliczenia.. Możliwości techniczne dla takiej formy są u każdego w domu, a nawet w kieszeni ( np wideoczat przez smartfona). 73!
@@juliuszpietrasik1085 Ewetualnie egzamin ustny na video chat, też łatwo zobaczyć czy ktoś szuka odpowiedzi czy odpowiedź zna.
Oooooj, padły słowa że będzie tez coś o historii radioamatorstwa, bo "NIESTETY" są też pytania tego dotyczące? Historia to 'niestety'" ? Szkoda że prowadzący tak podchodzi do historii tego hobby.
Historia jest ważna, swoje uważany, że nie jest to ani konieczny ani przydatny element na egzaminie.
Fajny film, ale kolega z długimi włosami piszczy i to przeszkadza w odbiorze. :)
Skasowaliscie filmy z poprzedniego kursu??? Szkoda były pomocne
Miały za dużo błędów. A wszystko co było jest i teraz.
może ktoś wysłać link do yaesu 857? powiedzieli że to za 2400 a ja widzę za 7k i nie wiem czy coś źle wpisuję
Lepiej samemu wysłać taką kartę.
Pytania z sali są słabo słyszalne kochani
A co jak kupię takiego baofenga a nie mam licencji policja mnie znajdzie, namierzy :) i chciałbym mieć łączność tylko z żoną np
😀Policja tym się nie będzie zajmować tylko inny organ do tego powołany. Jakie kary grożą za nadawanie bez licencji: "...Kto bez wymaganego pozwolenia używa urządzenia radiowego nadawczego lub nadawczo-odbiorczego, podlega karze grzywny w wysokości do 1000 złotych. 2. ... 1 działa w sposób uporczywy, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2..." To na początek. Baofeng, mimo iż może być zaprogramowany tylko na częstotliwości przydzielane PMR-om to nie może byc (nie powinien być) używany jako PMR ponieważ PMR to urządzenie nadawczo-odbiorcze o mocy (o ile pamiętam) do 0.5W i bez możliwości demontażu anteny . Za moich czasów , wyszukiwaniem stacji (źródeł zakłóceń) zajmowała się Państwowa Inspekcja Radiowa, później przemianowana na Państwową Agencję Radiową. Nie wiem jakim sprzętem dysponuje obecnie PAR ale w Anglii jego odpowiednik - OFCOM używa dronów do triangulacji źródeł zakłóceń (piratów) oraz standardowego sprzętu (polowanie na "liska") - i ... całkiem dobrze im takie polowania wychodzą - Przede wszystkim OFCOM śledzi rynek dystrybucji sprzętu nadawczo-odbiorczego/repeaterów GSM itp. i potrafi przysłać list z ostrzeżeniem, że używanie sprzętu, który właśnie kupiliśmy może skutkować nałożeniem kary :) . W praktyce, pomimo zakazu używania Baofenga jako PMR-a dużo ludzi go używa bo komu będzie się chciało szukać użytkownika "pmr-a".