Nagyon jó a téma, a kontent, meg az előadás is, csak az a baj, hogy a "vérbeli" egykezesek ugyanúgy nevetnek majd rajta, de talán pár embernek átjön! (Én is vágtam meg magam "egykezessel", nem is mertem dicsekedni vele, de azóta nálam is felsőmarkolatos..:) Tényleg nem játék!
Tegnap használtam életemben előszőr akkumulátoros (parkside) láncfűrészt. De amit Te mondtál az nagyon igaz, és nagyon hasznos.Közel 60 éves vagyok. Mindig féltem a balesetektől. 2-3 éve nézem a csatornát. Egy "kicsi" kertet kell rendben tartanom. A Te segítségeddel ez egyszerűbb. Hajrá, Így tovább. Sajnálom, hogy a boltod már nincs. Szívesen elmentem volna. Üdv: Zoltán
Sokan lebecsülik ezeket a kicsi gépeket főleg akik azért veszik meg mert könnyű.És persze védőfelszerelés az minek.Rutin nincs,és már meg is történt a baj.Nagyon jó videó!
Szia! Kedves Balázs évek óta követem a csatornát talán majdnem a legelejétől, és gratulálni tudok hozzá! Amióta én nézlek soha nem lattam egy videódban sem hogy bárkit is kioktattál volna, sőtt csak tanulni lehet belőlük (és nem a hülyeséget)! Remélem még hosszú hosszú évekig fojtatod!!!!! A biztonság a legfontosabb mert a bajnak nem kell százszor,,,, elég ha egyszer megtörténik,,,, az is épp eggyel több mint aminek lennie kellett volna! Üdv!!!
Igen,ismerem. Nekem is volt olyanom anno. Én azt inkább egy igazi kis amerikai farmer fűrésznek tartom. Olyan amit a csomagtartóban vagy a platón is szívesen visz magával egy amerikai farmer esetleg.Kicsi,praktikus,de dolgoztatható. Nem is feltétlenül faápoló,famászó fűrésznek készült szerintem akkoriban. A felsőmarkolatosok esetében a markolatok helyzetén, pozicióján kívül a megfelelő súlypont is meghatározó.
Pedig amúgy nem lenne nagy találmány olyan láncfék, vagy olyanná alakítható láncfék, ami egy kézzel is megállítja. És mondjuk döntésnél sem szokták a féknél fogni a fűrészt. Olyankor nem veszélyes, mikor a markolat azon részét fogják oldalt, ami előtt nincs fék? Gondolom nem, ha az alsó résszel vágnak. Vagyis alapból úgy van tervezve a láncfűrész, hogy lehessen úgy fogni, hogy a fék nem véd. Ilyenkor el kell kerülni azt a részt ami visszarúg. Mert hiába fogják 2 kézzel fék nélkül, 2 csuklót is kicsavarna szerintem.
Biztos lehetne olyat is tervezni,ami egy kézzel is megállítaná..... De miért kell ragaszkodni az egy kézzel történő használathoz? Amikor létezik egy szabályrendszer aminek ismerete és betartása mellett lehet dolgozni ezekkel a gépekkel biztonságosan. A döntővágás esetén a gép orra inkább csak a szúróvágáskor tud visszarúgni. Ami eleve szakmai ismereteket,megfelelő körültekintést és rutint igényel. A döntővágáskor érdemes elgondolni milyen pozicióban van a döntő a gép orrához. Ott nincs kitéve akkora veszélynek a gépkezelő ilyen módon. A láncfűrész nem úgy van tervezve,hogy bárhogy lehessen fogni.... Hanem úgy,hogy egy képzett szakember kezében is a megfelelő körültekintéssel legyen használható. Azt tegyük hozzá,hogy hivatalosan fa döntését csak szakember végezheti. Elviekben ő megtanulta a szakmai anyagot,sikeres vizsgát is tett belőle. Tehát ráfoghatjuk,hogy van fogalma róla,ismeri a veszélyeit,a veszélyeket amikre jobban oda kell figyelni,illene legyen olyan rálátása a láncfűrész használatára ami egy laikusnak nincs. Kíváncsi lennék,hogy a legtöbb laikus ember aki láncfűrésszel foglalkozik,ismeri-e az alapvető vágásformákat,a fa döntés vagy darabolás szabályait? Szerintem kevesen.... Pedig sokat segíthetne.
@@borutalp06 Szerintem ahogy a döntésnél nincs láncfék, és el lehet kerülni a balesetet, úgy egykezes használat esetén is el lehet kerülni szabályokkal, még láncfék nélkül is, de jobb lenne, ha feltalálnák az egy kezes láncféket is emellé. Döntésnél azért nem olyan veszélyes, mert gondolom lehetőleg úgy helyezkedsz el, hogy a csuklódat ha akarnád sem tudnád annyira hátrahajtani, hogy a fűrész elérjen. Ilyesmi szempontok alapján lehetne biztonságosabb az egykezes használat, esetleg elkerülni, hogy azzal a résszel fűrészeljenek, ami visszarúghat. Gyúrás ide vagy oda, azért régen nagyon nehéz fűrészek voltak, és szerintem a mai egykezesek sem olyan könnyűek, hogy ne csak felemelni, hanem határozottan irányítani lehessen. De azért sokkal könnyebb minden gép, mint rég, ezért már lehet szempont ezt a módszert is használni, és meghatározni a veszélyeit, és elhárítási lehetőségeit, mert biztos van amikor meggyorsítaná, vagy megkönnyítené a dolgokat. Nem hiszem, hogy valaki csak azért fűrészel egy kézzel, hogy azzal gyúrjon egy kézre. Pont azért akar egy kézzel fűrészelni, mert a másik kezét másra használná.
El lehet kerülni mindent. De ismétlem magam,ha megismerkedsz mondjuk a szakmának ezen részeivel,akkor rájössz,hogy nem kell feltalálni semmit,hanem helyesen kell használni az eszközöket,arra amire valók. Minden helyzetre van megoldás. Persze a laikus azt hiszi ő jobb megoldást tud. (tippelget) Egy kérdést szeretnék feltenni neked..... Mire szeretné használni valaki a másik kezét szerinted? Szigorúan a fakitermelés,veszélyes helyzetű fák kitermelésénél maradva?
@@borutalp06 Szelfizésre. Elmondtad te a videóban. Csimpaszkodni, vagy ágat fogni. Meg ágakat akár tüzifának aprítani szerintem biztonságosabb vagy egyszerűbb lenne úgy, mint egyedül két kézzel a fűrészt fogva, mert az ágat is fogni kell, és eltartani a földtől. És szerintem minél több, minél könnyebb, akár elektromos fűrész lesz, az emberek egy kézzel fogják használni sok dologhoz. Én értem, hogy a kétkezesre már ki van találva mit hogy kell, és mindent meg lehet oldani kétkezessel. Mert ez a lényege annak amit írsz, hogy a fakitermelésben, meg van a technika a kétkezes fűrész biztonságos használatára, tehát nincs szükség egykezesre. Ezt te biztos jobban össze tudod hasonlítani képzeletben, mert legalább a kétkezessel csinálod, el tudod képzelni mi változna, ha egykézre biztonságosított könnyű fűrésszel csinálhatnád, ahogy azzal kellene csinálni. Hogy ez gyorsítana-e a dolgokon, vagy könnyítene-e. Mert ha úgy mászol, hogy ki vagy kötve, akkor nem biztos, hogy sokat változna a munkamenet, a technológiai sorrend, de lehet, hogy nagyobb biztonságérzete van az embernek, ha kapaszkodik is. Vagy, az sem kizárt, hogy részben azért is másznak így a fára fűrészelni, mert 2 kezes fűrész volt, és ahhoz muszáj, hogy ne kelljen kapaszkodni. Tudom, hogy kézi fűrészeléshez is úgy másznátok fel, fő a biztonság, és tényleg annak kéne lennie a legfontosabbnak. De szerintem ha pár métert le lehetne vágni csimpaszkodással gyorsan egy kézzel, mondjuk nem tőből vágva az ágakat, hanem kapaszkodót hagyva, esetleg egyúttal már a fán apríthatja az ember, az egyszerűsítené a dolgát. Vagy ha nem, akkor is sok olyan ember van akinek nincsenek mászó kellékei, stb., vagy otthon használná, sőt talán több az olyan ember, mint a szakember. És én egyetértek a mondanivalód azon részével, hogy tudni kell, hogy mire kell vigyázni, és hogyan. Én csak azt mondom, hogy szerintem szinte senki se használja a láncfűrészt egy kézzel ok nélkül azért, hogy demonstrálja, pláne egyedül magának, hogy elbírja, pláne az egykezest. Praktikus lenne valamikhez. De nem tartanám jónak azt sem, ha azt csak egy kézzel lehetne használni, hogy külön fűrészt kelljen venni 2 kézre. Alkalmazáshoz célzottan lehetne összerakni egy vagy kétkezesre, vagy egykezesre+ megmaradna az oldalsó fogantyú is, ha valamit pontosabban kell vágni, az volna jó. A lehetőség, hogy ha valamihez jobb lenne úgy, akkor lehessen úgy használni. Ha meg valamihez 2 kezesen jobb, lehessen használni úgy is! Ennyi. Ugyanúgy le lehetne írni a könyvében, hogy így meg úgy használva mit kell csinálni, mint a fűkaszánál, ha kés vagy fűrészlap van rajta, vagy láncfűrész.
Amikor valaki ilyen gépet használ,az jó esetben szakmunka. Nem az otthoni darabolgatásra gondolok. Tehát valamiféle alpintechnikás vagy emelőkosaras munkafolyamathoz kell ilyen gép. Ott például egy ág levágásakor,amit meg szeretnénk fogni,kiváló kézifűrészek vannak. Vagy azt az ágat amit nem szeretnénk,hogy leessen,azt meg lehet kötni,le lehet ereszteni. Plusz kapaszkodásra nincs szükség,mert az ilyen munkánkhoz tartozó mászó eszközök ezt nem igénylik,hogy vágás közben kapaszkodjunk. Valamint vannak még olyan vágási formák amivel kiválóan le lehet irányítva vágni egy ágat külön fogás nélkül. (Ez az amit a videóban mutattam) Csak olyan ember tudja elvágni a kezét aki elengedi a markoletot az egyik kezével. Amikor a megfelelő szakmai ismerettel és szakmai fogásokkal erre nincs szükség. Ezért van az a szakmai ismeret amivel ha tisztában van az ember akkor tud hatékonyan és biztonságosan dolgozni,nem tippelgetni,kitalálgatni,mit hogy kellene. Amúgy léteznek egykezes láncfűrészek,amiket lehet egy kézzel használni. Pl a mostanában elterjedt kis akksis gépek. Viszont azoknál olyan láncsebesség van és olyan felső burkolat ami csökkenti jelentősen a visszarúgás esélyét. Azoknál nincs láncfék... Hoppá. Azokkal a gépekkel viszont csak maximum ágakat lehet levágni,vastag törzs darabokat már nem. Viszont szakmai szemmel,kb sokkal hatékonyabb egy jobb minőségű kézifűrész. Nem egy fenyőfát bontottam le egész a csúcsvágásig kézifűrésszel.Tapasztalatból írom. Ez a kis felsőmarkolatos nem csak ágak vágására való,hanem bizonyos átmérőig a törzs lebontására. Ezt nem lehet és nem is kell kiváltani olyan kis teljesítményű géppel amit egy kézzel kellene használni. Ismétlem,nem kitalálni kell dolgokat,hanem a megfelelő szakmai ismerettel,a megfelelő eszközökkel,a megfelelő dolgot elvégezni. Akkor megy minden ahogy kell. Otthon bárki,bármit is csinál,mert van ilyen,van aki így,van aki úgy csinálja. Ezt elmondtam a filmben. Messziről meg lehet mondani ki a szakember amikor felsőmarkolatost használ. Otthon meg mindenki úgy ahogy akarja. A kivétel erősíti a szabályt.
A kommenteket olvasva láthatjuk, hogy a fotelhuszár selyemrambó, láncfűrészes mesteteket semmivel nem lehet meggyőzni. De semmi gond. Majd a gyerek segít a rántott húst felszeletelni, mert neki még megvan mind a két keze!
Nagyon jó a téma, a kontent, meg az előadás is, csak az a baj, hogy a "vérbeli" egykezesek ugyanúgy nevetnek majd rajta, de talán pár embernek átjön! (Én is vágtam meg magam "egykezessel", nem is mertem dicsekedni vele, de azóta nálam is felsőmarkolatos..:) Tényleg nem játék!
Köszönöm szépen, most már tiszta!
Tegnap használtam életemben előszőr akkumulátoros (parkside) láncfűrészt. De amit Te mondtál az nagyon igaz, és nagyon hasznos.Közel 60 éves vagyok. Mindig féltem a balesetektől. 2-3 éve nézem a csatornát. Egy "kicsi" kertet kell rendben tartanom. A Te segítségeddel ez egyszerűbb. Hajrá, Így tovább. Sajnálom, hogy a boltod már nincs. Szívesen elmentem volna. Üdv: Zoltán
Sokan lebecsülik ezeket a kicsi gépeket főleg akik azért veszik meg mert könnyű.És persze védőfelszerelés az minek.Rutin nincs,és már meg is történt a baj.Nagyon jó videó!
Szia! Kedves Balázs évek óta követem a csatornát talán majdnem a legelejétől, és gratulálni tudok hozzá! Amióta én nézlek soha nem lattam egy videódban sem hogy bárkit is kioktattál volna, sőtt csak tanulni lehet belőlük (és nem a hülyeséget)! Remélem még hosszú hosszú évekig fojtatod!!!!! A biztonság a legfontosabb mert a bajnak nem kell százszor,,,, elég ha egyszer megtörténik,,,, az is épp eggyel több mint aminek lennie kellett volna! Üdv!!!
Szia Balázs. A gép súlya 3,5 kg? Jó egészséget neked és, a csapatnak. Üdv. Misi.
Szia:
Oleo-Mac GSTH 240 láncfűrész
Teljesítmény: 1,2 le
Hengerűrtartalom: 25,4 ccm
Vágószerkezet: 25 cm 3/8" - 50 szemes lánc
Állítható alumínium olajpumpa
Súly: 3,2 kg
Olajtartály: 016 l
Üzemanyagtartály: 0,20 l
Én a mac 130-t használom ilyen célokra. Azt például nem is lehet egy kézzel tartani, mert olyan nehéz.
Igen,ismerem. Nekem is volt olyanom anno. Én azt inkább egy igazi kis amerikai farmer fűrésznek tartom. Olyan amit a csomagtartóban vagy a platón is szívesen visz magával egy amerikai farmer esetleg.Kicsi,praktikus,de dolgoztatható. Nem is feltétlenül faápoló,famászó fűrésznek készült szerintem akkoriban. A felsőmarkolatosok esetében a markolatok helyzetén, pozicióján kívül a megfelelő súlypont is meghatározó.
Pedig amúgy nem lenne nagy találmány olyan láncfék, vagy olyanná alakítható láncfék, ami egy kézzel is megállítja. És mondjuk döntésnél sem szokták a féknél fogni a fűrészt. Olyankor nem veszélyes, mikor a markolat azon részét fogják oldalt, ami előtt nincs fék? Gondolom nem, ha az alsó résszel vágnak. Vagyis alapból úgy van tervezve a láncfűrész, hogy lehessen úgy fogni, hogy a fék nem véd. Ilyenkor el kell kerülni azt a részt ami visszarúg. Mert hiába fogják 2 kézzel fék nélkül, 2 csuklót is kicsavarna szerintem.
Biztos lehetne olyat is tervezni,ami egy kézzel is megállítaná..... De miért kell ragaszkodni az egy kézzel történő használathoz? Amikor létezik egy szabályrendszer aminek ismerete és betartása mellett lehet dolgozni ezekkel a gépekkel biztonságosan. A döntővágás esetén a gép orra inkább csak a szúróvágáskor tud visszarúgni. Ami eleve szakmai ismereteket,megfelelő körültekintést és rutint igényel. A döntővágáskor érdemes elgondolni milyen pozicióban van a döntő a gép orrához. Ott nincs kitéve akkora veszélynek a gépkezelő ilyen módon. A láncfűrész nem úgy van tervezve,hogy bárhogy lehessen fogni.... Hanem úgy,hogy egy képzett szakember kezében is a megfelelő körültekintéssel legyen használható. Azt tegyük hozzá,hogy hivatalosan fa döntését csak szakember végezheti. Elviekben ő megtanulta a szakmai anyagot,sikeres vizsgát is tett belőle. Tehát ráfoghatjuk,hogy van fogalma róla,ismeri a veszélyeit,a veszélyeket amikre jobban oda kell figyelni,illene legyen olyan rálátása a láncfűrész használatára ami egy laikusnak nincs. Kíváncsi lennék,hogy a legtöbb laikus ember aki láncfűrésszel foglalkozik,ismeri-e az alapvető vágásformákat,a fa döntés vagy darabolás szabályait? Szerintem kevesen.... Pedig sokat segíthetne.
@@borutalp06 Szerintem ahogy a döntésnél nincs láncfék, és el lehet kerülni a balesetet, úgy egykezes használat esetén is el lehet kerülni szabályokkal, még láncfék nélkül is, de jobb lenne, ha feltalálnák az egy kezes láncféket is emellé. Döntésnél azért nem olyan veszélyes, mert gondolom lehetőleg úgy helyezkedsz el, hogy a csuklódat ha akarnád sem tudnád annyira hátrahajtani, hogy a fűrész elérjen. Ilyesmi szempontok alapján lehetne biztonságosabb az egykezes használat, esetleg elkerülni, hogy azzal a résszel fűrészeljenek, ami visszarúghat. Gyúrás ide vagy oda, azért régen nagyon nehéz fűrészek voltak, és szerintem a mai egykezesek sem olyan könnyűek, hogy ne csak felemelni, hanem határozottan irányítani lehessen. De azért sokkal könnyebb minden gép, mint rég, ezért már lehet szempont ezt a módszert is használni, és meghatározni a veszélyeit, és elhárítási lehetőségeit, mert biztos van amikor meggyorsítaná, vagy megkönnyítené a dolgokat. Nem hiszem, hogy valaki csak azért fűrészel egy kézzel, hogy azzal gyúrjon egy kézre. Pont azért akar egy kézzel fűrészelni, mert a másik kezét másra használná.
El lehet kerülni mindent. De ismétlem magam,ha megismerkedsz mondjuk a szakmának ezen részeivel,akkor rájössz,hogy nem kell feltalálni semmit,hanem helyesen kell használni az eszközöket,arra amire valók. Minden helyzetre van megoldás. Persze a laikus azt hiszi ő jobb megoldást tud. (tippelget) Egy kérdést szeretnék feltenni neked..... Mire szeretné használni valaki a másik kezét szerinted? Szigorúan a fakitermelés,veszélyes helyzetű fák kitermelésénél maradva?
@@borutalp06 Szelfizésre. Elmondtad te a videóban. Csimpaszkodni, vagy ágat fogni. Meg ágakat akár tüzifának aprítani szerintem biztonságosabb vagy egyszerűbb lenne úgy, mint egyedül két kézzel a fűrészt fogva, mert az ágat is fogni kell, és eltartani a földtől. És szerintem minél több, minél könnyebb, akár elektromos fűrész lesz, az emberek egy kézzel fogják használni sok dologhoz. Én értem, hogy a kétkezesre már ki van találva mit hogy kell, és mindent meg lehet oldani kétkezessel. Mert ez a lényege annak amit írsz, hogy a fakitermelésben, meg van a technika a kétkezes fűrész biztonságos használatára, tehát nincs szükség egykezesre. Ezt te biztos jobban össze tudod hasonlítani képzeletben, mert legalább a kétkezessel csinálod, el tudod képzelni mi változna, ha egykézre biztonságosított könnyű fűrésszel csinálhatnád, ahogy azzal kellene csinálni. Hogy ez gyorsítana-e a dolgokon, vagy könnyítene-e. Mert ha úgy mászol, hogy ki vagy kötve, akkor nem biztos, hogy sokat változna a munkamenet, a technológiai sorrend, de lehet, hogy nagyobb biztonságérzete van az embernek, ha kapaszkodik is. Vagy, az sem kizárt, hogy részben azért is másznak így a fára fűrészelni, mert 2 kezes fűrész volt, és ahhoz muszáj, hogy ne kelljen kapaszkodni. Tudom, hogy kézi fűrészeléshez is úgy másznátok fel, fő a biztonság, és tényleg annak kéne lennie a legfontosabbnak. De szerintem ha pár métert le lehetne vágni csimpaszkodással gyorsan egy kézzel, mondjuk nem tőből vágva az ágakat, hanem kapaszkodót hagyva, esetleg egyúttal már a fán apríthatja az ember, az egyszerűsítené a dolgát. Vagy ha nem, akkor is sok olyan ember van akinek nincsenek mászó kellékei, stb., vagy otthon használná, sőt talán több az olyan ember, mint a szakember. És én egyetértek a mondanivalód azon részével, hogy tudni kell, hogy mire kell vigyázni, és hogyan. Én csak azt mondom, hogy szerintem szinte senki se használja a láncfűrészt egy kézzel ok nélkül azért, hogy demonstrálja, pláne egyedül magának, hogy elbírja, pláne az egykezest. Praktikus lenne valamikhez. De nem tartanám jónak azt sem, ha azt csak egy kézzel lehetne használni, hogy külön fűrészt kelljen venni 2 kézre. Alkalmazáshoz célzottan lehetne összerakni egy vagy kétkezesre, vagy egykezesre+ megmaradna az oldalsó fogantyú is, ha valamit pontosabban kell vágni, az volna jó. A lehetőség, hogy ha valamihez jobb lenne úgy, akkor lehessen úgy használni. Ha meg valamihez 2 kezesen jobb, lehessen használni úgy is! Ennyi. Ugyanúgy le lehetne írni a könyvében, hogy így meg úgy használva mit kell csinálni, mint a fűkaszánál, ha kés vagy fűrészlap van rajta, vagy láncfűrész.
Amikor valaki ilyen gépet használ,az jó esetben szakmunka. Nem az otthoni darabolgatásra gondolok. Tehát valamiféle alpintechnikás vagy emelőkosaras munkafolyamathoz kell ilyen gép. Ott például egy ág levágásakor,amit meg szeretnénk fogni,kiváló kézifűrészek vannak. Vagy azt az ágat amit nem szeretnénk,hogy leessen,azt meg lehet kötni,le lehet ereszteni. Plusz kapaszkodásra nincs szükség,mert az ilyen munkánkhoz tartozó mászó eszközök ezt nem igénylik,hogy vágás közben kapaszkodjunk. Valamint vannak még olyan vágási formák amivel kiválóan le lehet irányítva vágni egy ágat külön fogás nélkül. (Ez az amit a videóban mutattam) Csak olyan ember tudja elvágni a kezét aki elengedi a markoletot az egyik kezével. Amikor a megfelelő szakmai ismerettel és szakmai fogásokkal erre nincs szükség. Ezért van az a szakmai ismeret amivel ha tisztában van az ember akkor tud hatékonyan és biztonságosan dolgozni,nem tippelgetni,kitalálgatni,mit hogy kellene. Amúgy léteznek egykezes láncfűrészek,amiket lehet egy kézzel használni. Pl a mostanában elterjedt kis akksis gépek. Viszont azoknál olyan láncsebesség van és olyan felső burkolat ami csökkenti jelentősen a visszarúgás esélyét. Azoknál nincs láncfék... Hoppá. Azokkal a gépekkel viszont csak maximum ágakat lehet levágni,vastag törzs darabokat már nem. Viszont szakmai szemmel,kb sokkal hatékonyabb egy jobb minőségű kézifűrész. Nem egy fenyőfát bontottam le egész a csúcsvágásig kézifűrésszel.Tapasztalatból írom. Ez a kis felsőmarkolatos nem csak ágak vágására való,hanem bizonyos átmérőig a törzs lebontására. Ezt nem lehet és nem is kell kiváltani olyan kis teljesítményű géppel amit egy kézzel kellene használni. Ismétlem,nem kitalálni kell dolgokat,hanem a megfelelő szakmai ismerettel,a megfelelő eszközökkel,a megfelelő dolgot elvégezni. Akkor megy minden ahogy kell. Otthon bárki,bármit is csinál,mert van ilyen,van aki így,van aki úgy csinálja. Ezt elmondtam a filmben. Messziről meg lehet mondani ki a szakember amikor felsőmarkolatost használ. Otthon meg mindenki úgy ahogy akarja. A kivétel erősíti a szabályt.
A kommenteket olvasva láthatjuk, hogy a fotelhuszár selyemrambó, láncfűrészes mesteteket semmivel nem lehet meggyőzni. De semmi gond. Majd a gyerek segít a rántott húst felszeletelni, mert neki még megvan mind a két keze!