Interes BiH što veći dio trase Jadransko jonskog autoputa

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 21 окт 2024
  • Interes BiH je da trasa Jadransko-jonskog autoputa što većim dijelom prolazi kroz našu državu.
    Za razvoj juga BiH najidealnije bi bilo da središte bude na relaciji Počitelj - Stolac i da se preko Trebinja nastavi u Crnu Goru. Ovakav scenario bio bi najpovoljniji i za građevinsku operativu BiH čije aktivnosti bi značajno porasle. U državnom Ministarstvu prometa i komunikacija već su poduzeli konkretne mjere koje će i bez Jadransko-jonskog koridora omogućiti razvoj putne infrastrukture u Hercegovini.
    Interes Hrvatske je da Jadransko-jonski autoput ide cijelom dužinom morske obale. Interes BiH je da ide od Ploča preko Počitelja i Trebinja u Crnu Goru i dalje u Albaniju.
    Izet Bajrambašić, pomoćnik ministra prometa i komunikacija BiH: Jadransko jonska cesta nigdje ne figurira u pravnim doikumentima.Mi smo tek usaglasili memorandum o razumjevanju 4 države BIH,Hrvatska,Crmna Gora i Albanija da se povede inicijativa oko izgradnje jadransko jonske ceste.
    Džemal Kalajdžisalihović, sekretar Asocijacije građevinarstva pri VTK BiH: Ono što je interes je da taj put ide što južnije kroz BIH.Značilo bi to manju trasu autoputa a i troškovi bi bili najmanji
    Ovakav scenario doprinio bi razvoju Hercegovine, a posebno Mostara kao značajnog regionalnog središta, ali i za brži oporavak bh. ekonomije.
    Federacija BIH ovome je prilagodila prostorno-plansku dokumentaciju, ali konačna trasa ovisi od dogovora Hrvatske, BiH, Crne Gore i Albanije. U državnom Ministarstvu prometa i komunikacija otišli su korak dalje.
    Ukoliko se pokaže da je to ekonomski najopravdanija trasa, BiH će imati argument više. U suprotnom, ove trase bi poslužile za izgradnju magistralnih priključaka na autoputeve, što bi opet Hercegovinu stavilo u fokus, a i stvorilo pretpostavke za obezbjeđivanje sredstava iz EU. Takav pristup omogućio bi početak radova na magistralnim pravcima i bez dogovora oko trase Jadransko-jonskog koridora gdje se konkretniji koraci očekuju tek oko 2030. godine.

Комментарии • 68