Pokud se vám naše videa líbí dejte nám lajk, odběr, sdílejte, komentujte. I tyto drobné činnosti nám znatelně pomohou a podpoří naší tvorbu. Nebo nás můžete podpořit na patreonu ➡️ www.patreon.com/digladior. Pokud vás něco zajímá nebojte se zeptat. Rádi vám odpovíme. Díky.
Právě jsem shlédl pár vašich videjí,dlouho jsem nic nekomentoval,protože nejde dokola pořád chválit i když si to zasloužíte.Všechna videa jsou skvělá a poučná,dobře vysvětlená pro člověka kterého tato tématika zajímá.Jen mám o5 prosbičku...něco o zbraních,proč byla vyvikuta tato zbran' a k čemu sloužila a k čemu byla zase jiná. Děkuji a at' vám váš koníček šlape
Protože jsem jedním z těch, kteří se domnívali, že větší meče skutečně vážily zhruba 6 až 12 kilo, můžu se zeptat, jak moc jsou meče při hmotnosti 1,7 kilo odolné? Jaká je životnost takového meče a co všechno takový meč vydrží? Z lajckého hlediska se mi totiž zdá, že dlouhé a slabé železí lze v boji snadno ohnout, či jinak poškodit. Případně děkuji za odpověď, máte skvělá videa.
Jsou různé typy mečů a ty mají různou odolnost, například cvičné meče jež jsou velmi pružné, aby se v případě bodu prohly a nezpůsobovali zranění se lámo relativně často, kvůli častému průhybu za to repliky soubojových mečů s tuhou čepelí mají velmi výraznou odolnost, tedy pokud se s nimi šermuje, pokud takovýto meče použijete místo heveru na auta tak se také zlomí. někdy na to zkusíme udělat video
Tak to jsme rádi, tohle je věc se kterou neustále bojujeme, kdy na některých hradech a zámcích stále průvodci opakují mýty o extrémně těžkých mečích a ty se pak šíří populací.
Ahojte pánové. Dám jeden koment, který ale platí pro všechny vaše mluvené videa. Takže ho lze zkopírovat a poustnout pod každé z nich:) I když nejsem vaše cílová skupina, musím říct, že mě vaše videa zaujala a držím vám palce, aby jste vytrvale pokračovali. Je důležité tvořit České videa pro lidi kteří nehoví cizím jazykům. Přeji vám hodně odběratelů a fanoušků. Děkuji
@@digladior-cz moc děkuji. Slysel jsem od vas jeste kdyz jsem kluk a kdyz jsem objevil vase videa tak pomalu postupne koukam a hltam vse . Takze velke diky
Ještě jste mohli zkusit zvážit pochvu a opasek. :-) Ale jinak moc díky za takovýhle hezký přehled. A ohledně zdroje mýtu - možná někdo vzal váhu celé rytířské zbroje. ;-)
no tohle je oficiální :) „Hrdinská“ verze klíčové rekvizity je nejdokončenější a nejpodrobnější verze, ideální pro použití v detailních záběrech. John Milius, spisovatel a režisér filmu Conan the Barbarian , si ponechal hrdinský meč, kterým vládl Arnold Schwarzenegger ve filmu z roku 1982, a poskytuje k němu podepsaný dopis o původu. Meč, který se odhaduje na 40 000 až 60 000 dolarů, vyžaduje majitele stejně svalnatého jako Schwarzenegger. Mohutná zbraň měří 38,6 palce a váží téměř 9 liber. Má také čepel z uhlíkové oceli a pochvu ze zvířecí kůže s koženým řemínkem.
Děkujeme za detailní informaci ohledně Conanova meče, tedy když to vezmu na naše míry tak meč měří cca 1m a váží kolem 4,5 kg, tak to je pěknej macek 😁😁
Nemohlo by to vzniknout z těch výstavních Zweihänderů? Kde se někde uvádělo i přes 4 kilogramy? Někde jsem četl a slyšel že nejtěžší měl až 9,5kg? Ale netuším na kolik replika-fake a nakolik reálný. A vystavený nebyl zrovna v nejlepším stavu. Měl přes dva mety a zaujala mě až příliš zdobná rukojeť a záštita. Fotku se mi nepovedlo najít, bylo to tuším na nějakém českém hradě nebo zámku. Někde a kdysi dávno jsem četl že nejtěžší meč měl až 12,5kg? Ale to si vůbec nedovedu představit jak bych s takovou věcí vůbec operoval i když bych byl svalovec jako Arnold. :) Něco takového podobného ruclips.net/video/HdEkVKzuptA/видео.html Ale jinak mě překvapuje že i ty velké meče co jste ukazovali byly do dvou kilogramů. Ale i tak ovládat takovou zbraň delší dobu asi docela brzo musí vyčerpat i cvičeného silného válečníka?
Nevíme přesně, dá se odhadovat podle šířky, tlouštíky a délky čepele. A s ohledem na to, že se jednalo o relativně krátké čepele, tak přes jejich šířku, by to mohlo být cca 1,2 - 1,8 kg.
Ano, ovšem jde také o parametry té kuše. Jakou má nátahovou sílu. Čím silnější kuše, tím pomalejší natahování a možnost opakovaného výstřelu. A pokud se kušník netrefil, tak proti obrněnému jezdci již druhý výstřel nedal.
na youtubu se daj najít videa, pokud to neni nějaká pekelná kuše natahovaná kladkou, tak to rytíře ve zbroji sotva škrábne, stejně jako luk, teda asi bych tu ránu dostat nechtěl, ale představa že by ta špekatá pomalá šipka proletěla plátovkou je dost přitažená za vlasy
A uváděl ty reálné nebo naopak ty smyšlené. Pokud ty reálné, tak se to super. Neb většina lidí má ty zkreslené představy o velké váze právě z prohlídek hradů a zámků.
No, 30 kilo to sice neni, ale zkuste si chvíli máchat s mečem co má jenom 1,3 kg (teda to myslim spíš na čtenáře, vy to asi znáte hádam), ono to dost namáhá hlavně předloktí a svaly o kterejch ani nevíte že je máte, podobně jako u lukostřelby. 🙂 Ten mýtus bude podle mě hodně souviset s "východní propagandou" a nemyslim tim fakt nic z Ruska, asi víte co myslim. 😀
@@digladior-cz máchal jsem si tady chvíli tupym jeden a půl ručákem a jako jo, jak to táhne na předek, tak předloktí dostává dost zabrat, ale dost mě vyděsilo jaký škody se daj napáchat i totálně tupym mečem kterej ani neni meč, spíš jenom atrapa, asi by to probodlo člověka i s tupym hrotem 😀
Jenda z teorií objasňuje tento mýtus tím, že když v 19. stol kupovali zbohatlíci od zchudlé šlechty zámky, chtěli mít "rytířského" předka, a jako důkaz jeho zbraň. Tu ukul místní kovář, který do té doby kul pouze věci denní potřeby, a jeho výkovek byl pověšen nad krb. No a potom to někdo zvážil...
@@digladior-cz sa hovorí, že v gladiatorských školách sa v rámci výcviku využívali ťažšie zbrane za účelom získania sily...nebolo niečo podobné možné aj v stredoveku v rámci prípravy rytierov?
@@romanskorna634 Ano je to možné, existuje jedna báseň Poem of the Pel z 15. stol, která doporučuje mladým rytířům trénovat místo s mečem s dřevěným palcátem dvojnásobné váhy než má meč.
Pokud se vám naše videa líbí dejte nám lajk, odběr, sdílejte, komentujte.
I tyto drobné činnosti nám znatelně pomohou a podpoří naší tvorbu.
Nebo nás můžete podpořit na patreonu
➡️ www.patreon.com/digladior.
Pokud vás něco zajímá nebojte se zeptat.
Rádi vám odpovíme.
Díky.
Výborné a zajímavé. Netušil jsem, že obourucni meč je tak lehký. Co palcát, sekyry a kladiva? Jinak Zdenálova preciznost je dokonalá 😂
Právě jsem shlédl pár vašich videjí,dlouho jsem nic nekomentoval,protože nejde dokola pořád chválit i když si to zasloužíte.Všechna videa jsou skvělá a poučná,dobře vysvětlená pro člověka kterého tato tématika zajímá.Jen mám o5 prosbičku...něco o zbraních,proč byla vyvikuta tato zbran' a k čemu sloužila a k čemu byla zase jiná. Děkuji a at' vám váš koníček šlape
Díky chlapy. Jako kluk jsem taky podlehl takovému mýtu....velký meč z těžkého kovu. Takže díky za zbourání tohoto mýtu a jsem zvědav na další.
Děkujeme. Jsme moc rádi, že se vám naše tvorba líbí.
Protože jsem jedním z těch, kteří se domnívali, že větší meče skutečně vážily zhruba 6 až 12 kilo, můžu se zeptat, jak moc jsou meče při hmotnosti 1,7 kilo odolné? Jaká je životnost takového meče a co všechno takový meč vydrží? Z lajckého hlediska se mi totiž zdá, že dlouhé a slabé železí lze v boji snadno ohnout, či jinak poškodit.
Případně děkuji za odpověď, máte skvělá videa.
Jsou různé typy mečů a ty mají různou odolnost, například cvičné meče jež jsou velmi pružné, aby se v případě bodu prohly a nezpůsobovali zranění se lámo relativně často, kvůli častému průhybu za to repliky soubojových mečů s tuhou čepelí mají velmi výraznou odolnost, tedy pokud se s nimi šermuje, pokud takovýto meče použijete místo heveru na auta tak se také zlomí.
někdy na to zkusíme udělat video
Tohle video super hodně jsem se poučil díky
Tak to jsme rádi, tohle je věc se kterou neustále bojujeme, kdy na některých hradech a zámcích stále průvodci opakují mýty o extrémně těžkých mečích a ty se pak šíří populací.
Ahojte pánové. Dám jeden koment, který ale platí pro všechny vaše mluvené videa. Takže ho lze zkopírovat a poustnout pod každé z nich:)
I když nejsem vaše cílová skupina, musím říct, že mě vaše videa zaujala a držím vám palce, aby jste vytrvale pokračovali. Je důležité tvořit České videa pro lidi kteří nehoví cizím jazykům. Přeji vám hodně odběratelů a fanoušků. Děkuji
Děkujeme.
Jsme rádi, že nás podporují i lidé mimo naši zájmovou skupinu. A ohledně tvorby v češtině to vidíme stejně. 👍
Úžasný videa. Slo by treba udělat vyvoj a historie tesaku? Kdo vse ho vyuzival, kdy začal byt využívány, kdy byl největší rozkvět atd. Moc děkuji.
Děkujeme.
šlo by to asi ne hned neboť máme ještě nějaké předtočené díly, ale zařadíme to našeho seznamu.
@@digladior-cz moc děkuji. Slysel jsem od vas jeste kdyz jsem kluk a kdyz jsem objevil vase videa tak pomalu postupne koukam a hltam vse . Takze velke diky
@@jiricasek1711 Tak to nás těší.
Ať se daří.
Ještě jste mohli zkusit zvážit pochvu a opasek. :-)
Ale jinak moc díky za takovýhle hezký přehled.
A ohledně zdroje mýtu - možná někdo vzal váhu celé rytířské zbroje. ;-)
No to jsme mohli, třeba to ještě někdy zopakujeme, neboť představy ohledně váhy zbraní jsou dost často odlišné od reality.
@@digladior-cz To by bylo super. :)
Třeba doplnit i váhy obrněných rukavic, štítu, přilby a chráničů. :)
Video se mi líbí, ale máte tam jen poměrně štíhlé čepele. Kolik tedy vážila italská Cinquedea se svojí extrémě širokou čepelí?
To je těžké říci, protože Cinquedea má mnoho rozličných délek a šířek, takže rozptyl váhy může být velký cca od 0,5 kg až po 1,5 kg.
tenhle mýtus je můj oblíbený, ještě bych přidal ten že rytíře na koně zvedali kladkou
👍👍👍
To jsem viděl v jednom filmu. To brnění bylo ták těžké, že ho zvedli kladkou a jeste přišroubovali k sedlu aby nespadl
A středověk byl černobílej a vidláci chodili celej den zasraný od bláta. 😀
no tohle je oficiální :) „Hrdinská“ verze klíčové rekvizity je nejdokončenější a nejpodrobnější verze, ideální pro použití v detailních záběrech. John Milius, spisovatel a režisér filmu Conan the Barbarian , si ponechal hrdinský meč, kterým vládl Arnold Schwarzenegger ve filmu z roku 1982, a poskytuje k němu podepsaný dopis o původu. Meč, který se odhaduje na 40 000 až 60 000 dolarů, vyžaduje majitele stejně svalnatého jako Schwarzenegger. Mohutná zbraň měří 38,6 palce a váží téměř 9 liber. Má také čepel z uhlíkové oceli a pochvu ze zvířecí kůže s koženým řemínkem.
Děkujeme za detailní informaci ohledně Conanova meče, tedy když to vezmu na naše míry tak meč měří cca 1m a váží kolem 4,5 kg, tak to je pěknej macek 😁😁
Ahoj pánové,kdy a kde Vás budu letos moci vidět na akcích?
Aktuálně v sobotu 1.4. v Plzni na festivalu akčních filmů ArmaCon. Kde budeme mít šermířský workshop a přednášku.
Chlapi, originální certifikovanou repliku meče z Barbara Conana mám doma a její hmotnost je 4,65 kg. ;-)
Nechtěl bych se tím někde ohánět. :-)
Tak to je slušná váha.
Díky za doplňující informaci.
Nemohlo by to vzniknout z těch výstavních Zweihänderů? Kde se někde uvádělo i přes 4 kilogramy? Někde jsem četl a slyšel že nejtěžší měl až 9,5kg? Ale netuším na kolik replika-fake a nakolik reálný. A vystavený nebyl zrovna v nejlepším stavu. Měl přes dva mety a zaujala mě až příliš zdobná rukojeť a záštita. Fotku se mi nepovedlo najít, bylo to tuším na nějakém českém hradě nebo zámku. Někde a kdysi dávno jsem četl že nejtěžší meč měl až 12,5kg? Ale to si vůbec nedovedu představit jak bych s takovou věcí vůbec operoval i když bych byl svalovec jako Arnold. :) Něco takového podobného ruclips.net/video/HdEkVKzuptA/видео.html Ale jinak mě překvapuje že i ty velké meče co jste ukazovali byly do dvou kilogramů. Ale i tak ovládat takovou zbraň delší dobu asi docela brzo musí vyčerpat i cvičeného silného válečníka?
Přiznám se, že jsem v odhadu taky přestřelovak a u těch dlouhánů tipoval tak dvě a půl kila. No takhle se s tím bude rozhodně líp mávat.
Je to tak, pokud je meč určen k boji, tak by bojovník měl být schopen ho nějakou hcvilku aktivně používat 😁😁
A kolik važil meč, který použival Kat.
Nevíme přesně, dá se odhadovat podle šířky, tlouštíky a délky čepele.
A s ohledem na to, že se jednalo o relativně krátké čepele, tak přes jejich šířku, by to mohlo být cca 1,2 - 1,8 kg.
aka bola efektyvna kuša proťi rytierovy ?
Ano, ovšem jde také o parametry té kuše.
Jakou má nátahovou sílu. Čím silnější kuše, tím pomalejší natahování a možnost opakovaného výstřelu. A pokud se kušník netrefil, tak proti obrněnému jezdci již druhý výstřel nedal.
na youtubu se daj najít videa, pokud to neni nějaká pekelná kuše natahovaná kladkou, tak to rytíře ve zbroji sotva škrábne, stejně jako luk, teda asi bych tu ránu dostat nechtěl, ale představa že by ta špekatá pomalá šipka proletěla plátovkou je dost přitažená za vlasy
Ještě jsem si vzpomněl na toto video. Jen pro představu jak se manipuluje s tím super těžkým mečem: ruclips.net/user/shortsGQGuJMmiyK0
Inu Indie tam měli vždy epické hrdiny 🤣😂
Mám pocit, že podobné váhy uváděl nějaký průvodce na Hluboké.
A uváděl ty reálné nebo naopak ty smyšlené.
Pokud ty reálné, tak se to super. Neb většina lidí má ty zkreslené představy o velké váze právě z prohlídek hradů a zámků.
dnesne revolvery maju priemerne kilo a sapiky cez 3 kg ...SA58 bez zasobnika ma 2,80 kila...
Díky za zajímavý postřeh a sledování našeho kanálu.
No, 30 kilo to sice neni, ale zkuste si chvíli máchat s mečem co má jenom 1,3 kg (teda to myslim spíš na čtenáře, vy to asi znáte hádam), ono to dost namáhá hlavně předloktí a svaly o kterejch ani nevíte že je máte, podobně jako u lukostřelby. 🙂 Ten mýtus bude podle mě hodně souviset s "východní propagandou" a nemyslim tim fakt nic z Ruska, asi víte co myslim. 😀
A ono taky, když vezmete velkou zbraň co táhne na hrot, tak subjektivní vnímání váhy je jiné než u stejné zbraně s vyvážením do záštity
@@digladior-cz máchal jsem si tady chvíli tupym jeden a půl ručákem a jako jo, jak to táhne na předek, tak předloktí dostává dost zabrat, ale dost mě vyděsilo jaký škody se daj napáchat i totálně tupym mečem kterej ani neni meč, spíš jenom atrapa, asi by to probodlo člověka i s tupym hrotem 😀
Jenda z teorií objasňuje tento mýtus tím, že když v 19. stol kupovali zbohatlíci od zchudlé šlechty zámky, chtěli mít "rytířského" předka, a jako důkaz jeho zbraň. Tu ukul místní kovář, který do té doby kul pouze věci denní potřeby, a jeho výkovek byl pověšen nad krb. No a potom to někdo zvážil...
😁😁😁
Díky za zajímavý postřeh a sledování našeho kanálu.
@@digladior-cz sa hovorí, že v gladiatorských školách sa v rámci výcviku využívali ťažšie zbrane za účelom získania sily...nebolo niečo podobné možné aj v stredoveku v rámci prípravy rytierov?
@@romanskorna634 Ano je to možné, existuje jedna báseň Poem of the Pel z 15. stol, která doporučuje mladým rytířům trénovat místo s mečem s dřevěným palcátem dvojnásobné váhy než má meč.
Tohlevysvětlení jsem slýchával také, tedy že náhodný umělecký kovář udělal radlici zhruba do tvaru meče....
pitomej romantismus