Neměl bys ty normy brát tak vážně. Když jsem dělal výškové práce po roce 1990 tak nám byli normy srdečně u pr...e a používali se jen a pouze karabiny a jumar. Je to jen o citu a myslet co dělám a jak se mám jistit.
Myslím, pane, že by Vám slušelo více pokory. Pravděpodobně o této problemartice mnoho nevíte nebo ji ignorujete a svým komentářem jen ze sebe děláte hlupáka a dáváte najevo, jak těžce jste nad věcí. Takže abych Vás trochu uvedl do problému... v případě sportovního lezení atd. se hovoří o karabinách a je to podle EN 12275 Horolezecká výzbroj - Karabiny - Bezpečnostní požadavky a zkušebni metody, v anglickém originálu Mountaineering equipment - Connectors - Safety requirements and test methods (zde tedy bylo do češtiny slovo connectors přeloženo jako karabiny), případně se karabiny označují podle standardu UIAA. Pro pracovní účely se používá název spojka a to podle EN 362 OOP proti padum z vysky - Spojky, v anglickém originálu Personal protective equipment against falls a height - Connectors. V daném případě překladatel použil pro výraz connectors místo slova karabiny jiný český ekvivalent - spojky. V dobách lehce vzálených byl u pracovních lezců ještě vžitý název průmyslové spojky. Aaby se horolezecké karabiny daly používat i v práci, jsou navíc certifikovány právě ještě podle oné EN 362 (samozřejmě pokud splňují požadavky EN 362), neboť podle této normy lze použít jen takové spojky, pro jejichž otevření - odjištění je potřeba provést dva nezávislé pohyby, a to některé horolezecké karabiny nesplňují - nemají pojistku zámku. Co se týká mailonek, tak ty jsou popsány právě v EN 12275, jako typ Q, čili jako karabiny. V bývalé samostatné ČSN, ještě před harmonizací s normami EU, se maillonky nazývaly maticové karabiny. Pravda je, že tato situace je to poněkud schizofrenní, neboť když jde o sport, správně se hovoří o karabinách, a když je se jedná o práci, ve smyslu zákoníku práce a dalších souvisejících zákonů, správně se hovoří o spojkách. To ale není chyba Petra z videa. ... že moc koukáme na normy. Ano a je to důležité, protože je potřeba lidem vysvětlovat co v práci jako OOP proti pádu mohou nebo naopak nesmí používat. Ze zákoníku práce, respektive z jeho prováděcího předpisu NV č. 495/2001 Sb. mimo jiné například vyplývá, že sportovní prostředky, tedy výstroj, výzbroj, vybavení nebo nějak jinak pojmenované sportovní výrobky nelze ve smyslu BOZP používat jako OOPP - osobní ochranné pracovní prostředky. No a za porušení BOZP, v daném případě za porušení uložené povinnosti dané zákonem hrozí sankce, zejména dojde-li k vážnému úrazu.
Neměl bys ty normy brát tak vážně. Když jsem dělal výškové práce po roce 1990 tak nám byli normy srdečně u pr...e a používali se jen a pouze karabiny a jumar. Je to jen o citu a myslet co dělám a jak se mám jistit.
Jaký spojky co to meleš karabina je vždy karabina různých tvaru a tipů zámků spojka je spojka to bych tvrdil o mailonce.🙏Moc koukate na normy.
Myslím, pane, že by Vám slušelo více pokory. Pravděpodobně o této problemartice mnoho nevíte nebo ji ignorujete a svým komentářem jen ze sebe děláte hlupáka a dáváte najevo, jak těžce jste nad věcí. Takže abych Vás trochu uvedl do problému... v případě sportovního lezení atd. se hovoří o karabinách a je to podle EN 12275 Horolezecká výzbroj - Karabiny - Bezpečnostní požadavky a zkušebni metody, v anglickém originálu Mountaineering equipment - Connectors - Safety requirements and test methods (zde tedy bylo do češtiny slovo connectors přeloženo jako karabiny), případně se karabiny označují podle standardu UIAA.
Pro pracovní účely se používá název spojka a to podle EN 362 OOP proti padum z vysky - Spojky, v anglickém originálu Personal protective equipment against falls a height - Connectors. V daném případě překladatel použil pro výraz connectors místo slova karabiny jiný český ekvivalent - spojky. V dobách lehce vzálených byl u pracovních lezců ještě vžitý název průmyslové spojky.
Aaby se horolezecké karabiny daly používat i v práci, jsou navíc certifikovány právě ještě podle oné EN 362 (samozřejmě pokud splňují požadavky EN 362), neboť podle této normy lze použít jen takové spojky, pro jejichž otevření - odjištění je potřeba provést dva nezávislé pohyby, a to některé horolezecké karabiny nesplňují - nemají pojistku zámku.
Co se týká mailonek, tak ty jsou popsány právě v EN 12275, jako typ Q, čili jako karabiny. V bývalé samostatné ČSN, ještě před harmonizací s normami EU, se maillonky nazývaly maticové karabiny.
Pravda je, že tato situace je to poněkud schizofrenní, neboť když jde o sport, správně se hovoří o karabinách, a když je se jedná o práci, ve smyslu zákoníku práce a dalších souvisejících zákonů, správně se hovoří o spojkách. To ale není chyba Petra z videa.
... že moc koukáme na normy. Ano a je to důležité, protože je potřeba lidem vysvětlovat co v práci jako OOP proti pádu mohou nebo naopak nesmí používat. Ze zákoníku práce, respektive z jeho prováděcího předpisu NV č. 495/2001 Sb. mimo jiné například vyplývá, že sportovní prostředky, tedy výstroj, výzbroj, vybavení nebo nějak jinak pojmenované sportovní výrobky nelze ve smyslu BOZP používat jako OOPP - osobní ochranné pracovní prostředky. No a za porušení BOZP, v daném případě za porušení uložené povinnosti dané zákonem hrozí sankce, zejména dojde-li k vážnému úrazu.
Pro úplnost... zapomněl jsem uvést, že i mailony jsou uvedeny v EN 362 jako třída Q.