Złoty pociąg - 61 km linii kolejowej Wrocław-Wałbrzych. Czy jest szansa na istnienie tajnego tunelu?

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 27 ноя 2022
  • Analiza lokalizacyjna rzekomego tunelu na 61 km linii kolejowej Wrocław-Wałbrzych.

Комментарии • 86

  • @henrykholyna1985
    @henrykholyna1985 Год назад +15

    Ciekawe to jest,ale przy Palmiarni była stacja trzy peronowa, jeszcze są widokówki z niemieckiego czasu. z tej stacjia obok płotu betonowego po prawej stronie topiły sie nam traktory jak który wjechal w czarna glebę,a wokoło jest gleba czerwona,jeszcze w latach siedemdziesiat sześc do osiem był stary poniemiecki tor,ktory kierowany był ku bocznicy.,ale kończył się w przedsiębiorstwie budownictwa rolniczego,nie docierał do palmiarni.Jeśli pan Słowikowski mówił,że był tunel ,to on tam jest,bo niemieckie firmy doskonale znały kamuflaż.Mosty o grubych betonowych nadbudowach mialy swoje uzasadnienie.Pracowąłem w Palmiarni .Jeśli jest gdzieś podgrzana woda,to wsumie z czego to wynika.?Tunel był ,ale nie musial wcale dochodzic do określonego końca,mógł być zbudowany w jakims odcinku a nastęnie zawalono jego wlot.A może był tor podciągniety do tunelu przy palmiarni,bo z kad się wzieła czarna gleba?Macie dobre urżadzenia,to zbadajcie tamte okolice.I jest jeszcze jeden trop ,budowano zakłądy książ ten ceramiki sanitarnej i w trakcie budowy trafiono na dziurę bardzo głeboką,wyglądąło na to,że caly teren zakladu nie został dobrze geologicznie sprawdzony..Byłem w podziemiach zamku Ksiaż tamte lochy robią wrażenie.,jak je budowano z takim rozmachem.

    • @nogamipogorach
      @nogamipogorach  Год назад +2

      Gdzie są te perony aktualnie?

    • @henrykholyna1985
      @henrykholyna1985 Год назад +5

      @@nogamipogorach Obecnei nie ma torów kolejowych ,a tym samym peronów.,nie było ich nawet w latach 1974 kiedy tam pracowałem.

  • @dawidf.7109
    @dawidf.7109 Год назад +5

    Proszę zwrócić uwagę, że wspomniany w filmie nacisk 200 kN na oś wagonu kolejowego jest mocno przesadzony. Nawet obecnie w naszym kraju standardem jest 196 kN (na niektórych linach oczywiście więcej), zfldarzaja się nawet linie z mniejszym dopuszczalnym naciskiem. W czasach II WŚ standardem były wagony 2-osiowe o masie około 10-12 ton i ładowności około 15 ton, a więc o masie brutto około 27 ton. Torowisko dla takiego pojazdu może być bardzo prowizoryczne.

  • @laterntragerbreslau
    @laterntragerbreslau Год назад +11

    Trafiłem na Pana materiał, ponieważ bardzo lubię tematykę związaną z tzw. Złotym Pociągiem. Ucieszyłem się, bo miałem nadzieję, że tak jak piszą tu niektórzy komentujący, powstała wreszcie profesjonalna, rzeczowa, oparta na mapach i dokumentach analiza. Niestety, po obejrzeniu filmu jestem bardzo rozczarowany. Owszem, pokazał Pan bardzo ciekawe mapy, jest nawet stare zdjęcie lotnicze, ale tezy, jakie Pan tutaj wygłasza wprawiają w zdumienie. Podam kilka przykładów:
    4:11 na jakiej podstawie ocenia Pan dany fragment terenu jako nieprzekształcony lub przekształcony przez człowieka? Nie twierdzę, że tak jest lub nie, po prostu pytam o metodologię, bo wygłasza Pan tu dość odważną tezę, którą w okolicy 7:58 sam Pan obala przyznając, że niektóre miejsca mogą być efektem działalności człowieka. Druga rzecz z tym związana - hipotetyczny wlot tunelu kolejowego nie wymagał przekształcenia tak dużego obszaru zbocza. W rzeczywistości, obszar z realną ingerencją w zbocze mógł być wielokrotnie mniejszy. Proszę sobie obejrzeć na lidarze schron kolejowy w Strzyżowie dla porównania.
    4:40 oraz 8:28 na stronie, na którą Pan się powołuje, nie ma żadnego twierdzenia, że w tym miejscu był WLOT tunelu. Jeżeli chce Pan tu zdyskredytować jakiś artykuł, proszę go najpierw przeczytać ze zrozumieniem
    6:11 w tym miejscu mamy bagno, sam Pan tak twierdzi, jest to zgodne z prawdą. Do tego w pobliżu wypływa woda, nieco cieplejsza niż otoczenie. W 19:19 pokazuje Pan prastarą mapę okolicy, na której widać inny przebieg cieku wodnego, ale warstwę z terenem podmokłym dodał Pan sam. Na jakiej podstawie? W 17:00 przedstawia Pan zdjęcie lotnicze tego samego miejsca z 1935r. Żadnego bagna nie ma, jest łąka. Naprawdę nikt nie widzi różnic?
    8:46 w tym momencie zacząłem wątpić, czy rozumie Pan znaczenie słowa 'tunel'. Tunele buduje się właśnie po to, żeby nie musieć iść pod górę ;-) W 29:53 to samo. Po co Panu PROFIL TERENU? Rozmawiamy o hipotetycznym TUNELU :-) Po co dane o pochyleniu na poziomie gruntu w 30:53? To miał być TUNEL, na miłość boską... Co ciekawe, pod koniec sam Pan przyznaje, że połączenie z podziemiami Zamku Książ, jest pod kątem pochylenia jak najbardziej możliwe w 31:40.
    16:44 Nikt nie twierdził, że jest jest tam jakaś wielka tajemnica. I nie geodeta, a żandarm. Proszę czytać ze zrozumieniem. Tworzy Pan teorie spiskowe szybciej niż najwięksi spiskowcy.
    22:57 a nie zachowały się? Proszę poszukać zeznań emerytowanych kolejarzy.
    23:04 jeżeli teren można wzmocnić, to co stoi na przeszkodzie, żeby to wzmocnienie zdemontować w ramach maskowania?
    25:55 mówi to Pan z taką pewnością, jakby brał Pan udział w maskowaniu setek tuneli kolejowych.
    Dodatkowo - to, że jakiś ciek wodny przebiega obecnie mniej więcej tak samo jak na starych mapach, nie jest dowodem, że nie zmieniano jego przebiegu. A przywrócenie jego pierwotnego biegu wydaje się całkowicie racjonalną formą maskowania. Żeby mieć tutaj pewność, trzeba by dysponować skanami lidarowymi wykonywanymi przez całą wojnę co miesiąc ;-)
    Proszę mieć na uwadze, że mój komentarz nie dotyczy wszystkich nieścisłości zawartych w Pańskim filmie. Jest ich zdecydowanie zbyt dużo, żeby zmieścić je w formacie komentarza na YT. To tylko kilka przykładów.
    Podsumowując - starał się Pan udowodnić, że powstanie tunelu kolejowego w stronę Zamku Książ, jest w tej lokalizacji niemożliwe. Udowodnił Pan natomiast tylko to, że nawet korzystając z właściwych źródeł, można wysnuć całkowicie błędne wnioski. Proszę przemyśleć temat czekając na odwilż ;-)

    • @Z_N_A_K_I
      @Z_N_A_K_I Год назад

      Witaj...zapodam się tam z różdżkami 🤨sam jestem ciekaw....co pokażą?!

  • @andrzejpasek4630
    @andrzejpasek4630 Год назад +13

    bardzo rzeczowe i wnikliwe wytłumaczenie istoty lokalizacji domniemanego tunelu. Jestem pod dużym wrażeniem zakresu wykonanej pracy i wiedzy merytorycznej z tym związanej. Od początku kibicowałem odnalezieniu "złotego pociągu" i szkoda że legenda się nie potwierdziła. Fascynująca przygoda z eksploracją terenu poparta wnikliwymi analizami i wiedzą. Gratulacje. Pozdrawiam i życzę wielu sukcesów.

  • @mordeczka1975
    @mordeczka1975 Год назад +7

    Ciek wodny można przekierować aby zatrzeć ślady. Tak mi się wydaję. Woda idealnie maskuje. Niemcy wykorzystywali wodę i źródła wody do zalewania maskowania. Pozdrawiam

    • @nogamipogorach
      @nogamipogorach  Год назад

      Przekierowanie nie nastąpiło, obecnie ciek płynie tak samo jak przed IIwś.

    • @darionowak5865
      @darionowak5865 Год назад

      Masz całkowitą racje.

  • @Z_N_A_K_I
    @Z_N_A_K_I Год назад +5

    ... Ja nie dziękuję.... 😏 Jeszcze poczekam 🤔💪

  • @kamilwalbrzych
    @kamilwalbrzych Год назад +3

    Znam pewne miejsce które wogole nie jest znane medialnie a według mnie, sądząc po mapach lidar, jest najbardziej możliwym miejscem gdzie można by było ukryć coś tak potężnego jak ten słynny pociąg. Oczewiscie nie bazuje na samych mapach lidar lecz również na rozeznaniu tego terenu ( mieszkalem w tej okolicy przez pół życia) jeśli Pan chce , z chęcią podeślę lokalizację terenu na priv a gwarantuje że zaciekawi bardzo...

    • @Bartosz-eb1dz
      @Bartosz-eb1dz 10 месяцев назад

      Witam. Można prosić o więcej informacji na priv? Interesuję się tym tematem od dłuższego czasu. Byłbym wdzięczny. Pozdrawiam.

  • @jankowalski9817
    @jankowalski9817 Год назад +7

    Jestem ciekaw, kto "wpuścił" do powszechnej świadomości aksjomat o 61 kilometrze? A może był to 59, 62, 63... itd. kilometr? Może z kolei próbowano/budowano tylko tunel bez przelotu długości 200-400 m na schowanie kilku wagonów z cennym ładunkiem?
    Wątpię też, że Niemcy budowali by tylko 300 m tunelu rocznie. Mieli nieprzebrane zasoby niewolniczej siły roboczej i na pewno zrobili by to znacznie szybciej.

    • @dsgg5714
      @dsgg5714 Год назад

      a może nie było żadnego tunelu i wszystko opiera się na plotkach? (no bo tak w sumie jest)

  • @ksiadzkanonikzgarwolina3589
    @ksiadzkanonikzgarwolina3589 5 месяцев назад

    Bardzo mądry człowiek z Pana. Proszę działać dalej.

  • @krzysztofzbytomia9553
    @krzysztofzbytomia9553 Год назад +3

    Witam, ciekawa i rzeczowa analiza, pozdrawiam 👍

  • @tajfun48
    @tajfun48 Год назад +9

    Piękna analiza ❤️ Teraz czekam na... Czy w Ruskim Lesie (Antonówka - Kamienna Góra) znajduje się podziemna fabryka :) Też niby pociągi gdzieś tam wjeżdżały.

  • @user-rc2ic1qz2x
    @user-rc2ic1qz2x 9 месяцев назад

    Obejrzałem kilka twoich filmow i powiem szacun dla ciebie za twoja robotę👍 pewnie juz masz kilku wrogow którzy tak namiętnie nam wmawiaja o tych skarbach, tunelach, dziwnych budowlach nie wiadomo do czego. Jak słucham ich wywody to smiech mnie ogarnia, a tu prosze krótko zwięźle i wyjaśniony temat a nie snucie domysłów. Czekam na dalsze odcinki obalajace mity i marzenia poszukiwaczy.👍👍👍

  • @mariuszzygmunt9970
    @mariuszzygmunt9970 Год назад +2

    W końcu kolejne część analiz :)

  • @dsgg5714
    @dsgg5714 Год назад +3

    32:00 na dole z lewej widać stary tor wąskotorówki prowadzącej od okolic stacji Szczawienko do Zamku Książ

    • @nogamipogorach
      @nogamipogorach  Год назад +1

      Zapewne mowa o torze przy palmiarni. Będzie film w tym temacie, czekamy na odwilż.

  • @tuniewchodz
    @tuniewchodz Год назад +5

    bardzo rozsądnie wytłumaczone. Ja tą wersję kupuję :) Swoją drogą temat Riese i rewelacji z gór sowich zajmuje moją głowę od ponad roku (wiem niedużo), ale coraz mniej w tym magii i coraz więcej dowodów, że "Złotych Rewelacji" tu raczej JUŻ nie ma. A większość legend to bajki :) Co faktu nie zmienia, że fajnie jest szukać odpowiedzi na pytanie - jak to kiedyś wyglądało :) Pozdrawiam

  • @ridiger
    @ridiger Год назад +7

    Ja jestem twoim fanem? Grubo pojechanie. Fakt i szacun, że postarałeś się opracować materiał w oparciu o mapy tereu. Ale niestety to nie wystarczy. Może zrozumiesz to po latach. Warto rozważyć rozmowę z tymi, którzy wiedzą więcej.

    • @dsgg5714
      @dsgg5714 Год назад

      co to za podszywanie się za Tomasza Jurka, który ma konto na YT o nazwie: tomaszjurek103?

    • @ridiger
      @ridiger 11 месяцев назад

      @@dsgg5714 to moje konto

  • @szpaq23
    @szpaq23 Год назад +4

    Dobrze, jednak w różnych publikacjach pojawia się również 65 km. Czy mógłbyś podobną analizę terenu wykonać dla obszaru od Palmiarni, gdzie kiedyś mogła być bocznica, jednak w stronę zamku/ruin Stary Książ... Czy mógłby ze Starego Książa przebiegać kiedyś most/mostek do zamku Książ? Po co był budowany wylot z podziemi tegoż zamku w stronę Starego Książa? Ostatecznie czy poszukiwany tunel może znajdować się pod Starym Książem?

    • @nogamipogorach
      @nogamipogorach  Год назад

      Dlaczego pod starym książem a nie nowym? Przecież to jakieś ruiny kompletne

    • @szpaq23
      @szpaq23 Год назад +1

      @@nogamipogorach Bo po coś ten tunel z podziemi był kopany, a w ruinach najłatwiej ukryć wszelkie szyby wentylacyjne...

    • @nogamipogorach
      @nogamipogorach  Год назад +1

      @@szpaq23 zbyt płynna ta historia, jeżeli można coś na ten temat podesłać to poproszę

    • @igormoskalik7040
      @igormoskalik7040 Год назад

      ​@@nogamipogorach

  • @olowrohek9540
    @olowrohek9540 Год назад +1

    Super 👌

  • @noelja
    @noelja Год назад +1

    ciężko było ale znalazłam 😁

  • @andrzejmazurek2909
    @andrzejmazurek2909 Год назад +7

    Zwracam uwagę, że teren podmokły może powstać z uwagi na wypływ wód z zawalonego wyjścia z tunelu. Na taką sytuację wskazuje również podniesiona temperatura wycieku wody. Co do celowości inwestycji ? Rozsądni i nie opętani megalomanią ludzie nie wywoływaliby wojny.

    • @nogamipogorach
      @nogamipogorach  Год назад

      Nie powiedziałem tego na filmie - w tej okolicy jest dość dużo różnego rodzaju wykopów po poszukiwaczach

    • @darionowak5865
      @darionowak5865 Год назад

      Racja

  • @krzysztofzuchniarz5751
    @krzysztofzuchniarz5751 7 дней назад

    Teoretycznie można sprawdzić gdzie są tory

  • @michab4694
    @michab4694 Год назад +1

    Może wartoby przeglądnąć mapę geologiczną z zaznaczonymi uskokami? Jesteśmy tuż (ok 1500 m) od SUB, a taka struktura wpływa na prace geotechniczne.

  • @tomekbranicki1421
    @tomekbranicki1421 Год назад +2

    Dlaczego wszyscy uparli się na ten Wałbrzych? Wg mnie, jeśli miałby istnieć jakikolwiek tunel do Książa, to po spojrzeniu na mapy, natychmiast rzuca się w oczy idealna lokalizacja wlotu w Świebodzicach na południe od osiedla sudeckiego. Coś wiadomo na ten temat?

    • @nogamipogorach
      @nogamipogorach  Год назад

      Będziemy analizowali to miejsce, musimy poczekać aż śnieg stopnieje

  • @Olgierd.
    @Olgierd. Год назад +3

    Pokazujesz miejsca po lewej stronie toru . Tor nr 2 a to jest niemożliwe bo zamek Książ jest po prawej stronie czyli od toru nr 1 . Jak więc od toru nr 2 ( lewa strona ) miał być tunel do ksiąza który jest po prawej stronie ? Zastanów się

    • @radekg32
      @radekg32 Год назад

      Patrząc z góry na mapie to zamek jest z lewej strony tak jak na filmie.
      Tor nr 1 to kierunek na Wałbrzych
      Tor nr 2 kierunek Wrocław.

  • @grzegorzbobrowski8645
    @grzegorzbobrowski8645 Год назад

    super komentarz ale jezeli to nie miał byc tunel ale schron dla np pociogu czy nie mugl by powstac???

  • @basior.7
    @basior.7 Год назад +3

    Mitomaństwo.. Pytanie - po co w ogóle ten tunel do Książa? Pociąg Hitlera odbijałby w istniejącą bocznicę prowadzącą prosto do zamku (wąskotorówkę - przebudowano by na szeroki tor), gdzie dopiero przy zamku wjeżdżałby w podziemny schron/dworzec, gdzie bezpiecznie stał i tyle. Bocznica jest stwierdzona, resztki dworca z niej są widoczne na 50.82716, 16.31305 jako betonowy peron do dziś. Jakiś zasypany pociąg przy torach - tak. Tunel od głównych torów po sam Książ? Po co? To inwestycja bez logiki.

    • @nogamipogorach
      @nogamipogorach  Год назад

      Będzie film w tym temacie, czekamy na odwilż.

  • @jani6427
    @jani6427 Год назад

    Płot ciągnący się kilka kilometrów, to kosztowna rzecz. Jeśli nie było tam pałacu, to nie miało to sensu. Drut kolczasty, tak. Może teren wojskowy i wtedy płot byłby sensowny, jeśli coś się tam działo, kogoś szkolono czy coś.

  • @andrej00091
    @andrej00091 Год назад +3

    ZAPOMNIALES ZE LINIA TOROWISKA SA PSZESUNIETE , DUZO RECZY NIE WIESZ JESZCZE

    • @dsgg5714
      @dsgg5714 Год назад

      natomiast wszyscy wiemy, że nie ma żadnych dowodów na istnienie tunelu kolejowego w okolicach zamku Książ i wszystko opiera się na najzwyklejszych plotkach.

  • @marcinpawlik8347
    @marcinpawlik8347 Год назад +2

    Tam niema pociągu jest trochę dalej

  • @essaessa1887
    @essaessa1887 Год назад +3

    Ten pociąg już dawno jest w jednym ze skarbców w Niemczech. Szwaby siedzą na naszym złocie i się śmieją że my cały czas szukamy tego pociągu

  • @henrykholyna1985
    @henrykholyna1985 Год назад +1

    Nie powiem sa to sugestie,że żadnego tunelu nie ma , to gdzie ten tunel widzial pan Słowiłowski,skoro pozyskal dokumentację?

  • @aggs_es7321
    @aggs_es7321 Год назад +4

    Świetna analiza, dogłębna i poparta wieloma źródłami. Czuć eksperckie oko/wiedzę. W końcu ktoś wypowiedzial się naukowo I poważnie zamiast "a mój wujek", "a sąsiad", "a ojciec" , "a płot". Widać wyraźnie że cały ten złoty pociąg to piękna legenda. Chyba że ukrył się w którymś cieku wodnym.

  • @JerzySmykowski
    @JerzySmykowski 2 месяца назад

    Kolega powiedział mi że jak pracował przy drążeniu sztolni książ do siekow z Wałbrzycha natrafili na stare wyrobiska pod hipodromem stadniny koni ksiaz które oglądała ub

  • @stmi4907
    @stmi4907 Год назад

    w jednej z opowiesci o tym pociagu stary pan opowiadal o stojacej lokomotrywie za jakims murem plotem obok glownego toru a byl on maszynista pociagu

  • @pawegomoa9891
    @pawegomoa9891 Год назад +1

    Fachowa robota. 61km odpada 65 km też no to trzeba wziąć się za resztę 😉

  • @mareksowikowski4250
    @mareksowikowski4250 Год назад +1

    Wspaniały program o niczym pociąg ani tunel nie istnieje dlaczego tak ciężko to przyjąć do wiadomości pozdrawiam serdecznie Marek słowikowski Junior

  • @pawellubas1871
    @pawellubas1871 Год назад +3

    Solidna analiza 👍

  • @andrzejskora7080
    @andrzejskora7080 Год назад

    Poziom tuneli pod zamkiem jest plus -minus poziomu torowiska ,przy wyjeździe że Świebodzic w stronę Lubiechowa.oraz lotnisko ?

  • @januszsekua1520
    @januszsekua1520 Год назад +2

    Autor usunął mój komentarz z odnośnikiem do zdjęcia wrocławskiego bliźniaczego stawu w kształcie trójkąta? W bliskiej odległości od torów, analogicznie do tego z 60 km?

    • @nogamipogorach
      @nogamipogorach  Год назад

      Autor nie usuwa komentarzy, ale youtu.be czasami tak

    • @januszsekua1520
      @januszsekua1520 Год назад

      @@nogamipogorach chyba że

    • @dsgg5714
      @dsgg5714 Год назад

      youtube nie pozwala wkleić linków i usuwa takie komentarze/nie udostępnia

    • @januszsekua1520
      @januszsekua1520 Год назад

      @@dsgg5714 możliwe. Dzięki. Ale w bądź razie na wrocławskich maślicach, koło ul. Królewieckiej jest taki sam staw. W kształcie trojkąta, jakby wjazd o czym mówią opowieści

    • @ukaszjanik9591
      @ukaszjanik9591 Год назад

      @@januszsekua1520 gdzie można znaleźć informacje na ten temat?

  • @oczyloskop
    @oczyloskop Год назад +1

    Na satelicie widać pociąg którego szukasz ! w dniu ogłoszenia został zaminowany ale nawet nie jest zasypany 2 cm ziemi i trawy od 50 lat się same pojawiły , natomiast kto pilnował go 100 lat ;) bo to byli ludzie nie mówiący po Polsku i jak to się stało ,że Rosja nie wyczaiła by wywieźć pół tony złota !! , ja sądzę ,że jest tam dużo szmat po obrazach z muzeum i został przeleciany 300 razy , 1kg złota wywołałby sęsacje , a tu zero tajemnicy (monety , znaczki ? ) filmy po%no z Japonii . Jaja se robisz Koleś

    • @dsgg5714
      @dsgg5714 Год назад

      jakieś dowody na poparcie twojej tezy? Podaj koordynaty na ten pociąg.

  • @mariusznowak5070
    @mariusznowak5070 Год назад

    ,👍

  • @olowrohek9540
    @olowrohek9540 Год назад +1

    Czy glos nie jest za slaby

  • @cpnconfection116
    @cpnconfection116 Год назад +1

    Proponuję troszkę głośniej i woniej opowiadać ciekawe rzeczy

  • @BabonBABON-nu2xr
    @BabonBABON-nu2xr Год назад +1

    Sa tam nawet 7 złotych pociągów i 4 srebrne gadanie pierdół

  • @meliongrigori7045
    @meliongrigori7045 Год назад

    To mógł być tunel dla pociagu Hitlera ,ktorego wyjazd potem wysadzili.

  • @ghztresd
    @ghztresd Год назад +1

    Cześć. Czy mówisz po niemiecku? lub angielski?

    • @norbi5513
      @norbi5513 Год назад

      hallo, weißt sie etwas über den goldenen zug oder kennst du irgendwelche geschichten? Vielen Dank

    • @ghztresd
      @ghztresd Год назад

      @@norbi5513 ja ich weiß etwas!

    • @ghztresd
      @ghztresd Год назад

      @@norbi5513 meine Opa Zeit 1944 hat gearbeitet bei eine Panzerzug. Ich suche auch Panzerzug 😁

  • @JosefMPjess
    @JosefMPjess Год назад +3

    Pytanie - po co ta idiotyczna muzyczka? Dla debili ktorzy traca zainteresowania po 3 sekundach ciszy? Tacy raczej tego filmu nie beda ogladac.
    Sugerowalbym tez nieco glosniej i wolniej mowic..
    Poza tym bardzo interesujacy material.