uIR - Centralka czujników torowych.

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 27 дек 2023

Комментарии • 4

  • @LuckyGroodzien
    @LuckyGroodzien  6 месяцев назад

    Problem powstaje już na poziomie samej definicji prądu. Latami utarło się staly/zmienny. W sieci można znaleźć wykresy pokazujące różne przebiegi, ale te same wykresy mają znów różne nazwy - zależnie od źródła.
    Postaram się wyjaśnić samą ideę tych przebiegów niezależnie jak kto je nazywa, bo z tym raczej nigdy do ładu nie dojdziemy :)

  • @parvuselephantus
    @parvuselephantus 6 месяцев назад

    Skoro już zaczął Pan edukować, to bardzo proszę o więcej - ja też zawsze myślałem, że zasilacze analogowo (np. Fz1) dają prąd stały. Gdzie mógłbym poczytać jaki to prąd i czym to się różni?

    • @LuckyGroodzien
      @LuckyGroodzien  6 месяцев назад

      Jest prąd stały, zmienny i przemienny. Przemienny (Zasilanie akcesoriów z Fz1) "mija" linię 0V i spada 16V poniżej 0, potem znów wraca przez 0V aż do 16 powyżej 0 i tak w kółko.
      Prąd zmienny - zmienia się w czasie, ale nie przekracza linii 0V. np napięcie jazdy w Fz1 jest prądem zmiennym, choć wyprostowanym. Wszelkiego rodzaju napięcie jazdy jak PWM z nowych zasilaczy, czy DCC, jest prądem zmiennym (nadal nie mylić z przemiennym).
      Prąd stały to prąd zmienny wyprostowany i (przynajmniej) wygładzony na filtrze w postaci kondensatora odpowiedniej pojemności, choć często spotyka się od razu stabilizację.
      Odkurzę oscyloskop to pokażę na filmiku przebieg z każdego typu zasilacza.
      Pozdrawiam
      Łukasz

    • @parvuselephantus
      @parvuselephantus 6 месяцев назад

      @@LuckyGroodzien Bardzo dziękuję - tyle mi wystarczy, by dalej móc wyszukać 'po internecie'. Dobrze wiedzieć, że jest więcej rodzajów prądu aniżeli tradycyjne AC i DC :)