Hány az óra Bakter úr? - Pete Gábor (amatőrcsillagász, MÁV kiemelt szakértő) előadása (2022.11.04.)
HTML-код
- Опубликовано: 6 фев 2025
- Milyen hatással volt a vasút a pontos időre? Mikortól létezik a zónaidő? Milyen igények hívták életre? Hogyan mértük az időt régen, és hogyan mérjük ma? Hogyan fejlődött a vasúti pontos idő jelzés a XIX. századtól a villamos órahálózaton át egészen a mai XXI. századi IP hálózaton működő órákig?
Az előadás a Tata Posztóczky Károly Csillagvizsgáló és Múzeum klubrendezvénye. (A Magyar Tudomány Ünnepe sorozat - 2022.11.04.- technikailag feljavított változat)
Ez igen. Köszönöm
szuper az egész a témától a előadóig. küløn tetszett az a szeretet, ahogy a szerkezetek ez viszonyul
Leültem megnézni, mert az időmérés, csillagászat engem is érdekel, ráadásul csakis mechanikus, automata karórákat hordok szeretetből. De hogy így a képernyő elé ragasszon másfél órára az előadás, azt nem is sejtettem előre. Rendkívül érdekes és informatív volt ez így, hibátlan logikai íven vitte a témát magával, a 80 perces óraszámlapnál pedig majd kiköptem a levest!
Nagyon szépen köszönöm! A téma rendkívül hálás, magam sem gondoltam, hogy ennyire érdekes dolgokra bukkanok, amikor csupán a Keleti pu homlokzati órájának a történetét kutattam.
@petegabi
Megérte a kutatás. Az ember időszemléletét árnyalja az előadás témája annyiban, amennyiben a valóban pontos pontos időt értéknek tudja tekinteni, nem csupán magától értetődő ténynek.
10/10 - igy kell elöadást tartani.
Nagyon szépen köszönöm!
@@petegabi49:00 Jó előadás de nagyon elfogult a vasúthoz. Nagyon nagy tévedés hogy a hajók csak mentek nem érdekelte őket az idő. A hosszúsági fok című filmet könyvet ajánlom fenn van youtubeon is. Annak meghatározása legalább olyan fontos mint a vasútnál. Ne fussanak zátonyra, meg hogy egyáltalán oda találjanak a szárazföldre élve.Harrison órái nevezetesek.
@ tisztában vagyok vele, hogy a hajózásban a navigáció során iszonyú fontos volt a helyi és a Greenwich-i idő közötti eltérés ismerete, hiszen ebből számították ki a pozíciójuk földrajzi hosszúsági adatait, míg a szélességi fokot egy szextánssal leolvashatták délben. Nem véletlen, hogy a korabeli vitorlás hajókon is alkalmazható kronométerek fejlesztése elsőrendű feladat volt.
A helymeghatározás hajó kronométere által mutatott kiindulási kikötő helyi idejét (brit hajóknál Greenwich) alapul vevő pontos idő és a csillagászati módszerekkel, de a fedélzeten meghatározott helyi idő különbségéből kalkulálható a két idő hosszúsági fok eltérése, természetesen korrigálva a nap égi járásának ekkor már alaposan dokumentált és hajózási táblázatokban a navigátorok által jól ismert eltéréseivel (analemma görbe témakörben említettem is a napóráknál).
De ettől az amúgy rendkívül fontos ténytől függetlenül a zónaidők bevezetését nem ennek köszönhetjük. A korabeli hajózást ez tudtommal nem befolyásolta, bár nyilván kényelmesebbé tette ugyanúgy, mint minden utazóét, aki kelet-nyugati irányban közlekedett.
@@szalailaszlovid Köszönöm szépen! A hajóknál természetesen tisztában vagyok azzal, hogy a navigáció során a rendkívül pontos időmérés kritikus tényező. A korabeli vitorlásokon uralkodó körülmények mellett is megbízható kronométerek kifejlesztése lehetővé tette a kiindulási kikötő (a brit hajóknál pedig Greenwich) pontos helyi idejének mindenkori ismeretét. A John Harrison által kifejlesztett kronométer által hordozhatóvá tett pontos idő és a hajó tartózkodási hely szerinti helyi idejének különbségéből meghatározhatták a kiindulási helytől való hosszúsági távolság különbséget (1 óra időkülönbség 15°-nak felel meg), azaz végül is a hajó hosszúsági fokát. Természetesen nem megfeledkezve a nap égi járásának egyenetlenségére ismert táblázatokkal való korrekcióról (lásd analemma témaköre a napóráknál). A szélességi fok meghatározására pedig továbbra is egy viszonylag egyszerű szextánst használhattak szögmérésésre (legegyszerűbben a Nap vagy egy-egy ismert csillag delelési magasságának mérésével).
Volt szerencsém a Greenwichi múzeumban megcsodálni a kiállított hajózási kronométereket, köztük Harrison első, második és H3 jelű harmadik kronométerét működés közben (!) - elképesztő technológiai újdonságot jelentettek, s nem csoda, hogy az ezzel már rendelkező brit hadiflotta komoly előnyre tehetett szert navigáció terén a kor összes többi (ezzel még nem rendelkező) hadiflottáihoz képest. A Harrisonnak kifizetett 20.000 £ díj nyilvánvalóan busásan megtérült a koronának.
Tehát a hajózásnál természetesen rendkívül fontos volt ez a két fenti időadat, de a zónaidők/időzónák bevezetéséhez (ami számomra is meglepő volt) ennek végül is semmi köze nem volt.
Elfogult vagyok? Beismerem, az :)
ruclips.net/video/gDQrrSG7nBQ/видео.html