JAK DOPROWADZIĆ POWIETRZE DO KOMINKA? - Zobacz, jak to wykonaliśmy!

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 12 сен 2024

Комментарии • 28

  • @jankomuzykant4867
    @jankomuzykant4867 24 дня назад +2

    Duża pochwała za przemyślenie i rozwiązanie problemu na etapie budowy domu ! Dobrze jest jednak w tym czasie mieć wybrany kominek i lepszą wiedzę na jego temat. Ja niestety miałem sytuację zastaną w postaci starej konstrukcji domu . Brawo za wybór doprowadzenia powietrza z zewnątrz, gdyż wtedy kominek jest bezpieczny i efektywny jako źródło ciepła, a w pomieszczeniu można spokojnie nawet sypiać. Co do wyboru typu kominka, jego mocy i budowy dobrze jest sprawę gruntownie przemyśleć, aby uniknąć późniejszych rozczarowań. Szczególnie sprawa dotyczy stelaża, popielnika, szybra i w końcu regulacji dopływu powietrza. W sprzedaży są nawet klapy "powietrzne" sterowane ręcznie lub elektronicznie (sterownik komputerowy), których już po wykonaniu całego dopływu powietrza nie uda się zainstalować. Mój kominek znanej na rynku firmy działa już około pięciu lat z powodzeniem. Nie obyło się jednak bez przykrych niespodzianek podczas jego budowy tym bardziej dotkliwych, że obiekt znajduje się w miejscu trudno dostępnym - w górach. Stanowi on jedyne źródło ciepła w dużym pokoju sypialnym. Moje kanały powietrzne są z plastiku przy długości ok . 4 m i na końcu przy wejściu do kominka zakończone rurą spiro. Oczywiście przy zakupie kominka trzeba zadeklarować zewnętrzny dopływ powietrza. Co do wielkości kominka to nie radzę jej minimalizować, gdyż w dużym zawsz można mniej spalać, a proces odwrotny jest bardziej kłopotliwy. Gratuluję pięknego domu i jego nowoczesnych instalacji. To jednak zupełnie inne podejście do naszego tematu, ale jednak wcale nie łatwiejsze ! Pozdrawiam
    P.S.
    Co do przekroju kanału powietrznego opisywanego tutaj to przypominam , że wlot do samego kominka jest szczeliną ok. 20 cm x 1 cm.

    • @AA-wc7rv
      @AA-wc7rv 10 дней назад

      Pole szczeliny wynosi 20cm2, pole kanałów 15x5 wynosi 75cm2, pole rury 75 wynosi 44cm2. Po co zalecają rury np. aż 160 jeśli jest tzw. wąskie gardło.

    • @domatorzy
      @domatorzy  10 дней назад

      Szczerze sam nie wiem, ale gdy będę po rozmowie z firmą od kominków to spytam ich o to 🤔

  • @Voodoo41
    @Voodoo41 4 месяца назад

    Zacząłem was oglądać na etapie zakupu mieszkania. Dziś siedzę na narożniku we własnoręcznie wykończonym mieszkaniu I bardzo mocno kibicuje! Wstawiajcie więcej!

    • @domatorzy
      @domatorzy  4 месяца назад

      Dziękujemy! Bardzo nam miło! Filmy na kanale nie pojawiają się bardzo często, bo czasu mało... Ale wkrótce znów coś nowego się pojawi. Stay tuned! 😉😉

  • @user-tn8ko9vq1s
    @user-tn8ko9vq1s 16 дней назад

    Strasznie Pan zagmatwal. Ale jest Pan miły. 5.35, będę oglądał, ale jeśli Pan będzie gmatwal... wysiadam. 😊

  • @zjow4755
    @zjow4755 3 дня назад

    21:17 czy to koniecznie musi byc poza budynek wyprowadzone w gore?

    • @domatorzy
      @domatorzy  3 дня назад

      W naszym wypadku tak, żeby ukryć kratkę, ale jeśli to komuś nie przeszkadza to można na wsporst zostawić.

  • @DanielKopka
    @DanielKopka 5 месяцев назад

    co to za korytka elektryczne? masz moze model i wymiary?

    • @domatorzy
      @domatorzy  5 месяцев назад

      BAKS rozmiary to 5cm wysokie, a szerokości to od 5 do 40cm. Te najszersze załamują się środkiem i trzeba jakieś podpórki kombinować, chyba lepiej dać kilka obok siebie np. 10cm niż jedno duże - tak po czasie myślę 🤔

  • @soniababelek3535
    @soniababelek3535 Месяц назад

    Witam, czemu dolot nie szedł w fundamencie?

    • @domatorzy
      @domatorzy  Месяц назад

      Zapomnieliśmy o tym na etapie projektu 🫣

    • @soniababelek3535
      @soniababelek3535 Месяц назад

      @@domatorzy no to tak trzeba się jakoś ratować 🥲

  • @marcinmichalak1655
    @marcinmichalak1655 29 дней назад

    Nie za nisko wyprowadzone na zewnątrz?

    • @marcinmichalak1655
      @marcinmichalak1655 29 дней назад

      Nie wspomniałeś jaka jest średnica kanału płaskiego?

    • @domatorzy
      @domatorzy  29 дней назад +1

      150x50mm płaskie, a ten otwór okrągły również 150mm średnicy. Co do wyprowadzenia na zewnątrz to jest wymierzone względem przyszłego cokołu elewacji na równo z dołem drzwi wejściowych i okien do samej ziemi.

    • @marcinmichalak1655
      @marcinmichalak1655 22 дня назад

      Również rozważam doprowadzenie powietrza tunelem prostokątnym 50×200 jednak gość od kominków tłumaczy ze to stanowczo za mało ponieważ taki kanał prostokątny to 100cm² a powinno być 200cm² co daje nam pożądane fi125 więc jeżeli chodzi o kanał prostokątny to minimum 200×90... Co Ty na to?

    • @marcinmichalak1655
      @marcinmichalak1655 22 дня назад

      Jakiej długości jest Twój kanał?

    • @domatorzy
      @domatorzy  22 дня назад +1

      Jeśli zależy Ci na zachowaniu tego samego przepływu co otwór fi125 to spoko. Ja liczyłem przepływ 10m³/h na kg drewna wg wytycznych producenta, bo prawdopodobnie weźmiemy kominek firmy "Kratki". Wychodzi, że połowa przekroju 150x50mm powinna wystarczyć ufając kalkulatorowi on-line 🤔 Ogólnie zwykle stosuje się w kominkach przepustnice ograniczające dopływ powietrza w celu kontroli prędkości spalania, a my raczej na full nie będziemy palić, bo przy 50% osiąga się optimum zachowując wizjię ognia. Na nic nie namawiam, po prostu nie byłem świadomy, że fi125 nie równa się 150x50mm 🫣
      U nas kanał ma długość w okolicach 3m, łącznie z jakimiś kształtkami może się uzbiera 3,5m.

  • @Prywaciorz
    @Prywaciorz 5 месяцев назад

    Ja takie kanały puściłem po to tylko aby wymienić je na zwykłą rurę kanalizacyjną. Nie przemawia do mnie wkładanie czegoś tak wiotkiego w posadzkę.

    • @domatorzy
      @domatorzy  5 месяцев назад

      Pełna zgoda, u nas nie było już innej opcji. Swoją drogą te szerokie koryta elektryczne są o wiele bardziej wiotkie, i tam będziemy wkładali jakieś "podpórki", żeby się tak nie uginały. Liczymy, że jak przyjdzie styropian to nie będzie to problemem.

    • @Prywaciorz
      @Prywaciorz 5 месяцев назад

      @@domatorzy Są jeszcze takie kanały z przegrodą w środku aby się nie uginały ale to wciąż cienka blacha jest

    • @domatorzy
      @domatorzy  5 месяцев назад

      U nas to był wybór elektryka, też byśmy się na nie nie zdecydowali gdyby nie to, że zastaliśmy już tak zrobione. Ogólnie naszym zdaniem lepiej było dać nawet dwa koryta obok siebie, ale patrząc ile w nich miejsca, mogły być spokojnie mniejsze. Cóż jest jak jest, musimy teraz to jakoś wzmocnić, na szczęście miejsce na podpórki wycięte z rurek PCV jest 🙂

  • @KarolGarlicki
    @KarolGarlicki 5 месяцев назад +1

    Estetyka estetyką, ale nie zapominaj o owadach i zwierzętach, które chętnie wejdą w taki otwór.

    • @domatorzy
      @domatorzy  5 месяцев назад

      Gdy będziemy robić elewację to zamontujemy kratkę na końcu, nie powinno wtedy nic nam wchodzić. Choć myszy 🐁 już mieliśmy, wchodziły pod uszczelką bramy garażowej 🫣

    • @KarolGarlicki
      @KarolGarlicki 5 месяцев назад

      @@domatorzy Dzięki za podzielenie się doświadczeniami, zwrócę na to uwagę przy naszym garażu.

  • @pawelkkk3741
    @pawelkkk3741 5 месяцев назад

    o to za kanał ?

    • @domatorzy
      @domatorzy  5 месяцев назад +1

      Nie przywiązywałem wagi do marki, bardziej mi zależało żeby od jednego sprzedawcy dostać komplet części. Szukałem na popularnym serwisie aukcyjnym wpisując po prostu "kanał wentylacyjny płaski". Dużo wyników to były plastikowe kanały, ale trafiłem na metalowe w ocynku firmy DARCO.
      Edit: Kanały mają wymiar 150x50mm i w sumie to było dla nas istotne, bo plastikowe były wyższe a chcieliśmy zlicować z pierwszą warstwą styropianu 5cm.