Lábszelep felszerelése kpe/lpe csőre!

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 9 сен 2024
  • Elsősorban azoknak szeretnék segíteni, akik nem igazán tájékozottak a témában! Lábszelep felszerelése kpe/lpe csőre! A hozzá való csatlakozó idommal történik, illetve a fém csatlakozó menetet vág a csőre így kisebb átmérőjű kutakhoz is ideális. A videóban látható cső átmérője 32mm, falvastagsága 3,2mm 10bar nyomást bír. Azért a vastagabb falú cső, hogy a szívóhatás véletlenül se horpassza be a csövet!

Комментарии • 28

  • @vargakaroly67
    @vargakaroly67 Год назад +6

    A kpe cső külső és belső sorjázátza fontos előkészítés. Ezt se hagyjuk ki a művelet során. A svédfogót pedig forditva fogja néha.

  • @mnxproject1483
    @mnxproject1483  2 года назад +2

    Köszönöm! ♥️

  • @miklosbalazs916
    @miklosbalazs916 5 месяцев назад

    Köszönöm szépen!!!

  • @alexandrahajdu3706
    @alexandrahajdu3706 2 года назад +3

    Ügyes vagy! 😊❤️

  • @hoffbauer48
    @hoffbauer48 Год назад

    Köszönjük!

  • @thork1990
    @thork1990 Год назад +2

    Most akarom a régi kutamat feléleszteni. Eddig én mindig PVC csövet láttam használni, ami leengednek a csőbe, KPE is jó erre ? Mik az előnyők/hátrányok ? Van olyan lápszelep is amit az oszlop tetejére lehet tenni ? (nálunk volt már olyan kpe-nél, hogy csiga költözött a lápszelepbe, és szerencsére felül volt a lápszelep, így könnyen ki tudtuk halászni belőle)

    • @landcruisertoyota3137
      @landcruisertoyota3137 Год назад +8

      @thork1990
      A KPE cső nemhogy jó, de sokkal jobb mint a PVC cső amiket eddig láttál. PVC cső 2 méteres szálban van, és a gyári tokozásával, vagy saját magad által melegített és ragasztott tokozással tudod toldani, ha 2 méternél lejjebbről akarod felszívni a vizet, márpedig, gondolom, mélyebbről akarod. A PVC gyári tokozása, ha a tokban lévő gumigyűrű nem szorít eléggé, akkor szét tud csúszni. A PVC lefolyócső a legszarabb megoldás ami létezik. A PVC lefolyócső, szennyvízelvezetésre van, ahol nulla a nyomás. Létezik ragasztható PVC nyomócső, ami jó lehet kútba, de annyiba kerül, hozzá a ragasztó + a cső, hogy drágább, mint a KPE. Ha a szabványnak számító 1 colos, 32 mm-es KPE csövet veszel, azt olyan méretű vágod, amire akarod 5-6-7 méterre, vagy bármennyire, mert tekercsben lehet kapni. Na azt nem kell ragasztgatnod, 1000%, hogy nem fog szétcsúszni, és van belőle 3-6-10-12,5-16 bár nyomástűrésű is. Ha a legbrutálisabb 16 bár nyomástűrésűt veszed, az is legyen mondjuk 450 ft./méter. 8 méter x 450 Ft. = 3.600 forintocska. A másik megoldások meg legyen 2.500-3.000 Ft. Vicc, hogy emberek miért szarakodnak a PVC-vel. A KPE idomokról annyit kell tudni, hogy millió fajta van, ugyanúgy többféle nyomástűrőképességgel. KPE idomban a top márka az UNIDELTA. Ezek 16 bár-ig nyomásállók, és brutálisan masszívak, széttörhetetlenek, nem fognak szétrepedni ha meghúzod a hollandiját, és nem forgatja a csövet, amikor a hollandit meghúzod. Viszont cserébe nem olcsó.
      A lábszelep azt jelenti, hogy egy visszacsapószelep amin van egy szűrő. Ezt úgy is megoldhatod, hogy veszel egy visszacsapószelepet, és teszel rá egy szűrőkosarat, így lesz belőle lábszelep. Lábszelep soha nincs felül, azt lehetetlen kivitelezni. Visszacsapószelep lehet felül, vagy alul, bárhol. A szivattyú elé a szívóoldalra mindenképpen kell, és 1 colosnak kell lennie, hogy ne fogja vissza a szivattyút. És ha lehet, legyen ITAP Európa, mert az rozsdamentes acélrugós, réztányéros. Rengeteg kút üzemel a kút aljában lévő lábszelep nélkül is, ez függ a szivattyútól, és hogy a kútban milyen mélyen van a víz. Minél mélyebben van a víz, annál inkább kell a lábszelep, mert a nagy a függőleges levegőoszlop, amibe a szivattyú képtelen vákuumot csinálni. A lábszelepnek is jó ha 1 colos a kis ellenállás, nagy áteresztőképesség miatt. Ez mind könnyíti a szivattyú munkáját. Ez is lehet ITAP Europa, de kell rá egy 1 colos külsőmenetes szűrőkosár. Persze ilyenkor kell a KPE cső kútba alul levő végére egy 32/1 colt KPE külső menetvég, ami nem biztos, hogy belefér a kútcsőbe. Ha belefér, akkor mindenki boldog, és jön a víz a mélyből. A szivattyú elé pedig a visszacsapószelepen kívül elengedhetetlen még egy legalább 10 colos, mondjuk Atlas Filtri szűrőház szűrőbetéttel együtt.

    • @thork1990
      @thork1990 Год назад +1

      @@landcruisertoyota3137 Köszönöm a részletes választ. Végül KPE lett lerakva, 9m (35m-es a kút), 40-es kpe-vel, 6/4-es visszacsapó szeleppel (a szívattyúba 5/4-es külső menetes idom megy). A problémám most, hogy a kút/szivattyú az elején nagyon király nyomást tud, azonban 3-4 perc múlva visszaesik a nyomás, és ezen a kis nyomáson üzemel tovább. Ajánlották hogy nézzem meg hogy esetleg a kevés szóró miatt esik-e a nyomás (nekem ez fura lenne hogy ez miatt esne), vagy ássak 2m-es locsoló aknát mert a használatkor annyira leesik a vízszint a kútban) és oda tegyem a szivattyút (ezt nem fogom megtenni), gondolkodom hogy megpróbálom esetleg még mélyebbre engedni a KPE-t, de ha jól tudom a 9M is eléggé a felső határ. Valószínű a régi kútba visszateszem ami 5m-re van arrébb és az csak 10m mély, de valahogy több vizet tud mint a 35M-es ami végig szűrős az oldala (legalábbis a tetejétől lefele úgy látom olyan).

    • @landcruisertoyota3137
      @landcruisertoyota3137 Год назад +4

      @@thork1990 Ez a 40 és 6/4 nagyon jó méretek, még egy nagy vízhozamú szivattyúnak is megfelelő. Gondolom nagy vízhozamú a szivattyú, mert 5/4-es a csatlakozócsonkja. A 9 méter tényleg nagyon a szívómélység vége, viszont a szívómélységet nem a kútban levő szívócső hossza határozza meg, hanem a kútban lévő vízszint. Lehet a kútban leengedve 20 méter szívócső is, ha a szivattyú a kútban lévő vízszint tetejétől 3 méterrel van feljebb, akkor a szivattyúnak 3 méterről kell szívnia a vizet, hiába 20 méter a szívócső hossza. A szívómélység mindig a kútban levő vízszint és a szivattyú közti magasságkülönbség, nem a kútba ledugott cső hossza. A szívócsőben is ugyanakkora a vízszint, mint a kútban, (közlekedőedény) tehát a vizet attól a magasságtől kell felszívni, mindegy milyen mélyen van a szívócső alja. Nálad a 3-4 perc utáni nyomásesés azért lehet, mert a kútban drasztikusan, több métert visszaesik a vízszint. Amikor elkezded a locsolást, a vízszint a kútban még 2-3 méterre van, 3-4 perc múlva meg 6-7-8 méterre, és így a szivattyú a szívóoldalon elveszti a teljesítményét, ami természetesen rossz hatással van a szivattyú nyomóoldalára is. Egy szivattyúnak mindig a sokkal gyengébb része a szívóoldal a nyomóoldalhoz képest. Szívni 8 max. 9 métert tud, de itt a vízhozam már szinte semmi, kb. pár liter. A nyomóoldal meg mondjuk 5 bár, azaz 50 méter, de a magasság növekedésével a nyomóldalon is erősen veszít a vízhozamból, a víz mennyiségéből, csak nagyon nem mindegy, hogy a nyomóldalon 50 méterből, vagy a szívóoldalon 8 méterből veszít. És a szívóoldali vesztesség hatással van a nyomóoldalra is. Szerintem mérd meg a vízszintet, amikor nem működik a szivattyú, és mérd meg a szivattyú működése után 5-10 perccel, amikor már fent csökken a nyomás. Ha több métert esett vissza a vízszint, akkor ez a gond. Nem tudom mekkora, milyen átmérőjű a kútbéléscső, de ha beleférne egy búvárszivattyú, mélykúti szivattyú, amit leengedsz a kútba, akkor a felszíni szivattyút le kell cserélni egy kútba rakható mélykúti szivattyúra. Az IBO (lengyel) nagyon jó szivattyúk elfogadható áron, homoktűrő változatok is vannak, és vannak IBO szivattyúvezérlők is ugyancsak jó áron. De az első lépés tényleg, hogy megméred a kút vízszintcsőkenését a szivattyú működése közben. Szerintem ez lesz a gond.

    • @mnxproject1483
      @mnxproject1483  Год назад +1

      Igen ezek jó gondolatok! Nekem még az jutott eszembe, hogy talán elég volna egy kisebb teljesítményű szivattyú 1collos szívószállal, ha már vízszint problémák vannak, lehet kímélné a kutat is. Csak kíváncsiságból kipróbáltam, hogy 10m-es szívószállal szerelek és bár egy jet szivattyút használtam felszívja a vizet, üzemel szépen csak sokkal jobban melegszik a szivattyú és kicsi a víznyomás, ezt gondoltam, csak a szívómélység határait feszegettem. (Aki nem hiszi próbálja ki! Igaz hogy a közlekedő edényeknek megfelelően a kpe csőben is ott volt a vízszint mint a kútban!)Ha csökken a víznyomás és nem levegősödik a víz, akkor nem feltétlen a kút vízhozam a baj, lehet a kútban valami "szemét" ami a lábszelep szűrőjét eltömíti amikor egy ideje már szívja a vizet. Szivattyút pedig érdemes a kút vízhozamához méretezni, és ha az átmérő engedni akkor mélykút szivattyút használni.

    • @thork1990
      @thork1990 Год назад

      @@landcruisertoyota3137 A nyugvó vízszint 4m , az üzemi kb 6-7. Régen nem volt ilyen gond, 10m-es PVC-vel volt lemenve úgy, hogy lenn 50-es pvc, fenn erre való visszacsapó szelep, és egy szűkítés 40-esre és úgy a szivattyú, semmi gond nem volt. Most ugyan ez végig 40-es KPE-vel és az erre való visszacsapó szeleppel meg ez a jelenség van, gondolkodom hogy megcsinálom ezt az 50-40-es váltást KPE-vel, mint ahogy a PVC-vel is volt korábban hátha, mert már semmi más tippem nincs, hogy miért működött korábban, és most miért nem működik kpe-vel ...

  • @dager31
    @dager31 Год назад +1

    És mi van ha 6 bárral nyomja vissza a víz, mondjuk egy hidrofor esetén? Simán leszakítja a menetet!

    • @mnxproject1483
      @mnxproject1483  Год назад +3

      Gondolom akkor bármilyen megoldást leszakít! Nem vagyok szakértő a témában, csupán azoknak szeretnék kis segítséget adni, akiknek fogalmuk sincs hogyan lehet összehozni a csövet a szeleppel, ahogyan nekem is jól jött volna anno egy ilyen videó! Nagyon nehéz rácsavarni és lecsavarni is, ugyanakkora az esélye hogy leszakítja, minthogy rajta marad, szerintem. Esetleg akkor nem árt még egy visszacsapó szelep is a hidrofor és a szívószál közé.

  • @Zummmaa
    @Zummmaa Месяц назад

    Én is hasonlóan csináltam, de ez így azért kevés!
    Mármint túl kevés menet fogja.
    Közcsavar a làbszelepbe és arra hosszú karmantyú, a karmantyút tekerjük a kpe csőre.
    Kb 3x akkora hosszon mint a videóban a lábszelepre!
    Két emberes munka, de az tuti.
    A másik, hogy szívószálnak nem használnék mezőgazdasági (zöld csíkos KPE) csövet.
    Kéket igen.

    • @mnxproject1483
      @mnxproject1483  День назад

      Sajnálom ha kevésnek bizonyul!
      Meglátásom szerint semmivel nem fogja több vagy kevesebb menet, mint ha kpe idommal szereljük, ahogy a videó elején.
      Azonkívül a zöld csíkos Lpe cső 10bar-os és vastagabb falú, ugyanazt tudja mint a kék csíkos Kpe cső.
      Egy átlag háztartásban nincs akkora nyomás, hogy a vízütés levigye, pláne ha hidrofor tartály van felszerelve, vagy fokozatosan zárják el csapot, és ha még a szívószál meg a szivattyú között visszacsapó szelep is van, akkor meg kicsit rá az esély. Persze nyilván jobb minél hosszabban fogja a menet, és köszönöm az észrevételt! Sok helyen gond nélkül működik így, gondoltam kipróbálom és akkor már bemutatom.

  • @semmitnemfogadel
    @semmitnemfogadel Год назад

    Én azért elgondolkodnék, hogy miért nem lehet kpe cső menetvágót venni........

    • @jenototh8607
      @jenototh8607 Год назад +2

      Mert van acél cső menet metsző amivel ha akarod lehet menetét vágni a kpe csőre !!

    • @mnxproject1483
      @mnxproject1483  Год назад

      ​@@jenototh8607 Köszönöm, épp Én is ezt szerettem volna közölni!

  • @istvanszakacs2361
    @istvanszakacs2361 4 месяца назад

    Naiv kérdés : Benzinmotoros szívattyúhoz kell lábszelep? Ha IBC tartályból 2,5 méter kpe csővel használom.

    • @mnxproject1483
      @mnxproject1483  4 месяца назад +1

      Szia István!
      Ugye a lábszelepnek az a lényege hogy amikor leállítod a szivattyút és nincs áramlás a csőben nem engedi leejteni a vizet a kútba vagy amiből szivattyúzod, ez azért jó, mert amikor következőleg bekapcsolod a szivattyút akkor egyből jön a víz és nincs bajlódás azzal hogy lelevegősödött és nem tud szívni mert nincs vákuum. Persze tartályból lehet hogy könnyebben fel kapja a vizet egy akármilyen szivattyú, de Én lehet hogy oda is tennék lábszelepet. Attól is függ hogy pl. a szivattyú hol helyezkedik el a tartályhoz képest, a tetején vagy a földön. Azt mondom próbáld ki szelep nélkül és néhány ki-be kapcsolás után kiderül hogy viselkedik aztán ha kívánja, akkor egy lábszelepet adni neki, bár ha a földön van a szivattyú lehet hogy nem segít. Nem igazán szivattyú függő, az mindegy hogy benzin vagy elektromos motor hajtja, inkább hogy milyen "pozícióból" használod pl: lentről felfelé szivattyúzol. Próbálni kell hogy az üzembiztosabb, mert a szivattyúknak sem jó ha üresen járatod.
      Remélem tudtam hasznosat mondani.

    • @istvanszakacs2361
      @istvanszakacs2361 4 месяца назад

      @@mnxproject1483 Köszönöm a választ

  • @attilanagy8484
    @attilanagy8484 Год назад

    A kpe csőre a menetvágó fejét kézzel rátekerni :) és utána rátekerni 😁😊

    • @Zummmaa
      @Zummmaa Месяц назад

      Akkor túl laza lesz, a menetmetsző acél csőre van méretezve.
      A módszer jó, csak annyi menethossz nem biztonságos..!

  • @Imre8271
    @Imre8271 2 года назад

    hov lkell ez a lábszelep-abszlut amatőr vgayok

    • @mnxproject1483
      @mnxproject1483  2 года назад +1

      A fúrott kútba helyezendő szívószál végére teszünk lábszelepet, amit leeresztünk a kútba, hogy ne engedje el a vízoszlopot, amikor a szivattyú épp nem üzemel.

    • @Imre8271
      @Imre8271 2 года назад

      @@mnxproject1483 köszönöm