Pécs - Országos kiállítás (1907)
HTML-код
- Опубликовано: 13 дек 2024
- 1907-es országos kiállítást és a Balokány strandot egy dolog kapcsolja össze és hogy mi az, természetesen a film végén kiderül. De a film igazán nem is csak erről szól, hanem az országos kiállításról.
Az akkori 50 ezres lakosú Pécs büszke lehetett magára, mert 1907 -ben a fél évig nyitva tartott kiállításnak közel egy millió látogatója volt és országos hírnévre tett szert. Ez 1907-ben sokkal többet jelentett mint ma (területileg is).
A filmen szereplő legtöbb felvételt Jelfy Gyula budapesti fényképész készítette és még pár híres pécsi név a szervezők közül: Zsolnay Miklós, Sikorski Tádé, Pilch Andor.
Még egy kis érdekes adalék:
A kiállítás nyereségét egy nagy városi kultúrpalota építésére szánták, ám a bank vezetője rövidesen Amerikába szökött az összes pénzzel, így a pécsi kultúrpalota nem épült meg sohasem.
Nagyon köszönöm. Mint született pécsi:)
Ez a film egy ritka kincs.
ÓRIÁSI KÁR,hogy eltüntek ezek a csodás épületek!:(((
Hálás köszönet a clipért*****
Gyönyörű volt és az enyészeté lett:(
régen nagyon szép volt Pécs... kár ,hogy a rendszer váltások és egyéb érdekek tönkretették a régi szép épületeket is ....
Ez egy valóságos csoda lehetett! Ezek az épületek önmagukban is nagyon szépek, együtt pedig lenyűgöző lehetett. Ma miért terveznek sátor expót, meg vas kilátót a Tettyére? A mérnökök azért tanulnak oly sokat, hogy legyen idejük felejteni? Köszönöm a videót!!!
kösz! jó volt látni a régi Pécset!
Kiegészíteném a végén a szöveget, pontosabban, "Ez egy átlagos pécsi történet volt! " Sajnos nagyon sok mindent leromboltak vagy megsemmisítettek a kommunista időkben ami egyszerűen csak szép volt vagy remekmű, többek között szecessziós stílusú épületeket, szobrokat.
Szívszorító nézni ezt a filmet. A mai emberek többsége nem is tud azokról a hősies időkről, amikor még a tisztesség, a becsület, az alkotó munka állt az emberi közösségek értékrendjének középpontjában. Hitelesen mutatja be ezen értékrend elsivárosodását, elveszését, átalakulását is valami borzasztó katyvasszá, aminek élén Mammon áll. Valóságsóvá silányult világunkban szorongva nézhetjük és sirathatjuk a régi csillogást, amely az Internet egy eldugott zugában türelmesen vár a felfedezésre.
"A Zsolnay gyár ajándékozta a városnak"
A város meg nem vigyázott rá! Szégyen.
Jó lett volna, ha az EKF is szól akkorát, mint 1907.-ben az országos kiállítás. Mekkora formátumú ember volt ez a Zsolnay.
Eszméletlen szép volt...
reménykedjünk hogy a történetnek itt nincs vége !
Elgondolkodtatok már azon, hogy abban az időben, azokkal a marketing eszközökkel, azokkal a közlekedési lehetőségekkel, hogy tudtak Pécsre csődíteni majd egymillió embert?
Az EKF-re kb a tizede jött Pécsre!!
@minikuksi Szomorú, pedig szép lehetne ma is a város...
Sajnálom, hogy a pavilon tervezőket nem említi sem a video, sem a leírás. Pilch Andor neve ugyan ott van, de a laikusok nem tudják, hogy ő a város egyik legjelentősebb szecessziós építésze volt. Az ő nevéhez fűződik a legtöbb pavilon megtervezése, köztük a főbejáraté is!
szégyen a város csodáinak elpusztitása
Vajon hol lehet megtekinteni az eredeti felvételeket, amelyek alapján ez a gyönyörű összeállítás készült?
+Kobold Királynő A fenti leírásból idézek : "A filmen szereplő legtöbb felvételt Jelfy Gyula budapesti fényképész készítette és még pár híres pécsi név a szervezők közül: Zsolnay Miklós, Sikorski Tádé, Pilch Andor."
Sajnos a múlt század közepétől, nem terveztek egy normális épületet sem. A mai állapotokról ne is beszéljünk. A város minden részén van elhanyagolt, lepusztult épület, terület. A belváros is katasztrófa(nem a Széchenyi tér és környéke) csak azokra az épületekre lehetünk büszkék, amiket a világháború előtt építettek.
@SirBede A kiállítás bezárása után ezeknek az ideiglenes épületeknek a nagy részét szétbontották, újrahasznosították esetleg faanyagként értékesítették.... sajnos ezeket a pavilonokat nem maradandónak tervezték :(
Köszönöm ,mint"Tüke"pécsi