Halfajok és csalik 3. rész - Süllős gumik

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 10 янв 2025

Комментарии • 19

  • @ferencbordacs4308
    @ferencbordacs4308 11 месяцев назад +5

    Üdv Péter ! Nagyon várom a videóidat. Érhetően jól magyarázol jól vágott kis filmek.
    Nagyon sokan hisznek a gumihalas süllőzésnél a fehér színekben. Ha van kedvec színed melyik az amit mindig felteszel , rápróbálsz ( fehér és árnyalataira gondolok)
    Köszönöm a válaszod.

    • @Bosanszky_Peter
      @Bosanszky_Peter 11 месяцев назад +4

      Kedves Ferenc! Köszönöm szépen ezek a visszajelzések lendületet adnak a filmek elkészítéséhez. Ami a fehéret illeti, amit a leggyakrabban használok, az sajnos Magyarországon még nem kapható kereskedelmi forgalomban, de dolgozunk rajta, hogy ez megváltozzon. Így ezzel kapcsolatban kis türelmedet szeretném kérni, nem szeretném előre lelőni a dolgot. Ami itthon beszerezhető, azok közül a kedvenceim: Keitech sight flash, Biwaa pearl white, és a klasszikus csontfehér, amit valamiért ezek a japán gyártók nem nagyon gyártanak, pedig nagyon fogós. pl. Mann's meg Relax klasszikus fehér gumihalai és twisterei. Ezekben nincs semmi extra, de a fehér szín esetében is igaz, hogy néha a kevesebb több:-) A sokak által kedvelt gyöngyház fehér nekem például kevésbé vált be.

    • @ferencbordacs4308
      @ferencbordacs4308 11 месяцев назад +1

      Köszönöm a válaszod. Várom az új csalikat 😃és az új filmeket.

  • @93kriszi
    @93kriszi 11 месяцев назад +2

    Kiterhetnel esetleg majd a csalikat beindito sulyozasra! Mint peldaul, hogy egy 4’ easy shiner siman mozog esesi fazisban 2-3grammal, de egy 4’ awarunanak kell a min. 5g
    (Awaruna Dun mukodik mar 3grammal)
    Kivancsi lennek, hogy a biwa vagy mas altalad preferalt markak, tipusok ilyen szempontbol hogyan mukodnek.

  • @attiladoba3973
    @attiladoba3973 2 месяца назад +1

    Üdv. Olyan kérdésem lenne.Milyen gyakran,kb hány dobás után cseréltek csalit?

  • @norbertbalasko6873
    @norbertbalasko6873 11 месяцев назад +2

    Kedves Péter! Nagyszerűnek találom a videóitokat, mert hiteles, közérthető és nagyon hasznos még több mint 15 év pergetéssel a hátam mögött is.
    A gumik kapcsán nagyon érdekelne, mi a véleményed a videóban bemutatott (vagy hasonló típusú) gumik "szétcsomagolásáról", azaz jelent-e bármi problémát (okoz-e minőségvesztést), ha az ember a gyári műanyag csomagolásból kiszedi és dobozban tárolja őket?
    Szerintem ez utóbbi sokkal kényelmesebb, mint állandóan csörögni-zörögni a műanyag csomagolásokkal, nem is beszélve arról, hogy azokból milyen nehézkes a gumik ki-berakosgatása, sokkal nehezebb pakolni, több helyet foglalnak, ...stb.
    Köszönettel,
    Norbert

    • @Bosanszky_Peter
      @Bosanszky_Peter 11 месяцев назад +7

      Kedves Norbert! Köszi, jól esik a pozitív visszajelzés. Privátban is megkaptam ezt a kérdést, többektől. A legtöbb prémium gumi is hőre lágyuló PVC, 5000 év múlva is ugyanolyan lesz zacskóban, meg dobozban is, ha nem éri UV, vagy olyan vegyi anyag, amivel reakcióba lép. A dobozt is összekeni, és pont ugyan olyan jól elvan. Nekem kb 7 éve van a készlet nagy része dobozban, semmi baja, fogja a halat. Olaj, műanyag és só ez az összetétele kb. a legtöbb gyári zacskós csomagolásnak így nem tud “kiszáradni” mert nincs olyan alkotóeleme, ami illékony. Ha lenne, akkor egyébként pont ugyan úgy elillanna a zacskóból, mint a dobozból, mert ennek a két csomagolásnak pont ugyan az az anyaga, csak a doboz még vastagabb is. Kevesen tudják, de minden olyan tasak, ami nincs kellően vastagon alumíniummal bevonva, átereszti a vizet, és minden annál kisebb molekulát, csak szép lassan. Egyéb iránt a sót is tartalmazó gumiknak, mint pl. a Keitech, a Daiwa és Crazy Fish, az egyetlen halála furcsa módon a víz. Ha beázik a doboz, mert pl. nyitva hagyod esőben, a só kioldódik, és megmarja. ez a zacskóban kevésbé fordul elő, mert nem lehet nyitva hagyni. Nekem ez a tapasztalat. Dobozolj nyugodtan, szerintem is sokkal kényelmesebb, és ami még fontosabb, sokkal jobban áttekinthető a készlet. Ha nem dobozban lenne, egy csomó variáció eszembe sem jutna.

    • @norbertbalasko6873
      @norbertbalasko6873 11 месяцев назад +1

      Kedves Péter! Hálásan köszönöm a részletes választ és hogy még egy fontos apró infóval is bővítetted a tudásom. Én minden horgászat alatt minden dobozomat gondosan kiszellőztetem, kiszárítom, de arra nem gondoltam, hogy ez az említett plasztikoknál még fontosabb. Köszönöm ezt a tippet is.
      Üdv.,
      Norbi

    • @GergőUher
      @GergőUher 11 месяцев назад

      Szia Péter.
      Nagyon szuper lett ez a videó is mint a többi.
      Lenne nekem is egy kérdésem gumihalazásnál mi a véleményed a plusz aromákról fújható vagy zselés “Illex”….
      Van értelme az amúgy is aromázott gumiknál? (D’fin, Keitech stb)
      Köszönöm

    • @Bosanszky_Peter
      @Bosanszky_Peter 11 месяцев назад +3

      @@GergőUher Szia, köszi! Az aromásítás, egy érdekes kérdés, és azt gondolom, pontosan nem lehet tudni, mennyit is számít valójában. Ez valószínűleg halfajonként is eltér, abban viszont biztos vagyok, hogy a legtöbb ragadozó képes érzékelni a vízben oldódó aminosavakat, és egyéb a táplálékra jellemző molekulákat akár nagyon alacsony koncentrációban is. Ha ez nem lenne így, nem lehetne halszelettel éjszaka süllőt fogni. Viszont a legtöbb gumihalas technika nagyon aktív csalitmozgatással jár, ami miatt a csali "szaga" nagyon nehezen követhető a ragadozók számára. Sok aromát teszteltem, és nagyon sok horgásszal gondolkodtunk erről a kérdésről közösen. Az meggyőződésem, hogy a klasszikus gumihalas horgászatban a szagosítás (ami valójában ízesítés) a legkevésbé számottevő szempont. De kb. 100 alkalomból 1-2 alkalommal a gyakorlatban is meghatározónak bizonyult, így azt, hogy semmi értelme, soha nem merném kijelenteni. Szerintem a sorrend a csailválasztásban fontosság szerint: Méretés forma, rezgés (annak frekvenciája, és erőssége), szín és csak végül íz. Ha viszont aromásítani szeretnél, nyugodtan aromásítsd a gyárilag már aromás csalikat is, mert ez felületi kezelés, és idővel szükségszerűen kopik.

  • @donatdr.balint3955
    @donatdr.balint3955 6 месяцев назад +1

    Ha a gumihalat átteszem műanyag boxba… az ízesített cucc nem fog leszáradni róla? Hogyan kell tárolni?😊

    • @Bosanszky_Peter
      @Bosanszky_Peter 5 месяцев назад

      A legtöbb prémium gumi is hőre lágyuló PVC, 5000 év múlva is ugyanolyan lesz zacskóban, meg dobozban is, ha nem éri UV, vagy olyan vegyi anyag, amivel reakcióba lép. A dobozt is összekeni, és pont ugyan olyan jól elvan. Nekem kb 7 éve van a készlet nagy része dobozban, semmi baja, fogja a halat. Olaj, műanyag és só ez az összetétele kb. a legtöbb gyári zacskós csomagolásnak így nem tud “kiszáradni” mert nincs olyan alkotóeleme, ami illékony. Ha lenne, akkor egyébként pont ugyan úgy elillanna a zacskóból, mint a dobozból, mert ennek a két csomagolásnak pont ugyan az az anyaga, csak a doboz még vastagabb is. Kevesen tudják, de minden olyan tasak, ami nincs kellően vastagon alumíniummal bevonva, átereszti a vizet, és minden annál kisebb molekulát, csak szép lassan. Egyéb iránt a sót is tartalmazó gumiknak, mint pl. a Keitech, a Daiwa és Crazy Fish, az egyetlen halála furcsa módon a víz. Ha beázik a doboz, mert pl. nyitva hagyod esőben, a só kioldódik, és megmarja. ez a zacskóban kevésbé fordul elő, mert nem lehet nyitva hagyni. Nekem ez a tapasztalat. Dobozolj nyugodtan, szerintem is sokkal kényelmesebb, és ami még fontosabb, sokkal jobban áttekinthető a készlet. Ha nem dobozban lenne, egy csomó variáció eszembe sem jutna.

    • @rolandkovacs2790
      @rolandkovacs2790 3 месяца назад

      Ez egy nagyon jól feltett kérdés, erre szeretnék én is megoldást találni, zacskóban tárolom de kellene már egy pár doboz hogy átlátható legyen csak félek kiszárad

  • @1robici
    @1robici 2 месяца назад

    A wobblerek ilyenkor nem jatszanak szerepet ?

  • @zoltanronai810
    @zoltanronai810 2 месяца назад +2

    ezek nem drága csalik Keitech nálunk 1€/csomag tól indul... De nem beszélsz más gyártók csalikról / Rapala gumik szerintem jobb és nagyon jó anyagot használtak fel / ott van még a Monkey Lures gumikról ott vannak az igazi süllös gumik a Nays gyártónak a csalija amit otthon nem árulnak

  • @SirSharki
    @SirSharki 11 месяцев назад +2

    Miért beszélsz colban ?

    • @SirSharki
      @SirSharki 11 месяцев назад +1

      Meg Inchben

    • @Bosanszky_Peter
      @Bosanszky_Peter 11 месяцев назад +11

      Ezeket a csalikat a japán gyártó így méretezi, ezért szinte minden boltban, és a csomagoláson is ez a mértékegység szerepel. Azért ezt mondom, mert így talán könnyebben megtalálja aki esetleg keresi. Mivel én sem szeretem ezt, a mi oldalunkon igyekszünk mindenhol odaírni mellé centiben is a méretet.

  • @andorsolymos7717
    @andorsolymos7717 4 месяца назад

    Easy= ejtsd ..íízi