Sziasztok! Nekem a WFT Gliss Monotex zsinórok váltak be. Nagyon jó áron van, a felülete majdnem teljesen sima és amennyire meg tudom állapítani tökéletesen kerek. Nagyon hasonlít a fogselyemre! :) Nagyon jól lehet vele dobni a legapróbb csalikat is, és mivel nagy a terhelhetősége egészen vékony verziót tudok használni belőle ami folyóvízen nagy előny, mert pl. kisebb fejeket lehet használni a plasztikokhoz. Három hátránya van amibők kettő egy tőből ered. Az első, hogy könnyen sérül a köveken és egyéb éles felületeken. A második a tartóssága kb. 1000 dobás alatt az utolsó kb. 10 méter kiszőrösödik és a dobásokat nagyon rontja. illetve a vízben is jobban szétterül, sok vizet vesz fel. A harmadik, hogy könnyen visszaakad a wobbler dobásnál- Egyébként, ahogy Te is mondod Viktor, én mindig használok 80 cm fluorocarbon előkét, mert az első és a harmadik problémát elég jól tudom orvosolni vele.
Azt szeretem, hogy válaszolsz a kérdésekre, legyen az bármi :) Nagyon élvezem a műsorotokat, nincs még egy ilyen csatorna mint ez. Maradjatok ilyenek! Hajrá, görbüljön, ja és a Domolypronak is😆
Én Dragon Fishmakert használok, eddig nagyon bejövős. Ez egy 4 szálas zsinór, annyi a baja, hogy hangos, de az erő, és a strapabíróság, szőrösödésmentesség ezt bőven ellensúlyozza.
Sziasztok volt szerencsém Amerikában horgászni. Meglepetés volt hogy ami itthon tizenezer forintok itt meglepően olcsó. ( Powerpro zsinór 11 dollár volt akkori áron 3200ft) kint a powerpro és a Spider wire zsinórokat használtam köves sziklás terepen . A power pro bevonata kifejezetten jól bírta de a Spider zsinór viszont az első nap után ki rojtosodott nagy csalódás volt mert előtte sokaktól hallottam hogy dicsérik. És a Berkleynek lehet kint kapni fluorocarbon zsinór 100-120meteres kiszerelésben 15 dollár egy tekercs.
Sziasztok! Én kettő nevis fonott zsinórt használok. Nagyjából mindkettő 3k. Szerintem kezdésnek tökéletesek és eddig nem volt rengeteg bajom velük. Lírt vastagságuk nagyjából meg is egyezik. Strapabírásuk kiváló, de ha sokat horgászol kövek között, akkor érdemes azért egy hosszabb előkét használni. Nekem egyszer volt sérült a zsinór évek alatt, de a múltkor összeakadt a dobon, ami vagy a zsinór miatt volt, vagy az orsóé mert régi. 0.06 0.08 fonott ul szerintem megteszi, 0.08 - 0.12 meg medium botokhoz is jó. Folyó vizeken akadók miatt érdemes vastagabbat választani, de vékonyabb zsinórral nagyobbat lehet dobni, és érzékenyebb. Monofilt 2 napig használtam, hogyha csak az van, szerintem tökéletes főleg télen, jövőben tervezem hogy majd kipróbálom. Viszont árakat nézve, egy jó monofil kerülhet annyiba, mint egy 4 vagy olcsóbb 8 szálas fonott.
Sziasztok! Tudtok fonott zsinórt ajánlani tavi pergetéshez főleg jigezni kéne a célhal csuka süllő esetleg kisebb harcsák ilyen 5000ft körül gondoltam Előre is köszi
Én több Sufix zsinórt próbáltam màr: 832, 8X, Rapinova. A 832 brutálisan erős viszont laza a “fonása” ezáltal rengeteg vizet vesz fel. A 8X és a Rapinova nagyon hasonló de sajnos hamar szőrösödnek. Jelenleg Gosen Roots zsinórt használok, ez lényegesen jobban bírja (jobban tartja a színét és nem szőrösödik olyan hamar).
Ez a szőrösödés gyakran a gyűrűre tapadó kosztól erősödik fel.Én minden peca után újra kötöm az előkét és visszavágom a nem tetsző zsinórt (kopott, sérült szőrös.) Sokszor a helytelen feltekerésnél is sérül a zsinór felszíne, az is okozhatja az idő előtti kopást.
Köszönöm ismét a videót! A kérdésem az lett volna, hogy milyen kötéseket, előkéket, kapcsokat használtok, de így már a következő videóban meg kapom a választ, a sapka pedig a Lengyel horgászszövetség logójával van ellátva, akik rendeznek Area versenyeket is...?
@@PredatorTV És a igen a zsinór Daiwa J-braid 10-13 eddig bevált, viszont gyorsan dobja a színét. Ul csalikhoz Nanofil de csak a vékonyabbak, a vastag olyan mint az aux kábel, most próbálom a Nanobraidet 0,4-et ami eddig elég jó, illetve ul- re Awasima Ion 0,16- 0,18 Domira Sügérre elég jó monofil.
Prorex UL Finesse-ről(fonott)van véleményed?A vékony Sufixhoz képest.Jelenleg a legvékonyabbat használom egy SG Parabellum CCS 185cm 1-5gr boton Legalis LT orsóval.
A Pergetőkalandok youtube csatorna említette meg a Deseda kupás videóban, hogy nem valami jó zsinór. Én eddig nem próbáltam, de ebben a 0,03-0,04 tartományban szerintem maradok a Sufixnál.
@@PredatorTV köszi a választ...még egy kérdésem lenne... sufix x8 vagy a Shimano kairiki lenne jobb választás pergetéshez ,gumihalazáshoz 0.13as méretben? Válaszodat előre is köszönöm
Szia! A Sufix nanobraid zsinórja is olyan/hasonló technológiával készül, mint a berkly nanofil? Vagy ez egy baromi vékony körszövött zsinór? A keresztmetszetéről mit lehet tudni, ez teljesen kerek, vagy ez is szögletes?
Ugyan abból az anyagból készül, viszont precíziós fonással. Ez a reklámszöveg: "100% Dyneema fonott zsinór. Wide Angle Braiding technológiájának köszönhetően a zsinór gyártása során sűrűbb szövésű, így magasabb szakítószilárdságú lesz. Az eredmény pontosabb átmérő, magasabb szakítószilárdság, nagyobb kopásállóság és háromszor magasabb csomótűrő képesség."
Köszi a videót Viktor! Én is beruháztam többféle sufix zsinórra (FC, braid) és nem bántam meg. Laikusként feltűnt, hogy már a csomagolás is más azokhoz képest, amit eddig használtam (pl. gyári széles gumi a letekeredés ellen, igényes plexi tok, stb.) Milyen zsinórkötéseket használsz/ajánlasz? Pl. Fonottat monoval albright? Vagy mindenképp ajánlott megtanulni az FG-t kötni? Vastagabb FC-t mivel kötsz forgóra vagy kapocshoz?
Vastagat krimpelem vagy gyárilag krimpeltet használok, minden esetben not a knot van a főzsinór és az előke között. Ettől még jók a különböző kötések, csak én lusta vagyok velük bíbelődni.
Szia ! Fonottan kívül milyen főzsinór van mit tudnál ajánlani ? Külföldi videókban gyakran látni hogy nem fonottat használnak olyan mintha csak nálunk lenne divat a fonott .
@@tiborj7024 Hát mivel én a felsorolt halakra nem használok monot nem szeretnék javasolni. Kb. 15 éve dobáltam utoljára valami tengeri Trabuccoval kb 25-ös volt. De már nem emlékszem, hogy milyen volt vele pecázni :)
Én Unitika 4 szálas zsinórral Dunázom, monofil előkével. A 8-asok nekem, mint aki nem megy sűrűn, kevésbé érték meg, mert mindnél eljön a pont, mikor foszlik szét, a 4-esnél ez kevésbé jön el olyan korán, ez meg nem is hangos. Egyébként a zsinór hangja számít egyáltalán?
Szerintem a nagyobb márkák 8- szálasai alapból halk zsinórok. Amiket felsoroltam azoknál egyiknél sem volt nagy hang, a PP-nél volt legutoljára ilyen jelenség.
Üdv! Help!Kis súlyokkal szeretnék műcsalit úsztatni centrepinnel. Pergető monofilben gondolkodom, de olyan kéne ami nem süllyed, így tudnám pakolni a Duna felszínén, mint a legyesek csinálják. Valami tipp?
@@PredatorTV mert csak most ismerkedem a centrepinnel, és elég suta vagyok😆 fonottal még több lenne a gubanc.. meg használnám simán úszózva úsztatni is, és ehhez nincs pótdob, ezért kéne mono..
Nevis navy feeder monofilt használok hosszú dobásokhoz 0,25öst 300m és 1200ft 80-90m-es távra parti pergetéshez balinra. Rövid dobásokhoz a nevis secure braided fonott nagyon bevált maximum 0,10es méretben 100m és 2000ft 😅 nekem bejöttek nagyon az olcsó nevis zsinórok 😊
@@PredatorTV teljes mértékben igazad van csak gyerekkoromban monofillal tanultam dobni aztán így rossz szokásból marad a monofil amivel 100m körüli távot tudok 30-40g súlyú csalival.
Említetted, hogy 10 ezer alatt már megkérdőjelezhető minőségű zsinórok vannak. Ez a gyakorlatban milyen hátrányokat jelenthet? Kezdő pergető vagyok és nekem is ilyen zsinórom van. Rendszeresen körberabolnak a halak de bármilyen csalit használok nem érdeklik, úgyhogy most szisztematikusan megyek végig a felszerelésemen a problémát keresve.
múlt évben gyorsan kellett valami és az egyetlen aznap nyitvalévő üzletben éppen csak DAM márkájúak voltak, úgyhogy azt vettem. ilyen rossz zsinórral életemben nem volt dolgom. a 25g-os jigfej súlya eltépte a 0.16os zsinórt. úgyhogy miután eldobáltam egy csomó szereléket kidobtam a francba a zsinórt is. nem tudom nálatok kapni-e ilyesmit, én dániában élek, de ha kapni én a helyetekben nagy ivben kerülném. (a flourocarbonjukat viszont szeretem, az teljesen jó, tudom is ajánlani). ha ott a hal és eszik is, de nincs kapás az a csalid és/vagy technikád miatt van, de biztosan nem az olcsó zsinór miatt. az elején nem feltétlen triviliális a csalivezetés módja sem, ráadásul körülményektől, célfajtól és magától a csalitól is múlik, hogy mi a pillanatnyilag célravezető technika
Szia Viktor! Jelenleg 3 fajta zsinórt használok, abból 2 fonott. Egyik Hero 8, 0,12 méretben, nagyon lágy a fonottakhoz képest, jó vele dobni, bírja a strapát. Viszont a 0,12 méret fals, inkább 0,16 ra saccolom. Enyhén hangos. A másik fonott Power Pro új fejlesztésű 0,13 zsinórja, szintén 8 szálas. Itt már valósnak tűnik a vastagság, nem hangos, merev zsinór, ebből kifolyólag könnyebb kötni mint a Herot. A dobra csévélésnél viszont azt vettem észre, mintha grafit réteggel lenne bevonva. Na azt én leszedtem, nedves papírral csévélek. Heronál semmi szennyeződés, semmi plusz réteg ami lejönne róla. A harmadik zsinór, Steelen world Champion Konger 0,18 Flurcarbon. Egyben előke nélkül használom. Mivel legtöbbször pisztrángok, ezt használom a legtöbb esetben. Van kevés nyúlása, nem mint a fonottaknál, ezért kevesebb a halvesztés is. Szerinted mivel lehetne ki küszöbölni fonottnál a halvesztést? UL, és Light médium botokon vannak a fonottak. Köszönöm ha válaszolsz. 🙂
Szia, Egy olyan kérdésem volna, hogy multiorsóra a fonott vagy a monofil zsinór a célszerűbb? Vagy ez teljesen egyén függő? Valamint monofil zsinorból a teszem fel feederes ugyan olyan jól működik mint a pergetésre tervezett? Válaszodat előre is köszönöm! :)
Egyik sem. A multiorsó működéséből fakadóan sem a klasszikus nylon (itthon monofilnak csúfolt), sem a fonott zsinórok nem ideálisak. A nylon zsinóroknál a memórieffektus okoz problémát, emiatt hajlamos dobáskor "leugrani" vagy lelazulni a dobról, és már kész is a madárfészek. A multisok sokszor azt mondják, hogy kezdj el nylonnal (monofillal), mert ez olcsó, és ha ezzel megatnulsz rendesen dobni, akkor a többivel nem lesz bajod. A fonott zsinórokat szintén ritkábban használják, aminek alapvetően három oka van: multiorsókon nem lehet a végtelenségig lefinomítani a vastagságot (kivév extrém BFS cuccok, de itt meg a dob tartóssága okozhat problémát), emiatt a fonott előnye nem annyira jön vissza. Ellenben a fonott zsinór sokkal hajlamosabb "bevágni" magát az alsóbb menetek közé, akár fárasztáskor, akár akadáskor, és ilyenkor szintén jönnek a madárfészkek, hacsak nem tekergeted le meg vissza az eset után. Szintén hasonló problémát okoz(hat) az átnedevesdés, mert egy fonott zsinór sokkal nagyobb mennyiségű vizet visz fel, mint egy egyszálas zsinór, és ilynkor sokkal könnyebben vág magába. Az utolsó probléma a fonottakkal, hogy jelllemzően nem szertjük őket közvetlenül használni, szinte mindenki használ valami előkét/shock-leadert stb. ezeket pedig vagy kapcsozod, vagy direkt kötöd. Viszont a multis botok jellemzően kisebb gyűrűzésénél ez sokkal inkább gondot tud okozni, és egy kevésbé jól sikerült kötés megakadhat, vagy csak lelassulhat a spiccgyűrűn, és megint ott a madárfészek. Fenti okok miatt a jellemző multis zsinórok inkább a 100% fluorocarbon-ok, vagy spéci copolymer zsinórok, amiknél nem kell előke/shock-leader, és a memóriaeffektus hiánya miatt kevésbé hajlamosak leugrani a dobról. Emellett, ahogy Viktor is említette, a FC és a legtöbb copolymer zsinór (vagy polyline) oylan kémiai össztevőkből van összemérnökölve, hogy szemben a nylon / fonott "úszásával" vagy süllyednek (pl. FC) vagy lebegnek (nagyon lassan süllyednek). Ezek közé a copolymerek közé tartozik a legtöbb nem-100% flouroarbon zsinór (nylon magon FC bevonat), de a spéci "monofilok" is, mint a fedder vagy match zsinórok, amik többsége szintén egy süllyedő, kopásálló bevonatot kap. Viszont ezek a copolymer zsinórok a tisztán nylonhoz képest kevésbé nyúlnak, így a hivatalos szakítószilárdságuk is kisebb (kb fele körül szokott lenni). Én egy időben használtam a Daiwa Competition Match zsinórjait UL-hez és könnyű multihoz is, ha jól emlékszem 0.16 vagy 0.18-as méretben. Ez egy nagyon jó minőségű, teljesen víztiszta, méretpontos, tökéletes kör keresztmetszetű süllyedő copolymer viszonylag alacsony szakítóval (0.18-nál volt emlékeim szerint 2.5kg körül) és nylonokhoz képest relatív alacsony nyúlással. Kristálytiszta vízben balinra, domira és sügérre használtam nagy megelégedéssel. Hasonló copolymer az itthon is sokhelyen kapható Trabucco XPS Sealion FC mainline, ami a marketing névvel ellentétben nem 100% FC, "csak" FC bevonatos. Viszont akár 250m-es tekercsben is kapható, víztiszta, relatíve olcsó, nem kell hozzá előke, jó a csomótűrése. Szerintem ez egy jó kezdő opció lehet, de ha nem akarsz BFS kategóriában játszani, akkor 0.18+, de inkább 0.23+ ami esetleg itthon jó lehet. Én egyébként használok Gliss monotex-et is multin, de csak a legnagyobb vastagság, a 0.25 működött rendesen, a többivel több probélma volt, mint amnnyit horgászni tudtam velük. Illetve használok fonottakat is, főleg csukára, ahol egyébként is kellene az előke. Érdekes módon a fonottak esetében a kevésbé "jónak" tartott x4-ek eddig jobban beváltak, kevésbé hajlamos magába végni, mint mondjuk egy x8. Egy amerikai feketesügeres srác egyszer nagy nehezen elmagyarázta, ők mikor és miért használják egyiket vagy másikat: tiszta vizen mehet az x8, de ahol zöld vegetáció van, ott az x4-et szeretik, mert a fonás tökéletlensége miatt a lágy növényzetet el lehet vele "fűrészelni"... Csukára Jerkelni kell a vastagság, oda ha olyan 0.25+ körül használok (anno Piotr Piskorskinak volt erről egy nagyon jó cikke a régi salmo weboldalon), wobberezéshez meg swimbaitekhez inkább olyan 0.10-0.17 között (jellemzően nem horgászok nagy folyókon, ahol esetleg a sodrás indokolná az erősebb zsinórt). 0.10 x8 nekem erősen alsó határ volt, ennél vékonyabb fonottak egyszerűen nem valók multira szerintem. A pontos okot nem tudom, csak tippelek, hogy a túl vékony fonottaknak nincs meg a kellő merevsége, hogy doboskor a dob és a zsonórvezető közé ne hajoljon be a zsinór, és ne tekeredjen le "rossz irányba". Kicsit hosszúra sikerült monológ lett, de azért remélem találsz benne használható információt is.
Én szinte mindig Trabucco neo x8-at használok, nekem nagyon bevált minden méretben. Momoi ryugin es Berkeley-t használtam előtte, de mind színtartásban és kopás/szőrösödésben, na meg árban is jobb a Momoinél mindenképp. Próbáltad már esetleg? Ha igen neked mi a véleményed róla?
Szia. Berkley nanofilròl elképzelhető ,nyúlik? Használtam 007-es és 014 méretben és felvettèk a dob formáját,pár hònap használat után. Az orsó Shimano twin power 2500fa volt. A damil leírásában az szerepel h nem nyúlik... Köszi
Pedig biztos 007es méret volt. Norvegiaban vettem. Ezt használtam nagy dobasokhoz amikor kis csalikat használtam. Dobás után a gyűrűk között a damil dob formában lògott. Ha megtekertem az orsòt akkor persze kiegyenesedett. Ez nekem memória problémára utal...
@@tamasgotthard1727 a nyúlás és a memória nem teljesen ugyan az. Igaz, hogy a monofil zsinórok sajátja ez a memória gond. Műanyag alapú zsinór a nano. Van fent egyik orsómon, ránézek: egy minimális memóriája van de alig látható.
@@PredatorTV Nanofil azért nem tetszik mert nincsenek a szálak összefonva ezért el tud laposodni és ettől csavarodni.Nekem ami bevállt WFT micro braid ,ár-érték arányba verhetetlen.Nem fakul a színe👌
hm, nekem az a bajom a nanoval, hogy 0,06ban már kb seholsincs... énis a wft nanobraidet kezdtem helyette használni, de sokkal jobban szakadt... most vettem dekás sajátmárkás x8as bevonatos fonottat, filléres, de müxik szépen... majdnem akkorát tudok vele dobni, mint anno a nanoval... és nem is sérülékeny. ajánlom tesztelésre
Szia! Kezd kibontakozni egy komolyabb horgászbolt a háttérben! Gratulálok hozzá!
Sziasztok!
Nekem a WFT Gliss Monotex zsinórok váltak be. Nagyon jó áron van, a felülete majdnem teljesen sima és amennyire meg tudom állapítani tökéletesen kerek. Nagyon hasonlít a fogselyemre! :) Nagyon jól lehet vele dobni a legapróbb csalikat is, és mivel nagy a terhelhetősége egészen vékony verziót tudok használni belőle ami folyóvízen nagy előny, mert pl. kisebb fejeket lehet használni a plasztikokhoz. Három hátránya van amibők kettő egy tőből ered. Az első, hogy könnyen sérül a köveken és egyéb éles felületeken. A második a tartóssága kb. 1000 dobás alatt az utolsó kb. 10 méter kiszőrösödik és a dobásokat nagyon rontja. illetve a vízben is jobban szétterül, sok vizet vesz fel. A harmadik, hogy könnyen visszaakad a wobbler dobásnál- Egyébként, ahogy Te is mondod Viktor, én mindig használok 80 cm fluorocarbon előkét, mert az első és a harmadik problémát elég jól tudom orvosolni vele.
Azt szeretem, hogy válaszolsz a kérdésekre, legyen az bármi :) Nagyon élvezem a műsorotokat, nincs még egy ilyen csatorna mint ez. Maradjatok ilyenek! Hajrá, görbüljön, ja és a Domolypronak is😆
Köszi!
Köszönöm! Jó kis ismertető!
WFT KG Strong 0,08-as 10kg szakítóval. 8-as fonás, pont egy tízes az ára. Nekem bevált.
Én Dragon Fishmakert használok, eddig nagyon bejövős. Ez egy 4 szálas zsinór, annyi a baja, hogy hangos, de az erő, és a strapabíróság, szőrösödésmentesség ezt bőven ellensúlyozza.
Sziasztok volt szerencsém Amerikában horgászni. Meglepetés volt hogy ami itthon tizenezer forintok itt meglepően olcsó. ( Powerpro zsinór 11 dollár volt akkori áron 3200ft) kint a powerpro és a Spider wire zsinórokat használtam köves sziklás terepen . A power pro bevonata kifejezetten jól bírta de a Spider zsinór viszont az első nap után ki rojtosodott nagy csalódás volt mert előtte sokaktól hallottam hogy dicsérik. És a Berkleynek lehet kint kapni fluorocarbon zsinór 100-120meteres kiszerelésben 15 dollár egy tekercs.
Sziasztok!
Én kettő nevis fonott zsinórt használok. Nagyjából mindkettő 3k. Szerintem kezdésnek tökéletesek és eddig nem volt rengeteg bajom velük. Lírt vastagságuk nagyjából meg is egyezik. Strapabírásuk kiváló, de ha sokat horgászol kövek között, akkor érdemes azért egy hosszabb előkét használni. Nekem egyszer volt sérült a zsinór évek alatt, de a múltkor összeakadt a dobon, ami vagy a zsinór miatt volt, vagy az orsóé mert régi. 0.06 0.08 fonott ul szerintem megteszi, 0.08 - 0.12 meg medium botokhoz is jó. Folyó vizeken akadók miatt érdemes vastagabbat választani, de vékonyabb zsinórral nagyobbat lehet dobni, és érzékenyebb. Monofilt 2 napig használtam, hogyha csak az van, szerintem tökéletes főleg télen, jövőben tervezem hogy majd kipróbálom. Viszont árakat nézve, egy jó monofil kerülhet annyiba, mint egy 4 vagy olcsóbb 8 szálas fonott.
Köszönjük!
Mi is köszönjük!
Szia! Hát nem tudom, én egy ideje Ygk - t használok, van belőle 8x szövésű 10 ezer alatt! És semmi baj nincs vele! Frankó a videó! 👏😊
Köszi! A 10000- nagyságrend... valószínű lehet 8-körül is venni normálisat.
Sziasztok!
Tudtok fonott zsinórt ajánlani tavi pergetéshez főleg jigezni kéne a célhal csuka süllő esetleg kisebb harcsák ilyen 5000ft körül gondoltam
Előre is köszi
Szia,én kezdőként a 0.17es méretű daiwa jailbreak 4x zsinórját vettem,kisebb patakok illetve pár alkalommal tavi pergetésre.
Én több Sufix zsinórt próbáltam màr: 832, 8X, Rapinova. A 832 brutálisan erős viszont laza a “fonása” ezáltal rengeteg vizet vesz fel. A 8X és a Rapinova nagyon hasonló de sajnos hamar szőrösödnek.
Jelenleg Gosen Roots zsinórt használok, ez lényegesen jobban bírja (jobban tartja a színét és nem szőrösödik olyan hamar).
Ez a szőrösödés gyakran a gyűrűre tapadó kosztól erősödik fel.Én minden peca után újra kötöm az előkét és visszavágom a nem tetsző zsinórt (kopott, sérült szőrös.) Sokszor a helytelen feltekerésnél is sérül a zsinór felszíne, az is okozhatja az idő előtti kopást.
PowerPro+Seaguar 👍💪👌
Köszönöm ismét a videót! A kérdésem az lett volna, hogy milyen kötéseket, előkéket, kapcsokat használtok, de így már a következő videóban meg kapom a választ, a sapka pedig a Lengyel horgászszövetség logójával van ellátva, akik rendeznek Area versenyeket is...?
Azt gondoltam nehezebb lesz a kérdés :) Igen Lengyel válogatott sapka.
@@PredatorTV És a igen a zsinór Daiwa J-braid 10-13 eddig bevált, viszont gyorsan dobja a színét. Ul csalikhoz Nanofil de csak a vékonyabbak, a vastag olyan mint az aux kábel, most próbálom a Nanobraidet 0,4-et ami eddig elég jó, illetve ul- re Awasima Ion 0,16- 0,18 Domira Sügérre elég jó monofil.
Drop shotra milyen zsinort erdenes vastagsagba? Koszi
Sziasztok. Én a spiderwire 8 szálast probálgatom nem rossz de nem tudom annyit tesztelni!
Szia a 0,30 as woblerre esetleg nagyobb gumicsalira már túlzás?Dragon X Treme 60-200 orsó ryobi meta royal 6500 as
@@annabikky9372 nem
Prorex UL Finesse-ről(fonott)van véleményed?A vékony Sufixhoz képest.Jelenleg a legvékonyabbat használom egy SG Parabellum CCS 185cm 1-5gr boton Legalis LT orsóval.
Nem ismerem. 8-Braidet viszont tudom ajánlani a Daiwától.
a daiwa 8 braid tényleg király. Tavaly tértem át rá, és amíg ezt a minőséget tudják ennyiért tartani, én nem fogok más fonottat venni.
A Pergetőkalandok youtube csatorna említette meg a Deseda kupás videóban, hogy nem valami jó zsinór. Én eddig nem próbáltam, de ebben a 0,03-0,04 tartományban szerintem maradok a Sufixnál.
Üdv...említetted a sufix zsinórokat, kérdezném hogy mi a véleményed a sufix x8 zsinórokról...mennyire jó zsinórok?
Szerintem egy egész jó ár érték arányú zsinór a 8 szálasok között. Én szerettem. Most a Rapinovát használom az is nagyon jó.
@@PredatorTV köszi a választ...még egy kérdésem lenne... sufix x8 vagy a Shimano kairiki lenne jobb választás pergetéshez ,gumihalazáshoz 0.13as méretben? Válaszodat előre is köszönöm
@@zsolthegyesi1494 nehéz kérdés, kb mindkettőt nagyon szerettem. Ezt rád bízom, kb. Egyikben sem fogsz csalódni.
Szia! A Sufix nanobraid zsinórja is olyan/hasonló technológiával készül, mint a berkly nanofil?
Vagy ez egy baromi vékony körszövött zsinór? A keresztmetszetéről mit lehet tudni, ez teljesen kerek, vagy ez is szögletes?
Ugyan abból az anyagból készül, viszont precíziós fonással. Ez a reklámszöveg: "100% Dyneema fonott zsinór. Wide Angle Braiding technológiájának köszönhetően a zsinór gyártása során sűrűbb szövésű, így magasabb szakítószilárdságú lesz. Az eredmény pontosabb átmérő, magasabb szakítószilárdság, nagyobb kopásállóság és háromszor magasabb csomótűrő képesség."
Köszi a videót Viktor! Én is beruháztam többféle sufix zsinórra (FC, braid) és nem bántam meg. Laikusként feltűnt, hogy már a csomagolás is más azokhoz képest, amit eddig használtam (pl. gyári széles gumi a letekeredés ellen, igényes plexi tok, stb.)
Milyen zsinórkötéseket használsz/ajánlasz? Pl. Fonottat monoval albright? Vagy mindenképp ajánlott megtanulni az FG-t kötni? Vastagabb FC-t mivel kötsz forgóra vagy kapocshoz?
Vastagat krimpelem vagy gyárilag krimpeltet használok, minden esetben not a knot van a főzsinór és az előke között. Ettől még jók a különböző kötések, csak én lusta vagyok velük bíbelődni.
@@PredatorTV Köszi!
Szia ! Fonottan kívül milyen főzsinór van mit tudnál ajánlani ? Külföldi videókban gyakran látni hogy nem fonottat használnak olyan mintha csak nálunk lenne divat a fonott .
szia, érdemes megnézni a videót :)
Ez megvolt 😀 márkára ,típusra , átmérőre lennék kíváncsi . Pl egy balinozáshoz , fekete sügérhez . Vagy süllőre csukára harcsára .
@@tiborj7024 Hát mivel én a felsorolt halakra nem használok monot nem szeretnék javasolni. Kb. 15 éve dobáltam utoljára valami tengeri Trabuccoval kb 25-ös volt. De már nem emlékszem, hogy milyen volt vele pecázni :)
Én Unitika 4 szálas zsinórral Dunázom, monofil előkével. A 8-asok nekem, mint aki nem megy sűrűn, kevésbé érték meg, mert mindnél eljön a pont, mikor foszlik szét, a 4-esnél ez kevésbé jön el olyan korán, ez meg nem is hangos. Egyébként a zsinór hangja számít egyáltalán?
Szerintem a nagyobb márkák 8- szálasai alapból halk zsinórok. Amiket felsoroltam azoknál egyiknél sem volt nagy hang, a PP-nél volt legutoljára ilyen jelenség.
Üdv!
Help!Kis súlyokkal szeretnék műcsalit úsztatni centrepinnel. Pergető monofilben gondolkodom, de olyan kéne ami nem süllyed, így tudnám pakolni a Duna felszínén, mint a legyesek csinálják. Valami tipp?
Ezt nem teljesen értem. Milyen csalit szeretnél úsztatni?
@@PredatorTV plasztikot, vízközt úsztatnam,meg akár görgetném, mintha pl márnaznék. Vagyis valahogy így képzelem..
@@akiakiazaki5504 és miért kell ehhez úszó monofil? Pont fonott a jobb, mert jobban érzed vele a csalit. ruclips.net/video/fwBjerDS5gA/видео.html
@@PredatorTV mert csak most ismerkedem a centrepinnel, és elég suta vagyok😆 fonottal még több lenne a gubanc.. meg használnám simán úszózva úsztatni is, és ehhez nincs pótdob, ezért kéne mono..
Nevis navy feeder monofilt használok hosszú dobásokhoz 0,25öst 300m és 1200ft 80-90m-es távra parti pergetéshez balinra.
Rövid dobásokhoz a nevis secure braided fonott nagyon bevált maximum 0,10es méretben 100m és 2000ft 😅 nekem bejöttek nagyon az olcsó nevis zsinórok 😊
Egy 10 és fonttal jóval nagyobbat kellene dobni mint egy 25- ös monoval.
@@PredatorTV teljes mértékben igazad van csak gyerekkoromban monofillal tanultam dobni aztán így rossz szokásból marad a monofil amivel 100m körüli távot tudok 30-40g súlyú csalival.
Nem cserélünk pincét ? Mindig ilyen szar pincére vágytam xD
Említetted, hogy 10 ezer alatt már megkérdőjelezhető minőségű zsinórok vannak. Ez a gyakorlatban milyen hátrányokat jelenthet? Kezdő pergető vagyok és nekem is ilyen zsinórom van. Rendszeresen körberabolnak a halak de bármilyen csalit használok nem érdeklik, úgyhogy most szisztematikusan megyek végig a felszerelésemen a problémát keresve.
Nagyságrendileg 10. Alatta hangos, kopik, szakad, szálkásodik...nem ez miatt nem fogod meg a halakat. :)
múlt évben gyorsan kellett valami és az egyetlen aznap nyitvalévő üzletben éppen csak DAM márkájúak voltak, úgyhogy azt vettem. ilyen rossz zsinórral életemben nem volt dolgom. a 25g-os jigfej súlya eltépte a 0.16os zsinórt. úgyhogy miután eldobáltam egy csomó szereléket kidobtam a francba a zsinórt is. nem tudom nálatok kapni-e ilyesmit, én dániában élek, de ha kapni én a helyetekben nagy ivben kerülném. (a flourocarbonjukat viszont szeretem, az teljesen jó, tudom is ajánlani).
ha ott a hal és eszik is, de nincs kapás az a csalid és/vagy technikád miatt van, de biztosan nem az olcsó zsinór miatt. az elején nem feltétlen triviliális a csalivezetés módja sem, ráadásul körülményektől, célfajtól és magától a csalitól is múlik, hogy mi a pillanatnyilag célravezető technika
Vakami javaslat?
Szia Viktor! Jelenleg 3 fajta zsinórt használok, abból 2 fonott. Egyik Hero 8, 0,12 méretben, nagyon lágy a fonottakhoz képest, jó vele dobni, bírja a strapát. Viszont a 0,12 méret fals, inkább 0,16 ra saccolom. Enyhén hangos. A másik fonott Power Pro új fejlesztésű 0,13 zsinórja, szintén 8 szálas. Itt már valósnak tűnik a vastagság, nem hangos, merev zsinór, ebből kifolyólag könnyebb kötni mint a Herot. A dobra csévélésnél viszont azt vettem észre, mintha grafit réteggel lenne bevonva. Na azt én leszedtem, nedves papírral csévélek. Heronál semmi szennyeződés, semmi plusz réteg ami lejönne róla. A harmadik zsinór, Steelen world Champion Konger 0,18 Flurcarbon. Egyben előke nélkül használom. Mivel legtöbbször pisztrángok, ezt használom a legtöbb esetben. Van kevés nyúlása, nem mint a fonottaknál, ezért kevesebb a halvesztés is. Szerinted mivel lehetne ki küszöbölni fonottnál a halvesztést? UL, és Light médium botokon vannak a fonottak. Köszönöm ha válaszolsz. 🙂
Szia! Pisztrángnál lazáb fék és lágyabb bot, de én inkább a monoton választottam, mert jobban tartja a pisztrángot.
"Azzal szoktam kikötni a karácsonyfát." 😀😀 Tényleg iszonyatosan erős, nem csoda, amilyen vastag.
Szia,
Egy olyan kérdésem volna, hogy multiorsóra a fonott vagy a monofil zsinór a célszerűbb?
Vagy ez teljesen egyén függő?
Valamint monofil zsinorból a teszem fel feederes ugyan olyan jól működik mint a pergetésre tervezett?
Válaszodat előre is köszönöm! :)
Szia! Amíg nem megy a bedobás addig jobb a Mono a gubanc miatt. Ha már jól megy a monoval jöhet a fonott.
@@PredatorTV Köszi a gyors választ!
Király vagy! ;)
Egyik sem. A multiorsó működéséből fakadóan sem a klasszikus nylon (itthon monofilnak csúfolt), sem a fonott zsinórok nem ideálisak. A nylon zsinóroknál a memórieffektus okoz problémát, emiatt hajlamos dobáskor "leugrani" vagy lelazulni a dobról, és már kész is a madárfészek. A multisok sokszor azt mondják, hogy kezdj el nylonnal (monofillal), mert ez olcsó, és ha ezzel megatnulsz rendesen dobni, akkor a többivel nem lesz bajod. A fonott zsinórokat szintén ritkábban használják, aminek alapvetően három oka van: multiorsókon nem lehet a végtelenségig lefinomítani a vastagságot (kivév extrém BFS cuccok, de itt meg a dob tartóssága okozhat problémát), emiatt a fonott előnye nem annyira jön vissza. Ellenben a fonott zsinór sokkal hajlamosabb "bevágni" magát az alsóbb menetek közé, akár fárasztáskor, akár akadáskor, és ilyenkor szintén jönnek a madárfészkek, hacsak nem tekergeted le meg vissza az eset után. Szintén hasonló problémát okoz(hat) az átnedevesdés, mert egy fonott zsinór sokkal nagyobb mennyiségű vizet visz fel, mint egy egyszálas zsinór, és ilynkor sokkal könnyebben vág magába. Az utolsó probléma a fonottakkal, hogy jelllemzően nem szertjük őket közvetlenül használni, szinte mindenki használ valami előkét/shock-leadert stb. ezeket pedig vagy kapcsozod, vagy direkt kötöd. Viszont a multis botok jellemzően kisebb gyűrűzésénél ez sokkal inkább gondot tud okozni, és egy kevésbé jól sikerült kötés megakadhat, vagy csak lelassulhat a spiccgyűrűn, és megint ott a madárfészek.
Fenti okok miatt a jellemző multis zsinórok inkább a 100% fluorocarbon-ok, vagy spéci copolymer zsinórok, amiknél nem kell előke/shock-leader, és a memóriaeffektus hiánya miatt kevésbé hajlamosak leugrani a dobról. Emellett, ahogy Viktor is említette, a FC és a legtöbb copolymer zsinór (vagy polyline) oylan kémiai össztevőkből van összemérnökölve, hogy szemben a nylon / fonott "úszásával" vagy süllyednek (pl. FC) vagy lebegnek (nagyon lassan süllyednek). Ezek közé a copolymerek közé tartozik a legtöbb nem-100% flouroarbon zsinór (nylon magon FC bevonat), de a spéci "monofilok" is, mint a fedder vagy match zsinórok, amik többsége szintén egy süllyedő, kopásálló bevonatot kap. Viszont ezek a copolymer zsinórok a tisztán nylonhoz képest kevésbé nyúlnak, így a hivatalos szakítószilárdságuk is kisebb (kb fele körül szokott lenni).
Én egy időben használtam a Daiwa Competition Match zsinórjait UL-hez és könnyű multihoz is, ha jól emlékszem 0.16 vagy 0.18-as méretben. Ez egy nagyon jó minőségű, teljesen víztiszta, méretpontos, tökéletes kör keresztmetszetű süllyedő copolymer viszonylag alacsony szakítóval (0.18-nál volt emlékeim szerint 2.5kg körül) és nylonokhoz képest relatív alacsony nyúlással. Kristálytiszta vízben balinra, domira és sügérre használtam nagy megelégedéssel.
Hasonló copolymer az itthon is sokhelyen kapható Trabucco XPS Sealion FC mainline, ami a marketing névvel ellentétben nem 100% FC, "csak" FC bevonatos. Viszont akár 250m-es tekercsben is kapható, víztiszta, relatíve olcsó, nem kell hozzá előke, jó a csomótűrése. Szerintem ez egy jó kezdő opció lehet, de ha nem akarsz BFS kategóriában játszani, akkor 0.18+, de inkább 0.23+ ami esetleg itthon jó lehet.
Én egyébként használok Gliss monotex-et is multin, de csak a legnagyobb vastagság, a 0.25 működött rendesen, a többivel több probélma volt, mint amnnyit horgászni tudtam velük. Illetve használok fonottakat is, főleg csukára, ahol egyébként is kellene az előke. Érdekes módon a fonottak esetében a kevésbé "jónak" tartott x4-ek eddig jobban beváltak, kevésbé hajlamos magába végni, mint mondjuk egy x8. Egy amerikai feketesügeres srác egyszer nagy nehezen elmagyarázta, ők mikor és miért használják egyiket vagy másikat: tiszta vizen mehet az x8, de ahol zöld vegetáció van, ott az x4-et szeretik, mert a fonás tökéletlensége miatt a lágy növényzetet el lehet vele "fűrészelni"...
Csukára Jerkelni kell a vastagság, oda ha olyan 0.25+ körül használok (anno Piotr Piskorskinak volt erről egy nagyon jó cikke a régi salmo weboldalon), wobberezéshez meg swimbaitekhez inkább olyan 0.10-0.17 között (jellemzően nem horgászok nagy folyókon, ahol esetleg a sodrás indokolná az erősebb zsinórt). 0.10 x8 nekem erősen alsó határ volt, ennél vékonyabb fonottak egyszerűen nem valók multira szerintem. A pontos okot nem tudom, csak tippelek, hogy a túl vékony fonottaknak nincs meg a kellő merevsége, hogy doboskor a dob és a zsonórvezető közé ne hajoljon be a zsinór, és ne tekeredjen le "rossz irányba".
Kicsit hosszúra sikerült monológ lett, de azért remélem találsz benne használható információt is.
Én szinte mindig Trabucco neo x8-at használok, nekem nagyon bevált minden méretben. Momoi ryugin es Berkeley-t használtam előtte, de mind színtartásban és kopás/szőrösödésben, na meg árban is jobb a Momoinél mindenképp. Próbáltad már esetleg? Ha igen neked mi a véleményed róla?
Momoi-t használtam kb.7-8 éve a legvékonyabbat. Sajnos nagyon szakadt (tök sok nagy pontyot veszítettem miatta) Trabuccot nem ismerem.
Szia.
Berkley nanofilròl elképzelhető ,nyúlik?
Használtam 007-es és 014 méretben és felvettèk a dob formáját,pár hònap használat után.
Az orsó Shimano twin power 2500fa volt.
A damil leírásában az szerepel h nem nyúlik...
Köszi
A nano nem nyúlik. Ezt nem értem, hogy felvette a dob alakját. 7es nem is volt belőle.
Pedig biztos 007es méret volt.
Norvegiaban vettem.
Ezt használtam nagy dobasokhoz amikor kis csalikat használtam.
Dobás után a gyűrűk között a damil dob formában lògott.
Ha megtekertem az orsòt akkor persze kiegyenesedett.
Ez nekem memória problémára utal...
@@tamasgotthard1727 a nyúlás és a memória nem teljesen ugyan az. Igaz, hogy a monofil zsinórok sajátja ez a memória gond. Műanyag alapú zsinór a nano. Van fent egyik orsómon, ránézek: egy minimális memóriája van de alig látható.
Kedves Viktor!
A nanofil = poliline?
Nem. A Nanofil műanyag alapú, sok szálból álló zsinór, de itt nincsenek összefonva a szálak csak egymás mellett futnak. Ezért nyúlás mentes.
@@PredatorTV Nanofil azért nem tetszik mert nincsenek a szálak összefonva ezért el tud laposodni és ettől csavarodni.Nekem ami bevállt WFT micro braid ,ár-érték arányba verhetetlen.Nem fakul a színe👌
@@attilapala1814 Nincs semmi baj a nanoval, csak sűrűn kell visszavágni.
hm, nekem az a bajom a nanoval, hogy 0,06ban már kb seholsincs...
énis a wft nanobraidet kezdtem helyette használni, de sokkal jobban szakadt...
most vettem dekás sajátmárkás x8as bevonatos fonottat, filléres, de müxik szépen... majdnem akkorát tudok vele dobni, mint anno a nanoval... és nem is sérülékeny. ajánlom tesztelésre
@@lkammel a nanofil ből megszüntették a vékonyak gyártását pár éve, mostanra már az elfekvő készletek is elfogytak.
A szakítószilárdság nem libra hanem font. A libra egy másik mértékegység.
ez igaz, kilóban és fontban van megadva.