Tak tohle jsem objevil náhodou, topím jen dřevem a vím o něm všechno. Ovšem tento mladý muž je nejen velmi chartismaticky příjemný, ale sděluje jasně a stručně základní podstatu. Jdu si najít jeho další videa, hlavně to na které v úvodu odkazuje. Jasně, někteří arogáči by řekli, že netřeba dělat vědu z nádeničiny. Tenhle jí nedělá. A těm arogáčům sděluji, že i kopat krumpáčem a házet lopatou se musí umět a tak i s topením dřívím se to musí umět.
Viděl jsem i předchozí video a v podstatě všechno co bylo řečeno k tomu jsou velmi užitečné informace a i pravdivé, jen bych si dovolil oponovat v tom, že suché dřevo nepůjde štípat, samozřejmě že syrové dřevo se štípá snadněji, ale i to suché byť hůře se štípat dá.
Tak jasně, že se to dá, všechno jde velkou silou nakonec rozmlátit, ale když máte ručně naštípat 20m suchého nebo mokrého, tak to je sakra rozdíl. Jen sem chtěl, aby začátečníci věděli, že je mnohem lepší to přeštípat hned.
To mě baví. Je potřeba lidem mladším a pohodlným vysvětlit, co my starší a k něčemu vedeni víme od malička. Tak je to v pořádku, jen ta zmínka o igelitových obalech tam být nemusela.
Díky za komentář, ale zrovna ty obaly od pelet a briket mi připadají nesmyslné, proč kvůli hromádce pilin vyrábět tolik plastu? Lepší by byl nějaký nejednorázový obal. Něco jako přepravka nebo pytel na obilí.
Ni neviem, babke doviezli drevo , doslova z neho kapkala voda ako napite bolo a už ho pchala do peca, ale vysvetliť si nedá a len opakuje , že: ,,však zhorí , zhorí"
Nedávno jsem si také pořídil vlhkoměr a tak trochu si s ním hraju.:D Zjistil jsem, že dřevo které mám venku pod střechou už cca 4 roky, by mělo být dokonale suché logicky. No...ale není. Vlhkost má kolikrát vyšší jak 17 % což už výrobce vlhkoměru uvádí jako dřevo s mírně horší výhřevnost. Takže dělám to, že si domů nanosim vždy více dřeva než je potřeba třeba na týden nebo i déle a používám skutečně jen to dřevo které mám alespoň pár dnů doma v teplu a suchu. Rozdíl je nezanedbatelný...Z nějakých 17% vlhkosti se dřevo dostane na vlhkost pod 10% za pár dnů jako nic a vy získáte o něco vyšší výhřevnost a tím i ušetříte nějaké to polínko denně. :D
A měříte to vždy uprostřed čerstvě štípnutého polínka? Tipnul bych si, že ne, na povrchu to vždy bude tahat nějakou vzdušnou vlhkost (mlha, rosa) a pak když se to dostane do tepla domu, tak se to vysuší, ale aby se takhle rychle měnila vlhkost ve středu. To se mi nějak nezdá.
@@kolemdomu ano máte pravdu, uvnitř špalku se mění o něco méně, 2.12. Jsem si vzal na otestování bukový špalek, který měl povrchovou vlhkost těsně po rozstipnuti 34% uprostřed, do 5.12. Tedy do dneška se vlhkost ve stejném bodě dostala na 18% a když jsem špalek rozstipnul, tak čím více jsem měřil ke středu, tak se vlhkost zvětšovala. Ale tedy ne nějak podstatně. A jednalo se o celkem úzkou oblast. Špalek byl celkem objemný, takže se to dalo čekat, oproti tomu polínko, které má menší objem a větší povrch, tak rozdíl na povrchu a uvnitř není tak velký. Takže pro zvýšení výhřevnosti doporučuji polinka štipat dostatečně na přijatelný objem a cca alespoň týden je mít uskladněné v místnosti s nižší atmosférickou vlhkostí a s teplotou okolo 20°C než se začnou pálit. To jest skromný názor studenta lesnictví. 😄
@@kolemdomu Jo jo, přesně to rozštípnutí. Hodně lidí měří na povrchu a pak se diví, že to to v kamnech sazí a špiní sklo a jak ten oplach skla je uplně k ničemu. A přitom mají vlastně mokré dřevo.
Děkuji za vidéo, jen info k cenám : rozdíl na 1m3 je i 700kč. Třeba v Beskydech pod 1700kč kubiku tvrdeho sypanėho dřeva nekoupíte, na jihu Miravy je za 1100kč nechapu
Tady na severu seženete se srovnávačem i za 2700,-. A i to budou někteří lidé akceptovat, protože i velcí prodejci už hlásí do konce roku vyprodáno. Na jihu Moravy asi nebude taková poptávka a bude víc zdrojů, když je nižší cena.
My doma už léta topíme dřevem, předtím hlavně uhlím. Ze záčatku, když kotel nespaloval dobře kvůli špatnému tahu komína, jsme vlhkost nějak extra neřešili, ikdyž podmínku sušení u tvrdého dřeva dva roky jsme dodržovali vždy. Teď když ten samý kotel provozujeme s AN a komín je vyložkován nerezí, už se účinnost rapidně zvýšila a zároveň se projevila vyšší vlhkost, pokud topíme dřevem donešeným přímo z venku, výdrž na jedno naložení se zkrátí i o 20%. Proto navážíme pravidelně do kotelny zásobu tak na 12-14 dnů, víc se nevejde. Dřevo krásně doschne a kotel si jen ševelí Ono se to nezdá, ale ta vzdušná vlhkost je potvora. Pujčený vlhkoměr jsem použil jen loni, abych zjistil jak jsou na tom nařezaná a poštípaná polena z bukových odkorů po 7 měsících, kdy nám dřevo dovezli. Světe div se, vlhkost 19%. Po dosušení v kotelně za tři dny 13%. Reálně měkkému dřevu stačí kratší doba a tvrdému nahrubo naštípané max rok, taky odzkoušeno.
Záleží jaký kubík myslíte, v tomhle videu vysvětluji rozdíly mezi "metry, ve kterých se počítá dřevo": ruclips.net/video/0PtIKDMwzh8/видео.html A tady si můžete nechat přepočítat, co potřebujete.: www.drevopaliva.cz/kalkulacka-palivoveho-dreva/
Dobrý den, mám letos poprvé dub. Nejraději bych jej po naštípání uložil do dřevníku. Můžete mi prosím upřesnit, proč je dobré dub sušit na vzduchu? Bude se tříslovina v dřevníku uvolňovat déle, případně vůbec? Díky
Ja bych se teda chtěl jen ujistit,když mám dřevo TVRDÉ štipané ,dub,buk,jasan,nějake tvrde ovocné. prostě takový mix tvrdého.převážne ale dubu.nasklaldáno venku na paletách mám to tedy zakrýt z hora jen plachou,boky nechat odkryté ?Ted na zimu,aby do něj nepršelo a nesněžilo? Nebo nechat uplně odkryté? Díky...
Nemám, ale myslím, že se to nemůže vyplatit, když se vše musí namočit a pak dlouho sušit. Navíc jaký papír se do toho asi použije? Letáky a časopisy plné barev a lepidel, musí to hrozně čoudit.
Původně jsem hledala jak skladat naštípané dřevo do dřevníku. Toto video je fajn, ale chtělo by ho to doplnit. Např. Když mi přivezou dřevo které nebude perfektně suché, musím ho doštípat a uskladnit do dřevníku ( venku nelze). Jak skládat na palety na zemi ( pod paletou trava) aby se po stranách nezbortilo, jak skládat, aby neplesnivělo. Je na to asi nějaký systém.... podělte se o zkušenosti.
Dobrý den, nenapadlo mě, že by měl být nějaký systém skládání dřeva. Nicméně, říká se, že se má skládat kůrou dolů, aby lépe prosychalo. Pokud neskládáte do ježka (homole), ale do kvádru, tak stačí dávat polínka po řadách vedle sebe a jen na konci a začátku řady dát vždy 2 polínka kontra. Nedávejte víc, na dvou bodech je to stabilnější než na třech a více. Řady mezi sebou nepropojuji a nepadá to, jen musíte hlídat rovinu.
Pod palety včetně nějakého přesahu je dobré dát něco proti růstu vegetace např.: starý koberec, lino. Když dole nic neporoste bude lepší cirkulace vzduchu.
Ano, už jsem to také četl, že Amazonský prales začíná Zemi spíš ohřívat, ale to jen vlivem působení člověka. Osobně můžu říct, že pro mě byla návštěva těchto “plic světa” skoro tak otřesnou podívanou jako třeba procházka po rybářských vesnicích Mexika, kde pro naplavené odpadky z celého světa nevidíte přírodu. Nejsem žádný eko aktivista, ale když to vidíte na vlastní oči, tak to by probralo snad každého!
@@kolemdomu Ono je to i o mentalite lidi. Ale je tu jedna zajimavost - nasinec, kdyz prijede napr. do Indie a ji jejich stravu bez prevareni v tom svinciku, tak vetsinou seredne onemocni, ale oni jsou daleko odolnejsi a nevadi jim to. Nekdy si rikam, ze Priroda preje tem, kteri vyrustaji v tech nejhorsich podminkach a ne tem ze sterilniho prostredi.
Mne doviezli drevo priamo z hory ( čistili sme les ) a všetko som spravil podla rád skusených :D, doma som drevo narezal na 1m kusy, rozštiepal na polovice a samozrejme uložil do drevníku ktorý je cca 20cm od zeme aby ho podfukovalo ( je dobré tam dať geotextiliu a npr. štrk aby z popod neho nerástla burina a bol tam stále možný prievan aj po X rokoch ) mám na nom spravenú strechu z rebrovaného plastu, medzeru od stropu som nechal tiež zhruba 20cm aby nebol problém že je moc natesno a drevo malo šancu sa viac prevetrať ....v apríly to bude rok takže uvidím ako na tom bude z vlhkosťou, mám ho na severnej strane plotu takže celý deň až do západu slnka naňho svieti slnko takže sa nonstop " smaží :D " ale ked som meral vlhkosť z prednej strany dreva ( viem že sa má od stredu ale je to metrový kus a nechce sa mi to moc prehadzovať ) tak bola 8%-15% je pravda že sme v lese nedali dole jediný zdravý strom takže väčšina už tam možno aj pár rokov bola bez prísunu vody zo zeme len cez kôru čo napršalo no takže už z toho dôvodu je tam tá vlhkosť nižšia..... jak som vravel čistili sme les podľa pokynov lesníka takže to nemalo toľko vody v sebe jak zdravé stromy .... jedna vec ma trocha desí keď ste vraveli že drevo sa má štiepat este ked je mokre no, ja som ho dal len na polovice takže uvidíme čo sa stane ked príde na štiepanie / prípravu do pece :D
Tohle jsem nikdy nepochopil, to ukládání v 1m. Jasné, že se s tím dobře manipuluje a je to rychle uložené, ale pak to stejně musíte zas vyndat a nařezat. Jestli máte štípačku, tak je skoro jedno, zda štípete suché nebo mokré. Ty půlky vám ale i sekerou půjdou, jen to nepujde tak svižně jako za mokra. Takhle je to dvojí práce, ale spousta lidí to preferuje. Já mám raději to hned připravit na kamnovou velikost, uložit a pak už jen brát rovnou na topení.
Taky řežu motorovou nebo elektrickou a s pomocí téhle kozy: ruclips.net/video/_-EO_Kcagd4/видео.html Je to celkem dobrá pomocnice, když taky nemáte cirkulárku. Rozhodně je to mnohem levnější a skladnější varianta.
Ako sa správne topí, drevom.. Ma sa spodok kachlí zavriet? Alebo nechať rozhoriet a zaviesť? Kúrení v klasickom sporáku?Je nebezpečné na noc naložiť a zavriet spodok,komin otvorený, myslím klapku do komína.. Kedy dá drevo najviac tepla, ked je suché ale dôležité je aj správne naložiť... A správne používanie.. Zatvárania dvierok!? . Alebo v prenosnej kachľové pecí... Mam mix dreva, hrab, dub, cer a agač...
Ty ceny dorovnali mnozi podle toho srovnavace - uz jsem videl ze pan ma na kontejneru cenu stejnou, jako maji ostatni na internetu, i kdyz byl pred pul rokem jeste relativne levny - takze si clovek moc nevybere, ale mozna by slo usmlouvat nejakou tu tisicovku
Tak tohle jsem objevil náhodou, topím jen dřevem a vím o něm všechno. Ovšem tento mladý muž je nejen velmi chartismaticky příjemný, ale sděluje jasně a stručně základní podstatu. Jdu si najít jeho další videa, hlavně to na které v úvodu odkazuje. Jasně, někteří arogáči by řekli, že netřeba dělat vědu z nádeničiny. Tenhle jí nedělá. A těm arogáčům sděluji, že i kopat krumpáčem a házet lopatou se musí umět a tak i s topením dřívím se to musí umět.
Děkuji za komentář, skoro to vypadá, jako bych si ho napsal sám. :D
Skvělé video! Díky za něj 👏🙂
Super video ! Pan o tom krasne mluvi a vysvetluje
Díky!
Viděl jsem i předchozí video a v podstatě všechno co bylo řečeno k tomu jsou velmi užitečné informace a i pravdivé, jen bych si dovolil oponovat v tom, že suché dřevo nepůjde štípat, samozřejmě že syrové dřevo se štípá snadněji, ale i to suché byť hůře se štípat dá.
Tak jasně, že se to dá, všechno jde velkou silou nakonec rozmlátit, ale když máte ručně naštípat 20m suchého nebo mokrého, tak to je sakra rozdíl. Jen sem chtěl, aby začátečníci věděli, že je mnohem lepší to přeštípat hned.
@@kolemdomu Rozumím, a jinak přeji inspiraci do další youtube tvorby... :-)
@@bariPlayer79 Díky!
Skvělý kanál. Děkuji. :)
Díky!
Super informace, dík.
Velmi přínosné video😁😁
Díky, jsem rád, že pomůže.
To mě baví. Je potřeba lidem mladším a pohodlným vysvětlit, co my starší a k něčemu vedeni víme od malička. Tak je to v pořádku, jen ta zmínka o igelitových obalech tam být nemusela.
Díky za komentář, ale zrovna ty obaly od pelet a briket mi připadají nesmyslné, proč kvůli hromádce pilin vyrábět tolik plastu? Lepší by byl nějaký nejednorázový obal. Něco jako přepravka nebo pytel na obilí.
V pytlích na obilí by to bylo fajn,jenže výrobci budou argumentovat tím,že v igelitu je to kvůli tomu,aby to nenatáhlo vlhkost při skladování.😊
To nevím, vždyť to jejich igelitové zatavení má stejně vždycky díry.
Ni neviem, babke doviezli drevo , doslova z neho kapkala voda ako napite bolo a už ho pchala do peca, ale vysvetliť si nedá a len opakuje , že: ,,však zhorí , zhorí"
Taky jsem se divil igelitu, ale je to proti vzdušné vlhkosti, jinak se brikety ro rozpadají
Nedávno jsem si také pořídil vlhkoměr a tak trochu si s ním hraju.:D Zjistil jsem, že dřevo které mám venku pod střechou už cca 4 roky, by mělo být dokonale suché logicky. No...ale není. Vlhkost má kolikrát vyšší jak 17 % což už výrobce vlhkoměru uvádí jako dřevo s mírně horší výhřevnost. Takže dělám to, že si domů nanosim vždy více dřeva než je potřeba třeba na týden nebo i déle a používám skutečně jen to dřevo které mám alespoň pár dnů doma v teplu a suchu. Rozdíl je nezanedbatelný...Z nějakých 17% vlhkosti se dřevo dostane na vlhkost pod 10% za pár dnů jako nic a vy získáte o něco vyšší výhřevnost a tím i ušetříte nějaké to polínko denně. :D
A měříte to vždy uprostřed čerstvě štípnutého polínka? Tipnul bych si, že ne, na povrchu to vždy bude tahat nějakou vzdušnou vlhkost (mlha, rosa) a pak když se to dostane do tepla domu, tak se to vysuší, ale aby se takhle rychle měnila vlhkost ve středu. To se mi nějak nezdá.
@@kolemdomu ano máte pravdu, uvnitř špalku se mění o něco méně, 2.12. Jsem si vzal na otestování bukový špalek, který měl povrchovou vlhkost těsně po rozstipnuti 34% uprostřed, do 5.12. Tedy do dneška se vlhkost ve stejném bodě dostala na 18% a když jsem špalek rozstipnul, tak čím více jsem měřil ke středu, tak se vlhkost zvětšovala. Ale tedy ne nějak podstatně. A jednalo se o celkem úzkou oblast. Špalek byl celkem objemný, takže se to dalo čekat, oproti tomu polínko, které má menší objem a větší povrch, tak rozdíl na povrchu a uvnitř není tak velký.
Takže pro zvýšení výhřevnosti doporučuji polinka štipat dostatečně na přijatelný objem a cca alespoň týden je mít uskladněné v místnosti s nižší atmosférickou vlhkostí a s teplotou okolo 20°C než se začnou pálit.
To jest skromný názor studenta lesnictví. 😄
Až na ukázku jak měřit vlhkost dřeva - moudrá slova. Držím palce.
Jo, zapomněl jsem říct, že se to polínko má nejdřív rozštípnout a líp zapíchnout. Nebo co tím myslíte?
@@kolemdomu Jo jo, přesně to rozštípnutí. Hodně lidí měří na povrchu a pak se diví, že to to v kamnech sazí a špiní sklo a jak ten oplach skla je uplně k ničemu. A přitom mají vlastně mokré dřevo.
Děkuji za vidéo, jen info k cenám : rozdíl na 1m3 je i 700kč. Třeba v Beskydech pod 1700kč kubiku tvrdeho sypanėho dřeva nekoupíte, na jihu Miravy je za 1100kč nechapu
Tady na severu seženete se srovnávačem i za 2700,-. A i to budou někteří lidé akceptovat, protože i velcí prodejci už hlásí do konce roku vyprodáno. Na jihu Moravy asi nebude taková poptávka a bude víc zdrojů, když je nižší cena.
Ostrava 3000.- prms
My doma už léta topíme dřevem, předtím hlavně uhlím. Ze záčatku, když kotel nespaloval dobře kvůli špatnému tahu komína, jsme vlhkost nějak extra neřešili, ikdyž podmínku sušení u tvrdého dřeva dva roky jsme dodržovali vždy. Teď když ten samý kotel provozujeme s AN a komín je vyložkován nerezí, už se účinnost rapidně zvýšila a zároveň se projevila vyšší vlhkost, pokud topíme dřevem donešeným přímo z venku, výdrž na jedno naložení se zkrátí i o 20%. Proto navážíme pravidelně do kotelny zásobu tak na 12-14 dnů, víc se nevejde. Dřevo krásně doschne a kotel si jen ševelí Ono se to nezdá, ale ta vzdušná vlhkost je potvora. Pujčený vlhkoměr jsem použil jen loni, abych zjistil jak jsou na tom nařezaná a poštípaná polena z bukových odkorů po 7 měsících, kdy nám dřevo dovezli. Světe div se, vlhkost 19%. Po dosušení v kotelně za tři dny 13%. Reálně měkkému dřevu stačí kratší doba a tvrdému nahrubo naštípané max rok, taky odzkoušeno.
Hezký video :)
Díky!
Jak se vypočítá kubík dřeva děkuji za odpověď
Záleží jaký kubík myslíte, v tomhle videu vysvětluji rozdíly mezi "metry, ve kterých se počítá dřevo": ruclips.net/video/0PtIKDMwzh8/видео.html A tady si můžete nechat přepočítat, co potřebujete.: www.drevopaliva.cz/kalkulacka-palivoveho-dreva/
Dobrý den, mám letos poprvé dub. Nejraději bych jej po naštípání uložil do dřevníku. Můžete mi prosím upřesnit, proč je dobré dub sušit na vzduchu? Bude se tříslovina v dřevníku uvolňovat déle, případně vůbec? Díky
Ja bych se teda chtěl jen ujistit,když mám dřevo TVRDÉ štipané ,dub,buk,jasan,nějake tvrde ovocné. prostě takový mix tvrdého.převážne ale dubu.nasklaldáno venku na paletách mám to tedy zakrýt z hora jen plachou,boky nechat odkryté ?Ted na zimu,aby do něj nepršelo a nesněžilo? Nebo nechat uplně odkryté? Díky...
Zakryjte to shora. Déšť na okraji se rychle vyfouká, jen nesmí pršet do středu.
@@kolemdomu díky
Prosím Vás , máte skúsenosť s papierovými briketami vyrobenými doma takým ručným lisom?
Nemám, ale myslím, že se to nemůže vyplatit, když se vše musí namočit a pak dlouho sušit. Navíc jaký papír se do toho asi použije? Letáky a časopisy plné barev a lepidel, musí to hrozně čoudit.
Ďakujem
aký vlhkomer používate ?
Levný z OBI - Lux, ale tenhle už se neprodává. Myslím, že na domácí použití je jedno jaký, člověk to nepotřebuje úplně přesně.
Původně jsem hledala jak skladat naštípané dřevo do dřevníku. Toto video je fajn, ale chtělo by ho to doplnit. Např. Když mi přivezou dřevo které nebude perfektně suché, musím ho doštípat a uskladnit do dřevníku ( venku nelze). Jak skládat na palety na zemi ( pod paletou trava) aby se po stranách nezbortilo, jak skládat, aby neplesnivělo. Je na to asi nějaký systém.... podělte se o zkušenosti.
Dobrý den, nenapadlo mě, že by měl být nějaký systém skládání dřeva. Nicméně, říká se, že se má skládat kůrou dolů, aby lépe prosychalo. Pokud neskládáte do ježka (homole), ale do kvádru, tak stačí dávat polínka po řadách vedle sebe a jen na konci a začátku řady dát vždy 2 polínka kontra. Nedávejte víc, na dvou bodech je to stabilnější než na třech a více. Řady mezi sebou nepropojuji a nepadá to, jen musíte hlídat rovinu.
Pod palety včetně nějakého přesahu je dobré dát něco proti růstu vegetace např.: starý koberec, lino. Když dole nic neporoste bude lepší cirkulace vzduchu.
Zelene mozky chteji zakazat topit drevem a take pry Amazonsky prales produkuje sklenikove plyny / takze se mame na co tesit?
Ano, už jsem to také četl, že Amazonský prales začíná Zemi spíš ohřívat, ale to jen vlivem působení člověka. Osobně můžu říct, že pro mě byla návštěva těchto “plic světa” skoro tak otřesnou podívanou jako třeba procházka po rybářských vesnicích Mexika, kde pro naplavené odpadky z celého světa nevidíte přírodu. Nejsem žádný eko aktivista, ale když to vidíte na vlastní oči, tak to by probralo snad každého!
@@kolemdomu Ono je to i o mentalite lidi. Ale je tu jedna zajimavost - nasinec, kdyz prijede napr. do Indie a ji jejich stravu bez prevareni v tom svinciku, tak vetsinou seredne onemocni, ale oni jsou daleko odolnejsi a nevadi jim to. Nekdy si rikam, ze Priroda preje tem, kteri vyrustaji v tech nejhorsich podminkach a ne tem ze sterilniho prostredi.
Mne doviezli drevo priamo z hory ( čistili sme les ) a všetko som spravil podla rád skusených :D, doma som drevo narezal na 1m kusy, rozštiepal na polovice a samozrejme uložil do drevníku ktorý je cca 20cm od zeme aby ho podfukovalo ( je dobré tam dať geotextiliu a npr. štrk aby z popod neho nerástla burina a bol tam stále možný prievan aj po X rokoch ) mám na nom spravenú strechu z rebrovaného plastu, medzeru od stropu som nechal tiež zhruba 20cm aby nebol problém že je moc natesno a drevo malo šancu sa viac prevetrať ....v apríly to bude rok takže uvidím ako na tom bude z vlhkosťou, mám ho na severnej strane plotu takže celý deň až do západu slnka naňho svieti slnko takže sa nonstop " smaží :D " ale ked som meral vlhkosť z prednej strany dreva ( viem že sa má od stredu ale je to metrový kus a nechce sa mi to moc prehadzovať ) tak bola 8%-15% je pravda že sme v lese nedali dole jediný zdravý strom takže väčšina už tam možno aj pár rokov bola bez prísunu vody zo zeme len cez kôru čo napršalo no takže už z toho dôvodu je tam tá vlhkosť nižšia..... jak som vravel čistili sme les podľa pokynov lesníka takže to nemalo toľko vody v sebe jak zdravé stromy .... jedna vec ma trocha desí keď ste vraveli že drevo sa má štiepat este ked je mokre no, ja som ho dal len na polovice takže uvidíme čo sa stane ked príde na štiepanie / prípravu do pece :D
Tohle jsem nikdy nepochopil, to ukládání v 1m. Jasné, že se s tím dobře manipuluje a je to rychle uložené, ale pak to stejně musíte zas vyndat a nařezat. Jestli máte štípačku, tak je skoro jedno, zda štípete suché nebo mokré. Ty půlky vám ale i sekerou půjdou, jen to nepujde tak svižně jako za mokra. Takhle je to dvojí práce, ale spousta lidí to preferuje. Já mám raději to hned připravit na kamnovou velikost, uložit a pak už jen brát rovnou na topení.
@@kolemdomu nemám elektrickú, všetko ručne len to bolo 20m3 dreva a ešte som nemal ani cirkular od koho požičať takže motorovkou som to rezal....
Taky řežu motorovou nebo elektrickou a s pomocí téhle kozy: ruclips.net/video/_-EO_Kcagd4/видео.html Je to celkem dobrá pomocnice, když taky nemáte cirkulárku. Rozhodně je to mnohem levnější a skladnější varianta.
Ako sa správne topí, drevom.. Ma sa spodok kachlí zavriet? Alebo nechať rozhoriet a zaviesť? Kúrení v klasickom sporáku?Je nebezpečné na noc naložiť a zavriet spodok,komin otvorený, myslím klapku do komína.. Kedy dá drevo najviac tepla, ked je suché ale dôležité je aj správne naložiť... A správne používanie.. Zatvárania dvierok!? . Alebo v prenosnej kachľové pecí... Mam mix dreva, hrab, dub, cer a agač...
Ty ceny dorovnali mnozi podle toho srovnavace - uz jsem videl ze pan ma na kontejneru cenu stejnou, jako maji ostatni na internetu, i kdyz byl pred pul rokem jeste relativne levny - takze si clovek moc nevybere, ale mozna by slo usmlouvat nejakou tu tisicovku
Bude zajímavé sledovat, co se stane příští rok. Letos se to snažili napálit, co to dá.