Lamiel cz.I #02 | Stendhal | Audiobook po polsku

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 6 сен 2024
  • 🔔Subskrybuj kanał, aby być na bieżąco - bit.ly/Radiobo...
    ➡️ Śledź nas na Facebooku: radiobookpr
    🔊 Posłuchaj naszych treści w wygodnej formie podcastów - bit.ly/Radiobo...
    🎧Słuchaj nas na RUclips Music - bit.ly/Radiobo...
    Sprawdź inne kanały Polskiego Radia:
    🔹 / @agencjamuzycznapr
    🔹 / @polskieradioplofficial
    #Radiobook - wyobraźnia, która nie śpi.
    #Audiobooki #polskieradio
    Stendhal - „Lamiel” cz.I; przekład Tadeusz „Boy” Żeleński; czyta Krzysztof Gosztyła; 1996 rok.
    Marie-Henri Beyle (1783-1842), czytelnikom na całym świecie lepiej znany pod pseudonimem Stendhal, żył i tworzył w epoce rozbuchanego romantyzmu - w swoich powieściach zajmował się, między innymi, odwiecznym konfliktem między sercem i rozumem, a do historii literatury przeszedł jako jeden z najwybitniejszych twórców realizmu: nurtu, w którym świat opisywany jest takim, jaki jest, ze wszystkimi nieprzyjemnymi komplikacjami i bez moralnych upiększeń. Co za tym idzie, bohaterowie Stendhala mają zwykle w życiu pod górkę i jeśli nie ponoszą spektakularnej klęski (czyli: nie kończą w grobie), to tylko dlatego, że albo sami okazują się sprytniejsi od bliźnich, albo mają, po prostu więcej prozaicznego szczęścia.
    W swoim największym bestsellerze - powieści „Czerwone i czarne” z 1830 r. - Stendhal bez litości opisał degenerację Kościoła katolickiego we Francji. Oprócz kontrowersji, powieść zapewniła mu wielką popularność, a pośmiertnie - dzięki umieszczeniu przez papieża Piusa IX w indeksie ksiąg zakazanych - nieprzemijającą legendę.
    „Lamiel” Stendhal pisał przez wiele lat. Nigdy jej nie ukończył. Powieść - zredagowana z pozostawionych, gotowych fragmentów i szkiców - została opublikowana kilkadziesiąt lat po śmierci autora, w czasach, gdy jego twórczość była już zaliczana do kanonu francuskiej literatury. Tytułowa bohaterka to - jak napisał tłumacz Tadeusz „Boy” Żeleński - „harde dziecko ludu o niepodległych instynktach, wcielenie kaprysu i woli, ciekawości i znudzenia.”
    Fabuła rozgrywa się na francuskiej prowincji, następnie w Rouen i Paryżu, w epoce restauracji rządów Burbonów, po upadku cesarza Napoleona, w arystokratycznym środowisku, gdzie Lamiel, z racji pochodzenia i wychowania, jest kimś obcym i pogardzanym. Dzięki swojej urodzie i bezwzględności zrobi oszałamiającą karierę...
    Powieść czyta Krzysztof Gosztyła.
    Tytuł: Lamiel cz.I (wybrane fragmenty/opracowanie radiowe)
    Data premiery: 01/07/2024
    Autor: Stendhal
    Przekład: Tadeusz “Boy” Żeleński
    Czyta: Krzysztof Gosztyła
    Liczba odcinków: 5
    Rok produkcji: 1996
    ISBN 978-83-67540-36-0

Комментарии •