I kolejny konkretny przekaz. Jak bym był początkujący wędkarzem to po obejrzeniu tego materiału wiedziałbym wszystko na temat zestawu do methody. Brawo Marcin👍
Dodałbym w ramach 1 zestawu, że w wielu podajnikach ta szybkozłączka wchodzi w otwór w podajniku pod wpływem jego ciężaru i klinuje się co powoduje, że mamy zestaw samozacinający zamiast przelotowego. Jak dobrze pamiętam to w Mikado szybkozłączka specjalnie jest tak zrobiona żeby ją w ten otwór schować. Jak nie chcę mieć samozacinającego tylko przelotowy to za podajnikiem dokładam jeszcze gumowy koralik większy niż średnica otworu.
Pytanie techniczne: czy do zestawu skróconego do method feeder zamiast grubej żyłki/fluorocarbonu można zastosować plecionkę ?? Jeśli nie to jakie jest tego wytłumaczenie. Dzięki za odpowiedź, pozdrawiam🎣🎣🎣
Teoretycznie można a praktycznie nigdy tego nie stosowałem, jest to spowodowane zakazem używania plecionek na lowiskach komercyjnych. Dziękuję za komentarz Pozdrawiam
Witam czy ten jeden stoper na zestawie da rade pod braniem chodzi czy wieksza ryba nie przeciagnie przy zacieciu a bedzie na tym samym miejscu stoper jak przed braniem ?
zupełnie tego nie rozumiem w sensie zasady flulocarbon ma być grubszy od żyłki głównej ? jeśli dojdzie do zerwania to ryba nie odpłynie z całym zestawem ? ;) skoro stosuje żyłki 0.26 to mam zakładać 0.35 flilocarbon ?
Jeśli chodzi o zestaw który montowałeś na bombkę to z własnego doświadczenia wiem że ten stoper przy mocniejszym rzucie moze nie starczyć w takim wypadku ja stosuje malutki krętlik lub złączkę i usuwamy możliwość awarii w postaci opadnięcia cięzarka na przypon bądz urwania zestawu lecz usuwamy w tym przypadku możliwość wydłużenia przyponu co jest dużym atutem pokazanego w filmie zestawu.
Dziękuję za komentarz, bardzo szanuje jeśli ktoś ma swoje zdanie :) Weź pod uwagę że stoperki których używam są ciasno zamocowane a przed przyponem mam węzeł, pr,ez który nie ma możliwości aby stoper przeszedł. Nawet jeśli użyjesz całej siły to nie ma obawy o to aby się zsunal na przypon. Być może przy dużych stoperkach jest to możliwe, ja jednak się z tym jeszcze nie spotkałem a łowie na bombkę bardzo dużo. Bardzo dziękuję za Twoje spostrzeżenia, dziękuję :)
Pewnie ze można..... natomiast dłuższy odcinek grubej żyłki ma jeszcze jedna zaletę a mianowicie jest bezpieczniejsza od cieńszej żyłki i odporna na przetarcia w momencie kiedy przy ostatnim etapie holu ryba może przetrzeć ten odcinek np. grzbietem co czasem się może zdarzyć
A jak zamontować na łącznik przynon z krętlikiem do tego 1 typu zestswu. Takie gotowce używają u mnie w wędkarskim więc sam ich nawiązałem a nie wiem takich rzeczy bo wcześniej łowiłem na sprężynę i koszyczek a nie metode.
Jeśli chodzi o zestaw skrócony,to konieczne jest zamontowanie na żyłce głównej agrafki z krętlikiem i następnie krętlika z fluorocarbonem i podajnikiem?A gdyby zamontować sam krętlik do żyłki głownej i od razu do niego bezpośrednio fluorocarbon z podajnikiem?
Dzień dobry, , przypon 10 cm, haczyk 10 bagnetem, jezioro spore, bo 8 ha, lepiej łowić przelotowo czy na stałe? Dodam, że łowiąc na stałe na tym łowisku bez problemu wyciągam +10 sztuk karpia +2kg przez 6h łowienia. Pytam ze względu na ciekawość, czy przy łowieniu przelotowym zauważę jakąś znaczącą różnicę, bo nigdy tak nie łowiłem. Dodam, że celuje w większe i cięższe ryby.
Nie zmieniałbym tego, czasami przy odjazdach dużych ryb po jakimś czasie mam podajnik przy szczytówce a ryba jest jeszcze przykładowo 50m od brzegu, nie jest to komfortowe łowienie.
ze swej strony polecałbym agrafki z pazurkiem blokującym rozpinanie. Te z prezentacji nie są tak całkiem pewne, mi potrafił się taki rozpiąć, niestety.
Podajniki dobieraj do warunków nad wodą i do odległości łowienia, wędka trochę mocna ale spokojnie można łowić. CW 50-100 oznacza że przy podajnikach z towarem o masie 50 do 100g wedka najlepiej wyrzuca .... na najbardziej optymalna odległość, pozdrawiam
Do jakiej max głębokości można łowić tą metodą. Wiadomo że czym dłużej spada podajnik tym szybciej dochodzi pellet a to oznacza że może juz nie dotrzeć na same dno.
Witam, mam dwa pytania techniczne: 1) Czy w zestawie skróconym zamiast grubej żyłki lub fluorokarbonu nie można stosować żyłki głównej? 2) Co w sytuacji gdy ryba się zerwie już na żyłce głównej a nie na przyponie? Ma pływać z podajnikiem bo zblokuje go agrafka z kretlikiem?
Hej ... dziękuję za komentarz. 1. Odcinek.zestawu skróconego jest najbardziej narażony na uszkodzenia, przykład to otarcie o grzbiet ryby w czasie holu więc lepiej gruba żyłka lub fluorocarbon 2. Łowie tak już 3 lata i nigdy nie zdarzyło się zerwanie żyłki głównej..... przypon zawsze urwie się pierwszy Pozdrawiam
Dziękuję za odpowiedź, ja po 20 latach przerwy powróciłem do wędkowania i ciągle się uczę. Co go pierwszego pytania bardzo dobre wyjaśnienie choć np przy jesiotrze 1,2 m pewno jakieś ryzyko istnieje. Co do drugiego tematu to pytałem ponieważ trafił mi się przypadek że złowiłem karpia z już podpiętym takim właśnie zestawem z podajnikiem, agrawką i co najmniej 15 metrami żyłki...i do tego na haczyku z zadziorem. Przy zwykłym zestawie bez agrafki podajnik by się zsunął z żyłki a tak kto wie ile ta ryba już z tym pływała. Pewno to incydentalny przypadek i albo ktoś miał słabe żyłki albo żyłka się o coś przetarła. Nie mniej jednak jutro biorę się za montowanie dokładnie takich zestawów skróconych u siebie 👍. I czekam na kolejne filmy.
nie zgodze sie zupelnie z tym co tu jest przedstawiane. mianowicie: zylka 0,23 do 0,30 to jest stanowczo za grubo. nie da sie tym wogole rzucic. 0,18-0,20 to jest sluszny wybor. mosi byc w tym jakas finezja a nie przeciaganie liny. przypon moze byc grubszy niz zylka glowna bo jest wyeksponowany na otarcia o dno itd. nawet jesli ryba sie zerwie latwiej jest jej uwolnic z haczyka. poprostu zaczepia sie o przeszkody latwiej co ulatwia pozbycie sie haczyka. nie wiem po co takie wysokie kalibry zylek itd. ale wg mnie powinno w wedkarstwie wystepowac zjawisko finezji, bo przeciez o to tu chodzi.
😢Ten tzw. zestaw skrócony powinien być zabroniony. W sytuacji gdy strzeli linka główna ryba pływa z obciążeniem. Tak samo stosowanie stopera za koszyczkiem jest niewłaściwe, bo ryba musi przetargać całą żyłkę jaka się urwała. Zamiast takich wynalazków lepiej założyć szybkozłączkę wpinającą się do podajnika. Mając system isc można zdjąć koszyczek i zalożyć koszyk isc do nęcenia.
Jeśli przypon jest dobrze dobrany do linki głównej to ten zestaw jest bardzo dobry bo zapobiega niszczeniu żyłki głównej w przypadku dalszych rzutów przy cięższym podajniku. Ale masz rację wielu ludzi nie potrafi tego zrozumieć i kupując gotowe przypony nie patrzy na ich wytrzymałość i faktycznie wtedy ryba urywa się przez złe dobranie tych dwóch elementów wtedy nie jedną rybę czeka niechybna śmierć jak się zapląta. Dodatkowo pomaga w tym wszystkim stosowanie bezpiecznych klipsów przy łapaniu na sam ołów. Dobra uwaga z twojej strony serdecznie pozdrawiam 😊
@@robiin1345 Na jednym zbiorniku mam taką sytuację że zdarza się że raki przecinają żyłkę. Też bywa żyłka przetarta na muszlach. Zdarza się też, że karp wbija się całym impetem w trzcinę i wtedy też żyłka główna się osłabia. Ryzyko że strzeli żyłka główna zawsze jest nawet jeśli dobierzemy odpowiednio wytrzymałość poszczególnych elementów.
I kolejny konkretny przekaz. Jak bym był początkujący wędkarzem to po obejrzeniu tego materiału wiedziałbym wszystko na temat zestawu do methody. Brawo Marcin👍
Sub i łapka leci. Mimo, że mam 53 lata, to dałem się namówić na wetkowanie więc przyda się mi ta wiedza.
Prosto i zrozumiało dla początkujących 👍
Perfekcyjnie pokazane i przekazane w najprostszej postaci :D
Super sprawa z tym zestawem skróconym zawsze łowiłem na sztywno. Spróbuję na pewno !!!
Bardzo interesujące. Z niecierpliwością czekam na kolejne odcinki. Świetny pomysł z tymi instruktażowymi filmami. Pozdrawiam
Świetnie że kanał powrócił po przerwie👍
Co musze powiedzieć ... świetna jakość waszych materiałów! Aż miło się słucha i ogląda :) pozdrawiam
Wszystko jasno i perfekcyjnie wyjaśnione
Bardzo fajnie wyjaśniarz problem tej metody. Spokojnie i konkretnie i o to chodzi. Pozdrawiam ❤.
Już się nie mogłem doczekać nowych filmów P. Marcinie!
Super film dla poczatkujących :)
Jak zawsze pomocne i super omówione i pokazane 😊😊😊
Wreszcie ktoś dobrze wytłumaczył 😊
Bajka wasze filmy. Pozdro 🫡🫡
Tak właśnie robię swoje zestawy do metody pozdrawiam
Dodałbym w ramach 1 zestawu, że w wielu podajnikach ta szybkozłączka wchodzi w otwór w podajniku pod wpływem jego ciężaru i klinuje się co powoduje, że mamy zestaw samozacinający zamiast przelotowego. Jak dobrze pamiętam to w Mikado szybkozłączka specjalnie jest tak zrobiona żeby ją w ten otwór schować. Jak nie chcę mieć samozacinającego tylko przelotowy to za podajnikiem dokładam jeszcze gumowy koralik większy niż średnica otworu.
Łącznik zwany konektorem
Jesli uzywasz podajniki Mikado to stosowac lepiej laczniki "gruszkowe"jak na filmie i masz zestaw przelotowy🙂pozdrawiam👋
Genialny materiał! Dzięki!!
Mam idetycznie zamontowany sestaw 👍 (2)
Pytanie techniczne: czy do zestawu skróconego do method feeder zamiast grubej żyłki/fluorocarbonu można zastosować plecionkę ?? Jeśli nie to jakie jest tego wytłumaczenie. Dzięki za odpowiedź, pozdrawiam🎣🎣🎣
Teoretycznie można a praktycznie nigdy tego nie stosowałem, jest to spowodowane zakazem używania plecionek na lowiskach komercyjnych. Dziękuję za komentarz
Pozdrawiam
Wszystko super ale czy nie warto moczyć węzłów przed zaciągnięciem?
Pewnie warto, natomiast ja przy budowie zestawu tego nie robię... co nie znaczy że nie warto :)
Pozdrawiam
Komentarz dla zasiegu i wielkie podziekowania za mega dawkę wiedzy dla poczatkujacego :)
Witam czy ten jeden stoper na zestawie da rade pod braniem chodzi czy wieksza ryba nie przeciagnie przy zacieciu a bedzie na tym samym miejscu stoper jak przed braniem ?
Jeden umieszczam na zestawie skróconym a standardowo lepiej umieścić dwa ... pozdrawiam
Super poradnik. Mam pytanie: Jaki jest rozmiar tego krętlika ktory wchodzi idealnie w podajnik ARC od Esca?
To łącznik preston rozmiar s
zupełnie tego nie rozumiem w sensie zasady flulocarbon ma być grubszy od żyłki głównej ? jeśli dojdzie do zerwania to ryba nie odpłynie z całym zestawem ? ;) skoro stosuje żyłki 0.26 to mam zakładać 0.35 flilocarbon ?
Tak, przypon ma być tylko cieńszy
Czy haczyki w rozmiarze 8 od Kamatsu będą okej
Pewnie
Jeśli chodzi o zestaw który montowałeś na bombkę to z własnego doświadczenia wiem że ten stoper przy mocniejszym rzucie moze nie starczyć w takim wypadku ja stosuje malutki krętlik lub złączkę i usuwamy możliwość awarii w postaci opadnięcia cięzarka na przypon bądz urwania zestawu lecz usuwamy w tym przypadku możliwość wydłużenia przyponu co jest dużym atutem pokazanego w filmie zestawu.
Warto to wziąć pod uwagę jeśli mamy zamiar daleko rzucać oczywiście jeśli nie zestaw pokazany w filmie nie ma sobie równych
Dziękuję za komentarz, bardzo szanuje jeśli ktoś ma swoje zdanie :)
Weź pod uwagę że stoperki których używam są ciasno zamocowane a przed przyponem mam węzeł, pr,ez który nie ma możliwości aby stoper przeszedł. Nawet jeśli użyjesz całej siły to nie ma obawy o to aby się zsunal na przypon. Być może przy dużych stoperkach jest to możliwe, ja jednak się z tym jeszcze nie spotkałem a łowie na bombkę bardzo dużo. Bardzo dziękuję za Twoje spostrzeżenia, dziękuję :)
Mam pytanko, w jaki sposób przechowywać i transportować zestawy skrócone? Na drabinkach jak zestawy spławikowe?
Tak, albo woreczki strunowe
Bardzo dziękuje za poradnik ale mam pytanie czy plecionka 0.14 by wystarczyła czy lepiej tą co pan na filmie pokazywał 😊
Wystarczy :)
@@AkademiaFeederWorld dziękuje i super poradnik oby takich więcej 👍
Można zrobić kretlik z agrafka przed podajnikiem? Żeby szybko zmieniać gramaturę?
Pewnie ze można..... natomiast dłuższy odcinek grubej żyłki ma jeszcze jedna zaletę a mianowicie jest bezpieczniejsza od cieńszej żyłki i odporna na przetarcia w momencie kiedy przy ostatnim etapie holu ryba może przetrzeć ten odcinek np. grzbietem co czasem się może zdarzyć
A jak zamontować na łącznik przynon z krętlikiem do tego 1 typu zestswu. Takie gotowce używają u mnie w wędkarskim więc sam ich nawiązałem a nie wiem takich rzeczy bo wcześniej łowiłem na sprężynę i koszyczek a nie metode.
Nie zamontujesz w ten sposób, lepiej zrobić oczko na żyłce przyponowej. Pozdrawiam
Zestawy skrócone są dopuszczone do zawodów?
Na Mistrzostwach Świata i na eliminacjach do Mistrzostw były zabronione, a na pozostałych dozwolone :)
A gdzie nawilzenie węzła 😊
Jeśli chodzi o zestaw skrócony,to konieczne jest zamontowanie na żyłce głównej agrafki z krętlikiem i następnie krętlika z fluorocarbonem i podajnikiem?A gdyby zamontować sam krętlik do żyłki głownej i od razu do niego bezpośrednio fluorocarbon z podajnikiem?
Pewnie ze można.... ja zwykle robię tak jak pokazałem ale inaczej to nie błąd.... to inaczej ;)
Ja tak łowię, na końcu fluorokarbonu robię pętlę którą mocuje do krętlika z agrafką na głównej. Sprawdza sie, polecam spróbować
Na ten sezon zrobię zestaw skrócony jak we filmie.Agrafkę z krętlikiem w jakim rozmiarze najlepiej zastosować żeby nie była ani za mała,ani za duża
Mam pytanie, jak używacie Waftersów pomarańczowych to o jakim smaku (zapachu) i jakiej średnicy?
6 lub 10mm haribo escafeeder
@@AkademiaFeederWorld dzięki bardzo
A czy można łapać na plecionkę jako główną i do tego przypon również z plecionki? Czy zawsze musi być chociaż strzałówka?
Pewnie ze można :)
Można ale nie radzę. Bo nie masz żadnej amortyzacji. Sam podobnie zrobiłem i straciłem rybę. Potem zamontowałem feder gumę taki patent i zadziałał
Fajnie pokazane i wytłumaczone w prosty sposób.👍
Jaki konkretnie model łącznika został użyty?
Preston łącznik rozmiaru S
Dzień dobry, , przypon 10 cm, haczyk 10 bagnetem, jezioro spore, bo 8 ha, lepiej łowić przelotowo czy na stałe? Dodam, że łowiąc na stałe na tym łowisku bez problemu wyciągam +10 sztuk karpia +2kg przez 6h łowienia. Pytam ze względu na ciekawość, czy przy łowieniu przelotowym zauważę jakąś znaczącą różnicę, bo nigdy tak nie łowiłem. Dodam, że celuje w większe i cięższe ryby.
Nie zmieniałbym tego, czasami przy odjazdach dużych ryb po jakimś czasie mam podajnik przy szczytówce a ryba jest jeszcze przykładowo 50m od brzegu, nie jest to komfortowe łowienie.
Widzę, że pojawiła się nazwa Częstochowy w filmie, czy to znaczy że jesteś z okolic?
Można tak powiedzieć... 70km
Pytanie bo ostatnio zacząłem lowic na fedder i czy żyłka 0.32 mm od black mamba bedzie okej?
Strasznie gruba ale będzie ok, lepiej średnica 0,23 do 0,26 ..... lepiej będzie latał zestaw i dalej zarzucisz.
@@AkademiaFeederWorld w sensie też chciałem na wywózkę
Fajny sposob z tym że sie żyłka nie skręca musze tak zrobić na swoich zestawach
ze swej strony polecałbym agrafki z pazurkiem blokującym rozpinanie. Te z prezentacji nie są tak całkiem pewne, mi potrafił się taki rozpiąć, niestety.
To zależy od firmy pewnie. Dziękuję za komentarz
jeśli mam 2 szczytówki 1.0oz i 1.5oz to jakiej użyć pod podajnik 25g ?
Ja bym użył 1oz
@@AkademiaFeederWorld dziękuje
W jaki sposob przechowywac zestawy skrocone zeby uniknac splatania i zeby to mialo rece i nogi?
Woreczki strunowe najlepiej :)
@@AkademiaFeederWorld i owinac reszte zylki wokol podajnika czy jak?
A jak mam wędke CW od 50-100g to też podajnik 30g?
Podajniki dobieraj do warunków nad wodą i do odległości łowienia, wędka trochę mocna ale spokojnie można łowić. CW 50-100 oznacza że przy podajnikach z towarem o masie 50 do 100g wedka najlepiej wyrzuca .... na najbardziej optymalna odległość, pozdrawiam
Do jakiej max głębokości można łowić tą metodą. Wiadomo że czym dłużej spada podajnik tym szybciej dochodzi pellet a to oznacza że może juz nie dotrzeć na same dno.
Ja łowiłem do 10 metrów, ale zawsze można użyć podajnika z burtami
Jaki rozmiar krętlika i agrafki
Medium
Dobrze by było żeby stół był jaśniejszy
haczyk bezzadziorowy to pomyłka 🫣 mnóstwo holi kończy się spinką wiem wiem zestaw przez cały czas napięty itd.
Nie odkształca się żyłka.
Witam, mam dwa pytania techniczne:
1) Czy w zestawie skróconym zamiast grubej żyłki lub fluorokarbonu nie można stosować żyłki głównej?
2) Co w sytuacji gdy ryba się zerwie już na żyłce głównej a nie na przyponie? Ma pływać z podajnikiem bo zblokuje go agrafka z kretlikiem?
Hej ... dziękuję za komentarz.
1. Odcinek.zestawu skróconego jest najbardziej narażony na uszkodzenia, przykład to otarcie o grzbiet ryby w czasie holu więc lepiej gruba żyłka lub fluorocarbon
2. Łowie tak już 3 lata i nigdy nie zdarzyło się zerwanie żyłki głównej..... przypon zawsze urwie się pierwszy
Pozdrawiam
Dziękuję za odpowiedź, ja po 20 latach przerwy powróciłem do wędkowania i ciągle się uczę. Co go pierwszego pytania bardzo dobre wyjaśnienie choć np przy jesiotrze 1,2 m pewno jakieś ryzyko istnieje. Co do drugiego tematu to pytałem ponieważ trafił mi się przypadek że złowiłem karpia z już podpiętym takim właśnie zestawem z podajnikiem, agrawką i co najmniej 15 metrami żyłki...i do tego na haczyku z zadziorem. Przy zwykłym zestawie bez agrafki podajnik by się zsunął z żyłki a tak kto wie ile ta ryba już z tym pływała. Pewno to incydentalny przypadek i albo ktoś miał słabe żyłki albo żyłka się o coś przetarła. Nie mniej jednak jutro biorę się za montowanie dokładnie takich zestawów skróconych u siebie 👍. I czekam na kolejne filmy.
haczyki bezzadziorowe?? lol
nie zgodze sie zupelnie z tym co tu jest przedstawiane. mianowicie: zylka 0,23 do 0,30 to jest stanowczo za grubo. nie da sie tym wogole rzucic. 0,18-0,20 to jest sluszny wybor. mosi byc w tym jakas finezja a nie przeciaganie liny. przypon moze byc grubszy niz zylka glowna bo jest wyeksponowany na otarcia o dno itd. nawet jesli ryba sie zerwie latwiej jest jej uwolnic z haczyka. poprostu zaczepia sie o przeszkody latwiej co ulatwia pozbycie sie haczyka. nie wiem po co takie wysokie kalibry zylek itd. ale wg mnie powinno w wedkarstwie wystepowac zjawisko finezji, bo przeciez o to tu chodzi.
Jak za gruba?Co ty opowiadasz?Nie wprowadzaj ludzi w błąd.
Przy małych rybach zestaw na stałe jest zdecydowanie gorszy.
😢Ten tzw. zestaw skrócony powinien być zabroniony. W sytuacji gdy strzeli linka główna ryba pływa z obciążeniem. Tak samo stosowanie stopera za koszyczkiem jest niewłaściwe, bo ryba musi przetargać całą żyłkę jaka się urwała. Zamiast takich wynalazków lepiej założyć szybkozłączkę wpinającą się do podajnika. Mając system isc można zdjąć koszyczek i zalożyć koszyk isc do nęcenia.
Jeśli przypon jest dobrze dobrany do linki głównej to ten zestaw jest bardzo dobry bo zapobiega niszczeniu żyłki głównej w przypadku dalszych rzutów przy cięższym podajniku. Ale masz rację wielu ludzi nie potrafi tego zrozumieć i kupując gotowe przypony nie patrzy na ich wytrzymałość i faktycznie wtedy ryba urywa się przez złe dobranie tych dwóch elementów wtedy nie jedną rybę czeka niechybna śmierć jak się zapląta. Dodatkowo pomaga w tym wszystkim stosowanie bezpiecznych klipsów przy łapaniu na sam ołów. Dobra uwaga z twojej strony serdecznie pozdrawiam 😊
Oczywiście zapomniałem.
Oczywistą oczywistością jest umiejętne wiązanie węzłów bez tego nawet to co ja napisałem sensu nie ma.
@@robiin1345 Na jednym zbiorniku mam taką sytuację że zdarza się że raki przecinają żyłkę. Też bywa żyłka przetarta na muszlach. Zdarza się też, że karp wbija się całym impetem w trzcinę i wtedy też żyłka główna się osłabia. Ryzyko że strzeli żyłka główna zawsze jest nawet jeśli dobierzemy odpowiednio wytrzymałość poszczególnych elementów.
na brązowym blacie człowieku pomyśl