Wietrzny dzień na Falochronie wschodnim. Kołobrzeg , Biała mewa.

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 29 янв 2023
  • PODKŁAD MUZYCZNY NALEŻY DO JEGO PRAWOWITEGO WŁAŚCICIELA.
    Jedną z największych atrakcji Kołobrzegu jest znajdujący się na zakończeniu Portu Pasażerskiego falochron wschodni o długości 308 m.
    Podziwiać z niego można redę Portu Kołobrzeg, kursujące statki, a także niesamowite zachody słońca.
    Kołobrzeg to miejsce, gdzie woda latem zawsze jest najzimniejsza, mimo to ludzie przyjeżdżają tu przez cały rok. Najważniejsze w tym nadmorskim uzdrowisku jest powietrze, słońce i plaża, której ubywa po każdej zimie. Falochron na zdjęciu poniżej wytrzymał około 100 lat, zimą chronił przed falą, latem dawał cień i schronienie przed wiatrem. Takie drewniane konstrukcje wsparte dwuteownikami to już przeszłość. Plaża się zmieniła i z każdym następnym rokiem będzie się zmieniać.
    Pierwotnie falochron wschodni w kołobrzeskim porcie miał długość ok. 360 metrów. W trakcie przebudowy prowadzonej w latach 2003-2009 przez Hydrobudowę na zlecenie Urzędu Morskiego w Słupsku, falochron został wydłużony do ok. 513 metrów. Rozbudowany falochron został zabezpieczony gwiazdoblokami o ciężarze 5 ton. Ponadto powstały ostrogi tłumiące fale oraz dalby kierunkowe stalowe. Po przebudowie odległość między głowicami falochronu zachodniego i wschodniego wynosi 80 metrów (wcześniej było 40 metrów), dzięki czemu do portu mogą wpływać większe jednostki (o długości do 100 metrów, szerokości 20 metrów i zanurzeniu do 5 metrów). Od dnia 14 czerwca 2012 roku, po przebudowie, falochron został udostępniony do spacerowania. Wejście na falochron możliwe jest od czerwca do sierpnia. W roku 2015 falochron otrzymał imię kaprala Franciszka Niewidziajło. /Petroniusz/

Комментарии •