A szőlő kézben oltása

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 6 сен 2024
  • A szőlővesszők kézben oltására háromféle technikát mutatok be a videóban: oltó ollóval oltást, hasítékoltást és angolnyelves oltást.

Комментарии • 14

  • @antalsabo8422
    @antalsabo8422 8 месяцев назад +1

    Üdv. Nagykikindarol. Ujra megnéztem mert szeretném kiprobálni az oltást. Már sikeresen gyökereztettem.🌞👍🍇

    • @tamasborai
      @tamasborai  7 месяцев назад +1

      Kedves Antal!
      Köszönöm szépen a hozzászólást. Örülök, hogy sikerült a gyökereztetés.
      Az oltásról több videót is készítettem, ezeket is javaslom megtekinteni.
      A ZÖLDBE FÁS és a ZÖLDBE ZÖLD oltás eredési arány általában jobbnak
      mondható.🍇🍇
      A két videó linkje:
      ruclips.net/video/PToKIrxTu0g/видео.html
      ruclips.net/video/TIenkHhBQkM/видео.html

  • @robertpalco5341
    @robertpalco5341 2 года назад +4

    Helló Tamás!Szuper videó köszi.Kérdezném a parafin hogyan készül?Felolvasztjuk a gyertyát edénybe forró vízbe?vagy máshogyan?Esetleg egy rövid videó hogyan is készül?!!👍🍇Köszönöm minden jót!!

    • @tamasborai
      @tamasborai  2 года назад +2

      Köszönöm szépen.
      Egy kisebb méretű edényt félig töltünk vízzel. Beleállítunk egy befőttesüveget amibe 7-8 db teamécses gyertyáját beletesszünk, de egyéb más gyertya is jó. Ezt lassú tűzön addig melegítjük míg meg nem olvadnak. Ezt minden használat előtt így kell felmelegíteni. 👍🍇

  • @gergocservenka742
    @gergocservenka742 Год назад +1

    Kedves Tamás!
    A perlit kiváltható mással?
    Pl. olajmentes fűrészpor?

    • @tamasborai
      @tamasborai  Год назад

      Kedves Gergő!
      Tavaly nekem is sikerült néhány zsák fűrészport beszerezni és hatékonyan használom is a talaj lazítására és mulcsozására, mert nagyon jó hatással van a talajra. Gyökereztetéshez talajba keverve azonban még nem próbáltam ki, de szerintem működik a módszer. Lehet én is az idén kipróbálom, jó ötletnek tartom. Perlit helyett, ami még szintén alkalmazható, a kókuszrost - ezt már használtam és nagyon bevált - illetve a tőzegmoha szintén nagyon hatásos a gyökereztetésnél.

  • @zoltanfulei3564
    @zoltanfulei3564 Год назад +1

    Üdv Tamás, tapasztalatom szerint a helyben, gyökérnyakba oltás nagyon erős növényeket eredményez --- ha a kalluszosodás rendben megy. Kecskeméten levő hajtatott csemegeszőlő ültetvényemben kérhetnék-e segítséget a tavaszi gyökérnyakba oltáshoz? Kb. április közepe-vége

    • @tamasborai
      @tamasborai  Год назад +1

      Kedves Zoltán!
      Köszönöm szépen a hozzászólást. Valóban erős növényeket eredményez a gyökérnyakba oltás, viszont a zöldbe fás oltást eredményesebb, hatékonyabb oltásnak tartom és hasonló erősségű növényeket lehet vele elérni. Nem tudom pontosan a segítség alatt mit értett Zoltán, én Kecskeméttől sajnos nagyon távol lakom.

    • @zoltanfulei3564
      @zoltanfulei3564 Год назад +1

      @@tamasborai idén, 2022-ben rengeteg tapasztalatot szereztem 1. zöldbe fás, 2. zöldbe zöld, 3. fásba fás, 4. gyökérnyakba oltásról. Áttekintve az eredményeket így 2022 december környékén az a megállapításom, hogy egyértelműen a legerősebbek a gyökérnyakba oltott növények.
      A gyökérnyakba történt oltásokat fóliás takarásban zömében a szőlőtő nedvkeringésének beindulása után, kb április 20 körül végeztem, kb 30-40%-os eredéssel.
      A sikertelenség oka szerintem főleg az alacsony éjszakai hőmérséklet, ráadásul nem takartam az oltásokat levágott tetejű pet palackkal.
      2023-ban jó lenne legalább 80-90%-os eredményt elérni gyökérnyakba oltással, ehhez gondoltam segítséget kérni, persze tisztességesen megfizetve a szakértelmet

    • @tamasborai
      @tamasborai  Год назад +2

      @@zoltanfulei3564
      Kedves Zoltán!
      Általában a gyökérnyakba végzett oltás adja a legerősebb növényeket, - bár ez nagymértékben függ az alanytól és az oltócsap fajtálától - viszont kevésbé hatékony mint a zöldbe fás oltás.
      / Ez Zoltán tapasztalata is a leírás szerint./
      Zöldbe fás oltást általában május második felétől lehet elkezdeni, így az időjárás is kedvezőbb, melegebb van és a fagyoktól sem kell már nagyon tartani, míg az áprilisi időjárás a legtöbbször szeszélyesnek mondható, sok lehet a kedvezőtlen hatás..
      Zöldbe fás oltás esetében is elérhetik a vesszők akár a 2-3 m-t és termést is hoznak a legtöbb esetben.

  • @peterhajba1190
    @peterhajba1190 2 года назад +1

    Hello! Jó a video. Jó lenne a továbbiakról is....
    3 hét múlva mi fog történni a vesszőkkel pontosan?

    • @tamasborai
      @tamasborai  2 года назад

      Kedves Peter!
      Köszönöm a hozzászólást.
      Azért nem készült felvétel a továbbiakról, mivel az oltás helye be lett viaszolva így az egészet szét kellett volna szedni. Ilyenkor az történik, hogy a két vessző összeforrad, kalluszosodik.
      Ezt követően lesz majd gyökereztetve. Sokan az így oltott vesszőket nedves ruhába tekerik, ami viszont hajlamos a penészesedésre. Az én tapasztalatom az volt, hogy a perlitbe tett vesszőknél elkerülhető a penészesedés. Mivel több ilyen oltást is végeztem illetve egészen március közepéig több garnitúra vesszőt gyökereztetek, így a későbbiekben megpróbálom bemutatni az oltott vesszők állapotát is.

    • @peterhajba1190
      @peterhajba1190 2 года назад

      Arra lettem volna kíváncsi igazából, hogy 3 hét múlva a vsszők földbe kerülnek- e

    • @tamasborai
      @tamasborai  2 года назад

      @@peterhajba1190
      Természetesen, azok is gyökereztetve lesznek.