Elektryka w Praktyce [001]: Uziom fundamentowy niezabetonowany z wykorzystaniem płyty fund.

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 26 дек 2024

Комментарии • 60

  • @goprowiec1
    @goprowiec1 Год назад +5

    Czy bednarka z płyty przechodzi przez XPSa w jakiejś osłonie (ze względów temperaturowych przy wyładowaniu) , czy nie ma takiej konieczności?

  • @TheSzymula
    @TheSzymula 3 года назад +8

    Ogólnie uważam, że w betonie powinno się stosować bednerkę ze stali gołej i ogólnie powinno się bednarkę ustawić na sztorc. Zresztą w tak odizolowanej płycie lepszym by było realizowanie uziemienia pod płytą. Proszę przesłać filmik z wykonania pomiarów uziemienia tej płyty dla ciekawości oczywiście.

    • @mateuszbarczak2673
      @mateuszbarczak2673 3 года назад +2

      Dokładnie bednarka na sztorc ułatwi zagęszczanie betonu. Autor filmu powiedział, że położył także uziom otokowy pod płytą.

    • @eldago
      @eldago  3 года назад +4

      @@mateuszbarczak2673 oczywiście Panowie, że bednarka na sztorc, jednak nie ma to większego znaczenia gdy beton jest zawibrowywany, tu będzie zawibrowywany, wszystko dogadane z wykonawcą płyty (firma Jakaro z Pszczyny polecam serdecznie). Pozdrawiam :)

    • @BB_BlakiBlend
      @BB_BlakiBlend Год назад +1

      @@eldago dokładnie, w takim przypadku nie na znaczenia czy bednarka na sztorc, czy na płasko, ważne aby pod i nad bednarka była odpowiednia grubość betonu, jeszcze uziom otokowy będzie połączony plus ewentualnie pogłębienie szpilek jeśli zajdzie taka potrzeba i wszystko jest tak jak być powinno, potencjały wyrównane, oby wszyscy tak robili, ostatnio jak badałem rezystancję uziomu w domu na płycie wyszło mi ponad 600 omów:) brakło otoku i wyprowadzonych wąsów bednarki na zewnątrz budynku,, więc aby uratować sytuację wykonałem uziom pionowy o rezystancji poniżej 5 omów, prowadząc bednarkę w pobliżu rozdzielnicy

  • @dandam4221
    @dandam4221 Год назад +1

    Nie wykonałem u siebie na płycie takiego uziemienia. Co teraz należało być zrobić?

  • @sokol011pmi
    @sokol011pmi 3 года назад +6

    Wszystko pięknie, ale połączenie za pomocą zacisków krzyżowych nie daje odpowiedniego styku ( spaw, minimum 10cm jest trwałym połączeniem, tak samo zbrojenie co jakiś czas wymagało by przespawania aby utrwalić styk) I łączenie miedzi z ocynkiem w ten sposób ... na kolejnych pewnie pójdzie lepiej ;)

    • @sokol011pmi
      @sokol011pmi 3 года назад +3

      @AZ drut z bednarka łączy się w złączu kontrolnym, temu sie skreca nie spawa. Wykonujemy w firmie okolo 20-30 takich robót rocznie. I nie uszkadzamy jakos spawem jakis tam foli. Chodz w polskim budownictwie zaprezentuj mi takowe. Tu wyjątkowo zastosowano. Podłożyć cos przed spawem nie jest trudne.

    • @sokol011pmi
      @sokol011pmi 3 года назад +2

      Spotkałem się w wielu przypadkach iż inspektor wymagał trwałego połączenia za pomocą spawu lub zgrzewu - ale na to polskich inwestorów nie stać.

    • @sokol011pmi
      @sokol011pmi 3 года назад +3

      @AZ wystarcza oczywiście. Nie napisałem że jest to źle wykonane. Bo beton i tak swoją przewodność ma w gruncie. Lecz o lepszym połączeniu. Na spawanie wystarczy mokra szmata w okolicy. Nigdy nie zdarzyło mi się przepalić. Zaś środek konserwujący spaw i jest pewność.

  • @robertczarniecki9436
    @robertczarniecki9436 3 года назад +3

    Mnie zastanawia kwestia izolacji płyty od gruntu poprzez styropian XPS. Nie rozwali jej?

  • @ptaker86
    @ptaker86 Год назад

    jeżeli przyspawam (szczepię bardziej) płaskownik bednarki do prętów, czy powinien wystarczyć jeden ring po krawędzi płyty fundamentowej (płyta nieocieplona pod budynek gospodarczy), czy też zrobić dodatkowe bednarki w kratownicy?

  • @Kr-xg7lc
    @Kr-xg7lc 4 месяца назад +3

    Cześć, jaka funkcje spełnia bednarka w zbrojeniu? W filmie wspominacie o ochornie odgromowej, ale jesli wypuszczone wąsy maja byc polaczone z instalacja odgromową to po co łądunek z pioruna odprowadzać w płyte? Z góry dziekuje za pomoc w zrozumieniu tematu.

    • @pawełzłoty
      @pawełzłoty 3 месяца назад +2

      Bednarka w płycie służy wyrównaniu potencjałów między płytą a uziomem pod nią. Prąd piorunowy w większości powędruje w ziemię przy odpowiednio niskiej rezystancji uziemienia.

  • @kurdakanal
    @kurdakanal 2 года назад +1

    Może pytanie nie poważne ale nie rozumiem dlaczego robi się uziom zbrojenia?

  • @Wronski10
    @Wronski10 7 месяцев назад +1

    Czy przy łączeniu bednarki omiedziowanej z ocynkowaną złączka krzyżowa ma przekładkę z nierdzewki ??? i z jakiego materiału jest ta złączka krzyżowa ??. Z góry dziękuję za odpowiedź

    • @-midas
      @-midas 4 месяца назад +1

      Wszystko co zostaje w betonie może być ze stali czarnej, jednak ocynkowana jest bardziej dostępna, stad łączniki zapewne też są z ocynkowanej (witać to na oko 😉). Wyjście jest z medziowanej, bo będzie się łączyć z miedziową, dzięki temu zapobiega się korozji galwanicznej.

  • @8585ivan
    @8585ivan 3 года назад +4

    Witam. Czy takie uziemienie coś daje jeśli cała płyta jest odizolowana od ziemi? Folia pod spodem i styropian po bokach. Jedyne miejsce styku z gruntem to tylko to gdzie wychodzi z płyty. Dzięki za odpowiedź. Tylko proszę nie odpowiedzieć "tak".
    Pozdrawiam.

    • @pawelmusial7210
      @pawelmusial7210 3 года назад +10

      Absolutnie nic nie daje, co to za uziemienie skoro jest odizolowane od ziemi styrodurem

  • @toffikwojcik1351
    @toffikwojcik1351 Год назад

    Czy bednarka musi być wewnątrz belki czy może być wchycona od zewnątrz ???

  • @Scrooge91
    @Scrooge91 3 года назад +2

    Wykonanie zgodne z opracowaniem Musiała. Zastanawia mnie jednak w jaki sposób połączone zostaną bednarki z uziomu parafundamentowego z kratownicą w płycie. Czy w puszkach montowanych na elewacji? Czy raczej puszki "chodnikowe" zamontowane w kostce opaski budynku? Sam niedługo zaczynam budowę domu na płycie i szukam estetycznego rozwiązania tego problemu.
    Czy jest jakiś powód, dlaczego zastosowano bednarkę ocynkowaną w kratownicy płyty? Jest droższa od nieocynkowanej, a i tak po jakimś czasie warstwa ocynku wyparuje.
    Pozdrawiam!

    • @eldago
      @eldago  3 года назад +1

      puszki chodnikowe, dużo lepiej wyglądają :)

  • @DroneGT
    @DroneGT 3 года назад +1

    A dlaczego nie jest bednarka po miedziowana połączona biklemami

  • @66sebolek
    @66sebolek Год назад +1

    Witam. Czy można łączyć uziom fundamentowy z uziomem odgromowym?

    • @BB_BlakiBlend
      @BB_BlakiBlend Год назад +1

      Prawidłowo wykonany uziom fundamentowy ma zastosowanie w instalacji odgromowej i jest to moim zdaniem najlepsze rozwiązanie (najpewniejsze i wieczne)

    • @66sebolek
      @66sebolek Год назад +1

      @@BB_BlakiBlend Ale czy nie lepiej odseparować uziom instalacji odgromowej od uziomu roboczego/fundamentowego? W przypadku wyładowania atmosferycznego na uziom odgromowy instalacja elektryczna budynku jest lepiej chroniona? Prawda?

    • @BB_BlakiBlend
      @BB_BlakiBlend Год назад +1

      @@66sebolek uziom fundamentowy ma być połączony z uziomem otokowym, przy prawidłowo wykonanej instalacji odgromowej, należy wykonać GSW, ładunek zostanie odprowadzony natychmiast do ziemi a ziemia przecież jest jedna ponadto osobne uziomy mimo braku metalicznego połączenia i tak oddziałują na siebie...więc np. wbijając osobną szpilkę do uziemienia rozdzielnicy i osobna szpilkę do odgromu może spowodować to niebezpieczną różnicę potencjału

  • @KamilJudka-yq1oc
    @KamilJudka-yq1oc 8 месяцев назад

    Czy to nie czasem jest bednarka ocynowana ? Jeśli tak to nie zaleca się jej dawać do fundamentów .

  • @Wronski10
    @Wronski10 7 месяцев назад

    Witam. Czy złącza krzyżowe do łączenia bednarek wystarczą z ocynku czy muszą być z nierdzewki ??

    • @-midas
      @-midas 4 месяца назад +1

      To zależy gdzie łączysz. W betonie może być i czarna stal, ocynk też się nada, bo beton zatrzyma korozję. Poza betonem (np. w gruncie) jak łączysz nierdzewkę, to lacznik krzyżowy musi być z nierdzewki (w całości, ze śrubami też).

  • @WojtekRozanski
    @WojtekRozanski 2 года назад +1

    Nie jestem specjalistą ale czy to uziemienie zadziała skoro pod spodem jest folia?

    • @BB_BlakiBlend
      @BB_BlakiBlend Год назад

      Zadziała gdy wykona się dodatkowy otok. Bez otoku spodziewana rezystancja w okolicach 500-600 ohm po opadach deszczu, tutaj bardziej chodzi o połączenie wszystkich "wąsów" w jedną całość, Ponadto przewód o przekroju spłaszczonym lub bednarka szybciej odprowadzi wyładowanie do ziemi niż np Lgy 16 mm² o długości 20 metrów zakończony sondą wbitą w ziemię

  • @pawdarjusz9103
    @pawdarjusz9103 3 года назад +2

    Duże budowy też robicie? Bo koszty samej bednarki i to miedziowanej to nie mały wydatek. Otok rozumiem no i wypust pod rozdzielnie ale czy jest potrzebne tyle wydawania kasy na takie łączenia i bednarkę w zbrojeniu przy płycie betonowej? No i rozumiem że rdza nie wejdzie? Dacie gwarancję na połączenie przy wodzie w betonie z dodatkiem tablicy mendelejewa? Pomiary mnie interesują uzasadniające położenie bednarki wewnątrz fundamentu. To by może uzasadniało dodatkowy wydatek kasy.

  • @DaVi0PL
    @DaVi0PL 3 года назад +1

    ładnie to wygląda

  • @krzysztof_antczak
    @krzysztof_antczak 3 года назад +2

    Profesjonalna robota. Pozdrawiam

  • @dario7938
    @dario7938 Год назад

    Jaki jest koszt takiego uziomu?

  • @damiansipowicz4695
    @damiansipowicz4695 2 года назад +2

    Jeżeli uziom fundamentowy wykonany został z bednarki ocynkowanej a odejścia na utok z miedzowanej to czy za jakiś czas nie trafi szlak tych połączeń poprzez korozje elektrochemiczna? Ocynk i między niezabardzo się lubią.. tak jak miedź i Alu....jeżeli się mylę w kwestii materiału z którego jest wykonany fundament to proszę o poprawienie mnie. Pozdrawiam

    • @BB_BlakiBlend
      @BB_BlakiBlend Год назад

      To co jest zalane betonem szlak na pewno nie trafi, bednarka mogłaby być nawet nie ocynkowana, łatwiej się spawa bez tego wstrętnego dymu. Gdyby bednarka na zewnątrz byłaby ocynkowana w takiej sytuacji mogłaby zajść korozja elektrochemiczna. Jeśli mamy układ sieciowy TN-C i uziemiamy punkt podziału na PE i N to taka korozja może zajść przez prądy upływu, czyli jeśli zastosujemy na zewnątrz bednarkę ocynkowaną i połączymy z tą bednarka pomiedziowana z filmu to po 6 latach, cynk zostanie zjedzony, a bednarka będzie cała skorodowana, oczywiście proces ten jest szybszy w glebach wilgotnych np terenach z gliny, istotne jest łączenie różnych stopów metali i warto z tym się zaznajomić Gdyby punkt rozdziału byłby w ZK i doprowadzony kabel do rozdzielnicy 5x10 to takiego problemu nie będziemy mieli, ale ZE chce aby PEN był dzielony dopiero w domu i ma rację bo byłby jeden wielki burdel i same problemy

    • @RuskaWyrzutniaDrzew
      @RuskaWyrzutniaDrzew Год назад

      @@BB_BlakiBlend a jeśli jest tak jak na filmie, że z fundamentu do ziemi wchodzi już pomiedziowana to ona jest bezpieczna i jej nie zje? Czyli warto zrobić tak jak na filmie?

    • @BB_BlakiBlend
      @BB_BlakiBlend Год назад +1

      @@RuskaWyrzutniaDrzew należy usunąć warstwę cynku i powierzchnię miedzi. Zaspawać lub zastosować złącze do skręcania Fe/Cu (bardzo drogie) , dlatego taniej wyjdzie, spawanie (wymagana klasa spoiny B lub C) ewentualnie zgrzewanie egzotermiczne . Z wyprowadzoną bednarką pomiedziowaną nic się nie stanie bo właśnie to miedź zapobiega przed korozją elektrochemiczną, chroni przed korozją ziemną na 100lat powinna wystarczyć przy prawidłowym montażu, oczywiście podczas zakupu należy kierować się grubością warstwy powłoki miedzi, 70 mikronów to absolutne minimum

    • @RuskaWyrzutniaDrzew
      @RuskaWyrzutniaDrzew Год назад +1

      @@BB_BlakiBlend dziękuję bardzo za pomoc!

    • @lukaspulut3162
      @lukaspulut3162 8 месяцев назад

      @@BB_BlakiBlend Niesamowite ile trzeba wiedzieć jak się buduje dom :(

  • @Hir3987
    @Hir3987 Год назад +1

    Na tym kanale mało takich filmików z praktyki niestety

  • @adamfmkk
    @adamfmkk 3 года назад

    Mam pytanie jeżeli jest uziom fundamentowy to po co jeszcze chcesz robić uziom otokowy ?

    • @adamfmkk
      @adamfmkk 3 года назад +1

      Teraz doczytałem odpowiedzi i podobno otokowy będzie dla odgromówki a czy nie lepiej na wyprowadzeniach z fundamentu zastosować uziom szpilkowy i całość mieć jako jedną instalacje z wyrównaniem potencjałów w uziomie fundamentowym a odprowadzenie do gruntu szpilkowym i połączonym z odgromówką w puszkach kontrolnych.

    • @eldago
      @eldago  3 года назад +1

      @@adamfmkk tu całość jest połączona z sobą, dodatkowo przy wypustach do odgromówki są sondy :) 6 punktów połączenia kratownicy w płycie z otkiemi, który też jest kratownicą pod płytą i w tych punktach są jeszcze sondy. pozdro :)

    • @adamfolinio
      @adamfolinio Год назад +1

      To co na filniem to nie jest uziom fundamentowy... nie wprowadzajcie w błąd! Zaprezentowana siatka oka 10x10 jest tylko i wyłącznie wyrównaniem potencjałów na tej płycie ... a uziom dopiero będą wykonywać albo otokowy albo pionowy bądź mieszany pionowo otokowy. Do czego by się można doczepić to materiały użyte, są różne zdania ale czarna stal + odczepy (wąsy) z nierdzewki to prawidłowe wykonanie ;). Ocynk niestety degraduje w betonie tworząc niepotrzebną oporność między stal beto (A jak oporność rośnie to wiadomo że wydajność spadnie).
      Równie dobrze wyrównanie potencjału mogło by być wykonane na ostatniej warstwie (tak jak się robi na halach) tylko ze względu na to że to przypuszczam że budynek mieszkalny to jest robione w warstwie zbrojenia płyty.
      Połączenia skręcane tak ale gołej stali z goła stalą minimum 2 złączki. ;)
      Jeśli się mylę proszę o poprawę ^^

    • @MrDidcotox11
      @MrDidcotox11 11 месяцев назад

      ⁠@@adamfolinioWitam mam tak zrobiona płytę fundamentową, która leży na styropianie i chciałem zapytac czy podłączyć to wszystko razem pod otok? Bo moj znajomy elektryk mówi żebym odciął te wąsy wychodzące z płyty, bo jak będzie burza i piorun uderzy w odgrom to mi płytę rozsadzi i popęka. Czy to prawda?

    • @adamfolinio
      @adamfolinio 11 месяцев назад +1

      @@MrDidcotox11 Skoro masz otok z którego masz wypuszczone zwody odgromowe to jak najbardziej twoją płytę trzeba dopiąć do otoku. Jak piorun już uderzy to jego celem jest jak najkrótsza droga upływu czyli zwody odgromowe otok gleba. Więc płyta nawet nie bierze w tym udziału. Wszystko ma swoje zastosowanie... tak samo PE z rozdzielni też musisz/powinieneś wyprowadzić do otoku, jak i inne GSU czy LSU wszystko do otoku.

  • @rafabehrendt3817
    @rafabehrendt3817 3 года назад

    a po co aż metr pod płytą?

    • @-midas
      @-midas 4 месяца назад

      Zapewne z uwagi na strefę przemarzania.

  • @MateuszPrestiz
    @MateuszPrestiz 3 года назад

    a jakby dom był 5mx5m a nie 10mx10m to pójdzie połowę mniej bednarki a efekt ten sam?

    • @mateuszbarczak2673
      @mateuszbarczak2673 3 года назад +4

      Teoretycznie czym więcej stali w ziemi tym pomiar powinien być lepszy. Tylko Bednarka w płycie fundamentowej służy to wyrównania potencjałów a do instalacji odgromowej w tym przypadku autor zastosował dodatkowy uziom otokowy ze względu na to że płyta jest zaizolowana i co bardzo pogarsza właściwości uziomu. Jeżeli także masz wykonaną płytę w tej samej technologi to musisz się wspomóc dodatkowym uziomem otokowym, ale uziom otokowy musi mieć minim 78,5mkw więc przy domku 5x5 uziom otokowy musi być o odpowiednio większej powierzchni np. o bokach 9x9m co daje 81mkw

    • @lukaspulut3162
      @lukaspulut3162 8 месяцев назад

      @@mateuszbarczak2673 jak wyliczałeś te - 78 5mkw?

    • @mateuszbarczak2673
      @mateuszbarczak2673 8 месяцев назад

      @@lukaspulut3162 ten wynik jest z książek Edwarda Musiała

  • @piotrwisniowski2001
    @piotrwisniowski2001 11 месяцев назад

    Beton zaizolowany więc bez sensu sam otokowy będzie tylko działał

    • @infidelarasho
      @infidelarasho 5 месяцев назад +1

      Dokładnie o tym samym pomyślałem. Jest kratownica pod płytą, super, będzie spełniać swoją rolę. Jest wypust do rozdzielnicy połączony z otokiem w ziemi - ok. ale jaki sens ma kratownica w samej płycie? rozumiał bym gdyby z płyty wypustów do urządzeń było kilka ale skoro jest jeden? czy nie jest to przerost formy nad treścią?