MISSA VITAE: Biskup Janocha oprowadza po Mszy Świętej | ODCINEK #1
HTML-код
- Опубликовано: 8 фев 2025
- Missa Vitae - Msza Życia. To seria spotkań, w których biskup Michał Janocha pokazuje związki liturgii z codziennym życiem człowieka.
Odcinek #1 poświęcony został samemu początkowi Mszy Świętej - pocałunkowi. Jak ważny jest ten gest w codziennym życiu wie chyba każdy. A w liturgii? Czy pocałunek pocałunkowi jest równy?
____________________
🔷 Archidiecezja Warszawska ➤ archwwa.pl/
🔷 Facebook ➤ / archidiecezjawarszawska
🔷 Instagram ➤ / archwwa
🔷 X ➤ x.com/ArchWars...
Dziękuję bardzo, kochany księże biskupie. Prosimy o szybką kontynuację, to bardzo ważne dla nas
Dziękuję za tą cenna inicjatywę biskupa Michała ❤🙏➕
Bardzo wspaniały bp naszej archidiecezji. Serdeczny człowiek i kapłan
Bóg zapłać. Potrzebny temat Eucharystii ❤
Czekamy na ciąg dalszy 🙏
Bardzo dziękuję, to było mi bardzo potrzebne.
Cudowny pomysł. Dzięki Bogu.
Bardzo ciekawy i pożyteczny filmik. 👍
Bardzo dobry pomysł, mam nadzieję, że sama istota Mszy Świętej będzie również dobrze wytłumaczona w naszych czasach wielkiego zamieszania
Dziękuję.
Bóg zapłać. Bardzo interesująca i potrzeba seria. 🙏
Jedynie można dodać, co mówią księgi liturgiczne, że Msza święta rozpoczyna się od „populo congregato”
Czyli bez ludu nie ma Mszy?
@@damnedmadman Nie, przecie kapłan może odprawić mszę sam
@@ewawieckowska-bryka8674 No właśnie, więc Msza wcale nie rozpoczyna się od zebrania ludu. Udział ludu jest zupełnie opcjonalny.
@@damnedmadman zawsze Msza powinna być z choć jednym posługującym. Powinna być.
@@pallotyn a kto tak powiedział?
To z pewnością potrzebna dzisiaj seria i oby była kontynuowana. Niemniej w dzisiejszych czasach fatalnej katechizacji przydałoby się, moim zdaniem, zacząć od wyjaśnienia istoty mszy świętej. W tym kontekście trochę mi zabrakło wspominania, że pocałunek ołtarza to nie tylko „gest czułości”, ale przede wszystkim gest najgłębszego szacunku do krzyża, do ołtarza, na którym kilka chwil później składana będzie żywa Ofiara Chrystusa. Samo wyjaśnienie, że to gest miłości czy czułości do Boga to trochę za mało - takim gestem miłości czy czułości byłoby też np. pocałowanie różańca po jego odmówieniu, a jednak wiemy, że gest pocałunku ołtarza przez kapłana to inny gatunkowo rodzaj oddawania szacunku, bo ma inny przedmiot - sam ołtarz, na którym pojawia się żywy Bóg.
Laudetur Iesus Christus!
Kiedyś Msza miała 33 znaki krzyża. A dzisiaj?
Pomysł dobry ale ten przekaz dotrze do osób,które korzystają z Internetu a co z wszystkimi innymi ?!
Czy nie korzystniej byłoby,aby księża o tych istotnych sprawach mówili dla ogółu wiernych.
Naprawdę wielu uczęszczających na Mszę Św. nawet regularnie nie wie co się ta tymi czynnościami kryje …
Może dlatego zachowanie niektórych pozostawia też nieco do życzenia.
Gro osób wie że jest Liturgia Słowa
i Liturgia Eucharystyczna ale to nie wszystko i potem się słyszy
,,spełniłem swój obowiązek ‚‘‘ a to przecież nie tylko chodzi o obowiązek.
Efekt tego,że mamy wielu pobożnych ale ilu wierzących ? to P.Bog wie o tym
najlepiej
Szczęść Boże wszystkim ⚓️
Podpisuję się pod tym, katechizacji potrzebują dorośli żeby umieli przekazać dzieciom. Są jeszcze rekolekcje o Eucharystii, niestety jest znikome zainteresowanie.
Po oraz pierwszy jadę na takie rekolekcje na jasną górę w sobotę @@teresabarbara642
Jak by komuś pomogło to są dwie pozycje książkowe. 1 - "Skarb Tradycji . Nadzwyczajny przewodnik po mszy świętej" . 2 - trzy tomowa pozycja ks. Mikołaj Gihr "Ofiara mszy świętej". Niestety książki są dość drogie i dotyczą mszy tradycyjnej. Może komuś się przyda ta informacja
Ucałowanie ołtarza jako gest miłości, ukazujący czym jest celebracja Eucharystii. Pamiątka liturgiczna Miłości odkupieńczej Chrystusa, Jego krzyża i zmartwychwstania. Tego niestety niestety nie rozumieją tradycjonaliści, np. księża z Bractwa Piusa X, i ci którzy wraz z nimi odrzucają zreformowaną w wyniku Soboru liturgię.
Nie rozumieją jak można w ciągu mszy tylko 2 razy ucałować ołtarz skoro w mszy tradycyjnej jest on aż 8 razy całowany
😂
@hejzi77 nie o całowanie mi chodzi tylko o to, co wyraża. Według nich zreformowana liturgia, uczestniczenie w niej jest grzechem. Nie rozumieją, że Liturgia sprawowana w kościołach katolickich na całym świecie jest świętowaniem Miłości odkupieńczej.
A nie lepiej udać sie do kościoła. Być przy ołtarzu, pokazać jak na wykładzie, podejść do ołtarza, powiedzieć o tym miejscu gdzie kapłan całuje, pokazać, że Mszał zazwyczaj leży z boku, żeby nic nie stawiać na tym miejscu, na którym za chwilę dokona sie ofiara.... Tak przy ksiazkach, statycznie, tak trochę okrojone to w środki przekazu.
Jeśli ktoś uczestniczy regularnie we Mszy świętej nie potrzebuje żeby Mu pokazywać jak to wygląda lepiej skupić się na wyjaśnieniu nawet przy zamkniętych oczach
@@krystynafrak6883 Obraz mówi więcej niż tysiąc słów. Tak jest skonstruowana psychika człowieka. Bóg nas tak stworzył i tak mamy. Dlatego sakramenty to są słowa i konkretne znaki. Woda, olej, nałożenie rąk, chleb, wino... To może skoro wiemy o co chodzi i jesteśmy wierzący to niech sakramenty będą tylko słowami. Zamkniemy oczy i sie wsłuchamy i wyobrazimy i to nam wystarczy. Otóż nawet wierzącemu przyda się pogłębić rozumienie znaków poprzez obraz. Ile dobra byłoby, gdyby kapłan przy ołtarzu mówił co to znaczy i jak on przeżywa ten pocałunek. W pustym kościele w sutannie tylko. Piękne ujęcia, cudny przekaz. Ale rzeczywiście lepiej nie pokazywać. Lepiej zrobić z tego tylko suchy wykład.... Można i tak. Powodzenia.
No to nie jest katecheza .