MICROSOFT předbíhá GOOGLE i APPLE. Jak dopadne závod o AI?

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 2 фев 2025

Комментарии • 11

  • @ZbynekPav
    @ZbynekPav Год назад

    Díky moc za inteligentní dialog. Ať se vám daří

  • @cookiebinary
    @cookiebinary Год назад +2

    20:14
    Na základe čoho ste o tom presvedčený? Čo presne znamená premýšľať? Ľudský mozog funguje podobne ako ML (machine learning) a o ňom zrejme netvrdíme, že nepremýšla..
    Umelá inteligencia pracuje na základe matematických modelov, ktoré sa inšpirujú fungovaním biologických neurónov.
    Každý umelý neurón berie vstupné dáta, ktoré sú vážené (weights) a spracované pomocou aktivačnej funkcie, ktorá určuje, či neurón bude aktívny alebo neaktívny. Výstup aktívnych neurónov potom môže byť použitý ako vstup pre ďalšiu vrstvu neurónov alebo ako konečný výstup neurónovej siete.
    Porovnajme si mozgy rôznych živočíchov.
    Ľudský mozog má cca 86 miliárd neurónov a každý neurón môže vytvoriť až 20.000 synapsií (spojenie s ďalšími neurónmi).
    Orangután má v mozgu 30 miliárd neurónov.
    Pes 3-4 miliardy.
    Holub 310 miliónov.
    Mravec 250 tisíc.
    Medúza 5 tisíc.
    Morská hviezdica 500.
    A ktorý tvor z týchto menovaných "rozmýšla" a ktorý už nie? Kde presne je ta hranica?
    ChatGPT (GPT-3) je umelá inteligencia, ktorá je distribuovaná na serverových farmách OpenAI a nemá presný počet umelých neurónov, ktoré sú použité na jej fungovanie. Tieto serverové farmy obsahujú tisíce až milióny umelých neurónov a sú používané na trénovanie a prevádzku modelov. Výkon neurónových sietí sa obvykle meria pomocou počtu parametrov siete, čo sú váhy medzi neurónmi, niečo ako prepojenia neurónov - synapsie. GPT-3, ktorý bol publikovaný v roku 2020, obsahuje približne 175 miliárd parametrov, čo znamená, že obsahuje veľké množstvo umelých neurónov.
    A preto by som bol veľmi opatrný v tvrdeniach o "premýšľaní a nepremýšľaní" umelých neurónových sietí. Ale je mi jasné, že ľudska namyslenosť a sebestrednosť nás bude upevňovať v našej inteligenčnej unikátnosti a nadradenosti a to bude práve tým hlavným dôvodom, prečo nás môže a pravdepodobne aj vo veľmi ďalekej budúcnosti AI (ML) nahradí. Ale to už moc predbieham, predpokladám, že tohto sa nikto z nás nedožije. :)

    • @krystofsaml7914
      @krystofsaml7914 Год назад

      Tak rozhodně víme, že nefunguje jako neuronové sítě, protože proces učení je úplně jiný. Výkon neuronových sítí měří různé metriky, ale počet parametrů udává jen velikost neuronové sítě, nic o výkonu neříká. A radši bych moc nesrovnával kolik kdo má miliard neuronů, protože neurony neuronové sítě jsou velmi daleko od biologických neuronů ChatGPT má přesný počet parametrů, není možné aby se nějak měnil v závislosti na tom na kolika serverech běží. Pravděpodobně bude mít o něco víc než těch 175 miliard parametrů, ale ne o moc.

  • @BorekCzech
    @BorekCzech Год назад

    Pánové dobré téma a super postřeh od Honzy Březiny jakmile se to vymkne kontrole bude to průser

  • @tomaskonopac9431
    @tomaskonopac9431 Год назад

    No, když se dva perou tak se třetí směje uvidíme, jestli tu za deset - dvacet let bude ještě někdo z velkých hráčů. Klidně se může stát, že jak operační, tak aplikační platformu nahradí někdo s AI a klonem Linuxu. To vše na RISC procesorech.

  • @Lister88CZ
    @Lister88CZ Год назад

    Už to je zakomponované v systému win 11 v posledním stable updatu... I tlačítko hledat upravili trochu... Já si ho zase skryl :D ale je tam ta bing ikonka a u toho ten chat že dá se i přímo v systému :)

  • @poklop252
    @poklop252 Год назад

    nevim jak pred 4 dny ale uz jsem videl nekolik videonavodu jak spojit siri a chatgpt api a pak uz vam rozumi i cesky a ve vyhledavaci preskakuje google reklamy a nabizi nejlepsi odpovedi misto predplacenejch a casto navstevovanejch

  • @palaceks
    @palaceks Год назад

    Jestli něco sesadí google z vedoucí pozice vyhledávače, tak to na 99% nebude bing.

  • @matador8822
    @matador8822 Год назад

    stale tichsie