Taka mała, a taka ważna. ZATOKA PUCKA || Niepodręcznik Oceaniczny, odc. 129.

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 11 окт 2024
  • Dlaczego mimo niewielkich rozmiarów, Zatoka Pucka to ważny obszar wymagający ochrony?
    Wirtualnie zanurkujmy wśród podwodnych łąk trawy morskiej, aby przyjrzeć się z bliska zwierzętom tam zamieszkującym oraz pójdziemy na spacer szlakiem rezerwatów przyrody leżących nad tym akwenem.
    Zatoka Pucka jest niewielkim akwenem z unikatowym ekosystemem. Od wschodu łączy się z zatoką Gdańską, natomiast od północy ograniczona jest mierzeją Helską. Sama zatoka również dzieli się na dwa obszary, wewnętrzny i zewnętrzny, które przedzielone są piaszczystym wałem zwanym Ryfem Mew. Wypłycenie przecina akwen mniej więcej na pół, jest przedłużeniem Cypla Rewskiego i łączy się z mierzeją na wysokości miejscowości Kuźnica. Część wewnętrzna jest stosunkowo płytka, średnio jest to głębokość ok 2 m. W morfologii dna zauważalne są również naturalne zagłębienia nazywane „jamami”. Najgłębsza z nich, Jama Kuźnicka osiąga głębokość 9,4 m. Wyróżniamy jeszcze dwie głębie, Jamę Chałupską i Jamę Rzucewską, których głębokość wynosi około 5 m. Dzięki sztucznemu przekopowi wykonanemu w Rybitwiej mieliźnie, niedaleko miejscowości Rewa, możliwy jest ruch małych jednostek pływających.
    Zatoka Pucka mimo iż jest akwenem niewielkim, to posiada cenne walory przyrodnicze. To właśnie tam w płytkich wodach zatoki wewnętrznej rozwijają się połacie podwodnych łąk, utworzonych głównie z trawy morskiej. Zostera marina czyli trawa morska jest cennym siedliskiem wielu organizmów, a sama trawa pełni wiele ważnych funkcji w ekosystemie. Pomaga w stabilizacji podłoża, ograniczając wymywanie piasku z dna morskiego, a co za tym idzie zapobiega erozji. System korzeniowy traw morskich produkuje tlen, dzięki któremu w osadzie dennym mogą występować organizmy potrzebujące dobrych warunków tlenowych do życia. Wśród gęstych zarośli można zaobserwować charakterystyczne ryby przypominające źdźbła traw, iglicznię Syngnathus typhle i wężynkę Nerophis ophidion. Z kolei pospolitym mieszkańcem strefy brzegowej Bałtyku jest ciernik Gasterosteus aculeatus z charakterystycznymi kolcami na grzbiecie. Babka bycza, chodź spotykana w wodach zatoki, jest gatunkiem inwazyjnym w Polskich wodach. Wśród organizmów bentosowych, czyli takich które zamieszkują dno, wyróżnić możemy małże- sercówkę, omułka, rogowca czy małgiew. Aktywnie przemieszczającego się krabika amerykańskiego, którego szerokość pancerza z reguły nie przekracza 2 cm i krewetki, bałtycką czy atlantycką oraz wymagające twardego podłoża pąkle. przy ujściach rzek Redy, Gizepki i Płutnicy zaobserwować możemy ryby słodkowodne chowające się w tamtejszych zaroślach. Również okoń, który pełni rolę kluczowego drapieżnika w akwenie upodobał sobie przybrzeżne trzcinowiska na miejsce schronienia i rozrodu.
    Zatoka Pucka została pierwszym w Polsce obszarem wód objętym ochroną. Dzisiaj stanowi część Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Wchodzi również w skład programu ochrony Przyrody Natura 2000.jako specjalny obszar ochrony siedlisk „Zatoka Pucka i Półwysep Helski” oraz obszar specjalnej ochrony ptaków. Wzdłuż granicy lądowej od Gdyni po Hel znajduje się kilka rezerwatów przyrody. Rezerwaty Przyrody - „Mechlińskie Łąki”, „Beka” czy „Słone Łąki” Zostały utworzone w celu zachowanie miejsc lęgowych i bytowania cennych gatunków ptaków wodnych i błotnych, zbiorowisk szuwarowych i łąkowych oraz specyficznych siedlisk halofilnych i typowych dla nich warunków wodnych. Na samej już mierzei rozciąga się rezerwat Helskie wydmy. Celem ochrony przyrody w rezerwacie jest zachowanie ekosystemów murawowych, wrzosowiskowych i leśnych, w szczególności bardzo bogatych biot porostów i grzybów naporostowych, charakterystycznych dla naturalnego nadmorskiego krajobrazu wydmowego.
    O Zatoce Puckiej opowiada Dominika Wiśniewska z Akwarium Gdyńskiego.
    Ten film to kolejny odcinek serii „Niepodręcznik Oceaniczny”, będącej wspólną oddolną inicjatywą Instytutu Oceanologii PAN i Akwarium Gdyńskiego MIR-PIB, realizowana we współpracy z Sopockim Towarzystwem Nauki oraz Today We Have. Celem Niepodręcznika jest zaciekawienie odbiorców tematyką związaną ze środowiskiem morskim, wytłumaczenie podstawowych zjawisk zachodzących w przyrodzie, a także wzbudzenie świadomości morskiej i pokazanie nierozerwalnej więzi pomiędzy każdym z mieszkańców planety Ziemia a Wszechoceanem. Wszystkie dotychczasowe odcinki publikowane są na stronie: oceanliteracy....

Комментарии • 1