Nie obyło się bez komplikacji ale układ działa. Zatem schemat przedstawiony w firmie jest poprawny. A skoro mi udało się go zbudować, zrobi to każdy kto potrafi majsterkować i posługiwać się lutownicą. W czasie testowania użyłem RIDENA RD 6018. Był bardzo pomocny przy testowaniu układu gdyż błędy się wkradły a zasilacz wskazywał parametry pobierane przez obciążenie.
@@grzegorzbauszynski9696 Jak miernik źle pokazuje to możesz go skalibrować - są podkówki z tyłu do prądu i napięcia. Po skalibrowaniu z tego co wiem b. dokładnie mierzy.
Witam jako początkujący mam pytanie - zgodnie ze schematem odnośnie lm 358, wyjście i wejścia wiadomo gdzie podpiąć, zasilanie i masę na (8 pin, 4 pin) a co z resztą wyprowadzeń? Dziękuję
@@__MINT_ dobra już rozumiem - przecież to jest podwójny układ.... a nie dwa osobne. Czyli ich zasilania i minus objeśniłeś a masy złączyć tylko zostało czy dobrze rozumiem? Dziękuję.
Rezystor 470K w układzie wyłączenia podnapięciowego dołącz do plusa wzmacniacza operacyjnego. Dzięki temu stworzy się histereza czyli odcięcie pon 10,5V a powtórne załączenie pow 12V. Jeśli odpowiednio dobierzesz wartości.
Gratuluję ciekawej koncepcji, wykonania i wyjaśnienia. 3maj tak dalej.... - By było bardziej precyzyjnie należało by... zastosować wzmacniacz pomiarowy, który mierzy spadek napięcia w dodatniej gałęzi "zasilania obc" wyk 2 wejścia wzmacniacza op z Gain ustalonym na poziomie kilku-kilkunastokrotnym, kolejne stopnie logiki i wzm możesz robić na LM358 .
11:35 - odnośnie spadku napięcia do 11,6V już przy 10 amperach to kiedyś mi pewien doświadczony elektronik podpowiedział, że w zależności od typu (jakości) zasilacza impulsowego wydajność prądowa wszystkich wyjść zależy od pomiaru odniesienia np. na linii 5V (albo 3,3V) więc jak obciążymy 12V a 5V zostawimy nieobciążone to układ będzie cały czas uważał że wszystko jest ok a obciążenie 12V będzie obniżać napięcie - w takim konkretnym typie podobno wystarczy obciążyć 5V jakąś żarówką i już to napięcie 12V zniesie większe obciążenie. Tutaj linie 12V pewnie są połączone w jednej kostce (jeden pin zasilacza atx to tylko kilka amperów) i stawiam że powinny dawać 12V nawet po obciążeniu 200W - nie wiem który to standard ATX 12Vxyz powinien taką moc dawać ale dodam jeszcze że kilka lat temu czytałem o standardzie ATX12VO - czyli tylko 12V - urządzenia i tak mają swoje buck konwertery do zasilania więc po co komplikować zasilacz :) ale jeszcze żadnego takiego ATX12VO nie widziałem - no z odpowiednią złączką - widziałem 12V zasilacze jak do laptopa :)
Masz rację, gdyby zasilacz dbał tylko o to, żeby na linii 12V było prawidłowe napięcie, na linii 5V napięcie poszybowałoby w górę i byłyby efekty specjalne. Dlatego trzeba tą linię obciążyć, i wtedy zasilacz może bardziej zwiększyć cykl pracy, zanim napięcie pójdzie do górnej granicy
Dołączyłem radiator do bd135, gdyż grzeje się bardzo. Zastanawiałem się dlaczego non stop mi się on przepala a tu poprostu się przegrzewa. Projekt super mi odpalił od strzała. A i wypiernicz wtyczkę w amperomierzu i przewody przylutuj pezpośrednio w piny.
Obciążenie sprawdzałem nawet na porządnym 20 letnim zasilaczu - 10A. Obciążenie dawało radę. Bez problemu wytrzymuje 10A /30min dłużej nie chciało mi się. I oczywiście pod warunkiem radiatora z chłodzeniem (ja zastosowałem wysokie chłodzenie pasywne od kompa i cooler)
Dobra robota, choć popełniłeś kilka znaczących błędów. Moc tranzystora to teoretyczna moc przy temperaturze obudowy 25stopni a więc przy nieskończenie dużym radiatorze. Wtedy struktura półprzewodnikowa osiąga temperaturę 150stopni. W praktyce zakładając max temp obudowy/radiatora 100C możesz wpompowac w tranzystor już tylko 75W. Filtr dolnoprzepustowy jest tu szkodliwy. Jego rolę pełni kondensator jak to nazywasz antyoscylacyjne wraz z rezystorem 1k. Ten kondensator aby układ był dość szybki zwykle dobiera się na 100p do kilku nano. Napięcie offsetu może mieć wartość dodatnia jak i ujemna. Nie ma sensu liczyć zakresu regulacji dla miwoltow skoro offset tyle będzie wynosił. Po prostu potencjometrem regulujesz od zera ten 47om jest zbędny. Sam potencjometr ma dużą tolerancję wartości do 20% dlatego nigdy nie dobiera się dzielnika opierając się o jego wartość. Robisz to zewnętrznym dzielnikiem na niższych rezystancjach maleje wtedy wpływ tolerancji samego potencjometru.
Weź pod uwagę to, że układ pracuje liniowo, i kondensatory 100n nie są tu szkodliwe, bo nie potrzeba szybkiej reakcji. Jest sens liczyć zakres regulacji dla mV, bo offset wynosi 300uV
@@__MINT_ układ powinien odpowiednio szybko reagować na zmiany napięcia obciążanego by utrzymać ten stały prąd. Sam budowałem podobny układ i nie było potrzeby używania takiego filtra dolnoprzepustowego. Warto zwrócić uwagę na to że gdy podłącza się do tego ukladu napięcie ktore sie chce obciązyć , to z tym filtrem RC układ obciążenia może przez kilka ms zwierać obciążane źródło napiecia.
Niestety ten do masy jest szkodliwy, bo wprowadza opóźnienie które może powodowac oscylacje. Widzę, że już masz oscyloskop więc możesz to zbadać. Podlacz na wejście dodatnie sygnał prostokątny 0-100mV np 1khz i zobacz oscyliskopem jak wygląda prostokąt na rezystorze pomiarowym. Oczywiście musisz podłączyć źródło prądu np akumulator. Dobierając kondensator w sprzężeniu zaokraglasz odpowiedź źródła prądowego. Jak będzie za mały zobaczysz oscylacje albo dzwonienie na zboczach. Na koniec dobierasz kondensator na wejściu tak aby zaokrąglił napięcie referencyjne bardziej niż szybkość źródła prądowego. Jak stworzysz źródło prądowe pracujące na 1khz to będziesz mógł badać rezystancję wewnętrzna akumulatora czy zasilacza. Ale jeszcze do tego daleka droga choć jak widzę szybko się uczysz 🙂
Offset w tak prostym ukladzie nie ma znaczenia, bo i tak kręcisz potencjometrem obserwując amperomierz. Jak Ci się trafi ujemny to mimo zera na wejściu będzie plynal prąd. To nie jest napięcie którego nie wzmacnia wzmacniacz operacyjny tylko przesunięcie zera. Ale tu musiałbym napisać długi wykład skąd się on bierze i jak go skompensować. Dobrze, że zdajesz sobie sprawę z istnienia offsetu. Kiedyś przyjdzie czas na kompensację Itd.
@@dominikworkshop6007 słuszna uwaga z tym obciążeniem. Co prawda nie powinno być to szkodliwe ale czym wolniejszy układ tym dłuższy czas tego początkowego zwarcia. Kondensator do masy wprowadza oscylacje a ten w sprzężeniu je tłumi. Tworzy się tu dzielnik pojemnościowy 100n do 100n o trudnej do przewidzenia odpowiedzi częstotliwościowej.
Witam, zmontowałem układ, z tą różnicą, że zastosowałem tranzystor 2N3772 oraz rezystor pomiarowy wykonałem z drutu o długości 0,89m i przekroju 1,5mm2, przy pomiarze metodą techniczną wartość rezystancji wynosi około 10,7mOhm przy prądzie 5A. Układ działa częściowo, bo minimalny prąd jaki jestem w stanie ustawić to 2,3A a max to tyle ile daje mi zasilacz czyli do ponad 5A, nie wiem do ilu się rozbuja, bo teraz nie mam silniejszego źródła na test. Dodatkowo gdy dotykam potencjometru, który jest bez plastikowej gałki prąd zaczyna się zmieniać o 1A. Zaprojektowałem płytkę, w trakcie popełniłem błąd, bo nie dodałem rezystora 4,7kOhma na wyjściu odwracającym, ale po wykonaniu wszystkiego go dolutowałem. Jeszcze dioda jaką zastosowałem to STPS4045CW, ale tutaj raczej to nie powinno mieć wpływu na działanie. Zakładam, że problem jest przy rezystorze pomiarowym. Jeśli chodzi o dobór rezystorów przy potencjometrze, po zmierzeniu mam zakres od 0,001V do 0,1V. Będę bardzo wdzięczny za ewentualną poradę co mógłbym jeszcze sprawdzić, sam próbuję ogarnąć gdzie popełniłem błąd, ale połączenia sprawdziłem i wszystko wydaje się być tak samo jak na filmie poza zmianami elementów.
A i poprawka, jeszcze zamiast BD135 mam BD136, jeśli chodzi o dobieranie tranzystorów jeszcze próbuję dokładnie zrozumieć jak to powinno się wykonywać i na co zwracać uwagę gdy szukam zamienników...
Nie mam czasu ani kasy na zamawianie profesjonalnych płytek. Jak dla mnie płytka uniwersalna wystarcza, zadaniem układu nie jest dobre wyglądanie, tylko działanie
@@__MINT_ wiadomo, działanie najważniejsze. Zawsze sądziłem że solidniejsze połączenia są na płytce albo ja miałem takiego pecha że czymś zachaczałem o przewody i był problem :P
Już zrobił, patrz "Ogranicznik prądu, zabezpieczenie przeciwzwarciowe i nie tylko [DIY #44]" - przyznaję że bardzo sprytnie zrealizowane bo wykorzystał Rds MOSFET'a. W przypadku naprawdę dużych prądów (>100A) stosuje się przekładniki prądowe, albo cewki Rogowskiego, tudzież mierniki cęgowe. Ale trzeba zaznaczyć że działa to tylko dla prądów przemiennych. Jako przykład podam instalację przemysłową którą budowałem, gdzie jest obwód trójfazowy z przekładnikami po 500A, i gdzie po włączeniu 'obciążenia' wskazówki fruwają jak odrzutowce.
Skompletowałem prawie wszystkie elementy poza tym rezystorem pomiarowym 10m ohm. Zamówiłem 100m ohm ale "cementowy" jeśli dobrze się wyraziłem. Czy taki rezystor mogę zastosować?
@@__MINT_ Nie w tą stronę chce iść :) Widzę że jednak muszę muszę taki zdobyć. Jeśli połączę dwa równolegle otrzymam 50m ohm = 0,050 ohm. Czyli jakieś 2A? PO co się stosuje te jeśli dobrze je nazywam cementowe rezystory? Ze z względu na duże moce tracone (sporo mocy mogą gubić i nie ulegną przepaleniu)?
Rezystory cermetowe (nie "cementowe" XD) stosuje się, bo są tanie i mogą wydzielić spore moce. Najlepiej kup rezystor 10mOhm, zamiast łączyć kilka 100mOhm równolegle
@@__MINT_ te literówki wiele zmieniły... Tak zamierzam zrobić ale nie mam go jeszcze a chcę złożyć płytkę i ją przetestować. Jak kupię 10mOhm to go wlutuję. Wpłynie to na cały układ? Jeśli tak to może poczekam z montażem aż przyślą mi odpowiedni?
@@__MINT_ Dzięki. Wstawiłem 2N5886 i fajnie pracował wydzieliłem na nim nawet 150W strat mocy i nic się nie działo... do czasu aż obciążyłem sobie baterie z hulajnogi elektrycznej i się sfajczył. I nie rozumiem dlaczego bo w katalogu pisze, że wytrzymuje napięcie kolektor emiter do 80V, a bateria miała raptem 37V. Dlaczego?
Rezystor można kupić, jest to po prostu gruby drut oporowy, ja swój rezystor wylutowałem z miernika. Z drucika niby też można zrobić, ale potrzeba kilkanaście cm, taki rezystor jest duży i mocno zmienia rezystancję wraz z temperaturą
@@__MINT_ znalazłem rezystor 0,1 ohm i 0,10 ohm pytanie czy oba to 100mohm 0,1ohm to będzie 100mohm A 0.10 to 10mohm? Bo te jednostki poniżej 1ohm to coś nowego dla mnie
Do zmierzenia pojemności nie potrzeba miernika mocy, wystarczy znać prąd i mierzyć czas rozładowania. Aby mierzyć moc, potrzebny jest wzmacniacz mnożący
Fajne urządzenie. Pokazałeś że przy zmianie napięcia wartośćprądu mniej więcej jest stała. Orientujesz się o ile może się rozjechać podczas testu akumulatora li-ion lub zwykłego 12v? Chodzi o to czy można przyjąć że czas testu do osiągnięcia min. napięcia na aku pomnożony przez wartość prądu będzie z grubsza określać jego pojemność:) Oczywiście przy zewnętrznym zasilaniu. Druga zagadka dla mnie to czy można zastosować dwa tranzystory równolegle? Mam dwie sztuki bux80 i chciałbym je zastosować, ale czy ich małe wzmocnienie nie będzie problemem?
Małe wzmocnienie może być problematyczne. Podczas rozładowania prąd cały czas jest taki sam, o ile nie zmniejszy go zabezpieczenie przed zbytnim rozładowaniem. Pojemność w Ah to czas rozładowania w godzinach pomnożony przez prąd w A
@@__MINT_ Zabezpieczenie oczywiście można ustawić niżej, na wypadek gdyby zapomniało się dopilnować momentu gdy napięcie spadnie do minimum:) Jeśli chodzi o bux80, to czy zmiana tranzystora sterującego na coś o większym wzmocnieniu rozwiąże problem? Ewentualnie zastosowanie darlingtona wchodzi w grę bez większych komplikacji? No i powiedz proszę czy tranzystory równolegle będą działać prawidłowo, czy różnice między nimi spowodują że i tak będzie działać tylko jeden z nich, jak w przypadku równoległego łączenia diod prostowniczych? Uczę się dopiero i takie kwestie to dla mnie poważny research:)
@@TheWroniarz Jeśli to tranzystory z tej samej partii produkcyjnej to daj rezystory wyrównawcze na bazy, i próbuj. Pamiętaj że suma napięć na złączach BE tranzystora sterującego i wykonawczych + owe rezystory nie może przekroczyć Vcc-1V5. Aby tego uniknąć należy zwiększyć napięcie zasilające, np na 7V+
@@gordongecko9405 Mów za siebie. Nie można zaczynać czegoś od 6-7 lat. W analogówce zaszedłem wystarczająco daleko, ale ona mnie już nie kręci. Przestawiłem się na cyfrówkę, i z nią wiążę swoją przyszłość
@@__MINT_ Podałem realny powód dla którego nie nadajesz się do realizacji zgłoszonego zadania. Jeszcze wiele musisz się nauczyć, zarówno w technice analogowej, jak i cyfrowej. Inni ci też o tym piszą.
Mam pytanko do autora. Czy można zbudować ten układ bez korzystania z testowanego zasilacza jako źródła napięcia, tzn układ podłączony na stałe do zasilacza zewnętrznego 5V? Drugie pytanie czy LM358 mogę zastąpić MAX44284? Wiem, że LM posiada dwa wbudowane, a mój układ nie ale chciałbym spróbować zbudować układ na płytce drukowanej stąd chcę wprowadzić elementy SMD, najwyżej dam dwa osobne wzmacniacze. Z góry dziękuje za odpowiedź :)
Tak, możesz zasilić układ bezpośrednio z 5V, a LM358 zastąpić MAX44284. Po prostu usuń część odpowiedzialną za zabezpieczenie przez zbytnim rozładowaniem akumulatora
Jeszcze raz dzięki za układ. Ale mam z nim jeden problem, otóż zamiast BD249C dałem 2N5886 bo zależało mi na większej mocy strat. Jednak nie mogę z układu wyciągnąć większego prądu jak 3,9A pomimo odkręcenia potencjometru na maks. Przyczyną chyba nie są różnice w parametrach tych tranzystorów bo są podobne. Czy to w takim razie problem leży w dzielniku napięcia? Myślałem żeby w nim obniżyć wartość rezystora 220k ale okazało się, że w układzie jest on jakoś bocznikowany i przy pomiarze pokazuje niecałe 20k więc nie widzę sensu. Jaka może być przyczyna tak małego prądu maksymalnego?
@@__MINT_ Dzięki za odpowiedź. Jeśli to kwestia wzmocnienia to może wystarczy zamiast BD135 dać coś o większej becie? Bo przecież te dwa tranzystory to darlington.
Witaj. Zbudowałem ten projekt , niestety nie działa - tzn. po podłączeniu zasilacza obciążenie pokazuje ok. 100 mA i nie zmienia się mimo regulacji potencjometrem. Połączenia są sprawdzone. Może coś doradzisz ?
Zabieram się za budowanie obciazenia. Muszę tylko kupić elementy. Widziałem na płytce podkówkę i potencjometr. A na schemacie jest tylko jeden potencjometr. Chyba że coś przegapiłem. Ok znalazłem na dole po lewej stronie i to jest ta podkówka?
@@__MINT_ Zabierałem się kilka razy do zakupów, zawsze czegoś brakuje. Cyba mam wszystko. Co wykorzystujesz do podłożenia między tranzystor i radiator? Poza oczywiście pastę teromoprzewodzącą.
Takie pytanie laika, czy tranzystor c8050 nada się do multiwibratora astabilnego? Już zlutowałem układ i nie działa rezystory 1k i 10k kondensatory 47uF 50v
@@__MINT_ czy miejsce gdzie na schemacie multiwibratora kondensatory wchodzą na bazy tranzystorów to na przecięciu kondensatorów ma być połączone czy trzeba odizolować?
Czy punkt między rezystorem pomiarowym 10mR a minusem wyprowadzenia obciążenia powinien być podłączony do masy? Wykonałem układ z wartościami elementów takimi samymi jak na schemacie i maksymalny prąd jaki mogę ustawić to 4.6 A a powinienem mieć około 10A. Testuję zasilacz komputerowy, który bez problemu daje powyżej 10A
@@__MINT_ Dla 100 proc. zrozumienia: chodzi mi czy punkt na schemacie po prawej stronie rezystora pomiarowego 10mR ma mieć podłączenie do pozostałych mas. Na filmie jest dorysowana masa w tym miejscu.
@@__MINT_ Dobrze że się wyjaśniło - dziękuję. Jaką mogę mieć przyczynę ze max prąd jaki uzyskuje to tylko 4.6A? Układ złożyłem na wartościach elementów z filmu. Elementy i płytka sprawdzana wiele razy i jest zgodna ze schematem.
Rezystor pomiarowy z druta miedzianego ? Liczyłeś go z rezystancji właściwej ??? Czy to jest coś innego niż miedziucha ??? Podobne rozwiązanie widziałem w multimetrach.
@@__MINT_ spróbuję taki zrobić ze zwykłego drutu miedzianego 1.5mm^2 ;) mógł byś rzucić wymiarami i ilość nacięć ??? napiszę jakie rezultaty ;p A n o i pytanie czy twój tester tą rez. wykrył ??? Mam podobny /ten sam temu pytam ;p
Poszukaj w internecie jakiejś tabeli rezystywności, i dobierz odpowiednią długość drutu. Jeśli chodzi o nacięcia, to najlepiej zrobić je metodą prób i błędów, jak chcesz zrobić rezystor np. 10mOhm, to przepuszczasz przez ucięty kawałek drutu prąd 1A i robisz nacięcia dotąd, aż spadek na drucie wyniesie 10mV
@@gregro Akumulatory, w większości, nawet lubią duże prądy, np. NiMH (modele RC), Pb (np. samochodowe, nawet 100+A), czy LiPo (e-papierosy 30A). Sam pomysł odciążenia tranzystora za pomocą rezystora jest świetny, z tym że dla niższych napięć trzeba by go zwierać jakąś wysokoprądowym wyłącznikiem, tudzież zworą, lub przekaźnikiem. Ktoś wcześniej pisał o możliwości stosowania równoległego połączenia tranzystorów, nie tylko dwóch.
BD249C ma maksymalny prąd kolektora 40A, więc nie trzeba dawać drugiego. Ograniczeniem jest wydzielana moc, 75W (120W chwilowo). Dlatego przy 20A maksymalne napięcie to 3.75V, po prostu użyj tranzystora, który może wydzielić większe moce. Trzeba także zmienić dzielnik przy potencjometrze, aby dało się podać na wzmacniacz 200mV, oraz dać mocniejszą diodę na wejście
alltransistors.com/crsearch.php?mat=Si&struct=NPN&pc=240&ucb=50&uce=50&ueb=5&ic=30&tj=150&ft=0.1&cc=0&hfe=0&caps=&r1=0&r2=0&r1r2=0 Tutaj masz całą listę
Cześć, zrobiłem jak napisałeś i jest mały problem wg obliczeń powinienem wstawić rezystor 25 R na dolny zakres 100mA i 120 kR na górny zakres 20A. Przy dolnym zakresie z rezystorem 25 R obciążenie jest na poziomie 250 mA, doświadczalnie wstawiłem rezystor 3,5R i teraz jest 100 mA. Na górnym zakresie obciążenie podaje max 14A , zmieniałem rezystory w zakresie od 100k-150 k i nic to nie zmieniło. Dioda schottky'ego to MBR2545 a tranzystor MJ15003 (nie z Chin :)). Możesz coś doradzić? Z góry dziękuję .
Czy ja czegoś nie zrozumialem? Czy schemat nie jest niepotrzebnie zbyt rozbudowany? Czy nie prościej 2 opampy i rezystor jak tu ruclips.net/video/88xuhR30-dY/видео.html
Prosty w wykonaniu a taki przydatny. Czy nim to tylko małe akumulatory sprawdzę, czy duże -12V także? - hmm a może jakiś upgrade? np zasilacza USB-C, z dwoma napięciami do laptopa już nie sprawdzę. Pozdrawiam.
Witaj, super 👍👍👍sprawa z tym sztucznym obciążeniem mam pytanko, bo udało mi się skompletować wszystko do budowy oprócz rezystora 10mOhm na znanym portalu na A... znalazłem jedną pozycję Rezystor drutowy 0,01R 5W 5% Rezystor TT ELECTRONICS OAR5010J mam nadzieję, że się nada? Drugą sprawą, która mnie zastanawia to lm358 czy ma znaczenie, do których wejść się podłącze A, czy B chodzi mi o sygnał wychodzący na przykład z potencjometru 5k i podkówki10k z której strony to wchodzi? Sorki, że zadaje takie denne pytania, ale nie jestem po żadnej szkole a z elektroniką mam do czynienia od niedawna daj znać pozdrawiam👋👋👋
Robię układ na takich elementach, jakie mam, zastanawiam się, skąd wytrzasnąłeś "40A 35V", skoro jeden TIP36 może wydzielić 90W, i to przy nieskończenie dobrym odpowadzaniu ciepła! Gdzie ty tu widzisz widzisz 1.4kW?!
Cztery tranzystory mogą wydzielić 360W, wyciskanie większej mocy to przekraczanie granicy podanej w nocie katalogowej. To, że się da, nie znaczy, że jest to poprawne.
Nie obyło się bez komplikacji ale układ działa. Zatem schemat przedstawiony w firmie jest poprawny. A skoro mi udało się go zbudować, zrobi to każdy kto potrafi majsterkować i posługiwać się lutownicą. W czasie testowania użyłem RIDENA RD 6018. Był bardzo pomocny przy testowaniu układu gdyż błędy się wkradły a zasilacz wskazywał parametry pobierane przez obciążenie.
Tomek R. czy używasz tez przy obciążeniu takiego miernika panelowego? Czy wskazuje Ci poprawne wartości napięcia?
@@grzegorzbauszynski9696 Jak miernik źle pokazuje to możesz go skalibrować - są podkówki z tyłu do prądu i napięcia. Po skalibrowaniu z tego co wiem b. dokładnie mierzy.
Witam jako początkujący mam pytanie - zgodnie ze schematem odnośnie lm 358, wyjście i wejścia wiadomo gdzie podpiąć, zasilanie i masę na (8 pin, 4 pin) a co z resztą wyprowadzeń? Dziękuję
Poszukaj pinoutu w internecie
@@__MINT_ dobra już rozumiem - przecież to jest podwójny układ.... a nie dwa osobne. Czyli ich zasilania i minus objeśniłeś a masy złączyć tylko zostało czy dobrze rozumiem? Dziękuję.
Proponuję by dodawać schemat pod filmem w PDF lub innym powszechnym formacie.Poza tym dobra robota.Pozdrawiam.
Fajnie pomyślane, ładuj to w obudowę i niech służy jak najdłużej.
fajnie że się dzielisz swoją wiedzą, oby takich ludzi było więcej
Dobre wykorzystanie wzmacniacza przez dodanie tej opcji zabezpieczającej przed nadmiernym rozładowaniem.
Rezystor 470K w układzie wyłączenia podnapięciowego dołącz do plusa wzmacniacza operacyjnego. Dzięki temu stworzy się histereza czyli odcięcie pon 10,5V a powtórne załączenie pow 12V. Jeśli odpowiednio dobierzesz wartości.
Uwielbiam Twoje omówienia schematów !!!! TAK TRZYMAJ !!!
Jak zwykle super przedstawione i wyjaśnione 👍👍 pozdrawiam.
Fajnie dziala. Źródło pradu na opampie to dobry uklad :)
Świetna robota - tego szukałem !!!
Panie piękna rzecz właśnie sobie zacząłem robić :D dzięki
Super projekt!
Dziękuję! Mam podobny tylko z większym radiatorem i wentylatorem.
Bardzo fajny i dobrze przemyślany projekt. Pozdro
Gratuluję ciekawej koncepcji, wykonania i wyjaśnienia. 3maj tak dalej....
- By było bardziej precyzyjnie należało by...
zastosować wzmacniacz pomiarowy, który mierzy spadek napięcia w dodatniej gałęzi "zasilania obc" wyk 2 wejścia wzmacniacza op z Gain ustalonym na poziomie kilku-kilkunastokrotnym, kolejne stopnie logiki i wzm możesz robić na LM358 .
Piękna robota, perfekcyjnie wytłumaczone. Fachowa robota i koncept. Gratulacje 👌.
11:35 - odnośnie spadku napięcia do 11,6V już przy 10 amperach to kiedyś mi pewien doświadczony elektronik podpowiedział, że w zależności od typu (jakości) zasilacza impulsowego wydajność prądowa wszystkich wyjść zależy od pomiaru odniesienia np. na linii 5V (albo 3,3V) więc jak obciążymy 12V a 5V zostawimy nieobciążone to układ będzie cały czas uważał że wszystko jest ok a obciążenie 12V będzie obniżać napięcie - w takim konkretnym typie podobno wystarczy obciążyć 5V jakąś żarówką i już to napięcie 12V zniesie większe obciążenie. Tutaj linie 12V pewnie są połączone w jednej kostce (jeden pin zasilacza atx to tylko kilka amperów) i stawiam że powinny dawać 12V nawet po obciążeniu 200W - nie wiem który to standard ATX 12Vxyz powinien taką moc dawać ale dodam jeszcze że kilka lat temu czytałem o standardzie ATX12VO - czyli tylko 12V - urządzenia i tak mają swoje buck konwertery do zasilania więc po co komplikować zasilacz :) ale jeszcze żadnego takiego ATX12VO nie widziałem - no z odpowiednią złączką - widziałem 12V zasilacze jak do laptopa :)
Masz rację, gdyby zasilacz dbał tylko o to, żeby na linii 12V było prawidłowe napięcie, na linii 5V napięcie poszybowałoby w górę i byłyby efekty specjalne. Dlatego trzeba tą linię obciążyć, i wtedy zasilacz może bardziej zwiększyć cykl pracy, zanim napięcie pójdzie do górnej granicy
Super projekt - mam pytanie czy można dać rezystor pomiarowy SMD 20mOhm?
Można, też będzie działać. Ważne żeby nie przekroczyć maksymalnej wydzielanej mocy dla danego rezystora
Dołączyłem radiator do bd135, gdyż grzeje się bardzo. Zastanawiałem się dlaczego non stop mi się on przepala a tu poprostu się przegrzewa. Projekt super mi odpalił od strzała. A i wypiernicz wtyczkę w amperomierzu i przewody przylutuj pezpośrednio w piny.
Obciążenie sprawdzałem nawet na porządnym 20 letnim zasilaczu - 10A. Obciążenie dawało radę. Bez problemu wytrzymuje 10A /30min dłużej nie chciało mi się. I oczywiście pod warunkiem radiatora z chłodzeniem (ja zastosowałem wysokie chłodzenie pasywne od kompa i cooler)
Dobra robota, choć popełniłeś kilka znaczących błędów. Moc tranzystora to teoretyczna moc przy temperaturze obudowy 25stopni a więc przy nieskończenie dużym radiatorze. Wtedy struktura półprzewodnikowa osiąga temperaturę 150stopni. W praktyce zakładając max temp obudowy/radiatora 100C możesz wpompowac w tranzystor już tylko 75W. Filtr dolnoprzepustowy jest tu szkodliwy. Jego rolę pełni kondensator jak to nazywasz antyoscylacyjne wraz z rezystorem 1k. Ten kondensator aby układ był dość szybki zwykle dobiera się na 100p do kilku nano. Napięcie offsetu może mieć wartość dodatnia jak i ujemna. Nie ma sensu liczyć zakresu regulacji dla miwoltow skoro offset tyle będzie wynosił. Po prostu potencjometrem regulujesz od zera ten 47om jest zbędny. Sam potencjometr ma dużą tolerancję wartości do 20% dlatego nigdy nie dobiera się dzielnika opierając się o jego wartość. Robisz to zewnętrznym dzielnikiem na niższych rezystancjach maleje wtedy wpływ tolerancji samego potencjometru.
Weź pod uwagę to, że układ pracuje liniowo, i kondensatory 100n nie są tu szkodliwe, bo nie potrzeba szybkiej reakcji. Jest sens liczyć zakres regulacji dla mV, bo offset wynosi 300uV
@@__MINT_ układ powinien odpowiednio szybko reagować na zmiany napięcia obciążanego by utrzymać ten stały prąd. Sam budowałem podobny układ i nie było potrzeby używania takiego filtra dolnoprzepustowego. Warto zwrócić uwagę na to że gdy podłącza się do tego ukladu napięcie ktore sie chce obciązyć , to z tym filtrem RC układ obciążenia może przez kilka ms zwierać obciążane źródło napiecia.
Niestety ten do masy jest szkodliwy, bo wprowadza opóźnienie które może powodowac oscylacje. Widzę, że już masz oscyloskop więc możesz to zbadać. Podlacz na wejście dodatnie sygnał prostokątny 0-100mV np 1khz i zobacz oscyliskopem jak wygląda prostokąt na rezystorze pomiarowym. Oczywiście musisz podłączyć źródło prądu np akumulator. Dobierając kondensator w sprzężeniu zaokraglasz odpowiedź źródła prądowego. Jak będzie za mały zobaczysz oscylacje albo dzwonienie na zboczach. Na koniec dobierasz kondensator na wejściu tak aby zaokrąglił napięcie referencyjne bardziej niż szybkość źródła prądowego. Jak stworzysz źródło prądowe pracujące na 1khz to będziesz mógł badać rezystancję wewnętrzna akumulatora czy zasilacza. Ale jeszcze do tego daleka droga choć jak widzę szybko się uczysz 🙂
Offset w tak prostym ukladzie nie ma znaczenia, bo i tak kręcisz potencjometrem obserwując amperomierz. Jak Ci się trafi ujemny to mimo zera na wejściu będzie plynal prąd. To nie jest napięcie którego nie wzmacnia wzmacniacz operacyjny tylko przesunięcie zera. Ale tu musiałbym napisać długi wykład skąd się on bierze i jak go skompensować. Dobrze, że zdajesz sobie sprawę z istnienia offsetu. Kiedyś przyjdzie czas na kompensację
Itd.
@@dominikworkshop6007 słuszna uwaga z tym obciążeniem. Co prawda nie powinno być to szkodliwe ale czym wolniejszy układ tym dłuższy czas tego początkowego zwarcia. Kondensator do masy wprowadza oscylacje a ten w sprzężeniu je tłumi. Tworzy się tu dzielnik pojemnościowy 100n do 100n o trudnej do przewidzenia odpowiedzi częstotliwościowej.
Witam, zmontowałem układ, z tą różnicą, że zastosowałem tranzystor 2N3772 oraz rezystor pomiarowy wykonałem z drutu o długości 0,89m i przekroju 1,5mm2, przy pomiarze metodą techniczną wartość rezystancji wynosi około 10,7mOhm przy prądzie 5A. Układ działa częściowo, bo minimalny prąd jaki jestem w stanie ustawić to 2,3A a max to tyle ile daje mi zasilacz czyli do ponad 5A, nie wiem do ilu się rozbuja, bo teraz nie mam silniejszego źródła na test. Dodatkowo gdy dotykam potencjometru, który jest bez plastikowej gałki prąd zaczyna się zmieniać o 1A. Zaprojektowałem płytkę, w trakcie popełniłem błąd, bo nie dodałem rezystora 4,7kOhma na wyjściu odwracającym, ale po wykonaniu wszystkiego go dolutowałem. Jeszcze dioda jaką zastosowałem to STPS4045CW, ale tutaj raczej to nie powinno mieć wpływu na działanie. Zakładam, że problem jest przy rezystorze pomiarowym. Jeśli chodzi o dobór rezystorów przy potencjometrze, po zmierzeniu mam zakres od 0,001V do 0,1V. Będę bardzo wdzięczny za ewentualną poradę co mógłbym jeszcze sprawdzić, sam próbuję ogarnąć gdzie popełniłem błąd, ale połączenia sprawdziłem i wszystko wydaje się być tak samo jak na filmie poza zmianami elementów.
A i poprawka, jeszcze zamiast BD135 mam BD136, jeśli chodzi o dobieranie tranzystorów jeszcze próbuję dokładnie zrozumieć jak to powinno się wykonywać i na co zwracać uwagę gdy szukam zamienników...
@@pawelwisniewski1994 BD136 to PNP, a musisz dać NPN, więc uważaj
Myślałeś o tym aby swoje projekty zrobić raz jeszcze ale na płytkach pcb zrobionych przez profesjonalne firmy? Świetny film. Czekam na kolejny.
Nie mam czasu ani kasy na zamawianie profesjonalnych płytek. Jak dla mnie płytka uniwersalna wystarcza, zadaniem układu nie jest dobre wyglądanie, tylko działanie
@@__MINT_ wiadomo, działanie najważniejsze. Zawsze sądziłem że solidniejsze połączenia są na płytce albo ja miałem takiego pecha że czymś zachaczałem o przewody i był problem :P
Dzieńdoberek, czy tranzystor 2N3055 (lub dwa) zadziała w Twoim układzie, wysokich prądów nie będę stosował =?
W jakiej obudowie go masz ?
zrób film o pomiarach dużych prądów przez rezystor pomiarowy
Tu nie ma o czym się rozgadywać. Wystarczy miernik i prawo Ohma
Już zrobił, patrz "Ogranicznik prądu, zabezpieczenie przeciwzwarciowe i nie tylko [DIY #44]" - przyznaję że bardzo sprytnie zrealizowane bo wykorzystał Rds MOSFET'a.
W przypadku naprawdę dużych prądów (>100A) stosuje się przekładniki prądowe, albo cewki Rogowskiego, tudzież mierniki cęgowe. Ale trzeba zaznaczyć że działa to tylko dla prądów przemiennych.
Jako przykład podam instalację przemysłową którą budowałem, gdzie jest obwód trójfazowy z przekładnikami po 500A, i gdzie po włączeniu 'obciążenia' wskazówki fruwają jak odrzutowce.
Skompletowałem prawie wszystkie elementy poza tym rezystorem pomiarowym 10m ohm. Zamówiłem 100m ohm ale "cementowy" jeśli dobrze się wyraziłem. Czy taki rezystor mogę zastosować?
Możesz, ale zamiast zakresu prądu 100mA-10A będzie 10mA-1A
@@__MINT_ Nie w tą stronę chce iść :) Widzę że jednak muszę muszę taki zdobyć. Jeśli połączę dwa równolegle otrzymam 50m ohm = 0,050 ohm. Czyli jakieś 2A? PO co się stosuje te jeśli dobrze je nazywam cementowe rezystory? Ze z względu na duże moce tracone (sporo mocy mogą gubić i nie ulegną przepaleniu)?
Rezystory cermetowe (nie "cementowe" XD) stosuje się, bo są tanie i mogą wydzielić spore moce. Najlepiej kup rezystor 10mOhm, zamiast łączyć kilka 100mOhm równolegle
@@__MINT_ te literówki wiele zmieniły... Tak zamierzam zrobić ale nie mam go jeszcze a chcę złożyć płytkę i ją przetestować. Jak kupię 10mOhm to go wlutuję. Wpłynie to na cały układ? Jeśli tak to może poczekam z montażem aż przyślą mi odpowiedni?
Z rezystorem 10mOhm układ będzie działał tak, jak powinien
Jak można się z Tobą skontaktować w prywatnej wiadomości ?
Napisz na mojego maila: majsterkowanieinietylko@wp.pl
A jaki tranzystor byś zaproponował zamiast tego BD249 żeby wytrzymał 300W?
Możesz dać kilka BD249 równolegle, tylko pamiętaj o rezystorach emiterowych, kilkadziesiąt mOhm
@@__MINT_ Dzięki. Wstawiłem 2N5886 i fajnie pracował wydzieliłem na nim nawet 150W strat mocy i nic się nie działo... do czasu aż obciążyłem sobie baterie z hulajnogi elektrycznej i się sfajczył. I nie rozumiem dlaczego bo w katalogu pisze, że wytrzymuje napięcie kolektor emiter do 80V, a bateria miała raptem 37V. Dlaczego?
Pewnie się przegrzał, albo przekroczyłeś maksymalny prąd
Taki rezystor pomiarowy idzie gdzieś kupić czy trzeba go zrobić z drucika? Jeśli idzie kupić jak jest oznaczamy najmniejszy jaki znalazłem to 0,1ohm
Rezystor można kupić, jest to po prostu gruby drut oporowy, ja swój rezystor wylutowałem z miernika. Z drucika niby też można zrobić, ale potrzeba kilkanaście cm, taki rezystor jest duży i mocno zmienia rezystancję wraz z temperaturą
@@__MINT_ rezystor cermetowy 0,12OHm się sprawdzi? 0R12*
@@__MINT_ znalazłem rezystor 0,1 ohm i 0,10 ohm pytanie czy oba to 100mohm
0,1ohm to będzie 100mohm
A 0.10 to 10mohm? Bo te jednostki poniżej 1ohm to coś nowego dla mnie
Żaden z tych rezystorów się nie nadaje. Prawidłowa wartość jest podana na schemacie, 10mOhm. 0.1ohm to to samo co 0.10ohm
@@__MINT_ czy taki się nadaję? Rezystor Welwyn WH10-R01JI
Skąd bierzesz data sheet do tranzystora na filmie???
Alltransistors.com
Czy da się w łatwy spodów dorobić miernik zliczający waty np. do sprawdzenia pojemności akumulatora?
Do zmierzenia pojemności nie potrzeba miernika mocy, wystarczy znać prąd i mierzyć czas rozładowania. Aby mierzyć moc, potrzebny jest wzmacniacz mnożący
Fajne urządzenie. Pokazałeś że przy zmianie napięcia wartośćprądu mniej więcej jest stała. Orientujesz się o ile może się rozjechać podczas testu akumulatora li-ion lub zwykłego 12v? Chodzi o to czy można przyjąć że czas testu do osiągnięcia min. napięcia na aku pomnożony przez wartość prądu będzie z grubsza określać jego pojemność:) Oczywiście przy zewnętrznym zasilaniu.
Druga zagadka dla mnie to czy można zastosować dwa tranzystory równolegle? Mam dwie sztuki bux80 i chciałbym je zastosować, ale czy ich małe wzmocnienie nie będzie problemem?
Małe wzmocnienie może być problematyczne. Podczas rozładowania prąd cały czas jest taki sam, o ile nie zmniejszy go zabezpieczenie przed zbytnim rozładowaniem. Pojemność w Ah to czas rozładowania w godzinach pomnożony przez prąd w A
@@__MINT_ Zabezpieczenie oczywiście można ustawić niżej, na wypadek gdyby zapomniało się dopilnować momentu gdy napięcie spadnie do minimum:)
Jeśli chodzi o bux80, to czy zmiana tranzystora sterującego na coś o większym wzmocnieniu rozwiąże problem? Ewentualnie zastosowanie darlingtona wchodzi w grę bez większych komplikacji?
No i powiedz proszę czy tranzystory równolegle będą działać prawidłowo, czy różnice między nimi spowodują że i tak będzie działać tylko jeden z nich, jak w przypadku równoległego łączenia diod prostowniczych? Uczę się dopiero i takie kwestie to dla mnie poważny research:)
@@TheWroniarz Jeśli to tranzystory z tej samej partii produkcyjnej to daj rezystory wyrównawcze na bazy, i próbuj.
Pamiętaj że suma napięć na złączach BE tranzystora sterującego i wykonawczych + owe rezystory nie może przekroczyć Vcc-1V5. Aby tego uniknąć należy zwiększyć napięcie zasilające, np na 7V+
czy na schemacie mógłbyś oznaczyć do jakich numerów nóg wzmacniacza to wszystko idzie??
Wystarczy sprawdzić układ wyprowadzeń
@@__MINT_ ale to raczej nie jest problem dla ciebie.A wielu ułatwi montaż
Nie chce mi się odgrzewać starych kotletów, schemat i projekt gdzieś leżą zagrzebane i się kurzą
@@__MINT_ Ma to swoje dobre strony. Posprzątasz kurz🤣
Fajny filmik. Ciekaw jestem jak zbudować uklad mogocy obciążyć dużą baterie dającą prad rzędu 200A i napięcie 50,4V.
Koncepcja będzie podobna, po prostu trzeba dać duuuużo mocniejsze elementy wykonawcze, mogące wydzielić bagatela 10kW mocy
@@__MINT_ pytanie czy pomógłbyś w konstrukcji lub w doborze elementów takiego sztucznego obciążenie ...nie za darmo.
@@Riddick7320 Poszukajcie kogoś zdolniejszego, o ile nie chcecie liczyć strat.
Kolega dopiero zaczyna przygodę z elektroniką.
@@gordongecko9405 Mów za siebie. Nie można zaczynać czegoś od 6-7 lat. W analogówce zaszedłem wystarczająco daleko, ale ona mnie już nie kręci. Przestawiłem się na cyfrówkę, i z nią wiążę swoją przyszłość
@@__MINT_ Podałem realny powód dla którego nie nadajesz się do realizacji zgłoszonego zadania. Jeszcze wiele musisz się nauczyć, zarówno w technice analogowej, jak i cyfrowej. Inni ci też o tym piszą.
A czy ten układ poradzi sobie z bateriami czy akumulatorami AAA?
Tak, tyle że nie wyciągnie z nich za dużego prądu z powodu spadku napięcia na diodzie na wejściu i na tranzystorze
Mam pytanko do autora. Czy można zbudować ten układ bez korzystania z testowanego zasilacza jako źródła napięcia, tzn układ podłączony na stałe do zasilacza zewnętrznego 5V? Drugie pytanie czy LM358 mogę zastąpić MAX44284? Wiem, że LM posiada dwa wbudowane, a mój układ nie ale chciałbym spróbować zbudować układ na płytce drukowanej stąd chcę wprowadzić elementy SMD, najwyżej dam dwa osobne wzmacniacze. Z góry dziękuje za odpowiedź :)
Tak, możesz zasilić układ bezpośrednio z 5V, a LM358 zastąpić MAX44284. Po prostu usuń część odpowiedzialną za zabezpieczenie przez zbytnim rozładowaniem akumulatora
Dzięki!
Jeszcze raz dzięki za układ. Ale mam z nim jeden problem, otóż zamiast BD249C dałem 2N5886 bo zależało mi na większej mocy strat. Jednak nie mogę z układu wyciągnąć większego prądu jak 3,9A pomimo odkręcenia potencjometru na maks. Przyczyną chyba nie są różnice w parametrach tych tranzystorów bo są podobne. Czy to w takim razie problem leży w dzielniku napięcia? Myślałem żeby w nim obniżyć wartość rezystora 220k ale okazało się, że w układzie jest on jakoś bocznikowany i przy pomiarze pokazuje niecałe 20k więc nie widzę sensu. Jaka może być przyczyna tak małego prądu maksymalnego?
2N5886 ma niższe wzmocnienie, niż BD249, wiec nie dziw się, że układ nie działa prawidłowo. Daj tranzystor o większym wzmocnieniu
@@__MINT_ Dzięki za odpowiedź. Jeśli to kwestia wzmocnienia to może wystarczy zamiast BD135 dać coś o większej becie? Bo przecież te dwa tranzystory to darlington.
To była jednak kwestia dzielnika napięcia. Zmniejszyłem rezystor 220k na 100k i jest OK
jak będe to budować to zamiast wiatraczka do dam dmuchawe od pieca na 230v to bedzie wtedy chłodzenie
Ale poco ?
@@Kosmakozyra zart
ale jak ktos sie uprze to morzna
Witaj. Zbudowałem ten projekt , niestety nie działa - tzn. po podłączeniu zasilacza obciążenie pokazuje ok. 100 mA i nie zmienia się mimo regulacji potencjometrem. Połączenia są sprawdzone. Może coś doradzisz ?
A jak kręcisz potencjometrem to zmienia się napięcie na wejściu nieodwracającym wzmacniacza? Jakie masz napięcie na wejściu odwracającym?
Dzięki za podpowiedź , znalazłem usterkę i teraz działa idealnie :)
fajny projekt, ale jak zwiększyć moc np. do 250W?
Mocniejszy tranzystor i lepsze chłodzenie.
@@__MINT_ diodę też mam dać mocniejszą?
Wszystko, przez co popłynie większy prąd.
@@__MINT_ może być tranzystor TO247AC ?
Sprawdź notę konkretnego tranzystora. Musi być w stanie wydzielić powyżej 250W, tutaj raczej dałbym kilka tranzystorów
A czy ten rezystor pomiarowy może mieć 3,5 mili ohma i czy do przetwornicy step up też może być taki rezystor ?
Tak, możesz dać taki
@@__MINT_ ok
A co trzeba przerobić żeby zamiast tego tranzystora npn dać pnp bo niedopatrzyłem i zamówiłem tranzystor pnp
Sory Jadnak ja zamówiłem mosfet zamiast tranzystor
Czy istnieje takie obciążenie do testowania ładowarki od wózka widłowego 100A? 48v?
Jak takie zrobisz, to tak. W internecie nie widziałem komercyjnych obciążeń 4.8kW
Zabieram się za budowanie obciazenia. Muszę tylko kupić elementy. Widziałem na płytce podkówkę i potencjometr. A na schemacie jest tylko jeden potencjometr. Chyba że coś przegapiłem. Ok znalazłem na dole po lewej stronie i to jest ta podkówka?
Na filmie wszystko dokładnie objaśniłem
@@__MINT_ Zabierałem się kilka razy do zakupów, zawsze czegoś brakuje. Cyba mam wszystko. Co wykorzystujesz do podłożenia między tranzystor i radiator? Poza oczywiście pastę teromoprzewodzącą.
Używam podkładki silikonowej
Takie pytanie laika, czy tranzystor c8050 nada się do multiwibratora astabilnego? Już zlutowałem układ i nie działa rezystory 1k i 10k kondensatory 47uF 50v
Multiwibrator zadziała praktycznie z każdymi tranzystorami, coś źle połączyłeś
@@__MINT_ wydaje mi się że nie ale obejrzę jeszcze twój poradnik i zobaczę czy działa
Być może pomyliłeś wyprowadzenia tranzystorów. A ledy świecą czy nie?
@@__MINT_ świecą tylko nie migają
@@__MINT_ czy miejsce gdzie na schemacie multiwibratora kondensatory wchodzą na bazy tranzystorów to na przecięciu kondensatorów ma być połączone czy trzeba odizolować?
Czy punkt między rezystorem pomiarowym 10mR a minusem wyprowadzenia obciążenia powinien być podłączony do masy? Wykonałem układ z wartościami elementów takimi samymi jak na schemacie i maksymalny prąd jaki mogę ustawić to 4.6 A a powinienem mieć około 10A. Testuję zasilacz komputerowy, który bez problemu daje powyżej 10A
Absolutnie. W ten sposób zewrzesz rezystor
@@__MINT_ Dla 100 proc. zrozumienia: chodzi mi czy punkt na schemacie po prawej stronie rezystora pomiarowego 10mR ma mieć podłączenie do pozostałych mas. Na filmie jest dorysowana masa w tym miejscu.
Pomyłka, wszystkie masy trzeba połączyć ze sobą. To stary film, nie pamiętałem dokładnie
@@__MINT_ Dobrze że się wyjaśniło - dziękuję. Jaką mogę mieć przyczynę ze max prąd jaki uzyskuje to tylko 4.6A? Układ złożyłem na wartościach elementów z filmu. Elementy i płytka sprawdzana wiele razy i jest zgodna ze schematem.
A jaki tranzystor dałeś? BD249C? Może tranzystor ma za małe wzmocnienie
A dlaczego nie z mikroprocesorem? To daje kilka ciekawych możliwości.
Tyle że nie każdy ma możliwość zaprogramowania takiego procka, a poza tym to skomplikuje układ. Mniej osób byłoby w stanie go wykonać
Rezystor pomiarowy z druta miedzianego ? Liczyłeś go z rezystancji właściwej ??? Czy to jest coś innego niż miedziucha ??? Podobne rozwiązanie widziałem w multimetrach.
Rezystor wylutowany z mojego starego multimetru
@@__MINT_ spróbuję taki zrobić ze zwykłego drutu miedzianego 1.5mm^2 ;) mógł byś rzucić wymiarami i ilość nacięć ??? napiszę jakie rezultaty ;p A n o i pytanie czy twój tester tą rez. wykrył ??? Mam podobny /ten sam temu pytam ;p
Poszukaj w internecie jakiejś tabeli rezystywności, i dobierz odpowiednią długość drutu. Jeśli chodzi o nacięcia, to najlepiej zrobić je metodą prób i błędów, jak chcesz zrobić rezystor np. 10mOhm, to przepuszczasz przez ucięty kawałek drutu prąd 1A i robisz nacięcia dotąd, aż spadek na drucie wyniesie 10mV
Tak niskiej rezystancji nie zmierzysz testerem, lepiej nada się źródło prądowe i prawo Ohma ;)
Prponuje pokazać jak to się lutuje bo schemat to dla elektroników a dla początkujących ? pozdrawiam
Ten kanał nie jest dla początkujących, który nie potrafią zlutować tak prostego układu
Hej znasz może jakąś fajną strone z encyklopedią elementów elektronicznych za darmo
Tak, znam. To mój kanał ;)
@@__MINT_ a oprócz twojego kanału
Witam. Do wydzielania ciepła to chyba lepszy rezystory.
Rezystory nie dają możliwości płynnej regulacji prądu
@@__MINT_ W szeregu z tranzystorem trochę by go odciążyły i ograniczyły prąd rozładowania, nie robiąc zwarcia tranzystorem.
Ale wtedy przy niższych napięciach nię będzie można uzyskać zbyt dużych prądów
@@__MINT_ Tak myślałem, że taka była koncepcja, tylko czy bezpieczna i zdrowa dla aku
@@gregro Akumulatory, w większości, nawet lubią duże prądy, np. NiMH (modele RC), Pb (np. samochodowe, nawet 100+A), czy LiPo (e-papierosy 30A).
Sam pomysł odciążenia tranzystora za pomocą rezystora jest świetny, z tym że dla niższych napięć trzeba by go zwierać jakąś wysokoprądowym wyłącznikiem, tudzież zworą, lub przekaźnikiem. Ktoś wcześniej pisał o możliwości stosowania równoległego połączenia tranzystorów, nie tylko dwóch.
Mam pytanie czy dałoby się ten układ przerobić małym kosztem żeby obciążenie wynosiło 20A? Np. z 2 tranzystorami BD 249C?
BD249C ma maksymalny prąd kolektora 40A, więc nie trzeba dawać drugiego. Ograniczeniem jest wydzielana moc, 75W (120W chwilowo). Dlatego przy 20A maksymalne napięcie to 3.75V, po prostu użyj tranzystora, który może wydzielić większe moce. Trzeba także zmienić dzielnik przy potencjometrze, aby dało się podać na wzmacniacz 200mV, oraz dać mocniejszą diodę na wejście
Mógłbyś podać jakiś przykład tranzystora , który można by zastosować?
alltransistors.com/crsearch.php?mat=Si&struct=NPN&pc=240&ucb=50&uce=50&ueb=5&ic=30&tj=150&ft=0.1&cc=0&hfe=0&caps=&r1=0&r2=0&r1r2=0 Tutaj masz całą listę
Dzięki
Cześć, zrobiłem jak napisałeś i jest mały problem wg obliczeń powinienem wstawić rezystor 25 R na dolny zakres 100mA i 120 kR na górny zakres 20A. Przy dolnym zakresie z rezystorem 25 R obciążenie jest na poziomie 250 mA, doświadczalnie wstawiłem rezystor 3,5R i teraz jest 100 mA. Na górnym zakresie obciążenie podaje max 14A , zmieniałem rezystory w zakresie od 100k-150 k i nic to nie zmieniło. Dioda schottky'ego to MBR2545
a tranzystor MJ15003 (nie z Chin :)). Możesz coś doradzić? Z góry dziękuję .
super, ciekawy filmik, subek,łapka w górę👍 leci w twoją stronę,
pozdrawiamy z Holandii i zapraszamy do nas 🌏✈️🙏 :-)
TAM i Z POWROTEM ❤️️
zapraszamy również do subskrybcji naszego kanału, już niedługo kolejne filmy, pozdrawiamy :-)
Lux robota panie. ps. dasz schemat
Schemat jest na filmie
@@__MINT_ ok
a jak by tak ten film zrobić od podstaw gdzie pokazane jest krok po kroku ;)
Czy ja czegoś nie zrozumialem? Czy schemat nie jest niepotrzebnie zbyt rozbudowany? Czy nie prościej 2 opampy i rezystor jak tu ruclips.net/video/88xuhR30-dY/видео.html
Pytasz, czy czegoś nie zrozumiałeś, hmmm... Weź pod uwagę to, że mój układ ma zabezpieczenie podnapięciowe, oraz nie jest zbudowany na mosfecie
Prosty w wykonaniu a taki przydatny. Czy nim to tylko małe akumulatory sprawdzę, czy duże -12V także? - hmm a może jakiś upgrade? np zasilacza USB-C, z dwoma napięciami do laptopa już nie sprawdzę. Pozdrawiam.
Witaj, super 👍👍👍sprawa z tym sztucznym obciążeniem mam pytanko, bo udało mi się skompletować wszystko do budowy oprócz rezystora 10mOhm na znanym portalu na A... znalazłem jedną pozycję Rezystor drutowy 0,01R 5W 5% Rezystor TT ELECTRONICS OAR5010J mam nadzieję, że się nada? Drugą sprawą, która mnie zastanawia to lm358 czy ma znaczenie, do których wejść się podłącze A, czy B chodzi mi o sygnał wychodzący na przykład z potencjometru 5k i podkówki10k z której strony to wchodzi? Sorki, że zadaje takie denne pytania, ale nie jestem po żadnej szkole a z elektroniką mam do czynienia od niedawna daj znać pozdrawiam👋👋👋
Rezystor wydaje się dobry, a to, do którego wzmacniacza w LM358 podłączysz potencjometr, nie ma znaczenia
@@__MINT_ Dzięki 🤝👍👍👍👋👋👋
Ile za taką elektronikę gotową byś chciał
To chyba bez znaczenia, nie robię na zamówienie
Zapomniane zostało Prawo dżula lendza
Jakie prawo? Nie znam
Nie lepiej było zrobić na 4 szt tip 36 tip 41 z powodzeniem można go obciążyć 40a i 35V , bez żadnych układów itd
Robię układ na takich elementach, jakie mam, zastanawiam się, skąd wytrzasnąłeś "40A 35V", skoro jeden TIP36 może wydzielić 90W, i to przy nieskończenie dobrym odpowadzaniu ciepła! Gdzie ty tu widzisz widzisz 1.4kW?!
A widzisz jeszcze nie wiesz wszystkiego wystarczy odpowiednio połączyć
Cztery tranzystory mogą wydzielić 360W, wyciskanie większej mocy to przekraczanie granicy podanej w nocie katalogowej. To, że się da, nie znaczy, że jest to poprawne.
pl.m.wikipedia.org/wiki/Wiatrak
WENTYLATOOOOOOOOOOOOORRRRRR