PeFlex. Jak zamontować skrzynki rozprężne i rozdzielcze?

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 18 апр 2019
  • W dzisiejszym odcinku zaprezentujemy jak samemu zamontować skrzynki rozprężne i rozdzielcze oraz jak poprowadzić rury w suficie podwieszanym.
    Strona: www.hydraulikwadowice.pl
    Facebook: / hydraulikwadowice
    Forum FB: / hydraulikzrobtosam
    Instagram: / hydraulikwadowice

Комментарии • 115

  • @waldemargrochowski4607
    @waldemargrochowski4607 5 лет назад +1

    No to już wiem co obejrzę wieczorem :)

  • @waldemargrochowski4607
    @waldemargrochowski4607 5 лет назад +3

    Nie wytrzymałem do wieczora i ogladam korzystając z chwili luzu :) Jesteś mega pozytywnym człowiekiem i widać świetnym fachowcem, jeszcze kilka tysięcy subskrybcji i będziesz pogromcą fuszerek robionych przez innych "fachowców" bo nawet jeżeli ktoś obejrzy Twój kanał a nie będzie robił sam tylko zatrudni ekipe to raczej nie odbierze fuszerki. Jako przedsiębiorca doskonale Cię rozumiem i zazdroszczę Ci jednego. Tego, że możesz pracować w miarę niezależnie od pracowników w mojej branży muszę zatrudniać 5-6 osób na stałe i powiem, że jest dobrze jak jest dobrze ale siwych włosów coraz więcej a w ostatnich latach rynek pracy bardzo się zmienił. Pewnie zaraz oberwę hejtem, że zatrudniam na czarno albo za mało płacę itd ale kto jest zmuszony do zatrudniania ludzi ten zrozumie :)

  • @tomsontk.detaling2829
    @tomsontk.detaling2829 4 года назад +1

    Bardzo madre słowa takich ludzi i fachowców potrzeba na tym swiecie ,ja tak uczynie ze zamontuje bo jestem na etapie zaczynania budowy a reszta bedzie w przyszlosci dokupiona pozdrawiam

  • @dzernimo1760
    @dzernimo1760 5 лет назад +1

    Film sztos.

  • @mtmg628
    @mtmg628 5 лет назад +1

    Świetne filmiki. My też dawalismy rury ale kanalizacyjne w stropie przed zalaniem, bo obydwie rozdzielnie będą na strychu.

    • @hydraulikwadowice
      @hydraulikwadowice  5 лет назад +4

      Ja z reguły jak mam kontakt z klientem to już jest za późno. Najlepiej jakby każdy Inwestor wcześniej porozmawiał z każdym fachowcem zaufanym i ten mu doradził już na etapie budowy. Życie byłoby trochę lżejsze a budowa tańsza dla Inwestora:)

  • @argoxargox2655
    @argoxargox2655 5 лет назад +2

    BRAWO TY..... (Elektryk powiedział....) PIWO dla Ciebie. :)

  • @DOMENERGII
    @DOMENERGII 5 лет назад +1

    siema ja też jestem hydraulikiem i buduję dom, już jestem dawno po wylewkach i tynkach, ale teraz będę robił instalacje rekuperacji, bo mi się zamarzyła nagle :p na szczęście przemyślałem to w taki sposób, że będę w stanie to jeszcze wykonać;) pozdro

    • @hydraulikwadowice
      @hydraulikwadowice  5 лет назад +1

      Pozdrawiam kolegę po fachu i życzę wytrwałości w wykończeniu:D

    • @pawegradzik869
      @pawegradzik869 5 лет назад

      @@hydraulikwadowicepotwierdzam - wykończeniówka wykańcza! A tak na poważnie to jest ten gorszy etap budowy domu, bo wcześniej efekty wydawanych pieniędzy cieszyły oko, były bardzo widoczne. Najważniejsze to trzymać się planów, nie dać się ponieść fantazji. "Popłynąć" można nieźle 😁

    • @DOMENERGII
      @DOMENERGII 5 лет назад +1

      @@hydraulikwadowice podpowiedz mi jedną rzeczy czy prowadząc kanały flex strychem ocieplonym 15cm wełną ale nie ogrzewanym będę musiał je dodatkowo ocieplić?mógłbym poprowadzić je na poddaszu sufitem podwieszanym ale jest dużo więcej zabawy

    • @hydraulikwadowice
      @hydraulikwadowice  5 лет назад +1

      Ja bym zaizolował, mniejsze prawdopodobieństwo, że rury będą się rosić.

  • @kasimplemil
    @kasimplemil 5 лет назад +2

    Pierwszy :) fajny filmik

  • @bi-zon
    @bi-zon 5 лет назад +1

    👍

  • @pawegradzik869
    @pawegradzik869 5 лет назад +1

    Dom to inwestycja. Inwestycja we własną osobę, rodzinę, komfort i miejsce gdzie toczy się nasze życie. Zwrócić to się może zakup samochodu jeśli chcemy świadczyć jakieś usługi... Do inwestycji w dom trzeba podejść racjonalnie, wyznaczyć sobie priorytety i oczekiwania. Wybieramy takie rozwiązania, tańsze lub drożdże które nas zadowolą. Jednen np będzie żył bez cyrkulacji cwu, drugi sobie nie będzie wyobrażał. Każda decyzja ma swoje plusy i minusy. Na etapie projektu trzeba przemyśleć wszystko, albo choć się postarać... Pozdrawiam!

  • @PijakCzystejKrwi
    @PijakCzystejKrwi 5 лет назад +1

    Swietna robota, mam pytanie czy mozna izolowac rury od ogrzewania w scianie pianka poliuretanowa? czy lepiej sprawdzi sie ta gabczasta otulinka jakiej uzywasz?

    • @hydraulikwadowice
      @hydraulikwadowice  5 лет назад +1

      Nie wiem czy dobrze zrozumiałem. Chce Pan wsadzić rury od skrzynek rozdzielczych w bruzdę w ścianie?

  • @michagorski7173
    @michagorski7173 4 года назад

    Witam. A czy od skrzynek rozdzielczych do rekuperatora połączenie jest rura sztywną czy elastyczną. Pozdrawiam

  • @el_crack11
    @el_crack11 5 лет назад +2

    Cześć.. Dobra robota :-)
    Pomyśl tylko może nad zastosowaniem przepustnicy nad pierwszymi rozdzielaczami. Ja je zawsze stosuję, kiedy występują dwa poziomy rozprowadzania, co znacznie ułatwia regulację całego systemu, która moim zdaniem jest kluczem do prawidłowo działającej i zbilansowanej wentylacji.

    • @hydraulikwadowice
      @hydraulikwadowice  5 лет назад +2

      Dzięki:) później i tak chodzę po całym domu i reguluje anemometrem. Nigdy nie stosowałem przepustnic. Muszę zagłębić temat bo bieganie później po całej budowie i regulowanie to trochę czasu zajmuje:) pozdrawiam

  • @mariuszadamczyk1741
    @mariuszadamczyk1741 5 лет назад

    Napisz mi proszę czy przewody aluflex pomiędzy rozdzielaczami będą zabudowane np ścianką karton-gips? Jeśli tak to jaki jest sposób, system czyszczenia tych przewodów?

  • @Marcin-zn9ow
    @Marcin-zn9ow 3 года назад

    Jeśli rury idą w części ogrzewanej domu też trzeba je izolować? Lepsze przewody sztywne z blachy czy już te sporo izolowane gotowe?

  • @waldemargrochowski4607
    @waldemargrochowski4607 5 лет назад +2

    A przy okazji wpadłem na pomysł, że u siebie rury 200 przechodzace z poziomu stropu na poziom strychu zabuduje płytą meblową. Będzie to w pralni akurat a w razie serwisu będzie bardzo łatwy dostęp do tego i do skrzynek rozdzielczych.

    • @hydraulikwadowice
      @hydraulikwadowice  5 лет назад +1

      Ciekawy patent:) Bardzo dużo zależy od wizji Inwestora. Jeśli ktoś wybiega myślami do przodu i dużo czyta to może przewidzieć wiele sytuacji, które ułatwią mu później życie i ograniczą problemy:) Pozdrawiam:)

  • @rafarafi2529
    @rafarafi2529 4 года назад

    Witam, Proszę mi powiedzieć ponieważ chce założyć rekuperacja A mam już zrobione tynki czy jest możliwość wykonania takiej rekuperacji?? Mógłbym umieścić rekuperator na strychu i zastanawiam się czy nie wpuścić częściowo instalacji wentylacji kominowej ponieważ mam... proszę o pomoc

  • @leesiuu
    @leesiuu 5 лет назад +1

    Planuję rekuperację zrobić samemu. Projekt przewiduje rozprowadzenie rur pod sufitem (na parterze; strop lany). Czy będzie coś słychać w sytuacji kiedy te rury będą tylko zabudowane podwieszanym sufitem? Sugerujesz rozprowadzać kanały w podłodze na piętrze czy właśnie pod stropem na parterze? Czy to nie ma znaczenia?

    • @hydraulikwadowice
      @hydraulikwadowice  5 лет назад

      Pod stropem gorsze w montażu, bardziej czasochłonne i wtedy łatwiej się układa styropian na stropie, zwłaszcza jak na piętrze dajemy go niewiele. Nie wszędzie klienci podwieszają sufity dlatego czasami się nie da. Pozdrawiam

  • @dzernimo1760
    @dzernimo1760 5 лет назад +1

    A mógłby Pan powiedzieć, czy w ogóle, a jeżeli tak, to jak czyści się system rekuperacji w domu? Czy podczas montażu można zrobić coś, co będzie w przyszłości ułatwiało czyszczenie? Widziałem kiedyś filmik, na którym panowie wrzucali jakieś kule z gąbki i wyciągali je odkurzaczem po drugiej stronie. Planuję rekuperację w domu i boję się o brak możliwości czyszczenia w przyszłości :P Dziękuję!

  • @rafalkrupa1801
    @rafalkrupa1801 4 года назад

    Panie Arturze, potrzebowalbym otwory przewiercic w stropie u mnie w Przebieczanach. Da Pan rade? Koncem marca wchodzi mi ekipa tynkarska i chcialbym miec juz te otwory wczesniej.

  • @kamildec2615
    @kamildec2615 4 года назад +2

    Fajny film;) Jaką grubość styropianu przyjąć by weszły rury 75 i kolizje z rurkami do wody lub do centralnego?

    • @hydraulikwadowice
      @hydraulikwadowice  4 года назад

      Inwestor rozkładał 8cm

    • @krystianstafij828
      @krystianstafij828 4 года назад

      Czy na te 8 cm styropianu należy wyłożyć folię pod podłogówke ? Co z miejscami gdzie leżą rury 75mm, czy puszki rozprężne 88mm i nie ma styropianu w takim przypadku ?

  • @tdj133
    @tdj133 5 лет назад +2

    Część, Super materiały. Mam pytanie, jestem w ostatniej fazie projektowania domu. Czy lepiej zaprojektować instalacje wentylacji mechanicznej pod stropem w podwieszanym suficie z karton gipsu, w kanałach z k-g przy ścianach/suficie, czy tak jak u autora kanału nad stropem? Strop będzie monolit, dom z piętrem. To mój dylemat od kilku tygodni i nie wiem co wybrać. Z góry dzięki za odpowiedź.

    • @hydraulikwadowice
      @hydraulikwadowice  5 лет назад +1

      Ja tego nie projektowałem:) U siebie puszczam wszystko pod stropem, wszystkie instalacje, łącznie z wodą etc... Jeżeli zaprojektujesz sobie po stropie to szybciej to zamontujesz ale musisz dołożyć styropianu żeby to przykryć bo później będziesz się denerwował przy układaniu podłogówki i będziesz musiał uważać bo ręcznie ciężko przebić rurę od rekuperacji ale takerem wbijesz klipsa/spinkę od podłogówki bez problemu i nawet nie poczujesz a będziesz miała cała instalację podziurawioną:) Pod stropem znowu więcej pracy. Jeżeli podwieszasz wszystkie sufity to lepiej pod stropem:) Czasami nie da się pod stropem bo Inwestor nie chce podwieszanych sufitów. Też mam monolit i też dom z piętrem. Podnoszę cały parter o 1 pustaka i wszystko pod, ale ile fachowców tyle opinii. Kanalizację niskoszumową izoluję i się niczym nie martwię:) Wychodzę z założenia, że zawsze lepiej wyciąć KG niż wykuwać podłogę, ale kosztuje to wiele więcej pracy a co za tym idzie dla mnie jako wykonawcy, cena usługi idzie w górę i klienci rezygnują. Pozdrawiam:)

    • @tdj133
      @tdj133 5 лет назад +1

      @@hydraulikwadowice Dzięki wielkie za szybką odpowiedź.

    • @hydraulikwadowice
      @hydraulikwadowice  5 лет назад

      Akurat odświeżałem stronkę:) Pozdrawiam i powodzenia

  • @ukaszt8735
    @ukaszt8735 5 лет назад +1

    Witam. Mam takie pytanko... planuje postawić dom z nie użytkowym poddaszem. Wpadłem na taki pomysł żeby ocieplić strop i zalać tam posadzkę tak awaryjnie gdybym kiedyś chciał jednak jakoś wykorzystać to poddasze. Chciałem również puścić w tej warstwie ocieplenia całą instalację od reku. Natomiast jeśli chodzi samo urządzenie to myślałem o jakiejś dobrze zaizolowanej skrzyni ( chyba Łukasz Budowlaniec coś podobnego robił) teraz moje pytanie czy jest to dobre rozwiązanie? Czy nie będzie się skraplać? Jaka grubość izolacji zastosować?

    • @hydraulikwadowice
      @hydraulikwadowice  5 лет назад

      Chyba zależy od producenta, żeby później nie było zastrzeżeń przy gwarancji. W dzisiejszych czasach producenci szukają wszelkich możliwości, żeby nie dokonywać napraw gwarancyjnych na własny koszt i to chyba w każdej dziedzinie życia. Co do samego przepuszczenia wcześniej przewodów to jak najbardziej dobry pomysł. Pierwsze trzeba by pomyśleć jaka centrala wentylacyjna a później złożyć zapytanie do producenta czy jest taka możliwość zamknięcia urządzenia w skrzyni z izolacją. Przynajmniej ja bym tak zrobił jakbym miał taki dylemat:) Pozdrawiam

  • @wojtekm8768
    @wojtekm8768 4 года назад

    Witam! Czy w istniejacym domu (dom ze strychem, strop monolit) istnieje mozliwosc instalacji rekuperacji? Czy rury moga byc puszczone luzem po podlodze na strychu, czy musza byc w jakis sposob np ocieplone?

    • @byry007
      @byry007 Год назад

      Mszą być ocieplone .

  • @jarekkeska8632
    @jarekkeska8632 5 лет назад +2

    Planuje robic rekuperacje we wlasnym domu jednorodzinny 160m2 wszystkie prace planuje wykonac samodzielnie. Polecasz jakas sprawdzona firme ktora wykona projekt takiej rekuperacji?

    • @hydraulikwadowice
      @hydraulikwadowice  5 лет назад +1

      Ja zamawiam wszystko w Pe-Flexie tylko zaznaczam w uwagach żeby projekt trafił do Jerzy Przyłucki bo myślimy podobnie i robi tak jakbym ja to zrobił. Nigdy problemów nie miałem:)

    • @jarekkeska8632
      @jarekkeska8632 5 лет назад +1

      @@hydraulikwadowice dzieki za info na pewno skorzystam w najblizszym czasie! Robisz fajną robote! Kiedy kolejny film pozdrawiam

    • @mariuszkruszewski7116
      @mariuszkruszewski7116 4 года назад

      @@hydraulikwadowice Ja też będę robił sam rekuperację we własnym domu , pierwsza przygoda z Pe-Flex. Już otrzymałem pierwszą część projektu z drobnymi poprawkami. Projektuje mi pan Paweł Szpak

  • @antixbe8122
    @antixbe8122 4 года назад

    Witam :).Mam pytanie odnośnie rur wentylacji fi 75 flex i ocieplanie pianą pur. Czy można je zatopić w pianie ? wraz ze skrzynkami rozprężnymi ?. Pozdrawiam

    • @Anonymous-PL
      @Anonymous-PL 2 года назад

      Za parę- paręnaście lat będzie trzeba wymienić rury i co wtedy

  • @Xrobson1
    @Xrobson1 5 лет назад +1

    Witam. A jak wyglada sprawa reku gdy planuje budowac dom dwuetapowo. Zapotrzebowanie na caly dom powiwtrza wynosi 285 m3. Czy mozna rozprowadzic instalacje na parterze i uruchomoc a za ok 15 mc dolozyc gore. Czy my musi byc juz kompletna instalacja odrazu?

    • @hydraulikwadowice
      @hydraulikwadowice  5 лет назад +1

      Można to rozdzielić. Żeby nie było, nie mam nic z polecania firm, ale w pe-flexie mają w dobrej cenie projekt. Sam też dla siebie kupiłem do swojego domu za 200zł. Tam wtedy jest bezpośredni kontakt z projektantem a jest ich chyba tam 8 i wtedy trzeba mu wytłumaczyć i tak to zaprojektują żeby później nie było problemu z dopinką. Mają większe doświadczenie. Tu gdzie akurat kręciłem filmik to troszkę inaczej to planowałem a jednak pomysł projektanta okazał się o wiele lepszy. Czasem taka burza myśli wychodzi wszystkim na dobre. Ja mogę polecić z czystym sumieniem. Trzeba tylko wziąć zawsze delikatną poprawkę na ilość rury wentylacyjnej bo wystarczy parę obejść, których na projekcie nie ma i brakuje np 30m rury:) W krążku jest 50m i lepiej zawyżać w górę. Jeżeli będą potrzebne lepsze ceny to proszę dzwonić albo pisać maila. Postaram się pomóc:) Pozdrawiam

    • @mariuszkruszewski7116
      @mariuszkruszewski7116 4 года назад

      @@hydraulikwadowice Tak jak pisałem czekam na kompletny projekt pe-flex. Jeśli będzie to możliwe to zwrócę się do pana o negocjację ceny. Pozdrawiam

  • @TheMrDzierwus
    @TheMrDzierwus 5 лет назад +1

    Hey, czy będzie materiał na temat czerpni i wyrzutni? Planuję wyrzutnie kanałem wentylacyjny w kominie systemowym. Czy to dobre rozwiązanie?
    Pozdrawiam

    • @hydraulikwadowice
      @hydraulikwadowice  5 лет назад

      Będzie. Czerpnia i wyrzutnia już będzie sztywną rurą tylko połączenie z centralą będzie elastyczne. Nigdy nie puszczałem w kominie systemowym. Myślę, że jak zadzwonisz do PE-FLEXa to Ci projektanci udzielą odpowiedzi, ja nie chcę wprowadzać w błąd:) Ale na moje logiczne rozumowanie jeżeli komin systemowy ocieplony jest wełną to można nad tym pomyśleć. Lepiej zapytać kogoś mądrzejszego:) Zainteresuje się tematem

    • @TheMrDzierwus
      @TheMrDzierwus 5 лет назад +1

      Mam projekt od termocontrol i wyrzutnia jest zaprojektowana w kominie tak jak im zasugerowalem. Pomyślałem że może robiłeś coś takiego i dowiem się czy się sprawdza w praktyce. Ale jeszcze do nich zadzwonie.
      Dzięki ☺

    • @hydraulikwadowice
      @hydraulikwadowice  5 лет назад +2

      Nie robiłem a wolę powiedzieć, że nie robiłem niż udawać alfę i omegę:D Zwłaszcza, że niektórzy tylko czekają żeby skomentować moją odpowiedź dlatego staram się tu jakichś głupot nie wypisywać:D

  • @grzegorz8058
    @grzegorz8058 5 лет назад +1

    W 17.20 (ruclips.net/video/Srs7IyLjQjY/видео.html) widać że do skrzynek pod anemostaty dochodzi po 1 zielonej rurze, tak ma być?

    • @hydraulikwadowice
      @hydraulikwadowice  5 лет назад +1

      Tak. Tam w środku są zaślepki bo nie produkują pojedyńczych skrzynek. Pozdrawiam

  • @marcinsz8573
    @marcinsz8573 5 лет назад +2

    Witam jestem na etapie budowy domu parterowego czy rekuperator centralę można zamontować na strychu nie ogrzewanym ?

    • @hydraulikwadowice
      @hydraulikwadowice  5 лет назад

      Masz już wybraną jakąś centrale wentylacyjną? W sensie producenta.

    • @realtest4676
      @realtest4676 5 лет назад +1

      Nie można montować na strychu nie ogrzewanym. Wymagania dla rekuperatora to od+5 do +10 w zależności od producenta.

    • @likebanan
      @likebanan 5 лет назад +1

      taki montaż nie ma sensu i stwarza więcej problemów niż korzyści

    • @grzegorz8058
      @grzegorz8058 5 лет назад

      @@hydraulikwadowice A można w piwnicy?
      Na jakim poziomie od gruntu powinny być czerpnia i wyrzutnia? Planuję je wykonac w ścianie szczytowej, z tym, że taka wyrzutnia najbardziej by mi pasowała właśnie przez piwnicę na poziomie ok 50-70cm od poziomu gruntu, można tak?

    • @maciej009
      @maciej009 4 года назад

      @@grzegorz8058 Zasady montażu czerpni i wyrzutni powietrza omawiają:
      - Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie,
      - Polska norma PN-EN 13779:2008 Wentylacja budynków niemieszkalnych - Wymagania dotyczące właściwości instalacji wentylacji i klimatyzacji

  • @kamilm3042
    @kamilm3042 4 года назад

    Na etapie lania betonu na strop zostawiamy przejście np. z rury fi 160 (zwykła PCV) między zbrojeniem , bardzo praktyczne i ułatwiające pracę rozwiązanie. Przykład www.archon.pl/projekty-domow-forum/3012/galeria#gallery-24

    • @hydraulikwadowice
      @hydraulikwadowice  4 года назад +1

      Ja też, pod warunkiem, że mam kontakt z klientem przed laniem stropu:) Pozdrawiam

    • @kamilm3042
      @kamilm3042 4 года назад +1

      @@hydraulikwadowice hehe no tak ;-) czasami trzeba trochę wyprzedzać pewne sprawy aby potem nie mieć pod górkę (mowa tu o inwestorach) .

  • @maciejfryzlewicz1372
    @maciejfryzlewicz1372 4 года назад

    Mam pytanie 17 minuta są dwa anemostatyt czy to znaczy że jeden jest nawiewny a drugi wywiewny i jeszcze jedno pytanie w takim razie jaka jest minimalna odległość miedzy takimi. Dziękuje i pozdrawiam.

    • @hydraulikwadowice
      @hydraulikwadowice  4 года назад

      Kubatura pomieszczenia. Często w salonie są 2 nawiewy albo w kuchni 2 wywiewy:) wszystko zależy od projektu.

    • @maciejfryzlewicz1372
      @maciejfryzlewicz1372 4 года назад

      @@hydraulikwadowice Dziękuję bardzo za odpowiedź i pozdrawiam.

  • @marnowak02
    @marnowak02 4 года назад +2

    Jaką średnice mają te zielone rury?

  • @ts_women
    @ts_women 5 лет назад +1

    a czy rure plastikowa tez mozna do rekuperacji stosowac zamiast tej aluminiowej

    • @hydraulikwadowice
      @hydraulikwadowice  5 лет назад

      Chodzi o tą którą łączę skrzynki rozdzielcze o średnicy fi 200mm?

    • @ts_women
      @ts_women 5 лет назад

      @@hydraulikwadowice Tak o tą chodzi czy można ją zastąpić dajmy na to rurą plastikową i dla Pana i kolegów z firmy składam najserdeczniejsze życzenia zdrowia szczęścia i pomyślności z okazji Świąt Wielkanocnych :)

    • @grzegorz8058
      @grzegorz8058 5 лет назад

      @@hydraulikwadowice podłączam się do pytania. Można jakimiś plastikami to zastąpić? (jakimi?)
      Przy amatorskim wykonaniu przez inwestora taka rura jest bardziej "obrabialna" niż sztywna stalowa.

  • @adamczlonka8472
    @adamczlonka8472 3 года назад

    Witam. Chce podłączyć sztywne rury spiro. Jak szczelnie połączyć rozdzielacz z sztywna rura spiro? Pozdrawiam.

    • @hydraulikwadowice
      @hydraulikwadowice  3 года назад

      Rura nachodzi na złączkę nyplową w rozdzielaczu bardzo ciasno. Można łapnąć ją pchełkami dla stabilizacji i silikonem uszczelnić.

  • @wojciechgontarczyk9631
    @wojciechgontarczyk9631 5 лет назад +1

    Jak zwykle dobra robota.Majster gdzie zdobywales doświadczenie?

    • @hydraulikwadowice
      @hydraulikwadowice  5 лет назад +2

      Dzięki:) Poszedłem jako totalnie zielony człowiek i przepracowałem ze 2 lata na instalacjach, głównie kolektory słoneczne i kominki z płaszczem wodnym. Resztę nauczyłem się czytając katalogi, wytyczne, szkolenia u producentów, dużo w google wiadomości nazbierałem i przeanalizowałem rozwiązania po swojemu na logikę, które wg mnie lepsze. Nie skończyłem żadnej szkoły. Studia skończyłem na kierunku "terapia zajęciowa". Po drodze próbowałem paru innych prac ale wróciłem do instalacji i tej decyzji nie żałuję:) Pozdrawiam

    • @hydraulikwadowice
      @hydraulikwadowice  5 лет назад +2

      Jestem przykładem, że jak tylko bardzo się chce to można samemu do czegoś w życiu dojść startując od 0 bez wiedzy. Dużo ludzi pisze do mnie, że zastanawia się nad tym żeby zająć się instalacjami jako praca i każdemu kibicuje i jeśli tylko siły i czasu mi wystarczy to nawet pomogę doradzić na starcie.

    • @wojciechgontarczyk9631
      @wojciechgontarczyk9631 5 лет назад

      @@hydraulikwadowice Bardzo dobre i pozytywne podejście do sprawy.Możesz powiedzieć ile trzeba wyłożyć kasy na początek żeby wystartować z taką działalnością?Chodzi mi o zakup sprzętu itp,bo widzę że używasz dobrych narzędzi a to nie jest tanie

    • @hydraulikwadowice
      @hydraulikwadowice  5 лет назад +6

      w 2011 roku wystartowałem ze swoją działalnością i wziąłem dotację z Urzędu Pracy w wysokości 19 tys złotych. Trochę narzędzi miałem. W sumie to można by nakręcić odcinek o takich podstawowych narzędziach i cenach, zrobić zestawienie, które są niezbędne. I na początku było wieczne inwestowanie i zakupy. Później z biegiem czasu człowiek wpada w taki nałóg, przynajmniej ja tak mam, że jak nie kupie jakiegoś narzędzia w każdym miesiącu to jestem chory:D
      Osobiście wolałbym przebiedować miesiąc bez jakiegoś narzędzia i dozbierać na coś lepszego:)
      Uważam, że takie minimum na start w narzędziach to jest 15-20 tys.
      Ja np robię dużo instalacji w domach szkieletowych więc jestem uzbrojony w wiele narzędzi do drewna, które zazwyczaj instalatorowi nie są potrzebne. Z biegiem czasu wychodzi co wtedy trzeba dokupywać.
      Ja też zaczynałem od jazdy na roboty osobówką, ale szybko kupiłem busa bo było to męczące i stwarzało wiele problemów. Dzisiaj na start można kupić kultowego VW T4 za parę tysięcy.
      Jak ktoś mnie zapyta czy warto? Są dni gdzie człowiek ma kompletnie dość i chce rzucić tym wszystkim i najchętniej poszedłby na etat gdzie mało co go obchodzi. Większymi zmartwieniami i problemami jest prowadzenie firmy i urzędy, podatki i przepisy które nie są na korzyść przedsiębiorcy w naszym kraju. Czasem trafiam na klientów z którymi mam do dzisiaj świetny kontakt a czasem trafisz na takich ...... że masz ochotę ich .......... :) Po tylu latach i tylu niezapłaconych faktur od klientów na 6 cyfrową kwotę łącznie, wypracowałem pewien system umowy, protokołów odbioru. Najważniejsze jest to z kim podpisujesz umowę i jak rozliczasz pracę. Nigdy nie rozliczaj całości, tylko etapy:) Pozdrawiam

    • @jarekszymanek3480
      @jarekszymanek3480 5 лет назад

      @@hydraulikwadowice Bardzo podoba mi się pomysł z filmem o narzędziach czy początkach działalności - będę czekał z niecierpliwością na coś takiego :)

  • @Hermenegild102
    @Hermenegild102 5 лет назад +2

    Dzięki za wrzute.
    Jesteś w stanie samodzielnie zrobić całą instalacje? (wiadomo że np. powieszenie reku w pojedynkę to słaba opcja)
    jak byś po serii filmów "montażowych" uczynił byś materiał z własnego doświadczenia o producentach rekuperatorów - lepsze /gorsze /jakość / cena / co warto / co nie / rodzaje wymienników to było by pięknie! :)
    Piona!

    • @hydraulikwadowice
      @hydraulikwadowice  5 лет назад +2

      Całość jesteś w stanie sam zrobić bez problemu ale we 2 osoby łatwiej tą rurę przeciągać i rozwijać. Co do drugiej części komentarza to wolę takich rzeczy unikać bo później ktoś może mi coś zarzucić. Jednym np pasuje taki system montażu a inni powiedzą, że wolą coś innego. Tak samo jak przy kotłach gazowych. Są instalatorzy, którzy tylko nierdzewka a inni powiedzą tylko aluminiowo-krzemowe itd itd. Ale dzięki za radę ogólnie rozmyślam nad jakimiś testami rur do ogrzewania podłogowego np 10 producentów i sprawdzać ich wytrzymałość na załamania tak żeby pospolity Kowalski wiedział do której rury nie podchodzić bez większego doświadczenia:) Czas pokaże. Trzeba kotłownie teraz kręcić :p

  • @pawegradzik869
    @pawegradzik869 5 лет назад +1

    Dobra robota. Fajna ta REPEKURACJA 😁😁😁. A tak na poważnie: spotkałeś się Artur z zastosowaniem zwykłego "arota" w takiej sytuacji? Mam małe wątpliwości w tą antybakteryjność i specjalne przeznaczenie rur do wentylacji... Wilgoć i bezruch powietrza sprzyja rozwojowi bakterii i innego dziadostwa, a w kanałach mamy ciągły 24 godzinny przepływ powietrza, wzmożoną wilgoć aplikujemy okresowo w układ...

    • @hydraulikwadowice
      @hydraulikwadowice  5 лет назад

      Przeczytałem drugi raz komentarz i dopiero zajarzyłem czemu ten napis jest z caps lockiem:D Powiem Ci, że w DE montowaliśmy dokładnie na takim samym systemie tylko z tą różnicą, że centralę podpinaliśmy rurami styropianowymi chyba z Zehndera a oni są strasznie przewrażliwieni na tym punkcie. Na instalacjach CWU nie montują naczyń przeponowych bo w nich stoi właśnie woda i rozwijają się bakterie, przynajmniej ta firma z którą współpracujemy. Sprawdzam u nich na bieżąco wszystkie tematy bo jeżeli coś u nich jest tzn, że jest sprawdzone. Wiem, wiem znowu te Niemcy, ale niestety w mojej branży są liderami i twórcami większości systemów. Taka prawda.

    • @pawegradzik869
      @pawegradzik869 5 лет назад

      @@hydraulikwadowice pytam, bo znam firmę która zajmuje się wentylacją i w ofercie ma rury które wyglądają jak arot... Muszę naświetlić temat. 🤔

    • @wawmen13
      @wawmen13 4 года назад

      Rury przeznaczone do wentylacji tzw fexy maja wsrodku powłokę z jonami srebra, które zabija wirusy, grzyby i bakterie, zwróć tylko uwagę na cenę bo dobra Rura to koszt ok 500zl za 50m 75ki

  • @polacekxxc7763
    @polacekxxc7763 4 года назад +1

    Czy rury nie powinny mieć taką samą długość ? Jeśli jedna rura ma 10m druga 20m to więcej powietrza będzie szło do tej krótszej rury. Czy nie?

    • @P4Andrzej
      @P4Andrzej 4 года назад

      Mogą być różne długości lecz aby uzyskać ten sam przepływ powietrza należoby skręcić anemostat przy krótkich rurach. Czasem te różnice w dlugości robię celowo aby np uzyskać większy przepływ w określonym punkcie bez konieczności dławienia reszty układu.

    • @wntpan3k
      @wntpan3k 3 года назад

      Niektórzy twierdzą, że nie ma różnicy, bo opory są tak małe dla domku jednorodzinnego, że pomijalne, ale według mnie jakaś różnica jest. Najważniejsze, aby wywiew=nawiew a do tego potrzebny jest moduł CF.

  • @pawegradzik869
    @pawegradzik869 5 лет назад +2

    Czemu zniknął ostatni film?

    • @hydraulikwadowice
      @hydraulikwadowice  5 лет назад

      Bo nie wiedziałem, że mam mało miejsca na dysku i renderowało się 2 godziny po czym film zajmował tylko 200mb i trwał 2 min. Nie pasowało mi że na yt wleciał w 2 min. Po pierwszym komentarzu czy film miał trwać 2 minuty już wiedziałem, że coś jest nie tak. Zrenderowałem drugi raz dalej nie wiedząc, że na dysku już nie ma miejsca i znów 2h renderowania i film zajmował 1kb. Dziś rano zrobiłem porządki na dysku i w końcu udało się wrzucić film w całości:D Pozdrawiam

    • @pawegradzik869
      @pawegradzik869 5 лет назад +1

      @@hydraulikwadowice jak mawia klasyk "tak żem czuł"... Film zniknął mi z przed nosa 😀

  • @wawmen13
    @wawmen13 4 года назад +1

    Wiesz co np z zahnderze kategorycznie doradzają do łączenia rozdzielaczy i jednostek termoflexow, tylko sztywna Rura najlepiej izolowany ocynk

    • @hydraulikwadowice
      @hydraulikwadowice  4 года назад

      Ja też wole sztywne rury, ale akurat taki system dostarcza zleceniodawca. Ten nie jest zły. Na pewno cichszy:)

  • @nikodembudowlaniec5388
    @nikodembudowlaniec5388 5 лет назад +2

    Kto wiedzał o pożarze Notre dame?

  • @czlowiekzkamienia9541
    @czlowiekzkamienia9541 5 лет назад

    witam. ktoś się orientuje w buforach kombinowanych z cwu wewnątrz bufora. dom 100m2 tylko podlogowka, tylko prad w taryfie nocnej i weekendowej, dobrze ocieplny, zbiornik 500 l w tym 160 litrow na cwu, wezownica na solary, dzwoniłem do doradcy technicznego i sugeruje grzalke ( możliwość tylko na dole zbiornika ) ewentualnie grzalka na ktoryms kruću, w zbiorniku na cwu specjalna sucha grzalke, czy lepiej bufor ze zbiornikiem cwu w którym wewnątrz tego zbiornika cwu jest dodatkowa wezownica np. zasilana z pieca elektrycznego.

  •  5 лет назад +1

    Mogłeś pokazać też reku i jakiś test

    • @hydraulikwadowice
      @hydraulikwadowice  5 лет назад

      Będzie pokazane. Tylko tu mam w umowie, że montaż rekuperatora jest w ostatnim etapie inwestycji razem z montażem pompy ciepła. To są prace zlecone przez inną firmę i wykonywane jako podwykonawca. Pozdrawiam

  • @realtest4676
    @realtest4676 5 лет назад +3

    Połączenie skrzynek za pomocą elastycznego przewodu typu flex to delikatnie mówiąc nie jest za szczęśliwym rozwiązaniem. Powinno to być wykonane sztywnym kanałem, a później zaizolowane.

    • @hydraulikwadowice
      @hydraulikwadowice  5 лет назад +2

      Tak. Ale tak jest w projekcie a prace są zlecone przez inną firmę. Mówię tam na filmiku, że można połączyć na sztywno. Czerpnie i wyrzutnie mam tam w projekcie na sztywno. Ale oczywiście jak dla mnie również lepiej wykonać sztywnym połączeniem. Ale nie jest to błąd w sztuce budowlanej bo są takie rozwiązania dopuszczone, tylko są lepsze rozwiązania, tak jak w każdej innej dziedzinie. Pozdrawiam:)

    • @stachuxxx848
      @stachuxxx848 5 лет назад

      Staram się sam zrobić rekuperację. Rury od ręku do czerni i wyrzutni mam na sztywno z kwasowki. Jak to zaizolowac dostałem wełnę 50 mm z srebrna otulina ale słabo to estetycznie mi wychodzi jakiś ma Pan na to sposób?

    • @maciej009
      @maciej009 4 года назад

      Tylko..co lepiej wycisza - rura sztywna czy sonodec podłączony do skrzynek wywiewnych i nawiewnych? Kiedyś byłem w domu, w którym na sztywno były również przewody do skrzynek z anemostatami. To dopiero jest nieszczęśliwe rozwiązanie a efekty jak w bloku z wielkiej płyty, gdzie słychać sąsiada 3 piętra wyżej.

  • @thomaspo9702
    @thomaspo9702 5 лет назад +2

    Moim skromnym zdaniem reku w nowych domach winna być obowiązkowa bo wentylacja grawitacyjna w szczelnych domach nie funkcjonuje a rozszczelnienie 3 szybowych okien w postaci nawietrzników jest totalnie bezsensowne.Co do kosztów na dom 100 m2 to bliżej okolice 3-3,500 plus projekt lub mocne studiowanie internetu , z tym że już na samym początku rezygnujemy z kominów i problemów z nimi związanych a to nie są tanie rozwiązania więc instalację reku mamy w cenie kominów wentylacyjnych.Następna kwestia jest taka że nawet najtańsza centrala (2000zł)z słabą sprawnością będzie lepsza jak najpiękniejszy komin we wsi ,po wygraniu w totka można zmienić na lepszą.Przepusty przez strop warto dodatkowo owinąć pianką taką jak np do paneli lepiej mieć sposobność wyciągnięcia i raczej wszędzie stosować średnicę fi 125 .I najważniejsze reku nie robi się dla zwrotu a dla komfortu tak jak to zostało powiedziane pozdro z Czańca

    • @hydraulikwadowice
      @hydraulikwadowice  5 лет назад

      ooo:D W Kobiernicach się zaopatruję w materiały więc za każdym razem dymam tam przez Czaniec:P Pozdrawiam

    • @pawegradzik869
      @pawegradzik869 5 лет назад

      3500zl za instalację WM z rekuperatorem? Niedoszacowałeś...

  • @KrystianMillervotus
    @KrystianMillervotus 5 лет назад +2

    Przy technologi w której budujemy domy i robimy z nich termos to wentylacja mechaniczna to standard.

  • @piotrdyl931
    @piotrdyl931 3 года назад +1

    Takie plastikowe gówna to w przeczkolu 40 lat temu my składali pokarz lepiej jak tłumniki do tego wyglądają.