Wbrew systemowi | Leopold Tyrmand - życie bez kompromisów

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 8 сен 2024
  • Zapraszamy do obejrzenia trzyodcinkowego cyklu dokumentalnego „Leopold Tyrmand - życie bez kompromisów”. Cykl jest efektem pracy zespołowej grupy ludzi, której bliska jest osoba i twórczość pisarza zawsze-elegancko-ubranego w stylu klasycznym, bynajmniej - jak w jednym z odcinków zostało udowodnione - nie bikiniarza.
    Marcel Woźniak - autor jedynej pełnej biografii Leopolda Tyrmanda, a zarazem dziennikarz i autor kryminałów, wielbiciel jazzu - wyrusza śladami pisarza i odkrywa nieznane rejony jego biografii. Podróż rozpoczyna od Warszawy - rodzinnego miejsca pisarza, aby podążyć jego śladami do Wilna i Frankfurtu nad Menem.
    W dociekaniach skrzętnego biografa dopomagać będą, na wszystkich etapach, między innymi: Marta Wiśniewska, Dariusz Pachocki, Paweł Brodowski, Wojciech Tomczyk, Mariusz Urbanek.
    Ten cykl filmów, być może, pozwoli odkryć innego, nieznanego Leopolda Tyrmanda - człowieka ściganego i śledzonego, odważnego, ale nie bez lęku, walczącego o swoje miejsce wśród ludzi, którzy często nie dorównywali jego etycznym standardom, człowieka który zawsze chciał być zauważony i doceniony. Być może pozwoli też lepiej zrozumieć przeszłość miasta, które było dla Tyrmanda jego miejscem na świecie i któremu pozostawił świadectwo pełne czułości - „Złego”.
    „Leopold Tyrmand - życie bez kompromisów” - film dokumentalny w trzech odcinkach
    reżyseria: Tomasz Sokołowski,
    scenariusz: Agnieszka Gasper, Marcel Woźniak,
    zdjęcia: Maciej Gruda, Tomasz Sokołowski,
    producent: Amicus Media, 2020
    Film dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Комментарии • 11

  • @malgorzatamorawska8940
    @malgorzatamorawska8940 Год назад +5

    Autor wykonał olbrzymią pracę🤩

  • @irenakucinska9711
    @irenakucinska9711 Год назад +3

    Czyste złoto.

  • @pruszczu
    @pruszczu Год назад +2

    Zawsze wiedziałem, że to był charakterny pisarz. Z krwi i kości. "Zły" na półce. Nie oddam jej za nic 🙂

  • @MsMiklosa
    @MsMiklosa 10 месяцев назад +2

    Doskonały literat, szkoda,że już nieznany i zapomniany.

  • @bartoszjanczak8991
    @bartoszjanczak8991 Год назад +1

    Baaaardzo fajny dokument :) a czy ktos wie co to za instrumental na 9m10s?

  • @astritagu4467
    @astritagu4467 7 месяцев назад

    Szkoda że zapomnieliście dodać,że po bardzo krótkim pobycie w obozie koncentracyjnym ,,Grini, pod Oslo, do którego trafił pod koniec wojny wg. danych z obozowego archiwum (student architektury z Litwy) wyjechał do Danii gdzie został korespondentem sowieckiej agencji prasowej !

    • @MarcelWozniak
      @MarcelWozniak 5 месяцев назад +2

      Proszę Pana/Pani. Po pierwsze, dzięki za komentarz. Świetnie, że Tyrmand "żyje" i wzbudza emocje! Po drugie, w filmie nie ma setek informacji o Tyrmandzie - po te odsyłam do książek czy to mojego autorstwa czy Darka Pachockiego czy też Kasi i Macieja Gawęckich. Po trzecie, co do rzeczonego zarzutu. Nie bardzo wiem, co Pan(i) ma na myśli. Bo tak się składa, że znam konkekst działań Tyrmanda w Kopenadze, osobiście dotarłem do dokumentów na ten temat odkrywając je jako pierwszy, więc zastanawiam się, na jakie źródło się tu powołujemy? Jeśli chodzi o to, że Tyrmand wałęsał się między Polpressem a polskim poselstwem w Kopenhadze czy współpracą z Jerzym Pańskim, to warto byłoby nie patrzeć na to w czarno-białych barwach. Chyba, że dysponuje Pan jakimiś dokumentami, o których wymienini wyżej nie wiedzą. Pozdrawiam serdecznie.
      PS. Wdałem się kiedyś - zupełnie nieptrzebnie - w rozmowę z pewnym naukowcem, który argumentował, że skoro Tyrmand wydał Złego, to był komunistą. Bo ustrój był komunistyczny, a wydawnictwa komunistyczne, więc wydając w "Czytelniku" w roku 1955, był niejako komunistą. Przestrzegam przed taką dychotomią :-)

    • @astritagu4467
      @astritagu4467 5 месяцев назад

      @@MarcelWozniak Dziękuję panu za odpowiedź ale w archiwach obozu ,,Grini, do których dotarłem! informacja o przybyciu do obozu i data zwolnienia Tyrmanda z obozu w tak krótkim czasie (zostaje specjalnie zwolniony) i podejmuje współpracę z władzami Norwegii ( kolaboranckim nazistowskim rządem Quislinga) jako tłumacz niemieckiego!

    • @marekjozwiak5390
      @marekjozwiak5390 Месяц назад

      @@astritagu4467 Przeczytaj " Dziennik 1954 " to Tobie moze przejdzie. Siegnij tez po " U brzegow jazzu ".

  • @marekjozwiak5390
    @marekjozwiak5390 Месяц назад

    Cenny dokument chociaz cokolwiek plotkarski. Ksiazki lepsze.