Erről beszéltem. Sehol nincs leírva, hogy ha a gyalogátkelőt megközelíti a gyalogos akkor meg kell állni. "(5) A gyalogos az úttesten a kijelölt gyalogosátkelőhelyen, ha pedig a közelben kijelölt gyalogosátkelőhely nincs, a) lakott területen levő főútvonalon az útkereszteződésnél (a járda meghosszabbított vonalában), valamint a menetrend szerint közlekedő jármű megállóhelyén levő járdasziget és az ahhoz közelebb eső járda között (a járdasziget teljes hosszában), b) egyéb helyen bárhol, a legrövidebb áthaladást biztosító irányban mehet át. (6) A gyalogos az úttestre akkor léphet, ha meggyőződött annak veszélytelenségéről. Az úttestre váratlanul nem léphet, köteles az úttesten késedelem nélkül átmenni és tartózkodni minden olyan magatartástól, amely a járművek vezetőit megzavarhatja vagy megtévesztheti. (7) A kijelölt gyalogosátkelőhelyen áthaladó gyalogosnak a járművekkel szemben elsőbbsége van. Ugyancsak elsőbbsége van - kijelölt gyalogosátkelőhely hiányában is - az útkereszteződésnél áthaladó gyalogosnak azokkal a járművekkel szemben, amelyek arra az útra kanyarodnak be, amelyen a gyalogos áthalad. A megkülönböztető jelzéseket használó gépjárművekkel szemben azonban a gyalogosnak elsőbbsége ezeken a helyeken sincs."
3 месяца назад
@@KotaiZoli60 Így konkrétan szerintem nem fogod megtalálni, ezek inkább több szabály következménye. Rengeteg dolgot nem szabályoz a rendelet, többek között a zavarás, akadályozás és a veszélyeztetés fogalmait sem. Az I-es számú függelék III/b pontjából megtudhatjuk, hogy a gyalogost - ha elsőbbsége van - még csak nem is lehet zavarni. Pontos definíció nélkül arra nehéz válaszolni, hogy mikor zavarjuk, de ha ott áll egy gyalogos az átkelőhely szélén, akkor viszonylag nehéz lesz megállni, ha kitalálja, hogy mégis át akar kelni, amikor mi odaérünk, de az biztos, hogy a figyelmet magunkra vonjuk, amit már zavarásként szoktak definiálni. Ha belegondolunk a gyalogos nagy valószínűséggel "csak" anyagi kárt tud okozni, míg az autós meg is ölheti. Továbbá a 43§ 4/b pontja is ad némi támpontot egy másik jogi elvre vonatkozóan. Egy gyermektől nem várható el, hogy pontosan tisztába legyen a szabályokkal, és alkalmazni is tudja őket. Ugyanakkor egy professzionális sofőrtől elvárható - már csak a rutin meg az évek okán is - hogy jobban átlássa a forgalmi helyzeteket, és még ideje korán felismerje a potenciális veszélyforrásokat. Ennek következtében egy esetlegesen kialakuló balesetben is nagyobb felelősség terheli. Amennyiben egy gyalogos jobb oldalról a zebra mellett áll (vagy csak közel van hozzá) én mindig meg szoktam állni (jobban mondva már jó előtte láthatóan lassítok, így sokszor meg sem kell állnom, mert mire én odaérek addigra ő is átér). Általában át akarnak menni. Ha meg mégsem, akkor 1-es, és megyek tovább. Én úgy gondolom ennyi belefér abba, hogy nyugodtan vezessek és ne azon izguljak, hogy elém lép-e vagy sem.
1/1975(.ll/5)kpm-bm együtes rendelet a közuti közlekedés együtes rendelet szabályairol (gyalogosok elsöbsége) (gki tanfolyam anyag)
Erről beszéltem. Sehol nincs leírva, hogy ha a gyalogátkelőt megközelíti a gyalogos akkor meg kell állni.
"(5) A gyalogos az úttesten a kijelölt gyalogosátkelőhelyen, ha pedig a közelben kijelölt gyalogosátkelőhely nincs,
a) lakott területen levő főútvonalon az útkereszteződésnél (a járda meghosszabbított vonalában), valamint a menetrend szerint közlekedő jármű megállóhelyén levő járdasziget és az ahhoz közelebb eső járda között (a járdasziget teljes hosszában),
b) egyéb helyen bárhol,
a legrövidebb áthaladást biztosító irányban mehet át.
(6) A gyalogos az úttestre akkor léphet, ha meggyőződött annak veszélytelenségéről. Az úttestre váratlanul nem léphet, köteles az úttesten késedelem nélkül átmenni és tartózkodni minden olyan magatartástól, amely a járművek vezetőit megzavarhatja vagy megtévesztheti.
(7) A kijelölt gyalogosátkelőhelyen áthaladó gyalogosnak a járművekkel szemben elsőbbsége van. Ugyancsak elsőbbsége van - kijelölt gyalogosátkelőhely hiányában is - az útkereszteződésnél áthaladó gyalogosnak azokkal a járművekkel szemben, amelyek arra az útra kanyarodnak be, amelyen a gyalogos áthalad. A megkülönböztető jelzéseket használó gépjárművekkel szemben azonban a gyalogosnak elsőbbsége ezeken a helyeken sincs."
@@KotaiZoli60 Így konkrétan szerintem nem fogod megtalálni, ezek inkább több szabály következménye. Rengeteg dolgot nem szabályoz a rendelet, többek között a zavarás, akadályozás és a veszélyeztetés fogalmait sem.
Az I-es számú függelék III/b pontjából megtudhatjuk, hogy a gyalogost - ha elsőbbsége van - még csak nem is lehet zavarni. Pontos definíció nélkül arra nehéz válaszolni, hogy mikor zavarjuk, de ha ott áll egy gyalogos az átkelőhely szélén, akkor viszonylag nehéz lesz megállni, ha kitalálja, hogy mégis át akar kelni, amikor mi odaérünk, de az biztos, hogy a figyelmet magunkra vonjuk, amit már zavarásként szoktak definiálni. Ha belegondolunk a gyalogos nagy valószínűséggel "csak" anyagi kárt tud okozni, míg az autós meg is ölheti.
Továbbá a 43§ 4/b pontja is ad némi támpontot egy másik jogi elvre vonatkozóan. Egy gyermektől nem várható el, hogy pontosan tisztába legyen a szabályokkal, és alkalmazni is tudja őket. Ugyanakkor egy professzionális sofőrtől elvárható - már csak a rutin meg az évek okán is - hogy jobban átlássa a forgalmi helyzeteket, és még ideje korán felismerje a potenciális veszélyforrásokat. Ennek következtében egy esetlegesen kialakuló balesetben is nagyobb felelősség terheli.
Amennyiben egy gyalogos jobb oldalról a zebra mellett áll (vagy csak közel van hozzá) én mindig meg szoktam állni (jobban mondva már jó előtte láthatóan lassítok, így sokszor meg sem kell állnom, mert mire én odaérek addigra ő is átér). Általában át akarnak menni. Ha meg mégsem, akkor 1-es, és megyek tovább. Én úgy gondolom ennyi belefér abba, hogy nyugodtan vezessek és ne azon izguljak, hogy elém lép-e vagy sem.
Hajrá Dávid 😊