@@KacperSieradzińskiW sensie, że wstawiasz filmiki z wszystkim co mam do nauczenia jeśli chodzi o programowanie: Django, Testy jednostkowe, itd... a teraz docker :) a coś o wzorcach projektowych w pythonie opowiesz?
@@mariuszrogawski7772 ah :) widać słabo zabezpieczasz swoje notatki :P Wzorce projektowe na chwilę obecną nie są w planach. Na pewno będą częścią ścieżki szkoleniowej, która przygotowuje :)
Skaczę od poradnika do poradnika i za cholerę nie mogę odpalić dokera. wyskakuje mi błąd z WSL, instrukcja i poradniki podpowiadają że WSL2 mam zainstalować, aktywować go w funkcjach itd. Poprzerabiałem te tematy ale dalej nic. po prostu odpalam dokera i on mi się wyłącza za 10 sekund ma ktoś może ten problem u siebie ?
Witam, czy jeśli np chciałbym mieć w projekcie tylko samą bazę postgres to mogę mieć tylko docker-compose z postgresem bez pliku DockerFile w projekcie?
Tak, jak najbardziej może to tak działać. Wóczas zmiany będą dotyczyły tylko hosta z którym się łączysz. Będzie to localhost. Wymaga to zrobienia forwardingu portów, tak jak zrobiłem tutaj z portami Django. Będzie to jeszcze omówione w następnym filmie :)
Odcinek świetny, jak zawsze :D Mam tylko pytanie odnośnie depends_on, ponieważ spotkałem się z inną definicją, która mówiła, że serwis db zacznie się stawiać przed serwisem web, aczkolwiek nie znaczy to że serwis web będzie czekać do momentu kiedy db nie będzie 'gotowe'?
Hej! Dzięki za komentarz :) Zerknijmy tu: docs.docker.com/compose/compose-file/compose-file-v3/#depends_on - docker-compose up uruchomi usługę w kolejności wynikającą z depends_on czyli najpierw tę wskazaną, a później tę która tamtej potrzebowała - docker-compose up uruchomi dwie, tę która została wskazana oraz tę którą wskazaliśmy jako zależną - docker-compose stop zatrzyma obie usługi :) Ale! depends_on nie czeka na uruchomienie się usługi wskazanej w depends_on, a wyłącznie decyduje o uruchamianiu jej w tej kolejności :) Tak więc po trochu przyznaje Ci rację, a po trochu zostawiam ją u siebie :) Na pewno build też wystartuje w kolejności takiej jak opisane to zostało przy upie :) Jeśli wprowadziłem kogoś w błąd to przepraszam, sam sobie to wolałem też doprecyzować :) Niech Python będzie z Tobą! :)
@@KacperSieradziński Oczywiście nie kłócę się tutaj o żadną rację, po prostu czysta ciekawość, ponieważ spotykałem się z tutorialami, gdzie mówiono, że samo zadeklarowanie jakiegoś serwisu w depends_on nie oznacza tego, że ten serwis czy tam usługa całkowicie uruchomi się przed tą, w której zadeklarowaliśmy zależność depends_on. Sam nie do końca wiedziałem jak to ubrać odpowiednio w słowa ale chodziło mi o to co napisałeś w odpowiedzi, mianowicie o to, że owszem ta usługa zostanie uruchomiona w pierwszej kolejności aczkolwiek niekoniecznie musi zakończyć uruchamianie przed uruchomieniem usługi, która ją wykorzystuje :D
@@fasolinhoo ja też się nie kłócę w żadnym wypadku :) jedynie uznałem, że najlepiej będzie sprawdzić w dokumentacji, bo sam wolałem się upewnić. :) Jak najbardziej warto mi zwracać uwagę jak coś palnę, czasem poprawiam się sam w montażu tak jak w jednym miejscu w tym filmie, ale nie zawsze wszystko wychwyce :)
Cześć, jak wprowadza się zmienne środowisko w Dockerze. Stworzyłem swój program w Phytonie i tak trzeba podać liczbę, aby zobaczyć coś z listy. O ile w PyCharmie mi wszystko działa o tyle w Dockerze wprowadzanie liczb nie działa. Co drugie przeładowanie obrazu powoduje pojawienie się na końcu błędy EoF. Miałbyś jakiś pomysł jak to rozwiązać, żeby działało prawidłowo wprowadzanie liczb?
Cześć Mariuszu. Co rozumiesz poprzez wprowadzanie licz? Zarówno Dockerfile jak i docker-compose ma możliwość przekazywania env'ów, zmiennych środowiskowych. W przypadku docker-compose jest też opcja określenia env file. Sprawdź proszę i zobacz czy o to Ci chodziło
@@KacperSieradziński Cześć. Dokładnie tak, chodzi mi o zmienną środowiskową w pliku Dockerfile. Mam wrażenia, że na etapie konfiguracji tego pliku popełniłem gdzieś błąd, stąd cały program, który w Pycharmie działa znakomicie już na Dockerze nie działa. Jeśli miałbyś chwilkę, aby rzucić okiem na mój program i wskazać błąd jaki popełniam, to byłbym bardzo wdzięczny. Przesyłam link do projektu: drive.google.com/drive/folders/19D7ib1AX1g2jk5TI2oUFaI3KXmy03-Yr?usp=sharing
Zgodzę się, jednak pominąłem to celowo, bo w przypadku dockera trochę zależy od systemu.. a na stronie docker.com jest wszystko opisane.. Może dogram odn. tego inny odcinek w formie nie związanej z tym projektem.
@@KacperSieradziński piszę o tym bo np na Windows 7 nie udało mi się zainstalować najnowszego dockera z tym że to nie był dla mnie problem bo z większością projektów siedzę na Ubuntu 🙂
@@melonio1974 nie mam za bardzo jak przetestować win7, natomiast ja obecnie używam go przez WSL na windows10 i nie jestem specjalnie zadowolony z jego wydajności. Najlepiej działał on na Linuxie.
Kacprze a czy mógłbyś odpowiedzieć na takie głupie pytanie: czym się różni docker od takiego venva? Bo dla mnie to są to dosyć podobne rzeczy :P... w jednym i drugim mogę ustawić że będzie obowiązywała np. inna wersja pythona. Swoją drogą o wirtualnych środowiskach też mógłbyś coś przygotować ^^
Oczywiście! venv daje Ci tylko i wyłącznie wirtualne środowisko gdzie możesz zainstalować swoje zależności, ale w virtualenvie nie postawisz bazy danych itp, natomiast docker Ci to umożliwi. Korzystanie z dockera nie wyklucza posiadania w nim virtualenva, tyle że nie jest on tam po prostu raczej potrzebny.
🎯 Webinary & Bootcamp Django
pywww.pl
🎁 Projekt na gicie:
github.com/DoKodu-dev/RUclipsIdeas
💬 Discord:
dokodu.dev/discord
Akurat w pracy dostałem dockera do ogarnięcia! :D
Film spadł z nieba! Mam nadzieje że będą kolejne :D
Będą :) Cieszę się, że się przydał :D Na przyszłość dawaj znać szybciej :D
@@KacperSieradziński ooo to jeszcze kurs Locusta (testy wydajnościowe) możesz przygotować - skoro jesteś takim człowiekiem orkiestrą :D
@@Bartoszeg02 O kurczę.. obawiam się, że nie podołam :D Pierwsze słyszę, ale sam temat "testów wydajnościowych" zapisuje sobie na zaś :)
Kolejna dobra lekcja, rzeczowe informacje ;)Pozdrawiam i lecę do kolejnej części ;)
:) :) :)
Doker, to świetna sprawa 👍 I choć się nim bawię od pewnego czasu, to jak zwykle znalazło się kilka ciekawych informacji :) Dzięki !
Superancko! Jeśli coś robisz inaczej to podziel się feedbackiem, chętnie posłucham/poczytam :)
Super !! dzięki za sporą dawkę wiedzy :)
To ja dziękuje za obejrzenie i komentarz ;) Cieszę się, że dawka smakowała ;)
Super materiał Kacprze, czekam na posgresql i kolejne materiały z django :)
Dziękuję Mateuszu! :) Myślę, że kolejne Django wrzucę bliżej końca tygodnia, natomiast na jutro chcę nagrać coś innego :)
Pozdrawiam!
Super film, inne podejście niż na innych kanałach !
Pozdr
Rozwiniesz myśl? Tzn. kwestia projektowego podejścia, czy co? :)
@@KacperSieradziński Dokładnie, kwestia projektowego podejścia, ciężko opisać ale jakoś "lepiej" mi się ciebie słucha niż na innych kanałach ;)
Dajesz wszystko co mam na liście do ogarnięcia :D
Nie zrozumiałem :)
@@KacperSieradzińskiW sensie, że wstawiasz filmiki z wszystkim co mam do nauczenia jeśli chodzi o programowanie: Django, Testy jednostkowe, itd... a teraz docker :) a coś o wzorcach projektowych w pythonie opowiesz?
@@mariuszrogawski7772 ah :) widać słabo zabezpieczasz swoje notatki :P
Wzorce projektowe na chwilę obecną nie są w planach. Na pewno będą częścią ścieżki szkoleniowej, która przygotowuje :)
Super odcinek!🐗
Bardzo dziękuję! Polecam podzielić się filmem ze znajomymi np. na swojej tablicy :) można oznaczać :)
Świetny odcinek
Dzięki! Bardzo zachęcam do udostępniania dalej ;)
Skaczę od poradnika do poradnika i za cholerę nie mogę odpalić dokera.
wyskakuje mi błąd z WSL, instrukcja i poradniki podpowiadają że WSL2 mam zainstalować, aktywować go w funkcjach itd. Poprzerabiałem te tematy ale dalej nic.
po prostu odpalam dokera i on mi się wyłącza za 10 sekund
ma ktoś może ten problem u siebie ?
Zapytaj u nas na Discordzie, na pewno ktoś Ci pomoże!
Witam, czy jeśli np chciałbym mieć w projekcie tylko samą bazę postgres to mogę mieć tylko docker-compose z postgresem bez pliku DockerFile w projekcie?
Tak, jak najbardziej może to tak działać. Wóczas zmiany będą dotyczyły tylko hosta z którym się łączysz. Będzie to localhost. Wymaga to zrobienia forwardingu portów, tak jak zrobiłem tutaj z portami Django. Będzie to jeszcze omówione w następnym filmie :)
@@KacperSieradziński To czekam na następny film z niecierpliwością 😍
Kiedy pytasz Kacpra:
- "Znasz dokera?"
- "Coś niecoś potrafię"
i mówi że ma kursik na kanale ❤
Odcinek świetny, jak zawsze :D
Mam tylko pytanie odnośnie depends_on, ponieważ spotkałem się z inną definicją, która mówiła, że serwis db zacznie się stawiać przed serwisem web, aczkolwiek nie znaczy to że serwis web będzie czekać do momentu kiedy db nie będzie 'gotowe'?
Hej! Dzięki za komentarz :) Zerknijmy tu: docs.docker.com/compose/compose-file/compose-file-v3/#depends_on
- docker-compose up uruchomi usługę w kolejności wynikającą z depends_on czyli najpierw tę wskazaną, a później tę która tamtej potrzebowała
- docker-compose up uruchomi dwie, tę która została wskazana oraz tę którą wskazaliśmy jako zależną
- docker-compose stop zatrzyma obie usługi :)
Ale! depends_on nie czeka na uruchomienie się usługi wskazanej w depends_on, a wyłącznie decyduje o uruchamianiu jej w tej kolejności :)
Tak więc po trochu przyznaje Ci rację, a po trochu zostawiam ją u siebie :) Na pewno build też wystartuje w kolejności takiej jak opisane to zostało przy upie :)
Jeśli wprowadziłem kogoś w błąd to przepraszam, sam sobie to wolałem też doprecyzować :)
Niech Python będzie z Tobą! :)
@@KacperSieradziński Oczywiście nie kłócę się tutaj o żadną rację, po prostu czysta ciekawość, ponieważ spotykałem się z tutorialami, gdzie mówiono, że samo zadeklarowanie jakiegoś serwisu w depends_on nie oznacza tego, że ten serwis czy tam usługa całkowicie uruchomi się przed tą, w której zadeklarowaliśmy zależność depends_on. Sam nie do końca wiedziałem jak to ubrać odpowiednio w słowa ale chodziło mi o to co napisałeś w odpowiedzi, mianowicie o to, że owszem ta usługa zostanie uruchomiona w pierwszej kolejności aczkolwiek niekoniecznie musi zakończyć uruchamianie przed uruchomieniem usługi, która ją wykorzystuje :D
@@fasolinhoo ja też się nie kłócę w żadnym wypadku :) jedynie uznałem, że najlepiej będzie sprawdzić w dokumentacji, bo sam wolałem się upewnić. :)
Jak najbardziej warto mi zwracać uwagę jak coś palnę, czasem poprawiam się sam w montażu tak jak w jednym miejscu w tym filmie, ale nie zawsze wszystko wychwyce :)
Cześć, jak wprowadza się zmienne środowisko w Dockerze. Stworzyłem swój program w Phytonie i tak trzeba podać liczbę, aby zobaczyć coś z listy. O ile w PyCharmie mi wszystko działa o tyle w Dockerze wprowadzanie liczb nie działa. Co drugie przeładowanie obrazu powoduje pojawienie się na końcu błędy EoF. Miałbyś jakiś pomysł jak to rozwiązać, żeby działało prawidłowo wprowadzanie liczb?
Cześć Mariuszu. Co rozumiesz poprzez wprowadzanie licz? Zarówno Dockerfile jak i docker-compose ma możliwość przekazywania env'ów, zmiennych środowiskowych. W przypadku docker-compose jest też opcja określenia env file. Sprawdź proszę i zobacz czy o to Ci chodziło
@@KacperSieradziński Cześć. Dokładnie tak, chodzi mi o zmienną środowiskową w pliku Dockerfile. Mam wrażenia, że na etapie konfiguracji tego pliku popełniłem gdzieś błąd, stąd cały program, który w Pycharmie działa znakomicie już na Dockerze nie działa. Jeśli miałbyś chwilkę, aby rzucić okiem na mój program i wskazać błąd jaki popełniam, to byłbym bardzo wdzięczny. Przesyłam link do projektu: drive.google.com/drive/folders/19D7ib1AX1g2jk5TI2oUFaI3KXmy03-Yr?usp=sharing
Przydało by się info co trzeba zainstalować i link do dokumentacji jak to zrobić 😃👌
Zgodzę się, jednak pominąłem to celowo, bo w przypadku dockera trochę zależy od systemu.. a na stronie docker.com jest wszystko opisane.. Może dogram odn. tego inny odcinek w formie nie związanej z tym projektem.
@@KacperSieradziński piszę o tym bo np na Windows 7 nie udało mi się zainstalować najnowszego dockera z tym że to nie był dla mnie problem bo z większością projektów siedzę na Ubuntu 🙂
@@melonio1974 nie mam za bardzo jak przetestować win7, natomiast ja obecnie używam go przez WSL na windows10 i nie jestem specjalnie zadowolony z jego wydajności. Najlepiej działał on na Linuxie.
Kacprze a czy mógłbyś odpowiedzieć na takie głupie pytanie: czym się różni docker od takiego venva? Bo dla mnie to są to dosyć podobne rzeczy :P... w jednym i drugim mogę ustawić że będzie obowiązywała np. inna wersja pythona.
Swoją drogą o wirtualnych środowiskach też mógłbyś coś przygotować ^^
Oczywiście! venv daje Ci tylko i wyłącznie wirtualne środowisko gdzie możesz zainstalować swoje zależności, ale w virtualenvie nie postawisz bazy danych itp, natomiast docker Ci to umożliwi.
Korzystanie z dockera nie wyklucza posiadania w nim virtualenva, tyle że nie jest on tam po prostu raczej potrzebny.
Myślałem że to czapka Kaszpirowskiego
No.. prawie :D Ta moja zapewnia podobne moce :D
Pozdro dla osób z 2077 :)
Niech python będzie z Tobą :D
Wypas odcinek!! Ty to chyba na wszystkim się znasz :)
..Nie mam prawa jazdy mimo kilku podejść..