Na kanale jest już druga rozmowa pt. „Starożytna Grecja - Od narodzin cywilizacji do Aleksandra Wielkiego” z prof. Markiem Węcowskim Parę informacji: 1. Jestem ciekaw Waszych ocen rozmowy z profesorem oraz opinii na temat pomysłu na takie spotkania. Napiszcie w komentarzu! 2. Napiszcie, co Was najbardziej zdziwiło w kontekście religii Słowian. 3. Co do najbliższych premier: robię 20-sty odcinek z serii Historia Polski, o wyprawie Chrobrego na Ruś Kijowską w 1018 r. To będzie długi materiał, a więc chwila mi zejdzie. W międzyczasie, dla fanów dłuższych treści wrzucę połączenie wszystkich trzech wojen Bolesława Chrobrego z Henrykiem II jako jeden wielki film pt. "Wielka Wojna o Połabie 1003-1018". Pozdrawiam
Bardzo pozytywne - YT daje możliwość prowadzenia długich wywiadów lub rozmów, więc trzeba korzystać! Popieram więcej takich rozmów - z różnych dziedzin nauki: histo, archeo, genetix, histo oraz koniecznie językoznawców!👈z których chyba najmniej się zaprasza do dyskusji. Tematy: na ile najnowsze ustalenia genetyki i innych dziedzin nauki pozwalają rzucić nowe światło oraz sformułować jakie nowe hipotezy w kwestii powstania i rozwoju od (Pra)słowian jako jednej wspólnoty, przez podział na odrębna plemiona, po powstanie państw słowiańskich we wczesnych średniowieczu, w tym państwa Piastów.
Wielu jutuberow robi szorty, bo dłuższe materiały tak dobrze się nie oglądają. Ty - 3 i pół godziny gadania dwóch facetów. To się nazywa klasa. Gratuluję pomysłu na format, gratuluję ciekawego gościa, oby tak dalej.
Shorts jest potrzebny bo podbija kanal tworcy. Taka koniecznosc, nie wszyscy maja na to ochote. Podejrzewam ze zrobienie krótkiej i sensownej treści nie jest latwe
Jak spojrzałam na długość materiału, to w duchu popukałam się w głowę, bo kto tyle będzie oglądać/słuchać 😆 A potem… nie mogłam się oderwać! Co za rozmowa! Przesłuchałam całość w jeden dzień, wykorzystując każdą wolną chwilę 😄 BARDZO WIELE nowych rzeczy się dowiedziałam, nieprawdopodobna ilość wątków, które teraz będę wertować i pogłębiać, przekopując czeluście internetu 😄 Ogromnie dziękuję za Pana pracę!
Bardzo dziękuję za tę rozmowę. To piękne, że są tacy ludzie jak pan prof. Sikorski, którzy całe życie poświęcają zgłębianiu tego tematu, który dla tak wielu jest ważny. Szkoda tylko, że ostatecznie można dojść do wniosku, że tak naprawdę to nic nie wiemy.
Doceniam pasję gościa, ogrom talentu i pracy jaki wlozyl aby dzielic sie z nami swoją wiedzą. Dlanie szalenie wazna rzecza jest dobra dykcja gosci, slucha sie b dobrze, pan dobrze moduluje glosem, mowi wyraznie, poprawnie
Chyba po raz pierwszy wysłuchałam tak długi wywiad historyczny, ale był tak interesujący, ze nie zwróciłam uwagi na czas. Dowód na to, ze był bardzo interesujący, dziękuje i brawo za prace w nią wniesioną ! Pomogliście mi rozróżnić kwestie naszych tradycji pogańskich nie mających nic wspólnego z religią, do tej pory faktycznie nie zastanawiałam się nad tym i wszystko wrzucałam do jednego worka
To bardzo dobrze. Mimo, ze jestem (bylym) profesionalnym historykiem (tylko ze innej epoki) tez sie sporo nauczylem i na pewno kupie te ksiazke. A DASa znam jeszcze z czasow, gdy byl adiunktem swiezo po doktoracie a ja najpierw studentem a potem doktorantem :)
Pozdrawiam Patrona i dziękuję! 🤝 Ja pomimo tego, że te rozmowę prowadziłem i potem montowałem i oglądałem całość dwa razy to i tak coś nowego za każdym razem wychodziło, także coś w tym jest.
Ponad 3 godziny materialu i... nie przewinalem nawet 10 sekund, zeby nie stracic chocby jednego zdania szacownego goscia. Bardzo ciekawa rozmowa. Gratuluje!
przede wszystkim gratuluje 3 h rozmowy. W przestrzeni medialnej to jedyne miejsca, gdzie po prostu o ciekawych rzeczach się mówi do wyczerpania tematu. Nowa era .
Ciekawe. Nie można oderwać się od słuchania. Fantastyczna rozmowa dwóch Panów. Niesamowity poziom autentycznej wiedzy. ☝️😳💥 Sprzeciw przeciw zafałszowywaniu faktów przez TURBOSŁOWIAN - tworzeniu przez nich mitów❗ Podziwiam subtelne naprowadzanie i zachęcanie do zapoznania się z prawdziwą autentyczną wiedzą opartą na argumentach istniejących rzeczywistych faktów*‼️
Film jest świetny, dyskusja niesamowicie merytoryczna i bardzi interesująca. Na pewno to kwestia osobowości samego gościa, ale liczę na to że inni historycy są równie elokwentni w rozmowie.
Wspaniały pomysł na rozmowę z Panem profesorem. Wchłonąłem całość na raz. Bardzo zdziwiło mnie, że Słowianie i Bałtowie byli wspólnotą i mówili tym samym językiem.
W przekazach przodków jest wiele mądrości - historia jest po coś, po coś ją zapisujemy i po coś pamiętamy. Świetnie jest posłuchać o dziejach własnych przodków, bo takie poznanie kształci nie tylko umysł, ale i duszę. Historia daje nam korzenie i pozwala lepiej zrozumieć siebie. Pozdrowienia z Republiki Suwerenów ❤
Ta rozmowa z panem profesorem nie jest tylko ciekawą opowieścią o wierzeniach Słowian, ale także "wykładem" o podejściu do metodologii pracy historyka. Profesor ubiera w słowa wizję pracy i roli naukowca, z którą bardzo się identyfikuję i jaką wykształciłem podczas uczęszczania na zajęcia z przedmiotów związanych z metodologią historii. Dziękuję! (Studiowałem na Uniwersytecie Gdańskim.)
Obejrzałem na trzy raty :) Pan profesor świetny 👍 Odcinek ciekawy 👍 Nie mam nic przeciwko tak długim nagraniom. Zwyczajnie odtwarzam dalej gdy mam chwilę ;)
Dobry wieczór, wielkie dzięki za wspaniałą rozmowę. Prowadzącemu należą się brawa za ciekawe i trafne pytania, a gościowi za wyczerpujące odpowiedzi. Oby tak dalej, tak trzymać! Po prostu intelektualna uczta! Chciałbym się jednakże odnieść do słowiańskości (względnie germańskości, celtyckości) dzisiejszych ludów. Moim zdaniem pokrewieństwo językowe może w ogóle nie świadczyć o rzeczywistym pokrewieństwie dzisiejszych ludów... Potomkowie dzisiejszych Słowian wcale nie muszą mówić językami słowiańskimi i odwrotnie, współcześni użytkownicy języków słowiańskich nie muszą być wcale potomkami Słowian. Wszystko zależy bowiem od tego, który lud był bardziej dominujący (niekoniecznie musiał być liczniejszy, wystarczyło, że miał lepsze uzbrojenie) Jeśli Słowianie na jakichś terenach byli traktowani jak ludzie podlegli (wcześniej wręcz jako niewolnicy), to ich języki zanikały. A tam, gdzie napotykali ludy słabsze od siebie, to narzucali im swoje języki. Ludami germańskimi na przykład na pewno nie są czarnoskórzy mieszkańcy USA, Jamajki, czy Bahamów, tylko dlatego, że mówią jednym z języków germańskich, czyli angielskim. Po prostu ich zniewoleni przodkowie z Afryki przejęli język kolonizatorów z Wysp Brytyjskich, gdzie od wielu lat dominuje angielski. Podobnie czarnoskórzy z Haiti, Dominikany, Brazylii czy Kuby nie są ludami romańskimi, tylko ich władcy mówili po hiszpańsku, portugalsku, czy francusku, które to języki mają związki z łaciną, ale to z kolei przez dominację Rzymian w Europie, którzy też niekoniecznie zostawiali geny, wszędzie tam, gdzie dominowała łacina. Jeszcze raz dzięki za super wywiad, pozdrawiam!
Mega pomysł . Uwielbiam słuchać specjalistów w danym temacie . Szkoda ze nie było takich podkastow w czasach mojej młodości . Na pewno zainteresował bym się historią a nie chodzi na wagary ;)
Krótka piłka Panie Szymonie. Jak najbardziej więcej takiego typu materiałów. Gość iście ciekawy i widać, że czuł się u Pana swobodnie. Pan również w bardzo dobry sposób poprowadził rozmowę dają Profesorowi wypowiadać się na zadawane pytania. Reasumując proszę o więcej takiej formy. 😎
Pomysl na odcinek świetny, mam nadzieję ze będzie więcej ... ogolnie dobrą robotę robisz , a tak z pomysłów to moze kiedyś zrobisz odcinek o historii Bałtów 😊
To jest najlepszy pomysł na serię na jaki mogłeś wpaść!! Jeszcze oglądam ten odcinek a już czekam na następny! Dzięki za pracę jaką w to włożyłeś. Pozdro! 💪😎
Paradoksalnie im dłuższy odcinek, tym więcej wyświetleń. Ludzie pragną wysłuchać bardziej szczegółowego omówienia tematu niż ślizgania się po temacie do 25 min.
Niesamowita wiedza, pasja i sposób przekazywania informacji w głowie tego Pana 🤯 naprawdę jestem pod wrażeniem. Nie przypuszczałem że jestem w stanie aż tak wsłuchiwać się w tak długi zbior informacji. Sposób w który ten Pan odpowiada na pytania jest fenomenalny. To trzeba mieć dar przekazywania wiedzy nabytej. Szacunek ! Dobry materiał.
Wiele ciekawych wątków, Aae najbardziej spodobał mi się styl wypowiedzi Pana Profesora - ta ogromna precyzja w formułowaniu myśli. Słuchałam zachwyceniem nie tylko treści, ale i sposobu przekazu.
Jestem pod wrażeniem tak dobrego przygotowania autora kanału. Ciekawe, mądre, przemyślane pytania, które dokładnie i w sposób uporządkowany odsłaniają temat. Pan Profesor- najwyższa klasa.
Złoty kompas to rzeczywiście film z Nicole Kidman, jest też serial HBO"Mroczne materie" na podstawie trylogii Piullmana które ja I t. To Złoty Kompas właśnie. Damon to coś w rodzaju duszy o postaci zwierzęcia która mają mieszkańcy Steam punkowego świata r ównoległego.
Ciekawa rozmowa, obalająca wiele mitów wokół religii słowian. Jest to bardzo ciekawa inicjatywa i czekam na kolejnych specjalistów. Od siebie tylko dodam, że wątki religii w historii są bardzo ciekawe, może kiedyś uda się przeprowadzić rozmowę na temat wierzeń egipskich. Dziś często mówi się w religii egipskiej o koncepcji trójcy - jak to rozumieć i czy chrześcijaństwo ta koncepcje sobie "przyswoiło" czy może pojawiła się ona niezależnie?
Według mnie ta rozmowa nic nie obaliła żadnych mitów bo pan profesor stoi na stanowisku że słowianie nie mieli żadnej mitologii i mitów. Na szczęście w przeciwieństwie do profesora my możemy mieć inne stanowisko i nie reprezentować ortodoksyjnych nurtów naukowych. No Cyryl i Metody nie sworzyli żadnego jezyka to naukowa bzdura. Słowianie mieli też pismo podobne do dzisiejszej cyrylicy i jeszcze wcześniejsze runiczne. Jak jesteś zainteresowana chetnie podpowiem gdzie szukać. Dziwisz się ale z tego co ja się dotychczas dowiedziałem to język i grecki i łaciński pochodzą od naszych słowiańskich run które błędnie przypisywane są Germanom lub Wikingom. Polecam wykład pana Winicjusza Kossakowskiego. Podejrzewam że pan profesor to zaneguje ale jak obejrzysz nie będziesz miała wątpliwości kto ma rację.
@@adamik62 przede wszystkim to religia katolicka jest religią pogańską (np. dla wyznawców naszych prawdziwych wierzeń starosłowiańskich), to raz, a dwa, wszystkie święta katolickie w Polsce pokrywają się ze starosłowiańskimi świętami i obrzędami, i trzy, religia katolicka przejęła część symboli wywodzących się z tych wierzeń, no ale tego wam księciunio w kościółku nie powie
@@adamik62tak tak i dziwnym trafem egipskie pismo.nke zaginęło greckie też nie nawet mezopotamskie germańskie runy też tylko biednych turbosłowian prześladują.to samo z budynkami wszędzie znajdują tylko u turbosłowian nie
bardzo się cieszę z tego formatu ze względu na charakter kontekstowy, szersze podejście do historii, doskonale rozumiem , że trzeba znać podstawy faktów historycznych ( to mój zawód wyuczony :)), jednak materiały, książki, filmy, które są przeładowane szczegółowymi informacjami( stara niemiecka szkoła historyczna), paradoksalnie nie dają nam szerszego obrazu, zrozumienia. Zatem bardzo cienię sobie Pana pracę ale proszę wziąć pod rozwagę.:)
Świetna rozmowa. Oprócz wiadomości merytorycznych wyjątkowo dużo inteligentnych, rozsądnych i logicznych refleksji o zawiłościach tworzenia koncepcji, teorii i wyjaśnień.
Obejrzałem 2h, reszta na jutro. Gratuluję pomysłu. Odnośnie Świętowita nie spotkałem się by ktokolwiek łączył jego nazwę ze specyficznym ulokowaniem świątyni. Do klifu dostęp był jedynie od zachodu, więc posąg stał na tle wschodzącego Słońca i blasku odbitego od tafli morza. Dwa wejścia do pomieszczenia mogły przepuszczać promienie. Skoro nawet tu pada że święty to jasny, inteligentny, to do kogoś mądrzejszego warto było udać się po wróżbę. Współcześnie też trwają w nas takie skojarzenia zaświtać, oświecić, a nie łączymy np zachodzącego Słońca z mądrością.
" Otóż nasi przodkowie zasuwali na polu od rana do nocy od wiosny do jesieni. Jesienią wszystko umierało. Widzieli, że Słońce jest coraz niżej w południe. Zauważyli, że cały proces zatrzymuje się 22 grudnia. Wtedy to słońce na dokładnie 3 dni zatrzymuje się (nie przesuwa, ani w górę, ani w dół), aby po 3 dniach (25 grudnia) podnieść się i rozpocząć nowe życie........................ Bóg Słońce, życiodajna kochająca nas siła, która daje ciepło, jest światłością świata, mieszka w niebie, patrzy na nas z góry i tworzy świat (rano kiedy słońce się pojawia, kwiatki się otwierają, ptaszki śpiewają, a koguty pieją czyli cały świat go miłuje) w końcu umiera, by się narodzić na nowo. Jego nowa inkarnacja jest naturalnie jego synem. Narodziny syna wskazuje najjaśniejsza gwiazda na niebie. Jest to oczywiście gwiazda na wschodzie (z punktu widzenia Trzech Króli). Mało tego, gwiazda wskazuje miejsce narodzin nowego boga Trzem Królom nieba, którymi jest Pas Oriona. Po narodzinach nowego słońca dążą do niego owi Trzej Królowie Nieba i to od wschodu. No bo wszystkie gwiazdy podążają za Słońcem ze wschodu na zachód. A gwiazda Syriusz wskazują im miejsce narodzin nowego Boga............ Powyższy opis większości z Was skojarzy się tylko z jednym „Bogiem”, ale tak naprawdę powyższy opis to mniej więcej życiorys: Chrystusa, Kriszny, Mitry, Horusa, Mojżesza, Attisa, Dionizosa, Buddy, Odyna, Zoroastra, Bala, Indry, Bali, Thora, Adonisa, Prometeusza i wielu, wielu innych, mniej znanych bogów. Łączą ich jeszcze często: Narodziny z dziewicy Święty dzień - Dzień Słońca czyli Niedziela Chodzenie po wodzie (Słońce zostawia swój „ślad” na wodzie - szczególnie widoczny podczas wschodów i zachodów) Cuda leczenia i wskrzeszania (Słońce leczy i ożywia rośliny) Ich matki często mają na imię: Maja, Maria, Marion, Miriam, Nana itd. Symbolem znaku Panna (Dziewica) jest właśnie litera M. Za WspaniałąRzeczpospolita
@@ggnagognagoma2462szuria... wrzucanie do jednego worka Buddy, Odyna, Thora, Dionizosa wskazuje na analizę dokonaną przez jakiś nieuków szukających sensacji na siłę
Wspaniale spędzony czas. Fascynujące. Ale pozwolę sobie na jedną uwagę. Otóż z całą pewnością słowo "gęsi" użyte przez Pana Profesora, nie jest (w powiedzeniu M. Reja) rzeczownikiem, tylko przymiotnikiem. Dziękuję i serdecznie pozdrawiam.
Dobry wywiad. Za każdym razem jestem zdziwiony ile fachowcy są w stanie wyciągnąć z Kroniki Theitmara. Przeczytałem trochę jak powieść i w sumie nie uważam za czas stracony ale tyle nie jestem wstanie wyciągnąć. Pozdrawiam ;-)
Swietny odcinek, ogladam go juz w sumie 3. raz. Profesor prezentuje stanowisko naukowe, pozbawione narodowo-ojczyźnianego sosu, co zasadniczo powinno być zjawiskiem powszechnym w nauce w ogóle. Pozdrawiam serdecznie Autora i Pana Profesora.
No jasne stary leć w to, rozwijaj ten projekt, na tle "konkurencji" według mnie zostawiasz ich w tyle, no i Pan Andrzej, historyk z podejściem naukowym, dobre to było obejże raz jezcze aby wszystko przyswoić, pozdrawiam!
1:28:00 Mit czarnej wołgi nie jest mitem, tylko odnosi się do Berii. Beria (lub mu podobni) jeździł po "Moskiwe" i wybierał sobie chodzące niewiasty na prywatkę.
Dzięki za bardzo ciekawy odcinek. Ale kto to widział kończyć rozmowę przed tematem ofiar z ludzi? Muszę teraz przeczytać książkę :) Troszkę się interesuję religią Słowian, więc niewiele nowego się dowiedziałam. Brawo dla nowej formuły - rozmowy z zaproszonym gościem. Widzę już kolejny pt.: Co nowego u Sumerów, czyli najnowsze odkrycia w świecie Mezopotamii ;)
Ciekawa rozmowa, dziękuję za gościa! Nie zgodziłbym się tylko w jednym miejscu, Pan Profesor na końcu powiedział, że skoro w języku prasłowiańskim nie odnotujemy istnienia pojęcia "posągu", to to nam pozwala wysunąć wniosek co do obrządków religijnych Słowian - nie zgodzę się z pierwszą częścią tego rozumowania, nie sposób bowiem stwierdzić, że w języku Prasłowiańskim nie istniało takiego pojęcia, bo jest to nie do rozstrzygnięcia prawie w ogóle: Językiem PSŁ posługiwano się do VII w. naszej ery. Nie znano wtedy alfabetu i pisma, więc twierdzenie, że istniało lub nie istniało takie czy inne pojęcie ma podłoże bardzo spekulatywne. Zresztą nawet WSJP podaje słowiańską etymologię słowa "posąg" jako "Forma prasłowiańska jest rzeczownikiem odczasownikowym od przedrostkowego *posęgti 'sięgnąć ręką po coś, dotknąć, wziąć coś do ręki' (który od psł. *sęgti 'wyciągnąć rękę w celu wzięcia, chwycenia, dotknięcia czegoś'), z właściwą tego typu archaicznym rzeczownikom wymianą samogłoski rdzennej *ę > *ǫ; pierwotne znaczenie to być może 'dotknięcie, chwycenie czegoś ręką', stąd 'to, czego się dotyka ręką, co się bierze do ręki (zapewne przy składaniu uroczystej przysięgi)'; mimo archaicznej budowy wyraz powstał być może już w okresie chrześcijaństwa i nie musiał oznaczać jakichś świętych dla pogan przedmiotów, lecz mógł od razu odnosić się do przedmiotów świętych dla chrześcijan (jak krucyfiks czy podobizny świętych), na których kładła rękę osoba składająca uroczyste ślubowanie, przysięgę".
Człowieku... Taki format to ja uwielbiam :-) Jestem fanką Radia Naukowego właśnie za taki format. Jak dla mnie to możesz przenieść ten format na Mezopotamię.
Panie Profesorze... Czarna wołga nie jest mitem. Po II wojnie światowej wiele dzieci żydowskich było wychowywanych w rodzinach polskich jak własne (w ten sposób je ratowano przed zagladą). Nie wiedziały o swoim prawdziwym pochodzeniu. Powstały organizacje zajmujące się wyszukiwaniem tych dzieci w celu ich odzyskania i wychowania w rodzinach żydowskich. Mieli oni duze fundusze i poruszali się po Polsce dobrymi autami. W tamtych czasach były to wołgi... najczęściej czarne. Dzieci były zabierane wbrew ich woli i mogło to wyglądać często na porwanie. Nie muszę chyba opisywać jak było to widziane i interpretowane. Zatem z tą wołga to jak z tymi końskimi łbami wydobytymi z wody.
dopiero odkrylem twoja tworczosc, i powiem ze jestem pod niesamowitym wrazeniem. jestes madrym obytym goscicem ktory zaprasza do rozmowy niesamowicie ciekawych gosci, co jest rzadkoscia na polskiej scenie yt. mam na mysli to jak niesamowicie jestes przygotowany do rozmowy z goscmi i jak ciekawe tematy poruszasz bedac jednoczesnie kompetntym prowadzacym, ktory wie jak prowadzic dialog z rozmowca. komentarz dla rozglosu i motywacyjny swietna wartosciowa robota, mila odmiana od plotek, pato libacji i recenzji fastfoodow dominujacych polska scene yt. zycze ci komercyjnego sukcesu a nawet jezeli go nie osiagniesz to miej swiadomosc ze robisz mega robote dla ludzi ciekawych historii, powiedzialbym wrecz ze nieoceniona. Subskrybuje i czekam na wiecej :D
Szacunek dla profesora za krytyczne podejście do niektórych kolegów naukowców. Jestem przerażona po obecności na kanale naukowym, copernicusie itp ze nasze pyszne podejście do wielu odkryć naukowych jest tak bezpardonowo weryfikowane i obśmiewanie przez kolejne generacje. Prości ludzie to łykają a pseudo naukowcy zbijają kapitał na niewiedzy i naszej ciemnocie i przykrywają swoje kompleksy kolejnymi książkami i tytułami.
No tak, ale z drugiej strony jest też przekaz na piśmie o posagach bogów i bogin na polabiu (wcale nie tylko na Rusi) i to podpisane. Nie wiemy czy płeć została dobrze określona przez przybyszy z Zachodu (wg mitów bóg Thor z pobliskiej Skandynawii mógł być pomylony z kobietą) ani jakim pismem się posłużyli. Ani czy nie była to fantazja piszącego, ale opisowi poświęcono kawałek pergaminu. Zatem już w średniowieczu dopatrywano się panteonu Słowian i chociaż jedno imię powtarza się zarówno na wschodzie jak i Zachodzie. Nie jest też prawdą że chrześcijaństwo było pierwszą masowo nawracająca religią. Ostatecznie było tylko sekta judaizmu. I nawet jesli6judaizm oddziaływal tylko na chrzescijanstwo, to geneza budowania religii mogła ewoluowac niezależnie. Każda demokracja wojenna nawracala opozycję polityczna kijami.
Na kanale jest już druga rozmowa pt. „Starożytna Grecja - Od narodzin cywilizacji do Aleksandra Wielkiego” z prof. Markiem Węcowskim
Parę informacji:
1. Jestem ciekaw Waszych ocen rozmowy z profesorem oraz opinii na temat pomysłu na takie spotkania. Napiszcie w komentarzu!
2. Napiszcie, co Was najbardziej zdziwiło w kontekście religii Słowian.
3. Co do najbliższych premier: robię 20-sty odcinek z serii Historia Polski, o wyprawie Chrobrego na Ruś Kijowską w 1018 r. To będzie długi materiał, a więc chwila mi zejdzie. W międzyczasie, dla fanów dłuższych treści wrzucę połączenie wszystkich trzech wojen Bolesława Chrobrego z Henrykiem II jako jeden wielki film pt. "Wielka Wojna o Połabie 1003-1018".
Pozdrawiam
Bardzo pozytywne - YT daje możliwość prowadzenia długich wywiadów lub rozmów, więc trzeba korzystać!
Popieram więcej takich rozmów - z różnych dziedzin nauki: histo, archeo, genetix, histo oraz koniecznie językoznawców!👈z których chyba najmniej się zaprasza do dyskusji.
Tematy: na ile najnowsze ustalenia genetyki i innych dziedzin nauki pozwalają rzucić nowe światło oraz sformułować jakie nowe hipotezy w kwestii powstania i rozwoju od (Pra)słowian jako jednej wspólnoty, przez podział na odrębna plemiona, po powstanie państw słowiańskich we wczesnych średniowieczu, w tym państwa Piastów.
Proponuję zachęcać wykładowców, żeby robili webcasty ze swoich regularnych wykładów.
Ożeż Ty ! Intelektualna uczta....recenzja z połowy dopiero :) Czuć że Pan Profesor z wiedzy i pasji a nie przez zasiedzenie !
Słyszałeś o teorii że pismo Etrusków odczytano przy pomocy słowiańskiego pisma?
Jak odkopią za 40000 lat moją figurkę Geralta ze srebra, to uznają, że to był bóg wojny. Tak to niestety działa.
Ważne żeby wyciągnąć z gabinetów instytutow i uczelni takich wartosciowych gości programów. Super odcinki.
O to to. Widać jak brakowało takich materiałów. Discovery już dawno zeszło na psy, w tv tylko programy dla upośledzonych kretynów, Bogu dzięki za YT
Wielu jutuberow robi szorty, bo dłuższe materiały tak dobrze się nie oglądają. Ty - 3 i pół godziny gadania dwóch facetów. To się nazywa klasa. Gratuluję pomysłu na format, gratuluję ciekawego gościa, oby tak dalej.
Jak ktoś za widzów ma ameby i musi krótko żeby się nie znudził lub zrozumiał to tak jest
Wielu jutuberów celuje w dzieci... Oh...
Shorts jest potrzebny bo podbija kanal tworcy.
Taka koniecznosc, nie wszyscy maja na to ochote. Podejrzewam ze zrobienie krótkiej i sensownej treści nie jest latwe
Nie jest. Dlatego 99% tych krótkich treści to kał. W zasadzie słucham tylko nagrań powyżej 45minut i jest gitara :D
Robię rocznie 100.000 km samochodem - nie jestem kierowcą zawodowym (!). No i uwielbiam długie rozmowy. 😃
Jak spojrzałam na długość materiału, to w duchu popukałam się w głowę, bo kto tyle będzie oglądać/słuchać 😆 A potem… nie mogłam się oderwać! Co za rozmowa! Przesłuchałam całość w jeden dzień, wykorzystując każdą wolną chwilę 😄 BARDZO WIELE nowych rzeczy się dowiedziałam, nieprawdopodobna ilość wątków, które teraz będę wertować i pogłębiać, przekopując czeluście internetu 😄 Ogromnie dziękuję za Pana pracę!
3 i pół godziny na tak obszerny temat to i tak niewiele, chwała obu panom
Ja też słuchałam przez cały dzień w odcinkach 😊
Można sobie podzielić na części bez oglądania całości naraz
Nie ...Pani jedna..😮😅😂❤
Nic mnie tak nie wkurza, jak kończenie ciekawego programu, gdy upłynie wydumany przez prowadzącego czas
Podziękowania dla pana profesora za bardzo ciekawy wykład oraz dla prowadzącego za to że zdołał tak wybitnego experta zaprosić skutecznie. 😊
👌Super rozmowa. Celne pytania, niezwykle ciekawe i świadczace o ogromnej wiedzy odpowiedzi pana Profesora. Gratuluje i pozdrawiam.
Tylko pytanie ,kto zweryfikuje prawdziwość tej tzw wiedzy
Bardzo dziękuję za tę rozmowę. To piękne, że są tacy ludzie jak pan prof. Sikorski, którzy całe życie poświęcają zgłębianiu tego tematu, który dla tak wielu jest ważny. Szkoda tylko, że ostatecznie można dojść do wniosku, że tak naprawdę to nic nie wiemy.
Doceniam pasję gościa, ogrom talentu i pracy jaki wlozyl aby dzielic sie z nami swoją wiedzą. Dlanie szalenie wazna rzecza jest dobra dykcja gosci, slucha sie b dobrze, pan dobrze moduluje glosem, mowi wyraznie, poprawnie
Chyba po raz pierwszy wysłuchałam tak długi wywiad historyczny, ale był tak interesujący, ze nie zwróciłam uwagi na czas. Dowód na to, ze był bardzo interesujący, dziękuje i brawo za prace w nią wniesioną ! Pomogliście mi rozróżnić kwestie naszych tradycji pogańskich nie mających nic wspólnego z religią, do tej pory faktycznie nie zastanawiałam się nad tym i wszystko wrzucałam do jednego worka
To bardzo dobrze. Mimo, ze jestem (bylym) profesionalnym historykiem (tylko ze innej epoki) tez sie sporo nauczylem i na pewno kupie te ksiazke. A DASa znam jeszcze z czasow, gdy byl adiunktem swiezo po doktoracie a ja najpierw studentem a potem doktorantem :)
Ogladam juz drugą godzinę..najwyższa półka mega ciekawe Dziękuję za tą pracę ❤
Póki co obejrzalem raz na raty i raz w całości. I korci mnie zeby jeszcze raz obejrzeć. Jak zwykle top.
Pozdrawiam Patrona i dziękuję! 🤝 Ja pomimo tego, że te rozmowę prowadziłem i potem montowałem i oglądałem całość dwa razy to i tak coś nowego za każdym razem wychodziło, także coś w tym jest.
Bardzo dobry odcinek! Jak najwięcej rozmów z fachowcami, szczególnie od wczesnego średniowiecza. Brawo Autor.
Ponad 3 godziny materialu i... nie przewinalem nawet 10 sekund, zeby nie stracic chocby jednego zdania szacownego goscia. Bardzo ciekawa rozmowa. Gratuluje!
Dobry pomysł na cykl. Odcinek super - pan profesor potrafi przekazać wiedzę w sposób interesujący, nie da się usnąć.
przede wszystkim gratuluje 3 h rozmowy. W przestrzeni medialnej to jedyne miejsca, gdzie po prostu o ciekawych rzeczach się mówi do wyczerpania tematu. Nowa era .
Ciekawe. Nie można oderwać się od słuchania. Fantastyczna rozmowa dwóch Panów. Niesamowity poziom autentycznej wiedzy.
☝️😳💥 Sprzeciw przeciw zafałszowywaniu faktów przez TURBOSŁOWIAN - tworzeniu przez nich mitów❗ Podziwiam subtelne naprowadzanie i zachęcanie do zapoznania się z prawdziwą autentyczną wiedzą opartą na argumentach istniejących rzeczywistych faktów*‼️
Ale każda narodowość ma takich zjebów. W Turcji tamtejsi turboturcy mają taką odklejkę, że mit o Wielkiej Lechi to jest pikuś przy ich teoriach.
Film jest świetny, dyskusja niesamowicie merytoryczna i bardzi interesująca. Na pewno to kwestia osobowości samego gościa, ale liczę na to że inni historycy są równie elokwentni w rozmowie.
Wspaniały pomysł na rozmowę z Panem profesorem. Wchłonąłem całość na raz.
Bardzo zdziwiło mnie, że Słowianie i Bałtowie byli wspólnotą i mówili tym samym językiem.
Świetna sprawa. Jestem za rozwojem tej formuły 👍
Bardzo potrzebny program :) .Szczegolnie w czasach gdzie prym wioda teorie (niepotwierdzone ).Co raz fajniejsze programy pan robi .
Turboslowianstwo w zasadzie juz zamiera. Doleza troche je odrodzilo, ale to na krotko. Wiekszosc podczas pandemii przerzucila sie na inne szurstwa.
Jak dla mnie zawsze dobrze się słucha pełnych wypowiedzi specjalistów w konketnych dziedzinach... uważam, że program jest wartościowy...
W przekazach przodków jest wiele mądrości - historia jest po coś, po coś ją zapisujemy i po coś pamiętamy. Świetnie jest posłuchać o dziejach własnych przodków, bo takie poznanie kształci nie tylko umysł, ale i duszę. Historia daje nam korzenie i pozwala lepiej zrozumieć siebie.
Pozdrowienia z Republiki Suwerenów ❤
Historia to my ..... , a jak mówił Pablo Escobar , kto jej nie zna będzie ją powtarzał .
Fantastyczny gość. Bardzo fajny dobór tematów. Dobrze poprowadzona rozmowa. Gość może się wypowiedzieć a mówi ciekawie. Tak trzymać!
Najbardziej fantastyczne jest to że twierdzi iż wie co myślą inni ludzie . Ciekawe nieprawdaż ?
Żeby tylko nie powiedział że covid grasuje i grandzil.
Świetna robota. Do tej pory oglądałam Ciebie gracje jak ciekawostkę. Po dzisiejszej rozmowie nabrałam ogromnego szacunku . Świetna rozmowa.
Oglądałem z 2 przerwami. Świetna rozmowa, z chęcią obejrzę kolejną.
Witam i dziekuje za swietny material! Gratuluje pomyslu i swietnej opowiesci Pana Profesora. Pozdrawiam
Legendy są duchem i inspiracją narodu.
Doskonałym materiałem do pisania powieści,tworzenia filmów.
Ta rozmowa z panem profesorem nie jest tylko ciekawą opowieścią o wierzeniach Słowian, ale także "wykładem" o podejściu do metodologii pracy historyka. Profesor ubiera w słowa wizję pracy i roli naukowca, z którą bardzo się identyfikuję i jaką wykształciłem podczas uczęszczania na zajęcia z przedmiotów związanych z metodologią historii. Dziękuję! (Studiowałem na Uniwersytecie Gdańskim.)
Sikorski od lat wojuje z powierzchowoscia srodowiska oraz pojsciam na latwizne
Obejrzałem na trzy raty :)
Pan profesor świetny 👍
Odcinek ciekawy 👍
Nie mam nic przeciwko tak długim nagraniom. Zwyczajnie odtwarzam dalej gdy mam chwilę ;)
Zapraszam do kolejnej rozmowy, tym razem o starożytnej Grecji! ruclips.net/video/y4P9DOLjhGI/видео.htmlsi=brhL-Tvuhaje8wYX
Doskonały wywiad, doskonały podcast i z doskonałym profesorem❤
Dobry wieczór, wielkie dzięki za wspaniałą rozmowę. Prowadzącemu należą się brawa za ciekawe i trafne pytania, a gościowi za wyczerpujące odpowiedzi. Oby tak dalej, tak trzymać! Po prostu intelektualna uczta!
Chciałbym się jednakże odnieść do słowiańskości (względnie germańskości, celtyckości) dzisiejszych ludów. Moim zdaniem pokrewieństwo językowe może w ogóle nie świadczyć o rzeczywistym pokrewieństwie dzisiejszych ludów... Potomkowie dzisiejszych Słowian wcale nie muszą mówić językami słowiańskimi i odwrotnie, współcześni użytkownicy języków słowiańskich nie muszą być wcale potomkami Słowian. Wszystko zależy bowiem od tego, który lud był bardziej dominujący (niekoniecznie musiał być liczniejszy, wystarczyło, że miał lepsze uzbrojenie)
Jeśli Słowianie na jakichś terenach byli traktowani jak ludzie podlegli (wcześniej wręcz jako niewolnicy), to ich języki zanikały. A tam, gdzie napotykali ludy słabsze od siebie, to narzucali im swoje języki.
Ludami germańskimi na przykład na pewno nie są czarnoskórzy mieszkańcy USA, Jamajki, czy Bahamów, tylko dlatego, że mówią jednym z języków germańskich, czyli angielskim. Po prostu ich zniewoleni przodkowie z Afryki przejęli język kolonizatorów z Wysp Brytyjskich, gdzie od wielu lat dominuje angielski.
Podobnie czarnoskórzy z Haiti, Dominikany, Brazylii czy Kuby nie są ludami romańskimi, tylko ich władcy mówili po hiszpańsku, portugalsku, czy francusku, które to języki mają związki z łaciną, ale to z kolei przez dominację Rzymian w Europie, którzy też niekoniecznie zostawiali geny, wszędzie tam, gdzie dominowała łacina. Jeszcze raz dzięki za super wywiad, pozdrawiam!
Podziele sobie film na trzy dni. Zapowiada sie ciekawy weekend!
Warto!
Mega pomysł . Uwielbiam słuchać specjalistów w danym temacie . Szkoda ze nie było takich podkastow w czasach mojej młodości . Na pewno zainteresował bym się historią a nie chodzi na wagary ;)
Krótka piłka Panie Szymonie. Jak najbardziej więcej takiego typu materiałów. Gość iście ciekawy i widać, że czuł się u Pana swobodnie. Pan również w bardzo dobry sposób poprowadził rozmowę dają Profesorowi wypowiadać się na zadawane pytania. Reasumując proszę o więcej takiej formy. 😎
Wpadnij dzisiaj o 16:30! Temat pokrewny, gość znany ;)
Pomysl na odcinek świetny, mam nadzieję ze będzie więcej ... ogolnie dobrą robotę robisz , a tak z pomysłów to moze kiedyś zrobisz odcinek o historii Bałtów 😊
Ciekawy temat. Może kogoś zaproszę! Zobaczę, pozdrawiam.
Czeka na Ciebie kolejna Rozmowa! Tym razem Starożytna Grecja 🏛️ - ruclips.net/video/y4P9DOLjhGI/видео.htmlsi=brhL-Tvuhaje8wYX
To jest najlepszy pomysł na serię na jaki mogłeś wpaść!! Jeszcze oglądam ten odcinek a już czekam na następny! Dzięki za pracę jaką w to włożyłeś. Pozdro! 💪😎
Dzięki i pozdrawiam! Dokończ dziś 🔥
Paradoksalnie im dłuższy odcinek, tym więcej wyświetleń. Ludzie pragną wysłuchać bardziej szczegółowego omówienia tematu niż ślizgania się po temacie do 25 min.
Mega profesor, zawsze ciekawe zajęcia u niego
Szymoooon 😍😍😍😍😍 Cóż za piękność!!! 🖤 Panie Profesorze... dziękuję!!!
Kto piekność? XD
Materiał 🙈😅
Została mi jeszcze godzina, ale już mogę napisać: Fantastyczna rozmowa 😎. Tak trzymać!
🤝
Piękny film
Polecam Artura Lalaka mówi jak słowianie migrowali i skąd przybyli na te tereny
@@soyer00serio i skąd przybyli Słowianie?
@@czarnypiotrus6975 z zachodu Europy poczytaj w niemieckiej wikipedii jak powstały takie miasta jak Bremen Hamburg itd porównaj se z polską Wikipedia
Niesamowita wiedza, pasja i sposób przekazywania informacji w głowie tego Pana 🤯 naprawdę jestem pod wrażeniem. Nie przypuszczałem że jestem w stanie aż tak wsłuchiwać się w tak długi zbior informacji. Sposób w który ten Pan odpowiada na pytania jest fenomenalny. To trzeba mieć dar przekazywania wiedzy nabytej.
Szacunek ! Dobry materiał.
Rewelacyjny program. Dawno tak nie słuchałem jak dziś. Sam zamysł całego kanału jest wprost rewelacyjny. Wyśmienity gość. ❤
Pozdrawiam Radosławie! 🤝
Wiele ciekawych wątków, Aae najbardziej spodobał mi się styl wypowiedzi Pana Profesora - ta ogromna precyzja w formułowaniu myśli. Słuchałam zachwyceniem nie tylko treści, ale i sposobu przekazu.
Szacunek dla rozmówcy za chęć przeprowadzenia tak długiej rozmowy. Mimo lat wgryzania się w temat, widać że absolutnie go nie nudzi..
Miałem już kłaść się spać, ale po 30 minutach ta rozmowa całkowicie mnie pochłonęła :) super pomysł i czekam na kolejne :)
Całe życie się zastanawiałem, jak to było z tą mitologią Słowian. Nareszcie wiem. Wielkie dzięki.
Jestem pod wrażeniem tak dobrego przygotowania autora kanału. Ciekawe, mądre, przemyślane pytania, które dokładnie i w sposób uporządkowany odsłaniają temat. Pan Profesor- najwyższa klasa.
Świetny wywiad. Nie można się oderwać a film, o którym wspomniał pan profersor to "Złoty kompas"
Złoty kompas to rzeczywiście film z Nicole Kidman, jest też serial HBO"Mroczne materie" na podstawie trylogii Piullmana które ja I t. To Złoty Kompas właśnie. Damon to coś w rodzaju duszy o postaci zwierzęcia która mają mieszkańcy Steam punkowego świata r ównoległego.
Więcej takich gości i rozmów poproszę 👏
Panowie, bardzo fajny i merytorycznie treściwy materiał. Dziękuję. Doceniam.
Super projekt proszę o więcej
Maximum informacji. Uwielbiam jak profesor się śmieje nie mówi nie na koniec zdania😊
Muszę przyznać, że to był świetny wywiad. Świetna rozmowa dwóch pasjonatów. Gratki!👏
Podsumowanie , Wiem że nic nie wiem
Bardzo rzetelny p.profesor z umyslem zero jedynkowym .. szacun
Piękna i merytoryczną rozmowa. Dobrze jest słuchać takich podkastów.
Bardzo dobry odcinek - obejrzałem go z ogromną przyjemnością i dowiedziałem się wielu nowych rzeczy. Dziękuję ;-)
Doskonały odcinek.
Świetna rozmowa!!!! Pan Profesor to super gość!!!! A że i prowadzący jest kompetentny, to nie mogło się nie udać!
Ciekawa rozmowa, obalająca wiele mitów wokół religii słowian. Jest to bardzo ciekawa inicjatywa i czekam na kolejnych specjalistów. Od siebie tylko dodam, że wątki religii w historii są bardzo ciekawe, może kiedyś uda się przeprowadzić rozmowę na temat wierzeń egipskich. Dziś często mówi się w religii egipskiej o koncepcji trójcy - jak to rozumieć i czy chrześcijaństwo ta koncepcje sobie "przyswoiło" czy może pojawiła się ona niezależnie?
Według mnie ta rozmowa nic nie obaliła żadnych mitów bo pan profesor stoi na stanowisku że słowianie nie mieli żadnej mitologii i mitów. Na szczęście w przeciwieństwie do profesora my możemy mieć inne stanowisko i nie reprezentować ortodoksyjnych nurtów naukowych. No Cyryl i Metody nie sworzyli żadnego jezyka to naukowa bzdura. Słowianie mieli też pismo podobne do dzisiejszej cyrylicy i jeszcze wcześniejsze runiczne. Jak jesteś zainteresowana chetnie podpowiem gdzie szukać. Dziwisz się ale z tego co ja się dotychczas dowiedziałem to język i grecki i łaciński pochodzą od naszych słowiańskich run które błędnie przypisywane są Germanom lub Wikingom. Polecam wykład pana Winicjusza Kossakowskiego. Podejrzewam że pan profesor to zaneguje ale jak obejrzysz nie będziesz miała wątpliwości kto ma rację.
@@adamik62 przede wszystkim to religia katolicka jest religią pogańską (np. dla wyznawców naszych prawdziwych wierzeń starosłowiańskich), to raz, a dwa, wszystkie święta katolickie w Polsce pokrywają się ze starosłowiańskimi świętami i obrzędami, i trzy, religia katolicka przejęła część symboli wywodzących się z tych wierzeń, no ale tego wam księciunio w kościółku nie powie
@@adamik62 XDDDDD
@@adamik62tak tak i dziwnym trafem egipskie pismo.nke zaginęło greckie też nie nawet mezopotamskie germańskie runy też tylko biednych turbosłowian prześladują.to samo z budynkami wszędzie znajdują tylko u turbosłowian nie
@@jacekkangaroo4402ale przecież to wie każdy tak samo było w Rzymie itd i dziwnym trafem tam pisma budynki itd jakoś nie znikły
Baaaardzo ciekawy wywiad o Słowianach,czekam na więcej tych naukowych historii!!!
bardzo się cieszę z tego formatu ze względu na charakter kontekstowy, szersze podejście do historii, doskonale rozumiem , że trzeba znać podstawy faktów historycznych ( to mój zawód wyuczony :)), jednak materiały, książki, filmy, które są przeładowane szczegółowymi informacjami( stara niemiecka szkoła historyczna), paradoksalnie nie dają nam szerszego obrazu, zrozumienia. Zatem bardzo cienię sobie Pana pracę ale proszę wziąć pod rozwagę.:)
Świetna rozmowa. Oprócz wiadomości merytorycznych wyjątkowo dużo inteligentnych, rozsądnych i logicznych refleksji o zawiłościach tworzenia koncepcji, teorii i wyjaśnień.
🫡
Obejrzałem 2h, reszta na jutro. Gratuluję pomysłu. Odnośnie Świętowita nie spotkałem się by ktokolwiek łączył jego nazwę ze specyficznym ulokowaniem świątyni. Do klifu dostęp był jedynie od zachodu, więc posąg stał na tle wschodzącego Słońca i blasku odbitego od tafli morza. Dwa wejścia do pomieszczenia mogły przepuszczać promienie. Skoro nawet tu pada że święty to jasny, inteligentny, to do kogoś mądrzejszego warto było udać się po wróżbę. Współcześnie też trwają w nas takie skojarzenia zaświtać, oświecić, a nie łączymy np zachodzącego Słońca z mądrością.
" Otóż nasi przodkowie zasuwali na polu od rana do nocy od wiosny do jesieni. Jesienią wszystko umierało. Widzieli, że Słońce jest coraz niżej w południe. Zauważyli, że cały proces zatrzymuje się 22 grudnia. Wtedy to słońce na dokładnie 3 dni zatrzymuje się (nie przesuwa, ani w górę, ani w dół), aby po 3 dniach (25 grudnia) podnieść się i rozpocząć nowe życie........................
Bóg Słońce, życiodajna kochająca nas siła, która daje ciepło, jest światłością świata, mieszka w niebie, patrzy na nas z góry i tworzy świat (rano kiedy słońce się pojawia, kwiatki się otwierają, ptaszki śpiewają, a koguty pieją czyli cały świat go miłuje) w końcu umiera, by się narodzić na nowo. Jego nowa inkarnacja jest naturalnie jego synem. Narodziny syna wskazuje najjaśniejsza gwiazda na niebie. Jest to oczywiście gwiazda na wschodzie (z punktu widzenia Trzech Króli). Mało tego, gwiazda wskazuje miejsce narodzin nowego boga Trzem Królom nieba, którymi jest Pas Oriona. Po narodzinach nowego słońca dążą do niego owi Trzej Królowie Nieba i to od wschodu. No bo wszystkie gwiazdy podążają za Słońcem ze wschodu na zachód. A gwiazda Syriusz wskazują im miejsce narodzin nowego Boga............
Powyższy opis większości z Was skojarzy się tylko z jednym „Bogiem”, ale tak naprawdę powyższy opis to mniej więcej życiorys: Chrystusa, Kriszny, Mitry, Horusa, Mojżesza, Attisa, Dionizosa, Buddy, Odyna, Zoroastra, Bala, Indry, Bali, Thora, Adonisa, Prometeusza i wielu, wielu innych, mniej znanych bogów.
Łączą ich jeszcze często:
Narodziny z dziewicy
Święty dzień - Dzień Słońca czyli Niedziela
Chodzenie po wodzie (Słońce zostawia swój „ślad” na wodzie - szczególnie widoczny podczas wschodów i zachodów)
Cuda leczenia i wskrzeszania (Słońce leczy i ożywia rośliny)
Ich matki często mają na imię: Maja, Maria, Marion, Miriam, Nana itd. Symbolem znaku Panna (Dziewica) jest właśnie litera M. Za WspaniałąRzeczpospolita
@@ggnagognagoma2462szuria... wrzucanie do jednego worka Buddy, Odyna, Thora, Dionizosa wskazuje na analizę dokonaną przez jakiś nieuków szukających sensacji na siłę
@@ggnagognagoma2462 no to ludziska modlą się do słońca i gwiazd
Program do powracania 👍
Wspaniale spędzony czas.
Fascynujące.
Ale pozwolę sobie na jedną uwagę. Otóż z całą pewnością słowo "gęsi" użyte przez Pana Profesora, nie jest (w powiedzeniu M. Reja) rzeczownikiem, tylko przymiotnikiem.
Dziękuję i serdecznie pozdrawiam.
Chodzic gesiego
W XVI wieku w Polsce, łacina była nazywana gęsim językiem.
Fantastyczna rozmowa. Miałam zamiar podzielić na części, ale się nie dało. Zbyt interesujący temat.
Bardzo dziękuję.🤝
Czekam na następne.
Świetny materiał !!
Dzięki za przekazanie nam wielkiej wiedzy profesora i umożliwienie programu panu prowadzacemu.
Dobry wywiad. Za każdym razem jestem zdziwiony ile fachowcy są w stanie wyciągnąć z Kroniki Theitmara. Przeczytałem trochę jak powieść i w sumie nie uważam za czas stracony ale tyle nie jestem wstanie wyciągnąć. Pozdrawiam ;-)
Film trwa ponad 3h ale na tym kanale to zaleta 👍
Swietny odcinek, ogladam go juz w sumie 3. raz. Profesor prezentuje stanowisko naukowe, pozbawione narodowo-ojczyźnianego sosu, co zasadniczo powinno być zjawiskiem powszechnym w nauce w ogóle. Pozdrawiam serdecznie Autora i Pana Profesora.
No jasne stary leć w to, rozwijaj ten projekt, na tle "konkurencji" według mnie zostawiasz ich w tyle, no i Pan Andrzej, historyk z podejściem naukowym, dobre to było obejże raz jezcze aby wszystko przyswoić, pozdrawiam!
1:28:00 Mit czarnej wołgi nie jest mitem, tylko odnosi się do Berii. Beria (lub mu podobni) jeździł po "Moskiwe" i wybierał sobie chodzące niewiasty na prywatkę.
Mit czarnej wołgi jest mitem, od czasów kiedy to była jeszcze czarna kareta...
Podaj źródło
Ta rozmowa jest tak dobra, że ją dwukrotnie udostępniłem na facebooku.
Prof Tatarkiewicz w swojej Filozofii pisal, ze Grecy uczyli sie wiedzy od Chaldejczykow.
🇵🇱♥️🇵🇱
Więcej! Więcej, więcej takich wywiadów. Coś wspaniałego
Dzisiaj dodałem kolejny Patryk :) Zerknij! Pozdrawiam
Dzięki za bardzo ciekawy odcinek. Ale kto to widział kończyć rozmowę przed tematem ofiar z ludzi? Muszę teraz przeczytać książkę :) Troszkę się interesuję religią Słowian, więc niewiele nowego się dowiedziałam. Brawo dla nowej formuły - rozmowy z zaproszonym gościem. Widzę już kolejny pt.: Co nowego u Sumerów, czyli najnowsze odkrycia w świecie Mezopotamii ;)
Ciekawa rozmowa, dziękuję za gościa!
Nie zgodziłbym się tylko w jednym miejscu, Pan Profesor na końcu powiedział, że skoro w języku prasłowiańskim nie odnotujemy istnienia pojęcia "posągu", to to nam pozwala wysunąć wniosek co do obrządków religijnych Słowian - nie zgodzę się z pierwszą częścią tego rozumowania, nie sposób bowiem stwierdzić, że w języku Prasłowiańskim nie istniało takiego pojęcia, bo jest to nie do rozstrzygnięcia prawie w ogóle:
Językiem PSŁ posługiwano się do VII w. naszej ery. Nie znano wtedy alfabetu i pisma, więc twierdzenie, że istniało lub nie istniało takie czy inne pojęcie ma podłoże bardzo spekulatywne. Zresztą nawet WSJP podaje słowiańską etymologię słowa "posąg" jako "Forma prasłowiańska jest rzeczownikiem odczasownikowym od przedrostkowego *posęgti 'sięgnąć ręką po coś, dotknąć, wziąć coś do ręki' (który od psł. *sęgti 'wyciągnąć rękę w celu wzięcia, chwycenia, dotknięcia czegoś'), z właściwą tego typu archaicznym rzeczownikom wymianą samogłoski rdzennej *ę > *ǫ; pierwotne znaczenie to być może 'dotknięcie, chwycenie czegoś ręką', stąd 'to, czego się dotyka ręką, co się bierze do ręki (zapewne przy składaniu uroczystej przysięgi)'; mimo archaicznej budowy wyraz powstał być może już w okresie chrześcijaństwa i nie musiał oznaczać jakichś świętych dla pogan przedmiotów, lecz mógł od razu odnosić się do przedmiotów świętych dla chrześcijan (jak krucyfiks czy podobizny świętych), na których kładła rękę osoba składająca uroczyste ślubowanie, przysięgę".
Człowieku... Taki format to ja uwielbiam :-)
Jestem fanką Radia Naukowego właśnie za taki format.
Jak dla mnie to możesz przenieść ten format na Mezopotamię.
Witam Panów serdecznie ♥️. Dziękuję za wspanialy , merytoryczny przekaz . Pozdrawiam serdecznie wszystkich przebudzonych ♥️♥️♥️👍
Bardzo dziekuje. Czekam na kolejne rozmowy
slucham pana profesora dopiero od 30 min.i już cały ten wywiad chłonę.
NIESAMOWITY😊
Super że nie ma ram czasowych. Gość miał możliwość bez presji czasowej powiedzieć wszystko co uznał za ważne. Bez selekcji bo czas goni.
Przewaga YT nad formatami TV :)
Niby tak. Bardzo lubię "radio naukowe" też na YT jednak często jest niedosyt, wrażenie niedokonczenia rozmowy ponieważ są ramy czasowe.
Historyczne Rozmowy to "strzał w dziesiątkę".
Miło jest posłuchać kogoś, kto zjadł zęby na danej rzeczy.
Super materiał, oby jak najwięcej😁
Bardzo ciekawe,gość z ogromną wiedzą,przyjemnie się słuchało.Troche długo ale naprawdę ciekawie.
Ożeż Ty ! Intelektualna uczta....recenzja z połowy dopiero :) Czuć że Pan Profesor z wiedzy i pasji a nie przez zasiedzenie !
Z ogromną przyjemnością wysłuchałam wywiadu. dziękuję i pozdrawiam
Panie Profesorze... Czarna wołga nie jest mitem. Po II wojnie światowej wiele dzieci żydowskich było wychowywanych w rodzinach polskich jak własne (w ten sposób je ratowano przed zagladą). Nie wiedziały o swoim prawdziwym pochodzeniu. Powstały organizacje zajmujące się wyszukiwaniem tych dzieci w celu ich odzyskania i wychowania w rodzinach żydowskich. Mieli oni duze fundusze i poruszali się po Polsce dobrymi autami. W tamtych czasach były to wołgi... najczęściej czarne. Dzieci były zabierane wbrew ich woli i mogło to wyglądać często na porwanie. Nie muszę chyba opisywać jak było to widziane i interpretowane. Zatem z tą wołga to jak z tymi końskimi łbami wydobytymi z wody.
Lepiej sie pracowało na nocnej zmianie, ciekawy temat i gość. Może zakupie książkę, dobra robota panowie! Pozdrawiam
Książka jest świetna bardzo polecam!
Ogladnij sobie nocną zmiane jak komunisci ulozyli sie z walesa i kim jest tusk
dopiero odkrylem twoja tworczosc, i powiem ze jestem pod niesamowitym wrazeniem. jestes madrym obytym goscicem ktory zaprasza do rozmowy niesamowicie ciekawych gosci, co jest rzadkoscia na polskiej scenie yt. mam na mysli to jak niesamowicie jestes przygotowany do rozmowy z goscmi i jak ciekawe tematy poruszasz bedac jednoczesnie kompetntym prowadzacym, ktory wie jak prowadzic dialog z rozmowca. komentarz dla rozglosu i motywacyjny swietna wartosciowa robota, mila odmiana od plotek, pato libacji i recenzji fastfoodow dominujacych polska scene yt. zycze ci komercyjnego sukcesu a nawet jezeli go nie osiagniesz to miej swiadomosc ze robisz mega robote dla ludzi ciekawych historii, powiedzialbym wrecz ze nieoceniona. Subskrybuje i czekam na wiecej :D
Wspaniały materiał !! Gratulacje i dziękuję
Wyborny material!
Kurde.
Pierwszy raz mam okazje słuchać naukowca posiadającego oprócz wiedzy również rozum.
Szacunek dla profesora za krytyczne podejście do niektórych kolegów naukowców. Jestem przerażona po obecności na kanale naukowym, copernicusie itp ze nasze pyszne podejście do wielu odkryć naukowych jest tak bezpardonowo weryfikowane i obśmiewanie przez kolejne generacje. Prości ludzie to łykają a pseudo naukowcy zbijają kapitał na niewiedzy i naszej ciemnocie i przykrywają swoje kompleksy kolejnymi książkami i tytułami.
No tak, ale z drugiej strony jest też przekaz na piśmie o posagach bogów i bogin na polabiu (wcale nie tylko na Rusi) i to podpisane. Nie wiemy czy płeć została dobrze określona przez przybyszy z Zachodu (wg mitów bóg Thor z pobliskiej Skandynawii mógł być pomylony z kobietą) ani jakim pismem się posłużyli. Ani czy nie była to fantazja piszącego, ale opisowi poświęcono kawałek pergaminu. Zatem już w średniowieczu dopatrywano się panteonu Słowian i chociaż jedno imię powtarza się zarówno na wschodzie jak i Zachodzie.
Nie jest też prawdą że chrześcijaństwo było pierwszą masowo nawracająca religią. Ostatecznie było tylko sekta judaizmu. I nawet jesli6judaizm oddziaływal tylko na chrzescijanstwo, to geneza budowania religii mogła ewoluowac niezależnie. Każda demokracja wojenna nawracala opozycję polityczna kijami.
świetne do psłuchania sobie w tle:) bardzo ciekawy temat, czekam na więcej!
Daj znać jak wrażenia po przesłuchaniu, chyba że już strzeliłeś ;)
Bardzo ciekawy wywiad, interesujący gość, dobre pytania. Świetnie ze material jest taki długi, całość super !
1:58:58 Chodzi o Mroczne materie (ang. His Dark Materials) - to trylogia książkowa, której pierwsza część doczekała się filmu, a całość serialu.
Bardzo ciekawy wykład
Bardzo dobry pomysł na materiał.
przyznam ze mam pewien problem z przyswajaniem twoich materiałów, ale taka forma rozmowy/wywiadu jest dla mnie super, przesłuchałem całe 3h
miło że spotkałem inną perspektywę niż Gieysztor
@TheSabaton1 napisz proszę, co masz na myśli! Jestem na etapie analizy stylu opowieści, narracji, więc przyda się Twoja uwaga. Pozdrawiam!