Monitoring WHOOP vs FENIX 7 - Pierwsze wrażenia

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 7 фев 2025
  • Kilka słów o pierwszych odczuciach korzystania z Fenixa7 jako narzędzia do monitoringu.
    W porównaniu do whoop 4.0
    -
    Indywidualne / gotowe plany treningowe / szkolenia / webinary:
    movementcare.p...
    Opieka trenerska:
    movementcare.p...
    -
    Więcej o działalności tutaj:
    movementcare.pl
    / mvmntcare
    / tomasz.hruswicki
    -
    Umów wizytę u fizjo w Poznaniu:
    www.fizjoterap...
  • СпортСпорт

Комментарии • 18

  • @robertf.7350
    @robertf.7350 2 года назад +3

    Pomijając problem ze stresem, który tak jak mówisz, nie jest zbierany podczas aktywności, to jego pomiar w ciągu dnia jest bardzo dobry. Nie wiem sam jak działa, ale wg mnie dobrze odwzorowuje to co się dzieje w ciągu dnia.

    • @movementcare
      @movementcare  2 года назад +1

      Tak, zgadzam się z tym w 100% i o ile WHOOP nie specjalnie potrafił poradzić sobie z ocena mojej gabinetowej pracy (ani to fizyczna robota ani siedzenie na tyłku) to o tyle garmin znacznie lepiej narazie to obrazuje :)

  • @pawejankowiak9025
    @pawejankowiak9025 2 года назад +1

    Super ciekawy i wartościowy test! Dla mnie WHOOP wygrywa po względem wygody noszenia, fenix 6 odparza mi skore pod zegarkiem jak go nie zdejmuje na noc, świeci dioda w nocy spod zegarka (mnie to wybudza, nic nie zrobisz🙄). Minus whoopa fajnie mieć zegarek na ręce a garmina to już w ogóle, ale jak na prawej masz whoopa a na lewej garmina to tak średnio mi to odpowiada. Whoop na bicepsie, ładowanie jeszcze bardziej upierdliwe.

    • @movementcare
      @movementcare  2 года назад

      Dzięki za komentarz!
      No w garminie problemem jest ten pasek z tworzywa że jednak na dłuższą metę jest znacznie mniej przyjemny niż whoopa i ogólnie jak sam wspomniałeś - whoop pod względem wygody na ten moment dla mnie również TOP! :)

  • @wp7310
    @wp7310 6 месяцев назад

    Dla mnie tylko whoop. To zwykła opaska. Na lewej ręce niszę zegarek jaki chce. G-shock, mechaniczny, nurek, lotnik. Mam tego parę. Gdyby nie to może bym brał pod uwagę Garmina.

  • @mambaonbike1
    @mambaonbike1 2 года назад +1

    Pomiar stresu jest zależny w Fenixie od HRV.
    W aplikacji Garmina masz pięciominutowe najwyższe HRV z nocy. Zegarek nie pokazuje tego parametru.

    • @movementcare
      @movementcare  2 года назад +1

      Yep, tylko problem jest taki, że opisanie tego „zależne od HRV” przez Garmina wiele nie mówi, bo nie wiemy czy chodzi o zmienność HRV w czasie, odchylenie od normy, czy może bardziej zaawansowane miary wskazujące aktywność współczulny / przywspółczulny AUN jak chociażby wartość LF i HF Power i ich stosunek jak np działa to w analizie Kubiosa.
      Z najwyższa 5 minutowa wartością HRV to samo - dużo nie wiadomych, bo finalnie nie wiadomo w której fazie snu to się pojawia (jeśli sobie sam nie pogrzebie i nie sprawdzę) a to w kontekście stabilności warunków pomiaru jest mega istotne :)
      Tu finalnie najbardziej obiektywnie jest korzystać z Health Snapshot po przebudzeniu i gromadzenie wyników w HRV4Training 😇
      Pozdro ✌️

    • @mambaonbike1
      @mambaonbike1 2 года назад

      @@movementcare jedyne co mogę napisać to że z mojej obserwacji zależność jest równoczesna, zachodzi na bieżąco. Czyli nocne HRV niższe niż zazwyczaj = cała noc ze stresem. Mam tak teraz, gdy złapałam jakiegoś wirusa.
      Albo na przestrzeni nocy - HRV na początku niskie, organizm cały nakręcony jeszcze dniem, dopiero nad ranem HRV rośnie i stres tez maleje.
      Wiec obawiałabym się że nie ma tu wielkich algorytmów, choć chciałabym się mylić.

    • @movementcare
      @movementcare  2 года назад +1

      @@mambaonbike1 po tym co piszesz to wydaje mi się, że w takim razie stres będzie zależny czysto od samej wartości rMSSD wiec w zasadzie nic wielkiego to nie oferuje, bo LF/HF będzie zróżnicowane niezależnie od samej wartości HRV.
      To ze na początku nocy jest niższe to najczęściej efekt „trawienia” dnia w dosłownym i niedoslownym znaczeniu i dopiero pomiar poranny będzie odzwierciedlał z grubsza stan organizmu. Dlatego tez większość narzędzi jako whoop, oura czy HRV4Training sugeruje właśnie poranne pomiary.
      Dzięki za Twoje obserwacje! 😇

  • @karolgrzywaczewski1611
    @karolgrzywaczewski1611 2 года назад +2

    Jeśli Fenix ma służyć wyłącznie do monitoringu to Garmin Forerunner 255 ma wszystko, poza dotykowym ekranem, no i jest o 1000 zł tańszy.

    • @movementcare
      @movementcare  2 года назад

      Racja, brakuje mu jedynie training Readiness ale jest to raczej funkcja mniej istotna :) w moim przypadku pierwotnie miał być 955 ale nie było na stanie garmina wiec wleciał F7 - zupełny przypadek :)

  • @TheDesmoo
    @TheDesmoo 2 года назад +3

    A jest jakiś soft do monitoringu snu z pasów na klatkę?

    • @movementcare
      @movementcare  2 года назад

      To mnie zaskoczyłeś, nigdy się nad tym nie zastanawiałem ale… sprawdzę co jest ciekawego na rynku :)

    • @TheDesmoo
      @TheDesmoo 2 года назад

      @@movementcare może kubios by dał radę, pewnie nie było to tak user frendly jak zegarki i whoop ale dokładność była by konkretna. Moze jutro odpalę na noc H10 i zobaczę co nagra.

    • @tomaszs1715
      @tomaszs1715 2 года назад

      @@movementcare Ja mam fenixa 6, i od paru tygodni po aktualizacji pomiar 3 minutowy hrv na żądanie można zrobić, właśnie za pomocą paska tylko. Ale jest to trudniejsze od automatycznego pomiaru podczas snu z powodu porannego pośpiechu lub zapominalstwa...

  • @KrzysztofKowalski-s6e
    @KrzysztofKowalski-s6e Год назад

    hm... prawdę mówiąc jesteś mało przekonujący w podejściu "zobaczę który zegarek lepiej się zgrywa z tym co subiektywnie odczuwam". To po co Ci ten sprzęt? Prawda jest taka, że organizm nas po prostu często zwodzi.

    • @movementcare
      @movementcare  Год назад

      Kompletnie się nie zgodzę. Dane mają pomagac podejmować decyzję. Wearables na ten moment mają bardzo dużą rozbieżność z pomiarami medycznymi czy chociażby jakościowym pomiarem HRV przez ECG zamiast PPG.
      Druga sprawa to fakt, że subiektywne odczucia mocniej wpływają na performance sportowy niż "suche dane" :)

    • @KrzysztofKowalski-s6e
      @KrzysztofKowalski-s6e Год назад

      @@movementcare Tak, mają pomagać i mają duże rozbieżności, są czasem bardzo kiepskie. Dlatego pomocne są weryfikacje i porównania z urządzeniami wzorcowymi, a nie odczuciami. Odczucia często są zaburzone przez poziom hormonów/endorfin/etc.