WEI STARCIE | Ocieplenie klimatu. Fałszywy alarm?

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 2 апр 2024
  • Zapraszamy do oglądania debaty z cyklu „WEI STARCIE”! W naszym cyklu debat zderzamy ze sobą odmienne perspektywy na ważne problemy społeczno-gospodarcze.
    🔴 Wesprzyj działania Wolności w Remoncie na naszym nowym kanale na Patronite! 👉 patronite.pl/wolnoscwremoncie
    Tym razem dyskutowaliśmy o zmianach klimatu, kosztach polityk klimatycznych i rzeczywistym stanie wiedzy naukowej o globalnym ociepleniu. Debatowaliśmy także nad różnymi strategiami radzenia sobie ze zmianami klimatu, w tym zieloną transformacją oraz wyzwaniami związanymi ze sprawiedliwą transformacją.
    Do dyskusji skłoniła nas właśnie wydana przez Wydawnictwo WEI książka Bjørna Lomborga pt. „Fałszywy alarm” (można ją kupić tutaj: wydawnictwo.wei.org.pl/produc...)
    W dyskusji udział wzięli prof. dr hab. Szymon Malinowski, Dyrektor Instytutu Geofizyki, Zakład Fizyki Atmosfery (UW) oraz prof. dr hab. inż. Ziemowit Miłosz Malecha, doktor habilitowany inżynier w dyscyplinie inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, profesor na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym Politechniki Wrocławskiej. Prowadzi m.in. badania w tematyce transformacji energetycznej. Dyskusję moderował Sebastian Stodolak, wiceprezes Warsaw Enterprise Institute.

Комментарии • 406

  • @wolnoscwremonciewei
    @wolnoscwremonciewei  2 месяца назад +8

    Książkę Bjørna Lomborga można kupić tutaj: wydawnictwo.wei.org.pl/product/falszywy-alarm

    • @marta2412M
      @marta2412M Месяц назад +2

      Trzeba ludzi informować, edukować, tylko w ten sposób można wpłynąć na ich ograniczone postrzeganie tego co nam zielone ludziki szykują w sprawie tzw. zielonego ładu.

    • @MateuszSienkan
      @MateuszSienkan Месяц назад +3

      Ta książka to stek bzdur i propagandy. Polecam książkę „Nauka o klikacie” której współautorem jest prof. Malinowski. Dowiecie się z niej jak działa system klimatyczny - czysta wiedza ugruntowana w prawach fizyki.

    • @pdjakow
      @pdjakow Месяц назад +1

      To jest dyskusja, czy promocja książki?

  • @raireva4689
    @raireva4689 Месяц назад +48

    Jak modele są dokładne widzieliśmy w czasie Covidu ....😂

    • @viz12345
      @viz12345 Месяц назад +3

      garbage in, garbage out

    • @boguslawszostak1784
      @boguslawszostak1784 Месяц назад

      @@viz12345 Pisałem to Profesorowi Malinowskiemu wielokrotnie, ale on jest na wiedzę IMPREGNOWANY.
      Wymyślili sobie "durackie"wymuszenie radiacyjne i wsadzają to do każdego modelu i potem się chwalą, ze wychodzi im to co wychodzi... i nijak nie zgadza się to z obserwacjami.
      I w wyniku tego mamy ze "JEŻELI POTRAFIMY OBLICZYĆ, ze wymuszenie radiacyjne..... sek w tym że ie potrafią, nie obliczają, SZACUJĄ WSTECZ po tym co widać i naciągają wstecz teorie do faktów. Wymuszenie radiacyjne jest parametrem wynikowym, a nie stała fizyczną, Aby to przykładowo objaśnić, to jesłi w pokoju o powierzchni 25 m kwadratowych jest 5 osób, to pokój na zagęszczenie 0,2 osoby na metr kwadratowy, ale gdy wejdzie jeszcze 5 to pokój sienie powiększy się do 50 m bo ma 0,2 osób na metr kw., lecz zwiększy się zagęszczenie.

    • @Stanislaw93
      @Stanislaw93 Месяц назад +1

      I w czasie psychozy tzw. Dziury Ozonowej (kto pamieta lata 90-te ten wie, jak ludzie pajacowali w okularach przeciwslonecznych, nawet w pochmurny dzien i w zamknietych pomieszczeniach, albo jak smarowali dzieci kremami z filtrem, nawet jak bylo 15 stopni na dworzu i troszeczke slonca)

  • @adammadzik4287
    @adammadzik4287 Месяц назад +15

    Piękna debata według prostych zasad: nie kwestionujemy przewodniej roli partii i zasad gospodarki centralnie sterowanej a poza tym można mówić wszystko

  • @takponiekad3652
    @takponiekad3652 Месяц назад +34

    Pan profesor w okularach robi na mnie wrażenie człowieka czytującego Wyborczą, identyfikującego się jako intelektualista i uważającego większość ludzi za ciemną masę.

    • @viz12345
      @viz12345 Месяц назад +6

      a dla mnie dodatkowo wygląda na osobę przekupną

    • @mabella632
      @mabella632 Месяц назад +1

      @@viz12345 ojej ! nie mozna krzywdzic ludzi

    • @hubertj8565
      @hubertj8565 Месяц назад +7

      @@viz12345 Od razu przekupna. Pan profesor utrzymuje swój byt , pracę naukową, wynajmowanie biura z oficjalnych grantów UE . On nie potrzebuje jakiś lewych pieniędzy pod biurkiem.

    • @boguslawszostak1784
      @boguslawszostak1784 Месяц назад +5

      Profesor Malinowski jest znany z tego, ze żyje ze straszenia katastrofa klimatyczną.

    • @konradmazowiecki2358
      @konradmazowiecki2358 Месяц назад +1

      Bardzo mocny brak argumentu, zamiast odnosić się do konkretu, to opowieść o tym na kogo ktoś wygląda w opinii randoma z Internetu

  • @mrcaserole2787
    @mrcaserole2787 Месяц назад +17

    W czasach M.Kopernika też istniał konsensus naukowy odnośnie tego, że słońce sie kręci wokół ziemi i Kopernik odwrócił do góry nogami. jak słysze teraz o konsensusie naukoców odnośnie zmian klimatycznych wywołanych działaniem ludzkim, to czekam na Lomborga (nowego Kopernika)!!!

    • @jado9909
      @jado9909 28 дней назад

      Takich Kopernikowi jest więcej, np. Steven Koonin a także Polak, prof. Kowalczak, jeśli nie przekręciłem nazwiska.

  • @boguslawszostak1784
    @boguslawszostak1784 Месяц назад +10

    James Hansen to jest człowiek, który zapoczątkował klimatyczną histerię.
    Zrobił predykcje z króyh wynikało, jeśłi emisja C02 będzie nadal rosła tak jak rzeczywiście rośnie to będziemy mieli wzrost temperatury o ponad 3 stopnie.
    Nic takiego nie nastąpiło, więc wyznawcy religii klimatycznej zakłamują przeszłość. Wmawiają nam, ze scenariusz Hansena był inny.
    Pan Malinowski rozśmiesza mnie do lez, gdy mówi, że prawa fizyki nie są negocjowalne... no nie są, lecz on powołuje się na GŁOSOWANIA, dowodzi swych racji przez głosowanie, a fizyka nie negocjuje z naukowcami i nie ustępuje w wyniku głosowania.
    Fakty Panie Profesorze sa nieubłagane i EMISJA ROŚNIE, choć my zarzynamy gospodarkę... Nasze samobójstwo nikomu nie pomoże.

  • @Fooxs
    @Fooxs 2 месяца назад +68

    Dyskusje w tym temacie trzeba by zacząć od pytania czy w ochronie klimatu chodzi o ochronę klimatu czy może jednak chodzi o robienie hajsu przez jedno lub dwa państwa w europie, bo jak chodziło naprawdę o klimat no to takie niemcy cały hajs wrzuciłyby w takie kraje jak Polska by te mogły jak najszybciej zreformować swoją energetykę ale oczywiście tego nie zrobią więc obecnie wygląda to tak, że państwa które już nie mają problemu z emisją dwutlenku węgla zmuszają te biedniejsze kraje do wydawania kasy na sprzęt który rozwiąże ten problem tylko przypadkiem pochodzące właśnie z tych bogatszych krajów.
    I jak się już to wszystko uda zrealizować kosztem tych biednych to emisja zmaleje z 7% do 5%.
    Przecież to jest jeden wielki cyrk i wał.

    • @ThePawcios
      @ThePawcios 2 месяца назад +3

      Zmiany klimatu spowodowane emisja CO2 to jedna sprawa a rozwiazania polityczne o obostrzenia to druga.

    • @mateuszciechanowski1885
      @mateuszciechanowski1885 2 месяца назад +4

      Nie, trzeba zacząć od pytania - jak zmierzono, jak policzono, jak sprawdzono, czy opublikowano w recenzowanych czasopismach. I kurtyna.

    • @losarturos
      @losarturos 2 месяца назад +7

      Każdy sposób jest dobry na zgarnianie hajsu. Tylko trzeba ludzi odpowiednio zbajerować.

    • @jimyPD
      @jimyPD 2 месяца назад +7

      Ta polityka "wykasza" konkurencję niemieckiej gospodarce w Europie. O to chodzi, ale głośno nikt o tym nie mówi. Dlaczego?

    • @michaprzybya4054
      @michaprzybya4054 Месяц назад

      Proszę sobie posłuchać Jakuba Wiecha - bo jak mnienam pod tymi ogólnikami kryje się niezrozumienie dla dyrektyw ETS - wtedy wszystko stanie się jasne.
      Wyciągajmy wnioski z historii - kiedyś też nam się wydawało, że produkując zboże będziemy panami Europy. Dokąd nas to zaprowadziło to każdy wie.

  • @maciejpiasecki750
    @maciejpiasecki750 2 месяца назад +76

    Ta debata w zasadzie jest bezcelowa. Dyskusja pomiędzy tymi dwoma ekspertami była prowadzona w oparciu o logikę, o zdrowy rozsądek. Można powiedzieć, że była w pewnym stopniu merytoryczna. A unijni decydenci nie opierają się na logice ani na zdroworozsądkowym podejściu. Oni kierują się ideologią. Ideologią marksistowską, socjalistyczną i komunistyczną, która ma na celu podporządkowanie się władzy i zniewolenie człowieka. Nawet już nie ukrywają swoich zamiarów, przyznali się wprost.
    Przy tak postawionej sprawie, moim zdaniem, nie ma miejsca na rozwiązania pośrednie, na żadne kompromisy.

    • @drSin66
      @drSin66 Месяц назад +7

      Ja uważam, że takich debat jest właśnie za mało, dlatego decydenci są tak pewni siebie w działaniu o którym piszesz. Im więcej wytykania im ich hipokryzji, tym większa szansa że im się finalnie nie uda stworzenie tego kołchozu.

    • @mariuszsmiech4795
      @mariuszsmiech4795 Месяц назад +5

      To jest debata o tym który z nich będzie większym ekoterrorystą 😂

    • @krzysztofratajski9218
      @krzysztofratajski9218 Месяц назад

      ja tam logiki nie widziałem

    • @MateuszSienkan
      @MateuszSienkan Месяц назад

      Dałeś się ogłupić propagandystom takim jak ludzie z WEI.

    • @piotrbelski4165
      @piotrbelski4165 Месяц назад +2

      Na jakiej podstawie stwierdzasz ze decyzję władz unijnych (przypominam że to nie są kacys oni tylko polska również) są podejmowane pod wpływem ideologi a nie kalkulacji długoterminowych korzyści? Pytam o konkrety a nie czy tobie się akurat tak wydaję.

  • @ukasz8505
    @ukasz8505 2 месяца назад +12

    Nauka. Tylko nauka może rozwiązać ten problem, nie da się już cofnąć. W dawnych czasach naukowcy obliczyli, że konie odchodami zafajdają miasta i inne skupiska ludzkie na wysokość 2 metrów i to będzie koniec miast i cywilizacji. Czy do tego doszło?? I jak to się stało że nie doszło, czy dało się to przewidzieć i zaplanować??

    • @zbigniew3238
      @zbigniew3238 Месяц назад

      👌

    • @MateuszSienkan
      @MateuszSienkan Месяц назад +3

      Tak samo będzie ze zmianami klimatu. Nauka rozwiąże ten problem, dzięki energii odnawialnej, elektrowniom jądrowym, pompom ciepła, magazynom energii, piecom łukowym, pociągom, tramwajom, metru, samochodom elektrycznym, rowerom, precyzyjnej fermentacji, modyfikacjom genetycznym, rolnictwu precyzyjnemu, powstawaniu nowych lepszych materiałów o przeróżnych zastosowaniach etc., lista jest bardzo długa. Znaczną część z tych technologii istniała zanim zdaliśmy sobie sprawę z problemu emisji gazów cieplarnianych, ale z różnych powodów się nie spopularyzowały. Dlatego potrzebujemy też polityki, która będzie je wspierała.

  • @martinxyz
    @martinxyz 2 месяца назад +43

    Tu chodzi tylko o pretekst do niewolnictwa. Jak przy C19. Tam mieliście namiastkę walki z klimatem.

    • @mabella632
      @mabella632 Месяц назад

      tu chodzi o interesy Niemiec, a Ursula v der Leyen jest Niemka, to dlatego Tusk byl im tak wazny w rzadzie Pl

    • @hubertj8565
      @hubertj8565 Месяц назад +2

      TAK !!! C19 , wojna na Ukrainie , transformacja energetyczna są z sobą powiązane o czym pisał twórca Zielonego Ładu Klaus Schwab w książce Wielki Reset.

  • @szponiastyIOH
    @szponiastyIOH 2 месяца назад +13

    Bodowa domu zero emisyjnego nie jest 20 % droższa - to bzdura.

    • @pan.gomoslaw
      @pan.gomoslaw 2 месяца назад +5

      Kiedy naukowiec staje się ideologiem😂

    • @TheCiupaj
      @TheCiupaj Месяц назад +4

      W sensie więcej czy mniej? Z tego co się orientuję to nie musi być zeroemisyjny, ale za sprawą regulacji unijnych pokroju EPBD to koszty rosną więcej niż 20%, faktycznie.

    • @jado9909
      @jado9909 28 дней назад

      Budynek zeroemisyjny jest na pewno kura znoszącą złote jaja dla pewnych grup, które mocno zainwestowały w ten biznes.

  • @marcinsobczak2485
    @marcinsobczak2485 2 месяца назад +16

    Panu z lewej wszystko się wydaje a pan z prawej do wszystkiego nas zmusza. Słabo to wyszło.

    • @MateuszSienkan
      @MateuszSienkan Месяц назад +4

      Pan z lewej jest laikiem, wypowiada się w dziedzinie spoza swojej specjalizacji. Pan po prawej ROZUMIE do czego zmusza nas fizyczna rzeczywistość. Możemy się obrażać na to co mówi, ale dobrze na tym nie wyjedziemy.

    • @NewPolishScientist
      @NewPolishScientist Месяц назад

      Mogli by zaprosić eksperta od klimatu ale sceptyka. choćby taka osobę jak Prof. Steven Koonin albo Will Happer

  • @tomaszklimkiewicz747
    @tomaszklimkiewicz747 2 месяца назад +34

    Rozmowa powinna zacząć się od wyznania ile panowie naukowcy zainkasowali z grantów klimatycznych.

    • @msiomek
      @msiomek Месяц назад +3

      🤣😂🤣😂🤣😂🤣😂🤣😂🤣😂🤣😂

    • @domowysurvival
      @domowysurvival Месяц назад +3

      Rozmowa się powinna zacząć od tego, co panowie wiedzą na temat klimatu. I czy są w stanie powiedzieć cokolwiek więcej, niż "no książka Lomborga mi się podobała, bo zrobił na mnie dobre wrażenie".
      [Krzysiek]

  • @sylwialas4207
    @sylwialas4207 Месяц назад +4

    My uderzymy w ścianę a nie pomysłodawcy. Oni będą beneficjentami naszego uderzenia w ścianę. Prowadzący przerwał istotny wątek wiatrakową ( Czym różni się nauka od naukowców ....którzy są sponsorowani przez lobbystów...bełkot.

  • @krzysztofk6149
    @krzysztofk6149 Месяц назад +7

    Witam
    Moim zdaniem trzeba być trochę odklejonym od rzeczywistości, żeby przekładać zmniejszenie spalania paliwa przez pewną liczbę samochodów na 15% spadek dochodów za ropę dla Rosji..
    Chińskie przysłowie mówi że mając doczynienia z głupcami potrzeba wyjątkowej roztropności..
    Serdecznie pozdrawiam Krzysztof

  • @marcelmarceli8238
    @marcelmarceli8238 2 месяца назад +47

    Tu chodzi tylko o jedno. By zmienić społeczeństwo. Cała ta walka z ociepleniem dotyczy tylko zwykłych ludzi.

    • @PolskiRoland
      @PolskiRoland 2 месяца назад +4

      A kogo ma dotyczyć? Kosmitów, mieszkańców Marsa? ...

    • @pepik321
      @pepik321 2 месяца назад +1

      Tak, bo zwykłych ludzi jest ok 8 miliardów

    • @adamnowak5719
      @adamnowak5719 2 месяца назад +7

      Kiedyś szamani straszyli lud zaćmieniem słońca. 30 lat temu straszyli zlodowaceniem. Teraz straszą ociepleniem.

    • @jimyPD
      @jimyPD 2 месяца назад +4

      ​@@adamnowak5719 A w międzyczasie jeszcze dziurą ozonową straszyli (bo trzeba było wprowadzić nowy czynnik chłodzący?
      a może na ten stary patent się wtedy kończył?)

    • @sg4559
      @sg4559 Месяц назад +1

      ​@@jimyPD
      Freony tworzyły dziurę ozonową. To fakt naukowy ale jak chłop nie dotknie czegoś to nie istnieje😂

  • @UKHLover
    @UKHLover Месяц назад +3

    O nie, powtarzanie bredni o globalnym ociepleniu i wpływie co2. Podczas gdy cykle Milankovicia dokładnie tłumaczą co i dlaczego wpływa klimat na ziemi. Wszyscy tacy uczeni, a nie chce im się z podstawami zapoznać.

  • @WodzimierzZabocki
    @WodzimierzZabocki 2 месяца назад +18

    Dyskusja przypomina mi tą z Kongresu futurologicznego Stanisława Lema

  • @ukasz6310
    @ukasz6310 Месяц назад +5

    Ciekawa debata ale moim zdaniem pytanie pozostaje inne: uznająć że globalne ocieplenie istnieje i stanowi problem w rozwoju, dlaczego Europa ma przewodzić w wyścigu do neutralnośći? Czy jeśli Chiny albo USA określają sobie cele klimatyczne na 2070, jaki jest sens żeby Europa określała ostrzejsze cele na 2055? Tego nie jestem w stanie pojąć.
    Czemu my, mieszkańcy Europy mamy nieproporcjonalnie ostrzej podchodzić do tego tematu niż inni?

    • @marceliszpak4384
      @marceliszpak4384 Месяц назад +1

      Bo musimy najwięcej płacić za to czarne gó..o? Dotychczas Europa napychała kieszenie Putlerowi i teraz widać co z tego wyszło. Od nowych technologii i tak nie ma odwrotu, więc lepiej być pionierem i stawiać na niezależność, zamiast finansować przestarzałe rozwiązania i uzależniać się od dyktatorów.

    • @ukasz6310
      @ukasz6310 Месяц назад +1

      ​@@marceliszpak4384 Rosyjska ropa to było tylko 25% europejskiego zużycia, a teraz w ogole jest embargo. Więc to argument mało trafny i oparty tylko na moralizatorstwie, podobnie jak wszystkie podobne że to europa na emisji najbardziej się wzbogaciła i najwięcej wyemitowała więc pierwsza powinna się zdekarbonizować. Jednocześnie zapominamy, że jeśli zdekarbonizujemy się pierwsi, to najwięcej za to zapłacimy w kosztach społecznych, będąc przy okazji regionem lżej dotkniętym ociepleniem niż np Afryka.
      Jednocześnie koszty te zostaną przerzucone na młodych i czeka nas być może nawet regres PKB, gdy w tym czasie inne kraje się będą rozwijać wciąz emitująć.
      Młode pokolenia będą odczuwać depresję, żyjąc w regionie który się nie rozwija i płacąc za to by np. Afryka rozwijała się 10% rocznie a nie 5%. To bardzo duże wyrzeczenie, tym bardziej w ekonomii opartej o paradygmat konieczności wzrostów PKB.
      Twój drugi argument - z konieczności - jest też nietrafiony. To, że tranzycja jest konieczna, nie implikuje w żaden sposob że lepiej być w niej pionierem. Pionier jest narażony na błędy, dodatkowe koszty rozwoju technologii oraz społeczne.
      Ja osobiście uważam, że elity podchodzą do tematu bardzo moralizatorsko - podobnie zresztą jak Ty, a mało praktycznie, patrząc na nastroje społeczne i minimalizując koszty tranzycji.

    • @jado9909
      @jado9909 28 дней назад

      @@ukasz6310 Owe elity podchodzą do tematu nie tyle moralizatorsko (to jest tylko środek do wmówienia ciemniakom, ze muszą się ograniczać), ile biznesowo. Ktoś kto opracował nowe technologie (niekoniecznie lepsze) chce zarobić. Sama Europa da mu niezły zysk i to mu wystarczy, a to ze reszta będzie przypominać "Trzeci świat", to mało ich to interesuje.

  • @mateuszlubicz7981
    @mateuszlubicz7981 Месяц назад +3

    Historia życia na Ziemi ma 540mln lat. W tym okresie średnioroczna temperatura średnio na planecie osiągała 32 stopnie, dziś wynosi 14. Jest zimno. Można uznać, że ocieplenie jest konieczne, a co najmniej - nieuniknione. W sumie dlaczego na Antarktydzie nie mielibyśmy sadzić jabłoni? W Polsce podniesienie temperatury o 5 stopni nie sprawi przecież, że nie da się żyć, po prostu beda łagodniejsze zimy i dłuższe okresy wegetacji roślin. Może - zamiast ogromnym kosztem zubożenia Europejczyków walczyć z wiatrakami czyli z nieuchronnym ociepleniem - adaptować się?

    • @andrzejorlinski9130
      @andrzejorlinski9130 Месяц назад

      Wszyscy mądrzy ludzie to wiedzą. Ale jak wytłumaczyć to klimatystom? I tak będą szerzyć te swoje bzdury.

    • @jado9909
      @jado9909 28 дней назад

      Daleko mi do klimatystow, mam jednak krytyczna uwagę. Jeśli średnia temperatura na planecie osiągnęła 32 stopnie, to dlatego, przez pierwsze miliony lat było na Ziemi "piekło". Dopiero po stopniowym ochłodzeniu (kolejne miliony lat zapewne) zaczęła się "misja życie" (obojętnie jakie).

  • @JohnyColaLoca
    @JohnyColaLoca 2 месяца назад +40

    Prawa fizyki są nienegocjowalne, jak zlodowacenie. W "najbliższym" czasie, jak już rozprawiacie o zmianach, to nieodwracalny glacjał. Mamy zaszczyt korzystania z krótkiego, 12-14tys letniego ciepłego cyklu na tym terenie, co astrofizyka i nauka potwierdza a Wy omijacie. Londyn, Amsterdam, Kopenhaga, Berlin, Warszawa, Stockholm... zostaną zgniecione kilometrowym lodem nie na tysiąc, a dziesiątki tysiecy lat. Stawiacie chochoły i zaklęcia polityczne w miejsce nauki.... to nie ma znaczenia, czy w naszym interglacjale wzrośnie temperatura jeszcze o 2 stopnie, bo później się zwali o 15 stopni. NIEODWOŁALNIE. Analizując poprzednie i powtarzalne efekty cieplarniane cykli Milankowvitcha doskonale widzicie, że po agresywnym wzroście końcowym interglacjału, zawsze następuje GIGANTYCZNY spadek temperatur. Dlaczego? Dlaczego przemilczacie tę kluczową parabolę? Macie to na wykresach analizując poprzednie interglacjały i doskonale widzicie, że dziś tempratura powinna jeszcze o min. 3 stopnie wzrosnąć i to jest koniec... Wówczas następuje zanik kaloryferów półkuli płn. - golfstromu i el ninio. Zanik, który w końcowym efekcie cieplarnianym krótkiego interglacjału, topi pokrywę lodową do poziomu oceanów wygaszających prąd zatokowy i rozpoczyna epokę lodową na 100 tys lat. Naturalny, fizyczny i powtarzalny cykl. Jednocześnie odległość od słońca się zwiększa, co warunkuje sprzeżenie zwrotne ujemne klimatu. Główny czynnik - mimośród orbitalny i słońce, co ekosystem odbiera jak żywa komórka, przyspieszając ewolucje, migracje gatunków czy choćby powstanie inteligentnego homo sapiens. Człowiek ma zerowy wpływ na to, a Wy pitolicie o podatku węglowym na fryzjerkę i szewca? A zatem za sto / parę set lat ściągamy spodenki, zbijamy termometr i Europa płn/śr rozpoczyna wędrówkę rozwiniętych ludów na południe. Na żyzne wówczas gleby Afryki płn gdzie powstał homo sapiens, bo zlodowacenie nie nastąpi nagle... setki/tysiące lat będziemy się dostosowywali cyklicznie do cięższych zim i migracji, w jedno pokolenie ledwie dostrzeżalnie... Zatem ostatni, naturalny wzrost cyklu Milankowitcha "grubasy" postanowiły zmonetyzować nowymi podatkami i religią ekologiczną... Niczym Faraon - Na kolana Ślady Węglowe!! Dobrze... miłego ciumkania grantowego, ale nauki nie obrażajmy..

    • @pepik321
      @pepik321 2 месяца назад +5

      Trochę pojechałeś po bandzie. Zmiany klimatu podczas Cykli Milankovica zachodzą powoli. Obecne globalne ocieplenie zapieprza jak rakieta i zaczęło się dokładnie od narodzin wielkiej rewolucji przemysłowej, gdy nastąpił gigantyczny wzrost gazu cieplarnianego CO2. Tak, tym razem to my ludzie odpowiadamy za zmianę klimatu i zmiany te zachodzą bardzo dynamicznie.

    • @JohnyColaLoca
      @JohnyColaLoca 2 месяца назад +5

      To nie Twoje herezje i antynauka. Ty je co najwyżej powatarzasz niczym pudło rezonansowe.

    • @blainemono3544
      @blainemono3544 2 месяца назад +5

      Ty zachowijesz się jak Faraon z tymi swoimi kocopołami. Proponuję się doedukować, choćby na PODSTAWOWYM poziomie, jak działa bilans radiacyjny i jak kształtują się jego składowe w czasie. Może uda ci się wtedy zrozumieć, że ten twój "nieodwracalny glacjał" został odwołany już w okolicach 350 ppm CO2 w atmosferze. A mamy już 420 i nadal rośnie. Pamiętaj - fizyka to nie czarna magia i nie twój wróg - warto się jej uczyć.

    • @aleksandermazur4223
      @aleksandermazur4223 2 месяца назад

      A jaki jest poziom CO2 obecnie a jaki był 20 tys temu ?@@pepik321

    • @JohnyColaLoca
      @JohnyColaLoca 2 месяца назад +6

      Tak, wiemy to... Człowiek odwołał glacjały, zanik Golfstromu, orbitę planety, słońce i fizykę przy 350 ppm. Lecimy jak rakieta. 😂

  • @janekstudent731
    @janekstudent731 2 месяца назад +53

    Mocno mnie WEI roczarowało. Na prawdę tak trudno było dobrać w miarę sensownie adwersarzy? "Zastępca Kierownika Katedry Kriogeniki i Inżynierii Lotniczej"??? Może fakt pracowania w jednostce średnio związanej z tematem dyskusji sprawił że Ziemowita słuchało się absolutnie fatalnie. Pełno jakiś niemerytorycznych wtrąceń i słabej retoryki. Nikt nie zareagował gdy prof Szymon wspomniał o limicie prędkości do 100km/h jako bezkosztowym rozwiązaniu..... Bezkosztowym IHMO tylko pod jednym warunkiem - wcześniejszego referendum poprzedzonego niczym nieograniczoną debatą medialną. Inaczej to tylko kolejny przykład wprowadzania zamordyzmu w imię jakiejś idei....

    • @karolokuniewicz9705
      @karolokuniewicz9705 2 месяца назад +6

      W denializmie nie ma konkretnych adwersarzy!

    • @rafalorafalo4807
      @rafalorafalo4807 2 месяца назад +8

      W czasach kryzysu irańsko-paliwowego w latach siedemdziesiątych zeszłego wieku w USA wprowadzono ogórnie federalne ograniczenie prędkości. 55mph jak się nie mylę. Nie było referendum, ani debaty. Niespodziewanym skutkiem tego ograniczenia było rozpowszechnienie się CB-radia - kierowcy ostrzegali się przed patrolami policji. Film pt. "Konwój" pamiętasz?

    • @ALPHABYTE64
      @ALPHABYTE64 2 месяца назад +1

      @@karolokuniewicz9705 co xd

    • @krzysztoftomczuk2152
      @krzysztoftomczuk2152 Месяц назад +4

      @janekstudent7439 proponowałbym zainteresować się bliżej profilem pracy i osiągnięciom naukowym profesora Malechy a dopiero później oceniać kompetencje eksperta.

    • @77kubaka77
      @77kubaka77 Месяц назад +3

      @@krzysztoftomczuk2152 co nie zmienia faktu że w jego wypowiedziach dużo pada "myślę", "(nie)wydaje mi się", "(nie)sądzę", co jak zwrócił prof. Malinowski poprzedzało często przytaczane przez niego dowody anegdotyczne. A te są wiadomo ile warte w tego typu rozmowie.

  • @krzysztofandrzej6692
    @krzysztofandrzej6692 2 месяца назад +30

    Spotkało sie 2 prof. I dyskutują ile aniołow zmieści się na czubku szpilki. Rozmawiają tak jakbu UE rządzila Światem, a Swiat ma w d.. nasze wysilki w walce z 7% emisji CO2

    • @msiomek
      @msiomek Месяц назад +5

      nie ma. Po prostu ty jesteś niedoinformowany

    • @krzysztofandrzej6692
      @krzysztofandrzej6692 Месяц назад +2

      @@msiomek Ma

    • @msiomek
      @msiomek Месяц назад

      @@krzysztofandrzej6692 Wyszukaj sobie Global Carbon Budget 2023 . albo łącznie:
      carbonbudget2023
      Emisje USA, Rossja, Japonia, Europa spadają znacznie (USA najwięcej) oczywiście Chiny i Indie rosną - są to kraje rozwijajace się - ale np Chiny inwestują w tym roku w OZE najwięcej na świecie....

    • @MateuszSienkan
      @MateuszSienkan Месяц назад +4

      Jesteś niedoinformowany. UE działa w ramach wspólnego planu uzgodnionego przez większość krajów świata.

    • @msiomek
      @msiomek Месяц назад

      @@MateuszSienkan dokładnie. w dodatku emisje spadają. (szczególnie w odniesieniu do emisji 20 - 30 lat wstecz)

  • @deathfaf4371
    @deathfaf4371 Месяц назад +4

    Dopóki facet z flotą prywatnych samolotów nie pokarze swoim działaniem minimalizmu konsumpcyjnego, nie ma szans żeby facet z pasatem w dieslu miał powody aby to robić.

  • @ijot128
    @ijot128 Месяц назад +8

    40% (100 a 140 km/h ) to dla pana profesora jest niewiele, to doprawdy intrygujące. Obyśmy nie dostali się we władanie takich ludzi.

  • @MsDexter47
    @MsDexter47 2 месяца назад +7

    a ja myślałem że korki tworzą się z braku prędkości a nie z jej nadmiaru to chyba jakaś nowe zasady newtona, nowa zasada bezwładności. nie wiedziałem że jeśli jakieś ciało porusza się z jakaś prędkością to stoi ono w miejscu i powoduje korki

    • @JanKowalski-uh1mt
      @JanKowalski-uh1mt 2 месяца назад

      To, że samochody stoją w miejscu jest skutkiem korków a nie ich przyczyną. A duża prędkość samochodów na drodze jak najbardziej powoduje korki bo ciężej jest się włączyć do ruchu z drogi podporządkowanej, ciężej jest zjechać w drogę podporządkowaną po lewej stronie, zwiększa się bezpieczna odległość między samochodami więc mniej samochodów mieści się na drodze niż przy niższych prędkościach.

    • @MsDexter47
      @MsDexter47 2 месяца назад +2

      @@JanKowalski-uh1mtto jak włączasz się do ruchu to dodaj gazu i dostosuj prędkość do poruszających się na autostradzie a nie wjeżdżasz jak pier... z prędkością 60 na autostradę po to masz pas rozbiegowy jak włączasz się do ruchu by dodać gazu a nie po to by hamować. ile razy to widziałem jak jakaś sierota dojechała do końca takiego pasu i się zatrzymała

    • @jado9909
      @jado9909 28 дней назад

      @@MsDexter47 Ten profesor to pewnie taki kierowca, co zatrzymuje się na końcu pasu rozbiegowego. "Na pewno" zaoszczędzi on w ten sposób paliwo ;) i uratuje planetę.

  • @edwardtalkowski7439
    @edwardtalkowski7439 2 месяца назад +10

    Dlaczego są raje podatkowe ?! Przecież zysk jest tam gdzie jest towar kupiony.Ja kupuję w Polsce chiński towar, na iradzki adres, to faktycznie kupuję w Iraladii.To wszystko jest w komputerze a podatek jest placony w lechistanie, bo tam bank rozlicza kupno. To kombinacja bogatych, nowy kolonializm dla naszego polskiego dobra,bo mamy pierwsze ochłapy, a Afryka ma kruszynki.😅

  • @stonka990stonka5
    @stonka990stonka5 Месяц назад +13

    Pojawiło się w komentarzach sporo głosów celnej krytyki. I ja dołożę swoje.
    Po pierwsze nienaukowe i niedopuszczalne jest określenie "denialista klimatyczny". Ma to budzić skojarzenia z szurami i neonaziolami. Rzucanie w przeciwników takimi hejterskimi epitetami jest charakterystyczne dla osób, które nie potrafią naukowo udowodnić swoich tez (czytaj: szarlatanów).
    Należy wyraźnie oddzielić dwie sprawy. 1. Jak rzeczywiście działa klimat i na ile emisja CO2 wpływa na klimat. 2. Polityka klimatyczna EU-geniuszy, która podnosi redukcję emisji CO2 do rangi dogmatu pseudoreligijnego, a FAKTYCZNIE ZWIĘKSZA EMISJĘ CO2 I POWODUJE BIEDNIENIE EUROPY.
    Dla ratowania klimatu Niemcy zlikwidowali bezemisyjne elektrownie atomowe i zastąpili je emitującymi megatony CO2 elektrowniami węglowymi i gazowymi. Wyrzucenie produkcji przemysłowej z Europy do Azji zmniejszyło emisję CO2 w Europie, ale sumarycznie ją zwiększyło. Emisja związana z produkcją towarów konsumpcyjnych pozostała taka sama, tylko przeniesiona z Europy do Azji, a dodana została emisja związana z transportem tych towarów do Europy z drugiej strony Ziemi. No ratujemy klimat jak cholera ratuje chorego na katar. Nigdy nie słyszałem, żeby jakikolwiek "ekspert od klimatu" ani aktywista powiedział jedno słowo krytyki pod adresem przemysłu tytoniowego. Najwyraźniej ogromna emisja CO2 związana z produkcją, transportem i paleniem tego gówna klimatowi nie szkodzi. Klimatyści nie czepiają się też absurdalnie przepompowanej branży sportowo-celebryckiej. Ktoś policzył emisję CO2 przez wszystkie samoloty, statki, limuzyny, autobusy i ciężarówki (o klimatyzacji i neonach zasilanych baaaaardzo emisyjną energetyką katarską już litościwie nie wspomnę) obsługujące ostatni mundial w Katarze? Kiedy EU-geniusze uchwalili zakaz samochodów spalinowych, to zaraz wprowadzili poprawkę, że zakaz nie dotyczy supersamochodów dla celebrytów.

    • @jado9909
      @jado9909 28 дней назад +1

      EU-geniusze robią swój biznes. Ich pracobiorcy plus naiwniacy myślą, ze robią coś dobrego. Normalni ludzie nie mogą wyjść z podziwu, ze to kółko nadal się kręci. Już dawno powinno rozbić o kant d...

  • @artmar1922
    @artmar1922 2 месяца назад +9

    Panu profesorowi podziękujemy. Jak słyszę takie bzdety to tylko współczuć że profesor uczył się za nasze pieniądze. Nie dałem rady wysłuchać tego do końca ale według toku rozumowania tego pana zapewne dobrym pomysłem jest redukcja ludności. I mam nadzieję że trafi do pierwszej grupy. Niby profesor a niezna cykli panujących na ziemi. To tak samo jakby profesor ekonomi wypowiadał się na temat budownictwa

    • @jado9909
      @jado9909 28 дней назад

      Uczył się z podatków, które płacili moi rodzice, a teraz żyje z grantów unijnych. On nie musi się pytać: Jak żyć. Wystarczy tylko mówić to, co chce pracodawca.

  • @konrad3146
    @konrad3146 Месяц назад +1

    Arabia Saudyjska kupila od Egiptu tysiace hektarow linii brzegowej i buduja Dubai 2, milionerzy kupuja wyspy a wszystkie banki bez problemu daja wieloletnie kredyty na domy w Gdansku, Gdyni i innych Kolobrzegach. Wszyscy oni sa glupi inwestujac w tereny majace byc zalane czy z nas robi sie głupców?

  • @januszwolski162
    @januszwolski162 Месяц назад +2

    Doskonały film o szaleństwie klimatycznym" ruclips.net/video/zmfRG8-RHEI/видео.htmlsi=KPBxxsdigw_AnVRS . Nie jest przypadkiem że prof. Malinowski przypomina Włodzimierza Ilicza

  • @deathfaf4371
    @deathfaf4371 Месяц назад +1

    W ostatnich badaniach na uniwersytetach brytyjskich wyszło że 40% naukowców nie uważa że płeć jest binarna. Więc jednak o grawitacji da się dyskutować.

  • @waldemarwojciechowski9346
    @waldemarwojciechowski9346 Месяц назад +3

    Co wy macie cały czas do CO2??? Po pierwsze przedstawcie jaki udział CO2 jest w atmosferze po drugie co jest największym emitentem CO2 do atmosfery bo na pewno nie człowiek a po trzecie CO2 jest gazem życiodajnym, bez CO2 nie ma życia na planecie bo nie ma roślin a więc nie ma nas!!!!

    • @jado9909
      @jado9909 28 дней назад +1

      Gdyby wypowiedzieli się rzetelnie na te tematy, to nie byłoby by o czym mówić, bo UE na to nie dałaby pieniędzy.

  • @chopinhauers
    @chopinhauers 2 месяца назад +16

    Oglądałem do momentu, kiedy pan z prawej strony (powinien siedzieć po LEWEJ) powiedział, że jadąc 100 km/h po autstradzie dojedziemy najprawdopodobnie szybciej do celu niż jadąc 140 km/h. Po czy stwiedził, że to "fizyka ruchu na autostradzie" (sic!)

    • @arturgrochal
      @arturgrochal 2 месяца назад +9

      To działa następująco.
      Jeżeli autostradą porusza się jeden samochod ro im większa prędkość tym szybciej dojedzie.
      Wraz z zagęszczaniem się ruchu jest taki moment gdy sytuacja sie odwraca i obniżenie prędkości spowoduje płynniejszy ruch pozwalający dojechać szybciej.
      Ta płynność wynika z mniejszych odstępów jakie wystarczy zachować. Łatwiejszego zmieniania pasa oraz jeszcze jednego efektu. Gdy ktoś przychamuje to ten za nim też przychamuje ale bardziej zwolni i tak może dojść nawet do zatrzymania się ruchu na autostradzie. Po czym zatrzymane samochodynod razu właściwie ruszają. Doświadczyłem tego kilkukrotnie nawet choć jest to skrajność.
      Miasto Jaworzno przebudowało infrastrukturę drogową zwalniając ruch, zwiększając płynnośc gdzie w mieście czekajac na wjazd z podporządkowanej tworzymy za sobą korek właśnie. Dodatkowym aspektem było mniej wypadków w tym z pieszymi. Tam zwężono ulice między innymi.

    • @chopinhauers
      @chopinhauers Месяц назад +4

      @@arturgrochal To mówimy wtedy o płynności ruchu, od której rzeczywiście zależy zużycie paliwa, a i przyjemniej się jedzie.
      Tyczy się to wyłącznie sytuacji, kiedy jest naprawdę spore zagęszczenie rucuhu.
      Większość autostrad w polsce (poza obwodnicami dużych miast) ma relatywnie mały ruch. Dlaczego więc karać wszystkich ograniczeniem, którzy chcą dojechać szybciej do celu, kiedy autostrada jest pusta?

    • @MateuszSienkan
      @MateuszSienkan Месяц назад +2

      Ta płynność ruchu wynika właśnie z fizyki.

    • @oibard
      @oibard Месяц назад

      @@MateuszSienkan Z fizyki? Śmiem wątpić. Jeżeli już to z fizjologii człowieka, szybkości jego reakcji.

    • @jado9909
      @jado9909 28 дней назад

      @@arturgrochal Porównanie ruchu na autostradzie z ruchem miejskim jest moim zdaniem nietrafnym. Ruch miejski jest o wiele bardziej skomplikowany.
      Jest dla mnie jasne, ze mówienie o jeździe z prędkością 140 km/h nie oznacza, ze wyciskam te prędkość, włączam tempomat i lecę do przodu nie reagując na sytuacje na drodze. 140 km/h jest możliwe, gdy pozwala na to wolna droga i dzięki temu osiąga się cel wcześniej. Wypadki spowodowane zbyt wysoka prędkością wynikają bardziej z braku uwagi lub niedoświadczeniem. Widocznie ów profesor bardziej wziął te czynniki pod uwagę, aniżeli rzeczywistość. To przypomina mi stwierdzenie Platona (filozof idei): Jeśli fakty nie zgadzają się z idea, tym gorzej dla faktów. My żyjemy jednak w świecie faktów. Idee warto korygować rzeczywistością.
      Gdy jadę z Niemiec do domu (ok. 1060 km), autostrady stanowia większość trasy. Ze względu na oszczędność paliwa rzadko kiedy osiągam i przekraczam 140 km/h. Generalnie jadę ok. 110 km/h, czyli blisko proponowanej stówki. Gdy ze względu na prace drogowe pasy ruchu są zwężone, staram się jechać drugim pasem i wyprzedzać część towarzystwa. Gdy jednak skończy się odcinek remontowany, niejeden kierowca, którego ja wcześniej wyprzedziłem, wyprzedza mnie na pierwszych kilometrach i nie widzę ich już. Oni osiągają cel swej podróży szybciej niż ja. Dla mnie godzina czy dwie szybciej w domu nie jest aż tak ważna, niskie spalanie (ok. 4,6 zamiast 5,6) jest wystarczającą gratyfikacja.

  • @modernsolution3945
    @modernsolution3945 14 дней назад

    jaka jest pewność że wspominane modele klimatyczne są poprawne, nie zawierają błędów lub czy wszystkie istotne czynniki zostały wzięte pod uwagę? są wykonane eksperymenty potwierdzające prawdziwość tych modeli?

  • @maxlunatic6545
    @maxlunatic6545 Месяц назад +2

    Dla bogatych jest pogoda, a dla biednych klimat

  • @bwele79
    @bwele79 2 месяца назад +6

    Pierwsze 2 minuty wystarczą....

  • @bardzopobazliwy7389
    @bardzopobazliwy7389 Месяц назад +2

    Jesli wg.Pana Malinowskiego jesteśmy tak sprawczy wobec klimatu globalnego, to dlaczego nie potrafimy powstrzymać choćby lokalnego twistera, lokalnej ulewy, lokalnego gradu, lokalnych przymrozków , lokalnych burz itp. Przecież to wszystko co, wymieniłem, to zjawiska tylko lokalne, drobne elementy klimatu globalnego, na które nie mamy żadnego wpływu, żadnej możliwości powstrzymania ich, moderacji itp. Wyżej wymienione, to są tylko ZJAWISKA pogodowe, LOKALNE ZJAWISKA POGODOWE. Wedlug religii klimatycznej, my, jako ludzkość, mamy taką moc, że mozemy zmieniać KLIMAT GLOBALNY, a nie możemy moderować LOKALNYCH zjawisk pogodowych. Dziwne🤔

    • @jado9909
      @jado9909 28 дней назад

      Za to potrafimy już sprowadzić na ziemie ulewne deszcze, jakich najstarsi górale nie pamiętają. Ostatnio zalalo bodajże Katar, bo chcieli nawodnić swoje pola golfowe.

  • @KvikDeVries
    @KvikDeVries Месяц назад +3

    Uwielbiam naukowców, szczególnie takich, którzy potrafią udowodnić, że jak pojedziemy autostradą 100km/h to dojedziemy prędzej, niż gdybyśmy jechali 140. Ewentualnie takich, którzy "na modelowaniu się znają i używają", ale jak im się wyniki modelu nie zgadzają z "intuicją", to tym gorzej dla modelu. Z drugiej strony bardzo bym chciał posłuchać debat na temat klimatu, ale takich faktycznie naukowych, z pominięciem kwestii pieniędzy i polityki, bo moja osobista intuicja obawia się, że jest źle w kwestiach klimatu, ale ponieważ wykorzystywane jest to do grabienia obywateli i zwiększania zamordyzmu, to nikt tak naprawdę się klimatem nie przejmuje, a te pozorowane działania tylko zwiększają problem (który i tak będzie dotyczyć zwykłych obywateli świata, nie tych, którzy faktycznie problem zwiększają).
    I jeszcze jedno. W całym tym zamieszaniu o CO2 nic nie słyszę o gorszych rzeczach, to znaczy o niszczeniu biosfery - Amazonia, oceany, rafy, trucie ile się da - CO2 to pikuś w porównaniu... CO2 można technologicznie obejść. Dewastacja środowisk naturalnych jest nieodwracalna, a mówi się o niej mniej. Może dlatego, że trzeba by pomyśleć głębiej o systemie, w którym żyjemy, to znaczy kretyńskim, późnym kapitalizmie, który nie dość, że nas dusi, nie dość, że niszczy nam planetę, to jeszcze zrobił nam uwiąd wyobraźni do tego stopnia, że nie potrafimy sobie wyobrazić alternatyw (bo socjalizm nie jest żadną alternatywą, co dla większości widzów kanału (łącznie ze mną) jest raczej oczywiste). Howgh.

    • @zbigniewpiotrowski9781
      @zbigniewpiotrowski9781 Месяц назад

      Tu nie było dowodów co do prędkości na autostradzie. Dowodów trzeba sobie poszukać, żeby to zrozumieć trzeba mieć podstawową wiedzę matematyczną z zakresu równań różniczkowych.

  • @michasokoowski7528
    @michasokoowski7528 Месяц назад

    Jako zjadacze chleba w europie nasze ograniczenia nie będą miały realnego wpływu na zmniejszenie emisji, ale zawsze w tej kwestii nasuwa mi się głupie pytanie….skoro na emisje w skali globu mamy mizerny wpływ to wykorzystując technologię i wiedzę nie da się zbudować maszyn które będę eliminowały co2 z atmosfery?

  • @stanislawmroz7619
    @stanislawmroz7619 25 дней назад

    Malinowski nie nazywa rzeczy po imieniu , UE zarządziła dopłaty do paliwa lotniczego , bo urzędnicy wożą du..ska samolotami np . z Berlina do Brukseli i to są to te dopłaty do paliw , paliwa generalnie generują dobre zyski , więc się do nich nie dopłaca

  • @SaycoRa
    @SaycoRa Месяц назад +1

    Zaadresować to można list/kartę pocztową/paczkę.

  • @marekb.1714
    @marekb.1714 13 дней назад

    Dlaczego nikt nie myśli o tym że zanim magiczny dwutlenek węglan podniesie temperaturę wystarczająco żeby nam temperatury zagrażały to zanieczyszczenie środowiska wykończy nas wcześniej.

  • @pawelz007
    @pawelz007 29 дней назад +2

    Według profesora klimatysty tylko on ma rację bo bo się tym zajmuje. Nie podejmuje dyskusji bo nie ma o czym, bo nie ma co dyskutować o prawach fizyki, żałosny.

  • @jacekmixer2078
    @jacekmixer2078 2 месяца назад +1

    Nurtuje mnie jedno pytanie:
    Czy modele klimatyczne uwzględniają fizyczne ogrzewanie powietrza przez silniki tych wszystkich samochodów dzielnie stojących w korkach rano i popołudniu
    bo jakoś nie chce mi się wierzyć że nie mają żadnego wpływu? Już nie wspomnę o innych źródłach ciepła bo nie ma sensu.

    • @MateuszSienkan
      @MateuszSienkan Месяц назад +1

      Bezpośrednia emisja ciepła (nie tylko silniki samochodów, ale też emisja ciepła przez elektrownie cieplne) w przeciwieństwie do emisji gazów cieplarnianych ma znikomy wpływ na ocieplenie klimatu. Jednak przechodzenie na OZE pomoże ograniczyć również i to. Energia ze słońca i wiatru to energia wcześniej pobrana z systemu klimatycznego, więc bilans wychodzi na zero.

  • @jacekjedrzejko6610
    @jacekjedrzejko6610 Месяц назад +5

    Prof. Malinowski nie dostrzega, że ocieplenie klimatu zmniejszyło o połowę ubóstwo na świecie. I to są dane twarde.

  • @acidcold5819
    @acidcold5819 24 дня назад

    Poziom CO2 był najwyzszy w czasie epok zlodowaceń. CO2 to 0.5% wszystkich gazów cieplarnianych. Para wodna to okolo 75 i jakoś nikt o tymnie mówi.
    Walka z redukcją emisji CO2 jest żartem równie marnym, jak walka z dziurą ozonową.
    W X tym wieku Grenlandia zielona, w Norwegii uprawianio winogrona, a dziś straszy aie nas ociepleniem planety o 3 stopnie.
    Litości.
    Pozdrawiam

  • @bartoszjanowicz9782
    @bartoszjanowicz9782 2 месяца назад +4

    Zapowiada się mocna dyskusja

  • @kacpermichalak694
    @kacpermichalak694 2 месяца назад

    W końcu da się słuchać i oglądać, bo poprzednie miejsce gdzie było nagrywane fatalne.

  • @TYZAUR
    @TYZAUR Месяц назад +2

    Brawo dla młodszego profesora. A ten starszy zwykły kłamca. Widocznie dobrze mu zapłacili

    • @mateuszciechanowski1885
      @mateuszciechanowski1885 Месяц назад

      a ty to wiesz skąd?

    • @viz12345
      @viz12345 Месяц назад

      @@mateuszciechanowski1885 z wykopalisk, takie samo źródło jak tych ekoszołomów od ocieplania klimatu

    • @mateuszciechanowski1885
      @mateuszciechanowski1885 Месяц назад

      @@viz12345 ponawiam pytanie - skąd wiesz, że ten starszy zwykły kłamca

    • @fenoda8855
      @fenoda8855 Месяц назад

      @@mateuszciechanowski1885 Jak neoliberalne foliarze tak mówią to tak musi być jak musisz podważać naukę używasz słowa klimatyzm.Jedno wielki xd

  • @MrVilgefortz
    @MrVilgefortz Месяц назад +1

    Filmu, o którym mowa, zaprzeczającemu zmianom jeszcze nie widziałem. Mam jednak parę pytań.
    Czy panowie wiedzą co to są optima klimatyczne?
    Czy wiedzą, że kończy się mała epoka lodowcowa, tak gdzieś od połowy XIX wieku?
    Czy wiedzą jak zmieniał się klimat, dajmy tylko od końca ostatniej epoki lodowcowej?
    Co powodowało OLBRZYMIE zmiany klimatu w ciągu ostatnich 10k lat?
    Jaki wpływ mają wulkany, słońce, itd.
    Dlaczego tak się uczepiliście dwutlenku węgla? Przecież woda odpowiada za znacznie większy procent efektu cieplarnianego!
    A teraz szukam tego filmu :)

    • @jado9909
      @jado9909 28 дней назад

      Odpowiedzi na te pytania musiałyby zamknąć usta, a wtedy by nie zarabiali.

  • @andrzejolczak8924
    @andrzejolczak8924 2 месяца назад +4

    Prof. Malinowski bardzo źle rozpoczął powołując się na stanowiska wielu rządów, a nie na argumenty merytoryczne. Później równie źle, bo powołanie się na "summary for policymakers" z raportu IPCC świadczy chyba o tym, że nie przeczytał samego raportu. Świetnie o tych sprawach pisze prof. Koonin w książce "Kryzys Klimatyczny?"

    • @andrzejorlinski9130
      @andrzejorlinski9130 Месяц назад

      Przeczytaj książkę prof. Kowalczaka, też obala te wszystkie bzdury. Książka jest dostępna w NCzas u Sommera.

  • @MirosawMasiuk-by9lm
    @MirosawMasiuk-by9lm 2 месяца назад +1

    CO2 w powietrzu jest tylko 0,04. Na Masie jest go znacznie więcej. A ziemia jest cieplejsza. Przy tak małym stężeniu efekt cieplarniany ha, ha, ha. Para wodna silniejszym gazem cieplarnianym i jest jej w powietrzu znacznie więcej. Proszę wszystkich aktywistów klimatycznych, walczcie z parą wodną.. Pozdrawiam

    • @bandito12341
      @bandito12341 2 месяца назад

      Zapomniałeś że atmosfera na Marsie jest wielokrotnie rzadsza. Para wodna w postaci chmur jest izolatorem działającym w dwie strony, z jednej strony zapobiega ucieczce ciepła, z drugiej strony odbija promieniowanie słoneczne w kosmos.

    • @mateuszciechanowski1885
      @mateuszciechanowski1885 Месяц назад

      zapomniałeś również, że Mars jest znacznie dalej od Słońca.

  • @slawomirjurasz1660
    @slawomirjurasz1660 2 месяца назад +1

    Ty z prawej. Obieg azotu i fosforu. Tak zakazać wywozu obornika na pole. Tylko z worka można suć na pole!!!!!! jakoś dziadki uprawiał rolę i żadnej rafinerii i pertochenii nie miały i wszystko się rodziło na polu

  • @lukaszko7853
    @lukaszko7853 Месяц назад +1

    Dziekuję za materiał. Jest jeszcze jedna wspaniala ksiazka traktujaca o zmianach klimatu autorstwa Stevena Koonin'a "Kryzys klimatyczny?" , którą serecznie polecam.

  • @kazimierzwielkoduszny3104
    @kazimierzwielkoduszny3104 Месяц назад +2

    Ideolog klimatyczny, litości

  • @andrzejorlinski9130
    @andrzejorlinski9130 Месяц назад

    Ta cała manipulacja zaczęła się od dziury ozonowej w latach 80- tych. Dodam, że straszono wtedy nadchodzącą epoką lodowcową. I co, i nic. Jeden wielki wał.

  • @NewPolishScientist
    @NewPolishScientist Месяц назад

    Żaden z klimatystów nie pofrafi wyjaśnić dlaczego ocieplenie pomiędzy 1900-1940 był równie szybkie jak pomiędzy 1980-2020. Przypominam że w 1900 roku ludzie wytwarzali tyle co2 co dziś sama Brazylia.

  • @alfredolewinski741
    @alfredolewinski741 2 месяца назад

    Cos tu kręcą ci ucone jeśli temp.wzrasta to wzrasta parowanie czy ten co2 na pewno jest problemem przecież to fundament fotosyntezy

    • @mateuszciechanowski1885
      @mateuszciechanowski1885 2 месяца назад

      no jest fundamentem fotosyntezy, i co z tego? Oprócz tego jest gazem cieplarnianym. Za dużo CO2 i już rośliny nie zdołają przerobić wszystkiego.

    • @bandito12341
      @bandito12341 2 месяца назад

      Oczywiście że CO2 jest potrzebny roślinom, ale należy uwzględnić to że rośliny w końcu zamierają i CO2 wraca z powrotem do atmosfery. Akumulacja węgla w przyrodzie jest bardzo niska i na pewno nie rekompensuje naszej produkcji tego gazu. Nawet gdyby świat przeszedł na niskoemisyjność, to nadal będziemy produkować CO2, ale znacznie mniej.

  • @andrzejolczak8924
    @andrzejolczak8924 2 месяца назад +3

    Prof. Majewski mówi coś o podważaniu praw fizyki w tym kontekście że adwersarz słusznie zauważył, że emiesje CO2 będą rosnąć. Co ma piernik do wiatraka?

    • @jacekmixer2078
      @jacekmixer2078 2 месяца назад +1

      Prof. Malinowski miał chyba na myśli że czyny niosą za sobą konsekwencje

  • @mjaksnake2082
    @mjaksnake2082 2 месяца назад

    Do dyskusji o zamianach klimatu z prof. Malinowskim proponuję zaprosić geologa prof. Leszka Marksa. Panowie na pewno by się nie zgodzili ze sobą.

  • @tomekzleszna7578
    @tomekzleszna7578 Месяц назад

    mam ponad 50 lat, ja nie kwestionuje zmian klimatu bo one są, były i będą - polecam wrzucić sobie poszukać filmów na temat historii planet Mars i Wenus ale takich gdzie jest mowa o zmianach klimatu na tych planetach i poszukiwaniu wody - a przecież tam człowieka nie ma ...
    I żeby było jasne - ja jestem za "ochroną przyrody" - tylko to powinno się odbywać na bazie poważnych badań naukowych - budujmy elektrownie atomowe, termojądrowe - budujmy SMR'y zainwestujmy w powielanie paliwa
    Co do wiatraków i paneli fotowoltaicznych - inwestujmy NAJPIERW tam gdzie najlepiej wieje wiatr (farmy morskie) i gdzie najlepiej świeci słońce tak aby wykorzystać efekt skali

  • @wiesawbosy5404
    @wiesawbosy5404 Месяц назад

    Jest koncept, że materia to 5% wszechświata, a niektórzy mądrale myślą, że na uniwersytecie boga za nogi złapali

  • @andrzejgasiorowski8842
    @andrzejgasiorowski8842 2 месяца назад +25

    Brawo Szymon Malinowski!

  • @arkadiuszw332
    @arkadiuszw332 Месяц назад

    Nie dotrwałem do końca, jeszcze ta muzyka "z poczekalni" w tle nie pomagała. Jak Pan z prawej zaczął tłumaczyć że ograniczenie prędkości do 100km/h ograniczy zyski Putina, a nam przyśpieszy podróż to odpadłem. Dla mnie to nie była debata "Ocieplenie klimatu. Fałszywy alarm?" tylko debata "Ocieplenie klimatu! Alarm! Co robimy?!".

  • @sewerynhabdank-wojewodzki4403
    @sewerynhabdank-wojewodzki4403 Месяц назад

    A jak Polska poprawa klimatu dziala na Chiny czy Indie?
    W Chinach wydobywaja w 4 dni tyle wegla co w PL w ciagu roku.
    A przeciej tego wegla nie zamieniaja na wodeczke.

  • @stanislawmroz7619
    @stanislawmroz7619 25 дней назад

    A ja lubię ciepło i jestem zadowolony , że zimy są ciepłe a nie jakieś - 20 st Celsiusza

  • @fortobooksandtechnology1239
    @fortobooksandtechnology1239 23 дня назад

    Niby wiedziałem to już dawno, ale profesura to tytuł bez żadnej wartości... Mam na myśli człowieka po prawej stronie ekranu

  • @szymonmakua7972
    @szymonmakua7972 Месяц назад

    Pan po lewej „Uważam, że modele są rzetelne, bo sam się zajmuję modelami, ale akurat w te klimatyczne nie wierzę”. No i ESSA.

  • @robso_n2867
    @robso_n2867 Месяц назад

    ...takich dyskusji o klimacie itd. może być setki i co z tego?... jak 3/4 januszy co to ogląda ma problemy z tabliczką mnożenia, łącznie z prowadzącym dyskusję:), a co dopiero ze zrozumieniem fizyki atmosfery i reguł rządzących klimatem na tej ogrzewającej się na maxa planecie !? ... żenada 🧐

  • @bogada6899
    @bogada6899 Месяц назад

    jak jest zawartość co2 100 lat temu a teraz 0,04%

  • @zbigniewbecker5080
    @zbigniewbecker5080 Месяц назад +3

    Profesor Malinowski przyznał z rozbrajającą szczerością, że to wszystko jest pewne uzgodnienie polityczne - bez związku z nauką. Cały IPPC jest zbudowany na z góry przyjętej tezie, że zmiany klimatu powoduje działalność człowieka - bez podawania uzasadnienia naukowego - a streszczenia dla decydentów przez IPPC pojawiają się PRZED opublikowaniem syntezy naukowej - i często nie mają z nimi żadnego związku.

    • @msiomek
      @msiomek Месяц назад +3

      uzasadnień naukowych masz bez liku...

    • @newview1998
      @newview1998 Месяц назад +3

      Widać, że nic nie zrozumiałeś z tego co powiedział

  • @marceliszpak4384
    @marceliszpak4384 Месяц назад

    Jednak widać dysproporcję wiedzy i kompetencji :)

  • @Stjerne8800
    @Stjerne8800 Месяц назад +1

    Cała ta debata o zmianach klimatycznych i redukcji co2 to jakiś żart. Panowie prześcigają się na argumenty co tutaj trzeba zrobić, czego nie robić, jakie państwo zniknie, kto otwiera kopalnię a kto je zamyka.
    Mi w tym wszystkim brakuje jednej rzeczy. Wiadomo, że co2 to pokarm dla roślin, to tlen dla nas. Wiadomo, że największym emitującym to nie są Chiny, Indie czy USA, największym emitującym jest sama natura (oceany, wulkany, stare drzewa, bakterie żyjące pod powierzchnią ziemi). Dlaczego nikt o tym nie mówi, tylko wciska się te bajki i co jeden to mądrzejszy. Skoro największym producentem co2 jest natura, to najlepszym pochłaniaczem też jest natura. Wystarczy wziąć się poważnie za sadzenie drzew. Wiadomo że drzewo, które rośnie zjada więcej co2 niż wydala. Dlaczego nie można wycinać starych drzew a w ich miejsce sadzić nowe? Dlaczego nikt nie mówi że mniejsza ilość co2 to nic innego jak głód dla roślin, zwierząt i dla nas? Skończcie z tymi banialukami i wy profesorowie zacznijcie myśleć i mówić prawdę.

  • @taki_maciek4799
    @taki_maciek4799 Месяц назад

    Stoję na stanowisku, że czeka nas katastrofa klimatyczna. Czy jesteśmy w stanie jej zapobiec? - nie wiem, nie mam niestety takiej wiedzy - skłaniam się ku stanowisku, że się nie da. Chętnie bym skonfrontował to zdanie z osobą, która uważa, że żadnej katastrofy nie będzie i miałaby solidne argumenty na poparcie tego zdania. Niestety - tu się nie udało. Proszę o ponowienie debaty udziałem z rozmówców, których poziom merytoryczny mógłby być równoważny. Wcale niewykluczone, że takich rozmówców na stanowisku powiedzmy denializmu klimatycznego po prostu nie ma, ale wówczas być może trzeba to sprowadzić do poziomu ekonomii. Tak czy inaczej - bardzo dobrze, że ta rozmowa miała miejsce.

    • @oibard
      @oibard Месяц назад

      CO rozumiesz przez pojęcie katastrofy klimatycznej? Twierdzisz, że zmienia się klimat? Zgodzę się z tobą, ale czy to będzie katastrofa to śmiem wątpić. Uważam, że większym zagrożeniem jest otaczający nas kosmos który faktycznie może zmieść nas z tej planety. A i wtedy życie prawdopodobnie przetrwa, może bez nas ale przetrwa.

  • @velRic
    @velRic Месяц назад +1

    Gdzie tu jest niby debata naukowa o zmianach klimatycznych? Musimy, powinnismy itp, a gdxie rozmowa o faktach naukowych? Czyste politykowanie i ideololo

    • @andrzejorlinski9130
      @andrzejorlinski9130 Месяц назад

      Bo klimatyzm to jedna wielka ideologia. To nie chodzi o fakty.

  • @mateuszlubicz7981
    @mateuszlubicz7981 Месяц назад

    Nie włączajcie muzyki w podkładzie, bo to daje szum, to dystraktor.

  • @KraszerBRIMZ
    @KraszerBRIMZ Месяц назад

    z całym szacunkiem jestem za tym żeby dbac o planete itd i uważam ze mamy w to swój wkład patrząc na ocieplenie ale patrząc na to co robią inni to tak jak by zalało nam domostwo i przez kuchnie leje nie woda a przez salon ja wylewamy... w prostym skrócie. A sa państwa ze maja w dupie eko przykład indie Emisja CO2 w Indiach wzrosła od 1990 do 2019 r. o 335%, do poziomu 2309,1 mln ton (t). Tym samym Indie odpowiadały w 2019 r. za 7% globalnych emisji - najwięcej po Chinach (28%), USA (14,5%) i UE (7,5%).

  • @donjurek5732
    @donjurek5732 Месяц назад

    "Wincyj" podatków!!! Bo mało płacimy....

  • @polskalechistanpl
    @polskalechistanpl Месяц назад

    Super, nareszcie poważna debata na temat klimatu.!

  • @MrAdhock
    @MrAdhock Месяц назад

    Pan Malinowski zrobił na mnie kiepskie wrażenie. Swoich rozmówców traktuje trochę jak półgłówków, bo on tu jest guru i się zna... a wy to sobie możecie mnie posłuchać co najwyżej...

  • @rekin4444
    @rekin4444 Месяц назад

    OMG ale cudo nie mogę się doczekać odsłuchu

  • @marcin-guitar
    @marcin-guitar Месяц назад

    Pan sceptyk argumentuje metodą "na Kukiza" - brak spójności argumentów, wszystkie możliwe błędy logiczne itd. za to dużo machania rękami. A szkoda, bo argument przeciwko unijnemu klimatyzmowi da się sformułować dużo bardziej precyzyjnie.

  • @mariuszmajor9552
    @mariuszmajor9552 Месяц назад

    Fałszywy alarm czy nie, ani ludzkość nie jest na wieczność, ani Ziemia nie jest na wieczność, nawet cały Kosmos nie jest na wieczność.

  • @user-vw4ei2nm4c
    @user-vw4ei2nm4c 2 месяца назад +3

    Posłuchałem i myślę sobie tak urodziłem się w socjalizmie który o wszystko walczył o równość, o sprawiedliwość, o prawa, cenzura i niedopuszczanie innego myślenia ba nawet innych pomysłów nie można było mieć. Każda innowacja ta prawdziwa była gaszona w zarodku. Na końcu socjalizm przegrał - zbankrutował, zmiany przyszły w 1989 roku pomyślmy co by było i z jakiego punktu byśmy startowali w stosunku do Europy Zachodniej gdyby upadł w roku 1980 w sierpniu po strajkach w stoczni. Cały czas słyszę to samo szczególnie od urzędników będziemy walczyć o zmiany klimatu, stawiamy sobie ambitne plany jeszcze większej redukcji CO2 ale to ty obywatelu zapłacisz. No cóż wróciło plenum KC PZPR w większym wydaniu, ten sam sposób podejmowania decyzji i ten sam sposób zobowiązywania mieszkańców. Może nich każdy zacznie od siebie i niech się pochwali: Panie Trzaskowski a co Pan zrobił osobiście dla zmniejszenia śladu węglowego w ostatnich 2 latach. Panie Tusku a jak Pan zmniejszył sœój ślad węglowy, Pni Morawiecki ratuje Pan planetę to z czego Pan zrezygnował, Panie Śmieszek ile mniej podróży odbył Pan w tym roku aby mniej było CO2. Panie i Panowie Pochwalcie się!!! Chętnie weźmiemy z was przykład - zacznijcie od siebie.

  • @krzysztofwisniewski3966
    @krzysztofwisniewski3966 2 месяца назад +4

    99% badań potwierdza tezy stawiane przez zlecających badanie 😁😁😁😁 dziwne

  • @biayiczarnybez8417
    @biayiczarnybez8417 Месяц назад

    Media zarabiają na każdym terroryzmie...i tym też

  • @oibard
    @oibard Месяц назад

    Można mieć różnorodne zdanie o interpretacjach fizyki kwantowej, o cyckach Paris Hilton czy nawet o płaskiej Ziemi. Ale o klimacie czy kovidzie można mieć wyłącznie jedną "właściwą" opinię. To jest problem panie profesorze w okularach.
    A co do "nieugiętości praw fizyki". Jakoś prawa fizyki klasycznej ugięły się pod naciskiem fizyki relatywistycznej! A fizyka klasyczna wręcz zmiotła jeszcze starsze próby wytłumaczenia otaczającego nas świata przez ówczesnych naukowców. Być może za 50-100 lat jakiś naukowiec bardzo się ubawi słuchając pańskich wywodów na temat "nieugiętych praw fizyki".

  • @rudzkygen
    @rudzkygen Месяц назад

    Debata świetna, natomiast sugeruję aby na przyszłość nie dodawać w tle żadnej muzyki, a jeżeli już to dużo ciszej :)

  • @mariuszsmiech4795
    @mariuszsmiech4795 Месяц назад +2

    Ten starszy Pan mówi że tylko człowiek jest odpowiedzialny za wzrost temperatury co jest kompletnym obłędem eko wariatów😂. A wpływ cyklicznej intensywności słońca? Wpływ wulkanów czuli samej przyrody itd. ? Ziemia też ma swoje cykle oziębiania i ocieplania czy to się nie liczy? Przypomnę że od trzech lat średnia temp na ziemi spada to też jest nie ważne? Tylko ideologia się liczy?

  • @user-pp8im6uf1x
    @user-pp8im6uf1x Месяц назад

    Konsensus naukowy😂 my juz dobrze wiemy po c19 jak dzualaja "eksperci" i ich modele. Mam nadzieje ze kiedys zostana rozliczeni, tak samo jak klimatysci.

  • @nataliamotyka5143
    @nataliamotyka5143 3 дня назад

    Poziom zidiocenia na tym kanale sięga zenitu. Argumenty fizyczne ( określone stałymi , niewplywalnymi przez człowieka prawami) próbuje się odbijać argumentami ekonomicznymi( opartej o umowach miedzyludzkich) . Tragedia .

  • @firstnamelastname8413
    @firstnamelastname8413 Месяц назад

    Ludzie, opanujcie sie, nie ma w jezyku polskim czegos takiego jak: zaadresowac problem. Wyksztalceni ludzie powinni sie wystrzegac kalek jezykowych.

  • @aviarro4988
    @aviarro4988 25 дней назад

    Pan z lewej troche się zachowuje jakby musiał co chwile udawadniać że się na tym troche zna, a pan z prawej zachowuje się tak jakby wszysttko już wiedział i miał obcykane, tylko problem tkwi w tym, że wie to bo przeczytał dziennikarską papkę wielkich mediów :D
    Oboje gadają o tej książce Lomborga jakby to była jedyna osoba która ma inny punkt widzenia do tego przyjętego rzekomo konsensusu.
    Doceniam trud, ale debata jakaś taka dziwna.

    • @aviarro4988
      @aviarro4988 25 дней назад

      Haha, jeszcze końcówka: pan z prawej: "to będzie bardzo anegdotalne, był taki jeden naukowiec, który napisał pracę odwrotną do tej zleconej... i na tej podstawie... chciałem powiedzieć, że większość naukowców jest uczciwa" :D :D :D

  • @j7m7f
    @j7m7f 2 месяца назад +7

    No jestem ciekawy co z tego wyjdzie. Znając stanowisko pana Malinowskiego to będzie ideologiczne lanie się po pyskach dobranymi faktami naukowymi. Z tego co widziałem to walka z wywołanymi przez człowieka globalnymi zmianami klimatu są sensem jego życia, więc będzie bronił swojego zdania na wszelkie możliwe sposoby. Nie widziałem jeszcze tego pana skonfrontowanego na żywo z kimś o poglądach nie przystających do jego idei i jestem ciekawy czy potrafi prowadzić dialog w tej sprawie.

    • @andrzejgasiorowski8842
      @andrzejgasiorowski8842 2 месяца назад +4

      Szymon nie jest ideologiem, tylko fachowcem. Nie ma tu czego nawet bronić, bo wszystko widać gołym okiem. Temperatura rośnie, a bioróżnorodność spada. Żadne androny tego nie zmienią.

    • @ukaszkuzma6051
      @ukaszkuzma6051 2 месяца назад

      Ja nie widziałem aby ktoś "po drugiej stronie" był w stanie merytorycznie z profesorem rozmawiać. Tam właśnie była ideologia, podparta studiami z YT.

    • @dac6031
      @dac6031 2 месяца назад +1

      @@andrzejgasiorowski8842 To zależy gdzie. Na Grenlandii temperatura spada, podobnie jak w Ameryce Północnej. W ciągu ostatnich 20 lat powierzchnia Sahary się zmniejszyła o 8%. Tak więc nie wszystko wychodzi na gorsze.

    • @rafalorafalo4807
      @rafalorafalo4807 2 месяца назад

      @@dac6031 BZDURA.
      Patrzę właśnie na mapę anomali z 2021 roku, bo taką najszybciej znalazłem.
      Półkula północna akurat robi się bardziej gorętsza włącznie z Ameryką Płn. i Grenlandią.
      Ochłodzenie niewielkie w Antarktydzie i Pacyfiku za sprawą La Nina.
      Źródło: Maximiliano Herrera (@extremetemps).

  • @krzysztofcieszynski
    @krzysztofcieszynski 2 месяца назад +16

    Profesor Szymon Malinowski 👏👏👏

  • @mabella632
    @mabella632 Месяц назад

    dobra debata, dziekuje, ale mam pytanie , jak moga takie glosy wplynac na dzialania unii, ktora nas paralizuje i wywoluje sprzeciw?

  • @macosm7818
    @macosm7818 2 месяца назад +4

    Największymi emitentami w przeliczeniu na głowę mieszkańca są Kanada, USA, Australia, a nie Chiny czy Indie!

    • @ivvanox
      @ivvanox 2 месяца назад +2

      No i? To tylko potwierdza, że nie ograniczymy emisji co2 a tylko będą się zwiększać - bo Chiny i Indie będą dążyć do takiego samego poziomu bogactwa, czyli takiego samego co2 na głowę jak USA…

    • @PolskiRoland
      @PolskiRoland 2 месяца назад

      co ty bredzisz? Jednym z największych emitentów na świecie jest Polska w przeliczeniu na wytworzoną kWh... Nasza energetyka to średniowiecze, Chiny nas wyprzedzają...

    • @macosm7818
      @macosm7818 2 месяца назад

      @@PolskiRoland Zaślepiony jesteś i uprzedzony do własnego kraju, a mnie pomawiasz o pisanie nieprawdy.
      Wpisz sobie w google Co2 emission per capita i zapoznaj się z wykresami i danymi.

    • @macosm7818
      @macosm7818 2 месяца назад

      @@PolskiRoland Znajdź sobie dane i mnie nie pomawiaj o pisanie nie prawdy.
      Polska ma minimalnie wyższą niż Chiny, ale jest to tylko połowa tego co emituje USA.
      Cały czas piszę o emisji na głowę bo uważam tylko to ma znaczenie w ocenie.

    • @PolskiRoland
      @PolskiRoland 2 месяца назад

      @@macosm7818 Emisja na głowę nie ma totalnie sensu w świecie, który się elektryfikuje. Najważniejszym parametrem jest ilość emisji przypadająca na wytworzoną kWh.

  • @prawiejakzywiec5596
    @prawiejakzywiec5596 2 месяца назад +5

    Mamy do czynienia z wielkim wałem, na którym wielcy tego świata chcą zarobić. Ich nie interesuje żaden jlimat tylko kasa. UE stanie się gospodarczo skansenem światowym i będzie płacz.

  • @bogada6899
    @bogada6899 Месяц назад

    brawo prowadzący, reszta się boi