Jak zawsze merytorycznie i praktycznie. Ludzie sami psują te komputery w momencie budowy bez potrzebnej wiedzy i doświadczenia. Super robota. Pozdrawiam.
Temat rzeka. Też widziałem sporo z tego o czym opowiadałeś. I jeszcze mógłbym sporo dodać. Ze skrajnych przypadków goć zamawiając pamieć nie skopiował ostatniego znaku PNu i zamiast UDIMM kupił SODIIMM. I takie zamontował w gniazdach UDIMM :) Tego już sie nie "odzobaczy" :) Oczywiście pamięci i płyta się zjarały. wentylatory w złe strony, karta graficzna nie działa, bo kabel HDMI podpięty do integry itd. itd. :) Jest wesoło czasem przy tej pracy :)
Witam. Materiał świetny i zawsze na czasie. Takie rzeczy trzeba przypominać by weszły w krew każdemu. Nie wiem czy przegapiłem, czy nie było, ale warto jeszcze kiedyś poruszyć prozaiczny temat poprawnego montażu wentylatorów w obudowie i co za tym idzie cyrkulacji powietrza. Pozdrawiam serdecznie autora i dziękuję za przypomnienie tych kwestii o których można (pomimo doświadczenia) zapomnieć.
Kolejny świetny materiał panie Marku, ze swojej strony dodałbym jeszcze by płytę przykręcić wszystkimi śrubkami a nie tylko np na 4 wkręty przy płycie atx - często słyszałem że niedokręcone płyty gdzieś tam się zwierały i potem klops.
@@Ostrowka a witam 😁 tak, zgadza się, źle zabezpieczona albo w ogóle nie zabezpieczona często się wyrwie i uszkodzi. To samo chłodzenia tower w transporcie, ludzie ich nie zabezpieczają i miałem kilka przypadków, że komp z urwanym chłodzeniem przyszedł (socket uszkodzony - płyta do śmieci) 😊 dziękuję za komentarz i również pozdrawiam 😊
Karta powinna sama wskoczyć w slot i się zapiąć za pierwszym razem u siebie nawet nie wyobrażam włożenia karty bez położenia kompa .Fajny odcinek pozdrawiam
Przy kilkuslotowych chłodzeniach najlepiej poluzować mocowanie płyty by no. śledź nie prężył złącza Bo może tak wyginać pcb że się sfajczą p8ny bo za luźny styk.
@@kamilw9839 Swoją 4080S montowałem bez przewracania PC bo i przy tak wielkiej budzie nie miałbym jak XD Waga karty o ile pamiętam 2 lub ciut ponad 2kg... FE kawał cegły. Trzeba przy takich monstrach dobrze podtrzymywać kartę i dobrze wcześniej zainstalować adapter zasilania. Przycelować i sama wskakuje na miejsce. Ja już płytę miałem wypozycjonowaną względem obudowy innym Foundersemto wymiana czyste Plug&Play. Śrubokręt trzeba namagnesować najlepiej małym magnesem np. od fikuśnego pudełka lub starego etui od telefonu zamykanego na magnesik. Wystarczy mały ale za to jak ułatwia operowanie śrubkami. Bez tego małego pomocnika często wcelowanoe śrubką w ciasnym miejscu bywa niemożliwe. Do tak ciężkich kart obudowa (zwłaszcza jej tył z wycięciami slotów) musi już być konkretna za czym idzie jej waga.Do byle czego takich kloców się nie przymocuje stabilnie.
Również składam, naprawiam i modernizuje komputery od 486, (pewnie wiek podobny do Ciebie) 😆materiał bardzo merytoryczny, podane przykłady "jak NIE" i wyjaśnienia "jak TAK" . Posiadam te same wnioski i spostrzeżenia chyba co do wszystkich aspektów poruszanych w materiale. Ps osobiście nie jestem fanem msi od kilku lat uważam, że ich jakość spadła. Szczególnie płyty główne i chłodzenia. Karty graficzne jeszcze w miarę. To moje osobiste wnioski oczywiscie.
O ile autor ma racje, to sposób w jaki podkreśla swój profesjonalizm i dyletanctwo wszystkich dookoła sprawia, ze nie mam ochoty słuchac wiecej tego kanału. Powodzenia.
Heh. Widocznie należysz do tych krytykowanych. Ja jestem amatorem ale wszystko co posiedział Marek przez lata przerobi)łem na własnych kompach skórze i kieszeni
No i byłem obejrzałem. Klikłem jak zawsze. Jeszcze bym dodał żeby nie wpinać hdmi przy włączonym kompie i kabla z zasilacza do gniazdka przy włączonym pstryczku w zasilaczu
@@brodatelc Zgadzam się, nie sposób jednak było powiedzieć wszystko, i wiele rzeczy mi umknęło albo przypomniałem sobie o nich po zmontowaniu filmu. Dzięki za obejrzenie 😊
@@mediamarek Spoko spoko ja oglądam od deski do deski bo to zasięgi psuje jak oglada się w połowie. Ja kiedyś sprzątając biurko i dokładając monitor uwaliłem rx580, a taki ładny był szafirowy.
Samemu, też zdarzyło mi się popsuć płytę główną, przez złe umieszczenie procesora w gnieznie. Teraz, zanim uruchomie, nowy sprzęt, to sprawdzam nawet 1000 razy, czy czegoś nie pominąłem, żeby nie zaliczyć klopsa. Jak mówią, najlepiej uczyć się na własnych błędach. Pozdrawiam i życzę, większych obrotów w twoim interesie 😅👌
Naklejek z podstawy chłodzenia nie odklejają, dystansu pod dysk M2 czasem nie wkręcają w płytę i dysk przyklepany pod skosem do niej. Wentylatory skierowane w złe strony. Raz kumplowi komp nie działał, bo włącznik w zasilaczu był wyłączony. Idę spać, bo się uruchamiam hehe, pozdro :)
Jeszcze można by dodać, że do zasilacza nie podłączamy kabli od innego zasilacza, i w jaki sposób montujemy zasilacz wiatrakiem w dół. Poza tym super film. Pozdrawiam.
Film spoko pod względem merytorycznym. Zbyt dużo tu zachwytów nad samym sobą. Trzeba zaznaczyć ze nie każdy ma takie zdolności do składania komputerów itp.. Może sie Pan cieszyć ze sam takowe posiada. Inaczej to by wyglądało jak każdy sam potrafił składać, a Pan został by bez pracy, takze trzeba cieszyć sie z tego że są tacy nie zbyt zaradni ludzie. Pozdrawiam
zachwyt był tylko raz i to w pełni ironiczny i prześmiewczy nad samym sobą, ale moje poczucie humoru jest specyficzne także wybacz 😁 A zdolności posiadam dzięki wieloletniemu doświadczeniu, żadne "rocket science". Jakby każdy umiał naprawiać auta, mechanicy też zostaliby bez pracy, piekarze również, gdyby każdy piekł chleb sam, także wiesz... każdy fach dziś potrzebny 😉 Poza tym mam wielu klientów, którzy umieją składać komputery, ale nie mają na to czasu, bo są zarobieni (dosłownie) i wolą zapłacić komuś rzetelnemu jak ja i mieć pewność, że otrzymają produkt dopieszczony przez człowieka z pasją, a sami mogą zaoszczędzony czas poświęcić na coś co przyniesie im korzyść finansową większą niż koszt takiej usługi u mnie 💁♂ Także różnie bywa 😉
fajny materiał mam jedną uwagę: Montowałeś AiO ktore ma pompke w chłodnicy, chłodnice zamontowałeś na górze. To powoduje że pompka znajduje się w najwyższym punkcie całego zestawu AiO. Jak wszystcy wiemy pompka powinna się znajdować możliwie najniżej, tak ażeby uniknąć możliwości pracy na sucho. Pozdrawiam
Zgadza się, w tym modelu pompka jest w chłodnicy. Natomiast sposób montażu zastosowałem dla tego chłodzenia prawidłowy i zgodny z zaleceniem producenta. Chłodnice zgodnie z tym co deklarują producenci, mają od 2% do 10% powietrza w układzie (a nie np. 50% jak Ci się może wydawać). Taka wartość rozłożona na tak dużej płaszczyźnie (cała chłodnica na płasko u góry) nie spowoduje żadnej szkody pompie ani nie grozi jej zatarciem 💁♂️
@@mediamarek twoja sprawa, ja tylko zwrócilem uwage na to co zauwazyłem za rok komputer wróci na wymiane AiO ;) tu proszę ruclips.net/video/XeGRvpSfwrg/видео.html
U mnie tylko raz padł zasilacz, ale to niefart, bo niestety impuls elektromagnetyczny od pioruna, bo przy okazji mi padła listwa i stary router. Dobrze, że to już parę lat temu było.
I mam pytanie do autora filmu. Powiedzmy że złożył Pan komputer zapakuje w folię, włoży w styropiany do obudowy i następnie do pudełka po obudowie (z zamiarem wysyłki do klienta). No i raptem przypomina Pan sobie, że nie wkręcił powiedzmy jednej śruby mocującej wentylator na obudowie. Wyjmuje Pan kompa z pudełka styropianów i foli. I pytanie brzmi - czy ten proces może uszkodzić komputer ? (czyli folia, styropian, pudełko - bierze Pan pod uwagę tylko te 3 elementy) Jeżeli Tak / Nie, proszę to uzasadnić. Problem z którym pytanie się łączy porusza Pan w filmie, ale naprawdę niewiele osób zna realne skutki sytuacji.
Podstawowym błędem w 99% setupów pecetów jest zasilacz. Jak już sam dobór mocowy będzie dobrany poprawnie tak parametr sprawności ma ogromne znaczenie ekonomiczne. Różnica w kosztach dla klasiy energetycznej zasilacza o tej samej mocy, potrafi wynosić na rachunku za prąd miesięcznie niekiedy kilkadziesiąt złotych. To w skali roku niekiedy daje nam rezultat taki, że "lepszy" zasilacz po roku użytkowania zacząłby nam "zarabiać" w kosztach za prąd. To takie porównanie między "80pluszem firmy krzak" a 80+ platinium / titanium renomowanej firmy. I nagle się okazuje że dla przeciętnego użytkownika peceta który dziennie siedzi przed nim 4h tańszy zasilacz za np 4 stówki po 3 latach użytkowania wychodzi nam 4 stówki drożej od tego za 8stówek. Już nie wspomnę o zapalonych graczach czy streamerach gdzie w ogóle bez zasilacza w najwyższej klasie raczej nie powinno się w to w ogóle bawić.
W sobotę składałem z kumplem komputer. Według poradnika Blackwhite i na spokojnie wszystko podłączyliśmy. Najtrudniej było kable dobrze przepuścić i ten panel reset, power te piny podłączyć. Wgrałem najnowszy BIOS i wszystko ustawiłem.
@@mediamarek dokładnie...sam miałem wadliwą sztukę 360mm od nich, która padła po roku, wymienili od ręki na nowe, już poprawione i śmiga od 2 lat bez żadnego problemu :)
Montuję amatorsko swoje kompy i kilku znajomym i mam uwagę do materiału: sprawdźcie czy wszystko jest wpięte pewnie, czyli gniazda, wtyczki, itp. Często w nowych elementach wszystko wchodzi opornie, a używkach lata luźno. Czy np. RAM siedzi równomiernie w złączu i został poprawnie zatrzasnięty. PRZED uruchomieniem warto jeszcze raz posprawdzać wpięcie wszystkich wymaganych elementów. :) Czasami kartę graficzną da się osadzić na skos pomimo zapietego zabezpieczenia - potem "bzyk" i karta/płyta do wymiany. o.O Samodzielny montaż komputera nie jest aż taki trudny, byle robić spokojnie i z głową. A jak kupujecie sprzęt za grubsze parę tysięcy, to może odżałujcie stówkę/dwie żeby zrobił to fachowiec. Dodatkowo: zwykle fachowiec ma części do podmiany - jeżeli np. RAM bedzie "gryzł" się z płytą, to jemu łatwiej zdiagnozować problem właśnie poprzez podmiankę kości pamięci, czy też innego ustrojstwa.
Nie rozumiem ludzi wydających kasę na bzdurne AIO do zimnego CPU a olewających lepszą obudowę z filtrami. Jeśli masz filtry to PC możesz trzymać gdzie chcesz. Raz max dwa razy w miesiącu je czyścisz i nie musisz rozbierać wszystkiego co 6 miesięcy-przy intensywnym używaniu. Do tego lepsza budowa ma grubsze blachy dzięki czemu konstrukcja jest sztywniejsza. A to podstawa do stabilnego osadzenia kart w slotach PCIe. Do tego sama płyta główna nie pracuje tak mocno przy nagrzewaniu i studzeniu. Same plusy... No ale światełka noe działaja to jest największy problem współczeanych lecetowców XD W końcówce lat 80 pamiętam magnetofony z błyskającymi diodami Hahaha Każdy okres ma swoje techniczne disco polo królujące różnego rodzaju pazłotkami. Co do zakładania chłodzenia na płycie poza obudową. I tak i nie. Po pierwsze taki blat jak u Pana to twarda płyta z twardym laminatem I taka powierzchnia bardzo ale to bardzo bardzo nie lubi się z twardymi ceramicznymi kondensatorami. Na wielu płytach bez backplate pod chipami są też rzędy komdensatorów i rezystorów. Ppd żadnym pozorem nie wolna tak kłaść płyty na twardych powoerzchniach a tym bardziej w takinsposób zakładać ciężkiego chłpdzenia. Ppd płytę trzeba ppdkładać gąbkę dostarczoną razem z płytą w worku ESD. Lub położyć antystatyczną matę, lub bawełnoaną ściereczkę, l7b kilka warstw papoerowego ręcznika. Karton tez nie kest za d9nry bo takie wystające elememty mogą się wbić w sztywną warstwę i mogą zostać urwane jeśli się płytą szarpnie. A dzisiaj stosuje się bardzo małe elementy i one trzymają się na słowo honoru. Zazwyczaj momtuje się ramkę od chłodzenia do płyty z backplate i dopiero do tej ramki mocuje się blok wodny lub radiator. Chłodzenie najlepiej zakłada się z położonym 0C na boki więc ewentualny demontaż do wymiany pasty jest kompletnie zbędny. Maskownice... wolę jak są oddzielnie bo dobra maskownica jest montowana na wcisk do obudowy. Dużo trudniej jest zamontować całą płytę jeśli maskownica wchodzi na mocny wcisk. Blaszki uziemiające na maskownicy potrafią zostać zagięte przy wkładaniu płyty pod płytę i robić zwarcie np. podczas wspinania do portu USB. Te żyłki powstają praktycznie na każdej paście z olejem silikonowy zamiast częściowo odparowującego wypełniacza. Dobra pasta lekko twardnieje po wygrzaniu. Słaba z czasem się rozwarstwia pod radiatorem tworząc takie "puste" kanaliki oleju silnikowego. Idealna pasta pozostaje plastyczna przez lata bez rozwarstwienia i wysychania. Nie wypływa i noe degraduje się. Wbrew pozosom tak popularne Arctic Silver ostatnia chyba 5 po 2-3 latach już degradowały i się utleniały a nawet rozwarstwiały. MX4 jakndo tej pory najlepiej znosi ząb czasu. Ma GTX 1070 ASUS STRIX 7 letnia larta pasta dalej jest miękka i tak samo działa jak była nowa. Dokręcanie płyty na gotowo dopiero po onsadzeniu karty i innych rozszerzeń. Kartę graficzną i pozostałe dokręcić i dopiero płytę główną dokręciś śrubki na gotowo. Pomocne długie śrubokręty, ale cieższe wtedy. Należy bardzo uważać by nie upuścić (moze się wyślizgnąć śrubokręt zwłaszcza nowy śliski) nawet z niewielkiej wysokości i nie uderzyć czubkiem w płytę-można trafić kondensator i po zabawie lub będzie się dziwnie zachowywała. Kostki pamięci RAM. Gdy płyta kest nowa i moduły nowe oj bardzo ciężko ze sobą gadają. Trzeba delikatnie acz stanowczo po sprawdzeniu nacięcia i ząbka w slo ienje montować. Ale nie gdy płyta już w obudowie ale przed I bezwzglęsnie trzena płytę podpierać palcami z drugiej strony by się nie wyginała. Zwłaszcza przy nowych pamięciach w nowej płycie. Jak już raz włożone to na p8nach są od tej płyty rowki i już za drugim i kolejnym razem wchodzą coraz lżej. Podobnie wtyk zasilający 24pin ATX też tam trzeba podpierać płytę w miejscu złącza. 12VHPW to osobna bajka. Ti złącze jest wadliwe. Widziałem wiele RTX 4090 z wypchniętymi pinami z gniazda. Pierwsze włożenie najlepiej jednak adapter NV używać zamiast dedykowanego przewodu z kompatybilmego zasilacza. Jak się wtopi to ich problem a nie zwala na wadliwy wtyk zasilacza. I tak by można pisać jeszcze kilka godzin o poerwszym uruchomienia i teście jeszcze przed montażem. Ustawiania BIOS, krzywych wentylatorów. Sam montaż i dobór wentylatorów. idt.itp. Tak składanie PC to fraszka i w 15 minut się blaszaka montuje... najlepiej za friko.
1 i 3 też daje dual channel, mało kto tak daje, ale powinno w sporej części działać, oczywiście nieraz też może nie ruszyć. U mnie w poprzednim kompie tak chodziło, w nowym nie testowałem, ale w instrukcji płyty głównej jest opisane, że 1,3 lub 2,4.
@@bartoszmarek5626 jest to kołek do pozycjonowania płyty. Czasami płytę trzeba trzymać ustawioną idealnie na otworach w kołkach dopóki jej nie przykręcimy, bo inaczej nam się płyta przesuwa, ten kołek rozwiązuje problem, zastępuje jedną ze śrub i po nałożeniu płyty otworem na niego, blokuje płytę aby można było spokojnie dokręcić resztę bez obaw, że nam się zgubią otwory płyty z pozycją reszty kołków 💁♂️
Brawo 😊 u mnie usługa czyszczenia, jak sam widzisz, wygląda troszkę na innym poziomie niż tylko "przedmuchanie" wszystkiego sprężonym powietrzem. Rozbieram cały komputer, czyszczę każdy element gruntownie, pędzlami, odpowiednimi środkami, każdą łopatę wentylatora itd. Następnie składam zgodnie ze sztuką. Jednym słowem przywracam stan jak ze sklepu 😊
Guru! Powiedz mnie, bo ostatnio wsadziłem r7 5800x i chłodzę to aio 240. Temperatury w stresie to ok 87 stopni, w pulpicie ok 40. Czy to normalne? W grach jest ok 70 stopni, ale przy rozpakowywaniu wiekszych plików idzie do 87 i wyją wentylatory. Aio nowe.
@@jacklop4945 tak, przy 5800X jest to możliwe i raczej normalne, ten procek grzeje się jak diabli. Temperatury masz jak dla tego CPU wcale nie takie złe, nie przejmował bym się tym 😉
Nie wiem czy już to zrobiłeś ale proponuję zrobić ręczne OC/UV.Zazwyczaj płyty podają za duż napięcie stąd może wysokie temperatury ale powodów może być wiele, jak pasta do wymiany czy może samo AIO jest niedokładnie zamontowane albo jest trefne choć fakt iż jest to dość ciepły procek ale wszystko do ogarnięcia.Pozdro
Źle zamontowane chłodzenie stock'owe (zakryty bank pamięci przez znaczek AMD), nie wymaga jego zdejmowania i nakładania ponownej pasty, co generuje koszt. Wystarczy sam wentylator odkręcić od radiatora i obrócić we właściwą pozycję.
@@maverickmj teoretycznie masz rację, jednak nie polecam tego robić amatorom, bo wcale lekko to nie schodzi i nie w każdym chłodzeniu AMD to takie proste (były różne rewizje tych chłodzeń, w niektórych dało się nawet sam plastik obrócić bez konieczności odkręcania wentylatora od chłodzenia). Nie wprawione ręce mogą przy czymś takim uszkodzić płytę poprzez za duży nacisk czy wygięcie płyty. Natomiast jak ktoś się zna na rzeczy to jak najbardziej 👍
Czytam te komentarze i mnie śmiech ogarnia. Każdy mądrala, że proste jak lego itp. itd. Tylko dlaczego w takim razie przez moje ręce przewija się kilka PC tygodniowo i w przynajmniej jednym na tydzień takie błędy montażowe są. Od prostych rzeczy jak niepoukładane kable tak że wkręcają się w wentylator, przez niewłaściwe śruby, krzywo wkręcone, obrobione śruby, śruby ze złym gwintem, niepoprzekładane kołki pod płytę, niewyłamane śledzie (tam gdzie powinny), niedociśnięta maskownica, zasilacz w złej pozycji, wentylatory w złym kierunku, chłodzenie zamontowane w niewłaściwej pozycji przez co np. zakrywa część slotów ram, SSD (na sata) luzem latający w obudowie, źle podpięty front panel, wyczerpana bateria bios... i wiele, wiele więcej. Dlatego propsy za film bo każdy problem poruszony w filmie regularnie się pojawia w kompach które do mnie trafiają 👏
@@agresywneklapki jak to jeden stwierdził w komentarzach, tacy fachowcy dziś nie są potrzebni... Tymczasem ja w serwisie nie mam już jak przejść, tyle kompów stoi do naprawy po złym montażu, jeden na drugim, chodzę między nimi jak baletnica, a terminy zaczynają się robić w tygodnie 🤷♂️💁♂️ aż rezygnuję już z naprawy laptopów, bo samych pc tyle, że głowa boli. Także cóż... 🥹 Dzięki za komentarz i pozdrawiam 😊
No tak wszystko super profesjonal - jadę do sklepu kupuję sprzęt precyzyjny (śrubokręty) najlepiej knipexa. Tylko może najpierw należy zacząć nie od doboru śrubokręta, tylko od czegoś tak głupiego jak sposób przykręcania śrubek. Właściwy moment uchwycenia gwintu, czyli kręcenie wstecz, aż do kliknięcia i dopiero po tym kręcenie we właściwym kierunku. I taką śrubkę prawidłowo wkręci się nawet za pomocą zwykłego noża kuchennego, czy nożyczek - do tego nie przekręcając gwintu. Problemem nie jest śrubokręt ale fakt, że wkłada się śrubkę, która nie zaskoczy prawidłowo w gwint i kręci się ją na siłę pomimo oporu - to jest najczęstszą przyczyną uszkodzonych łebków śrub. Prawidłowo dobrany śrubokręt lub bit musi być w przypadku wkręcania w drewno, a nie w przypadku elektroniki. I nie będę Pana uświadamiał ile tzw speców w serwisach nie potrafi posługiwać się fachowymi śrubokrętami, już nie mówiąc o odbezpieczaniu plastikowych zaczepów kontrujących. Co do tego kompa: 1) chłodzenie - żeby było ciche to najpierw należy odczyścić radiator, bo jak ma chodzić cicho wentylator, skoro nie spełnia swojego zadania i nie chłodzi radiatora (radiator zaś sam z siebie i do tego zapchany kurzem zdecydowanie wolniej sam z siebie traci temperaturę); czujnik termiczny procka wykrywa wysoką temperaturę i ładuje do max obroty wentylatorów. 2) Montaż chłodzenia nie musi być wykonany na luzem wyjętej płycie - bo są takie chłodzenia, których po zamontowaniu w ten sposób nie umieści Pan normalnie w obudowie. Zaczyna się od doboru właściwego chłodzenia (najlepiej renomowanej firmy - na dłużej posłuży) i co najważniejsze dobierając chłodzenie pod względem parametru TDP. Co do samego montażu to jak komu pasuje albo na zewnątrz albo w obudowie ale zawsze w poziomie (nigdy w pionie) - zresztą jak chłodzenie jest ciężkie to powinno mieć układ mocowania backplate w sposób zakleszczający. Czyli najpierw zakłada się backplate i mocowanie przednie (robi się to w pionie), a następnie na poziomo umieszczonej płycie (w obudowie lub na zewnątrz) mocuje się chłodzenie główne, a na samym końcu wentylatory. 3) Instrukcja - jest podstawową czytanką każdego instalatora - zdarza się czasem, że totalne absurdy, które wydaje się że można zignorować, mogą zaważyć na tym czy coś da się uruchomić, czy nie. 4) mogę się mylić, ale kołki w obudowie (o ile są zamontowane - bo niektóre są nawet na stałe) są dopasowane do standardu pod jaki jest wykonana obudowa - tzn do jakiego standardu płyty głównej (ATX do ATX, itd) - jeszcze się nie spotkałem żeby było inaczej. Poza tym ja akurat robię coś co kiedyś było w standardzie, a obecnie się już coraz rzadziej spotyka (dodaję izolacyjne podkładki montażowe z obydwu stron PCB). Co do uziemiania rękawice i właściwe ubranie (bo to też ma wpływ na powstawanie ładunków ) do tego warto (bez podtekstów) dotknąć co jakiś czas metalowego kaloryfera lub metalowej rury instalacji grzewczej lub doprowadzającej wodę. Można też użyć opasek lub mat elektrostatycznych - jak kto woli. 5) Dysk NVMe to nie owoc, żeby wygiął się w banan przy dopasowanym do niego mocowaniu - o ile zostanie prawidłowo spasowany w gniazdo. Bardziej istotnym problemem jest coś innego niewłaściwy tryb partycjonowania - co jest w stanie uśmiercić takie dyski nawet w 2-3 godzin (można załatwić kontroler). 6) Pasta termoprzewodząca - w pełni się tutaj zgadzam, z jednym małym wyjątkiem są różne pasty o różnej konsystencji (niektóre są jak pasta do zębów, a niektóre jak guma), do tego są jeszcze termopady i ciekły metal. 7) kable montuje się z tyłu ale nie dla estetyki, tylko dla lepszej cyrkulacji powietrza - jak ktoś robi pajęczyny z kabli, nie czyści kompa z kurzu, to żeby się nie zdziwił, że po otwarciu obudowy znajdzie tam prawdziwe pajęczyny z żyjącym wkładem. 8) Na PEWNO PRZYCZEPIĘ SIĘ DO JEDNEGO - NIE SKŁADA PAN KOMPUTERÓW OD ZARANIA DZIEJÓW - bo sam miałem jako dzieciak swój pierwszy kontakt z komputerami (elwro), czy nawet starszymi rozwiązaniami na karty perforowane, to pojawienie się komputerów 286, comodore, amigi 500 - to były jedne ze szczytowych osiągnięć ówczesnej informatyki. 9) Karty grafiki powinno się montować i demontować w poziomie - ze względu na dostęp do złącz i docisków oraz dla bezpieczeństwa gniazda na płycie. Wyjątek stanowi użycie pionowego systemu montażowego dla karty graficznej. 10) Co do reszty na koniec filmu całkowicie się zgadzam, poza jedną kwestią - z jaką faktycznie prędkością (ze względu na tryb) działa pamięć 3600, czy 4400 MHz. Bo w przypadku trybów gir 2 - w których pracują te pamięci, to chyba nie do końca jest tak jak Pan to przedstawia. I jeszcze ostatnia sprawa wydajność kompa w kwestii tego sprzętu nie powinna być spowodowana sprzętem a oprogramowaniem.
Najważniejszą rzeczą, o której każdy powinien teraz pomyśleć, jest to, jak inwestować w różne źródła dochodu, które nie są zależne od rządu. Zwłaszcza biorąc pod uwagę obecny kryzys gospodarczy na całym świecie 🌍. Nadal jest to dobry czas na inwestowanie w różne akcje, takie jak złoto, srebro i waluty cyfrowe, chciałbym podziękować Johnowi Prestonowi za moją edukację na temat kryptowalut.
Zgadzam się, że istnieją strategie, które można wykorzystać do generowania solidnych zysków niezależnie od stanu gospodarki lub rynku, ale takie wdrożenia są zwykle przeprowadzane przez ekspertów inwestycyjnych lub doradców z doświadczeniem...
Ja rozumiem, że 30 lat temu jak komputer w domu mieli tylko burzuje i nie było neta żeby cokolwiek sprawdzic co jak robic, ale w dzisiejszych czasach szybkiego neta, youtuba na którym wytłumaczone jak sznurówki wiązać to jestem w szoku, że wciąż są ludzie którzy robią takie dziwne akcje z pecetami, no ale co, ja nie dam rady, no to patrz😂😂😂
Do składania pc fachowiec potrzebny jak świni siodło zwłaszcza że w dzisiejszych czasach każdy może być takim fachowcem bo to nie wiedza tajemna a to czy umiesz z tego korzystać już tylko od ciebie zależy. To żadna burza z gówna tylko fakt.
Do naprawy samochodów mechanik potrzeby jak świni siodło, zwłaszcza, że dzisiaj każdy może być takim fachowcem, bo to nie wiedza tajemna, a to czy umiesz z tego korzystać to już tylko od ciebie zależy. Wszystko jest na yt przecież a oni też jakoś się tego nauczyli. To tylko fakt 💁♂️ Każdy zawód w zasadzie z taką logiką jest niepotrzebny 😊
@@mediamarek przeceniasz pewne zawody ale tak bardzo dużo osób naprawia samemu swoje samochody więc ten przykład też jest dobry. Jest jakaś część osób która nie umie zaktualizować oprogramowania w telefonie i im takie usługi się przydadzą ale nie tego tyczy mój wywód tylko tego że takim fachowcem może być każdy nawet jeśli robi to źle i dla większości to motywacja żeby zrobić to samemu a musisz przyznać trudne to to nie jest 😂 . Tak na marginesie jak porównać wymianę silnika do wymiany procesora kiedy to drugie zrobi dziecko w domu 🤣🤣🤣🤣🤣
Jak zawsze merytorycznie i praktycznie. Ludzie sami psują te komputery w momencie budowy bez potrzebnej wiedzy i doświadczenia. Super robota. Pozdrawiam.
@@deborister a dziękuję 😊
Temat rzeka. Też widziałem sporo z tego o czym opowiadałeś. I jeszcze mógłbym sporo dodać. Ze skrajnych przypadków goć zamawiając pamieć nie skopiował ostatniego znaku PNu i zamiast UDIMM kupił SODIIMM. I takie zamontował w gniazdach UDIMM :) Tego już sie nie "odzobaczy" :) Oczywiście pamięci i płyta się zjarały. wentylatory w złe strony, karta graficzna nie działa, bo kabel HDMI podpięty do integry itd. itd. :) Jest wesoło czasem przy tej pracy :)
@@marianwachow6482 prawda 😁
wow, sporo wiedzy, sam pewnie popełniłem wiele błędów, także warto zwracać uwagę na te wszystkie detale!
Witam. Materiał świetny i zawsze na czasie. Takie rzeczy trzeba przypominać by weszły w krew każdemu. Nie wiem czy przegapiłem, czy nie było, ale warto jeszcze kiedyś poruszyć prozaiczny temat poprawnego montażu wentylatorów w obudowie i co za tym idzie cyrkulacji powietrza. Pozdrawiam serdecznie autora i dziękuję za przypomnienie tych kwestii o których można (pomimo doświadczenia) zapomnieć.
@@marekmus1402 jak miło ☺️ dziękuję za komentarz ☺️
o cześć Marek! kopę lat, nie wiedziałem że jesteś youtuberem! :D
@@marekbarski3708 o cześć Marek 😁 Kurcze, też nie wiedziałem, że jestem youtuberem 😂 coś tam człowiek tworzy / wrzuca od czasu do czasu 😉
Właśnie padła mi jedna kość pamięci Ram idealny filmik na poprawę humoru :) Poproszę trochę pozytywnej energii może kość wstanie.
@@annonymus3364 aaadinn... Dwaaa.... Aaauummm... Będzie dobrze 😉
36:22 dzieciak siedział i dyndał nogami kopiąc kable....😁
Dobry film, dzięki suub.
Kolejny świetny materiał panie Marku, ze swojej strony dodałbym jeszcze by płytę przykręcić wszystkimi śrubkami a nie tylko np na 4 wkręty przy płycie atx - często słyszałem że niedokręcone płyty gdzieś tam się zwierały i potem klops.
@@TechKacpero2115 tak, to też się często zdarza, że płyta wisi w powietrzu tylko na części kołków czy śrub. I dziękuję za komentarz 😊
@@mediamarek Nie ma sprawy ☺profesjonalna wiedza i fajnie przekazana to aż żal nie skomentować 😎
Co do uszkodzeń karty graficznej - Najczęściej dochodzi do tego, podczas transportu PC, gdy GPU jest zamontowane. Pozdrawiam 😉
@@Ostrowka a witam 😁 tak, zgadza się, źle zabezpieczona albo w ogóle nie zabezpieczona często się wyrwie i uszkodzi. To samo chłodzenia tower w transporcie, ludzie ich nie zabezpieczają i miałem kilka przypadków, że komp z urwanym chłodzeniem przyszedł (socket uszkodzony - płyta do śmieci) 😊 dziękuję za komentarz i również pozdrawiam 😊
Nawet nie wiedziałem, że w SKO taki profesjonalista :D Pozdrawiam, mam nadzieję, że klient będzie długo zadowolony.
"coś niecoś potrafię" 🤣 ruclips.net/video/jkWbp6I7kzo/видео.html
Karta powinna sama wskoczyć w slot i się zapiąć za pierwszym razem u siebie nawet nie wyobrażam włożenia karty bez położenia kompa .Fajny odcinek pozdrawiam
Przy kilkuslotowych chłodzeniach najlepiej poluzować mocowanie płyty by no. śledź nie prężył złącza Bo może tak wyginać pcb że się sfajczą p8ny bo za luźny styk.
@@jedrula77 Akurat mam rtx 3080 gaming oc a ona mała nie jest :D
@@kamilw9839 Swoją 4080S montowałem bez przewracania PC bo i przy tak wielkiej budzie nie miałbym jak XD
Waga karty o ile pamiętam 2 lub ciut ponad 2kg... FE kawał cegły.
Trzeba przy takich monstrach dobrze podtrzymywać kartę i dobrze wcześniej zainstalować adapter zasilania.
Przycelować i sama wskakuje na miejsce. Ja już płytę miałem wypozycjonowaną względem obudowy innym Foundersemto wymiana czyste Plug&Play.
Śrubokręt trzeba namagnesować najlepiej małym magnesem np. od fikuśnego pudełka lub starego etui od telefonu zamykanego na magnesik. Wystarczy mały ale za to jak ułatwia operowanie śrubkami. Bez tego małego pomocnika często wcelowanoe śrubką w ciasnym miejscu bywa niemożliwe.
Do tak ciężkich kart obudowa (zwłaszcza jej tył z wycięciami slotów) musi już być konkretna za czym idzie jej waga.Do byle czego takich kloców się nie przymocuje stabilnie.
Również składam, naprawiam i modernizuje komputery od 486, (pewnie wiek podobny do Ciebie) 😆materiał bardzo merytoryczny, podane przykłady "jak NIE" i wyjaśnienia "jak TAK" . Posiadam te same wnioski i spostrzeżenia chyba co do wszystkich aspektów poruszanych w materiale.
Ps osobiście nie jestem fanem msi od kilku lat uważam, że ich jakość spadła. Szczególnie płyty główne i chłodzenia. Karty graficzne jeszcze w miarę. To moje osobiste wnioski oczywiscie.
@@Agrabelek_Michal_K 🤜🤛👍
O ile autor ma racje, to sposób w jaki podkreśla swój profesjonalizm i dyletanctwo wszystkich dookoła sprawia, ze nie mam ochoty słuchac wiecej tego kanału. Powodzenia.
@@khernrhun8220 paaaa 👋
Heh. Widocznie należysz do tych krytykowanych. Ja jestem amatorem ale wszystko co posiedział Marek przez lata przerobi)łem na własnych kompach skórze i kieszeni
No i byłem obejrzałem. Klikłem jak zawsze. Jeszcze bym dodał żeby nie wpinać hdmi przy włączonym kompie i kabla z zasilacza do gniazdka przy włączonym pstryczku w zasilaczu
@@brodatelc Zgadzam się, nie sposób jednak było powiedzieć wszystko, i wiele rzeczy mi umknęło albo przypomniałem sobie o nich po zmontowaniu filmu. Dzięki za obejrzenie 😊
@@mediamarek Spoko spoko ja oglądam od deski do deski bo to zasięgi psuje jak oglada się w połowie. Ja kiedyś sprzątając biurko i dokładając monitor uwaliłem rx580, a taki ładny był szafirowy.
Samemu, też zdarzyło mi się popsuć płytę główną, przez złe umieszczenie procesora w gnieznie. Teraz, zanim uruchomie, nowy sprzęt, to sprawdzam nawet 1000 razy, czy czegoś nie pominąłem, żeby nie zaliczyć klopsa. Jak mówią, najlepiej uczyć się na własnych błędach. Pozdrawiam i życzę, większych obrotów w twoim interesie 😅👌
@@marcinb6894 dziękuję i również pozdrawiam 😊
Naklejek z podstawy chłodzenia nie odklejają, dystansu pod dysk M2 czasem nie wkręcają w płytę i dysk przyklepany pod skosem do niej. Wentylatory skierowane w złe strony. Raz kumplowi komp nie działał, bo włącznik w zasilaczu był wyłączony. Idę spać, bo się uruchamiam hehe, pozdro :)
@@Krecoiroc 🤣🤣🤣 taaak, znane sytuacje, dyski nie raz były skosem, wentylatory z złą stronę to norma, tak jak mówiłem książki można pisać 🤣
Gdzie są temperatury przed, zeby porównać czy było warto zmieniać pastę :D
Przed było 77 stopni maks, mówię o tym w filmie, screena zapomniałem dać 💁♂️
Jeszcze można by dodać, że do zasilacza nie podłączamy kabli od innego zasilacza, i w jaki sposób montujemy zasilacz wiatrakiem w dół. Poza tym super film. Pozdrawiam.
@@snowdt9914 o widzisz zapomniałem, to też się zdarza, że zasilacz będąc na dole obudowy jest zamontowany wentylatorem do góry! 😊
Powiem więcej, był przypadek że ten sam model zasilacza ale różne rev. miały inne kable.... także to trzeba dokładnie sprawdzać.
@@mediamarek Dokładnie a potem kable "nie pasują" i jest makaron xD
30:58 co to za piosenka?
Sync, Roby Fayer, Eytan Peled - Why So Serious
Film spoko pod względem merytorycznym. Zbyt dużo tu zachwytów nad samym sobą. Trzeba zaznaczyć ze nie każdy ma takie zdolności do składania komputerów itp.. Może sie Pan cieszyć ze sam takowe posiada. Inaczej to by wyglądało jak każdy sam potrafił składać, a Pan został by bez pracy, takze trzeba cieszyć sie z tego że są tacy nie zbyt zaradni ludzie. Pozdrawiam
zachwyt był tylko raz i to w pełni ironiczny i prześmiewczy nad samym sobą, ale moje poczucie humoru jest specyficzne także wybacz 😁 A zdolności posiadam dzięki wieloletniemu doświadczeniu, żadne "rocket science". Jakby każdy umiał naprawiać auta, mechanicy też zostaliby bez pracy, piekarze również, gdyby każdy piekł chleb sam, także wiesz... każdy fach dziś potrzebny 😉 Poza tym mam wielu klientów, którzy umieją składać komputery, ale nie mają na to czasu, bo są zarobieni (dosłownie) i wolą zapłacić komuś rzetelnemu jak ja i mieć pewność, że otrzymają produkt dopieszczony przez człowieka z pasją, a sami mogą zaoszczędzony czas poświęcić na coś co przyniesie im korzyść finansową większą niż koszt takiej usługi u mnie 💁♂ Także różnie bywa 😉
fajny materiał
mam jedną uwagę:
Montowałeś AiO ktore ma pompke w chłodnicy, chłodnice zamontowałeś na górze. To powoduje że pompka znajduje się w najwyższym punkcie całego zestawu AiO. Jak wszystcy wiemy pompka powinna się znajdować możliwie najniżej, tak ażeby uniknąć możliwości pracy na sucho.
Pozdrawiam
Zgadza się, w tym modelu pompka jest w chłodnicy. Natomiast sposób montażu zastosowałem dla tego chłodzenia prawidłowy i zgodny z zaleceniem producenta. Chłodnice zgodnie z tym co deklarują producenci, mają od 2% do 10% powietrza w układzie (a nie np. 50% jak Ci się może wydawać). Taka wartość rozłożona na tak dużej płaszczyźnie (cała chłodnica na płasko u góry) nie spowoduje żadnej szkody pompie ani nie grozi jej zatarciem 💁♂️
@@mediamarek twoja sprawa, ja tylko zwrócilem uwage na to co zauwazyłem
za rok komputer wróci na wymiane AiO
;)
tu proszę ruclips.net/video/XeGRvpSfwrg/видео.html
U mnie tylko raz padł zasilacz, ale to niefart, bo niestety impuls elektromagnetyczny od pioruna, bo przy okazji mi padła listwa i stary router. Dobrze, że to już parę lat temu było.
oj to peszek rzeczywiście 😐
I mam pytanie do autora filmu. Powiedzmy że złożył Pan komputer zapakuje w folię, włoży w styropiany do obudowy i następnie do pudełka po obudowie (z zamiarem wysyłki do klienta). No i raptem przypomina Pan sobie, że nie wkręcił powiedzmy jednej śruby mocującej wentylator na obudowie. Wyjmuje Pan kompa z pudełka styropianów i foli. I pytanie brzmi - czy ten proces może uszkodzić komputer ? (czyli folia, styropian, pudełko - bierze Pan pod uwagę tylko te 3 elementy) Jeżeli Tak / Nie, proszę to uzasadnić. Problem z którym pytanie się łączy porusza Pan w filmie, ale naprawdę niewiele osób zna realne skutki sytuacji.
Fajne komputery
dzięki :)
Kurde, muszę kropka przykleić do rogu TV😂😂😂
dobre 🤣
Podstawowym błędem w 99% setupów pecetów jest zasilacz. Jak już sam dobór mocowy będzie dobrany poprawnie tak parametr sprawności ma ogromne znaczenie ekonomiczne. Różnica w kosztach dla klasiy energetycznej zasilacza o tej samej mocy, potrafi wynosić na rachunku za prąd miesięcznie niekiedy kilkadziesiąt złotych. To w skali roku niekiedy daje nam rezultat taki, że "lepszy" zasilacz po roku użytkowania zacząłby nam "zarabiać" w kosztach za prąd. To takie porównanie między "80pluszem firmy krzak" a 80+ platinium / titanium renomowanej firmy. I nagle się okazuje że dla przeciętnego użytkownika peceta który dziennie siedzi przed nim 4h tańszy zasilacz za np 4 stówki po 3 latach użytkowania wychodzi nam 4 stówki drożej od tego za 8stówek. Już nie wspomnę o zapalonych graczach czy streamerach gdzie w ogóle bez zasilacza w najwyższej klasie raczej nie powinno się w to w ogóle bawić.
W sobotę składałem z kumplem komputer. Według poradnika Blackwhite i na spokojnie wszystko podłączyliśmy. Najtrudniej było kable dobrze przepuścić i ten panel reset, power te piny podłączyć. Wgrałem najnowszy BIOS i wszystko ustawiłem.
gratuluję 😊
Poskładałem kilkadziesiąt komputerów i tylko w moim prywatnym jest makaron w obudowie😁
@@NOno-up1mr tak jest zawsze, że szewc bez butów chodzi 🤣 u mnie to samo 🤣
Witam nagra Pan ja zrobić update biosa?
Jak*
@@Ziom56_Raksek w sumie 🤔 czemu nie. Pomogło by to wielu moim klientom 😊 Postaram się coś ogarnąć tak żeby móc to później im przekazywać 👍
@@mediamarek
Dzięki pozdrawiam ❤️
Co do aio MSI to były wadliwe partie, dokładnie płyn był słabej jakości i pompki stawały dęba, ale później to poprawili. Nie żaden zły montaż etc :)
@@StefekBurczymucha1 ale zła renoma im za to pozostała 🤷♂️
@@mediamarek dokładnie...sam miałem wadliwą sztukę 360mm od nich, która padła po roku, wymienili od ręki na nowe, już poprawione i śmiga od 2 lat bez żadnego problemu :)
Montuję amatorsko swoje kompy i kilku znajomym i mam uwagę do materiału: sprawdźcie czy wszystko jest wpięte pewnie, czyli gniazda, wtyczki, itp. Często w nowych elementach wszystko wchodzi opornie, a używkach lata luźno. Czy np. RAM siedzi równomiernie w złączu i został poprawnie zatrzasnięty. PRZED uruchomieniem warto jeszcze raz posprawdzać wpięcie wszystkich wymaganych elementów. :) Czasami kartę graficzną da się osadzić na skos pomimo zapietego zabezpieczenia - potem "bzyk" i karta/płyta do wymiany. o.O
Samodzielny montaż komputera nie jest aż taki trudny, byle robić spokojnie i z głową. A jak kupujecie sprzęt za grubsze parę tysięcy, to może odżałujcie stówkę/dwie żeby zrobił to fachowiec. Dodatkowo: zwykle fachowiec ma części do podmiany - jeżeli np. RAM bedzie "gryzł" się z płytą, to jemu łatwiej zdiagnozować problem właśnie poprzez podmiankę kości pamięci, czy też innego ustrojstwa.
Jaki bzyk? O czym ty mówisz
🎉🎉🎉
Nie rozumiem ludzi wydających kasę na bzdurne AIO do zimnego CPU a olewających lepszą obudowę z filtrami.
Jeśli masz filtry to PC możesz trzymać gdzie chcesz. Raz max dwa razy w miesiącu je czyścisz i nie musisz rozbierać wszystkiego co 6 miesięcy-przy intensywnym używaniu.
Do tego lepsza budowa ma grubsze blachy dzięki czemu konstrukcja jest sztywniejsza. A to podstawa do stabilnego osadzenia kart w slotach PCIe. Do tego sama płyta główna nie pracuje tak mocno przy nagrzewaniu i studzeniu.
Same plusy... No ale światełka noe działaja to jest największy problem współczeanych lecetowców XD
W końcówce lat 80 pamiętam magnetofony z błyskającymi diodami Hahaha Każdy okres ma swoje techniczne disco polo królujące różnego rodzaju pazłotkami.
Co do zakładania chłodzenia na płycie poza obudową. I tak i nie.
Po pierwsze taki blat jak u Pana to twarda płyta z twardym laminatem I taka powierzchnia bardzo ale to bardzo bardzo nie lubi się z twardymi ceramicznymi kondensatorami.
Na wielu płytach bez backplate pod chipami są też rzędy komdensatorów i rezystorów. Ppd żadnym pozorem nie wolna tak kłaść płyty na twardych powoerzchniach a tym bardziej w takinsposób zakładać ciężkiego chłpdzenia.
Ppd płytę trzeba ppdkładać gąbkę dostarczoną razem z płytą w worku ESD. Lub położyć antystatyczną matę, lub bawełnoaną ściereczkę, l7b kilka warstw papoerowego ręcznika. Karton tez nie kest za d9nry bo takie wystające elememty mogą się wbić w sztywną warstwę i mogą zostać urwane jeśli się płytą szarpnie. A dzisiaj stosuje się bardzo małe elementy i one trzymają się na słowo honoru.
Zazwyczaj momtuje się ramkę od chłodzenia do płyty z backplate i dopiero do tej ramki mocuje się blok wodny lub radiator.
Chłodzenie najlepiej zakłada się z położonym 0C na boki więc ewentualny demontaż do wymiany pasty jest kompletnie zbędny.
Maskownice... wolę jak są oddzielnie bo dobra maskownica jest montowana na wcisk do obudowy. Dużo trudniej jest zamontować całą płytę jeśli maskownica wchodzi na mocny wcisk.
Blaszki uziemiające na maskownicy potrafią zostać zagięte przy wkładaniu płyty pod płytę i robić zwarcie np. podczas wspinania do portu USB.
Te żyłki powstają praktycznie na każdej paście z olejem silikonowy zamiast częściowo odparowującego wypełniacza. Dobra pasta lekko twardnieje po wygrzaniu. Słaba z czasem się rozwarstwia pod radiatorem tworząc takie "puste" kanaliki oleju silnikowego.
Idealna pasta pozostaje plastyczna przez lata bez rozwarstwienia i wysychania. Nie wypływa i noe degraduje się.
Wbrew pozosom tak popularne Arctic Silver ostatnia chyba 5 po 2-3 latach już degradowały i się utleniały a nawet rozwarstwiały. MX4 jakndo tej pory najlepiej znosi ząb czasu. Ma GTX 1070 ASUS STRIX 7 letnia larta pasta dalej jest miękka i tak samo działa jak była nowa.
Dokręcanie płyty na gotowo dopiero po onsadzeniu karty i innych rozszerzeń. Kartę graficzną i pozostałe dokręcić i dopiero płytę główną dokręciś śrubki na gotowo. Pomocne długie śrubokręty, ale cieższe wtedy.
Należy bardzo uważać by nie upuścić (moze się wyślizgnąć śrubokręt zwłaszcza nowy śliski) nawet z niewielkiej wysokości i nie uderzyć czubkiem w płytę-można trafić kondensator i po zabawie lub będzie się dziwnie zachowywała.
Kostki pamięci RAM. Gdy płyta kest nowa i moduły nowe oj bardzo ciężko ze sobą gadają.
Trzeba delikatnie acz stanowczo po sprawdzeniu nacięcia i ząbka w slo ienje montować. Ale nie gdy płyta już w obudowie ale przed I bezwzglęsnie trzena płytę podpierać palcami z drugiej strony by się nie wyginała. Zwłaszcza przy nowych pamięciach w nowej płycie. Jak już raz włożone to na p8nach są od tej płyty rowki i już za drugim i kolejnym razem wchodzą coraz lżej.
Podobnie wtyk zasilający 24pin ATX też tam trzeba podpierać płytę w miejscu złącza.
12VHPW to osobna bajka. Ti złącze jest wadliwe. Widziałem wiele RTX 4090 z wypchniętymi pinami z gniazda.
Pierwsze włożenie najlepiej jednak adapter NV używać zamiast dedykowanego przewodu z kompatybilmego zasilacza. Jak się wtopi to ich problem a nie zwala na wadliwy wtyk zasilacza.
I tak by można pisać jeszcze kilka godzin o poerwszym uruchomienia i teście jeszcze przed montażem.
Ustawiania BIOS, krzywych wentylatorów. Sam montaż i dobór wentylatorów. idt.itp.
Tak składanie PC to fraszka i w 15 minut się blaszaka montuje... najlepiej za friko.
mi w instrukcji od płyty napisali żeby ram wkładać do 1 i 3 komp na takim ustawieniu nawet nie wystartował :)
Jaka płytka? :D
@@seba-xy1ts widocznie jakiś błąd w tłumaczeniu? 🤔
1 i 3 też daje dual channel, mało kto tak daje, ale powinno w sporej części działać, oczywiście nieraz też może nie ruszyć. U mnie w poprzednim kompie tak chodziło, w nowym nie testowałem, ale w instrukcji płyty głównej jest opisane, że 1,3 lub 2,4.
@@Tomasztrapczynski zgadza się natomiast 2 i 4 to pierwszorzędna para dla kontrolera.
@@xSeeJay91x ASUS PRIME B660M-A WIFI
U mnie w obudowie fractal torent xl jest kolek na środku i nie ma w nim gwintu, mam pytanie, co to za kółek i czy go demontować.
@@bartoszmarek5626 jest to kołek do pozycjonowania płyty. Czasami płytę trzeba trzymać ustawioną idealnie na otworach w kołkach dopóki jej nie przykręcimy, bo inaczej nam się płyta przesuwa, ten kołek rozwiązuje problem, zastępuje jedną ze śrub i po nałożeniu płyty otworem na niego, blokuje płytę aby można było spokojnie dokręcić resztę bez obaw, że nam się zgubią otwory płyty z pozycją reszty kołków 💁♂️
Bardzo dziękuję za odp. Pozdrawiam serdecznie i od dzisiaj subik jest.:)
Ile ten kolunio za to zabulil? Ja tez dalem poskladac kompa, ale czyszcze sam, Ram tez potrafie wymienic.
Brawo 😊 u mnie usługa czyszczenia, jak sam widzisz, wygląda troszkę na innym poziomie niż tylko "przedmuchanie" wszystkiego sprężonym powietrzem. Rozbieram cały komputer, czyszczę każdy element gruntownie, pędzlami, odpowiednimi środkami, każdą łopatę wentylatora itd. Następnie składam zgodnie ze sztuką. Jednym słowem przywracam stan jak ze sklepu 😊
Nie no bos internetowy który mówi ze Rtx 4060Ti lepsze od Rx7800xt 😍
Coś lekko przekręciłeś, ale nie szkodzi 😉 dla mnie osobiście nawet 4060 byłby lepszy bez dopisku Ti 🤪
@mediamarek 😝 to jak w końcu 4060Ti lepszy od Rx7700 😉
Guru! Powiedz mnie, bo ostatnio wsadziłem r7 5800x i chłodzę to aio 240. Temperatury w stresie to ok 87 stopni, w pulpicie ok 40. Czy to normalne? W grach jest ok 70 stopni, ale przy rozpakowywaniu wiekszych plików idzie do 87 i wyją wentylatory. Aio nowe.
@@jacklop4945 tak, przy 5800X jest to możliwe i raczej normalne, ten procek grzeje się jak diabli. Temperatury masz jak dla tego CPU wcale nie takie złe, nie przejmował bym się tym 😉
@@mediamarek wiedziałem, że subik na tym kanale był wart całego wysiłku przy klikaniu go!
Nie wiem czy już to zrobiłeś ale proponuję zrobić ręczne OC/UV.Zazwyczaj płyty podają za duż napięcie stąd może wysokie temperatury ale powodów może być wiele, jak pasta do wymiany czy może samo AIO jest niedokładnie zamontowane albo jest trefne choć fakt iż jest to dość ciepły procek ale wszystko do ogarnięcia.Pozdro
Źle zamontowane chłodzenie stock'owe (zakryty bank pamięci przez znaczek AMD), nie wymaga jego zdejmowania i nakładania ponownej pasty, co generuje koszt. Wystarczy sam wentylator odkręcić od radiatora i obrócić we właściwą pozycję.
@@maverickmj teoretycznie masz rację, jednak nie polecam tego robić amatorom, bo wcale lekko to nie schodzi i nie w każdym chłodzeniu AMD to takie proste (były różne rewizje tych chłodzeń, w niektórych dało się nawet sam plastik obrócić bez konieczności odkręcania wentylatora od chłodzenia). Nie wprawione ręce mogą przy czymś takim uszkodzić płytę poprzez za duży nacisk czy wygięcie płyty. Natomiast jak ktoś się zna na rzeczy to jak najbardziej 👍
Prawdę chłopie prawisz😀😀😀
@@sobotka1976 ano 😊
Czytam te komentarze i mnie śmiech ogarnia. Każdy mądrala, że proste jak lego itp. itd. Tylko dlaczego w takim razie przez moje ręce przewija się kilka PC tygodniowo i w przynajmniej jednym na tydzień takie błędy montażowe są. Od prostych rzeczy jak niepoukładane kable tak że wkręcają się w wentylator, przez niewłaściwe śruby, krzywo wkręcone, obrobione śruby, śruby ze złym gwintem, niepoprzekładane kołki pod płytę, niewyłamane śledzie (tam gdzie powinny), niedociśnięta maskownica, zasilacz w złej pozycji, wentylatory w złym kierunku, chłodzenie zamontowane w niewłaściwej pozycji przez co np. zakrywa część slotów ram, SSD (na sata) luzem latający w obudowie, źle podpięty front panel, wyczerpana bateria bios... i wiele, wiele więcej. Dlatego propsy za film bo każdy problem poruszony w filmie regularnie się pojawia w kompach które do mnie trafiają 👏
@@agresywneklapki jak to jeden stwierdził w komentarzach, tacy fachowcy dziś nie są potrzebni... Tymczasem ja w serwisie nie mam już jak przejść, tyle kompów stoi do naprawy po złym montażu, jeden na drugim, chodzę między nimi jak baletnica, a terminy zaczynają się robić w tygodnie 🤷♂️💁♂️ aż rezygnuję już z naprawy laptopów, bo samych pc tyle, że głowa boli. Także cóż... 🥹 Dzięki za komentarz i pozdrawiam 😊
Technika naprawy znajoma, zaczerpnięta od Zbyszka chyba co wodą leczył :D pzdr
No tak wszystko super profesjonal - jadę do sklepu kupuję sprzęt precyzyjny (śrubokręty) najlepiej knipexa. Tylko może najpierw należy zacząć nie od doboru śrubokręta, tylko od czegoś tak głupiego jak sposób przykręcania śrubek. Właściwy moment uchwycenia gwintu, czyli kręcenie wstecz, aż do kliknięcia i dopiero po tym kręcenie we właściwym kierunku. I taką śrubkę prawidłowo wkręci się nawet za pomocą zwykłego noża kuchennego, czy nożyczek - do tego nie przekręcając gwintu. Problemem nie jest śrubokręt ale fakt, że wkłada się śrubkę, która nie zaskoczy prawidłowo w gwint i kręci się ją na siłę pomimo oporu - to jest najczęstszą przyczyną uszkodzonych łebków śrub. Prawidłowo dobrany śrubokręt lub bit musi być w przypadku wkręcania w drewno, a nie w przypadku elektroniki. I nie będę Pana uświadamiał ile tzw speców w serwisach nie potrafi posługiwać się fachowymi śrubokrętami, już nie mówiąc o odbezpieczaniu plastikowych zaczepów kontrujących.
Co do tego kompa:
1) chłodzenie - żeby było ciche to najpierw należy odczyścić radiator, bo jak ma chodzić cicho wentylator, skoro nie spełnia swojego zadania i nie chłodzi radiatora (radiator zaś sam z siebie i do tego zapchany kurzem zdecydowanie wolniej sam z siebie traci temperaturę); czujnik termiczny procka wykrywa wysoką temperaturę i ładuje do max obroty wentylatorów.
2) Montaż chłodzenia nie musi być wykonany na luzem wyjętej płycie - bo są takie chłodzenia, których po zamontowaniu w ten sposób nie umieści Pan normalnie w obudowie. Zaczyna się od doboru właściwego chłodzenia (najlepiej renomowanej firmy - na dłużej posłuży) i co najważniejsze dobierając chłodzenie pod względem parametru TDP. Co do samego montażu to jak komu pasuje albo na zewnątrz albo w obudowie ale zawsze w poziomie (nigdy w pionie) - zresztą jak chłodzenie jest ciężkie to powinno mieć układ mocowania backplate w sposób zakleszczający. Czyli najpierw zakłada się backplate i mocowanie przednie (robi się to w pionie), a następnie na poziomo umieszczonej płycie (w obudowie lub na zewnątrz) mocuje się chłodzenie główne, a na samym końcu wentylatory.
3) Instrukcja - jest podstawową czytanką każdego instalatora - zdarza się czasem, że totalne absurdy, które wydaje się że można zignorować, mogą zaważyć na tym czy coś da się uruchomić, czy nie.
4) mogę się mylić, ale kołki w obudowie (o ile są zamontowane - bo niektóre są nawet na stałe) są dopasowane do standardu pod jaki jest wykonana obudowa - tzn do jakiego standardu płyty głównej (ATX do ATX, itd) - jeszcze się nie spotkałem żeby było inaczej. Poza tym ja akurat robię coś co kiedyś było w standardzie, a obecnie się już coraz rzadziej spotyka (dodaję izolacyjne podkładki montażowe z obydwu stron PCB). Co do uziemiania rękawice i właściwe ubranie (bo to też ma wpływ na powstawanie ładunków ) do tego warto (bez podtekstów) dotknąć co jakiś czas metalowego kaloryfera lub metalowej rury instalacji grzewczej lub doprowadzającej wodę. Można też użyć opasek lub mat elektrostatycznych - jak kto woli.
5) Dysk NVMe to nie owoc, żeby wygiął się w banan przy dopasowanym do niego mocowaniu - o ile zostanie prawidłowo spasowany w gniazdo. Bardziej istotnym problemem jest coś innego niewłaściwy tryb partycjonowania - co jest w stanie uśmiercić takie dyski nawet w 2-3 godzin (można załatwić kontroler).
6) Pasta termoprzewodząca - w pełni się tutaj zgadzam, z jednym małym wyjątkiem są różne pasty o różnej konsystencji (niektóre są jak pasta do zębów, a niektóre jak guma), do tego są jeszcze termopady i ciekły metal.
7) kable montuje się z tyłu ale nie dla estetyki, tylko dla lepszej cyrkulacji powietrza - jak ktoś robi pajęczyny z kabli, nie czyści kompa z kurzu, to żeby się nie zdziwił, że po otwarciu obudowy znajdzie tam prawdziwe pajęczyny z żyjącym wkładem.
8) Na PEWNO PRZYCZEPIĘ SIĘ DO JEDNEGO - NIE SKŁADA PAN KOMPUTERÓW OD ZARANIA DZIEJÓW - bo sam miałem jako dzieciak swój pierwszy kontakt z komputerami (elwro), czy nawet starszymi rozwiązaniami na karty perforowane, to pojawienie się komputerów 286, comodore, amigi 500 - to były jedne ze szczytowych osiągnięć ówczesnej informatyki.
9) Karty grafiki powinno się montować i demontować w poziomie - ze względu na dostęp do złącz i docisków oraz dla bezpieczeństwa gniazda na płycie. Wyjątek stanowi użycie pionowego systemu montażowego dla karty graficznej.
10) Co do reszty na koniec filmu całkowicie się zgadzam, poza jedną kwestią - z jaką faktycznie prędkością (ze względu na tryb) działa pamięć 3600, czy 4400 MHz. Bo w przypadku trybów gir 2 - w których pracują te pamięci, to chyba nie do końca jest tak jak Pan to przedstawia.
I jeszcze ostatnia sprawa wydajność kompa w kwestii tego sprzętu nie powinna być spowodowana sprzętem a oprogramowaniem.
Bardzo proste ,a zarazem mundre i żetelne porady
Marek jak ty tu fortisa widzisz to ja jestem księciem abu dhabi
ooo aż teraz sprawdziłem i masz rację, to stara Fera 5 Dual 🤣 Brawo za czujność😊 Też w moich testach chłodzeń Fera była, więc reszta się zgadza 😉
Najważniejszą rzeczą, o której każdy powinien teraz pomyśleć, jest to, jak inwestować w różne źródła dochodu, które nie są zależne od rządu. Zwłaszcza biorąc pod uwagę obecny kryzys gospodarczy na całym świecie 🌍. Nadal jest to dobry czas na inwestowanie w różne akcje, takie jak złoto, srebro i waluty cyfrowe, chciałbym podziękować Johnowi Prestonowi za moją edukację na temat kryptowalut.
Proszę, jak mam to zrobić, jestem nadal nowicjuszem w handlu inwestycyjnym i jak mogę zarobić?🙏🙏
Jest aktywny na telegramie ;(👇🏻
@activejohn 🚀🚀🚀🚀🚀
Dzięki za informacje... Skontaktuję się z nim tak szybko, jak to możliwe. Chcę również zdobyć dobrą wiedzę i przestać tracić...☺🙏👍
Zgadzam się, że istnieją strategie, które można wykorzystać do generowania solidnych zysków niezależnie od stanu gospodarki lub rynku, ale takie wdrożenia są zwykle przeprowadzane przez ekspertów inwestycyjnych lub doradców z doświadczeniem...
Ja rozumiem, że 30 lat temu jak komputer w domu mieli tylko burzuje i nie było neta żeby cokolwiek sprawdzic co jak robic, ale w dzisiejszych czasach szybkiego neta, youtuba na którym wytłumaczone jak sznurówki wiązać to jestem w szoku, że wciąż są ludzie którzy robią takie dziwne akcje z pecetami, no ale co, ja nie dam rady, no to patrz😂😂😂
A ić fchui z tym wstępem!!😂😂
"to ja polski kaszpirowski" 🤣
Już myślałem że będę musiał ręce wyciągać do monitora xD. Pozdrawiam.
A wyciągnij! Prześlę Ci dodatkowe z 10 fpsów w grach😂
Do składania pc fachowiec potrzebny jak świni siodło zwłaszcza że w dzisiejszych czasach każdy może być takim fachowcem bo to nie wiedza tajemna a to czy umiesz z tego korzystać już tylko od ciebie zależy. To żadna burza z gówna tylko fakt.
Do naprawy samochodów mechanik potrzeby jak świni siodło, zwłaszcza, że dzisiaj każdy może być takim fachowcem, bo to nie wiedza tajemna, a to czy umiesz z tego korzystać to już tylko od ciebie zależy. Wszystko jest na yt przecież a oni też jakoś się tego nauczyli. To tylko fakt 💁♂️ Każdy zawód w zasadzie z taką logiką jest niepotrzebny 😊
@@mediamarek przeceniasz pewne zawody ale tak bardzo dużo osób naprawia samemu swoje samochody więc ten przykład też jest dobry. Jest jakaś część osób która nie umie zaktualizować oprogramowania w telefonie i im takie usługi się przydadzą ale nie tego tyczy mój wywód tylko tego że takim fachowcem może być każdy nawet jeśli robi to źle i dla większości to motywacja żeby zrobić to samemu a musisz przyznać trudne to to nie jest 😂 . Tak na marginesie jak porównać wymianę silnika do wymiany procesora kiedy to drugie zrobi dziecko w domu 🤣🤣🤣🤣🤣
Kaszpirowski