Další globální sítě do vesmíru z Číny - Satelitu do vesmíru 15 tisíc satelitů, Čína chce poslat

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 12 сен 2024
  • Čína vypustila do vesmíru první sadu satelitů, které mají konkurovat americkému systému Starlink. Celkem jich chce Peking na oběžnou dráhu vyslat až patnáct tisíc. Problémem ale je, že velké množství družic v okolí Země by podle odborníků mohlo ztížit pozorování vesmíru.
    Boj o vesmír pokračuje. Čínská raketa Dlouhý pochod úspěšně vynesla na orbit prvních osmnáct satelitů nového systému, který má konkurovat Starlinku Elona Muska. Nedávný závod o Měsíc tak střídá souboj o vesmírné komunikační sítě. "Tyhle telekomunikační konstelace vesmírné jsou velice zajímavé ekonomicky i technologicky. Čína je dlouhodobě velice aktivní, protože stejně jako zbytek světa si lehce spočítala, že návratnost financí investovaných do kosmonautiky je minimálně trojnásobná," vysvětlil popularizátor kosmonautiky Milan Halousek.
    Satelity přivádí vysokorychlostní internet i do těžko přístupných míst. Paradoxně ale zhoršují podmínky vědcům pro výhled do vesmíru. Flotily satelitů jsou v noci viditelné pouhým okem, a to ztěžuje pozorování. "Jsou pro ně problematické, protože jim tam zanášejí do měření a pozorování chyby," dodal Halousek.
    Starlink chce mít do tří let na oběžné dráze 12 tisíc satelitů. Číňané do roku 2030 dokonce 15 tisíc. Sedmdesát let po vypuštění první umělé družice Sputnik by tak podle odhadů mohlo být ve vesmíru až 60 tisíc aktivních satelitů. "To budou funkční družice, které budou ovladatelné a řiditelné ze Země. Problém je v okamžiku, kdy tahle družice takzvaně umře. Ten největší problém s mrtvými družicemi je ta specifická geostacionární dráha. Ta jediná dráha nad rovníkem je už dneska tak plná, že už se tam těžko umisťují nové družice," poznamenal Halousek.
    Zatím údajně nehrozí, že by si lidstvo zanesením oběžné dráhy uzavřelo cestu do vesmíru. Kosmické smetí ale ohrožuje družice, orbitální stanice s lidmi na palubě i vesmírné lodě, které by se jednou mohly vydat prozkoumávat vesmír.

Комментарии •