Lucyna Wróbel
HTML-код
- Опубликовано: 24 ноя 2024
- W projekcie #HistoriaMaTwarzKobiet odwracamy męską narrację z podręczników do historii, zdominowanej przez męskie historie, wybitne biografie i wielkie wydarzenia. Odsłaniamy historię sześciu niezwykłych kobiet, historię codzienności, która jest przecież równie istotna, co historia polityczna. Nasze bohaterki mają różne życiorysy, ale wszystkie z nich łączą dwa fakty - wybuch II wojny światowej i miasto Wrocław, w którym obecnie mieszkają.
Po wojnie Wrocław przypominał wielkie gruzowisko. Osadnicy, którzy trafiali na Ziemie Odzyskane z centralnej Polski oraz innych województw, a także powracający repatrianci ze Związku Radzieckiego, dostawali przydział mieszkania i zatrudnienie, zazwyczaj w budownictwie, przemyśle czy rzemiośle. Trzeba było szybko odbudować miasto, a także połączyć z centrum peryferyjne dzielnice takie jak Psie Pole czy Leśnica. W budowie linii tramwajowej do Leśnicy pomagała Pani Lucyna Wróbel - bohaterka naszego kolejnego filmu #HistoriaMaTwarzKobiet. Oprócz powrotu do ojczyzny i odbudowy Wrocławia Pani Lucyna wspomina w nim lata zsyłki z mamą i rodzeństwem do kołchozu Irichorowska - walkę o przetrwanie, ciągły brak wody i śmierć z głodu swojej siostry.
Film powstał dzięki wsparciu finansowemu Fundacji PGNiG, w ramach programu grantowego #rozgrzewamypolskieserca. Dziękujemy!