Panie Zdobku, zróbcie program o ginących świerkach w Tatrach. To co się tam dzieje jest straszne. Zawsze z wielką przyjemnością oglądam Wasze programy.Pozdrawiam
echa Lesne .zrobcie odcinek gadach szczegolnie o wezach poniewaz ludzie nie wiedza ktore z nich kasaja -zmija a ktory to zaskroniec .sam w lesie jestem codziennie i widze martwe zaskronce i zmije .pozdrawiam cala ekipe Echa Lesne i Zdobka i Wszystkich.
Piestrzenica kasztanowata. Po odpowiedniej obróbce jest wspaniała. W Polsce uważana za trującą i wycofana z obrotu handlowego po przemysłowej obróbce. Jadana i ceniona w wielu krajach. Polska była jednym z największych eksporterów piestrzenicy kasztanowatej. Niegdyś główny składnik wszystkich zup i sosów grzybowych w proszku. Równie smaczne są inne piestrzenice i piestrzyce. Wszystkie zawierają pewne ilości giromitryny. Fińskie ministerstwo zdrowia na swojej stronie podaje przepis na bezpieczną obróbkę piestrzenicy kasztanowatej. Tam przetwory i susz z niej są do kupienia w każdym sklepie spożywczym.
Piestrzenice wraz ze smardzami są skupywane w punkatch skupu runa leśnego w Szwecji. Kilka lat temu sam je zbierałem na sprzedaż jak i do konsumpcji. Niezaobserwowałem żadnych dolegliwości po ich spożyciu, ale domyślam się, że każdy organizm może reagować na zawarte w gryzbach substancje inaczej. Z tego co pamiętam były naprawdę smaczne i aromatyczne.
Propozycja do nastepnych odc: o wprowadzeniu zubra do Puszczy Augustowskiej jak za to sie zabierali, o niedzwiedziach ktore w Polsce byly tez w lasach na polnocy kraju i czemu juz ich nie ma, o owocach lesnych jadalnych i jak to jest z tymi legendarnymi lisami co obsikuja jagody i nie wiadomo jesc czy nie jesc:) o nowych gatunkach zwierzat ktore od niedawna "wprowadzaja "sie do polskich lasow
Jeśli chodzi o grzyby nie wierzcie leśnikom. Kiedy zaczynałem przygodę z grzybami poszedłem z koszykiem do nadleśnictwa by się upewnić czy wszystko ok. Trudno było znaleźć kogoś kto się zna. Poruszenie było w całym gmachu. Ale wszyscy mieli piękne zielone mundurki. Tam znali się nawet nie na drzewach tylko na drewnie. Pan Dobek się zna. Za to podziwiam i szanuje. Szkoda , że nie może powiedzieć całej prawdy o tym co wyprawia się w naszych lasach ( Tzw. przebudowa by zdążyć przed efektem cieplarnianym). Pozdrawiam Serdecznie
Proponuję cykl porad praktycznych dla właścicieli prywatnych lasów, jak należy dbać o nie, jakie zabiegi wykonywać, a jakich się wystrzegać; np czy podcinać dolne gałęzie drzew. Poza tym, może o ciekawostkach, jak ''czarcia miotła''.
Hej Zdobek ostatnio byłem na niedzielnej wyprawie na twoich włościach. Miło spędzony czas. Postaram się wrzucić filmik😀 Jeżeli chodzi o temat to podobał mi się jeden temat z komentarza prosty, ale ciekawy - Jak rozpoznawać drzewa w lesie lub znaki i symbole w lesie. 👍Pozdrawiam
A może odcinek o gatunkach inwazyjnych zarówno fauny jak i flory w naszych lasach.Mówi sie ostatnio dużo o Jenotach,ale jest także sporo roślin z dalekiej Azji.Czy w Polsce występuje np.Szerszeń Azjatycki,bo to bydle jest naprawdę przerażające.
Jak byłem mały oglądałem "Czterej pancerni i pies". Później oglądałem "Robin of Sherwood". Były "Alternatywy 4", "Dr Quinn", "Strażnik Teksasu" itd. A teraz mam 4 dychy na karku i oglądam "Echa Leśne"!!! :) Wielkie brawa dla całej ekipy EL 👍 Może udałoby się ekipie EL nakręcić odcinek (a najlepiej całą serię) dedykowaną dzieciom? Jestem typowym mieszczuchem, ale mam synka (5 lat), którego chciałbym zainteresować lasem, przyrodą... Pewnie znacie Państwo z własnego dzieciństwa jakieś gry i zabawy w lesie, jakieś ciekawostki, które mogą być interesujące dla naszych pociech ;)
Dzień dobry. Dziękuję za świetny film. Poproszę o prawdę o myśliwych: co oni robią? Ostatnio słyszałem że najwięcej kłusowników jest wśród myśliwych.... że używają noktowizorów nie tylko do zwierzyny na którą jest ona dozwolona... że zamiast polować na słabsze zwierzęta wybijają właśnie te najbardziej okazałe i są za to bezkarni. Pozdrawiam i czekam
No proszę , film o piestrzenicy a ja kilka dni temu znalazłem pierwszą swoją murchle w życiu 🙃 . Dokładnie na zrębie i dokładnie bosko pachniała 😁. Oczywiście została w lesie , też poczekam na te jesienne 😃. Pozdrawiam 😃
Ja jeździłem na grzyby do miejscowości Bąk trochę dalej od Gdyni niż Kościerzyna. Poranny pociąg był pełen ludzi a po przybyciu na miejsce to niektórzy biegli do lasu ,żeby nie zdradzić swoich miejsc.Ale tam to warto było jeździć.
Jest i Pan Zdobek :) Mój ulubiony temat, czyli grzyby. Chętnie bym posłuchał o insektach żyjących w naszych lasach. Tych trochę uprzykrzających nasze leśne wędrówki. Przede wszystkim o Strzyżaku sarnim (vel mucha jelenia). Pozdrawiam.
@@zdobysawczarnowski5143 Jeśli to ma być aż takie poświęcenie to może lepiej wycofam ten pomysł :):) Gdyby wypadło w losowaniu na którąś z dziewczyn, miałbym wyrzuty sumienia :)
Jak to jest, że mowa by nie niszczyć ściółki w lesie, a jak wycinka to głęboką orkę się robi? Jak postępuje wymiana sprzętu do zrębu? Kiedy nowoczesne harwestery i ciągniki gąsienicowe zastąpią stare traktory? Te drugie niszczą ściółkę i zostawiają bruzdy w drogach leśnych nawet na kilkadziesiąt centymetrów, uniemożliwiając jakąkolwiek turystykę rowerową. Czy drogi leśne zawsze są wzdłuż granic działek? Co zrobić jeśli w lesie na spacerze znajduje się śmieci, ale w ilościach większych niż można zabrać ze sobą, ale porozrzucane w wielu, wielu miejscach (nie jakieś pojedyncze, nielegalne wysypisko). Zawsze się boję, że jakbym zaczął taszczyć wory ze śmieciami, to byłbym sam posądzony o śmiecenie. Już kiedyś w dzieciństwie jak gasiłem butami pożar łąki pod lasem, to potem musiałem uciekać, bo mi nie chcieli wierzyć! Raz na spacerze w lesie spotkałem dwóch mężczyzn, którzy nie kryli się specjalnie, a stali nad zwłokami sarny w sidłach. Założyłem odruchowo, że to leśnicy, ale skąd mógłbym mieć pewność? Czy można wylegitymować leśniczego? Jakie formy ochrony pozwalają na jaką formę korzystania z lasu? Liczba form ochrony wydaje mi się dość znaczna i nie znalazłem prostego opracowania - ściągi, podręcznej na tyle by mieć zawsze ze sobą. (Np. czym jest ostoja leśna?) Jeśli na mapie zaznaczony jest obszar chroniony, ale będąc w terenie nie mamy gpsa i nie ma znaków informujących o tym, to jak wymagać, by ludzie na to zważali?
5:06 Zdobek uważaj DOMINIKA leci nad lasem ;) a następny odcinek zrób o grzybach; jakie wystepują ;w jakich województwach i nie ,bo nie wszystkie, co są na slonsku so na pomorzu
Poproszę o film z instrukcją jak korzystać z map ze strony banku danych o lasach np. jak sprawdzić gdzie rosną jakie drzewa, czy gdzie planowana jest wycinka, gdzie są tereny natura 2000, czy inne leśne atrakcje. Na warstwach mapy jest pełno tajemniczych symboli, kolorów - a legendy nie widzę. Ratunku!
Może już był taki odcinek, ale jak nie, to coś o kleszczach i innych małych upierdliwych żyjątkach jak komary, meszki. Leśnik pewnie ma temat opanowany, jakie mamy skuteczne środki przeciw kleszczom, może ewentualnie jakieś szczepienia itp.
Proponuję serię o zwierzętach naszych lasów. Każdy odcinek o innym zwierzu. O ich zwyczajach itp. Może tak trochę pod dzieciaki. Wasze filmy są tak fantastyczne że całą rodziną uwielbiamy je oglądać 😀
Film jak zwykle super ciekawy! Zamawiam odcinki: o wilkach, lisach, sowach, żmijach, krukach. Wiem, wiem, już były - ale co z tego? O tym można w nieskończoność, szczególnie w EL-owym wydaniu :) Czekam też na odcinek "jak zgnębić czeremchę".
Proszę o odcinek o rozpoznawaniu ptaków po odgłosach podczas spaceru po lesie, jako podsumowanie „Leśnego Budzika”:) Taki kurs dla początkujących na co zwrócić uwagę, by rozpoznać ptaki po głosie.
Wiem, że u Ciebie nie ma zbyt wielu gatunków drzew, ale może koledzy i koleżanki by pomogli i zrobilibyście film, w którym pokażecie jak wyglądają różne gatunki drzew, a jakbyście jeszcze powiedzieli co się robi z jakiego gatunku to umarłbym szczęśliwy
Problem w tym, że po drodze jest potrzebna "maszyna przetwórcza" jaką jest człowiek. Bo to efekt metabolizowania w naszym organizmie jest właśnie tym składnikiem paliwa.
@@donniasty Pewnie chemicy byliby w stanie zadziałać enzymami i wydobyć ów składnik paliwa. Ale oczywiście moja wypowiedź ma charakter kąśliwo-żartobliwy...
-może kolejny raport z Rytela po wichurach -co u Macieja, czy dalej gnębi dzikich bursztyniarzy -czy u Julki już stopniał śnieg ;) - o łapaniu crossowców w tym tych z Narola, o szkodliwości ich jazd itp -rozpoznawanie gatunków roślin w tym drzew, jak ktoś tu pisał -o opryskach na np chrabąszcze i wpływie na inne gatunki tego Mospilanu u mnie mają pryskać i się zaczął lament "Ekspertów" o szkodliwości ;)
Crossowców i quadowców można darzyć tylko nienawiścią. Gdyby mieli ciche maszyny i nie jeździliby po ściółce czy uprawach to nikt nie zawracałby sobie nimi głowy, a że robią syf i hałas w lesie to się ich ściga jak tylko się da.
Nasze lasy mogą być za chwilę lasami nie naszymi. PiS, po cichu chciał sprywatyzować lasy państwowe, po wydaniu się niecnych planów odpuścił, ale znając Partię, zapewne nie odpuści.
Wilki się zadomowiły w całym kraju. Dobrze zadomowiły. Dwa tygodnie temu wybrałem się w niedzielę na wiosenną wyprawę polną drogą pomiędzy dwiema wsiami. Tak ze dwa, trzy kilometry po pagórkowatym, morenowym terenie. A idąc (to była godzina może 10.00) usłyszałem przed sobą motocykl terenowy. Blisko! Nie zobaczyłem go bo rosną tam przy drodze niewielkie zagajniki. A po tym jest "górka" i droga schodzi mocno w dół. Kiedy wyszedłem w końcu z cienia lasków zobaczyłem na drodze ślad motoru. A na nim TROP WILKA. Ile minut mogło minąć? Myślę, że najwyżej 5! Znaczy, w tym czasie przejechał motocykl, a po tym. po jego śladzie przebiegł wilk... A ja byłem bardzo, bardzo blisko. Zapewne mnie obserwował z nadrzecznych łegów, bo tam płynie mała rzeczka pośród krzaków i olch... A te wilki pod Skierniewicami odkryłem dwa lata temu: Wracałem w październiku wieczorem z grzybów (podgrzybki pięknie się sypnęły). Zmierzchało, ale ja te tereny znam doskonale i to od 40 z górą lat! Więc nie czułem dyskomfortu. I nagle usłyszałem z lasu dziwny jazgot.Nawet dało się w nim usłyszeć specyficzne szczekanie. Pomyślałem sobie - psy grasują. Ale po jakimś czasie znalazłem w necie film o wilkach i ich odgłosach. No i był tam nagrany IDENTYCZNY jazgot...
A moja propozycja to: Jak zmieniało się zalesienie Polski na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat. Kiedyś lubuskie, województwo w którym mieszkam było chlubą kraju pod tym względem. Jak to wygląda obecnie? Pozdrawiam :)
Nowy odcinek może o drzewach? Jakaś seria i drzewach? Najlepiej o drzewach mnie spotykanych w polskich lasach. Może jawor, platan bądź coś w tym stylu. U mnie jawora w lesie nie widziałem nigdy. Nie wspominam o platanie. Tego nie widziałem nigdy
Smardze zgadza się bardzo dobry grzyb bardzo popularny we Francji suszony i świeży :) cudny film … dzięki, że jesteście Technik Leśnik w stanie spoczynku w Paris😂
Mnie interesuje co leśnictwo robi ze śmieciami wyrzucanymi do lasu. I jakie znaleziska były najciekawsze. Dawno temu widziałem szczątki jakiegoś auta w lesie.
Te śmieci są zwożone do takiego punktu odbioru, każde nadleśnictwo ma swój własny. Oczywiście jeśli się da to zwieść normalnym sprzętem to wypisuje się zlecenie dla ZULa i zbierają na tej samej zasadzie co sprzątanie parkingów leśnych. Jeśli są to gabaryty czy gruz, znaczne ilości to już zajmuje się tym inna firma i prowadzi się śledztwo w tej sprawie. Na parkingach najwięcej ciekawych znalezisk się trafia, z ciekawszych to np. dildo, sztuczna szpara, stanik na stoliku i 7 pełnych prezerwatyw. Nie jest przyjemne zbieranie takiego syfu.
@@Yes-hf6cw No cóż, znaleziskami jestem zawiedziony. Myślałem bardziej o czymś historycznym, a niżeli o takich przyziemnych śmieciach. Ale cała procedura sprzątania wygląda na ciekawą.
@@zdunowskidariusz8304 Jedyne historyczne "śmieci" jakie się dalej znajduje to pociski, bomby, miny, granaty. Ciągle znajduje się nowe, w tamtym roku przy przygotowywaniu gleby pod sadzenia ciągnik zahaczył o bombę o szacowanej wadze około tony, zdetonowali na miejscu bo wykopanie i przewóz takiego towaru byłby bardzo niebezpieczny.
@@Yes-hf6cw Ooo i tu juz robi się ciekawie. Co prawda pociski i niewybuchy nie są czymś niezwykłym. Ale cała procedura i strategia ich wydobycia, a potem unieszkodliwiania juz może być interesująca.
Super seria.. ogólnie bardzo fajne i treściwe odcinki. Pyta Pan o czym dalej odcinki.. szczerze mówiąc mnie bardzo interesuje .. jak legalnie zamieszkać w lesie gdzieś na odludziu i jak wziąć pod opiekę kawałek lasu i dbać o niego. Od dawna mamy z żoną takie marzenie ale w Polsce chyba jest to nierealne :/
Pozdrawiam Państwa, ja bym się chętnie dowiedział jak uprawiać las żeby drewno było wartościowe analogicznie do odcinka gdzie pokazaliście jak uzyskujecie fajną sosnę, ale w odniesieniu do różnych gatunków drzew i typów lasu. Jeśli podacie mi źródła takiej wiedzy jakieś podręczniki albo artykuły to byłbym bardzo wdzięczny. Dziękuję za odpowiedzieć do mojego ostatniego pytania.
Gyromitryna jest substancją lotną, także odwary się z tego odlewa, nie przygotowuje się z nich nic. Przy gotowaniu tych grzybów można się silnie zatruć wdychając opary! Z racji tej informacji nie rozdrabniałbym gołymi rękami owocników by nasycić nozdrza ich pięknym (gyromitrynowym) zapachem, a po takiej zabawie od razu radziłbym umyć ręce mydłem... Pozdrawiam! :)
'O czym mielibyśmy kręcić następne odcinki?' No - jak dla mnie byłoby ważne jak bronić się przed Lasami, które wkraczają do siedlisk ludzi. Na przykład - widzę stado dzików pod blokiem - mama, tata, dzieci, ciotki i wujkowie. Około 60 sztuk. Mogę iść w ich kierunku? Jak zaczną atakować to co trzeba zrobić w blokowiskach? Trzeba się zamaskować trawą, własnymi odchodami i kucnąć, uciekać czy atakować? A co w takim przypadku zrobić w ich naturalnym środowisku - Lesie, kiedy na przykład zbieramy grzyby?
Witam.O gatunkach inwazyjnych zwierzat,jesli takie wystepuja na waszych terenach, o rybach jesli na terenie waszych lasow sa rzeki,stawy lub jeziora,o wilkach skoro sie pojawiły,o zubrach wolno żyjących w zachodniej Polsce.Pozdrawiam.
Parę lat temu spotkałem w lesie dziadka który niósł cały koszyk piestrzenic. Popytałem, i powiedział że od kilkunastu lat każdej wiosny zbiera on kilogramy piestrzenic, później je suszy, a w lecie przyjeżdża do niego co roku jakiś restaurator ze Szwajcarii i skupuje od niego ten susz za bardzo duże pieniądze. Ponoć to jakiś składnik sosu grzybowego.
To ceniony grzyb na wielu europejskich stołach. Przerabia się go w przemysle spożywczym w hurtowych ilościach. Obecnie w PL nie wolno go sprzedawać, ale eksportuje się go do wielu innych krajów.
W sumie to moglibyście się odnieść do tematu gier terenowych Geocaching oraz Opencaching i kwestii ukrywania pojemników z tychże gier terenowych w różnych częściach lasu. Może to temat dla nieprzesadnie szerokiego grona osób, ale taka dość ciekawa odmiana myślę :)
Ostatnio sie zastanawiałem, czy są jakieś konkretne środowiska(łąki, młodnik, pole kukuryczy, itp.) w którym przychodzą na świat młote zwierzątka (np barzanty, zające, dziki, sarny itp.)? Czy może jest to obojęte dla nich? Ps. Rewelacyjnie zrobiony materiał.
Panie Zdobku, zróbcie program o ginących świerkach w Tatrach. To co się tam dzieje jest straszne. Zawsze z wielką przyjemnością oglądam Wasze programy.Pozdrawiam
echa Lesne .zrobcie odcinek gadach szczegolnie o wezach poniewaz ludzie nie wiedza ktore z nich kasaja -zmija a ktory to zaskroniec .sam w lesie jestem codziennie i widze martwe zaskronce i zmije .pozdrawiam cala ekipe Echa Lesne i Zdobka i Wszystkich.
+Zdobysław Czarnowski a może coś o innych roślinach jadalnych w lesie, nie tylko o grzybach? (makaron z wierzby, szczawik zajęczy, kłącza orlicy)
Piestrzenica kasztanowata.
Po odpowiedniej obróbce jest wspaniała.
W Polsce uważana za trującą i wycofana z obrotu handlowego po przemysłowej obróbce.
Jadana i ceniona w wielu krajach.
Polska była jednym z największych eksporterów piestrzenicy kasztanowatej.
Niegdyś główny składnik wszystkich zup i sosów grzybowych w proszku.
Równie smaczne są inne piestrzenice i piestrzyce.
Wszystkie zawierają pewne ilości giromitryny.
Fińskie ministerstwo zdrowia na swojej stronie podaje przepis na bezpieczną obróbkę piestrzenicy kasztanowatej.
Tam przetwory i susz z niej są do kupienia w każdym sklepie spożywczym.
Piestrzenice wraz ze smardzami są skupywane w punkatch skupu runa leśnego w Szwecji. Kilka lat temu sam je zbierałem na sprzedaż jak i do konsumpcji. Niezaobserwowałem żadnych dolegliwości po ich spożyciu, ale domyślam się, że każdy organizm może reagować na zawarte w gryzbach substancje inaczej. Z tego co pamiętam były naprawdę smaczne i aromatyczne.
Propozycja do nastepnych odc: o wprowadzeniu zubra do Puszczy Augustowskiej jak za to sie zabierali, o niedzwiedziach ktore w Polsce byly tez w lasach na polnocy kraju i czemu juz ich nie ma, o owocach lesnych jadalnych i jak to jest z tymi legendarnymi lisami co obsikuja jagody i nie wiadomo jesc czy nie jesc:) o nowych gatunkach zwierzat ktore od niedawna "wprowadzaja "sie do polskich lasow
Jak ja tęskniłam za odcinkami obliczy lasów i za Zdobkiem 😄
@@Tomasz_B1984 się wie 😁
Jeśli chodzi o grzyby nie wierzcie leśnikom. Kiedy zaczynałem przygodę z grzybami poszedłem z koszykiem do nadleśnictwa by się upewnić czy wszystko ok. Trudno było znaleźć kogoś kto się zna. Poruszenie było w całym gmachu. Ale wszyscy mieli piękne zielone mundurki. Tam znali się nawet nie na drzewach tylko na drewnie. Pan Dobek się zna. Za to podziwiam i szanuje. Szkoda , że nie może powiedzieć całej prawdy o tym co wyprawia się w naszych lasach ( Tzw. przebudowa by zdążyć przed efektem cieplarnianym). Pozdrawiam Serdecznie
Proponuję cykl porad praktycznych dla właścicieli prywatnych lasów, jak należy dbać o nie, jakie zabiegi wykonywać, a jakich się wystrzegać; np czy podcinać dolne gałęzie drzew. Poza tym, może o ciekawostkach, jak ''czarcia miotła''.
Po piestrzenicy spotkamy się w kostnicy hahaha
:D
@@zdobysawczarnowski5143 czyli akcja z przebraniem za zajączka wielkanocnego była bez wpływu gyromitryny? ;)
@@greenbike08 myślę że to było po suszonych czerwonych muchomorach
@@greenbike08 bez, nie jadam murchli :D
Chwytliwe :) 👍💀
Może udało by się zrobić odcinek o górskich lasach? Jaką tam mamy roślinność, różnice w drzewostanie.
I np dodać do tego jakiś opis pięter roślinności
Hej Zdobek ostatnio byłem na niedzielnej wyprawie na twoich włościach. Miło spędzony czas. Postaram się wrzucić filmik😀
Jeżeli chodzi o temat to podobał mi się jeden temat z komentarza prosty, ale ciekawy - Jak rozpoznawać drzewa w lesie lub znaki i symbole w lesie. 👍Pozdrawiam
Jakze milo sie zrobilo... wiosna to czas wracac, prosze zrobcie odcinek o pobojowiskach (okopy, stanowiska, leje...) z ostatniej wojny, lub starszych.
Następny materiał poproszę o tych wilkach. Czy zadomowiły się już na stałe,jaki mają wpływ na lokalne środowiska itp...
Zdobek,pozdro z Kartuz!
No przecież o wpływie już powiedział Zdobek - zaczęły rosnąć małe wejmutki :D
A może odcinek o gatunkach inwazyjnych zarówno fauny jak i flory w naszych lasach.Mówi sie ostatnio dużo o Jenotach,ale jest także sporo roślin z dalekiej Azji.Czy w Polsce występuje np.Szerszeń Azjatycki,bo to bydle jest naprawdę przerażające.
Jest film o tym u magia natury chyba
Super. Dziękuję o za wspomnienia smardzach
A może tak odcinek o wiosennych grzybach jadalnych? Jest ich całkiem sporo.
Nastepny odcinek o tym jak rozpoznawać drzewa w lesie. Jak wygląda grab, czeremcha, buk itd.
O, to jest myśl. Nagramy, wzorem "Monty Pythona", odcinek o rozpoznawaniu drzew w lesie z dużej odległości 😀
@ and now number one the larch
Polecam aplikację czyj to liść ;)
@ Ja też poproszę!
A to do szkoły nie chodził.. ja bym chciała jak pozbyć się graba i jego grabików z ogrodu.. nawet sarny nie dają rady..😅
Zdobek jesteś gość. Uwielbiam wieczorem słuchać leśnych opowieści.
Dzięki 👍... czekam na nowe filmy jak Kania na deszcz 👊 Pozdrawiam
Wszystkie grzyby są jadalne.... niektóre tylko raz... pozdrawiam 👍
@@WieK61 Kania jest jadalna, ale racja.
@@Stachu454 Miałem na myśli taką z dziobem i skrzydłami 👊
Jak byłem mały oglądałem "Czterej pancerni i pies". Później oglądałem "Robin of Sherwood". Były "Alternatywy 4", "Dr Quinn", "Strażnik Teksasu" itd.
A teraz mam 4 dychy na karku i oglądam "Echa Leśne"!!! :) Wielkie brawa dla całej ekipy EL 👍
Może udałoby się ekipie EL nakręcić odcinek (a najlepiej całą serię) dedykowaną dzieciom? Jestem typowym mieszczuchem, ale mam synka (5 lat), którego chciałbym zainteresować lasem, przyrodą... Pewnie znacie Państwo z własnego dzieciństwa jakieś gry i zabawy w lesie, jakieś ciekawostki, które mogą być interesujące dla naszych pociech ;)
Dzień dobry. Dziękuję za świetny film. Poproszę o prawdę o myśliwych: co oni robią? Ostatnio słyszałem że najwięcej kłusowników jest wśród myśliwych.... że używają noktowizorów nie tylko do zwierzyny na którą jest ona dozwolona... że zamiast polować na słabsze zwierzęta wybijają właśnie te najbardziej okazałe i są za to bezkarni. Pozdrawiam i czekam
No proszę , film o piestrzenicy a ja kilka dni temu znalazłem pierwszą swoją murchle w życiu 🙃 . Dokładnie na zrębie i dokładnie bosko pachniała 😁. Oczywiście została w lesie , też poczekam na te jesienne 😃. Pozdrawiam 😃
Ja jeździłem na grzyby do miejscowości Bąk trochę dalej od Gdyni niż Kościerzyna. Poranny pociąg był pełen ludzi a po przybyciu na miejsce to niektórzy biegli do lasu ,żeby nie zdradzić swoich miejsc.Ale tam to warto było jeździć.
Stacja Bąk leży na terenie mojego leśnictwa 🙂
A może filmik o szukaniu kwiatu paproci. Czyli o leśnych paprociach i innym "*zielsku".
No i znowu merytorycznie, konkretnie i na temat dla laików :) Super!
Jest i Pan Zdobek :) Mój ulubiony temat, czyli grzyby. Chętnie bym posłuchał o insektach żyjących w naszych lasach. Tych trochę uprzykrzających nasze leśne wędrówki. Przede wszystkim o Strzyżaku sarnim (vel mucha jelenia). Pozdrawiam.
Będziemy losować w ekipie kto się poświęci, żeby go pożarły do filmowania :D
@@zdobysawczarnowski5143 Jeśli to ma być aż takie poświęcenie to może lepiej wycofam ten pomysł :):) Gdyby wypadło w losowaniu na którąś z dziewczyn, miałbym wyrzuty sumienia :)
5:14 jeśli chodzi o hydrazyny, to w pieczarce tez one występują, a jest to jeden z najczęściej spożywanych grzybów przez ludzi ;)
No w końcu Zdobek 😀.
Chodzący dar opowiadania.
Jak to jest, że mowa by nie niszczyć ściółki w lesie, a jak wycinka to głęboką orkę się robi?
Jak postępuje wymiana sprzętu do zrębu? Kiedy nowoczesne harwestery i ciągniki gąsienicowe zastąpią stare traktory? Te drugie niszczą ściółkę i zostawiają bruzdy w drogach leśnych nawet na kilkadziesiąt centymetrów, uniemożliwiając jakąkolwiek turystykę rowerową.
Czy drogi leśne zawsze są wzdłuż granic działek?
Co zrobić jeśli w lesie na spacerze znajduje się śmieci, ale w ilościach większych niż można zabrać ze sobą, ale porozrzucane w wielu, wielu miejscach (nie jakieś pojedyncze, nielegalne wysypisko). Zawsze się boję, że jakbym zaczął taszczyć wory ze śmieciami, to byłbym sam posądzony o śmiecenie. Już kiedyś w dzieciństwie jak gasiłem butami pożar łąki pod lasem, to potem musiałem uciekać, bo mi nie chcieli wierzyć!
Raz na spacerze w lesie spotkałem dwóch mężczyzn, którzy nie kryli się specjalnie, a stali nad zwłokami sarny w sidłach. Założyłem odruchowo, że to leśnicy, ale skąd mógłbym mieć pewność? Czy można wylegitymować leśniczego?
Jakie formy ochrony pozwalają na jaką formę korzystania z lasu? Liczba form ochrony wydaje mi się dość znaczna i nie znalazłem prostego opracowania - ściągi, podręcznej na tyle by mieć zawsze ze sobą. (Np. czym jest ostoja leśna?)
Jeśli na mapie zaznaczony jest obszar chroniony, ale będąc w terenie nie mamy gpsa i nie ma znaków informujących o tym, to jak wymagać, by ludzie na to zważali?
Temat na czasie, u mnie w ogrodzie na ściółce wyrosły trzy sztuki takich właśnie grzybków, były dość mocno objedzone.
Eh no i przypomniał Zdobek, że do egzaminu z fitopatologii trzeba się uczyć a było tak pięknie przez moment
Sorry
kocham Echa Leśne i Lasy Państwowe !!!
Dzięki za super materiał.
W moim ogrodzie co roku wyrastają sobie smardze.. są smaczne i delikatne 🌞
Uwielbiam wwasze odcinki , są super ,pouczające ciekawe , pozdrawiam wszystkich całą ekipę .
5:06 Zdobek uważaj DOMINIKA leci nad lasem ;) a następny odcinek zrób o grzybach; jakie wystepują ;w jakich województwach i nie ,bo nie wszystkie, co są na slonsku so na pomorzu
Poproszę o film z instrukcją jak korzystać z map ze strony banku danych o lasach np. jak sprawdzić gdzie rosną jakie drzewa, czy gdzie planowana jest wycinka, gdzie są tereny natura 2000, czy inne leśne atrakcje. Na warstwach mapy jest pełno tajemniczych symboli, kolorów - a legendy nie widzę. Ratunku!
Może już był taki odcinek, ale jak nie, to coś o kleszczach i innych małych upierdliwych żyjątkach jak komary, meszki. Leśnik pewnie ma temat opanowany, jakie mamy skuteczne środki przeciw kleszczom, może ewentualnie jakieś szczepienia itp.
Dobrze ze powiedziałeś jak pachnie piestrzrnica. Smardz trochę podobny ma inny zapach. Ale też apetyczny.
Kręćcie poprostu częściej.
Następny odcinek byłby ciekawy o ziołach leśnych...
Proponuję serię o zwierzętach naszych lasów. Każdy odcinek o innym zwierzu. O ich zwyczajach itp. Może tak trochę pod dzieciaki. Wasze filmy są tak fantastyczne że całą rodziną uwielbiamy je oglądać 😀
Film jak zwykle super ciekawy! Zamawiam odcinki: o wilkach, lisach, sowach, żmijach, krukach. Wiem, wiem, już były - ale co z tego? O tym można w nieskończoność, szczególnie w EL-owym wydaniu :) Czekam też na odcinek "jak zgnębić czeremchę".
Proszę o odcinek o rozpoznawaniu ptaków po odgłosach podczas spaceru po lesie, jako podsumowanie „Leśnego Budzika”:)
Taki kurs dla początkujących na co zwrócić uwagę, by rozpoznać ptaki po głosie.
Wiem, że u Ciebie nie ma zbyt wielu gatunków drzew, ale może koledzy i koleżanki by pomogli i zrobilibyście film, w którym pokażecie jak wyglądają różne gatunki drzew, a jakbyście jeszcze powiedzieli co się robi z jakiego gatunku to umarłbym szczęśliwy
Czyli polski program rakietowy oprze się o grzyby...paliwo z piestrzenicy...
Problem w tym, że po drodze jest potrzebna "maszyna przetwórcza" jaką jest człowiek. Bo to efekt metabolizowania w naszym organizmie jest właśnie tym składnikiem paliwa.
@@donniasty Pewnie chemicy byliby w stanie zadziałać enzymami i wydobyć ów składnik paliwa.
Ale oczywiście moja wypowiedź ma charakter kąśliwo-żartobliwy...
@@jakubthomas8947 Mój także, mój także. :D
Zdobek bedzie kierował budową piestrzenicociągu.nord stream seven x.
Powiem Ci ,że ten pomarszczony grzyb jest taki szpetny, że nawet gdyby był wyjątkowo zdrowy...to i tak bym go nie zjadła 😁
Pozdrowionka ślę 👍
-może kolejny raport z Rytela po wichurach
-co u Macieja, czy dalej gnębi dzikich bursztyniarzy
-czy u Julki już stopniał śnieg ;)
- o łapaniu crossowców w tym tych z Narola, o szkodliwości ich jazd itp
-rozpoznawanie gatunków roślin w tym drzew, jak ktoś tu pisał
-o opryskach na np chrabąszcze i wpływie na inne gatunki tego Mospilanu
u mnie mają pryskać i się zaczął lament "Ekspertów" o szkodliwości ;)
Crossowców i quadowców można darzyć tylko nienawiścią. Gdyby mieli ciche maszyny i nie jeździliby po ściółce czy uprawach to nikt nie zawracałby sobie nimi głowy, a że robią syf i hałas w lesie to się ich ściga jak tylko się da.
@@Yes-hf6cw popieram 👍
Wpływ ocieplenia klimatu na nasze lasy i jak zmieniacie ich zawartosc pod tym katem (czesto sie przewija, ale nigdy kompleksowo)
Nasze lasy mogą być za chwilę lasami nie naszymi. PiS, po cichu chciał sprywatyzować lasy państwowe, po wydaniu się niecnych planów odpuścił, ale znając Partię, zapewne nie odpuści.
Ciekawe informacje ;)
może odcinek o kleszczach ? jak sie przed nimi bronić i jak się pozbywać dziadów które się wgryzły
Permetryna do impregnacji odzieży. W tym sezonie zero kleszczy.
Bardzo ciekawe.Dzięki!
Babcia mawiała że wszystkie grzyby są jadalne! Niektóre tylko raz 😁
Wszystkie jemy tylko raz.
Chyba, że ktoś woli wysrane.
Wilki się zadomowiły w całym kraju. Dobrze zadomowiły. Dwa tygodnie temu wybrałem się w niedzielę na wiosenną wyprawę polną drogą pomiędzy dwiema wsiami. Tak ze dwa, trzy kilometry po pagórkowatym, morenowym terenie. A idąc (to była godzina może 10.00) usłyszałem przed sobą motocykl terenowy. Blisko! Nie zobaczyłem go bo rosną tam przy drodze niewielkie zagajniki. A po tym jest "górka" i droga schodzi mocno w dół. Kiedy wyszedłem w końcu z cienia lasków zobaczyłem na drodze ślad motoru. A na nim TROP WILKA. Ile minut mogło minąć? Myślę, że najwyżej 5! Znaczy, w tym czasie przejechał motocykl, a po tym. po jego śladzie przebiegł wilk... A ja byłem bardzo, bardzo blisko. Zapewne mnie obserwował z nadrzecznych łegów, bo tam płynie mała rzeczka pośród krzaków i olch... A te wilki pod Skierniewicami odkryłem dwa lata temu: Wracałem w październiku wieczorem z grzybów (podgrzybki pięknie się sypnęły). Zmierzchało, ale ja te tereny znam doskonale i to od 40 z górą lat! Więc nie czułem dyskomfortu. I nagle usłyszałem z lasu dziwny jazgot.Nawet dało się w nim usłyszeć specyficzne szczekanie. Pomyślałem sobie - psy grasują. Ale po jakimś czasie znalazłem w necie film o wilkach i ich odgłosach. No i był tam nagrany IDENTYCZNY jazgot...
Więcej takich odcinków i znacznie dłuższe ! 🤗🤗
Tzw. "Papierzakow"... ;)
A moja propozycja to: Jak zmieniało się zalesienie Polski na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat. Kiedyś lubuskie, województwo w którym mieszkam było chlubą kraju pod tym względem. Jak to wygląda obecnie? Pozdrawiam :)
No nareszcie najlepszy człowiek z lasu!
Zrobcie odcinek o orientacji w lesie za pomoca np. mchu lub slupkow oddzialowych 😀
Hej, o temacie, o którym piszesz nagrała odcinek Dominika, sprawdź naszą playlistę 😉
@ ach...ta Dominika😍
Nowy odcinek może o drzewach? Jakaś seria i drzewach? Najlepiej o drzewach mnie spotykanych w polskich lasach. Może jawor, platan bądź coś w tym stylu. U mnie jawora w lesie nie widziałem nigdy. Nie wspominam o platanie. Tego nie widziałem nigdy
Platany rosną na Plantach krakowskich..
Często tam nie bywam, z Mazur daleko mi. Ale wielkie dzięki, będę nie omieszkam zobaczyć
Ja ostatnio przez przypadek w ogródku znalazłem smardzówkę czeską. Bardzo fajny i ciekawy odcinek :-)
Smardze zgadza się bardzo dobry grzyb bardzo popularny we Francji suszony i świeży :) cudny film … dzięki, że jesteście
Technik Leśnik w stanie spoczynku w Paris😂
Nagrajcie coś o ptakach.
O jak super że jesteście i tak trzymać 👍👍👍
Mnie interesuje co leśnictwo robi ze śmieciami wyrzucanymi do lasu.
I jakie znaleziska były najciekawsze.
Dawno temu widziałem szczątki jakiegoś auta w lesie.
Te śmieci są zwożone do takiego punktu odbioru, każde nadleśnictwo ma swój własny. Oczywiście jeśli się da to zwieść normalnym sprzętem to wypisuje się zlecenie dla ZULa i zbierają na tej samej zasadzie co sprzątanie parkingów leśnych. Jeśli są to gabaryty czy gruz, znaczne ilości to już zajmuje się tym inna firma i prowadzi się śledztwo w tej sprawie. Na parkingach najwięcej ciekawych znalezisk się trafia, z ciekawszych to np. dildo, sztuczna szpara, stanik na stoliku i 7 pełnych prezerwatyw. Nie jest przyjemne zbieranie takiego syfu.
@@Yes-hf6cw No cóż, znaleziskami jestem zawiedziony. Myślałem bardziej o czymś historycznym, a niżeli o takich przyziemnych śmieciach.
Ale cała procedura sprzątania wygląda na ciekawą.
@@zdunowskidariusz8304 Jedyne historyczne "śmieci" jakie się dalej znajduje to pociski, bomby, miny, granaty. Ciągle znajduje się nowe, w tamtym roku przy przygotowywaniu gleby pod sadzenia ciągnik zahaczył o bombę o szacowanej wadze około tony, zdetonowali na miejscu bo wykopanie i przewóz takiego towaru byłby bardzo niebezpieczny.
@@Yes-hf6cw Ooo i tu juz robi się ciekawie.
Co prawda pociski i niewybuchy nie są czymś niezwykłym. Ale cała procedura i strategia ich wydobycia, a potem unieszkodliwiania juz może być interesująca.
Fajnie ze jest odc OL. I Zdobek👍🙂 pozdrowionka dla Ekipy
Wszystko jedno o czym byle prowadził Pan Zdobek :D
Super seria.. ogólnie bardzo fajne i treściwe odcinki. Pyta Pan o czym dalej odcinki.. szczerze mówiąc mnie bardzo interesuje .. jak legalnie zamieszkać w lesie gdzieś na odludziu i jak wziąć pod opiekę kawałek lasu i dbać o niego. Od dawna mamy z żoną takie marzenie ale w Polsce chyba jest to nierealne :/
Pozdrawiam Państwa, ja bym się chętnie dowiedział jak uprawiać las żeby drewno było wartościowe analogicznie do odcinka gdzie pokazaliście jak uzyskujecie fajną sosnę, ale w odniesieniu do różnych gatunków drzew i typów lasu. Jeśli podacie mi źródła takiej wiedzy jakieś podręczniki albo artykuły to byłbym bardzo wdzięczny. Dziękuję za odpowiedzieć do mojego ostatniego pytania.
5:02 - nadtlenek wodoru zwany wodą utlenioną, czyli paliwo do rakiet V2 - stosujemy powszechnie.
ale nie spożywamy :D
Nadtlenek wodoru to utleniacz a nie paliwo.
Perhydrol to zwykła woda utleniona, tyle, że stężona.
może nakręćcie serie o wszystkich grzybach jakie można zbierać w przeciągu całego roku
długo czekałem na ciekawy odcinek , dziękuję .
Czuję że to będzie dobry odcinek (:
"Dosis Facit Venenum" - Paracelsus
jem różne grzyby, amanita muscaria wyjątkowo polecam.
Super się ogląda filmy z leśniczym Zdobkiem :)
Może odcinek o ziołach, które mijamy na każdym kroku, a nie wiemy, że można je jeść lub parzyć?
Super film.
Pozdrawiam serdecznie
jesienne grzyby lesne sa spoko. bedą grzyby i jesień. co do lasów to mogą do wrzesnia nie wytrzymać....
Następny odcinek o życiu bobrów:)
Dawajcie kontrowersje niech poleje się krew. Myśliwi w lesie fakty i mity
Pozdrowienia;-)
Gyromitryna jest substancją lotną, także odwary się z tego odlewa, nie przygotowuje się z nich nic. Przy gotowaniu tych grzybów można się silnie zatruć wdychając opary! Z racji tej informacji nie rozdrabniałbym gołymi rękami owocników by nasycić nozdrza ich pięknym (gyromitrynowym) zapachem, a po takiej zabawie od razu radziłbym umyć ręce mydłem...
Pozdrawiam! :)
ciekawy material o grzybni w lesie :)
'O czym mielibyśmy kręcić następne odcinki?'
No - jak dla mnie byłoby ważne jak bronić się przed Lasami, które wkraczają do siedlisk ludzi.
Na przykład - widzę stado dzików pod blokiem - mama, tata, dzieci, ciotki i wujkowie. Około 60 sztuk.
Mogę iść w ich kierunku? Jak zaczną atakować to co trzeba zrobić w blokowiskach?
Trzeba się zamaskować trawą, własnymi odchodami i kucnąć, uciekać czy atakować?
A co w takim przypadku zrobić w ich naturalnym środowisku - Lesie, kiedy na przykład zbieramy grzyby?
Witam.O gatunkach inwazyjnych zwierzat,jesli takie wystepuja na waszych terenach, o rybach jesli na terenie waszych lasow sa rzeki,stawy lub jeziora,o wilkach skoro sie pojawiły,o zubrach wolno żyjących w zachodniej Polsce.Pozdrawiam.
Mam super pomysl na odcinek o boleriozie, jak lesnicy zyja z ta choroba, skad sie wziela itd
Bardzo chciałbym usłyszeć o brzęku, czyli jarzębie brekinia, bo ostatnio to drzewo bardzo mnie zaciekawiło. 😃🌳
👍 dla Zdobysława
Super się ogląda. Zdobek the best.
Parę lat temu spotkałem w lesie dziadka który niósł cały koszyk piestrzenic. Popytałem, i powiedział że od kilkunastu lat każdej wiosny zbiera on kilogramy piestrzenic, później je suszy, a w lecie przyjeżdża do niego co roku jakiś restaurator ze Szwajcarii i skupuje od niego ten susz za bardzo duże pieniądze. Ponoć to jakiś składnik sosu grzybowego.
To ceniony grzyb na wielu europejskich stołach.
Przerabia się go w przemysle spożywczym w hurtowych ilościach.
Obecnie w PL nie wolno go sprzedawać, ale eksportuje się go do wielu innych krajów.
Spoko odcinek!
Pozdro💪🏼
Panie Zdobku, a może o glebie leśnej czym się różni od gleby rolnej i dlaczego drzewa tak dobrze rosną bez nawożenia?
W sumie to moglibyście się odnieść do tematu gier terenowych Geocaching oraz Opencaching i kwestii ukrywania pojemników z tychże gier terenowych w różnych częściach lasu. Może to temat dla nieprzesadnie szerokiego grona osób, ale taka dość ciekawa odmiana myślę :)
Wypadałoby skomentować zapowiadane zmiany dotyczące ułatwień w wyrębie działek leśnych w zamian za przekazanie dowolnego innego gruntu.
Przydałby się film o prawidłowym sadzeniu drzewek z rozłożystym systemie korzeniowym i ogólnie o szkółkach
W końcu normalny odcinek
Ostatnio sie zastanawiałem, czy są jakieś konkretne środowiska(łąki, młodnik, pole kukuryczy, itp.) w którym przychodzą na świat młote zwierzątka (np barzanty, zające, dziki, sarny itp.)? Czy może jest to obojęte dla nich?
Ps. Rewelacyjnie zrobiony materiał.
Panie moja Matka od lat je zbiera gotuje i smaży z jajkami i jakoś jescze żyjemy i powiem że są bardzo smaczne.
Cześć Zdobek :p Pozdrawiam