Przecież nie sposób zrobić seryjnie rower idalnie pasujący każdemu. Pomijam takie fanaberie jak moje 46T, ale choćby dobranie siodełka pod indywidualną budowę ciała i stylu jazdy, opony pod typ nawierzchni itd. Ciekawe, który producent zachęca swoich dystrybutorów by dokonywali drobnych poprawek pod konkrertnego klienta? Ja sobie to z radością sam robię, aczkolwiek normalny czlowiek ma rower do jazdy, a nie do rozkręcania, więc warto poprosić o pomoc w sklepie/serwisie.
Świetna prezentacja, wyraźnie, konkretnie, rzeczowo. Dziękuję! Miesiąc temu kupiłem Marina 4C (do jazdy z sakwami) ale tam jest Sora 11-34 tył i 50-34 przód. Klamkomanetki-czyli tudniej (drożej) do przeróbek. Teoretycznie rozważam zastosowanie z przody korby Alivio FC-T4060 48-36-26, sądzę, że da mi to lżejsze przełożenie najniższym kosztem i najmniejszym nakładem pracy
wszystko zależy gdzie się jeździ, ja jeżdżę głównie po mieście tyle że sporo górek - Gdańsk - najmniejsze przełożenie mam 24 zęby z przodu i tyle samo z tyłu a maksymalne 48 na 14 ( stary napęd 3x6) i koła 26 cali, w zasadzie wystarcza, nie muszę jeździć szybciej a najmniejszego przełożenia już dawno nie użyłem a zastanawiam się nad zmianą na cues 1x9 lub 1x10 ( np 11x43 i korba 42 lub 44 ) które daje podobną rozpiętość napędu, tyle że nikt nie wstawia takiego napędu do treekinga.
Kupiłem Unibike Viper na takie jednodniowe przejażdżki a mieszkam na Jurze. Są podjazdy - nie sa to wprawdzie wielokilometrowe wspinaczki, ale w kość dac potrafią. Pierwsze, co zrobiłem, to zmniejszyłem zestaw tarcz z przodu z 48-36-26 na 44-32-24 przy zachowaniu tylnej kasety 11-36. Tarcza 44 przydaje mi sie na długich prostych po płaskim asfalcie (a pedałuję z reguły na kadencji 80 - 90), tarczy 24 uzywam do podjazdów pod bardzo przykre górki o nachyleniu ponad 10%. Mniejsze nachylenia, ew. szutrowy teren robie na tarczy 32. Zasadniczo kupiłbym pewnie rower górski, gdyby nie to, że na singletracki czy szlaki enduro nie wyjeżdżam, częściej jeżdżę po asfaltach, ściezkach i szutrze. Opony 1,65 cala mi sie sprawdzają świetnie.
to z pewnością też kwestia kondycji, wieku i obciążenia roweru; w moim przypadku (53 lata i przeciętna kondycja oraz 4 sakwy) 46T z tyłu w połączeniu z 24T z przodu bywają przydatne przy podjazdach >10%
Z czasem w moim rowerku fabryki dużo nie zostało. Zaczołem od oswietlenia, a z czasem została sama rama i kierownica, bagażnik błotniki. Reszta w miare zużywania wymieniałem na nowe kierując się tylko wyłącznie tym jakie mam przemyślenia i potrzeby w trakcie swoich podróży. Teraz tylko napisy na ramie mówią o rodowodzie.
Ja chciałem podziękować za bardzo dobrze zrobiony film i bardzo dobra dykcja (glos spikera :). Sam posiadam Unibike Expedytion (2017r). Przejechałem na nim 20 tys. kilometrów .Film zainspirował mnie równie do wymiany niektórych komponentów . Wszystko rzeczowo z opisem nie nudziłem sie. Pozdrawiam serdecznie. Sory ale co z klawiatura .
Ja jeżdżę na jednodniowe wycieczki, tak do 120 km i od tezech lat używam do tego krossa eskera 4.0 Stalowa rama, bardzo wygodny rower, tez kilka zmian w nim wprowadziłem, bardzo polecam.
Zgadzam się co do opon firmy Schwalbe. Używam ich głównie na tylnym kole od wielu lat i do tej pory nie zdarzyło się bym złapał "gumę". Ważę ponad 110 kg i wg wyliczeń (w zależności od "szkoły" liczony jest podział obciążenia na poszczególne koła: przednia 1/3 a tylna 2/3 - bądź - 1/4 przednia a tylna 3/4 całkowitej wagi roweru, rowerzysty i wszystkich gadżetów/dodatków) wraz z wagą roweru i innymi dodatkami przekraczam obciążenie na tylne koło około 100 kg. Większość opon (tych zaprojektowanych na duże obciążenia) ma dopuszczalne maksymalne obciążenie do 90 kg a Schwalbe Marathon PLUS w zależności od modelu w zakresie 110 - 125 kg. Dawniej nie zważałem na ten czynnik wiele uwagi do czasu aż w ciągu jednego sezonu nie złapałem 3x gumy i to głównie poprzez przekroczenia dopuszczalnego obciążenia. Wtedy poradziłem się kilku serwisów ale żaden nie zaproponował mi odpowiedniego rozwiązania. Dopiero kiedy zacząłem grzebać w sieci to znalazłem firmę Schwalbe (o dziwo w żadnym serwisie rowerowym nie zaproponowano mi opon z tej firmy chociaż mówiłem, że wole porządnie zapłacić ale mieć święty spokój - cena tych opon zaczyna się od 150 zł). Na swoim "analogu" jeździłem przez 4 lata i to po różnych drogach i "pseudodrogach" z pełnym obciążeniem (czyli ja 😁 + sprzęt fotograficzny o łącznej wadze około 10 kg + inne "niezbędne rzeczy) i ani razu nie złapałem "gumy". Teraz kiedy kupiłem sobie "elektryka" to od razu wymieniłem tylną oponę na Schwalbe bo te zamontowane fabrycznie pomimo dobrej jakości były na maksymalne 90 kg obciążenia.
Serdecznie dziękuję za komentarz. Oczywiście warto pamiętać, że Schwalbe to masa rozmaitych opon i nie każda jest świetna. Na ich niemieckojęzycznej witrynie jest bardzo dobry skrypt doradzający jaką oponę wybrać (może w przeglądarce ustawić autotłumaczenie na inny język jak ktoś nie zna niemieckiego): www.schwalbe.com/produktberater/fahrradreifen-berater/ Tak jak Pan zauważył te z dopiskiem „plus” w nazwie mają dodatkowe wzmocnienie antyprzebiciowe. Jak wybrałem podwersję Tour bo śmigam często poza asfaltem, ale przy wycieczkach asfaltowych mniej oporów będzie na wersji nie-tour
@@BernardFruga-Outdoor Tak, zgadza się. Nie chciałem się tutaj rozpisywać bo to temat rzeka w przypadku ich produktów. Ich strona www zawiera dużo informacji i jest w czym wybierać pod swoje preferencje. Np. w swojej ofercie podają 7 stopniową skalę odporności na przebicia i ta najlepsza to 7 z wkładką Smart Guard (to elastyczny pasek kauczuku o grubości do 5 mm). Na YT był kiedyś film jak klient do tego typu opony powbijał naokoło kilkadziesiąt metalowych pinezek i jeździł na tym kole 😁 bez żadnych problemów. Wadą tego typu opon jest wielkość/grubość i waga - nie na każdy rower się nadają. Mi zależało na wytrzymałości - nie jeżdżę wyczynowo ale rekreacyjnie i hobbystycznie więc wielkość i waga nie miały znaczenia. Rower jest mi też potrzebny do transportu (oprócz mnie) sprzętu fotograficznego w miejsca gdzie autem człowiek nie dojedzie a na piechotę za daleko i za ciężko - wiek się kłania 😄 Z ich strony mogę polecić katalog produktów gdzie wszystko dokładnie jest podane w tabelach www.schwalbe.com/ebooks/2022/bike_2022_polish/
Mam ten rower od tygodnia i od razu po rozpakowaniu z kartonu zrobiłem konwersję na elektryka , Atlantis to świetny wybór ,daje spore możliwości spersonalizowania go pod użytkownika. Polecam nie zdecydowanym.
u mnie po taniości wystarczyło zakupić zębatkę 42 i zmodyfikowałem kasete 11-36(klasyk XT0 i regulacja przerzutki ...lata już 5 rok i wjeżdżam na lubań..no prawie..
Świetny wybór, przede mną również wybór nowej kasety na 46 zębów 😁 tylko nie wiem czy nie obędzie się bez zmiany napinacza czy jak to się nazywa, w górach 46 robi robotę 💪
46T to jest wyzwanie dla przerzutek. Na przykład przy napędach 3x nie widziałem oficjalnego wsparcia dla więcej niż 42T na kasecie. (Mnie się to udało obejść na starym rowerze MTB poprzed przedłużenie mocowania przerzutki oraz przez dłuższą B-screw czyli śrubę na przerzutce.)
Rower fajnie przerobiony. W moim też dokonałem zmian całkiem sporo. Też próbowałem założyć tę sprężynę do stabilizacji przedniego koła ale bez powodzenia. Przy każdym skręcie spadała z osłony j darła lakier. Dobrze widzieć, że jednak działa bo już myślałem, że to badziewny produkt. Masz rację z tym, że Unibike ma najlepszy stosunek jakości do ceny. Sam mam jednego i wielu osobom poleciłem i każdy jest zadowolony. W tych rowerach po prostu wszystko działa jak trzeba.
Bardzo fajny trekkingowy rower. Najbardziej podoba mi się podejście do napędu, wystarczy kilka modyfikacji oraz wiedzy aby stworzyć rower gdzie pojedzie prawie wszędzie, nawet na wzmiesienia 12% +. Tylko dziwi mnie że sami producenci nie wychodzą z inicjatywą, aby wprowadzić serie wyprawową o lżejszym napędzie. Gorzej mają użytkownicy klamko-manetek ( którym sam jestem ) W moim gravelu lżej niż z przodu 46/30 i z tyłu 11-34 nie mogę sobie pozwolić bez kosztownych modyfikacji.
Dziękuję za komentarz. Dla mnie ważne było zejście do ok. 15 Gear Inches. Myślę, że moje potrzeby są niszowo-egzotyczne :-) Patrzyłem jakie rowery budują ludzie, którzy przemierzają świat i oni też często wybierają 11-34T na kasecie oraz na korbie 22-32-42T (lub podobne) co przy 26’’ kołach daje ok. 17 Gear Inches (GI). Widzę, że poniżej 17 GI mało kto potrzebuje schodzić. W kwietniu w hiszpańskiej Galicji walczyłem z podjazdami na rowerze z 20 GI i strasznie dostałem w kość pchając rower pod stromizny. Dlatego tak ambitnie szukałem zejścia tak nisko z GI jak to możliwe. Mój stary rower był na wolnobiegu, więc tam nie było opcji. Stąd projekt Unibike Atlantis :-)
@@BernardFruga-Outdoor Jednym słowem wjedziesz wszędzie gdzie się da :D Szczerze to ja jeszcze nie testowałem jazdy ze sakwami na nowym napędzie, ciekawe na jakie podjazdy będę mógł sobie pozwolić przy mojej konfiguracji. Czekam na relacje z wypraw, pozdrawiam :)
@@ukaszkowalski2124 tutaj jest dość dobry algorytm policzenia pod ile % nachylenia podjedziesz: www.cyclingabout.com/gradient-threshold-steepest-hill/ i w moim przypadku się zgadza. Zaś fororelacje z rapory mapowe z wypraw publikuję tutaj: www.komoot.com/pl-pl/user/2805035054081?ref=wud
Też sobie kupiłem tę oponę Schwalbe Marathon Plus Tour tylko do mojego Treka 26 cali .Drogie to jeszcze przed inflacją kosztował chyba 140 zł ale jestem zadowolony
Świetna recenzja roweru, modyfikacji pod swoje potrzeby. Mam pytanie, jakiej długości korby masz, 170 czy 175 mm? Różnica mała ale efekt pedałowania znaczny.
Kombinuję jak Ty kolego z przełożeniami, bo również zależy mi na podjazdach. Ciekawe, czy podpasują części do skopiowania od Ciebie w Unibike Vision. Pozdrawiam i powodzenia.
Witam W 0:02 sekundzie filmu widać że bagażnik tylny jest zamontowany po skosie w kierunku siodełka oraz tylna lampka też ... czy to ma jakiś konkretny cel? /Wg mnie powinien być poziono do podłoża./ Pytanie co do tłumika zamontowanego na przednim kole czy rzeczywiście trzyma koło zaladowane sakwami bo wg. opinii innych użytkowników po postawieniu rowera na nóżce koło opada na bok. Pozdrawiam.
1. ma Pan rację, bagażnik jest nierówny; odpuściłem sobie wiercenie nowych otworów w błotniku i puszczaniu inaczej kabla po zmianie bagażnika - dlatego jest odchylony; sakwy się trzymają, więc póki co jest jak jest 2. sprężyna zdecydowanie u mnie pomogła; sakwy mam zapakowane po ok. 5kg każda i rower stoi; proszę zwrócić uwagę, że Atlantis ma mega długą nóżkę; myślę że to też ma znaczenie
@@BernardFruga-Outdoor Witam znowu 1. tylko że haki sakw poprzez ukośny montaż są nierówno obciążone więc mogą na dłuższą metę pękać od nierównego rozłożenia ciężaru sakwy. 2. posiadam taki amortyzator on tylko pomaga w lepszym prowadzeniu na wprost nie buja tak ale nie utrzymuje przedniego koła po podparciu na nóżce . /są dodatkowe nózki do bagażników przednich typu lowrider albo nawet blokady kierownicy na mostku./ Pozdrawiam.
gdyby jeszcze zejsc z cali w kolach, mozna by dac grubsza opone i miec sensowny przeswit z blotnikiem. To tez wplywa na ulzenie w podjazdach... no a z drugiej strony pedaly sa wtedy ciut blizej ziemi, wiec na offroadzie trzeba bardziej uwazac 🤷 w kazdym razie fajne zestawienie personalizacji... ale to zwracanie sie do widza jest mega dziwne... 🤪
@@BernardFruga-Outdoor 😁 tu gdzie zyjemy tak sie nie robi, chociaz na silowniach, czy niektorych "modnych" sklepach probuja (mozliwe ze tak sugeruja poradniki na sukces?); nie mielismy okazji nawiazac tej relacji na TY; trudno nie myslec o innych widzach, ktorzy widzieli, ogladaja lub beda olgladac ten film, wtedy takie wyodrebnienie jakiegos konkretnego odbiorce jest po prostu dziwne (co w angielskim nie stanowi problemu); wreszcie w filmiku gdzie przedstawiles tego Unibika, 3 msc temu, jeszcze tego nie robiles 😁 Ale to oczywiscie Twoj kanal, Twoj scenariusz i rezyseria... i a to wybicie sie w algorytmie trzeba zapracowac. Ja tylko podzielilem sie obserwacja, tak juz mam, wiec mozliwe, ze nie jestem ta wlasciwa grupa docelowa 🙃
dziękuję; jak rozumiem łatwiej Ci oglądać, gdy mówię bardziej bezoosobowo niż tak, że skracam dystans, co dla Ciebie jest irytujące i sztuczne? dobrze, że o tym napisałeś, bo być może także inne osoby były tym poirytowane ale tylko Ty dałeś znać; pozwalam sobie pisać per „Ty” trzymając się konwencji z Twojego komentarza; szczerze mówiąc sam jestem zaskoczony jak bardzo algorytm yt podbił ten film, bo na raczkującym kanale mam ponad 4 tysiące odsłon filmu;
@@BernardFruga-Outdoor Ja dziekuje za spokojna i wywazona odpowiedz :) Kompulsywnie komentuje, czesto z wyczuciem rownym radzieckim czolgom... niestety, taka dyskusja szybko eskaluje, dlatego dziekuje, ze tak nie zareagowales (ja uzylem tej formy, w odpowiedzi na film - jednoczesnie tutaj, w komentarzach, juz wiadomo ze rozmawiamy Ty i ja) Tak, pierwsze wrazenie takie wlasnie bylo - wymuszone i sztuczne, przez kontrast do wiekszosci tworcow mowiacych po prostu od siebie. Takie kierowanie widza przypomina tez wywolanie do tablicy, gdzie profesor, mozolnie, wpaja uczniowi na co ma zwrocic uwage, zeby dobrze wzor podstawic. Ale to moje skojzenie 😁 Jednoczesnie zdaje sobie sprawie, ze sa inni, do ktorych taka forma komunikacji trafia z marszu; lub czuja sie dzieki temu lepiej; lub nawet nie zwroca uwagi 🙃 Niezaleznie od mojej opini opartej na uwarunkowaniu kulturowym, to mysle, ze najwazniejsze zebys robil to z czym czujesz sie dobrze, tak jak czujesz sie z tym dobrze. Wtedy wypadnie to najbardziej naturalnie, bedziesz sie czul pewniej, co tez odbiorca odczuje. Mysle, ze caly material, mozesz nawet zaczac od "Czesc! Nazywam sie Bernard ... i chcialbym dzis Ci opowiedziec o/dzis Cie zabrac do ...", wtedy od poczatku wiadomo jakie sa reguly 😊 inaczej to wypada, niz takie "spojz na moja zebatke" calkiem znienacka 😁 Co do zasiegu - wlasnie obejzalem ten film jako pierwszy, bo wyskoczyl mi w sugestiach. To bylo dziwne o tyle, ze nie ogladam polskich filmow dyskutujacych konkretnie o rowerach. Jedynie czasem jakies relacje z wypraw czy wyscigow ultra. Jednak, przypadkiem, YT zapoznal mnie z czlowiekiem, ktory, jak ja, ma hopla na punkcie usprawniania swojego roweru 😁👍 Trzymam kciuki za dalszy rozwoj kanalu!
Też się zastanawiam nad kupnem tego roweru, trochę nie rozumiem tej korekty kasety - oryginalne 3x10 nie wystarcza by podjechać pod dowolną górę nawet z sakwami? Aktualnie jeżdżę na rowerze z 3 biegami w piaście więc 30 przełożeń jawi mi się jak rowerowa utopia.
Proszę zwrócić uwagę na ilość zębów. Sama liczba biegów nie jest miarodajna w estymacji pokonywania podjazdów. Przy moim wieku i kondycji 46t z tyłu było potrzebne przy 26t ma korbie by wjechać na 12%
Mam rower Kalkhoff z przekładnią Pinion P.18 (kupiłem nowy)...przejechałem 20.000 km..wymieniłem tylko 2x olej .. i nic więcej!..żadnych problemów! Pozdrawiam
W Unibike Viper miałem to samo siodełko. Bardzo szybko z niego zrezygnowałem. Twardsze siodełko z otworem centralnym jest dużo wygodniejsze przy długich trasach. Nie miał Pan problemów z trzaskami kierownicy i sztycy siodełka?
Witam. Mam Unibike Globetrotter, a żona Unibike Atlantisa. W jednym i drugim kierownica trzeszczy. Podociągałem wszystkie możliwe śruby, ale to nie pomogło.
Pytanie do bardziej zorientowantych osób. Z racji tego, że mam możliwości kupna unibik'a tyle, że Expedition również z 2021. I mam zagwostke. Ponieważ oryginalnie wychodzi tam kaseta alivio 9 rzędowa. I czy da radę upchać tam kasetę shimano 10 rzędowa taką jaką prezentuje pan Bernard...
Ja jestem mocno zawiedziony Unibikiem. Robię po tysiąc km miesięcznie i podzespoły tego nie wytrzymują i nie byłby to problem gdyby części były na stronie producenta dostępne a praktycznie nie ma tam nic. Rozleciał mi się teraz suport i nie jestem dostępny. Jakie wyjście ? Włożyć chińczyka który sieza 2 tys rozleci czy włożyć coś markowego nie adekwatnego cenowo i jakościowo do całej reszty roweru ? Dziekuje ale nie zostanę z tą marką na dłużej.
cztery stalowe opaski oraz pałąk łączący lewy z prawym najwyraźniej wystarcza; zresztą podobne rozwiązanie mam w innym rowerze (bez amortyzatora) i daje radę
bo ja wiem, czy kilogramy mają dla mnie takie znaczenie przy jeździe z sakwami? raczej nie lubię zabierania mocy przez amortyzatory na asfalcie i staram się je wtedy blokować
też wolę sztywny z przodu, ale jak masz 4 sakwy to dwa i pół kilo różnicy to już żadna różnica, ja akurat jeżdżę po mieście bez dużego bagażu ale czasem noszę rower po schodach czy wrzucam na dach samochodu, i wtedy te 2 kilo robią różnicę
Witam a ja nie rozumiem dlaczego 48 T trzeba było zlikwidować bo co za szybko na prostej ? a wystarczyło zostawić przód taki jaki jest a dać do tyłu 11-40 t i dołożyć ogniwa do łańcucha no i nową Deorkę. tłumaczenie że mając 53 lata to nie potrzeba ogromnego napędu bo Panie Fruga to przyda się jadąc z góry. zawsze lepiej mieć więcej niż mniej. Pozdrawiam .
@@BernardFruga-Outdoor ja jeździłem tylko 19". Jest ok, ale nie mam porównania i dlatego zapytałem Pana o przekrok. Co zaważyło na wyborze wyższego rozmiaru?
Wygoda. Moim zdaniem geometria to nie tylko przekrok. Jak usiadłem na jednym i na drugim to wiedziałem który jest wygodniejszy pode mnie. Szef sklepu powiedział że teoretycznie dla mnie pasują obydwa rozmiary. Ale jazda próbna pokazała który jest wygodniejszy. Zatem nie wierzę by wybór się udał tylko poprzez pomiar przekroku
Jest taki człowiek Marek Dittmann, który na takim Unibike’u przejechał świat dookoła.
Pozdrawiam
Jednak można
Kolejny świadomy użytkownik, to dobry pomysł, zrobienie kilku drobnych poprawek dla WŁASNEGO komfortu. Gratuluję i pozdrawiam.
Przecież nie sposób zrobić seryjnie rower idalnie pasujący każdemu. Pomijam takie fanaberie jak moje 46T, ale choćby dobranie siodełka pod indywidualną budowę ciała i stylu jazdy, opony pod typ nawierzchni itd. Ciekawe, który producent zachęca swoich dystrybutorów by dokonywali drobnych poprawek pod konkrertnego klienta? Ja sobie to z radością sam robię, aczkolwiek normalny czlowiek ma rower do jazdy, a nie do rozkręcania, więc warto poprosić o pomoc w sklepie/serwisie.
Świetna prezentacja, wyraźnie, konkretnie, rzeczowo. Dziękuję!
Miesiąc temu kupiłem Marina 4C (do jazdy z sakwami) ale tam jest Sora 11-34 tył i 50-34 przód. Klamkomanetki-czyli tudniej (drożej) do przeróbek.
Teoretycznie rozważam zastosowanie z przody korby Alivio FC-T4060 48-36-26, sądzę, że da mi to lżejsze przełożenie najniższym kosztem i najmniejszym nakładem pracy
Dziękuję za miłe słowa. Oczywiście wiele zależy od stopnia trudności podjazdów i od kondycji. W moim przypadku duży blat z tyłu był koniecznością.
wszystko zależy gdzie się jeździ, ja jeżdżę głównie po mieście tyle że sporo górek - Gdańsk - najmniejsze przełożenie mam 24 zęby z przodu i tyle samo z tyłu a maksymalne 48 na 14 ( stary napęd 3x6) i koła 26 cali, w zasadzie wystarcza, nie muszę jeździć szybciej a najmniejszego przełożenia już dawno nie użyłem a zastanawiam się nad zmianą na cues 1x9 lub 1x10 ( np 11x43 i korba 42 lub 44 ) które daje podobną rozpiętość napędu, tyle że nikt nie wstawia takiego napędu do treekinga.
Najlepsza dykcja i głos polskiego rowerowego jutuba :-) Dzięki za materiał!
Troszkę tych zmian Pan zrobił :)Dalszych 1000 km życzę
Kupiłem Unibike Viper na takie jednodniowe przejażdżki a mieszkam na Jurze. Są podjazdy - nie sa to wprawdzie wielokilometrowe wspinaczki, ale w kość dac potrafią. Pierwsze, co zrobiłem, to zmniejszyłem zestaw tarcz z przodu z 48-36-26 na 44-32-24 przy zachowaniu tylnej kasety 11-36. Tarcza 44 przydaje mi sie na długich prostych po płaskim asfalcie (a pedałuję z reguły na kadencji 80 - 90), tarczy 24 uzywam do podjazdów pod bardzo przykre górki o nachyleniu ponad 10%. Mniejsze nachylenia, ew. szutrowy teren robie na tarczy 32.
Zasadniczo kupiłbym pewnie rower górski, gdyby nie to, że na singletracki czy szlaki enduro nie wyjeżdżam, częściej jeżdżę po asfaltach, ściezkach i szutrze. Opony 1,65 cala mi sie sprawdzają świetnie.
to z pewnością też kwestia kondycji, wieku i obciążenia roweru; w moim przypadku (53 lata i przeciętna kondycja oraz 4 sakwy) 46T z tyłu w połączeniu z 24T z przodu bywają przydatne przy podjazdach >10%
@@BernardFruga-Outdoor No, tak, sakwy faktycznie dociążają. Ja mam 50 lat, ale śmigam sobie dla zdrowia.
Z czasem w moim rowerku fabryki dużo nie zostało. Zaczołem od oswietlenia, a z czasem została sama rama i kierownica, bagażnik błotniki. Reszta w miare zużywania wymieniałem na nowe kierując się tylko wyłącznie tym jakie mam przemyślenia i potrzeby w trakcie swoich podróży. Teraz tylko napisy na ramie mówią o rodowodzie.
W beat bike widziałem przerobionego unibaka Atlantis na piastę Rolhoffa podwojona wartośc roweru 😊
Ja chciałem podziękować za bardzo dobrze zrobiony film i bardzo dobra dykcja (glos spikera :). Sam posiadam Unibike Expedytion (2017r). Przejechałem na nim 20 tys. kilometrów .Film zainspirował mnie równie do wymiany niektórych komponentów . Wszystko rzeczowo z opisem nie nudziłem sie. Pozdrawiam serdecznie. Sory ale co z klawiatura .
Dobrze że to co nagrałem przydaje się! Ja jestem bardzo zadowolony z wprowadzonych zmian.
super recenzja i rozwiązania. Też wybrałbym rower trekkingowy na wycieczki.,żaden gravel z sakwami.
Ja jeżdżę na jednodniowe wycieczki, tak do 120 km i od tezech lat używam do tego krossa eskera 4.0
Stalowa rama, bardzo wygodny rower, tez kilka zmian w nim wprowadziłem, bardzo polecam.
super rower; oczywiście zupełnie inny charakter
Zgadzam się co do opon firmy Schwalbe. Używam ich głównie na tylnym kole od wielu lat i do tej pory nie zdarzyło się bym złapał "gumę". Ważę ponad 110 kg i wg wyliczeń (w zależności od "szkoły" liczony jest podział obciążenia na poszczególne koła: przednia 1/3 a tylna 2/3 - bądź - 1/4 przednia a tylna 3/4 całkowitej wagi roweru, rowerzysty i wszystkich gadżetów/dodatków) wraz z wagą roweru i innymi dodatkami przekraczam obciążenie na tylne koło około 100 kg. Większość opon (tych zaprojektowanych na duże obciążenia) ma dopuszczalne maksymalne obciążenie do 90 kg a Schwalbe Marathon PLUS w zależności od modelu w zakresie 110 - 125 kg. Dawniej nie zważałem na ten czynnik wiele uwagi do czasu aż w ciągu jednego sezonu nie złapałem 3x gumy i to głównie poprzez przekroczenia dopuszczalnego obciążenia. Wtedy poradziłem się kilku serwisów ale żaden nie zaproponował mi odpowiedniego rozwiązania. Dopiero kiedy zacząłem grzebać w sieci to znalazłem firmę Schwalbe (o dziwo w żadnym serwisie rowerowym nie zaproponowano mi opon z tej firmy chociaż mówiłem, że wole porządnie zapłacić ale mieć święty spokój - cena tych opon zaczyna się od 150 zł). Na swoim "analogu" jeździłem przez 4 lata i to po różnych drogach i "pseudodrogach" z pełnym obciążeniem (czyli ja 😁 + sprzęt fotograficzny o łącznej wadze około 10 kg + inne "niezbędne rzeczy) i ani razu nie złapałem "gumy". Teraz kiedy kupiłem sobie "elektryka" to od razu wymieniłem tylną oponę na Schwalbe bo te zamontowane fabrycznie pomimo dobrej jakości były na maksymalne 90 kg obciążenia.
Serdecznie dziękuję za komentarz. Oczywiście warto pamiętać, że Schwalbe to masa rozmaitych opon i nie każda jest świetna. Na ich niemieckojęzycznej witrynie jest bardzo dobry skrypt doradzający jaką oponę wybrać (może w przeglądarce ustawić autotłumaczenie na inny język jak ktoś nie zna niemieckiego): www.schwalbe.com/produktberater/fahrradreifen-berater/ Tak jak Pan zauważył te z dopiskiem „plus” w nazwie mają dodatkowe wzmocnienie antyprzebiciowe. Jak wybrałem podwersję Tour bo śmigam często poza asfaltem, ale przy wycieczkach asfaltowych mniej oporów będzie na wersji nie-tour
@@BernardFruga-Outdoor Tak, zgadza się. Nie chciałem się tutaj rozpisywać bo to temat rzeka w przypadku ich produktów. Ich strona www zawiera dużo informacji i jest w czym wybierać pod swoje preferencje. Np. w swojej ofercie podają 7 stopniową skalę odporności na przebicia i ta najlepsza to 7 z wkładką Smart Guard (to elastyczny pasek kauczuku o grubości do 5 mm). Na YT był kiedyś film jak klient do tego typu opony powbijał naokoło kilkadziesiąt metalowych pinezek i jeździł na tym kole 😁 bez żadnych problemów. Wadą tego typu opon jest wielkość/grubość i waga - nie na każdy rower się nadają. Mi zależało na wytrzymałości - nie jeżdżę wyczynowo ale rekreacyjnie i hobbystycznie więc wielkość i waga nie miały znaczenia. Rower jest mi też potrzebny do transportu (oprócz mnie) sprzętu fotograficznego w miejsca gdzie autem człowiek nie dojedzie a na piechotę za daleko i za ciężko - wiek się kłania 😄 Z ich strony mogę polecić katalog produktów gdzie wszystko dokładnie jest podane w tabelach www.schwalbe.com/ebooks/2022/bike_2022_polish/
Mam ten rower od tygodnia i od razu po rozpakowaniu z kartonu zrobiłem konwersję na elektryka , Atlantis to świetny wybór ,daje spore możliwości spersonalizowania go pod użytkownika. Polecam nie zdecydowanym.
Może dałoby się pokazać tę konwersję? Moglibyśmy zrobić live o tym? Bo temat pewno zainteresuje tych co chcą elektryka a wolą sami przerobić.
u mnie po taniości wystarczyło zakupić zębatkę 42 i zmodyfikowałem kasete 11-36(klasyk XT0 i regulacja przerzutki ...lata już 5 rok i wjeżdżam na lubań..no prawie..
jak wczoraj wdrapywałem się pod Szrenicę od czeskiej strony to 46t było w ruchu :-)
Świetny wybór, przede mną również wybór nowej kasety na 46 zębów 😁 tylko nie wiem czy nie obędzie się bez zmiany napinacza czy jak to się nazywa, w górach 46 robi robotę 💪
46T to jest wyzwanie dla przerzutek. Na przykład przy napędach 3x nie widziałem oficjalnego wsparcia dla więcej niż 42T na kasecie.
(Mnie się to udało obejść na starym rowerze MTB poprzed przedłużenie mocowania przerzutki oraz przez dłuższą B-screw czyli śrubę na przerzutce.)
Rower fajnie przerobiony. W moim też dokonałem zmian całkiem sporo. Też próbowałem założyć tę sprężynę do stabilizacji przedniego koła ale bez powodzenia. Przy każdym skręcie spadała z osłony j darła lakier. Dobrze widzieć, że jednak działa bo już myślałem, że to badziewny produkt. Masz rację z tym, że Unibike ma najlepszy stosunek jakości do ceny. Sam mam jednego i wielu osobom poleciłem i każdy jest zadowolony. W tych rowerach po prostu wszystko działa jak trzeba.
Ja osłonkę sprężyny zabezpieczyłem złączką plastikową po tym jak mi spadła
@@BernardFruga-Outdoor hmmm. Spróbuję. Dzięki
Bardzo fajny trekkingowy rower. Najbardziej podoba mi się podejście do napędu, wystarczy kilka modyfikacji oraz wiedzy aby stworzyć rower gdzie pojedzie prawie wszędzie, nawet na wzmiesienia 12% +. Tylko dziwi mnie że sami producenci nie wychodzą z inicjatywą, aby wprowadzić serie wyprawową o lżejszym napędzie. Gorzej mają użytkownicy klamko-manetek ( którym sam jestem ) W moim gravelu lżej niż z przodu 46/30 i z tyłu 11-34 nie mogę sobie pozwolić bez kosztownych modyfikacji.
Dziękuję za komentarz. Dla mnie ważne było zejście do ok. 15 Gear Inches. Myślę, że moje potrzeby są niszowo-egzotyczne :-)
Patrzyłem jakie rowery budują ludzie, którzy przemierzają świat i oni też często wybierają 11-34T na kasecie oraz na korbie 22-32-42T (lub podobne) co przy 26’’ kołach daje ok. 17 Gear Inches (GI). Widzę, że poniżej 17 GI mało kto potrzebuje schodzić.
W kwietniu w hiszpańskiej Galicji walczyłem z podjazdami na rowerze z 20 GI i strasznie dostałem w kość pchając rower pod stromizny. Dlatego tak ambitnie szukałem zejścia tak nisko z GI jak to możliwe.
Mój stary rower był na wolnobiegu, więc tam nie było opcji. Stąd projekt Unibike Atlantis :-)
@@BernardFruga-Outdoor Jednym słowem wjedziesz wszędzie gdzie się da :D Szczerze to ja jeszcze nie testowałem jazdy ze sakwami na nowym napędzie, ciekawe na jakie podjazdy będę mógł sobie pozwolić przy mojej konfiguracji. Czekam na relacje z wypraw, pozdrawiam :)
@@ukaszkowalski2124 tutaj jest dość dobry algorytm policzenia pod ile % nachylenia podjedziesz: www.cyclingabout.com/gradient-threshold-steepest-hill/ i w moim przypadku się zgadza. Zaś fororelacje z rapory mapowe z wypraw publikuję tutaj: www.komoot.com/pl-pl/user/2805035054081?ref=wud
Też sobie kupiłem tę oponę Schwalbe Marathon Plus Tour tylko do mojego Treka 26 cali .Drogie to jeszcze przed inflacją kosztował chyba 140 zł ale jestem zadowolony
w Treku też mam!
@@BernardFruga-Outdoor i co zadowolony jesteś ?.
@@ChristophorosSokrates tak
Mój kuzyn jedzilo na Unibajku z 10 lat oczywiście z odpowiednim serwisem mówił że bardzo dobry polski rower
28 calowy rower. Kolego😱😳 jak Ty na niego wysiadasz 😁
28 calowe koła i 21 calowa rama
@@BernardFruga-Outdoor Aaaaaa 🤔 Koła 28 cali, to ile muszą mieć z oponą?
Świetna recenzja roweru, modyfikacji pod swoje potrzeby. Mam pytanie, jakiej długości korby masz, 170 czy 175 mm? Różnica mała ale efekt pedałowania znaczny.
175 czyli takie jak przyszły z fabryki
koniec końców pan Fruga to również pan Słodowy. Niby zmiany pod siebie ale sporo cudowania i chyba zdecydowałbym się na inny rower.
Tylko jaki inny? Bo nic na rynku nie mialo tak miękkich przełożeń jak sobie wymarzylem :-)
Kombinuję jak Ty kolego z przełożeniami, bo również zależy mi na podjazdach. Ciekawe, czy podpasują części do skopiowania od Ciebie w Unibike Vision. Pozdrawiam i powodzenia.
nie! Vision ma napęd na innej grupie Shimano i nie da się tego samego włożyć co u mnie w Atlantis
dziękuję za informację
Witam
W 0:02 sekundzie filmu widać że bagażnik tylny jest zamontowany po skosie w kierunku siodełka oraz tylna lampka też ... czy to ma jakiś konkretny cel? /Wg mnie powinien być poziono do podłoża./
Pytanie co do tłumika zamontowanego na przednim kole czy rzeczywiście trzyma koło zaladowane sakwami bo wg. opinii innych użytkowników po postawieniu rowera na nóżce koło opada na bok.
Pozdrawiam.
1. ma Pan rację, bagażnik jest nierówny; odpuściłem sobie wiercenie nowych otworów w błotniku i puszczaniu inaczej kabla po zmianie bagażnika - dlatego jest odchylony; sakwy się trzymają, więc póki co jest jak jest
2. sprężyna zdecydowanie u mnie pomogła; sakwy mam zapakowane po ok. 5kg każda i rower stoi; proszę zwrócić uwagę, że Atlantis ma mega długą nóżkę; myślę że to też ma znaczenie
@@BernardFruga-Outdoor Witam znowu
1. tylko że haki sakw poprzez ukośny montaż są nierówno obciążone więc mogą na dłuższą metę pękać od nierównego rozłożenia ciężaru sakwy.
2. posiadam taki amortyzator on tylko pomaga w lepszym prowadzeniu na wprost nie buja tak ale nie utrzymuje przedniego koła po podparciu na nóżce .
/są dodatkowe nózki do bagażników przednich typu lowrider albo nawet blokady kierownicy na mostku./
Pozdrawiam.
1. racja
2. a u mnie utrzymuje
gdyby jeszcze zejsc z cali w kolach, mozna by dac grubsza opone i miec sensowny przeswit z blotnikiem. To tez wplywa na ulzenie w podjazdach... no a z drugiej strony pedaly sa wtedy ciut blizej ziemi, wiec na offroadzie trzeba bardziej uwazac 🤷 w kazdym razie fajne zestawienie personalizacji...
ale to zwracanie sie do widza jest mega dziwne... 🤪
dzięki za komentarz; o co chodzi z tym zwracaniem się do widza? nie zrozumiałem co jest dziwnego?
@@BernardFruga-Outdoor 😁 tu gdzie zyjemy tak sie nie robi, chociaz na silowniach, czy niektorych "modnych" sklepach probuja (mozliwe ze tak sugeruja poradniki na sukces?); nie mielismy okazji nawiazac tej relacji na TY; trudno nie myslec o innych widzach, ktorzy widzieli, ogladaja lub beda olgladac ten film, wtedy takie wyodrebnienie jakiegos konkretnego odbiorce jest po prostu dziwne (co w angielskim nie stanowi problemu); wreszcie w filmiku gdzie przedstawiles tego Unibika, 3 msc temu, jeszcze tego nie robiles 😁
Ale to oczywiscie Twoj kanal, Twoj scenariusz i rezyseria... i a to wybicie sie w algorytmie trzeba zapracowac. Ja tylko podzielilem sie obserwacja, tak juz mam, wiec mozliwe, ze nie jestem ta wlasciwa grupa docelowa 🙃
dziękuję; jak rozumiem łatwiej Ci oglądać, gdy mówię bardziej bezoosobowo niż tak, że skracam dystans, co dla Ciebie jest irytujące i sztuczne? dobrze, że o tym napisałeś, bo być może także inne osoby były tym poirytowane ale tylko Ty dałeś znać; pozwalam sobie pisać per „Ty” trzymając się konwencji z Twojego komentarza; szczerze mówiąc sam jestem zaskoczony jak bardzo algorytm yt podbił ten film, bo na raczkującym kanale mam ponad 4 tysiące odsłon filmu;
@@BernardFruga-Outdoor Ja dziekuje za spokojna i wywazona odpowiedz :) Kompulsywnie komentuje, czesto z wyczuciem rownym radzieckim czolgom... niestety, taka dyskusja szybko eskaluje, dlatego dziekuje, ze tak nie zareagowales (ja uzylem tej formy, w odpowiedzi na film - jednoczesnie tutaj, w komentarzach, juz wiadomo ze rozmawiamy Ty i ja)
Tak, pierwsze wrazenie takie wlasnie bylo - wymuszone i sztuczne, przez kontrast do wiekszosci tworcow mowiacych po prostu od siebie. Takie kierowanie widza przypomina tez wywolanie do tablicy, gdzie profesor, mozolnie, wpaja uczniowi na co ma zwrocic uwage, zeby dobrze wzor podstawic. Ale to moje skojzenie 😁 Jednoczesnie zdaje sobie sprawie, ze sa inni, do ktorych taka forma komunikacji trafia z marszu; lub czuja sie dzieki temu lepiej; lub nawet nie zwroca uwagi 🙃 Niezaleznie od mojej opini opartej na uwarunkowaniu kulturowym, to mysle, ze najwazniejsze zebys robil to z czym czujesz sie dobrze, tak jak czujesz sie z tym dobrze. Wtedy wypadnie to najbardziej naturalnie, bedziesz sie czul pewniej, co tez odbiorca odczuje. Mysle, ze caly material, mozesz nawet zaczac od "Czesc! Nazywam sie Bernard ... i chcialbym dzis Ci opowiedziec o/dzis Cie zabrac do ...", wtedy od poczatku wiadomo jakie sa reguly 😊 inaczej to wypada, niz takie "spojz na moja zebatke" calkiem znienacka 😁
Co do zasiegu - wlasnie obejzalem ten film jako pierwszy, bo wyskoczyl mi w sugestiach. To bylo dziwne o tyle, ze nie ogladam polskich filmow dyskutujacych konkretnie o rowerach. Jedynie czasem jakies relacje z wypraw czy wyscigow ultra.
Jednak, przypadkiem, YT zapoznal mnie z czlowiekiem, ktory, jak ja, ma hopla na punkcie usprawniania swojego roweru 😁👍
Trzymam kciuki za dalszy rozwoj kanalu!
Dobry po polski, polecam jeszcze northtec bergon bd xt
Też się zastanawiam nad kupnem tego roweru, trochę nie rozumiem tej korekty kasety - oryginalne 3x10 nie wystarcza by podjechać pod dowolną górę nawet z sakwami? Aktualnie jeżdżę na rowerze z 3 biegami w piaście więc 30 przełożeń jawi mi się jak rowerowa utopia.
Proszę zwrócić uwagę na ilość zębów. Sama liczba biegów nie jest miarodajna w estymacji pokonywania podjazdów. Przy moim wieku i kondycji 46t z tyłu było potrzebne przy 26t ma korbie by wjechać na 12%
Mam rower Kalkhoff z przekładnią Pinion P.18 (kupiłem nowy)...przejechałem 20.000 km..wymieniłem tylko 2x olej .. i nic więcej!..żadnych problemów! Pozdrawiam
Właśnie wygooglałem i widzę co to jest. Bardzo interesujące!
Nie lepiej było dać z przodu 22 zęby? Zostawić przerzutkę a przy wymianie kasety dać 11-40?
Fakt. Byłby podobnie miękki. Już nie będę kombinował. Jest OK.
W Unibike Viper miałem to samo siodełko. Bardzo szybko z niego zrezygnowałem. Twardsze siodełko z otworem centralnym jest dużo wygodniejsze przy długich trasach. Nie miał Pan problemów z trzaskami kierownicy i sztycy siodełka?
siodełko to bardzo indywidualny temat :-) w temacie trzasków to nic nie zauważyłem
Witam. Mam Unibike Globetrotter, a żona Unibike Atlantisa. W jednym i drugim kierownica trzeszczy. Podociągałem wszystkie możliwe śruby, ale to nie pomogło.
Pomaga pasta do karbonu, przynajmniej na jakiś czas.
Pytanie do bardziej zorientowantych osób. Z racji tego, że mam możliwości kupna unibik'a tyle, że Expedition również z 2021. I mam zagwostke. Ponieważ oryginalnie wychodzi tam kaseta alivio 9 rzędowa. I czy da radę upchać tam kasetę shimano 10 rzędowa taką jaką prezentuje pan Bernard...
Kaseta to jedno ale skoro zamiast 9 ma być 10 to trzeba zmienić manetkę na 10 stopniową lub nieindeksowaną (friction shifter)
Witam
Jak ta sprężynka podtrzymująca przednie koło się nazywa?
W opisie filmu jest link
@@BernardFruga-Outdoor dziękuję, przeoczyłem :)
Ja jestem mocno zawiedziony Unibikiem. Robię po tysiąc km miesięcznie i podzespoły tego nie wytrzymują i nie byłby to problem gdyby części były na stronie producenta dostępne a praktycznie nie ma tam nic. Rozleciał mi się teraz suport i nie jestem dostępny. Jakie wyjście ? Włożyć chińczyka który sieza 2 tys rozleci czy włożyć coś markowego nie adekwatnego cenowo i jakościowo do całej reszty roweru ?
Dziekuje ale nie zostanę z tą marką na dłużej.
W przypadku mojego roweru to na ich stronie jest opisane jakie to części. Zwykle znanych firm i są dostępne.
o zesz qrde zębatka z przodu mniejsza niż tyłu, kiedyś to takich tegesów nie było a a przód bagażnik bez piwotów się trzyma?
cztery stalowe opaski oraz pałąk łączący lewy z prawym najwyraźniej wystarcza; zresztą podobne rozwiązanie mam w innym rowerze (bez amortyzatora) i daje radę
A nie lepiej sztywny widelec z przodu, zeby odjąc 2 i pół kilo wagi?
bo ja wiem, czy kilogramy mają dla mnie takie znaczenie przy jeździe z sakwami? raczej nie lubię zabierania mocy przez amortyzatory na asfalcie i staram się je wtedy blokować
też wolę sztywny z przodu, ale jak masz 4 sakwy to dwa i pół kilo różnicy to już żadna różnica, ja akurat jeżdżę po mieście bez dużego bagażu ale czasem noszę rower po schodach czy wrzucam na dach samochodu, i wtedy te 2 kilo robią różnicę
Witam
a ja nie rozumiem dlaczego 48 T trzeba było zlikwidować bo co za szybko na prostej ?
a wystarczyło zostawić przód taki jaki jest a dać do tyłu 11-40 t i dołożyć ogniwa do łańcucha no i nową Deorkę.
tłumaczenie że mając 53 lata to nie potrzeba ogromnego napędu bo Panie Fruga to przyda się jadąc z góry.
zawsze lepiej mieć więcej niż mniej.
Pozdrawiam .
Pojemność przerzutki
zakłada się wtedy przedłużacz haka i wszystko działa .. wystarczy dokupić ADAPTER REDUKCJA mocowania haka przerzutki SUNRACE SP570 @@bernardfruga
Przedłużka umożliwia współpracę przerzutki tylnej /''konwencjonalnej''/ z kasetami 11-40, 11-42 lub 11-46. Tabela kompatybilności na ostatnim zdjęciu.
Kompatybilność tylnej przerzutki / kasety:
Shimano SLX RD-M7000-10-SGS 11-46 /10S/
Shimano DEORE RD-M6000-SGS 11-46 /10S/
Shimano DEORE RD-M615-SGS 11-42 / 11-46 /10S/
Shimano ACERA RD-M390-SG/ 11-40 /9S/
Shimano TY RD-TX800 11-40 /8S/
SRAM GX 2015 (Type 2.1) LD 11-46 /10S/
SRAM X9 2015 (Type 2.1) MD 11-46 /10S/
SRAM X5 11-42 i 11-46 /10S/
U mnie kaseta 11-40 działa przy napędzie z trzema blatami z przodu a największa zębatkę mam 48 T .Pozdrawiam
@@blutackjaroblu9353 11-46 z tyłu na 3x z przodu z zakresem 24-48T??? nie widzę tego!
Witam. Proszę napisać jakie torby Pan używa. Pozdrawiam
Znalazłem filmik o torbach!:)
Na równej nawierzchni Sport Arsenal są super ale w trudnym terenie trzeba uważać. W głębokiej koleinie potrafi się wypiąć jak podskoczę na kamieniu.
Dzięki
Jaki ma Pan przekrok przy tym wzroście?
Skąd takie pytanie? :-)
@@BernardFruga-Outdoor Zastanawiam się między ramą 19" a 21". Mam 179cm wzrostu i 83bcm przekrok.
Ja pojechałem do sklepu i przejechałem się obydwoma rozmiarami. Wybrałem 21''.
@@BernardFruga-Outdoor ja jeździłem tylko 19". Jest ok, ale nie mam porównania i dlatego zapytałem Pana o przekrok. Co zaważyło na wyborze wyższego rozmiaru?
Wygoda. Moim zdaniem geometria to nie tylko przekrok. Jak usiadłem na jednym i na drugim to wiedziałem który jest wygodniejszy pode mnie.
Szef sklepu powiedział że teoretycznie dla mnie pasują obydwa rozmiary. Ale jazda próbna pokazała który jest wygodniejszy. Zatem nie wierzę by wybór się udał tylko poprzez pomiar przekroku
Ile taki rower
w tej chwili chyba ok. 4,5 tys. zł