Jest sobie kraj. Misja: pojednanie. Bogdan de Barbaro gościem Magdaleny M. Baran

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 7 дек 2023
  • Jean Hatzfeld pisał kiedyś, iż "niewłaściwie jest powierzać trudną misję pojednania tylko czasowi i ciszy". Słowa te padły w kontekście "najbardziej ludzkiej" zbrodni, ale nie tracą nic ze swej siły, gdy pytamy o naszą codzienność, nasze społeczeństwo, nasze relacje z innymi ludźmi. Gdy zastanawiamy się nad nową konstytucją naszej wspólnoty, która po wielokroć diagnozowaliśmy jako pękniętą, rozdartą czy podzieloną. Idzie taki czas, że warto zapytań o wybaczenie, o to, czy potrafimy na nowo się spotkać, na nowo popatrzyć sobie w oczy i zacząć rozmowę tam, gdzie niegdyś została przerwana. O pojednaniu i wybaczaniu rozmawiam z prof. Bogdanem de Barbaro.
    Gość odcinka:
    PROF. DR HAB. N. MED. BOGDAN DE BARBARO - psychiatra, psychoterapeuta, terapeuta rodzin.
    Absolwent Akademii Medycznej w Warszawie (1973r.). W 1993 r. na Wydziale Lekarskim Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego nauk medycznych. Od wielu lat zawodowo związany m.in. Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. W latach 1990 - 2016 był kierownikiem Zakładu Terapii Rodzin w Katedrze Psychiatrii, a następnie kierownikiem Katedry Psychiatrii (2016 - 2019).
    Superwizor psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, członek korespondent American Psychiatric Association. Członek Editorial Advisory Board pisma Psychiatry. Interpersonal and Biological Processes.
    Autor, współautor i redaktor publikacji z zakresu psychoterapii, terapii schizofrenii, terapii rodzin m.in. „Bliskość. Co i jak robić, co i jak mówić, żeby naprawdę być razem”, „Dwoje na huśtawce, czyli zrozumieć związek (nie) poradnik psychologiczny”, „I jak tu się dogadać?!”, „Rozmowy”, Postmodernistyczne inspiracje w psychoterapii”, „Sztuka rozmowy z chorym”, „Możesz pomóc. Poradnik dla rodzin pacjentów chorych na schizofrenię i zaburzenia schizotypowe”.
    Hostini podcastu:
    Magdalena M. Baran - doktor filozofii, historyk idei, publicystka; adiunkt w Instytucie Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Naukowo zajmuje się problematyką wojny, filozofią polityki i etykami praktycznymi etyką rządu. Doktorat obroniła w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN, była stypendystką Politische Akademie der ÖVP, Uniwersytetu Wiedeńskiego i Instytutu Nauk o Człowieku w Wiedniu, prowadziła gościnne wykłady na Uniwersytecie w Siegen, Julius-Maximilians-Universität w Würzburu oraz Uniwersytecie w Murcji. Współpracuje z uczelniami wyższymi i organizacjami pozarządowymi w kraju i za granicą. Autorka książek Znaczenie wojny. Pytając o wojnę sprawiedliwą (Liberté! 2018), Oblicza wojny (Arbitror 2018) i Był sobie kraj. Rozmowy o Polsce (Liberté! 2021). Prowadzi podcast „Jest sobie kraj”. Redaktor prowadząca miesięcznika Liberté!
    Projekt realizowany jest dzięki wsparciu Państwa darowiznom.
    Przyłącz się do nas i wesprzyj naszą misję na: wspieraj.liberte.pl
    Jeśli chcesz wesprzeć bezpośrednio autora zapraszamy na: wspieraj.liberte.pl/magdalena-baran

Комментарии • 4

  • @justynamoleda7564
    @justynamoleda7564 5 месяцев назад

    Dziekuję za rozmowę - każda rozmowa z prof. de Barbaro jest ubogacająca. ❤

  • @joollikal4627
    @joollikal4627 7 месяцев назад

    Dziękuję za tę rozmowę, bardzo.

  • @antekp2965
    @antekp2965 7 месяцев назад

    12:45 'uwierzyli, że wrogowie są w obrębie tego samego społeczeństwa' a w 1981 roku nie byli? czy Polacy popierający stan wojenny to jacyś kosmici?