ZAČÍNÁME NA PÍSKU: 5. díl

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 8 сен 2024
  • Ve znělce je použita kresba Jindřicha Sochora s laskavým svolením autora. Děkujeme!
    Zveme vás ke sledování pětidílného seriálu ZAČÍNÁME NA PÍSKU, jehož cílem je poskytnout především začínajícím lezcům a lezkyním stručný teoretický a metodický rámec k tomu, jak bezpečně, odpovědně a šetrně k přírodě začít s tradičním lezením na pískovcových skalách.
    Pořadem provází lezkyně Lucie "Líza" Rust a horský vůdce UIAGM Radek "Zoban" Lienerth. Točilo se koncem léta 2020 ve Skaláku. V závěrečném pátém díle lezeme již náročnější cestu. U kruhu si vysvětlíme základy jištění a dobírání ve stěně s přihlédnutím k elementárním zásadám, které je třeba v rámci bezpečnosti a šetrného přístupu ke skalám dodržovat.
    Níže ještě pár řádků o tom, proč videa vypouštíme do éteru, protože po uvedení pozvánky "tamtamy duní" a doputovalo k nám různou cestou množství všemožných komentářů... Vycházíme z toho, že každý má nezpochybnitelné právo se vyjádřit.
    PROČ JE TO POTŘEBA?
    Pískovcová skalní města, která se ježí po celých Čechách, představují naše dědictví a bohatství. Tradiční lezení v nich je specifickou disciplínou, ale pro mnohé především i životním stylem. HUDY je společnost, které má písek ve své DNA, a proto nám záleží na tom, aby tento úžasný fenomén zůstal zachován i pro příští generace. Vzhledem k tomu, že nabízíme a vyrábíme outdoorové vybavení, cítíme určitou odpovědnost za to, jak se lidé ke skalám chovají a jestli je jejich počínání v nich bezpečné. Z toho důvodu jsme pro vás ve spolupráci s horskými vůdci připravili tento seriál, jehož myšlenkou je zasvětit začínající pískaře do této tradiční disciplíny.
    Lézt na pískovci v tradičních oblastech jako je Skalák, Adršpach, Prachov atd. představuje na jednu stranu prožitek obrovské svobody a radosti, ale na druhé straně je třeba dodržovat určitá-často i nepsaná-pravidla, která mají svoje kořeny v historii. Klasici je nazývají „pískařská etika“, která má jistě svoje opodstatnění a nespadla jen tak z nebe. Zkrátka jsou součástí celé jedinečné poesie, kterou na písku už několikátá generace lezců a lezkyň žije. Potřeba stále dosahovat vrcholů, a přitom pokoušet vrtkavé štěstí, je pro člověka přirozená. Musíme si ale uvědomit, že přístup k lezení není všude stejný, a podle toho se také chovat. Sportovní lezení na skalách máme v HUDY také rádi, ale velmi dobře si uvědomujeme, že jeho pravidla jsou odlišná. Lezení v tradičních tuzemských pískovcových oblastech je prostě jiné než kdekoliv na světě. V tom také spočívá jeho jedinečný půvab. A to je přeci krásná výzva, nemyslíte?!
    Hore zdar!
    HUDY tým

Комментарии • 15

  • @jakubcervenka5350
    @jakubcervenka5350 3 года назад +3

    Ahoj, mě by zajímala konstrukce toho odsazeného stanoviště. Zoban se dospouští na hranu přes pullodak a v záberu dobírá druholezce přes macharda nebo co tam za prusík? Konec lana za který se vypouštěl má v sedáku?... Jaký tam má vyznam machard a ne třeba motýl?

    • @TomasOxf
      @TomasOxf 3 года назад

      Přidávám se, mě by to také zajímalo. :)

    • @climbingschool
      @climbingschool 3 года назад +4

      Ahoj, konstrukcí odsazeného stanoviště je celá řada. Použití techniky s polovičním lodním uzlem je vhodné zejména při dlouhém odsazení a tedy obtížném odhadu ideální finální pozice. Zajištění volného konce lana (lana ke spolulezci) v sedáku jističe musí být vždy pevné, jistič je fixován dvěma prameny lana s půllodním uzlem v dobíráku. Jištění je možné umístit do uzlu na obou pramenech lana nebo jako v našem případě kevlarového Francouzského prusiku na obou pramenech lana. Výhodou je možnost posunu pozice jistící pomůcky , případně i velmi snadné uvolnění jističe z celého systému.

    • @pavelfreisleben1737
      @pavelfreisleben1737 3 года назад +1

      @@climbingschool Ahoj, je to opravdu zajímavá technika. Pravda, ještě jsem ji nikdy neviděl v praxi, ale zatím toho nemám moc nalezeno. Moc rád bych viděl další videa tohoto rázu ohledně pokročilých technik jištění, štadování, nějaké dopomoci spolulezci protiváhou atd. Díky

    • @martycz01
      @martycz01 2 года назад

      ​@@climbingschool Ahoj Radku, to volné lano vycházející z půlloďáku v dobíráku si po nalezení vhodné jistící pozice fixuješ v sedáku lodním uzlem? Díkes

    • @climbingschool
      @climbingschool 2 года назад +1

      @@martycz01 lodní uzel na karabině je jedno z řešení, rychle a funkční

  • @jirimuric
    @jirimuric 3 года назад

    Ahoj, ve všech 5 videích je vidět jištěni dvou lezdců. Jakým způsobem se postupuje, když 2 dospělí lezdci chtějí vzít s sebou dítě, které hezky leze, ale od kterého se nechtějí nechat jistit?

  • @milanpolak8551
    @milanpolak8551 3 года назад

    Nechci bejt chytrej ale takhle bych to určitě nedělal.Dobrat někoho ke kruhu a pak se nechat jistit přímo natvrdo z kruhu je hloupost.Vzniká nám totiž nejhorší pádový faktor pro lano i kruh.Je určitě dobrý šetřit skálu ale ne takhle...

    • @climbingschool
      @climbingschool 3 года назад +6

      Pád prvolezce by neměl ohrozit jističe, umístění jistící pomůcky do těla jističe a použití štandu jako prvního postupového bodu (Francouzská technika) je pohodlné, ale pro potenciální dlouhé pády nevhodné. Je větším rizikem pád s velkým pádovým faktorem, který lze ale efektivně dynamickým jištěním v HMS snížit, nebo je vyšší riziko že zraním jističe přiražením do kruhu.

    • @hudysportcz
      @hudysportcz  3 года назад

      @@climbingschool Zobane, díky za odpovědi!

    • @milanpolak8551
      @milanpolak8551 3 года назад +1

      @@climbingschool V tom případě bych cvaknul Lízu pět metrů pod kruh.

    • @climbingschool
      @climbingschool 3 года назад +1

      @@milanpolak8551 ok a jak ji tech pět mětrů jednoduše a bezpečně k tomu kruhu dobereš?

    • @milanpolak8551
      @milanpolak8551 3 года назад

      @@climbingschool Když sedí v cestě,normálně odleze a z kruhu vše vycvakne.Kdyby se ocitla v těžkém terénu,použije blokant ke kruhu a pak vše zruší.