Без формат - Митовете в психотерапията

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 28 сен 2024
  • В съвременната наука за душата съществуват редица табута, които специалистите се опитват добросъвестно да не разбиват. Защото така диктуват учебниците и школите на най- прочутите имена в тази област. Днес обаче ще подложим на съмнение каноните в психотерапията и ще се опитаме да надникнем отвъд митовете. В студиото гостува психотерапевтът Иво Величков. Той е председател на Българската асоциация по хипноза.

Комментарии • 68

  • @qmsilainata613
    @qmsilainata613 3 года назад +10

    Тоя човек искам да гледам всеки ден ново интервю с него. Имаме много какво да научим и където и да съм го гледал в коментарите винаги хората са позитивно настроени и го харесват. Евала че го каните за пореден път. Надявам се и в бъдеще да е така. :)

  • @slaveikadanki6794
    @slaveikadanki6794 Год назад +3

    Бог да те благослови,Човеко,думите ти са мехлем за душата!Не само психотерапевт,а Лечител на души.

  • @Благовест-АлександърСтойчев

    Няма по-мъдър от опитния,когато върши работата си осъзнато и с любов. Благодаря!

  • @svetlanageorgieva9767
    @svetlanageorgieva9767 Месяц назад

    Идеята за прошката много ми допадна! Отказ от справедливост и опростяване - по-точна дефиниция на прошката не мога да намеря!

  • @ИванДимитров-м4ш
    @ИванДимитров-м4ш 3 года назад +6

    Изключително интелигентен човек! А водещата, пак е невероятно красива! 🙂👍

  • @ivapaskaleva9440
    @ivapaskaleva9440 Год назад +2

    Интересно и интелигентен човек!

  • @stunygeorgievofficial
    @stunygeorgievofficial 2 года назад +5

    Благодаря Ви за изчерпателния и полезен разговор! Много харесвам мисленето на психотерапевта. Изключително ерудиран и трезвомислещ човек

  • @D.Denchev
    @D.Denchev 3 года назад +11

    Браво Хрис, мн интересен гост!

  • @borianavalkova9193
    @borianavalkova9193 3 года назад +1

    Много правилни неща каза гостът! Браво! Неща , които са ми минавала през ума и се радвам ,че мога да ги чуя от професионалист.

  • @gradimirangelov1101
    @gradimirangelov1101 3 года назад +4

    Госта много добре описа процеса през, който клиента/пациента трябва да премине през психотерапия! Харесаха ми и личните му концепции за разбиването на стереотипите във психо-терапията.

    • @kalunkatodorova3685
      @kalunkatodorova3685 3 года назад +1

      НЯМА психика или нещо подобно! Няма нужда от психотерапия! Мога с Гордост да добавя, на тест по психически изследвания за шофьор, Омаях целият клас който беше подложен на същия... с бързина, точност, вярно! Просто ме е яд на жена медия Facebook, че те вика или задължава да отиваш пак в Украйна - Русия.. при нея... за Възкресение. Ами НАЛИ преди две седмици ходи там и се върна обратно в собственият си дом...? А на мен ОБЕЩАВА десет години да дойдеш СКОРО в моята страна??? ТЯ злобата, завистта се мъчи да те отклонява.... Що за наглост..?

  • @ГеоргиГеоргиев-г2о
    @ГеоргиГеоргиев-г2о 3 года назад +39

    Уникално интелигентен и истински човек с дълбоки, реалистични познания. Браво!

  • @jassminaatanasova32
    @jassminaatanasova32 3 года назад +4

    Благодаря 💖

  • @ФаниКирова
    @ФаниКирова 3 года назад

    Благодаря! :-)

  • @MrAzzazaa
    @MrAzzazaa 3 года назад +3

    Някои щети нанесени в миналото не могат да се преодолеят в настоящето и даже в бьдещето :)

  • @Jubidar
    @Jubidar 3 года назад +4

    Има разминавания.
    Consciousness (‘working memory’) is an extremely limited resource, so there is enormous pressure to consolidate and automatise learned solutions to life's problems (for a review see Bargh & Chartrand, 1999, who conclude that only 5% of our goal-directed actions are conscious). Innate action programmes are effected automatically from the outset, as are the programmes acquired in the first years of life, before the cortical (‘declarative’) memory systems mature. Multiple unconscious (‘non-declarative’) memory systems exist, such as ‘procedural’ and ‘emotional’ memory (which are mainly encoded at the level of the basal ganglia). These operate according to different rules. Not only successful action plans are automatised. With this simple observation, we can do away with the unfortunate distinction between the ‘cognitive’ and ‘dynamic’ unconscious. Sometimes a child has to make the best of a bad job in order to focus on the problems which it can solve. Such illegitimately or prematurely automatised action programmes are called ‘the repressed’. In order for automatised programmes to be revised and updated, they need to be ‘reconsolidated’ (Tronson & Taylor, 2007); that is, they need to enter consciousness again, in order for the long-term traces to become labile once more. This is difficult to achieve, not least because most procedural memories are ‘hard to learn and hard to forget’ and some emotional memories - which can be acquired through just a single exposure - appear to be indelible, but also because the essential mechanism of repression entails resistance to reconsolidation of automatised solutions to our insoluble problems. The theory of reconsolidation is very important for understanding the mechanism of psychoanalysis.

  • @klausklaus1150
    @klausklaus1150 3 года назад

    Вече чух няколко фундаментално недоказуеми твърдения, да не кажа погрешни....

  • @sveyankov9047
    @sveyankov9047 3 года назад +2

    След чутото в този разговор не бих посетил психотерапевт. Ако нямам познания и реализации и го слушам повърхностно, може и да му повярвам . Нищо лично просто Не харесвам истина смесена със спекула. Жив и здрав да е г-н Величков

    • @hawkeyehawkeye8346
      @hawkeyehawkeye8346 3 года назад +2

      Поясни за лаиците, защото казаното от теб може да се каже от всеки. Личностно мнение без съдържание.

    • @dani18166
      @dani18166 3 года назад

      Всъщност, нищо съществено не казахте.

    • @Jubidar
      @Jubidar 3 года назад +4

      @@hawkeyehawkeye8346 Подкрепям мнението на Sve. Смятам, че този човек НЕ познава психоаналитична практика и теория в дълбочина, съответно казаното но неин адрес е изопачено и невярно. Съвременната невронаука потвърждава определени психоаналитични идеи. (Поинтересувайте се от Mark Solms.) Една от тези идеи е съществуването на огромен резервоар от несъзнавани процеси, който включва и наши решения, направени несъзнателно. Потвърждава се и огромното значение на ранните преживявания като определящи фактори за формирането на личността както в здраве, така и в патология. Човек не само помни, но с подходящ подход и време може да реактивира преживяването едно към едно. Любопитното тук е, че този човек е главно хипнотизатор. Напомням, че методът на хипноза е бил използван от самия Фройд, но по-късно го изостава.

    • @nickpaulie
      @nickpaulie 3 года назад +2

      @@Jubidar Моите най-искрени уважения към Фройд. Господин психотерапевтът не е прав да сравнява лекуването на стомах с психоанализата. А и изповедта няма нищо общо с психоанализата. Ама НИЩО! Да, психоанализата отнема време, но душата не е стомах. Подлагал съм се на психоанализа и този метод ПОМАГА! И тепърва ще се развива още. Не съм съгласен с всички идеи на Фрайд, но няма спор е стигнал до нещо, което наистина помага.

  • @MT-sw8rf
    @MT-sw8rf 3 года назад +1

    Много ерудиран гост, доста информативен разговор. Обаче е нарцистичен и има кофти излъчване като човек 😐 аз лично не бих се чувствала комфортно при него като пациент

  • @ЦветанЦветков-м6ы

    Преносът не са простотии и фантазии на нарцистични психоаналитици, а основен похват в психоанализата, който винаги възниквал спонтанно, но Фройд успява да го овладее в полза на терапията и за него казва даже, че най-голямата слабост на психоанализата - преносът, който обикновено е провалял терапевтичния процес, се превръща в най-мощното и оръжие.

  • @simeonbonev4111
    @simeonbonev4111 3 года назад +11

    Велико видео страхотен събеседник и супер водеща адмирации !

  • @ЯниТенев
    @ЯниТенев 9 месяцев назад +3

    Госта е уникален,а водещата ми е любима! Какъв добър слушател е само ! 😊

  • @mariyamarinova9111
    @mariyamarinova9111 3 года назад +15

    Браво! Впечатлена съм от компетентността на г-н Величков! Благодаря !

  • @ЗлатинаКралева
    @ЗлатинаКралева 3 года назад +5

    Невероятен е, докоснат от Бог!

  • @Jou171180
    @Jou171180 3 года назад +6

    Кратко, ясно, компетентно! Благодаря за това интервю 🤗

  • @mariyaantonova4374
    @mariyaantonova4374 Месяц назад

    Ако си болен от Алцхаймер, какво се случва с психота.

  • @VladiLovech
    @VladiLovech 3 года назад +2

    ДА, да. Съзнанието ни не можело да прави 2 неща едновременно. Направо повярвах.

    • @kalunkatodorova3685
      @kalunkatodorova3685 3 года назад +1

      Направо повярвах, че е похарчила цяло имущество, разпродаде всички мебели и какво ли не, за да лекува деприсията си в Америка при разни шарлатанки, но Тъй, като все още не е можала да я излекува въпросния господин от Пловдив се разведе и я остави.ТОВА Е ИСТИНАТА!

    • @VladiLovech
      @VladiLovech 3 года назад +1

      @@kalunkatodorova3685 Цялата му реч не я чух затъпя ми още в началото и го спрях.

  • @sonyabliznakova1642
    @sonyabliznakova1642 3 года назад +1

    Unikalno intervu👍👏
    Komplimenti za psihoterapevta.👌👏😍❤️

  • @ЦветанЦветков-м6ы

    Винаги когато се споменава Фройд и психоанализата, сякаш трябва да бъде в една или друга степен омаловажен, защото фройдовата психоанализа е елитарно занимание и като терапия и като философия. Самия Фройд казва, че в бъдеще ще се развият много форми и течения на психотерапия, достъпни за широките маси, но в основата ще произлизат от легирането на чистото злато на непредубедената психоанализа.

  • @ЦветанЦветков-м6ы

    Изказаното мнение, че осъзнаването не върши работа, защото видите ли всички знаят какво е вредно но продължават да го правят, това е профанизиране. Всички не осъзнават какви са причините които ги карат да правят това вредно нещо, симптом на какво е, какво замества, за този тип дълбоко осъзнаване става дума.

  • @plamenpanayotov1992
    @plamenpanayotov1992 2 года назад

    Как се казва този господин?

  • @akrumova2205
    @akrumova2205 2 года назад

    БЛАГОДАРЯ!

  • @miroslavazerova9348
    @miroslavazerova9348 3 года назад

    Bravo

  • @yankatodorova2977
    @yankatodorova2977 3 года назад

    БЛАГОДАРЯ!🍀

  • @slavimitov1654
    @slavimitov1654 3 года назад

    slavìvlad54@

  • @kirilstoykov9560
    @kirilstoykov9560 3 года назад +5

    Теории, теории. В природата осъществяваща човешката еволюция има само практики.
    Според по-дълбокото разбиране, душата и духа на човека живеят в съвършенни светове а не във физическото поле, макар че те са свързани с телата ни.
    Подсъзнанието ни има корени от миналите животи и практически дава потенциалите за проява на характера, поведението на която база се проявява личността и индивидуалноста.
    Много хора мислят че човек чувствува със сърцето си или мисли с мозъка си. А тогава какво е волята?
    За да може да чувствува и мисли човек за това са неоходими тела от не физически материи с различна плътност, проникнали физическото тяло (нещо като електро магнитно поле със самостоятелна усточивост на съществуване). Чрез тях се проявява чувствуването и мисленето които не са проява на сърцето и мозъка. Последните само приемат тези състояния и чрез мозъчните центрове задейства волята да се прояви. Енергията за проява на волята идва от силата на чувствата и от интензивността на мисълта съединени в едно. Памет идва от мозъка и от извън него, от полевите структори на тези тела. Това лесно се доказва от фактите случили се, когато съзнанието излезе извън тялото (хиляди случаи са записани от изследванията на лекари или разказни от хора преживели такива опитности).
    Разбира се психолозите лекуват извесни психични заболявания от заучени методи, а един ясновидец същото може да го направи моментално защото вижда причината за поява на болестта.

    • @Психологияипсихоанализа
      @Психологияипсихоанализа 3 года назад +3

      Това не е вярно. За всичко е отговорен мозъка. А сърцето е просто една помпа за кръв.
      Всички емоционални, когнитивни и волеви процеси се случват в мозъка. Включително съзнателните и несъзнателните дейности. Съзнание, изолирано извън човешкият мозък не съществува. То трябва да има материален носител, какъвто е мозъка. А мозъкът може да развие и възприема човешка реч и абстракция, което е ключово за определението Съзнание. Няма как Съзнанието да напусне мозъка ако човек е жив (при психично здрави хора). За това се прави разлика между клинична смърт (когато има жив мозък и съзнание) и биологична смърт (когато няма жив мозък и съзнание). Поради това е добре човек да подбира информацията си, която гледа или чете, за да не става жертва на шарлатани.

    • @kirilstoykov9560
      @kirilstoykov9560 3 года назад

      @@Психологияипсихоанализа Ако ви кажа че аз съм преживял да бъда извън тялото си, ще помислите ли че аз съм шарлатанин?

    • @kirilstoykov9560
      @kirilstoykov9560 3 года назад

      Това се случи при йога упражнение.

    • @sofiyaatanasova3152
      @sofiyaatanasova3152 3 года назад

      @@Психологияипсихоанализа много интересна гледна точка. Как бихте обяснили тогава преживяванията извън тялото?

    • @trutacgear
      @trutacgear 3 года назад +4

      @@kirilstoykov9560 Тиа неща не са за "комунистическия българин" хората живеят още в 60те години на миналия век и търсят хляб до 0.60лв вие им говорите някви висши форми на размисъл и усещания ...!

  • @ЦветанЦветков-м6ы

    В какъв смисъл се използва термина подсъзнание. Под какво е? Според Фройд коректния израз е несъзнавано.

  • @georgeman8128
    @georgeman8128 3 года назад +3

    На този от далеч му личи колко лукав човек е , със сигурност се е възползвал от доста хора...

    • @ivanmatev9667
      @ivanmatev9667 3 года назад +6

      От около месец съм негов клиент и мога да кажа точно обратното, дори за допълнителни неща, за които съм склонен да си платя не ми иска нищо. Човекът си върши съвестно работата и това, което казвате си е направо обидно.