STUDIA informatyczne TO NIE kurs PROGRAMOWANIA

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 12 ноя 2024

Комментарии • 72

  • @elizajankowska1625
    @elizajankowska1625 3 года назад +33

    Nie oglądam filmiku ale po tytule cieszę się że ktoś w końcu to zaznaczył, z drugiej strony to lepiej niech ludzie myślą że informatyka to programowanie niż mieli by tkwić w przekonaniu że na informatyce się gra w gry XDDD

  • @hejter7374
    @hejter7374 4 года назад +52

    Osobiście jestem przed maturą. Tymczasowo porzuciłem programowanie na rzecz nauki do tego egzaminu dojrzałości. Marzę o tym by dostać się na dobre studia informatyczne. Mam pełną świadomość tego, że studia nie nauczą mnie programowania ale wychodzę z takiego założenia. Studia to będzie czas, który może zostać spożytkowany na genialne projekty do portfolio, poznanie ludzi z branży i wiedza oraz sposób myślenia związany z informatyką.

    • @blankaj8903
      @blankaj8903 4 года назад +4

      Ja też tak myślałam jak napisałeś w ostatnim zdaniu 😂😂😂

    • @JuiceMa5ter
      @JuiceMa5ter 3 года назад +15

      może zostać również "spożytkowany" na użeranie się z pewnymi przedmiotami i wykładowcami

    • @kvx2682
      @kvx2682 3 года назад +5

      Poszedłem z dokładnie takim samym przeświadczeniem jak Ty i już wiem że studia (polibuda krk) to żart i jeśli masz jakąkolwiek samo konwencję rozwoju żeby pracować (jestem web devem na froncie) studia nie mają jakiegokolwiek sensu (no chyba że chcesz pracować w firmach pokroju google Apple i innych zagranicznych czy polskich firmach z ogromną renoma).

    • @bobkazamakis5169
      @bobkazamakis5169 3 года назад +3

      @@kvx2682 jak złapałeś pierwszą pracę w IT?

    • @damiandamiecki8609
      @damiandamiecki8609 2 года назад +1

      @@bobkazamakis5169 Pewnie przez staż studencki jak każdy ogarnięty student po 2-gim/3-im roku

  • @Kassperos
    @Kassperos 4 года назад +30

    Bardzo merytoryczny filmik, otaguj dobrze bo pomoże niejednemu maturzyście

  • @yep.d
    @yep.d Год назад +2

    Dziękuję za ten filmik, potwierdził moje wyobrażenie. Planuję iść na studia w kierunku informatyki, oraz zawsze rozumiałem że programowanie jest tylko narzędziem dla rozwiązywania problemów. Faktycznie najlepsze iść na studia w tym kierunku jeżeli chcesz znaleźć odpowiedzi na pytania gdzie i jak te narzędzia wykorzystywać.

  • @andrzejp2223
    @andrzejp2223 8 месяцев назад

    Panie Marku, bardzo interesujący punkt widzenia.
    Częściowo się z nim zgadzam, tj. prawdą jest, że aby zostać programistą nie trzeba ukończyć Politechniki.
    Można ukończyć jakiś kurs i nauczyć się programować aplikacje danego typu. Ale, kto powie programiście po kursie jaki algorytm ma zaimplementować, aby rozwiązać konkretny problem, jaki może napotkać w praktyce?
    Jak widać musi być ktoś, kto poinformuje takiego programistę jaki algorytm ma zaimplementować, taką osobą jest INFORMATYK. Informatykiem może być na przykład absolwent uczelni o kierunku Informatyka. Wynika z tego, że na kierunku Informatyka na uczelniach wykładana jest ZNACZNIE szersza wiedza niż tylko programowanie. A to na jakim poziomie jest wykładane programowanie zależy od profilu danej uczelni i nie można tego generalizować. W szczególności, że liczba języków programowanie jest znaczna.
    Warto na to spojrzeć jeszcze z innej, szerszej perspektywy, tj. zadając sobie pytanie z czego bierze się postęp?
    Jeśliby wszyscy studenci Informatyki mieli uczyć się wyłącznie programowanie (czyli UŻYWANIA NARZĘDZIA KTÓRE ZAPROJEKTOWALI INNI) to informatyka nie miałaby żadnych szans rozwoju!
    ISTOTĄ jest rozumienie wszelkich ograniczeń i niuansów aktualnie znanych technik i znajdowanie metod na ich udoskonalanie. To jest prawdziwa INFORMATYKA.
    Pozdrawiam
    Andrzej Przybył

  • @alicjacygan9357
    @alicjacygan9357 4 года назад +11

    Mam dokładnie takie same spostrzeżenia. Kiedy ktoś się pyta czy studia przydają mi się w pracy odpowiadam, że nie i nie sądzę, że jest wiele ludzi po studiach informatycznych, którzy mogliby coś takiego powiedzieć. Studia przede wszystkim dają szansę dowiedzenia się o istnieniu wielu specjalności, o której mogło się nie mieć pojęcia i mieć okazję sprawdzenia się w każdej z nich i wybranie tej, w której czujemy się najlepiej. To, że na studiach informatycznych są nawet zajęcia z grafiki z rozróżnieniem na 2d, 3d, animację i postprodukcję pokazuje jak szeroko program sięga. ;)
    Muszę dodać, że świetnie radzisz sobie przed kamerą, mówisz bardzo merytorycznie i przekazujesz wartościową wiedzę. :) Aż dziwne, że Twój kanał nie jest bardziej popularny, ale wierzę, że to się zmieni, bo jak już ktoś Cię odkryje, to znajdzie tutaj ogromną dawkę wiedzy. :) Życzę powodzenia! :)

    • @zajacmarek
      @zajacmarek  4 года назад +2

      Dzięki! Cały czas czekam aż ktoś to odnajdzie i nagle wpadnie masa wyświetleń :D
      Dokładnie tak, studia to nie szkoła, że będziemy mieli podane od A do Z co zrobić. Tutaj dostajemy zajawkę wszystkiego i jak w czymś chcemy się rozwijać to robimy to sami wiedząc już, że w ogóle coś takiego istnieje, a jak chcemy mocno zgłębić temat od środka to możemy iść na doktorat. Wtedy faktycznie studia nas specjalizują w jednym kierunku.

    • @ukaszrozewicz7488
      @ukaszrozewicz7488 4 года назад

      "Studia przede wszystkim dają szansę dowiedzenia się o istnieniu wielu specjalności, o której mogło się nie mieć pojęcia i mieć okazję sprawdzenia się w każdej z nich i wybranie tej, w której czujemy się najlepiej." - ja się z tym zgodzę, pytanie czy naprawdę do tego wszystkiego potrzeba aż 5 lat życia, aby ogarnąć zaledwie PODSTAWY i przetestować różne działy i specjalizacje branży IT? Myślę, że 2-3 lata w zupełności by wystarczyły, a reszta to zapychanie studentom czasu nudnymi i nikomu niepotrzebnymi zajęciami, które często swoim programem nie nadążają za aktualnymi trendami rynkowymi.

    • @Lubieerror
      @Lubieerror 4 года назад +1

      ​@@zajacmarek @
      Alicja Cygan @Łukasz Różewicz Wydaje mi się, że mogę się zgodzić.
      Szkoda mi tylko jednej rzeczy w samym systemie (przez którą zrezygnowałem z dziennych). Nie można pominąć tego co się uważa za zbędne (ścieżki, którą na 100% nie chce się pójść). Moim skromnym zdaniem bardzo nie pasuje tutaj tradycyjny indeks studenta, gdzie "wszystko, albo nic" i bardziej bym to widział jako coś w rodzaju kwalifikacji np. "student ukończył ścieżki rozwoju: animacja komputerowa, grafika 3d, (...), programowanie sterowników na uczelni: xyz".

  • @kszarkiewicz
    @kszarkiewicz 3 года назад +9

    Dziękuje za ten film! Teraz już moja decyzja się upewniła, nie idę na studia informatyczne :) Programować już umiem bardzo dobrze w wielu technologiach, mam bardzo dobra pracę programistyczna, uczę innych programowania, po Technikum Informatycznym mam solidne podstawy z programu studiów, bo się one pokrywaja i sam też sporo z tego programu przerobiłem, wiec studia informatyczne sa mi kompletnie zbędne :) Jedyne co to nie będę miał dyplomu, który jest potrzebny do pracy za granica, ale wypalenie zawodowe spowodane nauka 5 lat na studiach juz tego co potrafie nie jest warte żadnego dyplomu :) A pracę za granica z wielkim doswiadczeniem da rade znalezc i dyplom Technika Informatyka i studiow informatycznych ( polskich ) jest tyle samo warte w oczach rekrutera, ktory kompletnie nie zna systemu nauczania w naszym kraju :) Dziękuje jeszcze raz za twój film! I życzę powodzenia!

    • @Knagazaduza
      @Knagazaduza 3 года назад

      Jaki miałeś kierunek na technikum, technik informatyk czy technik programista. Może jeszcze jakiś inny

    • @kszarkiewicz
      @kszarkiewicz 3 года назад

      @@Knagazaduza Technik Informatyk

    • @Knagazaduza
      @Knagazaduza 3 года назад

      @@kszarkiewicz czm nie poszedłeś na kierunek technik programista jeżeli lubisz programować?

    • @kszarkiewicz
      @kszarkiewicz 3 года назад

      @@Knagazaduza Programować zaczałem w drugiej klasie technikum, gdy szedłem do technikum nie wiedziałem co to programowanie i w moim technikum nie było innego profilu niż technik informatyk

    • @kszarkiewicz
      @kszarkiewicz 3 года назад +1

      @@Knagazaduza I ciesze się, że poszedłem na profil Technik informatyk, bo dowiedziałem się tam wiele o systemach komputerowach, sieciach i serwerach, czego bym się sam nie nauczył w domu, bo do tego jest mniej materiałów niż do programowania

  • @Kiolesis
    @Kiolesis 3 года назад +1

    Mnie rodzice wysyłali właśnie na studia. W liceum politechnicznym uczyliśmy się C++. Miałem też wybór iść do technikum informatycznego. Jednak wybrałem liceum i teraz rozmyślam nad PW na kierunku cyberbezpieczeństwo, ewentualnie UKSW.

  • @viro_
    @viro_ 4 года назад +9

    Jeśli chcesz zostać w przyszłości wybitnym programistą, na studiach idź na matematykę, a programowania ucz się równolegle samodzielnie lub na kursach. Znajomość matematyki na wysokim poziomie bardzo pomaga w tworzeniu specjalistycznych aplikacji przetwarzających ogromne ilości danych opartych o złożone algorytmy, które wykorzystują chociażby równania różniczkowe, macierze i wektory itd.

    • @xana8062
      @xana8062 4 года назад +4

      Też tak myślę, dlatego idę na matematykę stosowaną. Już umiem programować i znam dobrze informatykę po technikum - całe 4 lata na własne projekty + nauka o sprzęcie i sieciach. Bardzo dobra znajomosc matematyki pozwala lepiej operować na abstrakcjach, analizować dane i modelować złożone systemy. Oprócz tego jest nadwyżka absolwentów informatyki.

    • @femmeNikita27
      @femmeNikita27 4 года назад +2

      @@xana8062 Bardzo dobra decyzja.

    • @gustawdaczkowski4358
      @gustawdaczkowski4358 3 года назад +2

      Nie do końca sie zgodze. Choć faktycznie matematyka pozytywnie wpływa na rozwój myślenia abstrakcyjnego, to jednak wiedza merytoryczna na studiach informatycznych jest bardzo przydatna. Algorytmy i inne rzeczy o których wspominasz są potrzebne, niemniej jednak to nie jest jedyna dziedzina informatyki. Potrzeba również specjalistów czysto branżowych np. devOpsów czy ludzi którzy bardzo dobrze umieją utrzymywać i projektować systemy rozproszone. Wybitny programista nie musi być wybitnym matematykiem, może być po prostu człowiekiem z pasją i odpowiednią wiedzą

  • @kikson8510
    @kikson8510 2 года назад +1

    W takim razie zastanawiam się co zrobić ze swoim życiem. Skoro na studiach za dużo się nie nauczymy tylko będziemy musieli się uczyć sami aby znaleźć prace to nie wiem czy jest sens iść do Wrocławia tak jak planowałem - wyjeżdżać, wynajmować mieszkanie itp czy nie lepiej zostać poprostu w Kielcach (tu gdzie mieszkam) i studiować na trochę gorszej Politechnice Świętokrzyskiej, która podobno i tak nie jest taka zła a z roku na rok coraz wyżej w rankingach i dodatkowo robić jakieś kursy itp. A może całkowicie zmienić ścieżkę i iść na jakieś zarządzanie skoro infa i tak mnie jakoś nie jara.
    Dodatkowo Obawiam się ze na studiach informatycznych może być problem z takim prawdziwym życiem studenckim, dziewczynami itp ponieważ nie jestem typem nerda/informatyka… HELP!!

    • @Ziomek240
      @Ziomek240 10 месяцев назад

      i co zrobiłeś

  • @zabinka_6567
    @zabinka_6567 4 года назад +5

    Jeśli chcę zostać programistą to gdzie mam się progrowania nauczyć? W liceum/ technikum/ kursach dodatkowych?

    • @zajacmarek
      @zajacmarek  4 года назад +19

      Programowania niestety trzeba się albo nauczyć samodzielnie z książek/kursów/internetu albo na dedykowanych szkoleniach. Bo tak naprawdę programowanie to takie samo narzędzie jak np. Excel. Nikt idąc np. na ekonometrię nie oczekuje, że będzie to 3/5 letni kurs Excela. Coś tam powiedzą żeby zrobić zadania na zajęciach, ale sprawne posługiwanie się nim już będzie leżeć w gestii studenta. I dokładnie tak samo jest na informatyce - język programowania jest tylko narzędziem do przetwarzania informacji, a na przetwarzaniu informacji skupia się informatyka.

  • @TheMaciejek
    @TheMaciejek 4 года назад +7

    Teoretycznie wszystko się zgadza, szkoda tylko że 99% pracodawców wymaga papierka 'dobrej' uczelni, przez w praktyce bez tego się po prostu nie da. Nie zdążysz się nawet sprzedać na rozmowie, gdyż do niej po prostu nie dojdzie i śmieszy mnie argumentacja o tym jakoby pracodawca w ogóle analizował projekty, które zostały zawarte w dołączonym do CV profilu w jakimś serwisie internetowym, gdzie ww. dostaje do zanalizowania 200-300 CV z czego pewnie połowa odnośników na profil to jakiś syf na 100 linijek kodu, albo copy-paste.

    • @specyfik
      @specyfik 4 года назад +1

      Słyszałem, że wymóg posiadania wyższego wykształcenia kierunkowego to poprostu punkt odsiewu kandydatów. Mając ciekawe CV i projekty w portfolio nik nie zwraca na to uwagę ( słyszałem od rekruterów ).

    • @tavan8783
      @tavan8783 3 года назад +7

      Widze fanboya studiów który zrozumiał że to po prostu strata czasu ale nie chce tego przyznać. Dodatkowo podajesz nieprawdziwe informacje, zdecydowana większość pracodawców ani troche nie zwraca uwagi na papierek przy rekrutacji. No właśnie bo to tylko papierek

    • @sk.1844
      @sk.1844 3 года назад +3

      @@tavan8783 potwierdzam, wolą mieć doświadczonego pracownika który ogarnia, niż człowieka z papierkiem bez umiejętności.

    • @tavan8783
      @tavan8783 3 года назад +3

      @@sk.1844 Zamiast przeznaczać czas na studia lepiej jest w 101% skupić siś na rozwoju umiejętności a przyniesie to o wiele lepsze rezultaty. No i drugim plusem jest wolność, nie jest się na smyczy uczelni do której musisz wracać zawsze każdego dnia roboczego ( bo iczywiście na studiach wolnego nie ma haha ), i zawsze być przygotowany co pochłania dodatkowe godziny potencjalnie wolnego czasu gdybyś już rozwijał się zawodowo a nie naukowo.

    • @sk.1844
      @sk.1844 3 года назад +1

      @@tavan8783 dokladnie tak, mądrze prawisz

  • @nataliazkanalunatalia1742
    @nataliazkanalunatalia1742 Год назад

    dzk

  • @jestpompa4878
    @jestpompa4878 3 года назад

    AiR w Warszawie czy informatyka w Łodzi?

  • @michajolek9366
    @michajolek9366 4 года назад

    Czy jest sens zmuszania się do studiowania informatyki w trybie zaocznym (3 semestr) pracując jako Grafik Komputerowy? Czy studia informatyczne dadzą mi coś z zakresu grafiki komputerowej?

    • @zajacmarek
      @zajacmarek  4 года назад

      Wątpię, że akurat w kwestii grafiki cokolwiek Ci to da poza wpisaniem sobie, że skończyłeś studia. Znam osoby, które studiowały informatykę ze specjalnością "grafika komputerowa" i to co tam miały stricte związanego z grafiką to były rzeczy, które i tak same dawno poznały po prostu robiąc grafikę. W żadnym wypadku nie widziałem ani nie słyszałem, że studia informatyczne jakkolwiek im pomogły. Jedynie fakt studiowania czasami pomógł bo łątwiej się było załapać na staż jako student niż nie-student albo poznawało się osoby tak samo zajawione tematem.

  • @krzysztofos3082
    @krzysztofos3082 4 года назад

    Bardzo dobry film. Polecasz jakąś uczelnie w Krakowie ? Co kończyłeś ?

    • @zajacmarek
      @zajacmarek  4 года назад +8

      Nie jestem zwolennikiem odpowiadania na takie pytania bo z jednej strony nie mam doświadczenia z więcej niż 1 uczelnią wiec cieżko stwierdzić czy inna nie jest lepsza, a z drugiej strony nie znam Cię i mogę mieć inne kryteria oceny, które powodują że uznam uczelnię za polecaną.

  • @minio3586
    @minio3586 2 года назад +1

    Tytuł nie do końca prawdziwy. Przecież na studiach informatycznych wybiera się w pewnym momencie specjalizację... Ja na swoich wybrałem specjalizację PROGRAMOWANIE, gdzie poznajemy jej zaawansowane aspekty... i uczymy się programować w różnych językach ;-)

    • @lisiasty3526
      @lisiasty3526 2 года назад

      Jaka uczelnia?

    • @fajnekonto-nc5jt
      @fajnekonto-nc5jt Месяц назад

      Do programowania potrzebna jest motywacja czyli rozwiązanie jakiegoś problemu, zaimplementowanie algorytmu, czyli to co robi się na studiach (chociaż nie chwalę wszystkiego co jest w programie nauczania). Dobrą motywacją mogą być również gry. Ktoś np zainteresuje się silnikiem gry doom i coś będzie chciał zaimplementować...

  • @ukaszrozewicz7488
    @ukaszrozewicz7488 4 года назад +19

    5 lat nauki ogólników, trochę tego, trochę tamtego, i potem taki delikwent kończy studia i w sumie niewiele potrafi, trochę coś tam wie o programowaniu, trochę coś słyszał o algorytmach, potrafi zrobić kilka prostych zapytań SQL, trochę coś tam wie o budowie sieci komputerowych i działaniu różnych protokołów, trochę liznął informacji o grafice etc. Tak naprawdę najlepsi programiści idąc na studia to już potrafią programować od kilku lat bo zaczęli sami się uczyć jeszcze w podstawówce, a w czasie studiów zaczynają pracować zawodowo nie tylko aby coś zarobić, ale aby zdobyć praktykę a nie tylko teorię, która na studiach często nie nadąża za rozwojem technologii i nowymi trendami.

    • @michadhff2387
      @michadhff2387 4 года назад +26

      Tak ja już w przedszkolu projekty robiłem w olbrzymich korporacjach. Gościu puknij się w czoło byłem w liceum jako jeden z najlepszych i nawet czasu nie miałem na własne hobby, a gdzie tu jeszcze myśleć o programowaniu... Też mi brednue

    • @michadhff2387
      @michadhff2387 4 года назад

      *brednie

    • @janiewiemkto2368
      @janiewiemkto2368 3 года назад

      @@michadhff2387 na jakich studiach jesteś/byłeś?

    • @dabudiba
      @dabudiba 3 года назад

      dokładnie

  • @aniem753
    @aniem753 4 года назад +1

    Hej, idę do liceum pol mat i biol, mogę iść potem na studia informatyczne?

    • @zajacmarek
      @zajacmarek  4 года назад +4

      Nie ma wymogu co liceum ;) Najczęściej trzeba po prostu matmę rozszerzoną i ew. angielski zdać jakoś nie najgorzej i da się dostać na informatykę.

    • @alicedobrowski1589
      @alicedobrowski1589 4 года назад +9

      Ja się dostałam na informatykę z maturą tylko z rozszerzonego angielskiego

    • @aniem753
      @aniem753 4 года назад

      @@alicedobrowski1589 to czy liczą rozszeony ang to zależy od uczelni?

    • @alicedobrowski1589
      @alicedobrowski1589 4 года назад +3

      Masky official tak, to zależy od uczelni, ja wpisałam angielski na rozszerzeniu a matma wystarczyła na podstawie

    • @aniem753
      @aniem753 4 года назад

      @@alicedobrowski1589 a właśnie skoro jesteś to mogę ci zadać pytanie, czy trudno z matematyką na studiach?

  • @AmidamaruPL
    @AmidamaruPL 4 года назад

    jezeli ktos kopie w plikach gry jest hakerwm ols odp :)

  • @friendly3817
    @friendly3817 2 года назад

    no to bez sensu/ wyciaganie pieniedzy z ludzi i tylie. dzieki ci Marek