Jaką temperaturą lutować? Wpływ temperatury grota na jakość lutowania

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 24 дек 2024
  • НаукаНаука

Комментарии • 13

  • @DeepCor3
    @DeepCor3 2 года назад

    Merytorycznie i profesjonalnie. Brawo.

  • @Radiotechnik
    @Radiotechnik 2 года назад +1

    Bardzo dobry film, jednak ja tymi żelaznymi grotami lutować nie potrafię. Używam grotów cało miedzianych temp 280 do 300 st C , a jakieś grubsze elementy to 330 st.C . Niestety groty miedziane szybko zużywają się, ale jakość lutowania jest znacząca. Szkoda że nie było podobnego testu z wykorzystaniem tego drugiego grota "dłutka" , jak również można było zastosować jakiś topnik który poprawia przewodnictwo cieplne między grotem i padem ( choćby zwykłą kalafonię ) by zobaczyć jak lutuje się w tych niższych temperaturach. Film super. Pozdrowionka.

  • @zdzisiek1979
    @zdzisiek1979 2 года назад +4

    To jaka temperatura jest OK ? :) Trochę Pan zaszalał z temperaturami. Ja lutuję 350sC najlepiej mi idzie. Ale do każdego zadania czyli lutowania trzeba dobrać grot. Mam Elwika i 6 grotów i mam JBC i niestety tylko 2 groty bo cena szok ale jeszcze dwa muszę dokupić. Groty to podstawa. Pozdrawiam.

  • @zbiigpi8791
    @zbiigpi8791 2 года назад +1

    Coś tu jest nie tak z tymi temperaturami. Spoiwo lutownicze czyli LC60 lub tym bardziej LC63 to stop eutektyczny o temperaturze topnienia ok. 183 stopni C. Jak więc stop zaczyna się topić dopiero w 240? Albo pomiar temp. szwankuje albo coś ze spoiwem nie tak. Na swojej lutownicy ustawiłem 190 i zaczął się topić (szału nie było). I jeszcze jedna sprawa, skład stopu nie jest przypadkowy i jest tak dobrany aby uzyskać produkt jak najbardziej zbliżony do stopu eutektycznego - czyli takiego, w którym brak jest (lub występuje w bardzo niewielkim %) fazy pomiędzy stałą a płynną (takiej ciastowatej). Mówiąc jaśniej, albo jest płyn albo ciało stałe. Dobre spoiwo do lutowania elektroniki tak się powinno zachowywać.

    • @mariuszkalecinski7184
      @mariuszkalecinski7184 2 года назад +6

      Problem polega na tym, że autor filmu używa kolby z rozdzieloną grzałką, na której osadza się grot. W takim systemie pomiar temperatury odbywa się na grzałce, czyli siłą rzeczy właściwa temperatura na grocie zawsze będzie niższa, bo jest pewna pojemność cieplna pomiędzy grotem, a grzałką (i do tego jak widać jest pewne przekłamanie w odczycie temperatury). O wiele lepiej sprawdzają się rozwiązania z grzałką zintegrowaną w grocie, np. Hakko T12, JBC C210/C245/C470 albo Metcal/Thermaltronics (te ostatnie to de facto miniaturowa nagrzewnica indukcyjna stabilizowana na zasadzie temperatury Curie). Choć z drugiej strony muszę przyznać, że i tak muszę czasem podkręcać temperaturę do 325 st. przy lutowaniu thermal padów na wielowarstwowych płytkach, a mam JBC z oryginalnymi grotami C245.

  • @mi_rekk
    @mi_rekk 2 года назад +1

    Ciekawy filmik. Ja jednak odradzam drapanie nożykiem, dużo lepsza jest wiórowa gąbka z kalafonia, robię tak zawsze a zaraz po wyłączeniu grzania nakładam świerza cynę, która chroni grot przed utlenianiem. Mógłbyś zrobić filmik na temat topników, jakie używać, jaki mają wpływ oraz tych których używać nie wolno.

    • @Radiotechnik
      @Radiotechnik 2 года назад

      Kiedyś był film o topnikach.

  • @robertmarek8133
    @robertmarek8133 Год назад

    Ja lutuje 330 do 350

  • @drrSowaPL
    @drrSowaPL 2 года назад +1

    "Wykres zaleznosci temperatury grota od lutowania" ?????????

    • @PiotrGodzikGOTRONIK
      @PiotrGodzikGOTRONIK  2 года назад +3

      Tak trochę przekręciłem, ale kazdy wie o co chodzi 😜

  • @Piasecznik72
    @Piasecznik72 2 года назад +1

    Temperatura wrzenia cyny to 2600C więc jeśli już to wrze topnik.

  • @ShigeruWarioMiyamoto
    @ShigeruWarioMiyamoto Год назад

    Coś macie aorta żonę że się ten filmik zacina tak że się oglądać nie da. Nie, to nie mój internet, wszystko oglądam na maksa jak się da i jest ok, a tutaj 1080 i się tnie jak gówno, zawijam stad

  • @kihot6201
    @kihot6201 2 года назад

    Dobrze wytłumaczone swietny film tnx:)