A ja pamietam jak wyczekiwałem Było nie minęło z takim samym niedoczekaniem. Panie Adamie dziekuję że Pan powrócił. Jak znajdziecie te tankietki to przejdziecie do histori histori. Powodzenia
Pamietam. Jesien 1996. Lecialem z plecakiem biegiem do domu, zeby zdazyc na 14:30 na Telewizje Edukacyjna i Sensacje albo Encyklopedie. Jak B. Woloszanski zaczynal opowiadac, to wszystko dookola gaslo jak w kinie. Wchlanialo mnie to w 100%, a rano z kumplami bylo przezywanie minuta po minucie. Dzieki niemu, 30 lat pozniej dzialam w grupach fortecznych i wydlubuje z ziemii jakies kawalki ceramiki, zeby potem szukac ich historii. Dziekuje Ci p. Boguslawie. Ja i moje pokolenie.
Super że wracacie do tych tematów, nawet jeśli się nie uda, to przynajmniej jest ta satysfakcja ze zweryfikowania tematu w polu, co jest dla mnie jako widza nadal dobrym do obejrzenia materiałem, powodzenia!
Panie Adamie żywię do Pana ogromny szacunek i serdecznie dziękuję za to co Pan wraz z ekipą robi dla przypomnienia utrwalenia naszej nie kiedy trudnej historii,to Pan zaszczepił we mnie pasje do poszukiwań i odkrywania naszej historii, życzę dużo zdrowia i czekam z niecierpliwością na kolejne przygody👍🙋.pozdrawiam z Mielca
Witam panie Adamie i ekipe waszych przygód .Aż człowieka rozpiera żeby żeby tylko sie znalazły .No i bardzo trafnie pan powiedział o TV że pracował pan w Polskiej Telewizji .Pozdrawiam i żeby wam szczęście dopisało .
Wiem gdzie ta gajówka była. 25 lat temu rozmawiałem z leśniczym(był wtedy młodym człowiekiem). Powiedział, że jego poprzednik był świadkiem tego zdarzenia. Skontaktuję się i pokażę przybliżoną okolicę na mapie.
Nareszcie ulubiony duet pasjonatów ponownie w akcji. Panie Adamie dziękuję za wszystko. Brałem nawet udział w pamiętnej akcji szukania 7tp w Wiśle oraz złapała mnie nawet kamera na moment więc pamiątka na całe życie jest :-) Trzymam mocno oba kciuki za sukces operacji.
Bardzo "mocna ekipa" jak za dawnych lat i niezastąpiony głos komentatora. Czego można więcej chcieć. Życzę Panom wielu odkryć a także wielu subskrypcji.
Drodzy państwo odnośnie gajówek całe dzieciństwo mieszkałem nieopodal byłej gajówki.Została ona na początku 21 wieku została rozebrana a my ze zgrozą stwierdziliśmy że nie mamy ani jednego zdjęcia tego budynku.Wybieram się do nadleśnictwa bo może oni takie zdjęcia posiadają🤔Wiem że na terenie nadleśnictwa Milicz istnieje jeszcze kilka byłych gajówek.Życzę powodzenia w poszukiwaniu tak cennych dla naszej historii pojazdów.
Miałem okazję być przewiezionym i poczuć się jak załoga TKS u Pana Zbigniewa Nowosielskiego pod Mińskiem Mazowieckim, który buduje te cuda, niesamowite przeżycie.
Panie Adamie byli Panowie w Suchawie. Na obecnych mapach google i geoportalu jest leśniczówka Adampol która znajduje się za Włodawką patrząc od szosy lubelskiej. Leśniczówka ta znajduje się mniej więcej w tym samym miejscu co na mapie WIG z 33r na tej samej mapie znajduje się również zaznaczona gajówka. Dojazd banalny, jadąc od Włodawy mijamy parking leśny z altanką i skręcamy w kolejną drogę leśną która była od zawsze drogą dojazdową do Adamek. Z tego co pamiętam na mapach lidar faktycznie było ciekawe miejsce za gajówką. Powodzenia.
Według mnie TKS były ukryte w lesie, ale niezbyt dokładnie, trochę przysypali piachem, obłożyli gałęziami i zostały już dawno odkryte, może nawet krótko po kampanii wrześniowej. W tej relacji oficer nie napisał, że ukryli TKS niedbale, na szybko, bo to by go obciążało.
na mapie z 1939 roku po jednej stronie Okuninki jest gajówka a po drugiej leśniczówka. Teren mocno się zmienił zostały zlikwidowane rozlewiska Okuninki a pojawiły się dużo większe stawy. Z tej mapy można jeszcze wywnioskować że leśniczówka była zlokalizowana w dolinie Okuninki gdzie są zaznaczone tereny podmokłe, natomiast druga strona rzeki jest jest położona wyżej nawet za gajówką jest wzgórze 167,5. Przez to wzgórze w lesie przebiegała drogą z Włodawy do Suchowa.
Myśle że w połowie września ciężko bylo w tamtych czasach znaleźć słomę na polach ponieważ zboze powiązane w stopki zwożono do stodół lub ukladano w brodła w poblizu stodół, zeby później to zboże wymłócić.
Panowie po analizie map WIG, ich kalibracji współrzędne geograficzne Gajówki Adamki w układzie GPS84 wynoszą: 51°30'41.92"N oraz 23°28'49.82"E. Niestety z uwagi na niedokładności map WIG dokładność to około +/- 20 m. Pozdrawiam.
Jeśli mają gdzieś być te TKSy to pomiędzy wsią LUTA a DUBECZNO. To by się zgadzało mniej więcej z meldunkiem. Mniej więcej bo zgadza się droga i jej kierunek (pld zach) mniej się zgadza odległość bo wychodzi 20 - 25km od Włodawy a nie 15 - 20. Jest las. Ale tylko tam w bliskiej odległości są pola skąd mogli pozyskać słomę do maskowania świeżo kopanej ziemi.
Czy wziąłeś poprawkę na to, że ten teren wyglądał zupełnie inaczej przed wojną (mam na myśli ogół, Polesie, nie konkretne miejsca) i wiele obszarów nie było wtedy zalesionych? Najlepiej porównaj mapy wig i obecne zdjęcia satelitarne. Zerknąłem właśnie na wig i mogę dodać, że pomiędzy Lutą i Dubecznem na mapie z 1933 nie było jakichś zwartych obszarów lasu. Obecny musiano zasadzić po wojnie.
Szanowny Panie Adamie, nie mam na ten temat żadnych informacji, ale chcę Pana zachęcić do nalszej pracy w tym temacie dwoma mądrościami życiowymi: po pierwsze: każdy sukces stoi na fundamencie stu porażek, z których wyciągnięto wnioski, po drugie, niech przemówi bohater mojego dzieciństwa, serialowy agent specjalny Angus McGyver: "Jeżeli czegoś szukasz i nie możesz znaleźć - szukaj tam, gdzie nie powinno tego być".
W materiale filmowym panowie niestety znaleźli się w miejscowości Suchawa,Adamki są nieco na wschód w stronę Włodawy drogą tzw.Suchawski gościniec .Są to rejony dobrze znane dla mnie,mieszkam we Włodawie
Oczywiście. To był bardzo dobry sprzęt. Małe, zwinne, szybkie, trudne do trafienia. Myślę, że to nasze tankietki podsunęły Szwedom pomysł na zbudowanie strv - 103. Jedynym minusem tankietek było uzbrojenie. Za mało 20 mm NKM i świetnych (niesłusznie zapomnianych) TKS - D.
Uwaga! Panowie nie czytają komentarzy! Już pod poprzednimi poszukiwaniami zamieściłem wpis, w którym wyjaśniałem Wasz błąd lokalizacyjny. Macie strzępy informacji ale nie potraficie zebrać tego w logiczną całość. 92. Samodzielna Kompania Czołgów Rozpoznawczych już od 11 września holowała pojazdy. Dobrze podajecie kierunek Parczew, Unin, Sosnowica, gdzie nocują z 11 na 12 września. W międzyczasie wysyłają cysterny do Chełma - albo ktoś jedzie po cysterny. W Chełmie były składy paliwa. Następnie trasa 92. Kompanii musi prowadzić dalej przez Brus i Kołacze. Innej drogi nie ma. Moim zdaniem nocują w okolicach Brusa, gdzie był stary poligon wojskowy, Pewnie ktoś z kadry pamiętał, może były jakieś elementy zaplecza - tam nocują z 12 na 13 września. 13 Września dojeżdża cysterna i wiedzą, że paliwa jest za mało. Dlatego sami zakopują tankietki a samochodami chcą jechać dalej. O ile pamiętam już mieli rozkaz kierować się na Tarnopol. Rajmund Szubański podaje w swojej książce, że tankietki zakopano koło wsi Kołacze. To jest dokładnie kilkanaście kilometrów od Włodawy (na trasie Włodawa - Wytyczno). Moim zdaniem przeskoczyli tę trasę, gdyż podają, że za mostem kończy się droga i tam dokonali zakopania sprzętu. Radziłbym odszukać mój wpis pod poprzednim filmem robionym jeszcze dla regionalnej TVP. Teraz piszę z pamięci. Po zakopaniu sprzętu jadą do Włodawy, ale najkrótszą drogą - czyli muszą cofnąć się kilkaset metrów z powrotem do drogi Włodawa -Wytyczno a gdy już są na niej - to jest dokładnie 15 - 16 km do Włodawy. Pamiętam, że wtedy korzystałem ze starej mapy WIG - gdzie nawet widać mostek i zmianę drogi na gruntową (po takiej drodze nie da się holować czołgów, więc musieli się ich pozbyć), ale teraz nawet na mapach w internecie widać dokładnie tę trasę. Panowie szukacie uparcie na innej drodze zdaje się Włodawa - Łowcza - tej do Chełma. 92 Kompania nigdy tam nie dotarła.
@@adboroutdoor..7662 Zarys Historii Wojennej Pułków Polskich w Kampanii Wrześniowej - 4 Batalion Pancerny, w którym opisane są działania 91 i 92 kompanii czołgów rozpoznawczych, Strona 38 cytuję: "kpt. Iwanowski kazał je ukryć w lesie niedaleko wsi Kołacze, maskując ziemią i słomą. Cysterna kompanii przywiozła z Chełma 1000 litrów benzyny i samochody kompanii mogły ruszyć dalej. Jechano przez Włodawę na Kowel, Łuck i Równe." Mam też wydaną w Londynie książkę o 4 Batalionie Pancernym przez Mariana Żebrowskiego, wiec sprawdzę, czy to nie z tego źródła Szubański czerpał powyższe informacje. Kiedyś dokładniej to zbadałem, porównywałem z mapami WIG, a teraz rekonstruuję tak na szybko. Moja hipoteza, bo oczywiście pewności nie ma na 100%, jest taka, jak podałem powyżej.
@@adboroutdoor..7662 Widzę, że jeden post już YT skasował. Ale może ten się uchowa. Informacje czerpałem z zarysu historii wojennej pułków polskich w kampanii wrześniowej, była taka seria - także jeden zeszyt poświęcony był czwartemu batalionowi pancernemu. Na stronie 38. To samo Szubański (przepraszam za formę, ale nie wiem za co YT kasuje wpisy, więc piszę oględnie) - to samo Szubański w polska broń pancerna 1939. Tym razem 214 strona. Powołuje się tam na Świderski Żebrowski 457. Pewnie chodzi o przegląd kawalerii i broni pancernej z 1959 roku. Udało mi się odnaleźć Żebrowskiego o czwartym batalionie pancernym, 1980 wydany w stolicy Albionu, ale tam jest opis chaotyczny i nieprecyzyjny i nie ma wymienionej wsi Kołacze. Drugiej pozycji Żebrowskiego zarysu historii polskiej broni pancernej nie mogę teraz odnaleźć.
Historia Polski i Wojska Polskiego powinna Być Szanowana w czasie Drugiej wojny a przede Wszystkim września 1939 powinien sprawiać żeby każdy Polak powinien z dumą Przyjmować Się tym Jak Wojsko Polskie Broniło się a nie to ceras zakuwanie w kajdanki bo Broniło Polski ❤
Panie Adamie, skoro w 1939 roku był tam starodrzew, to być może został wycięty podczas okupacji, lub po wojnie. Proszę zwrócić się do Lasów Państwowych o informację, czy ,i gdzie były wyręby drzew pomiędzy 1939 i 1960 rokiem w interesującym Pana terenie. Być może trzeba będzie zwrócić się do strony niemieckiej, czy w latach 1939-44 były wyręby w tej okolicy.
Jak znajde stary list w prasie lokalnej na temat tego zakopywania to pomoc macie w tym temacie na bank. To bylo w lesie a nie przy drodze o ile pamietam. Niemcy po wojnie zrobili podobny pojazd, Wiesel, dla wojsk desantowych.Pozdrawiam z Danii👍
@@adboroutdoor..7662 To było w latach dziewięćdziesiątych, muszę poszukać, jak będę w Polsce. Bardzo dokładnie opisano relację bezpośredniego uczestnika.
Rok 2006 chyba było,kiedy pierwszy raz usłyszałem program Ocalić Od Zapomnienia?...to była relacja z jakiejś wsi,gdzie w okolicy zostali rozbici Polscy żołnierze w 1939 roku, i tak zaczela sie moja przygoda z Panem Adamem Sikorskim,z Panem Robertem oraz później Dariusz Szymanowski i Wizna 1939,których śledzę od dawna,a kurtkę wzor M65 mam od 10 lat :)
Niby tereny bagienne ale z drugiej strony widać wzniesienia na kształt wydm. Szczególnie koło Macoszyna (na północ) w Kierunku Osowa widać ładne wzniesienie, dodatkowo jest też droga równoległa do głownej, zakole rzeki jest :). O cmentarz z okresu I WŚ! Cóż poszukiwania palcem po ekranie... Odkrywca ze mnie po wUju ;)
Drogi Panie Adamie, 20 lat temu obudził Pan we mnie płomień miłości do historii, który pali się do dziś w moim sercu. Dziękuję
Pamiętam te programy o tankietkach tyle lat temu - i cieszę się, że temat wrócił ! Ma Pan grono wiernych fanów !
Widać że panowie to wspaniali patrioci rozkochani w tym co robią 💪
Najcudowniejsze jest to jak Pan Robert szanuje Pana Adama!!!!!! Obyśmy wszyscy Polacy się tak szanowali!!!
A ja pamietam jak wyczekiwałem Było nie minęło z takim samym niedoczekaniem. Panie Adamie dziekuję że Pan powrócił. Jak znajdziecie te tankietki to przejdziecie do histori histori. Powodzenia
Wielki szacunek dla panów. Pozdrawiam
Oby wam sie udało odnaleźć, pozostanie piękna pamiątka dla całego narodu
Dobrze jest znów zobaczyć tą dwójkę prowadzących 😊
Wielka przyjemność ,znów móc panów oglądać!
Panie Adamie jest pan legendą.
Pamietam. Jesien 1996. Lecialem z plecakiem biegiem do domu, zeby zdazyc na 14:30 na Telewizje Edukacyjna i Sensacje albo Encyklopedie. Jak B. Woloszanski zaczynal opowiadac, to wszystko dookola gaslo jak w kinie. Wchlanialo mnie to w 100%, a rano z kumplami bylo przezywanie minuta po minucie. Dzieki niemu, 30 lat pozniej dzialam w grupach fortecznych i wydlubuje z ziemii jakies kawalki ceramiki, zeby potem szukac ich historii.
Dziekuje Ci p. Boguslawie. Ja i moje pokolenie.
i pewnie kapujesz jak on?
Każdy odcinek to masa wiadomości, ogrom opowieści, historii.....
Czekam z niecierpliwością na koniec tej historii!
Dziękuję!
Z całego serca jestem z Wami. Proszę o kolejne części filmu z tej serii
Podłączam się i pozdrawiam.
Ciesze się że trafiłem na ten kanał.
Ja tez
Życzę powodzenia i szczęścia Panie Adamie w poszukiwaniu tych pojazdów
Super że wracacie do tych tematów, nawet jeśli się nie uda, to przynajmniej jest ta satysfakcja ze zweryfikowania tematu w polu, co jest dla mnie jako widza nadal dobrym do obejrzenia materiałem, powodzenia!
Za malolata w sobote czekalo sie na bylo nie minęło ! Super ze program powrocil
Dziękuję za dobre słowo wsparcia i wsparcie finansowe! Serdecznie pozdrawiam
Zaczynamy oglądanie :) Pamiętam ten temat jeszcze z odcinków BNM w TV. Powodzenia i dzięki za kontynuację poszukiwań, choć raczej będzie ciężko.
Panie Adamie żywię do Pana ogromny szacunek i serdecznie dziękuję za to co Pan wraz z ekipą robi dla przypomnienia utrwalenia naszej nie kiedy trudnej historii,to Pan zaszczepił we mnie pasje do poszukiwań i odkrywania naszej historii, życzę dużo zdrowia i czekam z niecierpliwością na kolejne przygody👍🙋.pozdrawiam z Mielca
Witam panie Adamie i ekipe waszych przygód .Aż człowieka rozpiera żeby żeby tylko sie znalazły .No i bardzo trafnie pan powiedział o TV że pracował pan w Polskiej Telewizji .Pozdrawiam i żeby wam szczęście dopisało .
Dobrze że Pan w końcu zdecydował się założyć swój kanał na youtube
Zdrowia Panie Adamie !Moc już jest ,zawsze była ...
Wiem gdzie ta gajówka była. 25 lat temu rozmawiałem z leśniczym(był wtedy młodym człowiekiem). Powiedział, że jego poprzednik był świadkiem tego zdarzenia. Skontaktuję się i pokażę przybliżoną okolicę na mapie.
😮😮😮😮😮😮😮😮
Hmm jego poprzednik widział, jak je zakopywano?
Panie Tomaszu dziękujemy za informacje prosimy o kontakt na naszą skrzynkę email kanalhistorycznyas@gmail.com
to by było piękne gdyby taka informacja pomogła odnaleźć tankietki
Nareszcie ulubiony duet pasjonatów ponownie w akcji. Panie Adamie dziękuję za wszystko. Brałem nawet udział w pamiętnej akcji szukania 7tp w Wiśle oraz złapała mnie nawet kamera na moment więc pamiątka na całe życie jest :-) Trzymam mocno oba kciuki za sukces operacji.
Wszystkiego najlepszego, dzielni poszukiwacze.
Dobrze znów zobaczyć pana Roberta. Fajny sprzęt... pan Robert posiada.
Bardzo "mocna ekipa" jak za dawnych lat i niezastąpiony głos komentatora. Czego można więcej chcieć. Życzę Panom wielu odkryć a także wielu subskrypcji.
Ogladałem wszystkie odcinki Było nie minęło a teraz tu, barwo panie Adamie tak dalej.
Super ze wróciliście do tego tematu . Niesamowite bylo by je odnalesc po tylu latach poszukiwań , powodzenia i pozdrowienia
Niecierpliwie czekam na ciąg dalszy.
Czekam z niecierpliwością na dalsze odcinki ! Pozdrawiam.
Drodzy państwo odnośnie gajówek całe dzieciństwo mieszkałem nieopodal byłej gajówki.Została ona na początku 21 wieku została rozebrana a my ze zgrozą stwierdziliśmy że nie mamy ani jednego zdjęcia tego budynku.Wybieram się do nadleśnictwa bo może oni takie zdjęcia posiadają🤔Wiem że na terenie nadleśnictwa Milicz istnieje jeszcze kilka byłych gajówek.Życzę powodzenia w poszukiwaniu tak cennych dla naszej historii pojazdów.
Gdzie w Milczu
Fajny odcinek.
Obejrzałem pozdro ze Śląska Panie Adamie 👍👊
TKSów z działkiem 20mm bylo około 20 sztuk.Większość tankietek mialo na uzbrojeniu karabin maszynowy 7,92
40km/h w terenie tankietką też można miedzy bajki włożyć.
góra 26
24
Mógł być wąwóz lub rów.... Pozdrawiam
Miałem okazję być przewiezionym i poczuć się jak załoga TKS u Pana Zbigniewa Nowosielskiego pod Mińskiem Mazowieckim, który buduje te cuda, niesamowite przeżycie.
Siema pozdrowionko 👍 💪 BRAWO PANIE ADAMIE 💪 👍
Stary temat powodzenia .😊😊😊
Historia jak zawsze ciekawa, życzę powodzenia w poszukiwaniu. Super by było dotrzeć do ukrytych tankietek 😮
super program oglądałem was już wcześniej bardzo mi się podoba,mam nadzieje że uda wam śię je znaleść
Życzę powodzenia. Fantastycznie, że wróciliście do nas tym razem na YT. Każdy odciek oglądam z wielką przyjemnością i czekam na kolejne.
No i takie filmy lubię najbardziej 👍
Cytat: Panie kochany, Pan powinien mieć medale z przodu i z tyłu.
Lektor sztos
Panie Adamie byli Panowie w Suchawie. Na obecnych mapach google i geoportalu jest leśniczówka Adampol która znajduje się za Włodawką patrząc od szosy lubelskiej. Leśniczówka ta znajduje się mniej więcej w tym samym miejscu co na mapie WIG z 33r na tej samej mapie znajduje się również zaznaczona gajówka.
Dojazd banalny, jadąc od Włodawy mijamy parking leśny z altanką i skręcamy w kolejną drogę leśną która była od zawsze drogą dojazdową do Adamek. Z tego co pamiętam na mapach lidar faktycznie było ciekawe miejsce za gajówką. Powodzenia.
Panie Sikorski litosci. Daj pan Robertowi skonczyc jakiekolwiek zdanie.
Beble stary ciul bp gwiazdorzyć chce.😂😂😂
Tu masz rację, wkurw.....tym gadulstwem ,zwłaszcza, robi to od bardzo dawna.....😢😪
Podziwiam wiarę w to co Pan przekazuje ,dziękuję za kanał i pozdrawiam.
Według mnie TKS były ukryte w lesie, ale niezbyt dokładnie, trochę przysypali piachem, obłożyli gałęziami i zostały już dawno odkryte, może nawet krótko po kampanii wrześniowej. W tej relacji oficer nie napisał, że ukryli TKS niedbale, na szybko, bo to by go obciążało.
Panie Adamie życzę owocnych poszukiwań ! Pozdrawiam 👍🪖🌌
Szacun wielki dla Pana za to co Pan robi. Życzę Panu przede wszystkim zdrowia bo to najważniejsze oraz nowych odkryć. Wszystkiego dobrego
Łapsko w górę 👍👍👍
na mapie z 1939 roku po jednej stronie Okuninki jest gajówka a po drugiej leśniczówka. Teren mocno się zmienił zostały zlikwidowane rozlewiska Okuninki a pojawiły się dużo większe stawy. Z tej mapy można jeszcze wywnioskować że leśniczówka była zlokalizowana w dolinie Okuninki gdzie są zaznaczone tereny podmokłe, natomiast druga strona rzeki jest jest położona wyżej nawet za gajówką jest wzgórze 167,5. Przez to wzgórze w lesie przebiegała drogą z Włodawy do Suchowa.
Więcej takich ludzi jak Pan Adam i Pan Robert 🤍❤️
Niesamowity Gość - Pan Adam rocznik 1983 na czarno-białym TV Pana oglądałem :)
Myślałem ostatnio o tankietkach.
Pamiętam ten odcinek o pierwszych poszukiwaniach....
Powodzenia panie Adamie..👍👍👍👍✌✌✌✌
Może tym razem coś będzie...
6:25 😂 chyba pan Adam właśnie zrozumiał gdzie szukać
Też mnie ten temat przez lata zastanawiał i ciekawił :)
🛡️Dziękuję i Powidzenia⚔️
Powodzenia!
Super, czekam na kolejne filmy. Trzymam kciuki i pozdrawiam z Jaworzna
Myśle że w połowie września ciężko bylo w tamtych czasach znaleźć słomę na polach ponieważ zboze powiązane w stopki zwożono do stodół lub ukladano w brodła w poblizu stodół, zeby później to zboże wymłócić.
Taktyczne podziękowanie dla kanału za miłe oglądanie.🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻
Trzymam kciuki
dla zasiegu !!!!!!!!!!!!!!!!!!
Panowie po analizie map WIG, ich kalibracji współrzędne geograficzne Gajówki Adamki w układzie GPS84 wynoszą: 51°30'41.92"N oraz 23°28'49.82"E. Niestety z uwagi na niedokładności map WIG dokładność to około +/- 20 m. Pozdrawiam.
panowie są w Suchawie przy moście Adamki troszke wcześniej piaski są po drugiej stronie Włodawki
Bardzo ciekawy temat trzymam kciuki Pozdrawiam 👍👍👍💪💪💪👀👀👀🦴🦴🦴
❤Dziękuję za wspólną Fotkę w obozie jenieckim Łambinowice jest Pan niesamowity
Po prostu dobra, nieoceniona, robota 👍💪
Pasja i wielka przygoda, pozdrawiam ze Szwajcarii.
Teren od czasów września 1939 roku zmienił się ale dzisiejsza technologia poszukiwawcza jest coraz lepsza. Czekam na kolejny odcinek. Pozdrawiam.
Trzymam kciuki za powodzenie akcji
Pozdrawiam
Super 😁😁😁
Jeśli mają gdzieś być te TKSy to pomiędzy wsią LUTA a DUBECZNO. To by się zgadzało mniej więcej z meldunkiem. Mniej więcej bo zgadza się droga i jej kierunek (pld zach) mniej się zgadza odległość bo wychodzi 20 - 25km od Włodawy a nie 15 - 20. Jest las. Ale tylko tam w bliskiej odległości są pola skąd mogli pozyskać słomę do maskowania świeżo kopanej ziemi.
Czy wziąłeś poprawkę na to, że ten teren wyglądał zupełnie inaczej przed wojną (mam na myśli ogół, Polesie, nie konkretne miejsca) i wiele obszarów nie było wtedy zalesionych? Najlepiej porównaj mapy wig i obecne zdjęcia satelitarne. Zerknąłem właśnie na wig i mogę dodać, że pomiędzy Lutą i Dubecznem na mapie z 1933 nie było jakichś zwartych obszarów lasu. Obecny musiano zasadzić po wojnie.
Bardzo ciekawy materiał. Dziękuję i pozdrawiam.👍👍👍
Czekam na kontynuacje no i wydobycie tankietek :D
Gajówkę Adamki należy szukać blisko gruntowej drogi Włodawa - Iwanki , 500 m od stawów i w zakolu Włodawki , w odległości 6 km. od Włodawy
Życze wam by się udało i by zostały znalezione i mam nadzieje że Polscy mechanicy zrąbią tak że usłyszymy łoskot gąsienic tych ,,Szerszeni,,
Jeżeli uda sie odnaleźć to cudo to bedzie największy sukces !!!!trzymam kciuki choć zdaję sobie sprawę jak to trudne przedsięwzięcie
Szanowny Panie Adamie, nie mam na ten temat żadnych informacji, ale chcę Pana zachęcić do nalszej pracy w tym temacie dwoma mądrościami życiowymi: po pierwsze: każdy sukces stoi na fundamencie stu porażek, z których wyciągnięto wnioski, po drugie, niech przemówi bohater mojego dzieciństwa, serialowy agent specjalny Angus McGyver: "Jeżeli czegoś szukasz i nie możesz znaleźć - szukaj tam, gdzie nie powinno tego być".
Pozdrawiam z Hamburga.
W materiale filmowym panowie niestety znaleźli się w miejscowości Suchawa,Adamki są nieco na wschód w stronę Włodawy drogą tzw.Suchawski gościniec .Są to rejony dobrze znane dla mnie,mieszkam we Włodawie
Powodzenia. Panowie 👍.
ostatnio czytalem wspomnienia gen Maczka i pisal ze taknkietki z nkm 20km skotecznie walczyly z niemieckimi czolgami.
Oczywiście. To był bardzo dobry sprzęt. Małe, zwinne, szybkie, trudne do trafienia. Myślę, że to nasze tankietki podsunęły Szwedom pomysł na zbudowanie strv - 103.
Jedynym minusem tankietek było uzbrojenie. Za mało 20 mm NKM i świetnych (niesłusznie zapomnianych) TKS - D.
Mam nadzieję że odnaleziecie TKS-y.
Zajebisty kanał ! Uwielbiam
Najbardziej zajebiste są zajeby, które posługują się ubogim słownictwem.
Panie Adamie od lat oglądam pańskie programy gapie się w nie jak kiedyś w witrynę PEWXu.🙂.Pozdrawiam
Mega
Uwaga! Panowie nie czytają komentarzy! Już pod poprzednimi poszukiwaniami zamieściłem wpis, w którym wyjaśniałem Wasz błąd lokalizacyjny. Macie strzępy informacji ale nie potraficie zebrać tego w logiczną całość.
92. Samodzielna Kompania Czołgów Rozpoznawczych już od 11 września holowała pojazdy. Dobrze podajecie kierunek Parczew, Unin, Sosnowica, gdzie nocują z 11 na 12 września. W międzyczasie wysyłają cysterny do Chełma - albo ktoś jedzie po cysterny. W Chełmie były składy paliwa. Następnie trasa 92. Kompanii musi prowadzić dalej przez Brus i Kołacze. Innej drogi nie ma. Moim zdaniem nocują w okolicach Brusa, gdzie był stary poligon wojskowy, Pewnie ktoś z kadry pamiętał, może były jakieś elementy zaplecza - tam nocują z 12 na 13 września. 13 Września dojeżdża cysterna i wiedzą, że paliwa jest za mało. Dlatego sami zakopują tankietki a samochodami chcą jechać dalej. O ile pamiętam już mieli rozkaz kierować się na Tarnopol.
Rajmund Szubański podaje w swojej książce, że tankietki zakopano koło wsi Kołacze. To jest dokładnie kilkanaście kilometrów od Włodawy (na trasie Włodawa - Wytyczno). Moim zdaniem przeskoczyli tę trasę, gdyż podają, że za mostem kończy się droga i tam dokonali zakopania sprzętu. Radziłbym odszukać mój wpis pod poprzednim filmem robionym jeszcze dla regionalnej TVP. Teraz piszę z pamięci. Po zakopaniu sprzętu jadą do Włodawy, ale najkrótszą drogą - czyli muszą cofnąć się kilkaset metrów z powrotem do drogi Włodawa -Wytyczno a gdy już są na niej - to jest dokładnie 15 - 16 km do Włodawy. Pamiętam, że wtedy korzystałem ze starej mapy WIG - gdzie nawet widać mostek i zmianę drogi na gruntową (po takiej drodze nie da się holować czołgów, więc musieli się ich pozbyć), ale teraz nawet na mapach w internecie widać dokładnie tę trasę.
Panowie szukacie uparcie na innej drodze zdaje się Włodawa - Łowcza - tej do Chełma. 92 Kompania nigdy tam nie dotarła.
W której książce Szubańskiego są te informacje?
@@adboroutdoor..7662
Zarys Historii Wojennej Pułków Polskich w Kampanii Wrześniowej - 4 Batalion Pancerny, w którym opisane są działania 91 i 92 kompanii czołgów rozpoznawczych, Strona 38 cytuję: "kpt. Iwanowski kazał je ukryć w lesie niedaleko wsi Kołacze, maskując ziemią i słomą. Cysterna kompanii przywiozła z Chełma 1000 litrów benzyny i samochody kompanii mogły ruszyć dalej. Jechano przez Włodawę na Kowel, Łuck i Równe."
Mam też wydaną w Londynie książkę o 4 Batalionie Pancernym przez Mariana Żebrowskiego, wiec sprawdzę, czy to nie z tego źródła Szubański czerpał powyższe informacje.
Kiedyś dokładniej to zbadałem, porównywałem z mapami WIG, a teraz rekonstruuję tak na szybko.
Moja hipoteza, bo oczywiście pewności nie ma na 100%, jest taka, jak podałem powyżej.
@@adboroutdoor..7662 Jeżeli jesteś z Chełma to miałbym osobistą prośbę.
@@adboroutdoor..7662
Widzę, że jeden post już YT skasował.
Ale może ten się uchowa. Informacje czerpałem z zarysu historii wojennej pułków polskich w kampanii wrześniowej, była taka seria - także jeden zeszyt poświęcony był czwartemu batalionowi pancernemu. Na stronie 38. To samo Szubański (przepraszam za formę, ale nie wiem za co YT kasuje wpisy, więc piszę oględnie) - to samo Szubański w polska broń pancerna 1939. Tym razem 214 strona. Powołuje się tam na Świderski Żebrowski 457. Pewnie chodzi o przegląd kawalerii i broni pancernej z 1959 roku. Udało mi się odnaleźć Żebrowskiego o czwartym batalionie pancernym, 1980 wydany w stolicy Albionu, ale tam jest opis chaotyczny i nieprecyzyjny i nie ma wymienionej wsi Kołacze. Drugiej pozycji Żebrowskiego zarysu historii polskiej broni pancernej nie mogę teraz odnaleźć.
YT kasuje informacje o źródłach skasował już trzeci wpis.
Nie wiem o co chodzi.
Historia Polski i Wojska Polskiego powinna Być Szanowana w czasie Drugiej wojny a przede Wszystkim września 1939 powinien sprawiać żeby każdy Polak powinien z dumą Przyjmować Się tym Jak Wojsko Polskie Broniło się a nie to ceras zakuwanie w kajdanki bo Broniło Polski ❤
nie mieszaj dzisiejszej propagandy do historii
Dobra robota
Witam, Panie Adamie jak skończył sie temat poszukiwań utopnioch 7TP w starorzeczu wisły ? bodajże koło Ryczywołu o ile dobrze pamiętam.
Panie Adamie, skoro w 1939 roku był tam starodrzew, to być może został wycięty podczas okupacji, lub po wojnie. Proszę zwrócić się do Lasów Państwowych o informację, czy ,i gdzie były wyręby drzew pomiędzy 1939 i 1960 rokiem w interesującym Pana terenie. Być może trzeba będzie zwrócić się do strony niemieckiej, czy w latach 1939-44 były wyręby w tej okolicy.
Trzymam kciupi za powodzenie w poszukiwaniu, musi ktos coś wiedzieć w tej okolicy👌👌👌
Jak znajde stary list w prasie lokalnej na temat tego zakopywania to pomoc macie w tym temacie na bank. To bylo w lesie a nie przy drodze o ile pamietam. Niemcy po wojnie zrobili podobny pojazd, Wiesel, dla wojsk desantowych.Pozdrawiam z Danii👍
jaką prasę lokalną ma pan na myśli?
@@adboroutdoor..7662 To było w latach dziewięćdziesiątych, muszę poszukać, jak będę w Polsce. Bardzo dokładnie opisano relację bezpośredniego uczestnika.
@@SimonNovaTV Rozumiem, że nie pamięta pan teraz nazwy tej gazety. Poproszę zatem i ja o kontakt, gdyby pan to znalazł.
@@adboroutdoor..7662 Nie obiecuję na 100%, ale postaram się 😉
@@SimonNovaTV Ok, rozumiem. Dziękuję
Rok 2006 chyba było,kiedy pierwszy raz usłyszałem program Ocalić Od Zapomnienia?...to była relacja z jakiejś wsi,gdzie w okolicy zostali rozbici Polscy żołnierze w 1939 roku, i tak zaczela sie moja przygoda z Panem Adamem Sikorskim,z Panem Robertem oraz później Dariusz Szymanowski i Wizna 1939,których śledzę od dawna,a kurtkę wzor M65 mam od 10 lat :)
super
Niby tereny bagienne ale z drugiej strony widać wzniesienia na kształt wydm. Szczególnie koło Macoszyna (na północ) w Kierunku Osowa widać ładne wzniesienie, dodatkowo jest też droga równoległa do głownej, zakole rzeki jest :). O cmentarz z okresu I WŚ! Cóż poszukiwania palcem po ekranie... Odkrywca ze mnie po wUju ;)